תמונת העולם של נוחי דנקנר ומסע הרדיפה המוצלח של אלן דרשוביץ`

יוסי דהאן

איציק הזכיר את הפרשה הזו בפוסט קודם, אבל אולי מן הראוי להרחיב מעט בעניין זה. קשה לחשוב על אדם יותר מרכזי במשק הישראלי מאשר נוחי דנקנר, איל הון שחולש על נתח עצום של הכלכלה הישראלית. מעטה של חשאיות אופף את דנקנר, הוא מסרב בעקביות להתראיין בכלי התקשורת הישראליים. השבוע הייתה לציבור הישראלי הזדמנות נדירה להציץ לעולמו האידיאולוגי והרוחני של איל ההון המסתורי הזה.

ביום ה` האחרון הופיעה התזמורת הפילהרמונית בהיכל התרבות בתל אביב בקונצרט חגיגי לרגל 60 שנה למדינת ישראל. מנכ"ל התזמורת אבי שושני נשא דברי ברכה פעם נשא ברכה לשנת השישים לקיומה של מדינת ישראל וברכה לתורם דנקנר במלאת חמש שנים לרכישת קונצרן אי.די.בי. בתגובה לדברי החנופה החגיגיים של המנכ"ל שושני לקונצרן דנקנר, החלו להשמע קולות מחאה ושריקות בוז בקרב הקהל.

דנקנר, שכאמור אינו מתראיין בכלי התקשורת, חרג באופן יוצא מן הכלל ממנהגו ואמר ל"מעריב": "זו צרות עין וטיפשות. במקרה היום מציינים חמש שנים לרכישת אי.די.בי. לצערי באולם הזה בתל אביב ישב מיעוט של שמאלנים, קנאים, מרי נפש ואני מתעלם מהם לחלוטין, אמשיך לעשות למען הקהילה ולמען טובת מדינת ישראל כי אני חלק ממנה". אין צורך בראיון בלעדי לחג על מנת לפרוש את תפיסת העולם של איל ההון המסתורי, באמירה אחת הוא פרש את משנתו ומחשבותיו אודות החברה הישראלית.  לידיעה ב"גלובס" התפרסמו תגובות הקוראים, אחת מהן ראויה במיוחד, של מגיב שכינויו "פסיכולוג בגרוש".

"מר דנקנר הנכבד לא מבין מספר עובדות פשוטות. ראשית, הוא לא יכול לקדם את עצמו בעיתון כל יום וכל שעה מבלי שיהיו לכך השלכות. קצת צניעות לא תזיק. שנית, הוא לא יכול להזכיר לנו כל הזמן שהוא תורם כסף. קצת נמאס לשמוע. מתן בסתר לא יזיק. שלישית, כדאי שיתן קרדיט לציבור שמבין מה מקור הונו. מבריכות מלח שמשפחתו קבלה כפיקדון מהברון רוטשילד ו"איכשהו" הפכו לפרויקט לבנייה רוויה. מ"עסקאות" עם מנהל מקרקעי ישראל שהיו תחת אולמרט ושרון. מהלוואות "לא סטנדרטיות" מבנק לאומי וההסתדרות. מאגרות חוב של אזורים שגויסו תוך הצהרה ברורה שלא ישמשו לקניית אי די בי. ממונופול מחירי מלט שהעלה מחירי תחת אולמרט כשר התמת. מחברת תקשורת שלא בטוח ששילמה מס. מסופרסל שקנתה את קלאב מרקט בניגוד לכל היגיון של הגבלים עסקיים. בקיצור מהון ושלטון במיטבו. ולכן זה לעג לרש לבוא ולדורש מהציבור שיאהב אותו על תרומותיו–הוד מעלתו".

עו"ד עודד פלר כותב באתר "לסה פסה" על פרשת נורמן פינקלשטיין.

"שלטונות סין נוהגים לומר, שאדם שמבקר את כיבוש טיבט, מעליב את רגשותיו של העם הסיני. מי שמעליב את העם הסיני – לא יכול להיכנס לסין. בסוף השבוע האחרון למדנו, שלא רק את הסינים אסור להעליב.

אתמול, ביום שישי לפנות בוקר, נעצר ד"ר נורמן פינקלשטיין, סופר ואיש אקדמיה אמריקאי, עם הגיעו לישראל. הוא תושאל במשך מספר שעות בנתב"ג, ולאחר מכן הוחלט לגרשו מישראל. הטעם לגירוש הוא "נסיבות בטחוניות". פינקלשטיין, יהודי בן לניצולי שואה, הוא ממבקריה החריפים של מדיניות ישראל בשטחים הכבושים. בפרסומיו ובהרצאותיו הוא מוחה על השימוש, שנעשה לטעמו, בזכר השואה להצדקת מדיניות ישראל, ועל האופן בו מוצגים מבקריה של ישראל כאנטישמים. ספרו האחרון נקרא "Beyond Chutzpah" ("מעבר לחוצפה"). הבוקר, למעלה מ-24 שעות לאחר שנחת בישראל, במהלכן הוחזק במעצר בנתב"ג, גורש פינקלשטיין לארה"ב.

בשנים האחרונות נאלצנו להתרגל לגירוש מיידי של מי שמוצאם ערבי ושל בני משפחה של תושבי השטחים הכבושים, לסילוקם של פעילי שלום ופעילי זכויות אדם ולהתנכלות לעיתונאים. כעת הגיע תורם של מי ש"סתם" מעצבנים את ישראל.

האגודה לזכויות האזרח (שבה אני עובד) גינתה את מעצרו ואת גירושו של פינקלשטיין בחריפות. ההחלטה למנוע מאדם להביע את דעותיו על ידי מעצרו וגירושו היא מאפיין של משטר טוטליטרי. מדינה דמוקרטית, שחופש הביטוי הוא נר לרגליה, אינה מסתגרת בפני ביקורת או רעיונות שאינם נוחים לרשויותיה, אלא מתמודדת עימם באמצעות דיון ציבורי".

כדאי להזכיר שגרושו של פינקלסטיין מישראל הוא צעד נוסף במסע הרדיפה נגדו בשל דעותיו. השנה סירבה אוניברסיטת דה פול בשיקגו להעניק לו מעמד של מרצה קבוע, למרות ששתי ועדות אקדמיות של האוניברסיטה החליטו שהוא ראוי למעמד של מרצה קבוע על הישגיו האקדמיים. את הלובי ומסע הלחצים המוצלח למניעת הענקת מעמד של קביעות לפינקלשטיין הוביל עורך הדין הנודע פרופ` אלן דרשוביץ`.

דרשוביץ גם ניסה ולא הצליח למנוע בעבר את פרסום ספרו של פינקלשטיין " Beyond Chutzpah: On the Misuse of Anti-Semitism and the Abuse of History", ספר שבו תקף פינקלשטיין את דרשוביץ` על כך שספרו " The Case for Israel" הוא פלגיאט הכולל קטעים שנלקחו מספרה של ג`ון פיטרס "From Time Immemorial: The Origins of the Arab-Jewish Conflict over Palestine.

ספרה של פיטרס הוא ספר מעורר מחלקות לכשעצמו, וכשיצא לאור ביקר אותו בחריפות יהושע פורת.

הפרקליט הנודע מהרורד יכול לרשום לעצמו נצחון נוסף במסע הרדיפה המכוער הזה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יובל

  תגובה מעט מינורית, הייתי אומר, בנוגע לגירושו של נורמן פינקלשטיין מישראל. הרגשתי שנחצה כאן איזה קו, אבל אולי זה רק אני.
  הערה על טעות: אוניברסיטת דה פול נמצאת בשיקאגו ולא כפי שנכתב.

 2. דוד

  מאז מלחמת לבנון השניה נשטפה ישראל בגל של מקארתיזם ופינקלשטיין הוא עוד אחד מאלה שחטפו את הגל. זה בסדר. זה לא נעים, אבל זה עובר. יש בחברה דמוקרטית תקינה מנגנונים להתגבר על כשלים שכאלו. אבל לפעמים לוקח זמן עד שהמנגנונים נכנסים לפעולה.

  מקארתי צמח לאחר הנפילה של סין בידי הקומניזם ומלחמת קוריאה. הגל הנוכחי צמח לאחר הכישלון במלחמת לבנון השניה וגל הקאסמים הבלתי פוסק בדרום. בסופו של דבר יקומו מנהיגים שירגיעו את האוכלוסיה (כפי שעשה אייזנהואר בארה"ב) ויסיימו עם הגל העכור הזה.

