הגיעה העת לשנות את ההמנון

יוסי ברנע

<StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

במלאות 60 למדינת ישראל יש מקום לחשוב ברצינות על שינוי המנון המדינה – התקווה. המנון זה שנולד כהמנון ציוני של תנועה אידיאולוגית לאומית בקרב יהודים הוא המנון אנכרוניסטי שאינו מדבר אל האזרח הישראלי היושב בארצו. כשנטענת טענה זו משיבים תוקפיה שהמנוני מדינות שונות נוצרו לפני מאות שנים ובכל זאת הם שרירים וקיימים. אולם אין זה נכון שלא חלו שינויים בקרב המנוני מדינות בכלל וגם דמוקרטיות.מבחינה זו ישראל לא תהיה יוצאת דופן אם תחליף או תשנה את  <StrippedTag/FONT>המנונה.<StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

 למשל המנון צ`כיה ("היכן ביתי?") נכתב בשנת 1993 ובו באה לידי ביטוי פרידת צ`כיה מסלובקיה באשר המשפט:"אדמת צ`כיה היא ביתי" נזכר פעמיים. גרמניה היא דוגמא מרתקת לשינויים אידיאולוגים בהמנונה. ההמנון הלאומי נכתב בשנת 1841 ע"י היינריך הופמן פון פאלרסלבן והותאם אליו לחן  שחובר ע"י יוזף היידן בשנת 1797.באותה עת לא הייתה קיימת גרמניה כישות פוליטית אחת אלא כאוסף  נסיכויות קטנות. רק לאחר בשנת 1922 התקבלו כל שלושת בתי השיר כהמנון רפובליקת ווימאר. בתקופה הנאצית נהוג היה לשיר רק את הבית הראשון בו חזרו המילים:"גרמניה,גרמניה,מעל כל דבר בעולם!". לאחר מלחמת העולם השנייה אסרו בנות הברית השמעת ההמנון וגרמניה הייתה נטולת המנון. יותר מאוחר הוחלט שלא לשיר את שני בתי  <StrippedTag/FONT>ההמנון במיוחד בשל השורה בבית הראשון "מהמס ועד לממל, מהטש ועד לבט" כלומר שהגבול המזרחי של גרמניה הינו עמוק בתוך האזור הבלטי והגבול המערבי הנמתח בתוך בלגיה והולנד, כשהגבול הדרומי מקיף את דרום טירול שבאיטליה והצפוני, כמעט זהה לזה של היום למעט איזור שנמצא בדנמרק. <StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

ארגנטינה מהווה כמו ישראל, דוגמא להמנון שקדם למדינה ריבונית. המנונה הלאומי אומץ כהמנון לאומי ב-11.5.1813 שלוש שנים לפני העצמאות הרשמית מספרד ומכאן שזהו יום המנון ? המדינה. ארגנטינה הכריזה על עצמאותה בשנת 1816 והוכרה ע"י ספרד רק בשנת  <StrippedTag/FONT>1863. ההתקפה בהמנון על ספרד נבעה מהעובדה שארגנטינה הייתה במלחמה עימה בזמן שנכתבו המילים. בשנת 1942 אומצה גרסה מקוצרת המכילה רק את הבית הראשון והפזמון שאינם פרובוקטייבים כלפי ספרד. <StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

בדומה לארגנטינה המנונה של אורוגווי שהוכר ככזה בשנת 1833 (הלחן משנת 1848) שונה  <StrippedTag/FONT>בשנת <StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>1938. ההמנון שידע השינויים הרבים ביותר הוא של רוסיה, ברית המועצות.  בשנים 1791-1833 היה "תנו לרעם הנצחון להישמע" ההמנון הלא רשמי של רוסיה וב-1833 הוא הוחלף ב"ינצור האל את הצאר". בשנים 1922-1944 אומץ האינטרנציונל כהמנון ומשנת 1944 עד 1992 נקרא ההמנון "גימן סובייטסקובו סויוזה"  אולי פירוש? , כשב-1977 נעשה שינוי קל במילים להסרת אזכורו של סטאלין. טרם עצמאות רוסיה ,"השיר הפטריוטי",חסר המילים, הפך להמנון המדינה.  <StrippedTag/FONT>בשנת 1999 הייתה תחרות <StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>להוספת מילים אולם הטקסט מעולם לא אושר רשמית כיוון שהנשיא פוטין רצה לשנות שוב את ההמנון. בשנת 2001 חובר המנון הפדראציה הרוסית שבוסס על ההמנון הישן של בריה"מ עם טקסט חדש.<StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

