העיוורים האמיצים

יצחק (ג`קי) אדרי

מעטים המקרים בחייו של אדם בהם הוא נחשף לעוצמות גדולת הנפש, להוד וההדר אל מול העוולות, נפלה לידי ההזדמנות לספר לכם על מקרה חריג של סולידריות חברתית בין קבוצת עיוורים שהגנו בגופם על ביתם ורכושם של זוג הלוקים בפיגור שכלי שפונו מביתם ע"י כונס נכסים של בנק לאומי בע"מ.

העיוורים והאמיצים הגיעו לדירת הפינוי, עמדו בכוח מול המעקלים, מנעו בגופם את הוצאת המיטלטלין מהבית, "ראו" למעקלים בעיניים ולא פחדו, עמדו ממשמשים את קירות חדר המדרגות ונעמדו כסלע איתן, אלו העיוורים האמיצים שבחרו להביע סולידריות חברתית עם חבריהם מהמרכז הרב נכותי הלוקים בפיגור שכלי, בעת שבנק לאומי אבדה לו הבושה, והפך לבושה הלאומית.

הכל החל בתאריך 28/05/08 בשעה 08:30 עת הגיעה המשתקמת לובה למרכז הרב נכותי מבוהלת ונסערת והודיעה לי שמוצאים דברים מהבית של זוג חניכים בשנות ה-50 לחייהם הלוקים בפיגור שכלי ואשר הגיעו ליום עבודתם, מייד אספתי את יפים ואת מוסייה ונסענו לדירתם ברחוב הרצל בדימונה.

הגענו לדירה וחשכו עיניי, המעקלים היו בדירה, חלק מהציוד כבר פונה מהדירה לרחוב, ביקשתי לראות את הניירת של העיקול והפינוי של הדירה, הכל היה חוקי וחתום, כונס הנכסים מממש את צווי בית המשפט, הסתכלתי על יפים ומוסייה המבוהלים, הסתכלתי על הדירה שאינה ראויה למגורי אדם, שמעתי את נביחות הכלב של בני הזוג שנבח בטירוף על הפולשים המעקלים, עמדתי וקיבלתי החלטה לנקוט עמדה!

פניתי לראש המעקלים הסברתי לו שבני הזוג מוגדרים כבעלי פיגור שכלי, הם חסרי ישע הזקוקים להגנה! הודעתי לו שאני מתכוון להתנגד לפינויי הדירה בגופי, בנפשי ושאני אנקוט בכל האמצעים למנוע את פינוי הדירה, נקטתי עמדה לצאת למלחמה ולהגן על זוג הלוקים בפיגור שכלי שהם גם חניכים שנמצאים באחריותי.

הפינוי נעצר והגיעו שוטרים מתחנת דימונה, הסברתי לשוטרים את המצב, הודעתי להם שאני מתכוון להתנגד לפינוי למרות שהוא מתבצע על פי החוק ויהיה אשר יהיה, החל מאותו הרגע כולם התבלבלו, המעקלים, השוטרים, כונס הנכסים שהיה און ליין בטלפון, ורק בנק לאומי בשלו דרש פינוי מהדירה והפינוי החל והיה כאוס גדול בדירה, ובני הזוג בדירה ולא מבינים מה קורה.

במקביל לאירועים בדירה החליטו קבוצת העיוורים שעבדו במרכז הרב נכותי להתארגן ולהגיע לדירה, והם הגיעו כ 15 עיוורים ועיוורות והתחילה מהומה אדירה, הרוחות התלהטו בין המעקלים לעיוורים, והעיוורים האמיצים עמדו בסולידריות חברתית ונלחמו בפינוי, וגיא העיוור שהתעוור מרימון שהתפוצץ לו בידיים עמד בגרם המדרגות באומץ שגרם לי לבכות.

נעמדתי בלב המהומה מסתכל על יפים ומוסייה, מסתכל על העיוורים האמיצים, כולם חניכים ומשתקמים שנמצאים באחריותי, מסתכל על השוטרים שהשפילו את עיניהם, הסתכלתי על המעקלים והסבלים המבולבלים, הסתכלתי על אנשי מד"א שהגיעו ובחרתי להפסיק את ההתלהמות, לאט לאט התחלתי להרגיע את המצב הטעון כי בנק לאומי לא שווה אסון חברתי בתוך דירה מעופשת חסרת ערך פיננסי.