 3. אליאב

  דנקנר הוא תחמן שתפש מהר מאד מאין משתין הדג. ביבי, שרון ואולמרט רואים את מדינת ישראל כרכוש פרטי עם עלייתם לשלטון והם קיבעו את יחסי הון-שלטון לרמת רפובליקת בננות טיפוסית. לשלישיה הזו אין אלהים והם פשוט אינם קולטים מדוע נטפלים אליהם בזוטות. הם מגייסים מיידית את עילית עורכי הדין על חשבוננו, כאילו אנחנו נטלנו מעטפות, הסתפרנו וכבסנו במלונות פאר או העברנו סכומי עתק לחשבונות באיי המקלט. ביבי תמיד משאיר את הארנק אצל שרה, שרון הקריב את בנו לעקידה מבלי למצמץ ואולמרט סוחר בקרקעות המדינה כפי שרכש דירותיו כדי להרחיב חוג רעיו ולהיות אהובם המסור. הבעייה העיקרית הינה שהציבור איבד את חוש המידה ומקבל גירסאותיהם בהבנה. העם החכם הזה מתגלה כאספסוף של אידיוטים עם קבלות כאשר העדות לכך מתגלה בסקרים ובקלפיות. ביבי ושרון הוגדרו כשקרנים כרוניים והקהל יודע ומריע. אולמרט פועל כפושע וממנה עתה את שר האוצר הגנב לאחראי על הבחירות למועצות המקומיות לאחר שבחר בו כשר אוצר במקום למנות את פרץ, עובדה שהביאה להצלחת מלחמת לבנון. את מערכת המשפט הוא מועיד להתמוטטות באמצעות מינוי פרידמן החיזר ההזוי.
  ולתגובת דנקנר על קריאות הבוז אני מציע לכל ידידי השמאלנים ללמוד מעמיתינו החרדים ולנטוש בסיטונות את כל החברות בבעלות המליונר העלום – סלקום, שופרסל ואחרים – כדי שיחוש בכיסו את השפעת השמאל על עסקיו, אותו שמאל אליו לא התבייש לבקש מימון נדיב בראשית מסעותיו של הגוליבר הכלכלי.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לא בדיוק. נוחי מעביר תדרוכים שוטפים לעיתונאים ארבעים פעם ביום, זה לציטוט, אבל כאילו יוצא מהפה של העיתונאי. כלומר, העיתונאי נאלץ לשמוע את כל השטויות של שבחי אידיבי ומנהלה, ואז לכתוב את זה בצירוף צמד המלים המופלא "בשוק ההון מעריכים כי", או "לדברי בכיר בשוק ההון". כך, הכתב יוצא מפרגן ולקקן, ואף אחד באידיבי לא צריך לקחת אחריות על השטויות שנאמרות בכתבה, מול רשות ני"ע למשל או סתם כלפי הקוראים-משקיעים.

  ההמשך הוא בדרך כלל משהו כמו, "אידיבי קיבלה בתקופה האחרונה 100 הצעות לרכישת כל אחזקותיה בחברות השונות בפרמיה של 9000% על מחיר השוק. הכתבים הצייתנים שלא יפשפשו יותר מדי בבעיות של הקבוצה ויתנו ביטוי לספינים השונים, יזכו לידיעות בלעדיות ומפרגנות. אלה שכן יפשפשו, עלולים להיתקל בעורכים צייתניים מדי, שרוצים את הידיעות הבלעדיות, או שסתם רוצים להישאר ביחסים טובים עם האיש הכי חזק במשק.

 5. סטודנט

  הוא כמובן בכך שפינקלסטין הוא יהודי. גירושים פוליטיים של תיירים זרים לא-יהודים מתרחשים פה כבר שנים, כולל כלפי בעלי אזרחות אמריקאית כשל פינקלסטיין, ותמיד מ"סיבות בטחוניות" מסתוריות. עכשיו מתברר שגם מוצא יהודי לא מקנה חסינות.

 6. יואל קורנבלום

  נראה לי שפיספסת או לא קראת חלק מהכתבה על פנקלשטיין. עד כמה שזכור לי כתוב היה שלפי דברי השב"כ פנקלשטיין נפגש עם אנשי חיזבאללה בלבנון. לכן יש חשש שהוא בא לישראל למטרות ריגול. עוד נאמר בכתבה שפינקלשטיין לא היה מוכן לספר לחוקרים על מה דיבר עם החיזבאללה. לכן אין כל סיבה להכניס אותו לכאן. חוץ מזה אתה יכול לשאול את עצמך איך זה שיהודי אמריקאי שמאגד בגופו וברוחו לפי החיזבאללה את השטן הגדול והקטן ביחד יוצא חי מפגישה עם החיזבאללה ולא נחטף? האם הוא עזר להם בצורה כלשהי? האם יש טעם לקחת סיכון עם אחד כזה? האם לא נכון יותר לומר שישראל היא מאד הומניטרית בזה שרק גרשה אותו ולא כלאה אותו? מה שכנינו הנאורים היו עושים לאחד כנ"ל שהיו חושדים בו שהוא מרגל לטובת ישראל?

  בקשר לנוחי דנקנר אני מסכים אתך ובכלל מפליא אותי שהוא הגיב כפי שפורסם. רוב העשירים שיש לנו התעשרו מקשרים טובים עם השלטון ולא מתוך איזה רעיון כלכלי טוב, למשל. תמיד הסתכלתי בפליאה ואחר כך בשאט נפש על כל התרומות שהם נותנים. אם אנחנו תורמים משהו כמו חמישים או מאה שקלים הרי יחסית להכנסות שלנו זה הרבה יותר ממה שהעשירים נותנים. למרות שהרבה חכמים כבר אמרו שהכל יחסי נראה לי שבמקרה הזה הערך המוחלט חשוב יותר.

 7. מכלוף

  פרשת פינקלשטיין היא טרנד מסוכן…..לפניו דזמונד טוטו,היחס לאיש האמת קארטר ועוד
  חייבם לעצור את התופעה המכוערת והמסוכנת!

 8. איזי גור

  נכון הוא שלמרבה הצער, היו תוצאות התקוממותו של העם הרוסי נגד משטר הצאר, רודנותו האכזרית של סטאלין, אבל העם הרוסי התקומם.
  לעומת זאת, העם הצרפתי קם נגד בית המלוכה המושחת והקים את הרפובליקה.
  העם היהודי, כמי שבשמשך 1900 שנה הורגל לחיי עבדות עדיין חי כמי שהתון תחת מגף העריצות של הפריץ העשיר.
  אין שום סיכוי שהעם הזה יקום יום אחד ויתקומם נגד דנקנרים, עופרים וכל אלה המוצצים את דמו וחלבו ונגד הממשלות התומכות בהם .
  נגזר עלינו לחיות תחת אולמרטים, ברקים, או נתניהוים. זהטריפה וזה…ודי לחכימא.

 9. אירית

  לאגודה לזכויות האזרח יש בעיה קצת לבקר את דרשוביץ המחזיק מעצמו תומך שלה (ראה נאומו בברקלי לפני כמה שנים), הוא גם מקושר חברתית טוב לכמה מפעילים בכירים של האגודה. בכלל בנושא ה"זכות לענות" לאגודה יש רקורד מוזר, עם גביזון שניצלה את הבמה הנכבדה הזו בעיקר כדי לקדם את נושא הזכות לענות, ואליה הצטרף במרץ דרשוביץ אחרי כמה שנים באמריקה. גם בנושא של פינקלשטיין היתה דממת אלחט בתקשורת המצביעה על קולברוציה מרצון, כיון שלא הוטלה צנזורה והידיעה פורסמה בחו"ל כבר ביום שישי בערב כאשר עוד ניתן היה לעשות רעש.
  יש לראות בזה מעין מחאה קלה על כך שדרשוביץ מתזז בהצחלה את ארגוני זכויות האדם בישראל, ורק בדיעבד עם מקטרים קצת, אבל לא יותר מידי. גם השב"כ ממלא בעייפות כלשהי את תפקידו כ"איש הרע" במיטב הכישרון ההוליוודי של החברים המצויינים.

  פינקלשטיין את דרשוביץ זה צמד סטנדאפיסטים יהודים-אמריקאים , במידת מה, העושים רוח וכסף וכיף מהטרגגיה המקומית. הבעיה שמבחינתם כל המדינה פה היא רק תפאורה וקישוט להצגה הובה בעיר שהם מפיקים בחו"ל
  את אנחת הביקורת על השב"כ צריך היה להשמיע, אם כי באי נוחות כלשהי על האילוץ להשתתף בכפייה בהצגה של מישהו אחר.