אם אכן חפצים אנו שכל אזרחי המדינה יראו עצמם כבני הלאום שנוצר בישראל מן הראוי לתת לכך ביטוי בהמנון של מדינה שהיא רפובליקה, ולא בהמנון של תנועה לאומית יהודית ממזרח אירופה המביטה מזרחה והשואפת להקמת מדינה בציון.

הכותב נימנה על עמותת ":אני ישראלי" העותרת להכרת המדינה בלאום הישראלי.<StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חגי נהיר

  הכותב לא "נימנה על" שם עמותה. לכל היותר, הוא נמנה עם עמותה כלשהי.

 2. סמולן

  הסמלים הרבה פחות חשובים מהתוכן, אח שלו. אם יהיה כאן מצב שבו האזרחים הערבים והיהודים חיים בשוויון, ויש לנו, נאמר, ראש מוסד ערבי, ראש שב"כ ערבי, והם מתרגמים שירי ארץ ישראל (אותה לאומנות ציונית-אשכנזית שנואת נפשך, מן הסתם) לערבית… אזי קל לראות שעניין הדגל וההמנון יהיו מעין אנאכרוניזם חביב, כמו בית המלוכה של האנגלים, כמו הצלב בדגל של כל כך הרבה מדינות.

  אולם ברם, עד שהתוכן יהיה אחר, שינויים בדגל לא יעזרו. ואם התוכן יהיה אחר, הרי שניתן לצפות שהסמלים לא יטרידו אף אחד. "התקווה" הוא המנון ממש נקי מלאומנות. והתקווה להגיע למקום שבו שכנינו הגויים לא יראו ברציחתנו סגולת אזרח ראויה, היא עדיין שאיפה ומשאלת לב, ולא משהו שיש לקיים. אומר את זה באופן ברור: אזרחי ישראל הערבים צריכים להבהיר שהם בעד האזרחים היהודים במובנים הפשוטים ביותר: זכותנו לחיים מכובדים, זכותנו לא להרצח, זכותנו שרוצחינו לא יקראו "קדושים" באף שפה. לעולם. כל זאת, רחוק מלהתקיים. היות וכך, היהודים, עדיין, זקוקים להתארגנות, לתקווה ושאיפה.

  ככה שאני מציע שני דברים: האחד, לדחות את הדיון בסמלים עד לאחר שתתוקן המהות. והשני, שנשים לב למידה היחסית של התיקון שאחינו הערבים צריכים לבצע. תיקון גדול ועצום. ועד אז, אני מציע, עד כמה שאפשר, להצמד לעובדתיות ולא לאזוטריקה: אנחנו אכן מדינה קטנה, מוקפת בהרבה שונאים בורים ולא רציונאליים, החיים במשטרים פשיסטיים, ומעודדים פשעי מלחמה נגדנו כבדרך שגרה. פרט לכך, אנחנו מזדהים עם הדת השנואה ביותר בעולם. דת שעצם קיומה מפריך את הנצרות, וקיומה של מדינה יהודית ריבונית מפריך את האיסלם. וכמו בהרבה מקרים של שנאה וביזוי לא רציונאליים, הבעיה היא שלהם ולא שלנו. מי שלא רואה את זה… ובכן, במובנים רבים כולנו איזוטריים, כולנו לא מבינים את המציאות באופן חומרי טהור, כולנו ככה וככה. אולם ברם, מעבר למטאפיזיקה, יש את עניין תפיסת המציאות במובנים הפשוטים שלה: כיצד מסבירים לחולת אנורקסיה, שהיא לא שמנה ? איך מעבירים לאנטי ציוני יהודי, בדרך כלל בנאדם על הכיפאק (בדיוק כמו האנורקטית), שהיהודים, כלומר הציונים, כלומר הציונים-אשכנזים והמשת"פים שלהם, הם אנשים הרבה יותר טובים מהאנטי-ציונים הערבים ? אין לי מושג, אבל האנורקסיה מטרידה. לך תאכל משהו, ועזוב בבקשה את ההמנון והדגל. כמה כותבים ערבים יש ב"העוקץ" ? יפה. צא ומצא כמה. וכמה ימנים ? גם יפה.