קבוצת העיוורים חזרה למרכז הרב נכותי, הרוחות נרגעו ופינוי הדירה המשיך, במקביל הוסטל אקי"ם דימונה הכשיר דירה למגורים זמניים לבני הזוג, הדירה פונתה סופית בשעה 18:00 ומאותו הרגע הפכו לחסרי כל, המעקלים ביקשו את מפתחות הדירה ומוסייה ברגע אצילי שמרה על כבודה האחרון וזרקה להם את המפתחות לרצפה, אספו את הכלב שלהם והלכנו, הכנסתי אותם להוסטל, בדקתי את הדירה הסתכלתי להם בעיניים והלכתי עם דמעות, 10 שעות אישיות של כאב לב אחד גדול, אבל עם גאווה ענקית בלב על כך שחוויתי חוויה אדירה עם הסולידריות של העיוורים האמיצים!

יום למחרת  29/05/08 התפרסמה כתבה ראשית ב –Ynet :

דימונה: בעלי פיגור לקחו משכנתא ופונו מהבית

לא מתחשבים במוגבלות. בני זוג בשנות החמישים לחייהם, המוגדרים כבעלי פיגור שכלי, פונו אתמול (ד`) מדירתם שבדימונה, זאת לאחר שלא הצליחו לשלם את המשכנתא אותה קיבלו מבנק לאומי למשכנתאות. כעת עולה השאלה כיצד פקיד הבנק בדימונה, אפשר לבני הזוג להיכנס להתחייבות כספית אותה הם כלל לא הבינו, בשל מצבם.

מסביר אדרי, "אם יש עוולות זו העוולה הכי קשה שנתקלתי בחיי. הם שני חסרי ישע שנותרו ברחוב וכל מי שידע ולא נקט אצבע הוא פושע חברתי".

לאחר מספר שעות התפרסמה עוד כתבה ראשית ב – Ynet :

דימונה: הבנק התחרט – בעלי הפיגור יחזרו לדירה

"בבנק לאומי למשכנתאות הודו בטעות, שבעקבותיה פונו בני זוג המוגדרים כבעלי פיגור שכלי מדירתם, בעקבות אי-תשלום משכנתא. מנכ"ל הבנק התנצל על כך שהפינוי נעשה בניגוד להנחיות"

"אדרי אמר היום כי שמע על הפנייה ועל היוזמה של בנק לאומי להחזיר את בני הזוג וכי הוא מברך על כך. יחד עם זאת הוא מקווה שהפינוי לא יחזור על עצמו בעוד חודש-חודשיים ומקווה שבנק לאומי יסייע בהשתלבותם של בני הזוג בקהילה המקומית בצורה הטובה ביותר"

דעתי האישית: את הדירה יש להחזיר לבעלות הבנק בצורה מכובדת, על מוסדות הרווחה למצוא פתרון הולם ומכובד לבני הזוג, על בנק לאומי חלה אחריות מוסרית לסייע בכל דרך בשיקום בני הזוג בקהילה בדימונה, ברמה האישית שלי נקלעתי למצב שמחייב אותי לבדוק את גבולות האחריות שלי כמנהל מרכז רב נכותי, והאם לא כשלתי מקצועית כמנהל מסגרת רב נכותית? לנגד עיניי עומדת תשובתי החד משמעית שאם אתקל שוב באותה עוולה אני יפעל בדיוק כפי שפעלתי.

כולם טעו בפרשה וכולם הבינו שטעו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מוני יקים האנטי ציוני

  בחייהם של החלשים חסרי היכולת לשלוט על גורלם והנתונים למשיסת ליבם של האוליגרכים והבנקים שהשתלטו על ניכסי הציבור. כל פעולה נקודתית כזו היא בעלת חשיבות רבה . אך מן הראוי היה שאדם בעל יכולת ביטוי רהוטה ומחויבות חברתית/פוליטית ימצא מקום בהתארגנות כלל ארצית שתפעל ליישום ערכי הדמוקרטיה האנושיים השווים לכל.

