מעטפות המזומנים של הציונים החמים והדמוקרטיה הישראלית

יוסי דהאן

הנה תיזה מעניינת וחשובה למחקר: השפעתם של הטלנסקים, הרפפורטים, הלאודרים, הג`ושוע רואו, הסירילים קרן, הגאונים, השלאפים ודומיהם על השחתת הדמוקרטיה הישראלית. כיצד "התרומות" של אילי ההון היהודים הללו, "תושבי החוץ", המריצים בחשאיות ובניגוד לחוק מועמדים בבחירות, השפיעו על אופייה של הפוליטיקה הישראלית. בחינה כיצד מערכות בחירות מפלגתיות פנימיות וארציות כלליות בישראל, הפכו לתחרות בין המיליונרים של מועמד א` למיליונרים של מועמד ב`. כיצד מעטפות מזומנים של "ציונים חמים" – אנשים חסרי מעמד אזרחי שאינם נושאים בשום אחריות, חורצים מזה שנים את גורל המקום הזה.

וכיצד כאשר הם שבים בתום כל גיחה ציונית קצרה לאחוזותיהם בלונג-איילנד, מיאמי, לונדון וז`נבה, אנחנו נותרים כאן לשלם את מחיר תוצאות השחתתם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ד

  וכי ה"דמוקרטיה" הישראלית היתה לא-תלויה באיזשהו שלב בקיומה בתרומות ונדבנות של בעלי הון, ובהתרפסות לרגליהם? לכל דור ודור יש את הרקנאטי, ורטהיימר, אריסון והשאר. העניין היפה באמת הוא שכל אותם בעלי הון תאגידיים עשו את קופתם על חשבון הציבור, בין אם בחליבת סובסידיות, בשימוש במוסדות ההשכלה הציבוריים, או בחלוקה-מחדש הרגרסיבית של ההון שקרויה תקציב הבטחון. לאחר מכן אותם ברונים שודדים "תורמים" לנו חזרה פרומיל ממה שחמסו. לתפארת מדינת ישראל.

 2. מכלוף

  הקשר המושחת בין מוסקוביץ לאולמרט בפרויקט ראס אל עמוד עדיין חסוי,יתכן ועכשיו חבריו לשעבר של פעיל הימין אולמרט יפילו אותו

 3. סלים בריק

  מבין המיתוסים השקריים שמלמדים אודות הדמוקרטיה, בולט מיתוס השוויון האזרחי, ובכללו מיתוס השוויון בפני החוק. מקרי השחיתות מלמדים יותר מכול על השפעתם הרבה של אילי הון וגבירים למיניהם,אל מול האזרח הקטן שהשפעתו קטנה בהרבה מה שנדמה לו. הבחירות ב-1996 הכריע החרדי הגזען יוסף גוטניק עם הסיסמה "ביבי טוב ליהודים". זו רק דוגמה לעומצתו האדירה של ההון בקביעת השלטון לעומת אפסיות השפעתו של אזרח מן השורה.
  הבעיה בישראל גם שהיא אינה מדינת אזרחיה (היא מצד אחד מדינת חלק מהם – היהודים- ומצד שני מדינתם של כל מיני גבירים המפוזרים במדינות כמו ארה"ב, בריטניה, צרפת ואוסטרליה, שישראל בשבילם מעין מעון קיט, מגרש משחקים, או ביזנס צדדי. כאשר החברה אינה בנויה על יסודות מוצקים של צדק והגינות בסיסית, לא פלא שתופעות נפסדות כמו שחיתות פשות בה. חברה העושקת חמישית מהיושבים בה רק בשל היותם ערבים, המנצלת באופן מחפיר עובדים זרים וישראלים, השולטת באלימות במיליוני בני אדם, ומשלחת בהם את חייליה ומתנחילה, זו אינה מדינה של צדק ולא של הגינות בסיסית, זו מדינה של כוחנות, והמסר שלה ברור: הכוחנות משתלמת.
  שחיתות שזורה בכוחנות. התופעות מלמדות שרוב מקרי השחיתות הבולטים היו במפלגות המימין: הליכוד וש"ס (שהיא מפלגה מהפכנית הקוראת תגר על הדמוקרטיה וכל מה שמיצגת). הימין הכוחני אינו נענש בשל תופעות השחיתות. לרוב, השחיתות השתלמה, ופוליטיקאים שעסקו במינויים פוליטיים, גיוס כספים בניגוד לחוק וכדומה, רק הרוויחו. רק כאשר חלקם עברו את כל הקוווים האדומים החל שלטון החוק להרים ראש. היועץ המשפטי לממשלה, רובינשטיין, שסגר את תיקי נתניהו והנגבי בפרשת בר-און חברון, שהיא מהמסוכנות שבפרשות השחיתות, ואשר התבדח עם שרון על חשובן חוקרי המשטרה והפרקליטות וניסה הכול לקבור את חקירת פרשות סיריל קרן והאי היווני (האדם היחיד שנענש בפרשות אלה הייתה הפרקלטיה גלאט-ברקוביץ שהדליפה את כוונותיו של רובינשטיין לעיתון הארץ) נעשה לשופט בבית-המשפט העליון… גם מזוז התמנה כנראה, בהנחה שהוא יסגור תיקים אלה, וכך אכן היה.
  כל עוד הציבור הישראלי אינו מביע סלידה ממעשי שחיתות ואינו מוקיע מעשים אלה, מצעד החקירות, הגם שלעיתים מעלה בחקתו דג גדול, כמו עומרי שרון, או דקי רקק כמו נעמי בלומנטל, יכול להמשיך ולספק כותרות לאמצעי התקשורת. והפוליטיקאים? אלה שאינם מקדשים את הדמוקרטיה ושלטון החוק, שלדידם מטרות לאומיות ודתיות הן מעל לחוקים והכללים של המגרש הפוליטי, ימשיכו במעשיהם, אולי קצת יותר בזהירות, אך לא בהכרח באופן נקי ומהוגן יותר.