 3. ברק

  "במלאות 60 למדינת ישראל יש מקום לחשוב ברצינות על שינוי המנון המדינה – התקווה. המנון זה שנולד כהמנון ציוני של תנועה אידיאולוגית לאומית בקרב יהודים הוא המנון אנכרוניסטי שאינו מדבר אל האזרח הישראלי היושב בארצו."

  'נשמע' מאופן הכתיבה שלך שיותר מאשר אתה רוצה ליצור מסר חדש להימנון, אתה רוצה ליצור המנון חדש…
  אבל נגיד ובאמת המסר של ההמנון מפריע לך. האם זכותנו לשנות זאת? אנחנו ממשיכים של אותו דור מפעם שהתחנך על ההמנון הזה, אנחנו ממשיכים את המורשת לו. כשבברית המועצות או במקום אחר משנים את הדגל זה מפני שבשינוי עצמו יש סמל לתקופה חדשה, לתודעה חדשה… כשפוטין משנה את ההמנון זה לא לחינם, זה מפני שבאמת יש סיבה מהותית אמיתית… פוטין אינו קשור אידיאולוגית לברית המועצות עוד. וגם הוא! גם הוא השאיר את הלחן – מה שמראה על קשר היסטורי בין פוטין, לברה"מ, לצאר…

  יותר משאנחנו צריכים חשיבה מתחדשת כיום, כמו שאתה מציע, אנחנו צריכים את אותה הדבקות בציונות של אותה תנועה אידיאולוגית לאומת שדיברת עליה. להחיות אין פירושו דווקא לשנות, שכן אם הכרח לך להרגיש חי רק מהשינוי, אז כמו שאמרתי מהתחלה – אינך רוצה במסר חדש בהמנון, אלא בשינוי כשלעצמו של ההמנון. ויותר מכך, גם להמנון החדש אתה לא תתחבר, ובניך או נכדיך ירצו לשנות את ההמנון שלך. מצטער חביבי, זו לא ראייה חברתית לאומית, בטח לא רפובליקאית, פשוט פוסטמודרניזם מעוות ופסבדו-תבוני.

  הימנון יש בו משהו עממי, משהו שמלכד את כולם, שפונה אל הרגש… אם אתה תפתח את עצמך אליו אתה תמצא גם את עצמך שם, באותו מקום, שהוא מכנה משותף לך ולאבות הציונות וחלוצי הציונות. ובפעם הבאה, בבקשה, תדבר בשם עצמך – אני בטוח שההמנון כן פונה אל רוב העם. אני אישית תמיד מתרגש כשאני שומע את ההמנון, ומכבד אותו בכל המובנים. אני מתחבר לישראליות, לקבוצתיות שלנו, שגם אתה שייך אליה. אז או שתשתייך גם אתה אלינו ותכבד את המסורת והאופי של הקבוצה, או שאל תשתייך, ואם רצונך לשנות משהו בקבוצה, עשה זאת בעדינות, בכבוד… היו ניצולי שואה ששוחררו מהגטו ששרו בקולי קולות את ההמנון הזה… אז פתאום נבוא אנחנו, כאילו מי אנחנו, ונשנה את זה? לשנות את עצמינו לפי המסורת! זו רצינות לאומית, זו גישה שבונה רפובליקה!

  אז סלח לי.

 4. יואב

  עם כל "מגרעותיו" ההמנון סופר רלוונטי, פחות מלחמתי מכל המנון אחר, וכאשר אני ארגיש חופשי בארצי אשקול (ואדחה על הסף) את הצעתך.

 5. יעל

  יחד עם זאת לא בהכרח ההמנון אינו רלבנטי יותר.
  לדוגמא: "עין לציון צופיה…" לא ירחק היום ולא נכיר את ציון שלנו: עובדים זרים, נישואי תערובת בין זרים למקומיים, משפחות מעורבות עקב ריבוי אימוץ ילדים לא יהודיים, גידול האוכלוסיה הערבית בארץ, ירידת הילודה בקרב המעמד הבינוני, קליטת פליטים ועוד ועוד.
  ואם נמשיך לנתח את מילות השיר בראי עתידה של ציון שלנו ניווכח כי הכל אפשרי.