 2. יודית שחר

  ומי אמר שאין עוד סולידריות בישראל,
  צריך ללמוד מהחברה העיוורים בדימונה.
  ולמעשה כולנו עיוורים, המדינה עיוורת, הרשויות,
  אבל לא החבורה המוגדרת כעיוורת,
  הם ראו היטב, ראיה פנימית שהביאה עימה אומץ
  להגן על חלשים.
  תמסור להם בבקשה, שהם רואים יותר טוב מאיתנו,
  ושכל הכבוד להם.

 3. אילן תלמוד

  ג'קי ידידי:
  אתה עושה עבודת קודש בעולם שבו רובנו בוחרים בעיוורון.

 4. ניצן אביב

  יישר-כח לחבורת העיוורים-הפיכחים האמיצים על הסולידריות החברתית ועל אומץ הלב שגילו ובוז לעיוורון החברתי ולקהות החושים של בנק לאומי ולאוזלת-היד של רשויות החוק.
  על בנק לאומי, שהתעשת רק לאחר המהומה שקמה בגלל העיקול, לבדוק היטב את מעשיו ומדיניותו ולסייע עתה בהשתלבות בני הזוג בקהילה ולשיקומם.

 5. אתי מלוד

  דוגמא קלאסית חיובית לגדולתה של הסולידריות בין בני אנוש, כמה עצוב שדווקא עיוורים הסיקו את התובנה (ומיישמים

  אותה בשטח) הרבה לפני סקטורים רבים אחרים בחברה (אינטלקטואלים?).

  מסתבר שיש לנו הרבה מה ללמוד מציבור שהפרוטה לא נמצאת בכיסו אך ליבו מלא "פרוטות"!

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מעבר לכך – ישר כוח למר אדרי ולדומיו על תרומתם המסורה לפתרון הבעיה! כל הכבוד ג'קי!

 7. alehin

  על מה ?
  האם על נטילת חוק לידיים?
  האם על גיוס בעלי נכות לטובת סחיטה ריגשית ?
  ומחר האם תקום ותזעק כנגד "עולה" שנעשתה לאדם מין הישוב?
  אתה כמנהל מעלתה בתפקידך. לא היתה עירני לבדוק מה קורה
  לאנשים באחריותך והבאתה אותם על ידי אוזלת ידך למצב הנידון.
  אילו פעלתה בזמן, בנחישות ובאופן חוקי,לא היו מגיעים החוסים למצב שהגיעו.
  הסק את המסקנות ואל תיטפח לעצמך על השכם.

 8. חיים

  פעם אחת הקריב עצמו למען עובדי קבלן במפעלי ים המלח בסרט התעודה זהב לבן עבודה שחורה פוטר וניצח את משפחת עופר במאבק חברתי הירואי.

  פעם שניה מקריב את עצמו למען חסרי ישע ומוביל סולידריות של עיוורים לחוף מבטחים.

  אדרי בעיניי אתה גיבור מזן אחר ואני הולך שבי אחריך אבל לצערי הרב אני חושב שחרגתה מסמכותך כמנהל מרכז רב נכותי או שתתפטר או שיפטרו אותך, בכאב רב אני חושב שפעלתה לא מקצועית כפי שנדרש ממנהלים העוסקים בנושאים מורכבים של בעלי הצרכים המיוחדים.

  שאלותיך בסוף המאמר מגלות את המיוחד שבך.

  בהצלחה.

 9. שלומיק

  כמו בטרגדיה יוונית: העיוורים הם האוראקלים היחידים שרואים.

 10. יונתן שחם

  האמת שזה די מרגש לקרוא.

 11. יפה שמואל

  ואתה אדרי דואג לנו להבין שכולנו טועים.

  ומי עוד מאתנו מוכן להעמיד את הכל על מזבח העיקרון?

  ההיתי רוצה לראות אותך בכנסת.

 12. אחד חבר וירטואלי

  כל אחד מאתנו חולם לעשות מעשה ואתה עושה מעשה.