 4. בני זאדה

  ראש הממשלה, אולמרט, אמר בהצהרתו מול העיתונאים אמש: אם יוגש כתב אישום אתפטר. אבל אומר אולמרט, שעכשיו זוהי תקופה קשה ורגישה. הרמז: כלומר כשיש תקופה קשה (בטחונית כנראה) מאוד לא רצוי מר מזוז שתגיש נגדי כתב אישום. זה עלול לפגוע בבטחון המדינה, חלילה. אתה הבנת את מר מזוז?

 5. מאיר בביוף

  אכן, אותם בעלי ההון, הפטריוטיים לעילא, מותירים אותנו, הקטנים, עם תיבות הפנדורה שהם מסליקים כאן. אלא שהפרשה המכוערת של אולמרט – מבלי לגרוע מחומרתה כהוא זה – היא חוליה נוספת בשרשרת הבלתי נגמרת של הסימביוזה שבין גורמי הפשע והשחיתות היהודיים במערב ובין המנהיגות הישראלית לדורותיה, והדברים מתועדים.

  אמש, בגרוטסקה של פרס ישראל, הבעת פניו של אולמרט הסגירה את מצבו הנואש. ואם רצה לברוח לשעה קלה מכל תלאותיו, הרי שלחיצת ידה של כלת פרס ישראל, טליה לבני, יו"ר נעמ"ת, לשעבר ידועתו בציבור של הגנב והמושחת, אשר ידלין, הזכירה לו נשכחות.

 6. איציק ניסני

  אותה גברת =משטר בשינוי אדרת = שלטון

  אנו משטר דמוקרטי היציב ביותר בעולם אבל הקטן ביותר אבל נכנס לספר גינס בזכות שירת תקווה בכל העולם .