 6. דרור ק

  בהימנון של מדינת ישראל לא מוזכרים גבולות מופרזים, ובעצם לא מוזכרים בה גבולות בכלל, למעט אזכור ערטילאי של "ארץ ציון וירושלים". אין בו גינויים או גילויי עוינות כלפי שום עם או ארץ, אין בו ביטויים של גזענות, אלימות או מגלומניה לאומנית. בסך הכול מובעת בו תקווה "להיות עם חופשי בארצנו". באמת לא יותר מדי. ההימנון אגב, לא התקבל באופן רשמי עד שנת 2004. הוא פשוט התקבל באופן ספונטני תחילה בתנועה הציונית ואחר כך במדינת ישראל. יש בעיה עקרונית עם העובדה שההימנון לא מעורר הזדהות בקרב הקהילות הלא-יהודיות בישראל, אבל לבעיה כזאת מצאו פתרון במדינות אחרות באמצעות אימוץ הימנון חלופי. יש לנו עכשיו אקדמיה ממלכתית ללשון הערבית. אפשר להטיל עליה משימה – לבחור הימנון חלופי לציבור הערבי, שאותו הם יוכלו לשיר בערבית בטקסי יום העצמאות, במקום או בנוסף ל"התקווה". אה, רגע, הם לא רוצים לחגוג את יום העצמאות? אז בשביל מה הם צריכים הימנון?

 7. צחי שיין

  תיקון טכני ההימנון הצ'כי היה היכן ביתי הרבה הרבה הרבה לפני הפרידה מסלובקיה
  למעשה מעת הכמת הרפובליקה הצ'כוסלובקית ב 1918
  Czech Republic
  "Kde domov můj?" (Where is My Home?)

  Words by: Josef Kajetán Tyl
  Music by: Frantisek Jan Skroup
  Adopted: 1918

  The music to the anthem was composed by F. Škroup, a main Revivalist composer of Czech music and especially Czech opera. This song was taken from the first stanza of the opera "Fidlovačka" , which was written by Tyl and performed in 1834. It became the first part of the Czechoslovak state anthem after the country's liberation in 1918. Upon dissolution of Czechoslovakia on 1 January 1993, the song became the anthem of the new Czech Republic.

 8. יוסי דהאן

  בהכנסת הפוסט לאתר חל שיבוש וצויין שאני הכותב, הקרדיט מגיע ליוסי ברנע ועתה זה תוקן.

 9. יואב

  "תנועה יהודית לאומית מזרח אירופאית" – מזובר בתנועה הציונית שהקימה את מדינת ישראל ומאפשרת לברנע להשתייך לעמותה "ישראלית". ומכל הבעיות שישראלים חייבים לפתור מציק לו נושא ההמנון. על כך אמר צבר כמוך, ברנע, "משוגעים, רדו מהעץ". ראש הממשלה מואשם בשוחד, שר אוצר מואשם בגניבה, מערכת החינוך קורסת, שרידי השואה מתים ללא תמיכה, אירן, לבנון וסוריה מאיימות עלינו בטילים ארוכי טווח, שדרות ואשקלון מורעשות מדי יום בקסאמים ולברנע מציק ההמנון הגלותי לטענתו, משום היותו בלתי רלבנטי לערביי ישראל. האם אבדו מנהלי אתר העוקץ כל חוש מידה?

 10. טלילה

  ועדיין איננו חופשיים, מבחינות רבות. אני למשל, נטולת רכב, אסירת בית בשבתות , חגים ולילות.

  ובאשר לקושי של הציבור הערבי עם ההמנון, אפשר להוסיף עוד איזה בית להמנון. וכאשר נתקרב לשוויון אזרחי בפועל, ההימנון יהיה עניין שולי.