  הרבה פחות חשק יש לאגודות למיניהם להתעסק עם הפרת זכויות אדם ברוטליות נגד ישראלים, כי מה, אין תקשורת אין סבבה ואין כותרות באנגלית למחרת בבוקר. כולם אוהבים שואו טוב.

  אגב הפירסום הראשון בארץ על הפרשה, תוך כדי הפרת הדממה מרצון (הדממה שתיתן לשואו את הרקע הדרמטי ההולם) היה אצלי בבלוג.
  http://www.notes.co.li/iris
  כבר ביום שישי בערב.

 10. נקד

  אני לא מתפלא על הגירוש הינו בסרט הזה אמנם לא גורש ד"ר אילן פפה אבל לדעתי הגר מכאן זמנית אני מקווה והסיבה המרחב האקדמי הצטמצם סביבו הייתי מצפה מהמרצים וכל אדם שחופש הביטוי והאקדמי יקר ללבו למחות כנגד הצעד המחפיר .
  לצערי מי ששתק על סגירת מוסדות אקדמיות בשטחים ומנע גישה לסטודנטים פלסטינים יבין שזאת דרכו של הכובש .

 11. אמיר פכר

  ניראה לי קצאת מוזר להאשים בריגול ידוענים
  ועוד כאלו שלא אוהדים את הממשל הנוכחי
  עד כמה שאני מבין ריגול נעשה בהסתר

 12. אבנר

  מה עמדתה של האגודה לזכויות האזרח על העדות המוקדמת המיותרת של מר טלנסקי?
  מדוע – מעבר לדברים שנשמעו, חמורים ככל שיהיו – איש לא כותב, גם לא באתר הזה, על ההליך הפומבי המיותר, המכוער והציני שעשתה הפרקליטות והמשטרה במקרה הזה? אם רוצים להגיש כתב אישום – על בסיס עדות הזהה לדבריו של האיש בחקירה – קדימה. הוא הרי יחזור ביולי, כך נאמר אתמול. אבל אם לא מגישים כתב אישום – אז למה העדות המוקדמת? ולמה פומבית? מדוע אדם, בוודאי כזה שחי על דימוי ציבורי, צריך להתגונן מול טענות שעדיין לא התגבשו לכתב אישום? פינקלשטיין – כן זה רע מאד. אבל גם במקרה שלפנינו נפגעו זכויות אזרח – רק שקוראים לו אולמרט ולכולם יש חשבון לסגור איתו.

 13. מכלוף

  נמאס מטכנאי החוק! רוממות טכנית בפיכם ..פתלתלות מושחתת בליבכם..

 14. נתן.

  אף פעם לא הבנתי למה אנשים שרואים בציונות בכלל וישראל בפרט את מקור הרשע בעולם באים לבקר בה, ועוד נעלבים מזה שלא נותנים להם להיכנס.

  לפי תפיסת העולם שלהם זאת דוקא היתה אמורה להיות תעודת כבוד, אז מה הבעיה?

 15. מסעודה משדרות

  הוא לא נעלב דווקא והוא גם חוזר לבית שלו באמריקה. הבעיה היא של אלו שנשארים ואין להם לאן לחזור, וחייבים לחיות עם נתנים.

 16. אבנר

  פתלתלות טכנית?! מענין מאד. האם אתה מצדיק את רמיסת זכותו של אדם למשפט הוגן? מה שנעשה כאן זו הפלת ראש ממשלה בחסות של הליך משפטי שלא היה בו צורך ולא הוגנות – הליך משפטי חריג, יוצא דופן, נדיר בהיקף השימוש בו. אולמרט כנראה רחוק מלהיות ישר, אבל כדי לברר זאת צריך להגיש כתב אישום, להציג ראיות. מה שקרה כאן הוא חקירת משטרה פומבית שאת פסק הדין שלה מבצעת המערכת הפוליטית. זה לא משפט ולא צדק. זו התחמקות של מערכת המשפט מחובתה.

 17. סמי ארגון

  כתמיד יש לחפש גם את הצד הפרקטי, לצד הגינוי והבקורת המילולית. רעיונו של אליאב, המציע להחרים את החברות שבבעלות דנקנר, ראויה בהחלט ליישום. אז ראשית יש לציין, אם אפשרי הדבר, את רשימת כל החברות, ואינשללה שכל אחד יבדוק מה יכול הוא לעשות.
  ואגב, כדי לקשור כמה נקודות בכתבות הנ"ל, אפשר להציע לאולמרט שייסע לסין. כמי שלמיטב ידיעתי לא גינה את סין, יש לשער כי יתקבל על-ידם בכבוד ובשפע של מ-ע-ט-פ-ו-ת א-ד-ו-מ-ו-ת. אני בטוח שהוא יודע מה מכילות מעטפות אלה. מצידי שדנקנר יצטרף אליו ויניח לנו ומתרומותיו.

 18. ירדנה אלון

  פרזיטים לכו לעבוד" ו/או- "אני בניתי את עצמי במו ידי" ו/או "אם אני יכול כל אחד יכול", זה מה שמטיחים בנו השכבות העניות ,בעלי ההון והמריונטות שלהם,(שילטון מתחרז יופי עם הון אבל מה לעשות שהחרוז הזה לא משקף את פני המציאות?) מפני שבמציאות כפי שאני תופשת אותה יש בעלי הון שידעו איך לנתב ואיך לתפעל את המריונטות,ולמריונטות אין שליטה ואין בחירה חופשית מפני שיש מי שמתפעל אותן,והנה לאט לאט נחשפים בפנינו המתפעלים,פעם הם היו סמויים מן העין,והאדם הפשוט גם אם שמע את שמם לא ידע לקשר ביינם לבין "קובעי המדיניות" מפני שבמכבסת המילים כינו אותם "יהודים טובים"והנה בשנים האחרונות אנחנו מגלים לא רק את הטפח אלא את הטפחיים של מה שקורה מאחורי הקלעים של הפוליטיקה הישראלית איך היא ממומנת,ומי המממנים,ואת מי הם מממנים,ומה יוצא להם אחר כך מזה,ה-" שוגר דאדי" של נהנתניהו הוא לאודר, ה-"שוגר דאדי" של אולמרט כך מתגלה לנו היום הוא טלנסקי,וכו,וכו,השמות ידועים אין צורך להרחיב בדיבור,כל מריונטה שיושבת אל שולחן הממשלה או נבחרת להיות ראש ממשלה יש לה "שוגר דאדי" שמממן עבורה , מסע בחירות (כמו שמממנים לפילגש מסע קניות),נסיעות בתי מלון,סעודות,בתים (לא יאה לאיש אמיד שפילגשו תגור בדיור ציבורי,בטח שלא בסטנדרטים של עמידר או חלמיש) לפתע מתחוור לי לפחות שראשי הממשלה שלי בעבר ובהווה ורבים מהיושבים בבית הנבחרים הם חבורת "קורטיזנות" ( קורטיזנות למי שלא יודע היה כינוי ל -זונות צמרת בתקופה הויקטוריאנית) בזמנים הרחוקים ההם ידעה כל זונת צמרת את מעמדה ואת גבולותיה, ואם חטאה בהיבריס והתבלבלה וסברה שאם אריסטוקראט או אמיד כלשהו ממן אותה תמורת ליל אהבים והתחילה להתנהג כאילו היא האריסטוקראטיה היה מי שהחזיר אותה למקום ששמור לקורטיזנות, וזה מה שקרה למריונטות שלנו שיושבות בשילטון הן התבלבלו והתחילו להאמין בבדיה שהן סיפרו לעצמן שהן באמת שולטות .פרשת אולמרט האחרונה ועדותו היום של טלנסקי חושפת איך זה עובד,ומניין כל הכסף,ואיתו המעמד החברתי כלכלי,ואיתו הבתים הגדולים המפוארים והחיים מנקרי העיניים, זה לא בא מעבודה קשה ומפרכת של היות שליח ציבור ,זה בא סתם מליל תזנונים עם בעל הון כזה או אחר , עכשיו אני מבינה הייטב מה טיבה של ה -"עבודה" שהם עובדים בה,(לזה הם מתכוונים כשהם אומרים לנו "פרזיטים לכו לעבוד"?)לזה הם מתכוונים "אם אני יכול כל אחד יכול" (מסתבר שלא, מחקרים מראים שיש מערך נפשי מאוד מיוחד ואחר על מנת להיות קורטיזנה,ולא ,לא כל אחד יכול, לא לכל אחד יש את המערך הנפשי הזה)
  ומה כל זה קשור לדנקנר ולדומיו? שכן דאנקנר מגלם את הארכיטיפ של מפעיל המריונטות?דאנקנר נעלב עד עמקי נשמתו לקול קריאות הבוז שנחר לעברו חלק מן הקהל שישב בהיכל התרבות, גם הוא כנראה קצת התבלבל כמו הקליינט שבא אל הנפקנית ומתרעם על כך שבעיסקה הזאת הוא קנה בכספו רק את גופה לא את נשמתה ,כשבעצם זה מה שהוא רצה לקנות, נחרות הבוז שעפו אל צייד הנשמות מכיוון הקהל בהיכל התרבות באו להעמיד אותו על טעותו ,את נשמתו של העם לא תצליח לקנות לעולם,ואנחנו בזים לך על היוהרה והיומרה שניתן לקנות נשמות (כן למפיסטו היה את פאוסט אבל לא לאורך זמן הסוף של הסיפור ידוע)דנקנר ודומיו יכולים לדוג במי האפסיים של המדמנה הפוליטית פולטיקאי-מריונטה פה ושם ,וזהו מקומם,אם ירצו לצאת אל מרחביו של האוקיינוס האנושי כדי לצוד נשמות תמיד יבוא איזה גל צונאמי ענק שיטביע אותם או ישלח אותם בחזרה אל מי האפסיים,שם מקומם הטבעי.

