עדות לגדולתו של המין האנושי

יוסי דהאן

בעוד ניצן הורוביץ, אחד האנשים האינטליגנטים ביותר בתקשורת הישראלית, יוצא מעורו מרוב התפעלות מתנופת הפיתוח בסין –  ""מהירות הקמה מדהימה" (של הקומפלקס האולימפי); "עדות לגדולתו של המין האנושי", "חלום של מדינת ענק שמתגשם לנגד עינינו", פיתוח שמתנהל ב"ראייה לטווח ארוך מאוד שאין לנו שום סיכוי לתפוס", "קשה להאמין אבל יעמוד פה אחד מפלאי תבל"". Will Hutton, סופר ובעל טור ב"אובזרבר" שספרו על סין עומד לצאת בקרוב, מעניק מבט אחר על "גדולתו של המין האנושי" כפי שהיא באה לידי ביטוי ברעידת האדמה בסין. שליש מ 20,069 בני אדם שנספו ברעידת האדמה במחוז סיצ`ואן (התחזית אומרת שהמספר יעלה ל 50,000) היו ילדים שנלכדו ב 6,900 כיתות שנהרסו כליל מעוצמת רעידת האדמה.

רעידת אדמה באותה עוצמה התרחשה בסיצ`ואן בשנת 1933, והגיאולוגים הזהירו כי קיים סיכוי של 1 לעשר שרעידת אדמה כזו תתרחש שוב בחמישים השנים שלאחר מכן. לדברי הטון, קריסת הבתים וכיתות הלימוד אינה תוצאה של חוסר אכיפה של תקנות בנייה אלא של שוחד שניתן למפקחי בנייה על ידי הקבלנים. אחת האמהות אמרה ל"גארדיאן": "הפקידים הסינים מושחתים ורעים.. יש להם כסף לזונות ולאשה שנייה אולם אין להם כסף לילדים שלנו". השחיתות באה לידי ביטוי לא רק בפיקוח על תקני בנייה, כותב הטון, אלא גם בהקפדה על איכות המזון, פיקוח על תרופות ואיכות הסביבה. שחיתות נמצאת בכל מקום, זו הסיבה שהבניינים הפכו למלכודות מוות. אשה אחרת הפנתה את תשומת הלב של העיתונאים לבנייני המפלגה והממשל שנשארו שלמים ולא נפגעו מרעידת האדמה. חולשתה של סין, מסביר הטון, נובעת, בין היתר, מהיעדרם של ארגוני חברה אזרחית שיכולים לבקר ולפקח על השלטון. בסין כל מה שיש זה השלטון והמפלגה.

Naomi Klein, כותבת ב "The Nation" על האסונות בסיצ`ואן ובבורמה מזווית קצת אחרת. התרחשותם של אסונות טבע מהווים לדבריה איום ממשי על משטרים אוטוריטאריים. משטרים אלה שולטים באנשים באמצעות פחד ועל ידי יצירת רושם של שליטה מליאה במציאות. גם בסין וגם בבורמה אסונות הטבע חשפו את חולשת המשטרים. השחיתות וחוסר האונים של השלטונות עשויים ליצור בקרב האזרחים זעם ומחאה שלא יהיו ניתנים לשליטה על ידי השליטים. קליין מספרת על שחיתות לא רק בסין אלא גם בבורמה, שם חלק מהסיוע ההומניטרי לניצולים נלקח על ידי הגנרלים וחולק לחיילים מחשש למרד פנימי והתערערות השלטון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נמרוד ברנע

  חבל שמר הורביץ לא סיפר כיצד הסינים הצליחו לבנות כ"כ הרבה במהירות מדהימה שכזו. סביר להניח שזה קשור לכך שיש עובדים בסין שעובדים שבעה ימים בשבוע, לתנאי התעסוקה המחפירים ולשאר הפרות של זכויות עובדים שאם היו קורות במדינת ישראל או בארה"ב כולנו היינו מתרעמים עליהן.
  ובל נשכח את הפערים החברתיים הסינים.

 2. איה

  שהורוביץ כן הזכיר וכן הסביר וכן התייחס, לכך שאין זכויות לעובדים ואין שביתות, הוא דיבר על זה. בפירוש הייתה התייחסות וגם בולטת. בסיום הוא גם שיתף את הקהל בהתלבטויותיו ביחס לסין ועשה מעין חשבון ומאזן בין הפרת הזכויות לבין ההאצה האדירה ותהה אם יש תקווה או לא. לדעתו יש. זו דעתו. אז מה הטענה, בעצם?

 3. איציק ניסני

  ניצן הורוביץ כבודו במקומו מונח .
  ניצן לא בקש ולא צריך להיות יחצן או מומחה ערים של סין .
  ותשאלו את לונדון וקירשנבאום הם מעניקים לו את המשקל הנכון
  ולעניין סין :
  כאב לי לראות ילדים מרוסקים על גחונם מתחת לתילי אבנים טיט ועפר..
  ומנגד בנייני ממשלה מבטון העומדים על תילם
  ואולי זה נותן לנו סימני אזהרה לנעשה אצלנו מהקמת המדינה ועד פל קל?

 4. נתן שקרצ'י

  אהלן,
  קיבלתי, ובטח גם אתם קיבלתם, את האימייל על הפגנה למען עובדי הקבלן במכללה למנהל. אשמח אם תפרסמו את הקטע שאני שולח תיכף בנושא, כדי שיותר אנשים ידעו ויגיעו.

  אגב, יהיו לי בשורות בנוגע למאבק עובדות הקבלן בדואר בשבוע הבא. לכם אני יכול לספר, שהן עומדות לחתום על הסכם פשרה, שבו כולן (71) ייקלטו לדואר עם כל הוותק שלהן (בין 5 ל-14 שנות וותק) לצורכי שכר, חופשות, מחלה והבראה, יתחלקו בפיצוי כספי בסך מיליון וחצי שקל מחברות כח האדם, ויקבלו את פיצויי הפיטורים שלהם ותשלומים נוספים שמגיעים להם מחברות כח האדם. אני פועל כדי לדרוש את ביטול קליטתם של עובדי הקבלן האחרים בדואר (כ-1930 עובדים) על בסיס ההסכם שעופר עיני חתם מתוך טענה שהם וצורכיהם לא יוצגו בהסכם ההוא, ולקלוט אותם על בסיס הסכם זה.

  תודה מראש
  נתן שקרצ'י
  0523914134

 5. סטודנטים למען עובדי הקבלן במכללה למנהל

  לנוכח סקר אקראי שבוצע במכללה למנהל לאחרונה, נדהמנו לגלות כי זכויות עובדי השמירה והניקיון שלהם שלהם נפגעות באופן עקבי בניגוד לחוק. תנאים סוציאליים כמו שעות נוספות, הפסקה, תשלום פנסיה, אשר לנו נראים כמובנים מאליהם, נראים עבורם כחלום רחוק. השומרים והמנקות מחויבים לעבוד שעות נוספות רבות, וזאת ללא היתר ממשרד העבודה כנדרש בחוק. הם אינם מקבלים לשכרם כל תוספת עבור שעות נוספות, אינם זוכים להפסקות כלל גם כאשר מבצעים הם משמרת כפולה של כ-15 שעות רצופות, אינם מקבלים תנאים סוציאליים (לחלקם לא משולמים דמי הבראה, לחלקם אין הפרשה לקרן "מבטחים", אין תשלום על ימי חופש, אין צבירת ימי חופש) והרשימה ממשיכה, והיד עוד נטויה.

  המכללה מצידה טענה, כי היא אינה מעסיקה עובדים באמצעות קבלנים- אלא חברות המספקות "שירותים", ומסרבת לדון בנושא. ובכן, אין אלא להצטער על אטימות גורמי הנהלת המכללה. מדובר בבני אדם, המנקים את משרדי המכללה, אשר להם פנים ושם ואישיות וזכויות. הם אינם "שירותים" אלא עובדים, וכל תפקיד הקבלנים המשמשים מתווכים בינם לבין המכללה הוא לנתק מלאכותית את יחסי עובד-מעביד בין העובדים לבין המכללה.

  המכללה, שהפעילה את שיטת המכרז ללא כל עיגון המתייחס לשכר העובדים ותנאי העסקתם, מתנערת מאחריות לגורלם של השומרים והמנקים בשטחה, כאשר היא-היא זו שבעצם "הזמינה" תחרות על פגיעה בעובדים, עד כדי כך שחברות הקבלן לוקחות עבודות בסכומי הפסד, דבר המחייב אותם לפגוע בזכויות הסוציאליות של העובדים על מנת להרויח.

  אנו, סטודנטים במכללה למנהל ואזרחים שאכפת להם, מצפים ממוסד אקדמי להיות בעל תודעה מוסרית וחברתית מפותחת, ולפעול למיגור הפרת זכויות האדם המתרחשת בכתליו. לא ניתן לחוסר צדק זה להתרחש בין כתליה של המכללה! העסקה מבזה זו מהווה אות קלון למכללה בפרט ולאקדמיה בכלל, ובנוסף אף אינה חוקית.

  אנו דורשים:
  1. הכנסת תוספת למכרזי המכללה העוסקת בהגנה על העובדים בתחומה- זו תכיל פירוט חובותיו של הקבלן כלפי עובדיו, פיצויים מוסכמים במקרי הפרה, והגדרת ממונה על תלונות עובדי קבלן במכללה.

  2. בדיקה מקדמית של הקבלן, ואיסור השתתפות של קבלן במכרז- כאשר מדובר בקבלן המפר באופן שיטתי את חוקי המגן.

  3. שקיפות מלאה ואיסור מכרזי הפסד מבחינת הקבלן- המציאות מוכיחה, שבמקרים אלו ההפסד מגלגל הקבלן את ההפסד על גב העובדים תוך הפרת חוקי המגן. על הקבלן תוטל חובת הוכחת רווח והגשת תמחיר המפריד בין עלויות העסקת העובדים לבין עלויות אחרות. יש למנוע קבלת הצעה נמוכה מהאומדן שהוכן על-ידי אחראי ההתקשרויות במכללה.

  4. הגברת פיקוח- יש לקיים ביקורות תקופתיות יזומות ע"י משרד רואה חשבון חיצוני, הכוללת בדיקה מדגמית של תלושי שכר, לבדיקת ליקויי שכר ונלוות.

  5. החזר רטרואקטיבי של כספי העובדים- במשך שנים היו העובדים קורבן לעבריינות על חוקי העבודה וחוקי המגן (שכר מינימום, שעות נוספות, ותק, ימי חג, חופשה, קנסות..). על כספים אלו להיות מוחזרים לעובדים רטרואקטיבית.

  6. בטחון תעסוקתי- העובדים אינם כלים חד פעמיים! בקיץ מקוצצת משרתם של עובדי הקבלן במכללה בכ-70% בממוצע, ובפועל הם נותרים מספר חודשים ללא שכר. כשם שהנהלת המכללה ואנשי הסגל הבכיר מוסיפים לקבל שכר גם בסימסטר קיץ, אין הגיון בכך שדווקא העובדים המשתכרים את המועט ביותר ישארו חסרי כל.

  לפיכך, אנו קוראים לכם, חברי סגל, סטודנטים, פעילים חברתיים ואזרחים שאכפת להם, להצטרף בדרישה למען העסקה הוגנת של עובדים אלו, ובכלל לשינוי המכרזים וחוזי ההתקשרות בין המכללה וחברות הקבלן, תוך הקמת גוף פיקוח ואכיפה בנושא השמירה על זכויות העובדים. בואו למחות איתנו בתאריך ה21/5/08 בעת כינוס חבר הנאמנים במסלול האקדמי המכללה למנהל בראשל"צ.
  בתאריך ה-21.5.08 בשעה 16:00 תתקיים משמרת מחאה בעת כינוס חבר הנאמנים. העובדים צריכים אתכם. בואו בהמוניכם!
  לפירוט איך מגיעים ניתן להיעזר במפה זו http://www.colman.ac.il/default.asp?mainMenuFatherId=268&childMenuFatherId=456&haveChilds=1&node_id=456&template_id=1

  הצטרפו לעצומה הקוראת להנהלת המכללה לקחת אחריות על עובדי הקבלן:
  http://www.atzuma.co.il/petition/lordnl/1/

  יש לכם חשבון בפייסבוק? הצטרפו לקבוצת התמיכה במאבק:
  http://www.facebook.com/group.php?gid=18210856471

  המכללה למנהל, כך מפורט באתרה http://www.college.org.il/template/default.aspx?CatId=1&PageId=43 נוסדה ע"י הסתדרות הפקידים בהסתדרות החדשה. יו"ר ההנהלה הציבורית שלה הוא אפרים ז'ילוני, לשעבר מנהל מרכז המחקר של ההסתדרות.

  עצוב שגוף שנוסד ע"י ההסתדרות החדשה ומנוהל ע"י אנשים שהיו בכירים בהסתדרות, מפר את חוקי העבודה ומנצל את עובדי הקבלן. לכן, תוכלו להביע את דעתכם על כך (בצורה מכובדת) בפני ההנהלה בדרכים הבאות-
  פקס: 03-5661392
  email- office@college.org.il

 6. שי נ.

  הורוביץ הוא עלבון לרוב הביטויים הסקוריאליים הצרים של הקוויריות – חוסר סולידריות והתעלמות מאלה שתמיד משלמים את המחיר. כנראה שהעובדים הסיניים לא מספיק אטרקטיביים כמו "פלא עולם !!!!!!????"

  לא פלא.

 7. יואב

  במלחמת לבנון התברר שנכים מתגוררים בקומות עליונות בבתים חסרי מעליות כאשר המשמעות היתה שנידונו להיוותר בבתיהם בעת הפצצות הטילים. אלוף פיקוד העורף העז ללא בושה לתקוף ועדת וינוגרד בשל תחושתו שהאשימה אותו ללא סיבה. הוא סולק אבל הבעייה נותרה בעינה ואף מחריפה לאור העובדה שכל מלחמה עתידית תיפגע קודם כל בעורף שבו לא טיפלו ואין מטפלים. שר הבטחון יזרוק הכדור לרשויות המקומיות ולאלה אין תקציבים משום שקופותיהם התרוקנו בשל מימון חגיגות רוחמה בלילא ודליה איציק – שומרות המוראל הלאומי. לעיתים אני מתגעגע למשטר הסיני אשר שולח גנבים לגיליוטינה במקום עבודות שירות בישראל.

 8. עומר

  אולי צריך להזכיר בהזדמנות הזאת את השיפור המדהים שחל בסין… בכל המדדים, כולל תמותת תינוקות ותוחלת חיים, מאז שסין זנחה את הקומוניזם ונהייתה קפיטליסטית. גם מיךה או שתיים על "הזינוק קדימה" ועל "מהפכת התרבות" יהיו במקום.

 9. אבי

  סין היא לא קפיטליסטית. אומנם, מצבה עגום בכל הנוגע לזכויות עובדים או רווחה אך כלכלתה מתוכננת לחלוטין וממשלתה שולטת ביד רמה בתעשייה ובכלכלה. כך, לדוגמה, סין מדורגת במקום ה-126 במדד החופש הכלכלי של מכון הריטג' לשנת 2008, בתחתית המדינות שמוגדרות כ"לרוב לא חופשיות". לא רק שכל המדינות המערביות מדורגות מעליה, כך גם מדינות כדוגמת תימן, אתיופיה, בוליביה, גבון, מאלאווי, אינדונזיה, קמרון, רואנדה, טג'קיסטן, נפאל, חוף השנהב, ניגריה וכו'.
  http://www.heritage.org/research/features/index/countries.cfm

 10. סמי ארגון

  ….קשה לי להתפעל מהתפעלותו הנשגבת של מר ניצן הורוביץ על הפיתוח המואץ בסין. אפשר שמר הורוביץ אינו מודע לנזק האקולוגי האזורי והעולמי הכרוך בפיתוח זה, כמו בכל פיתוח מואץ וחסר אחריות, אולם אם לא יתעלם מעובדות כמו: ההצפה שקרתה זה עתה באזור הרעש כתוצאה מפריצת סכר ענק על אחד מנהרותיה, הנזקים החמורים בנפש וברכוש בעת הצונמי הענק ב-05 בד. מז. אסיה כתוצאה מפעילויות פיתוח בחופי האזורים הניזוקים, זיהום האוויר הגובר בסין כתוצאה מתעשיות ענק בלתי ידידותיות לסביבה, ועוד כהנה וכהנה דוגמאות, אולי אף הוא היה מתפעל פחות. איני טוען כאן שהסיני הממוצע אינו זכאי לרווחה בחייו, אולם איני יודע אם הוא ועוד כמה מאות מיליוני סינים שיוותרו, לדוגמא, על אופניהם לטובת מכוניות מזהמות – יהנה עתה כל-כך בחייו ובבריאותו. אין ספק כי מה שנקרא "טביעת הרגל האקולוגית" של הפיתוח בסין, יהיה שלילי וחמור למדי עבור הסיני ועבור אזרחי העולם כולו.

 11. מיכל22

  מאד קל, לשבת במדינה מערבית יחסית ולבקר את סין. תנאי תברואה איומים, נחשלות.."באמת מה פתאום הם קופצים למאה ה 21 – הם לא יודעים את תחלואיה?"
  כפי שנאמר, שהורוביץ כן התייחס להפרת זכויות אדם ולניצול המחפיר. הוא תוהה ומשווה את המהפכה שקרתה במערב במשך80- 100 שנים בזו הקורה בסין ב15-20 שנים סך הכל, עם מיליארדי בני אדם. ובהחלט צצות שאלות חברתיות – כלכליות שברור שיצטרכו מענה.
  ניצול מחפיר, הפקעת זכויות אדם, זיהום אוויר, קורים גם במדינות הנחשבות לדמוקרטיות הגדולות – כולל ארה"ב, אירופה, וארצנו הקטנטונת. כל הסוטה מההגמוניה השלטת נענש. כאן לא יורים על מפגינים? מה קורה בבלעין כל שבוע? מה קורה בעזה? נעמי קליין ואחרים מטיבים לתאר את השיטות האכזריות של הקפיטליזם חזירי. החלשים והעניים תמיד מוחלשים עוד יותר והפערים הולכים וגדלים. דווקא כניסת כוחות נוספים למערך הכוחות הלאומי וערעור מעמדה של ארה"ב בשיטותיה שלה, מעורר תיקווה לשינוי. "מרכז העולם" לא חייב להישאר מערבי. להפך – אולי זהו מהלך בו לא יהיה מרכז עולם אחד. אולי הוא טומן בחובו אפשרות לשינויים בתוך החברות השונות.

 12. סמי ארגון

  אני מבין שדברייך מכוונים בעיקר לירוקים שביננו המודאגים מן הפיתוח המואץ בסין. ובכן, יש מקום לדאגה אמיתית וכנה הן כלפי הסיני הממוצע והן כלפי מצבו האקולוגי החולני של הכדור של כולנו. פיתוח מואץ שאמור אולי להחיש את הקידמה המתקדמת – אין בו ובה כידוע מנסיונו של העולם המערבי להביא לפתרון בעיות יסודיות, שלא לדבר על אושר. קידמה מתקדמת אינה ערובה לרווחת חיים ואושר. נהפוך הוא: בסקר שנעשה לאחרונה על מידת האושר של אזרחי מדינות, נמצא כי, ובאופן לא מפתיע לחלוטין, כי תושבי איים באוקינוס השקט ששמרו על צביון מסורתי, על סביבתם הטבעית ועל אורח חיים פשוט וצנוע היו מאושרים יותר מכל מאושר אחר שתמצאו ב…בוורלי-הילס, לדוגמא סתמית.
  פיתוח מואץ, בסין, או בכל מקום אחר בעולם, צריך להדאיג כל מי שמוציא את אפו מעבר לדלת ביתו. אלא מאי, שהפיתוח בסין נעשה כיום בדרך כלל בדרכים ובשיטות נושנות, מסוכנות יותר שבעולם המערבי הוצאו בדרך כלל מן התקנים. אבל מכל האמור לעיל, אין זה אומר שהעולם המערבי המהולל שלנו כה נקי כפיים: ארה"ב, לדוגמא, היא המזהמת מספר אחת בעולם, והאירופאים, לדוגמא אחרת, דואגים יפה לייצא אחר כבוד גם את התעשיות הכבדות, המזהמות ביותר, לייצא אותן ל……….סין, כדי שבאירופה יוכלו לנשום אוויר נקי, שעתה נמנע מן הסיני עם הפיתוח המתקדש בעיני רבים.

 13. מיכל22

  נכונים דבריך, אולם הביקורת אכן צריכה להיות בעיקר כלפי המערב, המשתמש במדינות העולם השלישי ובאסיה בכלל – כפח אשפה, וכמקור להגדלת רווחי הקפיטליסט על ידי הורדת הוצאותיו עקב ניצול מגעיל של מיליארדי אנשים הזקוקים לאיזושהי פרנסה. אזורי סחר חופשי וכד'. אולם לא צריך להגזים בתפיסה שרוב האנושות הייתה מאד מאושרת בתנאי מחייה מסורתיים. יש כאלו וכאלו. יש אזורים רבים אשר סבלו מרעב, ומחלות. תפיסות מסורתיות הן בדרך כלל פטריארכאליות ומפלות. וכלל – זה שהמערב מודע, לאחר שכבר עשה את תהליך המודרניזציה – שתהליך זה לא הופך אנשים למאושרים, לא אומר שצריך להשאיר את העולם השלישי בנחשלותו.
  יקומו בבקשה ארה"ב ואירופה ויעזרו אם בכסף, ואם בהגבלות על עצמן כמזהמות, למדינות אלו להתפתח בצורה ירוקה.
  הציפייה שמדינות העולם השלישי לא תחזורנה על משגי העבר של העולם המערבי, כמוה כציפייה של הורים מילדיהם לא לחזור על משגי עברם שלהם. או דוגמא אחרת- אנחנו בעידן של ביקורת על הלאומיות. האם זה אומר שעלינו להורות לפלסטינים, או לעמים אחרים לוותר על רצונם להגדרה לאומית? אפילו אם לנו ניראה שנכון יותר להקים מדינה דו לאומית וכד'? (במקרה הטוב כמובן)
  ביקורת על לאומיות- מגיעה, לאחר שקיבלנו זהות לאומית מוגדרת ואז מתגלים בה סדקים..
  המחשבה שיש איזו נוסחת קסם שתמנע טעויות ועוולות, שגויה לדעתי. אני הייתי רוצה לראות מהפך כוחות בעולם. מהפך שיפיל את ההגמוניה המערבית אינו רע בעני כלל ועיקר. אולי נוכל ללמוד משהו מאותו מזרח המתקיים אלפי שנים למרות שגיאותיו. ככלל שינויים במאזני הכוחות – הם אלו שיגרמו לבני אדם להבין שהמצב הנוכחי איננו מבחינת "גזרת גורל= ככה זה" היינו אותו קפיטליזם שהטיב להרדים חלק גדול של האנושות.
  אז, אולי, יותר בני אדם יחזרו לפעול (מלשון פעולה פוליטית של חנה ארנדט) למען חיים ועתיד טוב יותר.

 14. שור

  שיישמה בדור האחרון מהפכה קפיטליסטית שהביאה לגידול ברמת החיים למאות מיליוני סינים.

  אבל זה לא מספיק, על המפלגה הקומוניסטית בסין להביא לדמוקרטיה פוליטית ולאימוץ חוקי עבודה ואיכות סביבה כנהוג במדינות הקפיטליסטיות הנאורות.

  יש עוד מדינות בהן דווקא המפלגה הקומוניסטית / סוציאליסטית עשתה רפורמות קפיטליסטיות,
  כמו קפריסין ויוון שכנותינו לים התיכון.

  שור

 15. מוני יקים האנטי ציוני

  מי שאף פעם לא העלה רעיון מקורי משלו אלא עוסק בלקיחת רעיונות ממאמרים בצרפתית ותירגומם לעברית, כל הכבוד על שהצלחתם לחשוף את ערוותו של הפלגיאטור הסידרתי…בחורבן הציונות ננוחם.