 11. ירדנה אלון

  לעניות דעתי כל עוד לא מוצע המנון חדש זה העכשווי מן הראוי שישאר כמו כן אני מסכימה עם חלק מן המגיבים כאן כי ההימנון הוא רלבנטי, ולמי שמציע להחליף את ההימנון אני מבקשת לראות את החלופה המוצעת, זה מאוד "מהפכני" לדרוש שינוי בסמל, אבל יחד עם הדרישה כדאי שתוגש הצעה לחלופה האם ידוע לכותב הרשימה על המנון שיבוא במקום זה הקיים? הרי לא תשאיר אותנו בואקום נכון?
  מעבר לזה שאני שוב מסכימה עם חלק מהמגיבים, שכל עוד המציאות עצמה לא משתנה ההימנון זה באמת עניין שולי מכסימום מי שלא מזדהה איתו שלא ישיר אותו, וגם אם המציאות תשתנה הרי שלא נחליף הימנון חדשות לבקרים בטח יקשה עלינו בדינאמיקה של המציאות הישראלית לעשות זאת נצטרך להחליף הימנון כל עשור בערך,אולם הימנון הוא מעבר לזמן ולמציאות הוא מבטא שאיפה הוא מעין הצהרת כוונות,מטרה להגשמה, וכאן אני מאוד מזדהה עם מה שכתבה טלילה "להיות עם חופשי בארצנו" עם דגש שלי מנקודת מבט סובייקטיבית על "להיות חופשי",אין זה משהו שיש להקל עימו ראש ולהתייחס אליו בביטול או כאל מובן מאליו, החופש האישי והקולקטיבי הם לא דברים שבהישג יד .

 12. איזי גור

  אני מתומך בהצעה לשנות את מלות ההמנון. בין השאר להשמיט את "נפש יהודי" ולשבץ את מילות שירו של ז'בוטינסקי " שם ישכון לו לבטח בן ערב בן נצרת ובני".
  וחוץ מזה ,די כבר להתעללות באזרחי המדינה הערבים. אם אינכם יכולים לגרש אותם, אז אמצו אותם כאזרחים מפםני שהם הופכים יותר ויותר לשונאים. רק בגלל יחסם של מוסדות המדינה ואנשים רעי לב וטיפשים.

 13. איסקנדר

  אולי טוב יותר לשנות את שם המדינה.

  למשל:

  ישרעבי.

  או

  בישראע

  ומדוע לא פלסטין?זה על שם עם אחר שכבר איננו ולא היהודים ולא הערבים משתייכים אליו והוא לכן,אולי אמור לא לעורר התנגדות.

 14. שי נקש

  שאלת תם :
  איך זה שאין ולו כותב ערבי אחד או כותבת ערביה אחת באתר כמו העוקץ?

 15. libka

  אקדים ואומר אני שמחה מאוד שהועלה הנושא של ההמנון ..עצם העובדה שאנשים דנים באפשרות (ולו במחשבות הכי פרועות )לשנות את המלים של ההמנון כדי שאזרח שאיננו יהודי יוכל להזדהות עם מילות השיר ויוכל להרגיש שייכות למדינה מעידה על התחשבות באחר,
  אני ערבייה דרוזית ישראית ..בתוך תוכי אני רוצה להיות שייכת למדינה הזו אבל פשוט לא נותנים לי..לפני כשבוע אמר לי הבן שלי (בן שמונה) "אמא אני מרגיש שהמדינה מעליבה אותי ..ההמנון מעליב"שאלתי למה? והוא ענה אילו היה כתוב "נפש ישראלי הומייה " הייתי יכול לשיר את ההמנון ולהרגיש שייך..אבל כנראה שהמדינה לא מעוניינת שאזרחי המדינה ירגישו שייכות .
  (אני מקווה שהמילה ישראלי איננה מקבילה ליהודי כמו שהרבה חושבים).

 16. יהודי-ישראלי

  הצעתך נבחנה ברצינות ונדחית. בלי התוכן היהודי אין לי מה לעשות כאן.
  באשר לשוויון זכויות לפלסטינים אזרחי המדינה – עד שלא יכון שלום
  עם אחיהם בפלסטין ובערב, אין סיכוי לשום שוויון.
  ניתן היה לצפות שלאור הבנה זו, הם יעשו הכל לקדם את השלום
  בין ישראל לערב. במציאות הם עושים הכל (כמעט) כדי להחריף
  את האיבה והשנאה.

