על חוכמת העגבנייה ועל מינויו של אדוארד מורו בערוץ 2

יוסי דהאן

במוסף "הארץ" קייים מדור בשם "ועדת המדרוג – מדריך שבועי לקוראי הרב-תרבותי". המדור מחולק לגבוה – נמוך, טוב – רע. המדור מביא לידי ביטוי את מדרג ההעדפות הערכיות של העורכים, הזדמנות שבועית לרדת על מה שלדעתם הוא נמוך ורע ולהלל את מה שהם סבורים שהקוראים צריכים לאמץ כגבוה וטוב. המדור מאפשר הצצה לתפיסת המציאות וסולם הערכים של עורכי המוסף.

נזכרתי במדור בעקבות הפרסום אתמול של עליית מדד המחירים לצרכן באפריל שבישר על עלייה גבוהה במיוחד בשיעור של 1.5%. לפני מספר שבועות הופיעה במדור תמונתו של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר כשהיא משובצת בקטגוריה גבוה וטוב ומתחתיה הכיתוב – "חכם יותר מכל מבקריו".

מושא ההערצה של עורכי המוסף הוא אדם בעל השקפה ומדיניות כלכליות חברתיות מן הימניות ביותר. בזמנו כתב עליו הכלכלן ג`וזף שטיגליץ שכסגן יושב ראש קרן המטבע הבינלאומית פישר שירת בעיקר את האינטרסים של התאגידים הבנקאיים הגדולים.

"ההתנהגות של קרן המטבע הבינלאומית לא צריכה להפתיע איש, היא מתייחסת לבעיות כלכליות מנקודת מבט אידיאולוגית של הקהיליה הפיננסית, האינטרסים של הקרן קרובים לאינטרסים של קהילייה זו, הרבה מאנשי הסגל בקרן מגיעים מהקהילה הפיננסית, וחלק מאנשים אלו, ששרתו את האינטרסים של הקהילה הזו כראוי, זכו למשרות עם משכורות שמנות בעולם העסקים, סטנלי פישר לדוגמה, סגן המנהל הכללי שעבר מקרן המטבע הבינלאומית והפך לסגן יושב הראש של התאגיד הבנקאי סיטיגרופ, תאגיד ענק הכולל את סיטיבנק. גם יושב הראש לשעבר של סיטי גרופ רוברט רובין שכשר האוצר הייתה לו השפעה רבה על מדיניות הקרן. ניתן לתמוה מדוע סטנלי פישר זכה לתגמולים גדולים כל כך כאשר כל מה שהוא עשה זה לבצע את תפקידו" (עמודים 207-208 מתוך "Globalization and its Discontent").

אבל כנראה העובדה שפישר הוא פרופסור לכלכלה מאמריקה שאינו דובר עברית מותירה רושם עצום על העורכים. מאז החל את תפקידו כנגיד בישראל מדיניותו והתבטאויותיו מוכיחות שמלבד עמדות חברתיות וכלכליות ריאקציונריות, פישר רחוק מלהיות "חכם מכל מבקריו". עם פרוץ משבר שוק משכנתאות המשנה בארצות הברית טען הנגיד שמדובר במשבר מקומי שאמור לחלוף במהרה, משבר שלא אמור להשפיע על הכלכלה הישראלית. לאחר שהסתבר לו שטעה החל להוריד את הריבית בקצב מהיר. עתה מתברר שלמי שרצה לחזות את גובה עליית המדד עדיף היה להתקשר לאסטרולוג או לקוראת בקפה מאשר להתבסס על הערכותיו של החכם ממבקריו .אבל ייתכן גם שהסיבה לכשלון הזה של נגידנו וצבא האנליסטים הממלאים מידי יום בתחזיותיהם המופרכות את דפי המגזינים הכלכליים, נובעת גם מעיוורון מעמדי. הם לא הבחינו, וכנראה גם לא ממש מזיז להם, שקילו עגבניות עולה 11 שקלים ושחבילת אורז הכפילה את מחירה בשבועות האחרונים.

