פראייר ואוהב אדם, דברים בשם אומרם

איציק ספורטא

כולם מדברים על חינוך, שוויון או מצוינות או שניהם, או באמת אף אחד מהם. מפעם לפעם אני מביא דברים בשם אומרם. אז הנה שני ציטוטים מדבריו של מנהל בית ספר שבח מופת.

אתמול פורסם בידיעות על נער מאותו בית ספר שהוחרמו ספריו כיוון שאימו לא שילמה 1000 שקל שהתחייבה לשלם. והנה מדבריו של המנהל הנאור: "גם במכולת קונים בכסף , וגם לאוטובוס לא עולים בלי בחינם. בית הספר לא פראייר, וההורים האחרים גם הם לא פראיירים כדי לשלם השביל הספרים לילד שלך" (ידיעות אחרונות, ראובן וייס, 26/5/2008 עמוד 20).  כל מילת פרשנות מיותרת.

אלא שאותו מנהל צוטט כאומר בפרסום מתחילת החודש את הדברים הבאים: "לדעתו, עוד לפני שפועלים לשיפור ההישגים במקצועות השונים, יש לשפר במידה ניכרת את החינוך ההומניסטי, כלומר: איך להתנהג כבני-אדם. "להיות אוהבי אדם, אנשים תרבותיים לזולת, `והדרת פני זקן` – מה שהיה נכסי צאן ברזל, היום לא מובן מאליו. אנחנו חיים בחברה אגואיסטית של אנשים, שרואים את טובת עצמם. גשמיות, כסף והצלחה כלכלית הפכו לגורמים כמעט בלעדיים במערכת הערכים של הנוער, וזה רע מאוד"".

אכן המנהל הנ"ל אוהב אדם, תרבותי, והעיקר לא פראייר, מה צריך יותר מזה. רק להזכיר בהיותו מנהל עירוני ה` חתם ב-1996 על הסכם בלעדיות עם פפסי קולה שהתחייבה לספק מזגנים לבית הספר אותו ניהל (עמודים 9,10). 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עוקצן

  נושא הספרים אכן נוראי. אבל המזגנים לא כ"כ. וכי מה יכל מנהל בית הספר לעשות בלי התקצוב המתאים? להניח לתלמידיו למות מחום ומקור כך שהישגיהם הלימודיים ללא ספק היו נפגעים? וכי מימון של עמותת קרן רש"י טוב יותר? הדג מסריח מהראש, ממשרד האוצר ומהכנסת, ולא מפקידים קטנים שרק מחפשים איך לשרוד.

 2. אילנה

  הדג מסריח מהראש

 3. שמאלני

  אני לא רואה פסול בכך שתאגיד מוכן לתת בחינם מזגנים בבית הספר כל עוד הוא לא מתערב בתכנים הלימודים. לגבי הילד זאת תוצאה שערורייתית של הקיצוץ במשרד החינוך. המדינה אמורה לדאוג לילד עד הגיעו לגיל בגרות, וטיולים זה חלק מהעיסקה.

 4. רתם

  הוא מאמין ב"והדרת פני זקן" והוא לא התכוון לזקנה, אולי אמא של התלמיד נראית לו זקנה לא הדורה, מין סוג של נודניקית כזו. לא אבא עשיר מאלה שתורמים לבי"ס, אלא איזו אישה, גם לא צעירה, גם לא עשירה, ממש נדנוד ללמד את ילדיה.
  ישנו פרק בסופרנוס, שבו מנהל ביה"ס של הבת, מחזר אחרי כרמלה. או מנהל הקולג'. היא כל כך מוחמאת, היא חושבת שהנה סופסוף גבר משכיל ועדין מתעניין בה. אבל אז מסתבר, שהוא מתעניין בכסף של בעלה. הוא רוצה שמשפחת סופרנו תתרום כמה מעטפות של מזומן לקולג'. אני בטוחה שגם הוא מאמין שהוא הומניסט
  (הדמות, בסידרה)

 5. אירית

  ההבטאויות לאחרונה ש"אוי אוי כולם חומרנים" הן מס שפתיים ואולי אפילו קוד מהופך כזה של התחכמות, לאמור, ככל שאני אומר דברים כאלה אני בעצם ערמומי ושרדן. המסר הכפול הוא שהופך את הילדים למוטרפים לאחרונה, הם קולטים את הדיוף ונגעלים. כבר עדיף היה שכל אלה ישתקו וימשיכו לדאוג לכסף שלהם ולפפסי קולה במקום להזנות את השפה.

 6. איזי גור

  …גועלי. פני המנהל כפני הכי שפל.

 7. דודי קינג

  למה אתה לא מציין בפוסט את שמו של המנהל? טעות מקרית, עקרון עיתונאי או פחד מתביעת דיבה?

 8. בני זאדה

  אוי לנו שמעשים נלוזים כמו המקרה העצוב הזה, עדיין קיימים בעולמנו. אין איש שיכול לומר למנהל: מקרה כזה – לא בבית ספרנו. מנהל בית ספר מחרים ספר. בדיחה עצובה ועלובה של פקיד זוטר ציני. המנהל שכח את תפקידו. זהו מעשה חמור מאוד. המנהל חייב לקבל על עצמו עונש חינוכי.

 9. סמי ארגון

  מה עושה מנהל כזה בבית-ספר עם ש-ם כזה? מוטב שישעה עצמו, או שיכריז על נבצרות לאלתר ו-ל-ת-מ-י-ד.