 19. דני זמיר

  כל הכבוד לקהל ששרק בוז לדנקנריזם.
  כל הכבוד לשבכ או למי שזה לא יהיה שנתן לפינקלשטיין בעיטה בתחת. יאללא חאליק עם הפוזה האקדמית: שונא ישראלים ששש לשתף פעולה עם מנוולי החיזבאללה, טוב שלא יוכל לדרוך כאן.
  חופש הביטוי שלו לא נפגע נשמות, באמריקה שזה הבית שלו הוא יכול להמשיך לפזר את הארס שלו ככל שיחפוץ.
  ואם צפוי לנו סיכון זה לא משרוטים כמו פינקלשטיין אלא מהדנקנריזם והאולמרטיזם.

  נ.ב.
  באמת מוזר שאילן פפה לא מרגיש נוח בארץ שאת מוסדותיה האקדמאים וחוקריה הוא ממליץ להחרים אם לא יגידו את הדברים הנכונים…… חופש ביטוי כבר אמרנו?

 20. יואל קורנבלום

  גם ריגול נגדי נעשה בסתר. דבריך לא כל כך ברורים לי. אולי תסביר בדיוק מה לא נראה לך בכל העניין.

 21. אירית

  דני זמיר, למרות שמדובר ב"ספין" מלכתחילה (הטיסה לארץ, המעצר הברוטלי, ושפך המחאות) בוא נלך לפי התסריט בכל זאת. למה כל הכבוד לבעיטה ? והאם אין קשר בין דנקנר לבין הרפלקסים האלה לבעוט במי שלא מוצא חן בעיניך? אתה מנסה לייצר פה באופן שיטתי מסגרת ל"צדק חברתי" נטול הקשר. הדנקנריזם התבסס על יסוד התנהגות חסרת עכבות לאנשים המייצגים איכות אחרת שאינה נמדדת בהון ובחזירות. פינקלשטיין אולי מעצבן אותך, ובוא נעזוב רגע את תוכן דעותיו (הרי לא על זה גורש לכאורה), אלא את מה שהוא מייצג לעומת הדרשוביצים, זו המסגרת האמיתית של הדיון. השב"כ משרת את בעלי ההון, וזה לא חדש. רוב יוצאיו מפנימים את היחס הברוטאלי הזה ועוברים לשוק הפרטי לנגוס בציבור בחברות השונות שהם מאכלסים, החל מחברות "בטחון ואבטחה" ועד לסלקום. אי אפשר לנתק את הדברים זה מזה בנוחות. אתה גולש לפעמים לנציונאל סוציאליזם מדאיג, גם אם כוונותיך טהורות. הסימן המעודד היחיד בפרשה הזו הוא שאולי בעתיד השב"כ לא יימנע מלעצור ולגרש יהודים אמריקאים באופן כללי, כל מיני טלנסקים ומוסקוביצים והשד יודע מה עוד. אם זה סימן של ריבונות, השבח לאל גם אם הקורבן הראשון אינו מי שראוי לכך, אבל יש לי חשש שזה סימן דוקא לבעיה ההפוכה, כלומר, הפיכתה של ישראל לחברת גבייה-אכיפה של בעלי הון אמריקאים.
  באופן כללי בין שתי הבעיות – הפינקלשטיינים והתנהלות השב"כ לאזרחי ישראל, הבעיה האחרונה בוערת יותר. צריך לקצץ את הכנפיים של הדיסקין הזה, שנקנה בכסף קטן לשרת אידיאלוגיה זרה (אמריקאית) ואוכף אותה על הישראלים. פינקלשטיין לא מענין אותי, אלא הזילזול באזרחי ישראל. יובל דיסקין עם כל הכבוד לא ממונה על "תיקון המחשבה" של הישראלים או על מתן טיפול פסיכולוגי למי שלא חושב כמוהו על הציונות, יהדות , ו"הסכסוך". הארגון הזה יצא משליטה או יותר נכון לאמר נכנס לשליטה של אידיאולגיה וכסף זר ופועל משיקולים זרים ויש לאמר עסקיים ואינטרסנטיים. דיסקין לא חושב על טובת ישראל, אלא על העתיד הכספי שלו ושל העובדים והחברים שלו. כמובן, עדיף לשרת את ההון מאשר איזה פרופסור שכוחו במילים בלבד, ואין לו תאגידים, חשבונות עלומים, וזונות למכביר עם ספינות קזינו.
  אתה, וגם השב"כ, מיתממים. זה מזכיר את ה"גיבוי הניואקונסרווטיבי" שניתן לפעילות עסקית פראית של תאגידי הנשק והנפט. כך גם "הכיסוי" האידיאולוגי של תורת השב"כ מהווה כרית בטחון לבעלי ההון. ממתי להיות "יהודי" או אפילו "ציוני" זה לשנוא ערבים ? מאיפה הגיע הצימוד הזה ? וממתי נוצר הקישור בין לשנוא ערבים ובין להיות עשיר מאד? שים לב שהשב"כ שאל את פינקלשטיין אם "יש לו עבודה" וניסה להשפיל אותו על רקע הפיטורין מהאוניברסיטה, זאת אומרת שהמתודה של "ענישה כלכלית" או הרעבה כדי לתקן את הנפש (או "חינוך מחדש") עולה מתוך הדברים.
  יש פה תפיסת עולם שלמה ומגובשת, למרבה הצער, של "הון שלטון בטחון לאומי וזהות לאומית" הכרוכית זה בזה. זה מעין יישום בפועל של "בעל המאה הוא בעל הדעה" באופן שמעורר חלחלה כאשר הוא נאכף על ידי רשות ממלכתית המופקדת על בטחון. מפחיד ממש. השב"כ אוכף את תפיסת הבטחון של בעלי ההון. (שבסיס האם שלהם במדינה זרה).

 22. בלבן מלך הכוזרים

  משום מה לא מזכרים את תרומתו החשובה של פינקלשטיין בהבנת "תיעוש השואה",ובתרומתה המכרעת ליצירת הפערים החברתיים בישראל
  אני מבין!…. הנושא הוא פצצה חברתית…ומי רוצה להחזיק פצצה?

 23. דני זמיר

  אני מבין מקריאת תגובתך שניסית מאד למשול ברוחך למרות שזה לא כל כך הצליח.
  אז אנא במטותא, אחרי שהבעת את דעתך המלומדת שאני גולש לאידיאולוגיה נציונל סוציאליסטית (!!!- זה נקרא נאצית לא? תודה רבה אירית, מזל שיש חופש ביטוי ואפשר להטיח במי שחושב אחרת ממך שהוא מחזיק באידואלוגיה נאצית, אבל רגע, זה הרי תחום ההתמחות של פינקלשטיין דווקא לא? אכן פלא הדבר….),
  תנסי להסביר לי באופן לוגי ועקבי מה הקשר בין הטענות שאת מעלה.
  למה ע"י זה שהשבכ מגרש את פיקנלשטיין בגלל קשריו עם החיזבאללה הוא משרת של דנקנר וההון האמריקאי?
  למה התנגדות לחזירות הכוחנית של ההון קשורה לתגובה לגיטימית של משטר דמוקרטי מתגונן?
  למה להפוך את אנשי השבכ לדמונים ואת דיסקין למשרתם הנרצע של אנשי ההון בגלל פעולה נקודתית וסבירה?.
  אירית יקירתי, אסכם ואביע את דעתי שהסיסמאות הכלולות בתגובתך כל כך מנותקות הקשר כאילו בכלל לא חשוב על מה מדברים: העיקר להגיד את הדברים הקבועים על האשמים הרגילים. אז לפעמים גם האשמים הרגילים לא קשורים או לא אשמים, ולישראל צפויה סכנה קיומית ממשטר ההון הכוחני הנוכחי ההרבה יותר ממדיניות של סילוק מי שטיב קשריו עם החיזבאללה לא הובהרו על ידו.

