Truthiness, כואב אבל יותר

יוסי דהאן

הקומיקאי והסטיריקן סטיבן קולבר זכה בפרס איש השנה של ה-Webby על הישגים מיוחדים – שיוענק לו בחודש הבא "על היצירתיות בדרכים בהם תקשר עם מעריציו ברשת, החל מהפצצת גוגל שהביאו אותו לתוצאה הראשונה בחיפוש `greatest living american` (`האמריקני הגדול ביותר`) עד העמדת ה`אמתיות` (Truthiness – מילה שהגה קולבר – א.ק) של ויקיפדיה באתגרים".

נזכרתי בביטוי Truthiness (אמיתיות בתרגום מגושם לעברית) כשצפיתי אתמול בבליל הקלישאות הבלתי נגמר שהרכיב את נאומה של יושבת ראש הכנסת אתמול בטקס הדלקת המשואות. Truthiness הוא ביטוי שקולבר המציא בשנת 2005, ביטוי המתאר דברים שאדם טוען שהוא יודע באופן אינטואיטיבי "מהבטן", ללא שום התייחסות לראיות, כללי הלוגיקה, עובדות או בחינה עיונית של הנושא. מטרת הדובר היא לפנות לרגשות ולתחושות הבטן של הצופים ולגרום להם לאמץ מושגים ועובדות שהדובר היה רוצה שהם יהיו נכונים, על פני מושגים ועובדות הידועות כנכונות.

תוצאות מחקר חדש ומעניין של שני כלכלנים  Alan Krueger ו  Arthur Stoneמצביעות על כך שאי שוויון כלכלי משפיע על כל מימדי הקיום של בני אדם, כולל חווית הכאב. החוקרים מצאו שנבדקים ממעמד חברתי וכלכלי נמוך חווים הרבה יותר חוויות של כאב והכאב שהם חשים בחוויות אלו הוא חמור יותר. הרגשת הכאב מתחלקת על פי הבדלים מעמדיים. כך אנשים שההכנסה המשפחתית השנתית שלהם היא 30,000 דולר חוויות הכאב שהם חווים הייתה כפולה בחומרתה מאנשים שההכנסה המשפחתית השנתית שלהם היא 100,000 דולר לשנה. כך גם לגבי אנשים בעלי תואר ראשון לעומת בוגרי תיכון, וכן קיים הבדל בין עובדי צווארון כחול לבין עובדי צווארון לבן. בראיון עיתונאי טוען קרוגר, כי אנשים בעלי הכנסות גבוהות חווים כאב בדרך כלל באמצעות פעילות גופנית שהם בוחרים לבצע, בעוד שאנשים בעלי הכנסות נמוכות חווים זאת כתוצאה מעבודה קשה הכרוכה לעיתים בתנועות החוזרות על עצמן. אנשים בעלי הכנסה של 30,000 דולר מקדישים 20% מזמנם בטיפול בכאביהם, בעוד שאנשים בעלי הכנסה של 100,000 דולר לשנה מקדישים 8% אחוזים מזמנם. אחת מההשלכות של המחקר הזה היא שאין להעלות את גיל הפרישה לאנשים שעובדים עבודה קשה, ואולי צריך אף ליצור גיל פרישה מוקדם יותר לקבוצת העובדות והעובדים הללו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ירדנה אלון

  האמת ניתנת להיאמר הקשבתי לדליה איציק בחצי אוזן,שכן אני מוצאת את טון הדיבור שלה דידאקטי ולא נעים לאוזן, אבל יחד עם זאת אני משתדלת ובמקרה של דליה איציק(גם, לא רק, מפני שזהבה גלאון גם היא לא קלה לי להאזנה) זה תמיד עולה לי במאמצים מרובים להתייחס לתוכן הדברים ולא לסגנון.
  נאומה של דליה איצק אמש בטכס הזכיר לי "שעת חברה" כן אותה שעה בימי שישי בדרך כלל בבית הספר שם הייתה המורה מביאה נושא מסויים ונותנת לנו התלמידים להביע דעתנו בנושא ולבסוף מסכמת את שלל הדיעות במשפט או שניים ואז מרביצה נאום על "ערכים" דמוקרטיים, או פאטריוטיים, כמיטב הקו הדידאקטי אותו היתוו קובעי המדיניות ומערכת החינוך כך שכולנו נדע מה עלינו לחשוב בסוגיות כאלה ואחרות כדי שתהיה לנו "אחדות המחשבה".
  שנים רבות, רבות מדי בזבזתי באמונה ב- "הערכים", האלה, ולא מעט שנים מחיי הקדשתי להפרכתן ולהוצאתן ממחזור הדם והתודעה שלי.
  ישבתי עם הבן שלי וצפינו בה,היה משובב נפש לשמוע את הנער הצעיר עושה חוכא ואיטלולא מכל משפט פסאודו ערכי שהשמיעה דליה איציק,ובייני לבייני קצת התחמץ ליבי על כי לי לא היה מי שיקצר לי את הדרך מכל ה-"בולשיט"excuse my french)) בימים ההם בזמן הזה.

 2. אורי

  הלו, יוסי! שמת לב לתאריך היום? למה לקלקל את המסיבה? אז פוליטיקאים משתמשים במליצות. מה לעשות, זה חלק מהטקס (ראה, דורקהיים, ערך סולידריות) , ואף אחד לא מצפה למשהו אחר. קח הפסקה של יום, של 24 שעות. פשוט, תן לנו לחגוג.
  אורי.

 3. לאורי

  ונכנס ל"העוקץ". שמת לב איזה תאריך היום?
  קח לך הפסקה של 24 שעות ותחגוג.
  עושה רושם שמדובר בימי פומפיי האחרונים ויוסי גם ככה בטח קשה לו לשבת למרגלות הר הגעש ולדעת שהולך להיות חם. בחייך, עזוב אותו.

 4. שרת החינוך

  כך שבני הנוער אמורים להיות מורגלים בקול דידקטי מסוג זה

 5. קרא לי ישמעאל

  אבל 20% מתוך 30 אלף הוא 6, ו8% מתוך 100 הוא 8. כלומר,בעלי ההכנסה הגבוהה עדיין מוציאים יותר.
  כלומר,השאלה היא של צדק חלוקתי 'למה בעלי הכנסה נמוכה מוציאים יותר באופן יחסי על טיפול בכאב מבעלי הכנסה גבוהה'. ולא 'למה בעלי הכנסה נמוכה סובלים יותר מכאב באופן אבסולוטי. יש שקרים,ויש סטטיסטיקה.

 6. רתם

  מה אתה חוגג היום?

 7. יואב

  הממסד החליט שלא להתיר לאמנים שלא שרתו בצהל להופיע בבימות הציבוריות אולם שכח להודיע זאת לדליה איציק שהשתחררה מאימת הגיוס בנימוקים דתיים ומעיזה להופיע בפתיחת חגיגות העצמאות ולבכות את חללי צהל.

  והעם שומע ומחריש

 8. יורם גת

  המאמר בטיים אומר שהעניים עוברים 20% מזמן החיים שלהם בכאב ואילו העשירים סובלים מכאב רק 8% מזמנם.

 9. טרזן

  לא יכולתי לומר זאת טוב יותר. אמנם לא צפיתי בדליה איציק (אני לא מדליק TV ביום העצמאות כבר שנים), אבל גם נפשי אינה מוצאת לה מנוח מאז שהתנערתי מה"ערכים" שהזכרת. אני מתבייש בהצתה המאוחרת שלי ומתנחם בצאצאי, שחונכו לחשיבה ביקורתית אובייקטיבית, ואינם משחיתים את שנותיהם בחיפוש דרכים להצדקת המציאות האיומה.

 10. יוסי דהאן

  תודה על התיקון, המספרים תוקנו בטקסט.

 11. ניצן אביב

  קלישאותיה של דליה איציק, שהשתחררה, כפי שמסתבר, מאימת הגיוס בנימוקים דתיים, נחסכו ממני הואיל ונכחתי יחד עם רבים וטובים, בטקס הדלקת המשואות האלטרנטיבי המרשים, שאורגן, כבכל שנה, ע"י 'יש גבול ', בכיכר ע"ש אמיל גרינצוויג בי-ם.
  האזנתי בקשב רב לדברי מדליקי המשואות שכולם עד אחד אמרו דברי טעם, נכוחים וכנים, חודרי-לב, על ערכי השלום, הצדק והשוויון שהיה מן הראוי שיתקיימו במדינה, הזכירו את עוולות הדיכוי של הכיבוש המתמשך, את הלאומנות והגזענות ואת עוולות ועיוותי החברה בתחומי העבודה מחד, אך גם העלו על נס את ההישגים האחרונים בתחום העבודה המאורגנת, מאידך.

 12. שי נ.

  אני יודע שאורי גוטליב ניסה לעשות משהו דומה אבל זה לא ממש דגדג ולא ממש נתנו לו צ'אנס.
  מומלץ מאוד להוריד באימיול ודומיו. כל יום מעלים לשם את התוכניות שלהם. מהתוכניות האינטיליגנטיות שקיימות.