  אבל יש לנו בעיה קטנה…. עם השלטון
  השאלתי מההגדה של פסח מטאפורה על השלטון אז והיום
  פסח אז על שום מה ?
  שהיו אבות האומה כמו לוי אשכול ספיר מאכילים את קרוביהם ללא דין וללא דיין בזמן שכנסת ישראל הוקמה .
  על שום שפסחו על בתי אבותינו ילידי הארץ מתרבויות לא דוברות אידיש וחילקו מורשת ונכסי ארצנו לאבות :מהמוסד(ורטהיים) ,מהמלח (דנקנר )
  פסח היום על שום מה ?
  בזכות מורשת אותם אבות ההמפליאים בנו היום לזהם את מדינתנו באוויר רע ,להכנס לכיסנו בבנקים מופרטים (השם יודע למה) כל הזמן יושבים מרן-ננים כמה איך ומתי לגנוב את דעתנו ,להפקיע ולזרוק לנו אתנן כל חג .
  מצה זו אז על שום ? על שום שלא הספיק הידע וההבנה ובגלל תמימות אבותינו "האכילו אותם" בוסר =מצה
  והיום שינינו נשברות =כהות
  מרור זה שאנו אוכלים אז על שום מה ?
  על שום השלטון הראשון שמרר חיינו מדב יוסף בואכה שוק שחור חלוקת בתי נפקדים
  מפעלי טקסטיל =ספיר עם מנהלים שידעו רק אידיש וניהלו בוגרי אליאנס מבגדד
  ועד קיבוצים שקיבלו כספים כבור ללא תחתית ועד כדי כך שאפילו חברי הקיבוץ לא הבינו את גודל העוולה עד שרצו להוסיף חטא על פשע ולזכות באדמות זהב .
  מרור דהיום על שום מה ?על שום נערי אוצר ושלטון דורכים עלינו בדרך לפסגת ההון , מנכלים עם קופות שרצים ,דירקטורים נהנתנים ,חכים נכנעים והם מקפיאים קצבאות מונעים תרופות מסלקים אותנו מאדמותינו ומפקיעים כל זכויותינו
  ולסיום
  והיא שעמדה לאבותינו ולנו
  שלא שלטון אחד בלבד עמד עלינו לכלותינו
  אלא שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו
  והקדוש ברוך הוא מכוון את התקשורת ובתי המשפט והעיתונות ומצילנו מידם
  רק חבל שאנו משלמים על כך
  בדם ואש ותמרות עשן .

 7. אירית

  נושא חשוב לאורך חיי הציונות. השפעתם הרעה של הנדבנים. השמאל צריך לכלול ססטיינביליטי בפרקטיקה שלו, זה אומר להימנע מלקבל תרומות גם כן. וגם לבחון שוב את שאלת הדרכונים הכפולים. לא כמדיניות ציונית חו"ש אלא כפרקטיקה נכונה של קהילתיות, אורגניות, והתיישבות ספוטנית שאינה קולוניאליזם. כרגע השמאל ניזון מאותה צלחת, ולכן מה זה משנה אם ברונפמן תורם או מוסקוביץ. זה משחק זהה. גם העובדה (שאסור להרהר ולהטיל בה ספקות ושאלות) שעיקר ההתנגדות לכיבוש ממומנת על ידי המעצמות, ראויה לדיון נוקב וכן. אולי אפשר לקבוע בסופו של דיון שמקבלים תרומות, אבל צריכה להיות מדיניות ברורה בנושא שלפחות משתדלת לשמור על עצמאות. חילופי השלטון באמריקה, מקלינון לבוש חירבו את כל השמאל, כי הוא היה תלוי לחלוטין בפוליטיקה היהודית אמריקאית. כמו כן נוצרה תלות מחשבתית מוחלטת באמריקה ועכשיו ב..אנגליה ? גרמניה ?
  כמובן, כל מעצמה שמאפשרת תרומות (כולל לשמאל) תעדיף בסוף את האינטרס הצבאי שישראל מגלמת, והכלכלי. אלה משחקי כוח שאנחנו שילמנו ומשלמים עליהם מחיר כבד מאד, של אמינות, וגם מחיר אנושי כבד.