 24. אמיר פכר

  כתבתי שמוזר להאשים בריגול משהוא מפורסם
  חיטטתי קצת באינטרנט השם "נורמן פינקלשטיין" מציג בgoogle הרבה תוצאות חיפוש
  מהקצת שקראתי הוא פרופסור אמריקאי שלא אוהב את מדינת ישראל שנפגש לאחרונה עם איש חיזבאללה.
  וכאשר השב"כ מעמיד זה מול זה, את חופש התנועה שלו מול הסיכון שהוא יכול לגרום החליטו שם שהוא אשם עד יוכח אחרת (ולא להפך כמו שצריך בדמוקרטיה)

  זה נראה לי כמו פרנויה ואפשר היה להגיד לו מראש שהוא חשוד בגרימת נזק ולעקוב אחריו
  ולהחליט על כל מקרה לגופו של ענין
  אם רואים שהוא מסתובב ליד מתקנים רגישים, למשל גלילות או מקומות דומים
  אז יש מקום לגרש אותו כחשוד בריגול

  בכל מקרה אני גולש לחסמבה ואני לא ממש מבין בזה.
  יהיה מענין לראות מה אחרים חושבים.

 25. אירית

  נאציונל סוציאליסטי אינו ביטוי בעלמא (כלומר, לא התכונתי לקלל), אלא ביטוי לשילוב של סוציאליזם (בו אתה מחזיק) ולאומנות. נכון שהיו עוד מאפיינים, אבל לתשומת לבך הקומבינה הזו נוסתה בלא הצלחה ניכרת. בעיקר בקשר למרכיב הסוציאליסטי… לגבי השאר, אין לי חשק לעבוד חינם. לך תקרא על ראש ממשלת ישראל וחבריו מאמריקה, נידמה לי שזה מופיע בתקשורת בימים האחרונים, והקשר בין "משרד ראש הממשלה" לבטחון הכיס של המיליונרים. וכמובן על הקשר בין הניאושמרנים ובין הביזנס של ממשל בוש במיזרח התיכון, ובין הקונספציה של "המלחמה נגד הטרור" ובין הכיס של בעלי הון, תאגידים ובעיקר יוצאי מערכת הבטחון, איך לא.

  במה עוסק השב"כ ? אולי תגיד לי אתה ? בהגנה על ישראל מפני נורמן פינקלשטיין ? פחחח…..

 26. ציונה

  פינקלשטיין לא סתם ביצע פגישת מחקר אקדמית עם החיזבאללה. הוא הביע הזדהות עם החיזבאללה, הנציגה של איראן. החיזבאללה ואיראן הם כידוע חסידי זכויות אדם ושוויון האישה. אה, איך שכחתי, הם גם בעד זכויות ההומואים. אבל זה לא חשוב. הם בעד השמדת הציונים. אז בואו ניתן לשליח שלהם להסתובב כאן חופשי ולגייס עוד תומכים לשליחות המיסיונרית שלו. אנחנו בעדו, כי הוא בעד השמדתנו (או בשפת הסתרים הפוסטית: הוא "ביקורתי מאוד כלפי ישראל". חה-חה).

 27. אירית

  בוא לא ניתן לו להסתובב, רק לך. בואי נגרש גם ישראלים שחושבים אחרת ממך ו,"מסתובבים" פה כדי לעצבן אותך. בשפת "הפוסט שב"כ" – "ניתן לו להסתובב" עאלק אדוני הארץ מחליטים. רק ה"ציונה" היא יהודי אמיתי, כל השאר סוג ב או גיס חמישי.
  בואי נתערב גברת "ציונה" שיותר אנשי שב"כ ו"פטריוטים "כמוך מסתובבים עכשיו ברגעים אלה ועושים עסקים יפים עם חזבאללה והחמאס, וזורים אבק בעינינו עם ההתלהמות על איזה פינקלשטיין חנון. מי מוכר דלק לחמאס ? מי קונה סמים מחזבאללה ? מי מוכר לחזבאללה את הצפנים למחשב ולסלולר ? מי מוכר נשק לחזבאללה ? פינקלשטיין ?
  פחחחח…..מגינים על הדמוקרטיה, ממש.

 28. רתם

  מי שלא מרגיש נוח בארץ, זה מי ששמע את מה שיש לאילן פפה לספר על 48 מנקודת מבטו של הצד השני. ממליצה גם לך פעם לשמוע, או לקרוא.
  לא יביס אותך לדעת איך הצד השני רואה את אותה הסיטוריה שאתה גדלת עליה בספרי הלימוד ובתהליך החיברות שלך.
  ויש לסכסוך צד שני.
  ועולמך לא יתמוטט מלשמוע אותו.
  אבל הממסד כנראה מרגיש כל כך לא נוח, עד שכמעט יצא להרוג את השליח. איני אומרת לא לך ולא לאיש במה להאמין, אבל לפחד כל כך מלשמוע את הצד השני, לא מראה על חוזק רב.

 29. יואל קורנבלום

  אין כאן רדיפה אחרי פינקלשטיין או פרנויה וגם אין כאן עניין של חופש דיבור. אם באמת היו רוצים לרדוף אחרי פנקלשטיין היו מכניסים אותו לארץ ומלבישים עליו משהו כאן. אבל זאת לא היתה הכוונה ולא את זה עשו. הוא נפגש עם החיזבאללה ויש חשד שהוא מרגל למען החיזבאללה או אויבים אחרים אז לא צריך אותו פה. למה להכניס אותו ולעקוב אחריו כאן? איזה היגיון זה? מי יעסוק בזה? כאילו לא חסרים לנו דברים אחרים לעשות כאן. עדיף במקרה כזה לסלק אותו מכאן ואז אין בעיה בכלל. חוצמזה כל מדינה שואלת זרים למה הם באים לבקר וזה לא חדש. אין התחייבות לשום מדינה לקבל זרים.

  בנוסף שלטונות הביטחון בארה"ב כבר טוענים שהחיזבאללה מסוכן יותר מאל קעידה. אז דע את האוייב (זה החיזבאללה, בין היתר). אמנם זאת סיסמא משנות החמישים אבל עדיין אקטואלית.

 30. יואל קורנבלום

  הצד השני של הסכסוך הוא דיקטאטורה ואנחנו שומעים את השקרים שלהם השכם והערב כך שזה לא חדש. כל מה שאילן פפה עשה הוא פשוט העתיק את התעמולה של הדיקטאטורות הערביות בטענה שיש בזה איזה ערך אקדמי כלשהו. כל דבריו הם שקרים שלא היו ולא נבראו. יתכן מאד שהוא סובל משנאה עצמית עמוקה אבל זה כבר סיפור אחר.

  מצד אחר לנו היה את האומץ לשמוע את הכזבים של התעמולה הערבית ולהבין שהם באמת כזבים עכשיו נראה אם לך יש את האומץ לראות את הצד השני, כמו לפי הצעתך לזמיר.

  הצד השני הוא שהתעמולה הערבית משתמשת בפליטים ובמלחמת השחרור כאמצעי לחץ נגד ישראל וממש אבל ממש לא אכפת להם מהפליטים. בסופו של דבר הדיקטאטורות הערביות הורגות אחת בשניה ללא בושה. למשל במלחמת אירן עיראק נהרגו לפחות מליון אנשים. הסונים הורגים בשיעים ולהפך. מצרים נלחמה בתימנים. הדיקטאטורות עצמן הורגות באזרחיהם ללא בושה (ע"ע סוריה, עיראק ועוד). האם לדעתך פתאום יהיה אכפת לדיקטאטורות הנ"ל מכמה פליטים? מה אחוז הפליטים מיותר ממליארד מוסלמים? בכלל אם אכפת היה לדיקטאטורות המוסלמיות מהפליטים אז היו כבר מזמן משקמים אותם וגומרים עם העניין. אבל לא אכפת להם כי זה פשוט מכשיר מעולה לניגוח מדינת ישראל בעולם הנאור.