 13. מה

  האיש פאשיסט ממש. נזכור לו את התבטאויותיו לפני מספר שנים בנושא "חוסר הנאמנות" של ערביי ישראל ומה שצריך לעשות עם עזה. דברים שלא אצטט כאן מחשש לבחילה. כל איש שמאל שמכבד את עצמו צריך לשמור מגוטליב ופועלו מרחק.

 14. נעמי

  בטקס ליום הזיכרון בדרום מזרח ת"א-יפו שהשתתפתי בו, בסיום, קמו נשים וגברים ושרו את "התקווה" בקול גדול.
  והיתה בשירתם אהבה גדולה למדינה, הערכה רבה להישגים שהגענו אליהם, וייאוש וכאב מהמנהיגות שאיכזבה.
  נכון שיש אנשים מופלאים ברמת הפרט, יש עמותות פרטיות שמצילות חיים, יש נשים וגברים בשליחות עצמם שאומנות\ים לילדות\ים קטנים. יש מקימות\ים ארגונים חברתיים וחינוכיים שבהם ילדות וילדים משכבות שונות מבלים בפעילות ספורטיבית וסופגים ערכים הומאניים, וערכים של אהבת המולדת. יש נשים וגברים מאוד מוכשרות\ים במדינת ישראל שהמציאו המצאות נפלאות שמשרתות אותנו בחיי היום יום במערכת הביטחון במערכת הבריאות, אבל יש אנשים מאוד מוכשרים שאם היתה ניתנת להן\ם הזדמנות שווה להשכלה אקדמאית היו מוסיפים ותורמים לאותן מערכות להזכירכן\ם ביטחון בריאות חינוך ואומנות. [לפעמים אפשר לראות את הכישרון והנחישות בסיפוריי גבורה מעולם הפשע].
  אבל הפערים גודלים בעם בגלל משחקי כוח של הון ושלטון ואגו ואין למנהיגים איכותיים [חזון ,,חזון,,התחשבות בדורות הבאים] מקום להשתתף במשחק הדמוקרטי [עד כמה אפשר להתפשר, עד כמה אפשר להתכופף כדיי להשאר במשחק].
  היה חלום לקבוצת תושבים פעילים משכונות דרום-מזרח ת"א-יפו שיקום להם פארק שרון[איילון] בשכנותם, ושיהווה ריאה ירוקה לטובת כל הערים מסביב- חולון,אזור,רמת גן, בני ברק, אור יהודה. ויהיו המון פינות בפארק שרון לפי התוכנית, בפינות ישמר טבע פראי, יהיו פינות לקיום אירועים תרבותיים, יהיו פינות לפעילות ספורטיבית. יהיו ביתנים שבהם יהיו תערוכות של מוצגים מתחום הטבע והמדע. והכל לטובת הילדות והילדים הנערות והנערים שבשכנות הפארק העתידי פארק שרון בדרום מזרח ת"א-יפו. אבל אז התערבו כוחות השוק ותקעו את התוכנית, הנדל"ניסטים רוצים את הביס שלהם.והפוליטיקאים שנמצאים בכיס שלהם מהאכפ'ת להם מהתושבים הדרומיים.התושבים ששיכים לקבוצות אוכלוסייה מוחלשות. שרוצים להעניק לילדות\ים מתחמים לפעילות ספורטיבית, אקדמאית,אומנותית.
  הרי מסוכן לתת שוויון בהשכלה לתושבים האלה, הרי הם פול של עובדים שחורים שאפשר לנצל, לתחמן דרך חברות כוח אדם, להעביד אותם עד אפיסת כוחות וייאוש שלא יהיה להם פנאי להתארגן וללמוד מהם זכויותיהם; ואיך להשיג את הזכות לפארק גדול יותר מהסנטרל פארק שיהיה ריאה ירוקה ותגן על בריאותם. על זכותם לאוויר נקי, על זכותם לקבל פארק מטופח, במרחק הליכה, על אפשרות ששכונות מגוריהם יהיו בעלות ערך נדל"ני גבוה לטובתם הם.
  חלוקת משאבים שווה שנראית בעין תיצור עם חזק יותר. ערבות הדדית תחליש את הכאב בשל המשך עקידת יצחק שנדרש מאיתנו, הצורך שמקיים את מדינת ישראל ולא נראה שעשוי להשתנות בעתיד הקרוב. ואז גם יישמע "התקווה" חזק וצלול ועם פחות כאב על חלום ושברו. ויהיה סיבה לכולם לשמוח ביום העצמאות.