מאבק לשיפור תנאי העסקת עובדי הקבלן במכללה למנהל

סטודנטים למען עובדי הקבלן במכללה למנהל

לנוכח סקר אקראי שבוצע במכללה למנהל לאחרונה, נדהמנו לגלות כי זכויות עובדי השמירה והניקיון שלהם שלהם נפגעות באופן עקבי בניגוד לחוק. תנאים סוציאליים כמו שעות נוספות, הפסקה, תשלום פנסיה, אשר לנו נראים כמובנים מאליהם, נראים עבורם כחלום רחוק. השומרים והמנקות מחויבים לעבוד שעות נוספות רבות, וזאת ללא היתר ממשרד העבודה כנדרש בחוק. הם אינם מקבלים לשכרם כל תוספת עבור שעות נוספות, אינם זוכים להפסקות כלל גם כאשר מבצעים הם משמרת כפולה של כ-15 שעות רצופות, אינם מקבלים תנאים סוציאליים (לחלקם לא משולמים דמי הבראה, לחלקם אין הפרשה לקרן "מבטחים", אין תשלום על ימי חופש, אין צבירת ימי חופש) והרשימה ממשיכה, והיד עוד נטויה.

המכללה מצידה טענה, כי היא אינה מעסיקה עובדים באמצעות קבלנים- אלא חברות המספקות "שירותים", ומסרבת לדון בנושא. ובכן, אין אלא להצטער על אטימות גורמי הנהלת המכללה. מדובר בבני אדם, המנקים את משרדי המכללה, אשר להם פנים ושם ואישיות וזכויות. הם אינם "שירותים" אלא עובדים, וכל תפקיד הקבלנים המשמשים מתווכים בינם לבין המכללה הוא לנתק מלאכותית את יחסי עובד-מעביד בין העובדים לבין המכללה.

המכללה, שהפעילה את שיטת המכרז ללא כל עיגון המתייחס לשכר העובדים ותנאי העסקתם, מתנערת מאחריות לגורלם של השומרים והמנקים בשטחה, כאשר היא-היא זו שבעצם "הזמינה" תחרות על פגיעה בעובדים, עד כדי כך שחברות הקבלן לוקחות עבודות בסכומי הפסד, דבר המחייב אותם לפגוע בזכויות הסוציאליות של העובדים על מנת להרויח.

אנו, סטודנטים במכללה למנהל ואזרחים שאכפת להם, מצפים ממוסד אקדמי להיות בעל תודעה מוסרית וחברתית מפותחת, ולפעול למיגור הפרת זכויות האדם המתרחשת בכתליו. לא ניתן לחוסר צדק זה להתרחש בין כתליה של המכללה! העסקה מבזה זו מהווה אות קלון למכללה בפרט ולאקדמיה בכלל, ובנוסף אף אינה חוקית.

אנו דורשים:


1.     הכנסת תוספת למכרזי המכללה העוסקת בהגנה על העובדים בתחומה- זו תכיל פירוט חובותיו של הקבלן כלפי עובדיו, פיצויים מוסכמים במקרי הפרה, והגדרת ממונה על תלונות עובדי קבלן במכללה.

2.     בדיקה מקדמית של הקבלן, ואיסור השתתפות של קבלן במכרז- כאשר מדובר בקבלן המפר באופן שיטתי את חוקי המגן.

3.     שקיפות מלאה ואיסור מכרזי הפסד מבחינת הקבלן- המציאות מוכיחה, שבמקרים אלו ההפסד מגלגל הקבלן את ההפסד על גב העובדים תוך הפרת חוקי המגן. על הקבלן תוטל חובת הוכחת רווח והגשת תמחיר המפריד בין עלויות העסקת העובדים לבין עלויות אחרות. יש למנוע קבלת הצעה נמוכה מהאומדן שהוכן על-ידי אחראי ההתקשרויות במכללה.

4.     הגברת פיקוח- יש לקיים ביקורות תקופתיות יזומות ע"י משרד רואה חשבון חיצוני, הכוללת בדיקה מדגמית של תלושי שכר, לבדיקת ליקויי שכר ונלוות.

5.     החזר רטרואקטיבי של כספי העובדים- במשך שנים היו העובדים קורבן לעבריינות על חוקי העבודה וחוקי המגן (שכר מינימום, שעות נוספות, ותק, ימי חג, חופשה, קנסות..). על כספים אלו להיות מוחזרים לעובדים רטרואקטיבית.

6.     בטחון תעסוקתי- העובדים אינם כלים חד פעמיים! בקיץ מקוצצת משרתם של עובדי הקבלן במכללה בכ-70% בממוצע, ובפועל הם נותרים מספר חודשים ללא שכר. כשם שהנהלת המכללה ואנשי הסגל הבכיר מוסיפים לקבל שכר גם בסימסטר קיץ, אין הגיון בכך שדווקא העובדים המשתכרים את המועט ביותר ישארו חסרי כל.