  אני מבין שלאן שתקח את הנושא שלך יהיו אוהדים ומתנגדים, אני אוהד אותך ואת מעשיך, אבל למה קולך לא נשמע בתחום השד העדתי?

  חבר יקר למאבקים החברתיים.

 13. חררדו לייבנר

  ג'קי לא טעית – הפעלת ראש גדול ואחריות מלאה בכל השלבים. ישנם רגעים שבהם בן אדם צריך לקחת אחריות ולפעול נכון גם אם מעבר להגדרת הביורוקרטית והאחריות הפורמלית של תפקידו. לא טעית כשהחלטת להתנגד לפינוי – לולא היית מתנגד באותו שלב ולולא הסולידריות של העיוורים – לא הייתה מהומה תקשורתית והבנק היה נשאר אדיש. לא טעית כאשר הרגעת את הרוחות כדי למנוע הידרדרות מסוכנת ומתוך אחריות לאנשים הובלת נסיגה מכובדת. אתה לא טועה כאשר אתה מספר את כל זה כאן באתר ומביע את הספקות והקושי שלך כבעל תפקיד – זאת פעולה חינוכית ממדרגה ראשונה.
  תמשיך בדרך הזאת ותראה לנו אותה: דרך של מאבק, של חריגה מתפקיד אם צריך, של הבנת גבולות כוח ונסיגה שקולה כאשר צריך למנוע נזקים כבדים יותר ושל הצגה כנה של קשיים ודילמות.
  כל הכבוד!

 14. רועי

  למה הוא טעה?

  הבנק לא פינה את הזוג מביתו בגלל טעות של ג'קי. הוא פינה אותו מאותן סיבות שבגללן הוא מגרש מאות אנשים מבתיהם מידי שנה: תאוות בצע של הבנק בהקשר של מצב כלכלי קשה שבו עובדים לא יכולים לפרנס את עצמם. הבעיה היא לא באדם מסויים (מנהל הבנק, הדיירים, ולהבדיל – ג'קי), אלא בשיטה ובמערכת. לזרוק את האחריות על פעיל חברתי נדיר כמו ג'קי שעושה ימים כלילות למען אנשים אחרים זאת בורות שמהולה ברעות רוח.

  חוק הוא באמת דבר חשוב, אבל כשהוא מעוות ולא צודק יש לכל אחת ואחד מאיתנו זכות וחובה להילחם בו. ג'קי לא הגיב בצורה אלימה ולא סיכן אף אחד בשום שלב. הוא הסביר למעקלים ולשוטרים בנועם שהוא מתנגד לפינוי והתנהג בצורה מושלמת.

  יותר מזה: את/ה מניח/ה שג'קי ניצל את העיוורים? מניין לך? לפי התאור שלו העיוורים הגיעו לשם מרצונם החופשי. האם סולידריות חברתית נראית לך כל כך מופרכת עד שאת/ה לא מצליח/ה לתאר לעצמך שאנשים ייפעלו מרצונם החופשי למען אנשים אחרים? האם העובדה שהם עיוורים גורמת לך לחשוב שהם לא יכולים ליזום משהו בעצמם?

 15. אוש

  מקרה מאלף להבין מיהם העוורים האמיתיים בחברה שלנו…

  ג'קי, אני מחזקת את ידיך ומאמינה שעצם העלאת השאלות והספקות יש בהן מידה גדושה של חוש צדק ומוסר מפותח.
  כל שאני יכולה לאחל לך ולנו כחברה הוא שנצליח לפקוח את העיניים למציאות ולפעול בנחישות ובאומץ תוך נאמנות לערכי הצדק, כפי שאתה מוכיח פעם אחר פעם….

 16. שירה אוחיון

  ג'קי ריגש אותי מאד הפוסט הזה. כל הכבוד לך ואכן גם אני חושבת שמקומך בכנסת, מי יתן ובכל יום יפקחו עיניהם של העובדים והעבדים המנוצלים במקומות עבודה להבין את הכוח שבסולידריות ויקומו להגן על זכויותיהם כנגד שרירות ליבם של בעלי ההון והממסד, ומי יתן שנזכה ללוחמים חברתיים כמוך בכל מקום עבודה עושק ומנצל.