שרת החינוך ודמוקרטיה, על חופש הביטוי של מורות

איציק ספורטא

קראתי את הפסקה הבאה: "לידי "הארץ" הגיעו מכתבים ששלח המשרד, שבהם נדרשים המורים להסביר את מעשיהם. במכתבים טען המשרד שהמורים פועלים בניגוד לנהלים שאוסרים על עובדי הוראה לבקר את מדיניות הממשלה, ובאחד המקרים אף זומנה מורה לישיבת בירור. לפי הידוע, זאת הפעם הראשונה זה שנים ארוכות, שמשרד החינוך נוקט צעדים משמעתיים נגד מורים המתנגדים להסכם עבודה", והתקשיתי להאמין. האם זה משרד חינוך או משרד לחינוך מחדש. מה קרה? אסור לעובדות בבתי ספר לצאת כנגד תוכנית שנראית להן בעייתית, מה הן צריכות לשתוק?

כזכור הוקם אתר אינטרנט בשם "התעוררות" שריכז תגובות של מורים לתוכנית, אחת מהפעילות ענת שניידר הוזמנה לבירור, כי היא כנראה עבריינית או משהו. חיכיתי יום ומשהו והגיעו לדפוס דבריה של שרת החינוך,שהיא גם פרופסור וגם עוסקת בדמוקרטיה במחקריה: "הדיון על הרפורמה יוחרג מהכללים הנהוגים בשירות המדינה, על מנת לאפשר בכך למורים להשתתף בדיון ציבורי פתוח". ממש דברים כדרבנות, אני מסיר את הכובע שאין לי בפני גדלות ליבה של השרה. משפט אחר באותו מאמר: " לדברי תמיר, ההנחיה היא "לפעול לקולא במקרים החריגים בהם מורים פעלו שלא לפי ההוראות המחייבות של תקשי"ר עובדי המדינה". זו כבר ממש נדיבות שלא נראתה כמוה מזה עידן ועידנים.

השרה וסביבותיה, ובכלל כל המומחים, מדברים כל הזמן על החשיבות של העושות במלאכה עד אשר זה מגיע להשפעה על הדרך בה תבוצע אותה מלאכה. כנראה שכמו במקומות רבים אחרים מי שעושה את העבודה אינה אלא כלי עבודה שדעותיה אינן ממש חשובות. אה, וגם יש את התקשי"ר למה לא להשתמש בו כאשר זה נח. הנה יש הוכחה ששלטון החוק בישראל חי ובועט.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עוקצן

  "אתם\ן תסתמו את הפה, ואני אעשה מה שאני רוצה".
  ואין לי בכלל שום ספק שחלק מההצקות וההטרדות שמהן סובלות מורות בעקבות אי-ציותן לרפורמה, נובעות לא מהוראה מגבוה אלא ממחנק תקציבי ברמת הפיקוח האזורית. המפקחים והמנהלים מרגישים את חרב הקיצוצים על צווארם, ולכן מגלגלים את הלחץ על המורים והמורות.

 2. אליאב

  אחרי הצלחה דרמטית של יולי תמיר ממיסדי שלום עכשיו בפינוי המאחזים ובהגנה על כפריים מידי המתנחלים החוליגנים היא מקימה את תנועת: לשתוק עכשיו. הסכמי המורים שלה הינם חרפה ובושה לציבור של 150,000 מורים שנדרסו ללא רפורמה כאשר התלמידים ממשיכים להפגין בורות, מעמד המורה נשחק והמערכת קורסת. נכון, זה קורה גם במשטרה ובמערכת המשפט ( הבוקר שוחררו לביתם רוצחים שהודו במעשיהם בשל כשלי השופטים), אבל מדובר בעתיד ילדינו ומסוכן להשאיר את יולי בתפקידה. האם להורים אין אחריות כלשהי כלפי צאצאיהם?
  האם יש למישהו אימון בממשלה בה מכהנים אולמרט, מופז , תמיר, פרידמן ובלילא?

 3. שירה אוחיון

  בזמנו התראיינתי במעריב בצורה ביקורתית נגד תכנית דוברת שהובילה לימור לבנת וזכיתי לקבל טלפון מהלשכה המשפטית של משרד החינוך , שבו נמסר לי כי נשקלת האפשרות להגיש נגדי תביעת דיבה ולשון הרע מטעם השרה לימור לבנת. אני גם זוכרת שבחדר מורים הסבירה לנו המנהלת בעדינות שאל לנו להתנגד לרפורמה של דוברת. כל קבלת בבחלטות בעניין החינוך ע"י אנשי צבא וכלכלה וללא שיתוף אוכלוסיית המורים בועדות הרפורמה למיניהן היא בדיחה אחת גדולה.
  אגב, לא רק במערכת החינוך יש סתימת פיות של העובדים. זה קיים היום במרבית מקומות העבודה, גם כאלו שאינם כפופים לתקש"יר.