 8. פיהי

  אנשי השלטון,בזה אחר זה ,ממפלגות שונות ואולי מרובן,אינם עומדים בפיתוי הממון הגדול לכיסם הפרטי?….המורסה אינה במקום אחד שניתן לזהותו ולמגרו?….מוכרים אותנו?….אז בואו נחזור בארצינו הקטנה ומוכת השחיתות השלטונית כמחלה ממארת , להגבלת תקציב הבחירות לזה המוקצב ציבורית בלבד. אבל זה הרי צחוק ילדים ולכן…לא להתבייש ולחוקק חוק מפורש ניגד מושחתי שלטון ויעשו המשפטנים את העבודה.כך שינוסח שלא יימצא אשם ללא עונש מאסר בפועל במינימום…3 שנים..
  תתוגבר היחידה החוקרת יחסי הון ושלטון ותופרד מהמשטרה . בסיס ראייתי שיוגדר ע"י שופט ,ייאלץ את המכהן או המועמד, להשהות את עצמו. יעודכן חוק החסינות….רעיונותי דלים …אך יש שיכולים לבסס עמדות מסוג זה ולהביאן כמצע מפלגתי להציעו לציבור. אנחנו העם בכול זאת אלה האידיוטים שמשלשלים לקלפי את הפתקינו בשם אמונתנו הקדושה בדמוקרטיה שהופכת לברירת מחדל בין הרבה שחיתות ומעט יושר ציבורי..ותודו שגם חוקי הפתק הלבן בקלפי ממלכדים אותנו…אולי להוסיף על הפתק הלבן הלא מנומק ,אופציה לפתק "לבן" שכוונתו מוגדרת כמושחתים נמאסתם ופוסל את הבחירות…לא יודעת מספיק להתמודד עם כול ההשלכות המשפטיות של הצעות מסוג זה, אבל כדאי להתמודד עם אופציות כי המלך וערום …והמלך הזה הוא אנחנו..אנחנו מקיימים את השיטה…בלעדינו המשחק האוילי ה הזה לא מתקיים..אנחנו נצביע …זה אפילו יעלה לנו לא מעט ….והם יועילו לפתוח כיסיהם לממון הגדול ולמכור אותנו…זה בטח מורכב להגיב לאסון הדמוקרטי הזה של הון-שלטון אבל אופציות להתמודדות וריסון השחיתות חייבות להימצא ודי להנחה הדמונית שזה יסכן את הדמוקרטיה……ויחזור אלינו כבומרנג בדמות סממנים דיקטאטוריים…כי העסק רק מחריף רבותי אבל הוא עדיין במימדים שהשיטה גוררת את עצמה וישראל "צומחת"…זה לא נראה מתכון שיחזיק מעמד כי השיטה מפתה את המושחתים והבושה כבר מזמן איננה כוח מרסן בישאל.

 9. אתי

  לו רק המילה הנרדפת לשלטון הייתה שויון ולא הון – המצב היה ניראה אחרת!

  לו יהי!!!

 10. Reuven

  Imaging this scenario:

  I'm a rich American Jew with many many $$$ invested in the Energy sectors of the US Stock Market.

  My investment will multiply many times over if 'instability' will be affected in the Middle-East.

  No problem! One envelop to the right person in Israel, and BOOM-an instability is pulled out from the sleeves, fuel prices are up and my invested is doubled and trippled in no time.

  Sounds crazy?

 11. צבי בן-דור

  מאז ומתמיד. עוד מימי הברון רוטשילד.

 12. כלכל

  רק שיהודים לא נוטים להיות מעורבים בשוק הגז והנפט. עיקר אנשי העסקים מניחי הצינורות האמריקאים באים מדרום ארה"ב, שם לא היו מי יודע מה הרבה יהודים מעולם (חוץ מפלורידה, אבל זה סיפור אחר). מה שכן, לרוקפלרים למיניהם מעולם לא היתה בעיה להשפיע על ישראל, זאת באמצעות המכשיר הנפלא שנקרא הבית הלבן.

 13. יודית שחר

  כשאנחנו שולחים את ילדינו למלחמה, למלחמה של מי שלחנו אותם.
  הנושא גורם לי אישית לפרנויה, כל מה שנראה על פני השטח הוא בבואת שווא
  של הדברים האמיתיים שמתחת.

 14. סייר יוסי

  דמוקרטיה , האם האזרח לא צריך להכיר טובה על כינונה ?
  דמגוגיה בגרוש להגיד כי העם בחר את נציגיו.האם כאשר יש בחירות" והעם"מחליף את המפלגה המובילה( הלוקה בשחיתות ) במפלגה אחרת האם מישהו חושב לרגע כי הקשר בין ההון לשלטון ייעלם , התשובה היא כמובן שלילית לפי שלאחר הבחירות ותהה המפלגה שעלתה לשלטון אשר תהה , פשוט הקשר בין ההון לשלטון אך החליף שחקנים ,גם העלייה לשלטון היא לעיתים מזומנות קשורה להון ( למחזיקים בהון ) ולמי שעולה לשלטון ,ולעיתים אף עולים לשלטון בזכות ההון, על כן אולי באמת נברך על היותינו מדינה דמוקרטית ונבין סוף סוף כי גם לדמוקרטיה יש מחיר.
  איך אמא שלי אומרת , מי שסומך על ארוחה משכניו , ישן רעב
  ולפי משל זה נמשלו הוא , כי בסופו של דבר כל אחד עושה לביתו , ואיש איש מקבל לפי תרומתו .

 15. נתן.