 17. סמי ארגון

  כדי לחזק את עמדתו, מביא מר ברנע כצפוי דוגמאות לשינוי המנונים. אולם, מן ההגינות הדיאלקטית, היה הוגן להביא גם דוגמאות הפוכות – של המנונים שלא נגעו בהם מאות בשנים, ואין לאף אחד בעייה עם זה. כך למשל, ההימנון האמריקאי שהוא סופר מיליטריסטי-לאומני, גם אנרכיסטי לא קטן (נכתב בתחילת המאה ה-19 בעת מלחמת אמריקה-בריטניה, כשברקע מהדהדים הדי הפגזה בריטית של יממה, שלא יכלה להכניע את מבצר מק-הנרי שבבלטימור) – מכובד עד היום על-ידי כל הזרמים האתניים היושבים באמריקה, ואין איש רוצה לשנות ולו כדי… להתפייס עם אנגליה, או משהו בדומה לזה, וגם אף אחד לא בא בטענה שצלילי ההמנון לקוחים משיר……….י -י-ן א-נ-ג-ל-י , משכר.
  יחד עם זאת, אכן 'התקווה' אינו מדבר אל בני המעוטים בארץ, אך בדיוק כמו הדגל, והמנורה, ואולי גם הכנסת, וכמובן גם מרש צה"ל. אז מה? האם נחליף את הדגל וצבעו? האם נבטל את המנורה כסמל המדינה ונשים את המנגל במקום? לא ההמנון, או כל סמל אחר, הוא הבעיה. הבעיה היא דמותה הדמוקרטית והלאומית של המדינה. אם נחליט סופית כי זו מדינת כל אזרחיה, מדינה שתתן שיוויון זכויות לכל מיעוטיה שלא יחתרו תחתה, ומדינה שתחיה בשלום עם כל שכינותיה הסרבניות – או אז לא תהיה בעייה לשנות מילים בהמנון שיהיה מחובר לכולם. דוגמא מאלפת הוא ההימנון הדרום אפריקאי החדש משנת 97 : שבית אחד ממנו מתקופת האפרטהייד ובית אחד מהמנון הקונגרס הלאומי האפריקאי – ומילותיו הן ב-4 השפות (מתוך 11 ) הרשמיות שלה.

  לסיום, הרשו לי להביא את הצעתו של מיכאל הנדלזלץ לשינוי אפשרי של ההמנון של עתידנו הורוד (שניצוץ קטן ממנו מבזיק אולי זה עתה בשומע שדרנית טלויזיה ממוצא ערבי-ישראלי המביאה את החדשות באחד מערוצי הטלויזיה, כה לחי !): "כל עוד…./ נפש ישראלי הומיה/ ……..עין לירושלים ..// להיות עם חופשי …/ מדינת ישראל , ירושלים".

 18. דרור ק

  הדרוזים בישראל מניפים את דגל ישראל בצד הדגל הדרוזי, וזה דבר יפה בעיניי. אם אשמע דרוזים שרים את ההימנון, ובמקום "נפש יהודי" ישירו "נפש ישראלי" או "נפש אדם" או אפילו "נפש דרוזי הומייה" לא אראה בכך כל רע. יכול להיות שיש מקום לקבוע בחוק שאלה גרסאות לגיטימיות של ההימנון. יש מדינות, למשל קנדה, שבהן יש גרסאות שונות של ההימנון כשהאזרחים רשאים לבחור את הגרסה שמתאימה להם יותר. בקנדה הבעיה היא בעיקר השפה – יש נוסח אנגלי ונוסח צרפתי להימנון.