  הסיבה לזה היא שהמצב הזה פשוט נוח עבור הדיקטאטורות. במקום להציג את המצב כמלחמה בין דיקטאטורות מוסלמיות לבין דמוקראטיה יהודית הפכו את המצב למלחמה בין ישראלים לבין פלסטינים. סדר הגודל מתאים. כמובן בצורה הקודמת כל אדם בר דעת היה שואל מה יותר מליארד מוסלמים רוצים מששה מליון יהודים? מה הם מחפשים בישראל?

  אז זה הצד השני, בקיצור נמרץ. אם תהיה תגובה אני מבקש התייחסות לנקודות האילו, בבקשה.

 31. דני זמיר

  אנסה שוב ולאט, קראתי את פפה. מותר לי לחשוב שהוא כותב תיאוריות אוויליות.
  מניעת כניסה לישראל של מי שנפגש עם ארגון טרור הוא תפקידו המובהק של שירות בטחון של מדינה דמוקרטית אם יש בידיו המידע המצדיק זאת, ואין אבל ממש אין שום קשר בין צעד כזה ובין המלחמה בעיראק או שיגור חללית למאדים אפילו שלדעתה של אירית הכל קשור ובסוף בוש אשם.
  מכבי הפסידה, אז אם זה לא הופך אותי למשתפ של האמריקאים אב שלהביע את פרצי שמחתי הבלתי נשלטים….

 32. יוני

  אירית, בראה שיש לך הרבה ידע בנושא, אז מדוע שלא תכתבי משהו רציני כמו ספר או כתבת תחקיר בנושא ותחשפי את מה שלא ידוע לרוב עם ישראל?

 33. אירית

  אני מחכה שמישהו מהמכונים האלה כמו אדווה ואחרים יתחיל לעסוק ב"סחר בנשק" כחלק מהפעילות בנושא חברה וגם זכויות אדם (שלא במסגרת הלעוסה של אמנטסי ואוקספם) בינתיים חוששני שהנושא עלול לפגוע למכונים האלה בתרומות (שרובן מסוחרי נשק) אז אני מסתפקת בטוקבקים ללא תשלום, לרווחת הציבור. אם אני מכירה נכון את ה"שוק" הישראלי של השמאל, רק כאשר ידרשו זאת מבחוץ, יקצו מקום לחקר הנושא, ואז גם כן אחרי שיעברו אצל סוחרי הנשק הגדולים ויגדירו איתם בעצה אחת את נושא הבדיקה, באופן שלא יפגע באינטרסים החיוניים של הענף. זה יותר טוב קצת מהשתיקה המוחלטת ששררה עד היום (לטובת יחסי האנוש עם התורמים), אבל זה לא מבטיח שיפור משמעותי.

  השמאל עסוק בינתיים בלהאשים שלוש שפחות מין ישראליות ב"כיבוש" ובקריסת הסכמי אוסלו, ואיכשהו תוקף בחצי פה את גאידמק, הגם שמייד חצי מהשמאל ערק למחנה שלו בערוץ 99, כך שהביקורת הזו נקטעה באיבה אם היתה שווה משהו גם ככה. לאחר שערקו חצי מהשמאלנים למחנהו, שוב לא נותר אלא להאשים בתוקף שתי שפחות מין נרצעות בתופעה ששמה גאידמק.

  ההצעה הממשית היחידה שקיבלתי לכתיבת מחקר-ספר באה מהימין הימני ממש (ימינה מקדימה), ובינתיים הצלחתי לשרוד בלי להסכים, אבל חשבון הבנק שלי עשוי להכתיב שיקולים אחרים. מכל מקום, בתחום סחר הנשק כולם נפגעים, כך שזה לא משנה עם מי הולכים. השמאל יהיה האחרון להתעסק בנושא כי זה עלול לחשוף אץ העובדה המצערת שכל ארגוני השמאל (חוששני שגם אלה הערביים בתוך ישראל) ניזונים כך או אחרת משחיטת ילדים בקונגו, זה לא ממש נעים. עדיף להישאר עם הראש באדמה עוד קצת, נעים שם וחם שם, ויש משכורות.

  הבעיה שלי באיתור מקור אינה רק הממסד _שמאד לא חפץ בזה – אלא "קשר השתיקה" הנובע מאשמה שמעדיפים להדחיקה או להשליך אותה על שלושה ש.ג. עדיף נשים אילמות. עד עכשיו זה עבד טוב, אולי עכשיו זה מתחיל להתפורר אז יש סיכוי, תמיד יש סיכוי, ותמיד יש תקווה. תודה על ההצעה בכל אופן. אם אתה מכיר מו"ל עם מקדמה, אני בפנים.

 34. דני זמיר

  אני חשוב שהגון יהיה שהעוקץ יפנה למכון אדוה שאלח בשר לטענתה של אירית כי המכון ממומן ע"י סוחרי נשק. אם זה נכון זה מידע חשוב, אם זה לא נכון, זה מידע חשוב לגבי טיב המידע שאירית שוטחת כאן.

 35. אבי

  בהתחשב בכך שקדימה (כולל פרס) וכמעט כל חברי מפלגת העבודה (ברק, פואד, שחמון, בוז'י, יתום, מרציאנו וכו') וחלק מחברי מר"ץ (ביילין, רובינשטיין, דדי צוקר) הם לא שמאל ולא מוגדרים כשמאל באתר זה, מי הם השמאלנים שכן יפגעו?

 36. ירדנה אלון

  לאירית – למה שלא תפני לגאידמק ותשאלי אותו אם הוא מוכן לממן לך תחקיר וכתיבת ספר, מצד אחד את בזה לאלה שחשבון הבנק שלהם הכתיב להם לעבוד בערוץ 99
  ומאידך את טוענת שהצלחת לשרוד מבלי להסכים להצעות של הימין לכתוב ספר על סחר בנשק,אולם אם חשבון הבנק שלך יכתיב שיקולים אחרים אולי תעני להצעה כזאת או אחרת גם אם היא תבוא מהצד הימני של המפה שאם הבנתי נכון זה לא בדיוק ארגז החול שאת אוהבת לשחק בו, אז כך ששיקולי חשבון הבנק שלך מכתיבים לך את האג'נדה מעניין בדיוק כמו שיקולי חשבון הבנק של אלה מערוץ 99 .
  עכשיו למה לפנות לגאידמק? מפני שהוא הצהיר כבר קבל עם ועדה שעסק בתיווך של סחר בנשק אז כנראה שהוא יודע דבר או שניים בנושא ואולי יוכל לתרום לך לא רק מכספו אלא גם מתובנותיו ונסיונו האותנטיים,אם זה רק שיקולים של חשבון בנק שכנראה מתחיל לגרד את התחתית של החבית (כמו אצל רובנו,וכמו אצל אלה מערוץ 99) ממה נפשך? מה יותר חשוב? המסר שאת רוצה להעביר דרך הספר? או התדמית?אם האמת חשובה לך נסי גם את האלטרנטיבה הזאת ,אם התדמית חשובה לך,אז תמשיכי להיאחז בה,אנחנו לא נדע לעולם איזה אמת מסתתרת מאחורי הסחר בנשק עולמי או ישראלי,ולא נצא להאבק נגדה למקרא ממצאי המחקר,התדמית שלך כאדם שאי אפשר לקנות תצא מצוחצחת,ותמיד תמיד תוכלי להלין על כל העולם על כי לא סייע לך בחשיפת האמת משיקולים כאלה ואחרים. מה שנקרא לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, לאחוז במקל בשני קצותיו, סוג של להטוטנות ואקרובטיות שאם ממשיכים בה לאורך זמן הסוף שלה ידוע מראש גם כשיש רשת בטחון .
  פני לגאידמק ונסי לעניין אותו מקסימום הוא יגיד לך "נייט",בדיוק כמו שהשמאל אמר .

 37. אירית

  מכון אדווה בהשאלה, התורמים הגדולים היהודים וכולי. מכון אדווה במשמע, החברה הישראלית הנזונה מהשקופים שמשרתים את סוחרי הנשק, במשמע הנכים, העשוקים, שמזינים את מערכת "השתיקה" הכוללת.

  דני – אל תנסה לסכסך כי נתחיל לחשוב שאינך יכול למשול ברוחך, ועוד יגידו שאתה "נקבה" היסטרית הפועל על פי רגשות בלתי נשלטים.

  לכל המציעים והמגיבים הקונקרטיים, אני חייבת לציין שיש לקרוא פרובוקציות כפי שהן, גם בלי הערות שוליים.