תפיסת המציאות הישראלית וסולם ההעדפות של עורכי מוסף הארץ באו לידי ביטוי באותו מדור גם השבוע. בקטגוריה טוב וגבוה, תחת תמונתו של אבי וייס שנבחר השבוע למנכ"ל חדשות ערוץ 2 הם כתבו – "בשורה מרנינה לעיתונות חופשית". מסתבר שאדוארד מורו הישראלי נבחר להוביל את תכנית החדשות הפופולרית ביותר בישראל וחסידי חופש הביטוי צוהלים משמחה. צריך להזכיר שעד לבחירתו הרשמית שימש אבי וייס כמנהל בפועל של חדשות ערוץ 2 ומזה שנים הוא אחד האנשים המרכזיים במחלקת החדשות. נושא הבשורה המרנינה הזו של חופש העיתונות, אחראי בין היתר לרעיון המהפכני להעניק לדמות חתרנית ורדיקלית, לעיתונאי הבלתי תלוי וחף מכל ניגוד אינטרסים – יאיר לפיד, לערוך ולהגיש את תכנית הדגל החדשותית של הערוץ ביום שישי. הצטרפותו של לפיד ליחידת העילית של וייס חיזקה את האגף הרדיקלי במערכת חדשות הערוץ, בו חברים, בין היתר, הכתב והפרשן הצבאי, אימת אלופי צה"ל והמימסד הביטחוני, רוני דניאל, והפרשן הבכיר לענייני המנטליות הערבית באזרונו – אהוד יערי, ובתחום החברתי כלכלי הפרשן הבכיר נחמיה שטרסלר, שניתוחיו המרקסיסטים של הכלכלה הישראלית אודות ניצול הפרולטריון על ידי התאגידים הכלכליים, מטילה אימה על 19 משפחות ההון.

לכן אמור מעתה מינויו של אבי וייס אינו "בשורה מרנינה לעיתונות החופשית" אלא טלטלה דמוקרטית רבת עוצמה שתשנה את המציאות והשיח הציבורי הישראלי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  את התחקירים של לפיד על הכת מהצפון ועל הסיינטולוגים, ואת הכתבה על פארק תמנע, שאיך שהוא יצא ממנה שהפרוייקט בעצם טוב ליהודים, ושכל הקישקושים בדבר שמירה על הסביבה הם פגיעה בכלכלה של תושבי הדרום

 2. יואב

  העיתון היחיד שנותר בארץ צועד בזריזות לעבר מתחריו הצהובים וכך תלך תהילת עולם. קראו כתבתו של ארי שביט ותיווכחו שאנחנו הקוראים הם האשמים. כל העיתונאים הכירו את מעלליו של קצב זמן רב לפני בחירתו לנשיאות ומלאו פיהם מים (כולל חנה קים חברתכם) וכאשר נתגלתה חרפתו החלו להעלות סיפורים מהעבר. איש מהם לא התריע כאשר הבולדוזר שרון דחף בכל עוצמתו לביזוי פרס ולבחירת קצב. גם הנגיד הובא מאר"הב לאחר שהפך לאלטא זאכן בעולם הכלכלה ואצלנו המטירו עליו שבחים ושומרים עליו כאתרוג כדי לשמר את הדירוג של ישראל. הישגו העיקרי של פישר יהיה מינוי ראש ועד העובדים למנכל בנק ישראל. הארץ הפך להיות מוסף יומי של דר מארקר שעורכו כותב "חברתית" אבל שאר הדפים מלאים ציטוטי אנליסטים שאין להם צל של מושג על מה שצפוי בשווקים. מדובר בתופעה מוכרת של הזנייה עיתונאית שהחלה עם הגורו ברנע בידיעות וחכם הדור דנקנר במעריב ותושלם בקרוב על ידי הנצר השוקני בהארץ. בסופו של דבר ניוותר עם העיתונות האלקטרונית ואת הפרשנויות נסיק בעצמנו, פעילות רצויה ומומלצת על ידי הרופאים למניעת או דחיית מחלת האלצהיימר.

 3. אייל

  השמחה עם בחירתו של וייס לא נובעת ממחשבה כי הנה הוא הולך לשנות את חדשות ערוץ 2 ולהפוך את המהדורה לאימת בעלי ההון. השמחה הזו נובעת מכך שוויס לא היה האופציה המועדפת על אותם "מושכי החוטים". וויס היה הרע במיעוטו. אי בחירתו הייתה יכולה להיות המסמר האחרון בארון הקבורה של חופש העיתונות כפי שהוא בא לידי ביטוי בערוץ השני.

 4. ראובן חושן

  אני מעונין לשלוח לכם מאמר על המצב הכלכלי בשנה הקרובה.
  מה כתובת האימייל שלכם?
  בברכה חמה,
  ראובן חשון

 5. שי נ.

  האיש הוא ניאו-ליברל בכל אבריו, פשוט מדובר באחד מתון יותר, וזה הכל. הוא היה אחד מהתומכים הגדולים ביותר של הקפיטליזם הגלובלי ומקורב לניאו-ליברליים מוסדיים כמו ביל קלינטון.