  אני קורא לכל הארגונים הבאים:

  מרכז אדווה
  המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים בנגב
  הועד הציבורי נגד עינויים בישראל
  מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל
  מוקד סיוע לעובדים זרים
  הקשת המזרחית הדמוקרטית
  שוברים שתיקה
  ועדת ההיגוי לתכנון והגנה על זכויות הערבים הבדואים בנגב

  להודיע שהם לא מוכנים יותר להיות ממומנים על ידי הקרן החדשה לישראל http://www.nif.org.il/
  בגלל כל ההסברים היפים שניתנו כאן במאמר.

 16. טרזן

  קראתי את תגובתו של סייר יוסי והתחלחלתי. הבנאדם מתייחס לקשרי הון-שלטון כשחיתות, כלומר ככגזירת גורל, ומציע להשלים עמה. הוא אפילו משתמש במטבע הלשון החביב על מושחתי כל הדורות "מחיר הדמוקרטיה".
  ובכן, האוייב הגדול שלנו איננה השחיתות, שהיא אכן גזירת גורל, ולכן המלחמה בה צריכה להיות שגרה בכל משטר. האוייב הגדול שלנו היא ההשלמה עם סדר-פוליטי המאפשר קשרי הון-שלטון "לגיטימיים", ומביס בכך את המטרה העיקרית של הדמוקרטיה – מתן ביטוי לרצון העם.

 17. אירית

  דוקא באתר העוקץ היה לפחות מקום לדיון והסתייגות מהקרן החדשה לישראל. יש מקום לביקורת יותר מעמיקה לטעמי, אבל מדיניות האתר, כפי אופיו, לא לפתוח במה פה להשמצות אישיות ופרטניות. מדיניות סבירה לאתר כזה, המקיים במה רצינית.

  השאלה העקרונית, וזה מותר להגיד כאן ואף נאמר – של התהליכים שעברה הקרן החדשה, בודאי תעלה לסדר היום הציבורי בשלב כלשהו. גם הקשרים של הקרן עם תורמיה בחו"ל וגופים "פרו ציונים קיצוניים" בזמנים הקשים של שלטון בוש וקצת קודם לכן. הפשרות שנעשו, ההתגייסות למען…אהוד ברק, וכולי וכולי, מודל בעייתי מאד של הסתמכות על הון אמריקאי-יהודי, גוף שהפך לטעמי לעוד זרוע של USIA כמו רבות בעולם, קצת "יצוא דמוקרטיה" עאלק והרבה בחישות שלא ממין העניין.

  אך השאלה היא לא גוף זה או מיליונר פלוני. השאלה היא ישראלית פנימית לדעתי, והיא – חוסר השקיפות בקרב הביקורת החברתית ו"השמאל" לגבי מקורות מימון, כולל אישיים. נוצר מין הרגל סכיזופרני שאנשים חיים איתו יופי. אדם שעובד ומתפרנס מעמוס שוקן כותב על "זכויות עובדים" ועוד עניינים, כתבים של ידיעות אחרונות וויינט, מפצלים את עצמם לשתיים, ופעילים בעמותות "סוציאליסטיות", ויש גרוע מכך, ענף שלם של אנשים שבין היתר ניזונים מגופים דכאניים במיוחד, שמטיפים לדו קיום ועוד ועוד. אנשים שמדברים שמאל קיצוני ומייצגים פדופילים תמורת הון עתק שמקורותיו לא ידועים, וכולי וכולי. ויש גם שאלת האזרחויות הכפולות שלטעמי היא טעונה שקיפות בימים אלה, בגלל הבעיות של המזומנים במזוודות.

  זה לא מגונה לשאול על מרווחי קולבורציה ומרווחי אוטונומיה, על פשרות טובות ופשרות רעות. זה נעשה בכל העולם, כולל באקדמיה בשמאל הכי קיצוני, אנשים כותבים ומרצים בדיוק על הטיב של היחסים בין עבודתם ובין מקום עבודתם. בהיעדר שקיפות כוו אי אפשר אלא לדבר על צביעות, שזהלא נורא, אבל יותר מכך על שחיתות ותרמית.

  כיום כאשר אתה מדבר עם אדם, ויהא הכי צודק וחברתי, אתה לא יודע אם הוא בעצם לא איזה "קבלן" לדבר עבירה של פטרונו הכלכלי ואתה אפילו לא יודע מי זה הפטרון.. הדברים סבוכים היום. אני נתקלתי באמן המוכר כמבקר חריף של הממסד וישראל, אך הוא – מה לעשות – ניזון מגמלת נכות של משהב"ט, שאין לי שום דבר נגד זה. אבל במקרים רבים, הפטרון הכלכלי הזה דורש "משימות" כדי לקבל כל מיני הטבות ששווין עצום. זו אוירה של אי אמון ושרדנות המונעת סולידריות מינימאלית.