  לאבי, נכון, אלה שמנית עכשיו הם לא שמאל, הם היו שמאל קודם. כיצד נדע שמא אחרים בדיוק ברגעים אלה הופכים משמאל לימין. אותי למשל לא עדכנו בזמן אמת שמר"צ, המפלגה שאתה התחלתי את דרכי בישראל, עברה תהליך אלכימי כזה באזור הדמדומים, והרחק מידיעתי וידיעת ציבור השפוטים התמימים שהזינו אותה ?

  הקרן החדשה לישראל, גם שם לא הודיעו לי, וגם אמנון זכרוני לא הודיע לי וגם אביגדור פלדמן לא הודיע לי על המעבר משמאל רדיקאלי חתרני ממש לימין ממסדי ול"סוללת עורכי הדין" של מיטב המדינאים המושחתים של ארצנו..כפי שאולמרט ושרון לא הודיעו לחברים שלהם על מעבר חד בכיוון ההפוך. אני רק תוהה. אחד ההסברים שאני מציעה הוא מעטפות, חלק גשמיות חלק רוחניות, מסוללת הסוחרים.

  ירדנה, גאידמק ? שתי תשובות. אחת שלילית – מי שנכווה ברותחין נזהר בצוננין, וזה אפילו לא צונן. שתיים, וברצינות, אינני שמאלנית מספיק בשביל לפנות לגאידמק, כלומר אין לי חסינות בתקשורת השמלאנית. יש דברים שמותר רק לפלוני ולא לאלמוני, זה קשור לכוח, כסף ומעמד מבוצר מספיק. כך למשל לפלוני מחזיקים "כתם שחור" אם דודתו היתה בפלמ"ח הפשיסטי ואילו שמאלני כשר אחר יחזיק מעמד שנים רבות גם אם הוא עובד בשב"כ רשמית ומטריד נשים סדרתי. מפת הדרכים הזו היא עלומה למדי, מישהו צריך פעם לכתוב על זה פוסט, כמו על "דלת ההרמון". חבל שאין לי הכשרון.

 38. דני זמיר

  לא הבנתי ש"אדוה" זה מטאפורה, ולדעתי אי אפשר להבין את זה ממה שאת כותבת.
  להבנתי הצנועה טענת במפורש שמכוני מחקר כמו אדוה ניזונים מתרומות של סוחרי נשק. הצעתי לבדוק את זה ואז החלטת שאני מסכסך ושבסה מדובר בפרובוקציה שלך. אפשר לומר שחזרת בך מהטענה הזו למרות שלתהנצל לא מופיע ברפרטואר שלך.
  תשמעי אירית, אם את לא רצינית במה שאת כותבת תודיעי כדי שלא נתייחס. לי אין שום מושג כרגע לאבחן למה התכוונת וממה תיסוגי ברגע שאציע שנבדוק.
  באופן כללי ההתנהגות הזו שלך רק מחזקת את מה שטענתי כלפי מה שכתבת: אשדות מילים שמתבססות על עובדות לכאורה שאיש אינו מכיר (חוץ ממך) שמובילות למסקנות חסרות קשר לעובדות הידועות רק לך (קוראים לזה בלוגיקה "טיעון לא תקף" עד כמה שזכור לי) וש"גירוד" קל וסמלי שלהן גורם לקריסתן (ע"ע מכון אדווה).
  מצד שני מ את יכולה לצפות ממני? אולי גם אותי מממנים סוחרי הנשק ושותפיהם האמריקאים?….

 39. אירית

  מייד אחרי שלחצתי על "שלח" מהר מידי. ראשית, תודה על התגובות המעודדות אני באמת זקוקה לעצה טובה.
  שנית, לעיתים קרובות בטוקבקים, זה רק טוקבקים, מחשבות לא מגובשות מהירות מתריסות, ותלויות במזג האויר באותו רגע.

  אני לא יודעת הכל, אלא את התחושה של הבגידה הפוליטית והאישית, שכניראה רבים יותר חווים אותה עכשיו עם פרשת אולמרט, ברמה ארצית וסימלית. לקח הרבה זמן לשכנע את "השמאל העקבי" ששחיתות אינה מילת גנאי "ניאו ליבראלית" הנוטלת את העוקץ מהניתוח השיטתית והמעמדי, (או שזה לא "רכילות אישית"). אולי היה חסר מרכיב שיטתי בהסבר והיתה חסרה גם מודעות ציבורית לפרקטיקות של תאגידי נשק, והוא מופיע עכשיו בצורה יותר נהירה בפרשת אולמרט, שהשחיתות אינה מקרית אלא חלק מתהליכים רחבים הקשורים לתאגידי הנשק והשליטתם על מערכות פוליטיות, וששחיתות היא גם כביכול מה שאוכל את אפריקה, והסימביוזה בין הקולוניאליזם לשחיתות עמוקה שאינה מקרית, יש בה הגיון מסויים, היא מופנית בסופו של דבר כלפי כוחות מסויימים בחברה ולא אחרים. הכעס שפורץ אצלי לשמאל נובע לא כי אני דוקא רואה אותו כאחראי שיטתית למצב, אלא מהעובדה שאני גדלתי בתוך הסביבה הזו (גדילה מקצועית), ואני רואה עצמי שייכת לשיח הזה, אלה הערכים שלי , ולכן יש תחושה של בגידה . נידמה לי שתחושה דומה עולה מהרבה פוסטים של נשים מוטרדות למשל (כמו של אורטל מהשבוע הזה כדוגמא).
  אשמח לשמוע עצות, במיוחד אבי ! לגבי האופן שבו אפשר לעבוד עם החומרים האלה בצורה בונה לעצמי ולשיח הכללי.

 40. ירדנה אלון

  אירית – יצא לי לקרוא דברים שאת כותבת כאן באתר התרשמותי בקשר ליכולת הכתיבה שלך(אם התרשמות זאת שווה בעינייך) היא כי את כותבת נפלא, גם אם לא תמיד אני מסכימה עם הרעיונות שאת מעלה אני מאוד נהנית לקרוא אותך.וטיעונייך מכבדים את הקורא שוב גם אם קיימת אי הסכמה. באשר ל -"כתם השחור" הזכרת לי נשכחות אבי היה איש מחתרת (אצ"ל, לח"י) ומכאן גם בא שמי שכן ירדנה זהו שם שיוצאי המחתרות נתנו לבנותיהן בשנות החמישים. וזה היה "כתם שחור" אמיתי בילדותי ובשנות נעורי שכן גדלתי בסביבה שהילדים התפארו בה על כך שהוריהם היו יוצאי הפלמ"ח,וכשסיפרתי שאבי היה איש האצ"ל והלח"י, נעשה עלי "חרם" כיתתי , את ה- "חרם" כפו דווקא המורים והנהלת בית הספר,בתחילת שנות השישים כידוע היו שני דברים מוקצים מחמת מיאוס היותך ילד להורים יוצאי המחתרות או היותך ילד להורים קומוניסטים אני סבורה שגדי אלגזי, ייטיב לספר על כך ממני (שניינו למדנו באותו בית ספר יסודי ואחר כך בתיכון תל-גנים ובליך למרות שלא היינו בני אותו שנתון אחותי הקטנה ז"ל למדה איתו באותה כיתה) אז כך שאני בהחלט מבינה את אשר את מספרת ואת הדילמה, לצערי משאבי החומריים דלים ביותר מחד, מאידך אולי היום בעידן האינטרנט אפשר להשתמש באלטרנטיבה זאת, ראשית לכל,ואולי אחר כך תימצא הוצאה לאור שיהיו לה המשאבים והאומץ לפרסם תחקיר כזה
  ואני שבה ואומרת את כותבת מצויין ,

 41. אבי

  ראשית אירית אני רוצה להגיד שאת כותבת בהיר ומעניין ולכן אני חושב שספר שיעשה תחקיר רציני יכול להצליח (פרובוקציה תמיד טובה למכירת ספרים). בקשר להוצאה, כרמל הוציאו ספר לביכלר וניצן "מרווחי מלחמה לדיבידנדים של שלום" שעסק קלות בקשר בין שחיתות-סחר בנשק, אז אולי אפשר להוציא בהוצאה זו. הבעייה שבגלל שמדובר בחומרים סודיים, אולי יהיה קשה להשיג הוכחות ונתונים, צריך לחשוב איך אפשר להתגבר על המשוכה הזו. אולי כדאי לפרסם תחקירים קטנים ונקודתיים באתרים כמו "העוקץ" "הגדה השמאלית" וכו' כדי להשתפשף בנושא ואז כשיהיה לך מספיק חומר וידע ותממקצעי בנושא תוכלי לחבר בין הנקודות והתחקירים לספר מבוסס. כדאי אולי להתחיל עם חברת נשק או סוחר נשק שיש לך עליו ידע או שיש לך דרך או קשרים כדי להשיג עליו חומר.