 19. ירדנה אלון

  תגובתך מאוד נגעה לליבי, את כותבת שאת ערבייה דרוזית ישראלית ומאוד רוצה להרגיש שייכת,אני ישראלית ימתיכונית (יהודייה פורמאלית)ילידת המקום בדיוק כמוך. מרגישה שייכת מאוד ומרגישה ששורשי נטועים עמוק עמוק בתוך האדמה הזאת, למרות שבשל היותי מזרחית(אני מכנה זאת ימתיכונית) יש מי שמנסים מכיוונים שונים להדיר אותי מזכויותי, יש את האידאולוגיה הציונית-אירופוצנטרית שמנסה להדיר אותי מזהותי ולהלביש עלי זהות שלדעתי היא מופרכת, ויש גם את שכני במרחב הגיאו פוליטי שמנסים לזרוק אותי לים מפני שלטענתם אני נטע זר ואני גזלנית של אדמות ושל מרחב לא לי
  בין שני אלה אני מוצאת עצמי עומדת בתווך רבות בשנים התחבטתי בין שתי נקודות אלה לקח לי הרבה זמן להשתחרר מהן ולמצוא לעצמי קודם כל מרכז פנימי חזק ומוצק כדי שאי אפשר יהיה לערער אותי על ידי אידאולוגיות אינטרסנטיות מחד וגם לראות את הצדק של האחר מאידך, .החיפושים וחיבוטי הנפש הובילו אותי למקומות הרבה יותר רחוקים ניסיתי למצוא את המשותף ולא את השונה והמבדיל והתחלתי ללמוד את ההיסטוריה של האזור(באופן אוטודידאקטי לחלוטין) ולאו דווקא בהקשר היהודי והגעתי למסקנה משלי אני יודעת שלא הרבה שותפים למסקנה הזאת ושהיא תעורר את קיצפם וזעמם של רבים,אולם אלה מסקנותי האישיות ואותן אני רוצה לחלוק יותר מכל איתך.
  ובכן להשקפתי לאור הידע (שוב לאו דווקא המקצועי) שרכשתי כשבאתי לפתור את הדילמה הזאת אותה פרשתי לפנייך לעיל,אני לא רק יהודייה-ישראלית שהוריה הגיעו לכאן מחופיו השונים של אגן הים התיכון (מביירות, ומטנז'יר, הינך רואה מעולם לא עזבתי את האזור) ההיסטוריה שלי מתחילה עם ההיסטוריה של המקום שנולדתי בו, אני כנענית, יבוסית,חיתית,אמורית,עברית,פלישתית,פיניקית,צלבנית,דרוזית,מוסלמית,נוצרית כל הישויות והתרבויות שהיו כאן לפני ובנו כאן ציויליזציה מפוארת שאני מאוד גאה בה הן המורשת שלי,הן התרבות שלי, הן ההיסטוריה שלי, גיליתי שיש בי היכולת (כך אני מקווה בכל ליבי) להכיל ולספוג את כולן ומשם לשאוב הן את הכוח והן את הרצון להיות נטועה כאן.היסטוריה זאת ותרבות זאת ומורשת זאת משותפות לשתיינו,שתיינו נמצאות כאן היום בזכות אותה היסטוריה (אני אומרת שתיינו וסילחי לי שלא נטלתי רשות ממך לדבר בשם שתיינו) אולם כך אני חשה.וחשבתי לעצמי לא אחת והנה ניתנה לי ההזדמנות לפרוש את מחשבתי זאת בפנייך,שהשותפות ההיסטורית והתרבותית הזאת שאנחנו חולקות מעצם היותנו ילידות המקום הגיע הזמן שנדבר עליה ונוציא אותה אל המרחב הציבורי ונעשה אותה נחלת הכלל כדי שלא תהיה ספונה אי שם במגדלי השן האקדמאי "למקצוענים בלבד" אנחנו כל הזמן מדברים על במה אנחנו שונים זה מזה ,ויש כמובן שוני (זאת איננה עילה כמובן לדחייה או להפרת זכויות) אולם מעט מאוד מעט מדי לטעמי האישי מדברים על מה המשותף וכשמתבוננים במשותף (לא מהמקום הדתי) יש לי ולך היסטוריה תרבותית משותפת בת למעלה מחמשת אלפים שנה,נתח ראוי להתכבד בו ולהותיר גם לאחרים אולי על זה כדאי להתחיל לשוחח.

 20. שמש

  מה לעשות, אני אינני יהודי מזרח אירופאי במאה ה-19, אני לא מתחבר ללחן, למילים, לזיקה לירושלים המאוחדת או להגדרה עצמית האתנית-דתית. אני רוצה רפובליקה חילונית אזרחית, ולו רק בשביל שנגמור כבר עם הסיפור הזה ונתפנה לדברים יותר חשובים כמו צמצום האבטלה והעוני. הרי בכל מקרה האוטופיה הציונית תקרוס מכובד המציאות, בדיוק כמו הצלבנים ושאר הנסיונות לקיים מובלעת אירופאית גזענית במרחב אפרו-אסיאתי.