  אתה, אני, הציבור גם זכאי לדעת כאשר הוא פונה לעמותה כלשהי, אם המקרה שלו יציב את העמותה בניגוד עניינים לאחד התורמים שלה, כדי שהוא לא יפול קורבן לפוליטיקה נמוכה מסוג זה. היום יש מיסוך מוחלט בהקשר הזה, והתוצאות בשטח.

  ראיתי גופים בקרן המקבלים תרומות מחברת התרופות פייזר לפרוייקטים של בריאות לאתיופים. האמת, זה לא עשה לי טוב, הצימוד הזה, בין שלושת הפקטורים האלה. ובלי כל הסבר. פייזר היא חברה דורסנית שמזוהה חד משמעית עם הימין בארצות הברית (מסיבות שונות), האתיקה שלהם פרובלמטית מאד, מה זו החתונה הזו ? ומה תפקיד האתיופים בחתונה ?

  אני בהחלט חושבת שאדם אינטליגנטי וישר יכול להגן על הפשרות שהוא עושה, וזה בסדר, אבל תהליך הפשרה צריך להיות חלק מרכזי בשיח השמאל, וגם פתוח לדיון ציבורי, כדי שהוא יוביל את המהלך הציבורי בצורה ברורה. הקרן החדשה ממש לא עושה את זה, וגם פעילים וכותבים רבים נמנעים מלערב את חשבון הבנק שלהם ושל בן או בת זוגם בדיון. מי ששואל ומבקש תשובות – נחשב בדרך כלל ל"ילד רע" שהפליץ באמצע קונצרט.

 18. טלילה סטן

  כי ח"י משפחות, ושימותו כל השאר

 19. סייר יוסי

  טרזן חביב, אל נא באפך ,כל שאמרתי, לא אומר כי אני מסכים או מקבל מצב זה ,אולם אם היינו יכולים ללקט לנו 120 חברי כנסת , ועוד אלפים רבים של עובדי מדינה ,שכל הוויתם היא רצון העם וטובתו ,וכל הוויתם לשרת את העם ,שמשכורות ענק ובונוסים לא בראש סולם עדיפותם , אולי היינו מגיעים למצב בו ההון לא יכול לשלטון .
  על מה אם כן נפשך , כי הכעסתיך ?
  מיהו אם כן "העם " ומהו רצונו ?
  אל תתאמץ , אני ישיב לך על שאלה זו , למיטב הבנתי.
  העם בכללותו זה כמובן כל אזרחי ישראל , אלא שאזרחי ישראל נחלקים לפי הסדר הבא , בערך 5% עשירים , עוד 15%אמידים 30% מעמד ביניים וכל השאר הם ממעמד בביניים ולמטה עד תחתית הסולם ( בערך ) .
  העם מתחיל ממעמד הביניים אשר כל רצונם הוא לשמור על מעמדם הבינוני כדי לא לרדת למטה מזה , העם הנמצא מתחת לקו זה מנסה לשמור על שפיות דעתו ,מוצא עצמו כל יום במלחמת קיום ואלה הנמצאים מטה מטה אינם יודעים את נפשם כיצד להיחלץ ממצב זה ( ראה התור המשתרך בלשכות ביטוח לאומי ולשכות התעסוקה).
  העם אם כן , לעניות דעתי , מתחיל ונגמר בכל הנדכאים אשר כל רצונם הוא , שיהיה להם מספיק כסף לכלכל את נפשם בכבוד ,העם הזה , לא מעניין אותו " הון ושלטון " לגבי דידו זה לא משנה כלל וכלל , אם המדינה תיתן , אם העמותות השונות יתנו או ארקדי , אותם לא מעניין כלל מי נתן מה ולמי , הם גם לו מעורים בחיי המדינה כמו האחרים .
  דבר אחד ברור , דמוקרטיה לגבי דידם אינה ערובה לאמינות האנשים העומדים בראשה ,דמוקרטיה במובן הצר של המילה היא ( לגבי דידם ) היא מדינה הדואגת למחסורם ולביטחונם , הא ותו לא .