 42. דני זמיר

  אם היה, היתה מפרסמת.
  לא חסרות הוצאות שהיו שמחות לפרסם ספר רלבנטי בנושא זה.

 43. אירית

  (התעלמות קלילה מהבלונדיני הסוציאליסטי). דני, תודה על ההצעה, אחשוב על זה בכיוון הזה. אני בספק אם אפילו השמאל יתיר לאשה להתבטא בתחום כה גברי, יגידו שלא הייתי בגולני ןנידמה לי שהרקורד בתור המזרון של גולני לא מהווה בישראל נתון כשר ברזומה, למרבה הצער, כיון שלמעשה זהו "ייעוד" או יישום כמעט רשמי בשדה הקרב, והייתי אומרת שזה אחד מכלי הנשק הסודיים של צה"ל ומערכות הנשק.. לפחות שיתנו קרדיט וגם את הכסף שמגיע. (זה מכוון לסוציאליסט הצבאי הבלונדיני חובב הצדק החלוקתי של השלל). אני יודעת שאצטער על הטוקבק הזה ברגע שאשלח אותו )). בכל מקרה, תודה.

  ירדנה – ממה שאת זורקת פה ושם בין השיטין על אביך (המחתרות ומקום עבודתו הרדיואקטיבי) הייתי מציעה בעדינות הראויה לבדוק את זה יותר לעומק. יש דפוס של התעללות מוסדית חמורה שכולל את המרכיבים האלה, זה יוכל אולי להסביר לך עוד דברים, בעיקר על מצבך הכלכלי והתעסוקתי. בארץ, חרף השיח המודרני לכאורה, השיוך הוא עדיין שבטי-חמולתי עד דור עשירי, החירות שלך לבחור את ה"סיפור שלך" הוא אפסי, אבות אכלו בוסר והבנות…אוי ואבוי איזה תקהינה. זהו ענין של זכויות אדם מובהק. אלא שאין מודעות ויש בילבול לדעתי, בגלל התיוג של המחתרות באופן מסויים ואי הבנה של פרקטיקות הנוהגות בישראל בממסדים מסויימים. כדאי לך לחטט בתולדות המחתרות, ואיך שולבו על ידי מפא"י בממסד הבטחוני, המעמד של קטינים במחתרות ואיך הוא זלג לתוך הממסד הממלכתי האפלולי (ממסדים אפלוליים), זה נושא מרתק שיש עליו מיסוך מוחלט כצפוי. מישהו הזכיר את העובדה שהנהגת המדינה הנוכחית עדיין מתנהגת כמו במחתרת (ההתבטאויות של אורי מסר), כדאי להיכנס לתחום הזה, יש שם הרבה חומר שהגיע זמנו לצאת לאויר העולם. זכותך להיות שמאלנית או מזרחית אינה מוטלת בספק, קחי בחשבון שמבחינת הממסד הקובע בישראל, את לא בוחרת כלום, את "הבת של אבא" ותו לא ומשם נגזר גורלך החברתי. במיוחד אם את מהמשפחה הלוחמת בקרינה. יש לזה גם אספקט בטחוני בקשר לאמריקה, כאשר הממסד הבטחוני האמריקאי ראה ועדיין רואה במחתרות האלה "טרוריסטים" מסוכנים, ויש לכך השלכות חשובות על ההתייחסות, הסיווגים וכולי, וכמובן אופי הניצולים. מילת המפתח – ניצול. תו ההיכר של ישראל.

 44. דני זמיר

  פנית לאיזו הוצאה וסורבת, או שגם זה פרובוקציה "שנונה" שלך, כמו למשל הרקורד הצבאי שלך? (הרי ברור שאין דבר כזה קצינות בצהל, לוחמות, שלל תכניות שירות שבנות מוכשרות ממלאות בהן תפקידים מובילים, וקוד אתי ממש חמור בנושא יחסי אישות- "השילוב הראוי" שנאכף בקפידה כבר קרוב לעשור. יש רק "מזרון של גולני").
  סיכום ביניים: דברייך מהווים שרלטנות טהורה גם אם תמציאי לי ולדיעותיי עוד אלף כינויים (וגם להתמם אחר כך)זה לא ישנה את המהות: סיסמאות מרוקנות תוכן ממשי..

 45. אירית

  אבי, אני חושבת על מה שאתה מציע, צריך לדבר על זה.

  מהתגובות של הסוציאליסט אתה למד על יכולת ההפשטה, ועל הרפלקסים של המגזר להגיב בדרך היחידה המוכרת להם, למעוך את המקור לקולות לא נוחים. יוצא גם בטוקבק השלישי בדרך כלל שהמתרגז הסוציאליסט התורן כן מתפרנס ישירות מהעסקים שבהם עסקינן, ומגן על השלל. זו פוזיציה לא פשוטה מבחינתי, ולהיכנס לאזור הזה מחייב עור של פיל ועוד כמה הגנות מעשיות יותר. לזכות הסוציאליסטים מהקיבוץ והסיירת אני יכולה אולי לגייס את התמימות שלהם. הדברים שנעשים בחושך לא תמיד מגיעים לידיעת הסיירות, וזה מותיר אותם בעמדה קלאסית של מזיקים תמימים, עדיף למערכת לשמרם ככאלה, זה מותיר את המוטיבציה ואז גם הם עובדים חינם בשביל המושחתים בהשתקת השחיתויות.

 46. דני זמיר

  נקןווה כולנו שתגלה לנו את האור.

 47. אנונימית אחת

  לפני שאנחנו מזילים דמעות תנין על פינקלשטיין ופפה, חביבי השמאל, בואו נחשוב על כל אותם המזרחים שנזרקו מכאן בדרכים שונות (כולן, כמובן, בשיטה שמסווה את האידאולוגיה של האקדמיה הציונית). ואלה שמות:
  אבי שליים
  אלה שוחט
  סמי שלום שטרית
  שיקו בהר
  סמדר לביא
  קלריס חרבון
  שושי מדמוני
  צבי בן דור
  יגאל נזרי
  נירית צארום
  גלית סעאדה
  רות צופר
  אומרים שיפעת ביטון גם בדרך לחו"ל
  ואם שכחתי מישהו, עמכם הסליחה.

 48. אירית

  אמת ויציב, רשימה חשובה כאשר מציבים אותה כך. קחי בחשבון שה"פלא" האשכנזי משתרע גם על הגולה, כך שפפה ופינקלשטיין ייתקלו בבעיה לקבל גם עבודה באמריקה הנשלטת על ידי האשכנזים. לכן, בכל זאת, פינקלשטיין ופפה הידד.
  ואם תמשיכו ככה, המזרחים, גם לכם יהיה קשה לנשום על כדור הארץ כולו…ראו הוזהרתם

 49. אבי

  אלה שוחט מומחית בתיאוריה פוסט קולוניאליסטית ומבקרת קשות של כל סוגי הקולוניאליזם, הלכה לגור מרצונה החופשי ב…ארה"ב מנהיגת הקולוניאליזם העולמי (הצבאי, הכלכלי והתרבותי), שם היא עוזרת למרק את מצפון האימפריה (אנחנו גם ביקורתיים) ונהנית ממנעמי האימפריה שהושגו באמצעות…קולוניאליזם.

 50. שור

  נוחי דנקנר הוא יזם חברתי כי משקיע את כספיו בכלכלה הישראלית וזה הביא ליצירת אלפי מקומות עבודה.

  אם דנקנר היה מפקיד את כל כספיו בבנק שוויצרי ונהנה מריבית חסרת סיכון, אז לא היה יזם חברתי.

  שור

 51. ירדנה אלון

  נוחי דנקנר איננו יזם חברתי,והמקומות שהוא יוצר הם לא מקומות עבודה אלא עבדות,שלא לדבר על הזיהום האקולוגי שיוזמותיו העיסקיות "חברתיות" יוצרים. אולי מוטב היה שאכן יפקיד את כספו בשווייץ ,ומי שיוזם פרוייקטים יקח בחשבון שזאת אמורה להיות עבודה שמפרנסת את העוסקים בה ולא עבדות אבל ג'קי אדרי מייטיב לבטא את הסוגייה הזאת ממני