 21. לא עוקצני

  אכן רעיון שינוי ההמנון הוא רעיון המושך את ליבם של רבים.
  למשל, רבים מן הימין הקיצוני הרואים בו המנון "גלותי" ו"תבוסתני".

  בל נא נפתח תיבות פנדורה ואל לנו להשליך אבנים לכל עבר – שעלולות להתנפץ על עורפנו.
  במקום זאת, מוצע בזאת לטפח את הטקסטים הלאומיים שברשותנו – ובראשם ההמנון ומגילת העצמאות.

 22. נתן.

  מעניין למה המוסלמים שחיים בדנמרק לא נעלבים מזה שעל הדגל מצוייר צלב.

 23. יוסי ברנע

  המאמר הזה נכתב בשמי בלבד ואין הוא מחייב או משקף בהכרח את חברי העמותה "אני ישראלי"
  בטעות נשלחה טיוטא של המאמר ולא המוצר הסופי ומכאן השיבושים הלשוניים.
  בהמשך תגובות פרטניות תוכניות.

 24. ירדנה אלון

  אולי מפני שבדנמרק הם נחשבים למהגרים ואילו כאן הם ילידי הארץ, אולי בכל זאת יש הבדל מהותי בין שני הדברים?
  כאן התהוותה התרבות שלהם ולדנמרק הם הגיעו אל תוך תרבות קיימת?
  אולי?
  תמהתני

 25. יוסי ברנע

  לסמול: אכן המילים הן פחות חשובות מהתוכן אך בשלב מסויים הן יכולות לחזק את התוכן המשותף:לאומיות נורמלית.לאומיות הפתוחה לאחר מכילה ולא מוציאה והכוללת את כל אזרחי המדינה.
  לברק:אכן אני רוצה הימנון חדש וספק אם דבקותך בציונות שלאחר הקמת המדינה מצעידה אותנו בדרך הנכונה. אין שום קשר לפוסט מודרנזים להצעותי כמו גם לשינויי ההמנון שניסקרו.
  ליעל: אין לי מה להתדיין עימך אם את כל כך מצדדת בסתגרנות אם לא להשתמש במילים יותר חריפות.
  לדרור ד: במקום שינוי הימנונים מה דעתך על המנון משותף אחד?
  ליואב: ראשית אינך מבחין בין התנועה הציונית לבין הישוב העברי. שנית,מה הקשר בין המציאות שאתה מתאר ללגיטימיות של הצעתי?
  לירדנה אלון:יש הבדל בין "להיות חופשי" לבין למשל "להמשיך להיות חופשי". כי הראשון מצביע על העדר ריבונות ולכן אין זה המנון של מדינה אלא של מי ששואף להקימה, כפי ששאפה הציונות. אגב, לא טענתי שצריך להתחיל את השינוי בשינוי ההמנון. כיצד בוחרים? כיצד בוחרים בארצות אחרות? יש בחירה בין הצעות.
  LIBKA:
  אני אכן רוצה שכולם יוכלו להזדהות כישראלים ולא כיהודים, שזו זהות שונה שאינה רלבנטית למדינה וללאום.
  לירדנה אלון: אכן חומר חיובי למחשבה.

 26. נתן.

  ניסיון יפה.

  אז אולי את גם יודעת למה הקופטים במיצריים לא נעלבים מכך שהמדינה שלהם נקראת "הרפובליקה הערבית של מיצריים", לפי מיטב ידיעתי הקופטים הם יותר "ילידים" במיצריים מהערבים.

 27. יוסי ברנע

  אינני יודע ,כי לא בדקתי, אם הקופטים נעלבים משמה של מצרים כ"רפובליקה ערבית", אבל לידיעתך המושג רפובליקה כלל לא מופיע ליד שמה של ישראל הרואה את עצמה כדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון וכמובן מדינת לאום.
  שאלת את עצמך מדוע ישראל איננה בגדר של רפובליקה?

 28. נתן.

  אני שאלתי את עצמי שאלה אחרת.

  מהי המדינה היחידה במזרח התיכון שהערבים יכולים לבחור ולהיבחר לשלטון?