לפיכך, אנו קוראים לכם, חברי סגל, סטודנטים, פעילים חברתיים ואזרחים שאכפת להם, להצטרף בדרישה למען העסקה הוגנת של עובדים אלו, ובכלל לשינוי המכרזים וחוזי ההתקשרות בין המכללה וחברות הקבלן, תוך הקמת גוף פיקוח ואכיפה בנושא השמירה על זכויות העובדים. בואו למחות איתנו בתאריך ה21/5/08 בעת כינוס חבר הנאמנים במסלול האקדמי המכללה למנהל בראשל"צ.


בתאריך ה-21.5.08 בשעה 16:00 תתקיים משמרת מחאה בעת כינוס חבר הנאמנים. העובדים צריכים אתכם. בואו בהמוניכם!
לפירוט איך מגיעים ניתן להיעזר במפה זו  http://www.colman.ac.il/default.asp?mainMenuFatherId=268&childMenuFatherId=456&haveChilds=1&node_id=456&template_id=1

הצטרפו לעצומה הקוראת להנהלת המכללה לקחת אחריות על עובדי הקבלן:      
http://www.atzuma.co.il/petition/lordnl/1/

יש לכם חשבון בפייסבוק? הצטרפו לקבוצת התמיכה במאבק:
http://www.facebook.com/group.php?gid=18210856471
 
המכללה למנהל, כך מפורט באתרה http://www.college.org.il/template/default.aspx?CatId=1&PageId=43 נוסדה ע"י הסתדרות הפקידים בהסתדרות החדשה. יו"ר ההנהלה הציבורית שלה הוא אפרים ז`ילוני, לשעבר מנהל מרכז המחקר של ההסתדרות.

עצוב שגוף שנוסד ע"י ההסתדרות החדשה ומנוהל ע"י אנשים שהיו בכירים בהסתדרות, מפר את חוקי העבודה ומנצל את עובדי הקבלן.  לכן, תוכלו להביע את דעתכם על כך (בצורה מכובדת) בפני ההנהלה בדרכים הבאות-
פקס: 03-5661392
email-  office@college.org.il

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סטודנטים למען עובדי הקבלן במכללה למנהל

  אגד-
  קו 84 מתחנה מרכזית ישנה ת"א
  קו 163 מתחנה מרכזית חדשה ת"א
  קו 173 מרכבת צפון (ארלוזורוב) ת"א
  קו 5 מתחנה מרכזית ראשל"צ
  קו 9 מתחנה מרכזית ראשל"צ

  דן-
  קו 19 מתל אביב
  קו 129 מתל אביב

 2. יואב

  דמות מרכזית במכללה הוא פרופסור ראובן חורש, מבכיריה של מרצ, ואני סמוך ובטוח שיקשיב לכם ויפעל לפתרון בעיותיכם. אנא דווחו על ההתקדמות.

 3. מושה

  דרכי הגעה למכללה למנהל: אבא עשיר, תעודת בגרות בקאנטים, ג'יפ יקר, מגורים בצפון תל אביב.

 4. דוברת המסלול האקדמי המכללה למינהל

  תגובת המסלול האקדמי המכללה למינהל לידיעה שכרגע מופיע באתר:

  כגוף ששמירת כבוד האדם וזכויותיו וקיום צדק חברתי הם נר לרגליו, המסלול האקדמי רואה חשיבות בפעילותם של ארגונים הפועלים למען זכויותיהם של עובדים בכלל ועובדי קבלן בפרט. המסלול האקדמי פועל תוך הקפדה רבה על מילוי כל הוראות החוק ושמירה על זכויותיהם של עובדי הקבלן. המכללה פועלת במסגרת החוק תוך הקפדה על מילוי ועמידה בהוראות חוקי המגן. היא נוקטת באמצעים מתאימים כדי לוודא שאכן קבלנים עמם היא מתקשרת מקיימים את התחייבויותיהם כלפי עובדיהם וכלפי המכללה. יחד עם זאת, המסלול האקדמי מכבד את הקבלנים עמם הוא עובד, מקבל את הצהרותיהם, הניתנות במעמד ההתקשרות עמם, ורואה בהם ארגונים הפועלים על פי כל דין.

  המסלול האקדמי המכללה למינהל אינו מסכים ולא יסכים לפגיעה בזכויות העובדים על ידי ספקיו. כפי שכבר הובהר בעבר לסטודנט אשר העלה את הטענות, המכללה מתחייבת כי כל תלונה קונקרטית שתגיע אל הנהלת המסלול האקדמי מכל אדם, לרבות העובדים, חברי הסגל והסטודנטים, שעניינה הפרה של זכויות חוקיות כלשהן על ידי הספקים, תיבדק מיד לגופה. הספק יוזמן לבירור, ואם תוצאות הבירור יעלו שהתלונה מוצדקת – יראה בכך המסלול האקדמי הפרת ההסכם על ידי הקבלן, על כל המשמעויות שיש להפרה כזו.