 6. אבי

  שטיגליץ הוא לא ממש נאו-ליברל, הוא יותר ליברל שמאלי (סוציאל-ליברל כמו שהיה נקרא באירופה או ליברל פרוגרסיבי בארה"ב), שזה בין סוציאל דמוקרטיה לנאו ליברליזם כמו ברק אובמה, אבישי ברוורמן ומר"ץ.

 7. ליאור

  קראתי את המאמר של יוסי דהאן וקצת התאכזבתי.
  אני לא מסכים עם הגישה נוקט הכותב כלפי הפוליטיקה וכלפי כתיבה ביקורתית בכלל.
  ראיתי הרבה התעסקות בשפה שבה מדבר הנגיד, בצורה שבה ערוך עיתון הארץ ועל הדרך התייחסות לצעדים שנוקט הנגיד.
  אני לא מלומד- אין לי השכלה אקדמאית ומצד שני אני מחשיב עצמי כסוציאליסט.
  אבל אני גם שואל את עצמי איך הדברים באים לידי ביטוי במציאות, בבחירות אמיתיות שנמצאות כרגע באפשרות הפוליטיקאים כדי לשפוט.
  לפי הבנתי את המציאות פישר הגיב להיחלשות הדולר בהורדת ריבית רצינית. דבר שמחליש את ערך השקל.
  דבר ראשון שבה הואילה המדיניות הזאת היא כלפי הייצוא שממיר סחורה בדולרים ואז בשקלים ככל שהשקל יותר חלש מול הדולר (עד גבול מסויים) רווחי ליצא. כך החקלאות הישראלית, שחלק גדול ממנה מופנה לייצוא והתעשייה הישראלית, שגם ממנה חלק גדול מופנה לייצוא באירופה, ארה"ב ובכלל ברחבי העולם, עדיין מתפקדת מספקת עבודה ופרנסה לאלפי אזרחים ישראלים- זה דבר טוב.
  בנוסף הורדת ריבית מורידה את רווחי הבנקים ממשיכות יתר של אזרחים, מאפשרת לקחת הלוואות גם בתחום הפרטי וגם בתחום התעשייה שהם קריטיים לקיום ופיתוח של עסקים. את זה למדתי מקריאה עצמית בספר "כח השוויון בכלכלה" של אסתר אלכסנדר, שאמרה שאינפלציה היא תסמין במשק, תוצאה של מדיניות (שיכולה להיות טובה או רעה) שהיא העיקר ושאותה צריך לבקר ולא את עצם קיומה של האינפלציה .
  לכן כשאני מסתכל על האפשרויות שפישר עמד בפניהם אחרי התפוצצות בועת הסאב פריים באמריקה נראה לי שהורדת הריבית היא בחירה די "חברתית" בלי קשר לעברו, גם אם היא התרחשה בגלל לחץ של עופר עיני ושרגא ברוש.

  מה שמאכזב אותי הוא שיוסי דאהן בוחר להתלהם ולא לפתח שיחה ביקורתית וערה שבוחנת את הבחירות שנעשות בפועל, במציאות. זה לא סוציאליזם בעיני כי הוא לא מנסה לבחון דרכים רלוונטיות של פעולה במצב הקיים לשינוי התנאים, אלא רק לשפוך דברי ביקורת על שפת דיבורו של הנגיד (שגם אני לא מבין למה היה צריך ליבא אותו) בלי להתייחס לצעדיו בצורה רצינית.

 8. סטודנטית זועמת הפקרות

  בעצמי
  והמסקנה העיקרית שלי היא שישראל היא הפקרות

 9. אדי

  ומה דעתכם על הראיון המרגש של אילנה דיין עם ליהיא לפיד אשתו של…? ובכלל דיין, שהייתה ילדת פלא בזמנו, מגשימה בגופה את האמרה הלך הפלא נשאר הילד (החנפן) כולל השין המתפנקת. הנועזות היחידה שלה היא שבמקום ל"פרסומות" היא יוצאת ל"פרסומת". מהפכה!

 10. דרור ק

  שפת אמו של סטנלי פישר היא אנגלית, אולם הוא דובר עברית, ומקפיד לשאת את נאומיו והרצאותיו בעברית. זה לא הופך אותו לנגיד בנק טוב יותר, אבל צריך לדייק בעובדות, וגם לתת לו קרדיט על כך שבנקודה הזאת הוא לא עושה לעצמו הנחות.

 11. שי נ.

  מסכים אתך. אכן שטיגליץ הוא טיפה יותר שמאלה אבל עדיין הוא חלק מהמנגנון ההגמוני של הקפיטליזם הגלובלי. לא תראה ממנו אי אילו נגיעות מרקסיסטיות.