• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

על חוכמת העגבנייה ועל מינויו של אדוארד מורו בערוץ 2

יוסי דהאן

במוסף "הארץ" קייים מדור בשם "ועדת המדרוג – מדריך שבועי לקוראי הרב-תרבותי". המדור מחולק לגבוה – נמוך, טוב – רע. המדור מביא לידי ביטוי את מדרג ההעדפות הערכיות של העורכים, הזדמנות שבועית לרדת על מה שלדעתם הוא נמוך ורע ולהלל את מה שהם סבורים שהקוראים צריכים לאמץ כגבוה וטוב. המדור מאפשר הצצה לתפיסת המציאות וסולם הערכים של עורכי המוסף.

נזכרתי במדור בעקבות הפרסום אתמול של עליית מדד המחירים לצרכן באפריל שבישר על עלייה גבוהה במיוחד בשיעור של 1.5%. לפני מספר שבועות הופיעה במדור תמונתו של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר כשהיא משובצת בקטגוריה גבוה וטוב ומתחתיה הכיתוב – "חכם יותר מכל מבקריו".

מושא ההערצה של עורכי המוסף הוא אדם בעל השקפה ומדיניות כלכליות חברתיות מן הימניות ביותר. בזמנו כתב עליו הכלכלן ג`וזף שטיגליץ שכסגן יושב ראש קרן המטבע הבינלאומית פישר שירת בעיקר את האינטרסים של התאגידים הבנקאיים הגדולים.

"ההתנהגות של קרן המטבע הבינלאומית לא צריכה להפתיע איש, היא מתייחסת לבעיות כלכליות מנקודת מבט אידיאולוגית של הקהיליה הפיננסית, האינטרסים של הקרן קרובים לאינטרסים של קהילייה זו, הרבה מאנשי הסגל בקרן מגיעים מהקהילה הפיננסית, וחלק מאנשים אלו, ששרתו את האינטרסים של הקהילה הזו כראוי, זכו למשרות עם משכורות שמנות בעולם העסקים, סטנלי פישר לדוגמה, סגן המנהל הכללי שעבר מקרן המטבע הבינלאומית והפך לסגן יושב הראש של התאגיד הבנקאי סיטיגרופ, תאגיד ענק הכולל את סיטיבנק. גם יושב הראש לשעבר של סיטי גרופ רוברט רובין שכשר האוצר הייתה לו השפעה רבה על מדיניות הקרן. ניתן לתמוה מדוע סטנלי פישר זכה לתגמולים גדולים כל כך כאשר כל מה שהוא עשה זה לבצע את תפקידו" (עמודים 207-208 מתוך "Globalization and its Discontent").

אבל כנראה העובדה שפישר הוא פרופסור לכלכלה מאמריקה שאינו דובר עברית מותירה רושם עצום על העורכים. מאז החל את תפקידו כנגיד בישראל מדיניותו והתבטאויותיו מוכיחות שמלבד עמדות חברתיות וכלכליות ריאקציונריות, פישר רחוק מלהיות "חכם מכל מבקריו". עם פרוץ משבר שוק משכנתאות המשנה בארצות הברית טען הנגיד שמדובר במשבר מקומי שאמור לחלוף במהרה, משבר שלא אמור להשפיע על הכלכלה הישראלית. לאחר שהסתבר לו שטעה החל להוריד את הריבית בקצב מהיר. עתה מתברר שלמי שרצה לחזות את גובה עליית המדד עדיף היה להתקשר לאסטרולוג או לקוראת בקפה מאשר להתבסס על הערכותיו של החכם ממבקריו .אבל ייתכן גם שהסיבה לכשלון הזה של נגידנו וצבא האנליסטים הממלאים מידי יום בתחזיותיהם המופרכות את דפי המגזינים הכלכליים, נובעת גם מעיוורון מעמדי. הם לא הבחינו, וכנראה גם לא ממש מזיז להם, שקילו עגבניות עולה 11 שקלים ושחבילת אורז הכפילה את מחירה בשבועות האחרונים.

תפיסת המציאות הישראלית וסולם ההעדפות של עורכי מוסף הארץ באו לידי ביטוי באותו מדור גם השבוע. בקטגוריה טוב וגבוה, תחת תמונתו של אבי וייס שנבחר השבוע למנכ"ל חדשות ערוץ 2 הם כתבו – "בשורה מרנינה לעיתונות חופשית". מסתבר שאדוארד מורו הישראלי נבחר להוביל את תכנית החדשות הפופולרית ביותר בישראל וחסידי חופש הביטוי צוהלים משמחה. צריך להזכיר שעד לבחירתו הרשמית שימש אבי וייס כמנהל בפועל של חדשות ערוץ 2 ומזה שנים הוא אחד האנשים המרכזיים במחלקת החדשות. נושא הבשורה המרנינה הזו של חופש העיתונות, אחראי בין היתר לרעיון המהפכני להעניק לדמות חתרנית ורדיקלית, לעיתונאי הבלתי תלוי וחף מכל ניגוד אינטרסים – יאיר לפיד, לערוך ולהגיש את תכנית הדגל החדשותית של הערוץ ביום שישי. הצטרפותו של לפיד ליחידת העילית של וייס חיזקה את האגף הרדיקלי במערכת חדשות הערוץ, בו חברים, בין היתר, הכתב והפרשן הצבאי, אימת אלופי צה"ל והמימסד הביטחוני, רוני דניאל, והפרשן הבכיר לענייני המנטליות הערבית באזרונו – אהוד יערי, ובתחום החברתי כלכלי הפרשן הבכיר נחמיה שטרסלר, שניתוחיו המרקסיסטים של הכלכלה הישראלית אודות ניצול הפרולטריון על ידי התאגידים הכלכליים, מטילה אימה על 19 משפחות ההון.

לכן אמור מעתה מינויו של אבי וייס אינו "בשורה מרנינה לעיתונות החופשית" אלא טלטלה דמוקרטית רבת עוצמה שתשנה את המציאות והשיח הציבורי הישראלי.

כנראה שיעניין אותך גם: