העולם השטוח של תומס פרידמן

יוסי דהאן

תומס פרידמן, הסופר, העיתונאי ובעל טור לעניינים בינלאומיים ב"ניו יורק טיימס" הוא דמות נערצת בקרב האליטה התקשורתית התרבותית והפוליטית בישראל. בעוד מספר שבועות ההוקרה הזו תקבל ביטוי בקבלת תואר דר` כבוד מהטכניון. בסוף השבוע מתנוססת תמונתו של פרידמן על השער של "דה מרקר", וחיים הנדוורקר, מעריץ נלהב שלא מאמין שהוענקה לו הזכות לראיין את ענק הרוח הזה, מתפלש לרגליו. אבל כאמור הנדוורקר אינו היחיד, את מאמריו ועמדותיו של פרידמן מרבים לצטט אצלנו בפרובינציה, וספריו זוכים לתרגום לעברית תוך זמן קצר. הוא ידיד קרוב של לא מעט ישראלים בעלי השפעה, ביניהם עיתונאים כנחום ברנע וארי שביט, שמהם הוא זוכה לתובנות על המציאות הישראלית. רק העובדה שארי שביט הוא אחד המקורות של פרידמן צריכה להפוך את כתיבתו על ישראל לחשודה.

במהלך השנים קראתי לא מעט דברים של פרידמן עד שהחלטתי שהזמן קצר ויש כותבים מוכשרים וישרים יותר שכתיבתם היא בעלת ערך רב יותר. כאמור פרידמן אינו רק בעל טור ב"ניו יורק טיימס", אלא גם סופר פופולרי, כפי שהוא מעיד על עצמו בצניעות אופיינית בראיון: "יש לי בעייה: כשאני הולך למו"ל ומציע לו לכתוב ספר הוא נותן לי מיד צ`ק בלי לדעת מה הנושא". בעוד מספר חודשים עומד לצאת לאור ספרו החדש של פרידמן. בעוד כותרת ספרו הקודם של פרידמן טענה ש"העולם הוא שטוח" כותרת הספר החדש מגלה שהעולם הוא "חם, שטוח וצפוף: למה אנחנו זקוקים למהפיכה ירוקה – ואיך היא יכולה לחדש את פניה של אמריקה".

כפי שכתבו בעבר כמה ממבקרי ספריו של פרידמן, מה שמאפיין את כתיבתו של פרידמן הוא השימוש הכפייתי בדימויים כתחליף להצגת עובדות וטיעונים. הספר שקדם ל"עולם הוא שטוח" דימה את העולם כלכוד בין שני דימויים "לקסוס ועץ הזית". פרידמן הוא חסיד נלהב ומיסיונר אדוק של הגלובליזציה. גלובליזציה עבורו היא ביטוי של אושר, חירות, רווחה חברתית, שוויון ודמוקרטיה. לפרידמן לא מפריעות העובדות המצביעות על כך שאחת מתוצאות הגלובליזציה היא עלייה ברמת אי השוויון הכלכלי. אליבא דפרידמן המנוע המרכזי של הגלובליזציה הם תאגידי הענק הכלכליים והאמת האידיאולוגית היחידה היא ניאוליבליזם קפיטליסטי – "כותונת המשוגעים מזהב", בלשון הדימויים הציורית של פרידמן, כותונת שכל מדינה חייבת לעטות על עצמה על מנת לשרוד בעולמנו. הוא חסיד גדול של מדיניות הסחר החופשי והודה פעם "כתבתי מאמר בזכות הסכם הסחר החופשי של הרפובליקה הדומיניקנית ומרכז אמריקה, למרות שלא ידעתי עליו שום דבר מלבד שתי מילים "סחר חופשי"". הטיעון של פרידמן הוא כזה: 1. ניאוליברליזם הוא האופן היחיד של גלובליזציה, 2. גלובליזציה מקדמת צמיחה כלכלית. 3. צמיחה כלכלית מטפטפת למטה וזו הדרך היחידה לסייע לעניים. כל אחת מההנחות הללו שנויה במחלוקת בדיון האקדמי והתקשורתי אבל לא עבור פרידמן. אין פלא שחלק מבקריו טוענים שהכתיבה שלו אינה אלא פורנוגרפיה של גלובליזציה.

כפי שהוא מעיד על עצמו בראיון ב"דה מרקר": "כשאני מתחיל לכתוב ספר עוד אין לי את כל הספר בראש. יש לי רעיון ואני מפתח אותו תוך כדי כתיבה. לפעמים אני מפתיע את עצמי עם הכיוון שאני הולך אליו". ואכן ספריו של פרידמן נעדרים כל ביסוס אמפירי, אזכור של מחקרים אחרים או של הספרות העצומה על גלובליזציה, אין הערות שוליים, מספרים או טבלאות, שלא לדבר על היסטוריה, בכל ספר פרידמן ממציא את העולם מחדש. בספרו "לקסוס ועץ הזית" פרידמן מספר לקוראיו ששני המקורות המרכזיים שהוא נשען עליהם הם השבועון הכלכלי "האקונומיסט" ופרסומות של תאגידים כלכליים מבית היוצר של משרדי הפרסום בשדרת מדיסון במנהטן, כיוון שלדבריו המפרסמים הם אנשים חכמים מאד המחוברים לגלובליזציה. הכלי המרכזי של פרידמן, הטס מסביב לגלובוס במסגרת תפקידו, הוא דימויים שעולים במוחו תוך כדי שיחות עם ראשי תאגידים כלכליים עולמיים, פוליטיקאים ויזמים כלכליים, כולם אגב על פי עדותו אנשים מבריקים באופן יוצא מן הכלל. לפרידמן יש חולשה בעיקר ליזמים מתחום המחשבים, הוא נופל מהרגליים כל פעם שהוא נתקל בהמצאה חדשה של חברת אינטרנט חדשה. כך למשל לתובנה העמוקה שהעולם הוא שטוח, הוא הגיע בעקבות שיחה עם Nandan Nilekani יושב ראש הדירקטוריון של תאגיד "אינפוסיס":

As I left the Infosys campus that evening along the road back to Bangalore, I kept chewing on that phrase: "The playing field is being leveled."<StrippedTag/FONT>

What Nandan is saying, I thought, is that the playing field is being flattened… Flattened? Flattened? My God, he`s telling me the world is flat!

בעוד שמגלן גילה שהעולם הוא עגול, פרידמן, בעקבות השיחה עם נילקני, מגלה לנו שהוא טעה ולתדהמו התברר לו שהעולם הוא בעצם שטוח. למה שטוח? בשל העובדה שבעולמו מתכנתים הודים בבנגלור יכולים לכתוב תוכנת מחשב באותה מידה שבה כותבים אותה אמריקאים בשיקגו, וחברות קטנות יכולות לעשות מה שחברות גדולות עושות, ושלשה צעירים בדירה שכורה בבוקרשט יכולים לפתח תוכנה שתתחרה במיקרוסופט. כולנו קשורים אחד לשני וכולנו משחקים באותו מגרש על פי אותם כללים וכולנו נהנים מנקודת התחלה שווה.

אולם עכשיו כשמחיר חבית הנפט נוסק והאקלים משתנה, גילה פרידמן שהעולם לא רק שטוח אלא גם חם וצפוף, וזו סיבה לבשר זאת לעולם ולקבל צ`ק נוסף מהמו"ל.

בעניינים מדיניים, פרידמן הוא מה שמכונה נץ ליברלי, הוא היה אחד התומכים הנלהבים ביותר ליציאה של ארצות הברית למלחמה בעירק, מעניין שבראיון ב"דה מרקר", המלחמה בעירק, היא אחד הכשלונות שהוא מייחס לג`ורג` בוש . לפרידמן הייתה עמדה מקורית בלתי ניתנת להפרכה בעניין עירק: הוא היה בעד המלחמה אבל טען לאורך כל הדרך שיש לנהל את "המלחמה בדרך נכונה", כאשר הוא אינו מבהיר לקוראין מה היא הדרך הנכונה, מה שמאפשר לו כיום לבקר את המלחמה כיוון שהיא לא "מנוהלת בדרך הנכונה", ועדיין להחזיק בעמדה שארצות הברית אינה צריכה לסגת מעירק. אבל בראיון ב"דה מרקר", חמש שנים מאוחר מידי עבורו, כשהוא נשאל על הפעלת האופציה הצבאית כלפי אירן, הוא מביע את התובנה הבאה: "אבל עירק לימדה אותנו כבר שהתוצאות (של אופציה צבאית) לא תמיד צפויות".

לנו בישראל הוא מציע להתמקד בעצמנו. "העצה שלי לישראל היא שתתמקד בעצמה: תשפר את המצב הכלכלי שלה ותבנה את עצמה מבפנים, ממש כמו שהיה בימי החלוצים. שלום במזרח התיכון אינו אפשרי כרגע. אפילו אם יביאו את הנרי קיסינג`ר אני בספק אם הוא יידע לפתור את המבוך הזה. רק כשתשתנה הרוח במדינות ערב ואצל הפלשתינאים אפשר יהיה לחזור לדבר". ימי החלוצים, איזה דימוי נפלא.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איציק ניסני

  הגלובליזציה הכלכלית משפיעה לרעה על הקיום האנושי בכלל ובפרט
  משנה לרעה את האיזון בטבע ויותר מכל איזון של כל חברה אנושית בכל מקום
  היא כמו ויותר מהכנסת דגי נסיכת הנילוס ששינתה את המאזן האקולוגי בנילוס וסילקה חיים שלמים מעל האדמה.
  היא כמו ויותר מהספרדים שהמיטו כליה על האינדיאנים לפני 300 שנה בשמיכות המזוהמות שמכרו להם .
  היא כמו ויותר מהכנסת האופיום בידי האנגלים לשיעבוד הסינים .
  והיום קמים לנו נביאי שקר המתודלקים בידי גבירים אטומים לשעבר סוכני סרטים סוכני נשק וסוכני נדלן וממציאים לנו תורה גלובלית שבעיקרה הינה תורה להשמדה עצמית.

 2. שיקו

  קולומבוס? עולם עגול? נראה לי שהתבלבלת וכדאי לתקן במהרה לפני שהפטטות יתחילו להתרונןץ

 3. חייש

  בראיון הוא מספר שפעם הוא חשב שכשמחיר הנפט יעבור את ה100$ לחבית, האנושות תתחיל לעבוד במרץ על פיתרון של אנרגיה חלופית וקיימנית. אחרי שהוא שם לב לכך שזה לא קרה, הוא לא משנה את התפישה שלו לגבי העולם, אלא מזיז את הרף ל200$ החבית, שם כבר בטוח כולם יתעוררו ויעשו משהו. ואם זה לא יקרה, בראיון הבא הוא יקבע שב300$ לחבית יגיעו מים עד נפש.

 4. אליאב

  מוכרים לי שני סוציאל דמוקרטים הסובלים גם הם מתסמונת פרידמן ואין להם צל של מושג לאן תוליך הכתבה שהם עורכים. האם זה נורא כל כך? פרידמן הביא לתודעה את השפעת האוט סורסינג על כלכלת העולם הגלובלי כולל העלאת רמת החיים במדינות עולם שלישי. להזכירכם עיראק היא זו שהפציצה את ישראל במלחמת המפרץ ללא כל התגרות. האם לא היה מגיע לסאדאם להיעלם בשל משטר הרשע? לאיש אין פתרון עבור עיראק כפי שאין פתרון לסכסוך הישראלי- פלשתינאי ובכך צודק פרידמן. הקפיטאליזם הוא אכזרי אבל הסוציאליזם טרם הוכיח עליונותו משום שלא הניב צמיחה ממנה יכולים העשירונים התחתונים להינות. מפרסומים מדעיים משמימים עדיין לא יצאה גאולה לאדם ומה שפרידמן עושה בכשרון רב הוא להציג לקוראיו תמונת מצב בהירה כאשר רבים מתקשים להלך במבוכי העידן שבו אנו חיים. העובדה שבשבוע בו מנצנץ השלום והחרדים הצליחו במלחמת הגיור מצאת לנכון לרדת על פרידמן מעידה על הסתגרות והתחמקות מבעיות קיומיות וחבל שזו תרומתך לדיון המתחייב. שבת שלום.

 5. שור

  יוסי דהאן כותב:

  "העובדות המצביעות על כך שאחת מתוצאות הגלובליזציה היא עלייה ברמת אי השוויון הכלכלי. "

  אבל העובדות מצביעות בדיוק על ההיפך –
  הגלובאליזציה הביאה לעלייה ברמת החיים של מיליארדי סינים, הודים, מזרח אירופאים ואחרים,
  התוצאה היא ירידה באי השיוויון הכלכלי מאז שנות ה-80.

  יוסי דהאן כותב שספריו של פרידמן לא מבוססים על נתונים אמפיריים,
  אולם גם האמירה הנ"ל של יוסי אינה נכונה וכמובן לא מבוססת על שום נתון אמפירי,
  אלא רק על הרהורי לב ואידיאולוגיה קיצונית.

  שור

 6. גיא בן-פורת

  היתרון בכתיבה מסוגו של פרידמן שעל פי רוב לא תידרש לשטויות שכתבת בעבר.

  לפני כעשור הסביר לנו פרידמן כי המלחמות ייפחתו בזכות הגלובליזציה מכיוון שמה משנה הוא לא טריטוריות ומאבקים אלא הכלכלה, המרקסיזם נעמד על ראשו:

  “how your country is wired inside, what level of operating system and software it’s able to run, and whether your government can protect private property”

  וכמובן, המזרח התיכון החדש:
  "Israel will be a high-tech locomotive that will pull Jordan and the Palestinians along with it. Already Siemens has linked up its Israeli factory, Siemens Data Communication near Haifa, and a Siemens team of Palestinian engineers in the West Bank town of Ramallah, with Siemens headquarters back in Germany. It's just the beginning."

  נדרשתי למורשתו של פרידמן לפני כשלוש שנים, למתעניינים (מצטער אליאב, מאמר אקדמי)

  Guy Ben-Porat 2005 "Same Old Middle East? The New Middle East and the Double Movement" International Relations, V.19, No.1, pp.39-62.

 7. יוסי דהאן

  יש באג בתוכנה של האתר כשכותרת הנושא ארוכה מידי היא הופכת את הטקסט ל"ללא נושא".

 8. שי נ.

  דווקא בעידן הדיאלקטי העולם היה הרבה יותר שטוח מאשר הוא עכשיו. אם כבר, אז דווקא כיום הפער בין העולם הטכנולוגי לעולם שאינו טכנולוגי גדול מאי פעם ואנו מתקרבים לעולם של אדונים ומשרתים. אולי פרידמן היה צריך להגיד שהעולם מזכיר לא רדיו-דיסק כפול.

  אנשים מסוגו של פרידמן לא נותנים לעובדות לבלבל אותם. בסופו של דבר עולמו צר ומבחינתו הגלובליזציה זה 3% מאוכלוסיית כדור-הארץ.

 9. אבי

  פרידמן הוא ליברל מהסוג הישן, שממחזר את הטענה שהכלכלה הקפיטליסטית מונעת מלחמות, כמו רבים לפניו במאות ה-18 וה-19 (ג'רמי בנתהאם, בנג'מין קונסטן, ריצ'ארד קובדן, יאן בלוך, נורמן אנג'ל, פרדריק פאסי, גוסטב דה מולינרי וכו'). הטענה הייתה שגויה אז כמו שהיא שגויה היום.

 10. דודי קינג

  תודה על הפוסט, הוא הבהיר לי בדיוק מה גרם לי אי-נוחות בכל טוריו החד-מימדיים של פרידמן. למעשה, עם כל ההבדלים בסגנון ובתכנים, פרידמן מזכיר לי באופן מסוים את יאיר לפיד: שניהם מטיפים שמרניים ונהנתנים בכסות של מתקני חברה ומגיני החלש.

  (אי-הנוחות בראיון המשתפך וחסר חוש הביקורת של הנדוורקר אינה דורשת הבהרה)

 11. אזרח.

  כל ההופלה לכבודו ,זה בזכות הדברים שהוא כותב ואומר בזכות האינטרסים של תומכי הגלובליזציה.פרידמן הוא "חליפה ריקה".

  אמרת "שפר" של פרידמן.

  The hidden hand of the market ,will never work, without a hidden fist
  McDonald’s, cannot flourish without McDonnell-Douglas, the designer
  of the F-15. And the hidden fist that keeps the world safe for
  Silicon Valley’s technologies, is called the US Army, Air Force, Navy
  and Marine Corps.”
  – Thomas Friedman, “A Manifesto for the Fast World”, New York Times
  Magazine, March 28, 1999

 12. רתם

  האיש מבין, מדבר, קורא וכותב עברית וערבית. אם לא, איך הוא כותב על המזרח התיכון? הוא מתייעץ עם ארי?

 13. שי נ.

  "הגלובאליזציה הביאה לעלייה ברמת החיים של מיליארדי סינים, הודים…."

  זה נכון. כל עוד הם לא מתאבדים בגלל חרפת רעב.

  חוץ מזה, השקרים כמדומני הם שלך. כל הרפורמות הניאו-ליברליות שנערכו בדרום אמריקה נכשלו כישלון חרוץ. אפילו אנשים מסוגו של פרידמן מודים בזאת.

 14. גל

  (1) ליוסי דהן, חבל שפסחת על עניין האקולוגיה שתפס חלק מרכזי בראיון של פרידמן. כאן התוודעתי לראשונה לאמונה המשונה של האיש בכך שהמנגנון האמין לתיקון הנזקים האקולוגיים שיוצר האדם הוא לא אחר מהשוק החופשי. הוא מנבא שעליית מחירי הנפט תאיץ מציאת פתרונות ירוקים שיצילו את הכדור מפליטת גזי החממה.

  כאן מדובר באמונה דתית של ממש בכוחות השוק החופשי. אותם הכוחות שגרמו לאסונות האקולוגיים שאת מחירם אנחנו משלמים – הזיהום בזבוז האנרגיה העצום בשינוע תוצרת חקלאית וסחורות מרחבי העולם, תעשיית הפרסום שתרמה להגברת הצריכה מעבר לצורך ויצרה הררי פסולת, בזבוז האנרגיה שקשור בתחרות ועוד ועוד – כל אלה אמורים לרפא עכשיו את העולם.

  (2) לשור, אם פרידמן חושב שמטאפורות מחליפות נתונים ויוסי דהן מחליף בעיניך נתונים באמירות אידיאולוגיות, אצלך הסיסמאות הן תחליף קבוע לנתונים. אתה באמת לא שם לב שמשפט כמו "הגלובאליזציה הביאה לעלייה ברמת החיים של מיליארדי סינים, הודים, מזרח אירופאים ואחרים, התוצאה היא ירידה באי השיוויון הכלכלי מאז שנות ה-80" הוא לא נתון?

  כאן השתמשת בסיסמה והיא גרועה וכללית במיוחד. גם אם תביא את הנתון האמיתי (צמיחת תמ"ג X במדינה Y שהקטינה ג'יני ב-Z) האם אתה יכול להוכיח שהגלובליזציה היא הפקטור היחיד שפעל בכל אחת מהארצות? איך בדיוק אתה מבודד את התרומה של פקטור הגלובליזציה – במובן הניאו ליברלי שלה – מתרומתם של פקטורים מקומיים אחרים?

 15. סמולן

  פרידמן הוא מייצג של אליטות שלטוניות בארצות הברית והמזה"ת. מצד שני, הוא מייצג אותן מצוין. הוא מדבר ערבית. הוא האיש שבזמנו בנה את הדמוניזציה של אריק שרון כאחראי לטבח סברה ושתילה (מה שלא הפריע לפרידמן להתרועע עם רבי טבחים לבנונים אמיתיים). בקיצור, הוא מייצג את המבט היהודי-אמריקאי-עשיר-ולא-ממש-אוהב-ישראל, באופן מיטבי.

 16. סמי ארגון

  באמת, למה לדסקס כל-כך הרבה על איש מתעתע זה, שלעיתים כמו מתחזה לאיש ירוק. מי ששואב הברקותיו המפוארות מראשי תאגידים, פוליטיקאים ויזמים – אינו יכול להיות אפילו איש ירקרק. אנשים שדאגתם האחת והיחידה היא נפח הכיס והאשראי הבנקאי שלהם, מצבו האקולוגי כדור הארץ חשוב להם כקליפת השום – לפחות כל זמן שהשום הזה לא מבאיש את ריח ממונם. יש להציע למר פרידמן זה, חסיד מדינות העולם, שילך ויתחכך קצת לשם שינוי עם הכורים בסין, הילדים העשוקים בדרום מזרח אסיה, ובעיקר העובדים הזמניים הרבים של התאגידים להם הוא סוגד.

 17. שי נ.

  אם מישהו מעוניין, אזי הפילוסוף זיגמונד באומן פרסם ספרים שסותרים את כל הטענות הרדודות של פרדימן ודומיו.
  מומלץ.

 18. חגי נהיר

  פרידמן הוא גמד משופם המתפוצץ מרוב חשיבות עצמית. כל המלים הרבות שנשפכו כאן עליו – מיותרות.

 19. שור

  בסין והודו נוצר מעמד בינוני של מאות מיליוני אנשים בגלל המעבר לשוק חופשי.
  רק עיוור לא יבחין בכך.

  שום שקרים ושום נעליים,
  כלכלה יותר חופשית כעת בברזיל מביאה לשגשוג יחסי. גם בצ'ילה.
  בוונצואלה העוני מעמיק למרות עליית מחירי הנפט.. בגלל רודנות כלכלית אכזרית.
  כלכלה פופוליטסית בעבר הביאה בכל מקום למשבר נוראי ולעוני.
  העובדה היא שמיליוני דרום אמריקאים נוטים לעיתים להגר למדינות הקפיטליסטיות

  שור

 20. שור

  1. אקולוגיה
  שוק חופשי יכול להביא להקטנת זיהומים.
  לדוגמא, עליתי מחירי הנפט מגדילה את הכדאיות בשימוש בפיתוח ושימוש בתחליפים,
  כמו של אורמת היישראלית. לכן פרידמן מייחל למחיר של 200 דולר לחבית נפט.
  יתרה מכל, בעקבות אמנת קיוטו נוצר שוק למכירות פחמן.
  חפש על כך חומר.

  (2) מדד ג'יני יורד עקב הגלובאליזציה
  לא מדובר בסיסמא אלא בנתון שפורסם ע"י הבנק העולמי באחת הסקירות הכלכליות שלהם.
  חפש ומצא.

  גל, אני מדבר על מדד ג'יני העולמי, לא של מדינה מסויימת.
  לגבי מדד ג'יני בתוך מדינות, לעיתים הצמיחה מגדילה את הפער החברתי ולעיתים מקטינה,
  זה תלוי בגורמים נוספים (כמו הגירה פנימה של עניים, או אופן ניצול היגיול בהכנסות המדינה עקב הצמיחה).

  כאשר שליש מהאנושות (סין, הודו ומזרח אירופה) נכנס לשוק הגלובאלי,
  ובמקביל מדד ג'יני העולמי יורד,
  אז זו הסיבה העיקרית.
  הסינים וההודים לא פתאום הפכו לחכמים יותר,
  הם תמיד היו חכמים.
  שינוי השיטה הכלכלית הביא לעלייה ברמת החיים של מיליארדי אנשים (כמובן יש לזה גם תוצאות שליליות שונות).

  שור

 21. נתן שקרצ'י

  כמה מהגלובליזציה שלך והסחר העולמי נובעים מהסחר בנשק, אולי התעשייה מס' 1? מהפשיעה הבינלאומית? משוקי הון שמגלגלים טריליוני דולר ביום (3 טריליון ליום בשוק המט"ח) בלי לייצר אפילו מקום עבודה אחד, אלא בספקולציות על הכלכלה הריאלית? המעבר של חברות המערב לייצר בסין ובהודו ובשאר ארצות העולם השלישי, הוא union busting, עבדים, שמנוצלים בציניות, כאשר מערכת שטיפת המח הקרויה פרסום מרחיקה מעינינו את דרך הייצור, ומשכנעת אותנו ש "אני צורך מותגים, משמע אני קיים". האם הזיהום העולמי, של האויר המים והאדמה, לא הפך את הסרטן למגפה כלל עולמית, וכמה תחלואת הסרטן תורמת לתמ"ג?

  אגב, אנחנו רואים איך הבנקים המרכזיים רצים לחלץ את וולסטריט ולונדון. רק לונדון לבד עולה בינתיים למשלם המיסים הבריטי 300 מיליארד ליש"ט. זה בסביבות 4 טריליון שקל. מעניין מה הייתה נותנת השקעה כזו במובטלים, באסירים, בקשישים ובשאר השכבות החלשות באנגליה. נראה לי שהרבה יותר מכל הלופט גשעאפטן (עסקי האויר) של הפיננסיירים.

  אפילו וול סטריט ולונדון מתחילות למכור חלקים מהנכסים שלהם לקרנות הון של ממשלות "ריכוזיות" כמו שאתה אוהב לקרוא להם, כמו נסיכויות המפרץ, סעודיה, סינגפור וכו'.

  חסידות הסחר החופשי הבולטות, ארה"ב ואנגליה, הם האימפריה של ימינו, והאימפריה שקדמה לה. לטעון שהם בעד סחר חופשי זו בדיחה עלובה.

 22. שור

  אתה אכן צודק.
  בסחר העולמי יש המון פשיעה, רמאויות וסחר בנשק קטלני ואף בבני אדם.
  אבל זה לא אומר שסחר עולמי הוא רע לאנשים.

  גם בנהיגה בכביש יש המון סכנות.
  אבל זה לא אומר שנהיגה בכביש היא רעה לאנשים.

  גם בגלישה באינטרנט יש המון המון סכנות ,
  אבל זה לא אומר שגלישה באינטרנט (כמו באתר העוקץ) היא רעה לאנשים.

  אין טוב בלי רע,
  ולהיפך.

  לשלול את הגלובאליזציה בגלל התופעות הרעות שיש בה,
  זה כמו לא לשתות קפה בבוקר בגלל ההשפעה הרעה הקפאין (-:

  שור

 23. בנצור האדמוני

  תביא לי נתון אמפירי אחד שמוכיח את הטענה שלך שבהודו וסין יש כיום מעמד בינוני של 100 מיליון איש ואני רץ ערום בכיכר רבין ב-12 בצהריים.

  זה שאתה מתקבק באינטרנט לא אומר שאתה יכול לבלבל את המוח ולכתוב שטויות ללא כיסוי.

 24. נתן שקרצ'י

  זה בסך הכל ניאו קולוניאליזם תחת שם מכובס. מנצלים את חומרי הגלם, מנצלים את האנשים, אבל תחת כסות של "סחר חופשי". החברות הגלובליות הראשונות היו חברת הודו המזרחית של אנגליה והולנד. תקרא את ההיסטוריה של אבות האומה האמריקאית, ותראה מה הם חשו כלפי הקולוניאליזם של תאגידי המלך הבריטי. ונגד תאגידים בכלל.

  כמובן שהתעלמת ממסע החילוץ של וולסטריט והסיטי של לונדון, שמוכיח שאין דבר כזה שוק חופשי. למה הממשלה לא רצה לחלץ כך כל מובטל או קשיש, ויש מלא קשישים בלונדון הקרה שאין להם כסף לעלויות החימום הגדלות והולכות?

  בגלל שהזכרת קפה, אשתמש בדוגמא זו כדי להוכיח את טענותיי-

  לפני שנתיים יצא לאקרנים סרט שנקרא black gold, שדיבר על חקלאי אתיופיה, שמגדלים את הקפה שנחשב הכי טוב בעולם, אך בגלל 4 תאגידים פרטיים מונופוליסטיים ששולטים בשוק הקפה הבינ"ל, הם מקבלים חלק מזערי בלבד ממחיר הקפה, עד כדי כך שאינם יכולים לממן חינוך ובריאות לילדיהם, שעובדים בשדות הקפה במקום. תושבי אזור אחר שמופיעים בסרט שמגדלים קפה עבור סטארבאקס, רשת הקפה העולמית, לא מצליחים לקיים את עצמם ונזקקים לאספקת שקי מזון מהאו"ם. מי שעוד מרויח בגדול על הקפה הזה, הם סוחרי בורסת הסחורות. ויש עוד כמה מתווכים שגוזרים קופון יותר גדול מהאיש שהישקה, טיפל וקצר. הזורעים בדמעה, בדמעה יקצורו… החקלאים שאינם מצליחים לקיים את עצמם עוברים לגדל גת, שמכניס להם יותר כסף. נקווה שהתאגידים לא ישתלטו גם על שוק הגת עם אידיאולוגיית "השוק המשועבד" שלהם…

  אגב, מה שעוזר לתאגידים בכך זו אידולוגיית השוק החופשי. מדינות העולם השלישי העניות, שכפופות להלוואות של קרן המטבע והבנק העולמי, שמכריחים אותם עקב כך, לא לתת סובסידיות לחקלאים, ובכלל כופים עליהם את כל קונצנזוס וושינגטון, אבל בעולם המערבי הצבוע, הממשלות לא מוכנות לוותר על הסובסידיות הענקיות שהן נותנות לתאגידי הענק החקלאיים שלהם, שגורמים למערב למכור במחירי היצף, ולא לאפשר לעולם השלישי למכור את תוצרתו במערב. הרי על זה בעיקר התפוצצו סבבי השיחות האחרונים של ה-WTO.

  לך מוכרים את הקפה הזה, ע"י אלויס, שמתבייש להתחיל עם הפקידה היפיפיה במקום העבודה שלו עד שהוא לוגם שלוק ומקבל אומץ, או ע"י מסר שאם אתה שותה קפה אתה נעלם לרגע מהעולם. חס וחלילה לא יראו לך את אופני הייצור. הקפה אולי היה מרגיש אחרת בפה, אם היית מבין שילדים צריכים לעבוד קשה ולא ללכת לבית ספר, כדי שאתה תקבל את המנה שלך…

  תוכל לצפות פה בקטע קטן מהסרט, שאף הוזכר בפוסט ב"העוקץ"-
  http://www.youtube.com/watch?v=Qy2VNTTuPwg&hl=iw

  אולי כשתשתה את הכוס הבאה שלך, תחשוב על הילד שעובד קשה בשבילך, ותאגידי הענק שמנצלים אותו.
  אולי אפילו תעבור לקנות קפה "סחר הוגן" שמבטיח שמי שגידל את מה שאתה נהנה ממנו, יכול לקיים עצמו בכבוד.

  אגב, גם מגדלי הקקאו, שממנו מיוצר השוקולד, סובלים מאותה שיטה.
  ולא חסרות דוגמאות כאלו. אם תרצה אתן לך עוד דוגמאות. כרגיל אתה מתבלבל בין מילים ותדמיות למציאות.

 25. שור

  תקרא קצת על התפתחות כלכלת הודו בדןר האחרון,
  אחר כך רוץ ערום ברחוב בשעה 12.
  אם עדיין תרצה.

  שור

 26. שור

  למרות הדברים שכתבת, שחלקם נכונים,
  סחר חופשי מייטיב עם עניים במדינות התפתחות.
  לדוגמא, איסור יבוא אורז ליפן דופק קודם כל מגדלי אורז עניים במזרח אסיה,
  פתיחה שוק האורז היפני ליבוא חופשי יפתח שוק חדש למגדלי האורז באסיה וישפר את מצבם.

  זה מה שקרה לעניי הודו וסין –
  פתיחת שווקים הביאה לעלייה חדה ומתמשכת ברמת חייהם,
  רק עיוור לא יראה את זה.

  זה שתאגידים גם הרוויחו זה ברור.
  גם תאגידים בשבדיה ובדנמרק מרוויחים הרבה כסף ולמרות זאת מדובר במדינות רווחה עם שיוויון חברתי יחסי.

  שור

 27. בנצור האדמוני

  אני חוזר על בקשתי:

  תביא לי נתון אמפירי אחד ממקור מוסמך על זה שנוצר בהודו ובסין מעמד בינוני של 100 מיליון איש.

  ואני מדגיש: ת-ב-י-א ל-י אתה את המקור הזה. אל תדבר באופן כללי ותשלח אותי "לקרוא". תמצא לי מקור אקדמי אחד שנותן נתון מספרי שעליו אתה מתבסס. אח"כ אני מבטיח לרוץ ערום גם שם וגם בכיכר החתולות בירושלים.

 28. בנצור האדמוני

  שתיקה כהודאה בבלבול מוח.

 29. שור

  סליחה שלא עניתי לך מיד,
  אני גולש כאן רק פעם בכמה ימים (-:

  חיפוש קליל וחמוד בגוגל תחת המילים "כלכלת הודו" מעלה סקירה כלכלית של משרד התמ"ת המיועד חליצואנים ישראלים (בין היתר יצור של מוציר צריכה למעמד הבינוני הצומח במהירות בהודו),
  הנה הלינק:
  http://www.moit.gov.il/NR/exeres/A8905B85-5132-4DB0-B93C-90715F350668.htm

  בתוכו מופיע המשפט:

  "למרות הקשיים הרבים, צומח בהודו מעמד ביניים הכולל 250-200 מיליון צרכנים – בעלי כוח קנייה הדומה למדינות המפותחות, המהווים קרקע פורייה לחברות זרות המבקשות להרחיב את שווקי היצוא שלהן."

  קראת טוב בנצור האדמוני ?
  לא 100 מיליון אנשים,
  לא 150 מיליון,
  גם לא 180 מיליון,
  אלא 200 עד 250 מיליון צרכנים.
  וזה לא עיתונאי בגלובס או דהמרקר, אלא משרד התמ"ת הישראלי.

  כיוון שלא טרחת לחפש בעצמך,
  לא נראה לי שתקיים את הבטחתך חחחחחח

  אבל להתנצל אתה בהחלט יכול.

  שור

 30. שור

  כיצד התפתח מעמד בינוני של אמות מיליוני צרכנים בהודו ?

  בגלל רפורמות, הפרטות ופתיחת השוק ההודי לתחרות עולמית.

  וכם היום לפי הסקירה הכלכלית של משרד התמ"ת התהליך הקפיטליסטי ממשיך (קרא בעיון) –

  " ממשלת הקונגרס בראשות רוה"מ סינג הצהירה מיד כשנבחרה על כוונתה להמשיך בתוואי הרפורמות, ההפרטה ופתיחת השוק ההודי. להלן עיקרי הבמדיניות הכלכלית של הממשלה החדשה:"

 31. בנצור האדמוני

  מקור אקדמי, שור. מקור אקדמי. לא 'גוגל' ומשרד התמ"ת הישראלי. תבדוק לי כמה המעמד הבינוני הזה מרוויח ולמי הם קוראים מעמד בינוני.

 32. בנצור האדמוני

  …מכיוון שכשמשרד התמ"ת הישראלי כותב הוא לא מחוייב לשום סטנדרט ויכול להסתתר מאחורי ניסוחים מעורפלים. "למרות הקשיים צומח בהודו מעמד ביניים של 250 מיליון" – הם לא כותבים שהוא קיים, אלא שהוא "צומח". כמו שביבי לא אומר שיש שיוויון אלא שיהיה שיוויון. תראה לי נתון אחד מהווה–לא מהתשקיפים האופטימים שלך ושל חבריך לעתיד, כי כאלה באמת תמיד היו–שמראה שמעמד הביניים הזה כבר קיים.

  או שתתנצל אתה בעצמך.

 33. שור

  תגובה צפויה בנצור האדמוני.

  אחת הסיבות שאתה משלם יותר עבור דלק, לחם, סוכר ותירס היא היווצרות מעמד בינוני בהודו,
  הגדל כל יום בעוד כמה עשרות אפי אנשים שרמת חייהם גדלה עקב המעבר לכלכלת שוק.

  סקירת הספרות של התמ"ת מבוססת על מקורות אקדמאיים מבוססים.
  תשאל אותם.

  וד"א, אל תרוץ ערום.

  שור

 34. אחד שלא מבין

  שמעתי אתמול את תום פרידמן מרצה.

  אז או שאני לא מבין אנגלית או שאני לא מבין עברית. הטענות שלו שונות ממה שמופיע כאן – אצל דהאן ואצל אחרים.

  אזכיר רק דבר אחד. פרידמן אומר שהוא בעד הטלת מס משמעותי על דלק בארה"ב בכדי להוריד את צריכתו ובכדי לעשות בהכנסות שימוש לפיתוח אנרגיות חלופיות. לטענתו הוא אפילו הציע זאת מיד לאחר 9/11. לצערו זה לא יעבור בארה"ב ולכן הוא מעריך כי רק עליית המחירים תביא את הצורך בפתרונות אלטרנטיביים.