  המסלול האקדמי רואה בפעילות הסטודנטים שלו, בעניינים אלה, פעילות חיובית העולה בקנה אחד עם עמדת ופעילות המסלול האקדמי.

  על מנת להבטיח מניעת העסקה שלא כדין של עובדים על ידי מעסיקיהם הקבלנים, מותנית כל התקשרות של המסלול עם קבלנים במספר התחייבויות כמפורט להלן:

  1. כל הסכם התקשרות כולל התחייבות חד משמעית של הקבלן להעסיק את עובדיו על פי החוקים הבאים, ובהם בין היתר: חוק הגנת השכר, תשי"ח – 1958; חוק פיצוי פיטורין, תשכ"ג- 1963; חוק שעות עבודה ומנוחה, תשי"א – 1951; חוק דמי מחלה, תשל"ו- 1976; חוק חופשה שנתית, תשי"א – 1950; ועוד רבים.
  כל הפרה של אחד מהחוקים האלו – היא בגדר הפרה יסודית של ההסכם, ותביא לביטול ההתקשרות בין המכללה לקבלניה.

  2. המכללה דורשת כי על כל קבלן המשתתף במכרזיה להגיש תצהירים בכתב על:
  (א) אי הרשעתו בעבירות על חוק שכר מינימום,התשמ"ז- 1987
  (ב) אי הרשעתו בעבירות על חוק עובדים זרים (איסור העסקה שלא כדין והבטחת תנאים הוגנים),התשנ"א – 1991.
  קבלן שלא קיים הוראות חוקים אלה – תיפסל הצעתו על הסף.

  3. .הקבלנים העובדים עם המכללה נדרשים להציג פירוט עלויות, המוכיח שיש ביכולתם לשלם לעובדיהם שכר שלא יפחת משכר המינימום, ולעמוד בכל תנאי החוק האחרים.

  4. המסלול האקדמי מתקשר רק עם קבלנים המחזיקים ברישיון בר תוקף.

 5. אחד שמבין

  הסטודנטים מפנים לאתר של "המכללה למינהל" והתגובה היא של "המסלול האקדמי המכללה למינהל". מדובר בשני גופים שונים. נכון שלהסתדרות יש ייצוג נכבד בועד המנהל של "המסלול האקדמי" אבל בזה נגמר הקשר.

 6. אורלי נוי

  לא הבנתי למה יש צורך לפרט את החוקים עליהם, מבחינת המכללה, אסור לעבור. למה לא פשוט לומר 'לא נעבוד עם כל חברה המפרה זכות חוקית כלשהי של העובד'? האם יש חוקים שעליהם מותר לעבור?

 7. אורלי בנימין

  כל הכבוד לסטודנטים שמובילים את המהלך ונקווה שסטודנטים רבים ילכו בעקבותיהם בתוך המכללה למנהל ומחוצה לה. מכיוון שהפיתוי להפחית את עלויות הניקיון וההבטחה גדול תמיד, ההסדרה אליה כדאי לשאוף היא כזו שמובססת על הקמת נציבות פיקוח המשותפת לנציגי הסטודנטים הנאבקים, נציגי העובדים עצמם ונציגי המכללה. נציבות פיקוח זו תפעל לבדיקת תלושי העובדים כמו גם בדיקת חוזי ההתקשרות עצמם. באוניברסיטה הפתוחה, לא קבלני הניקיון והאבטחה מכינים את תלושי עובדיהם אלא אנשי האוניברסיטה עצמם. ללא מיסוד של פיקוח ארוך טווח אי אפשר יהיה להבטיח את חוקיות ההעסקה לאורך זמן.

 8. סייר יוסי

  הקפיטליזם במיטבו , הוא שאמרנו , עולם כמנהגו נוהג ואין פוצה פה ,מה לפי דעתם של הסטודנטים במכללה למנהל ,שגילו אחרי מות קדושים שאלה התנאים של עובדי הקבלן מאז תמיד ולתמיד ,הסבורים אתם שההם שם בחלונות הגבוהים אינם יודעים על עושק העובדים , השאלה מה ניתן לעשות , אמת מקיר תזעק ,אם אחרים ( אחרי המכללה למנהל ) ,אשר קראתי את תגובתה ,יחרו יחזיקו אחריה וידאגו להחיל את סעיפי החוזה על הקבלן , אולי אז יגיעו יימות משיח ועובדי הקבלן יקבלו את המגיע להם ,אך אליה וקוץ בה ,כל המעסיקים עובדים דרך קבלן ,שואפים לקבל עבודה יותר זולה ועל כן עוצמים את עיניים ומחרישים , אם לא יאכפו החוקים על הקבלנים דרך פיקוח ממשלתי מצב זה לא ישתנה לעולמי עד .