 4. רחל

  התקשרתי לענת לברר מה לעשות בקשר לאיומים עלינו, שיפטרו או לחילופין יעבירו אותנו בית ספר אם נעיז לסרב לאופק החדש.
  התפלאתי לשמוע שענת קיבלה היום דחיה אך לא ביטול לשימוע. האם לכך התכוונה הצרה של החינוך? לקולא….
  אני גאה בענת שניידר כל הגופים הציבוריים חייבים לחזק אותה, כיצד יתכן שמשרד החינוך מלמד שיעור באזרחות האם תהיה שאלה על כך בבגרות? לא צריך 2 יח' כדי להבין שאלה מעשים לא חוקיים.

 5. רחל

  יצרתי קשר עם ענת. בית ספרי הוגרל להכנס לרפורמה והמנהלת הודיעה לנו שמי שיסרב יאלץ לעזוב את המערכת או לבקש העברה לבית ספר אחר שלא נכנס להסכם.
  שאלתי את ענת אם לאור מה שכתוב היום בעיתון האם יולי תמיר משכה את המכתב וויתרה על השימוע במשרד החינוך, הסתבר שענת קיבלה הודעה על דחיית הדיון למועד אחרון אך לא ביטולו.
  האם זו דמוקרטיה, זו שרת החינוך ? האם בבגרות באזרחות תשאל שאלה בנושא זכות הביטוי? מה יענו התלמידים לפי מה שלמדו או לפי השרה הממונה על בחינות הבגרות? עם כזו אזרחות מה הטעם שיעלו את בחינת בגרות באזרחות לדרג 2 יח'?

 6. זאב שפיר

  לאמדהים ,אף לא מפתיע שכך מתנהלת לה שרה חסרת עמוד שדרה שאינה אלא בדיחה. כל ההילה של פרופ' ועוד אשה,שלום עכשו ומראה מצודד,אינו אלא כסות לרקנות ולזיוף בה.הלקח המר שצריך כל אזרח ללמוד שאין לבטוח בסממנים חיצונים שבאים לעוור את עיני הבריות.מוטב לבחור אדם נטול תארים ופוזה ,אבל בעל עמוד שדרה רעיוני הנחוש לקדם את החינוך ובעל סגולות אנושיות בסיסיות .
  השרה הזו נטולת חזון,מטלטלת בין גלים בלי עוגן,מצפן ונמל.פקידיה שולטים בה והיא מזגזגת בין משאלי-רחוב מזדמנים.

 7. אילן תלמוד

  קראתי בעיתון ולא האמנתי שהפרופ' לפילוסופיה של החינוך, תלמידתו הכוחנית של הפילוסוף ההומניסט ישעיהו ברלין, לא מבינה את ההבדל בין ביקורת של "עובדי מדינה" על מדיניות הממשלה (בשטחים, במדיניות כלכלית, במדיניות חוץ וכו') לבין ליבון ציבורי של יחסי עבודה. זה קורה בגרועים שבמשטרים.

  אנחנו מידרדרים לאליטה נוסח מדינת עולם שלישי. על כן, חיברתי מבחן באזרחות:
  באיזו מדינה מנחיתים "שינויים מבניים" בכפיה, ומאלצים עובדים להפר שביתה תחת צו מניעה (תשובה אחת נכונה):
  (עיראק ניז'ר ארגנטינה איטליה רוסיה ניגריה גרמניה ישראל אלבניה פורטוגל )
  כל העונה תשובה נכונה עולה לשלב הבא:

  באיזו מדינה תלמידתו הפילוסופית של ההומניסט פרופ' ברלין הופכת משרת החינוך לפקידה שקופה במשרד האוצר, בועטת בעובדיה, ונותנת תקציבים לחרדים ללא תכנית ליבה ?
  ונמשיך:

  באיזו מדינה בנו של היסטוריון דגול של יהדות ספרד, האינקביזיציה והאנוסים, ואחיו של גיבור מלחמה, שהיה "בור סוד" משכיל ורב-גירסתי , הופך לפלסטיק טלביזיוני מלוקק, וממלמל מנטרות שלמד בשעור "כלכלת מהנדסים" תוך כדי לימודי הארכיטקטורה שלו ?

  באיזו מדינה אדם שלא משלם חשבונות בבית קפה, להובלת רהיטים ולקופסאות סיגרים לא מבין את זעקת העובדים העניים והמעמד הבינוני המרושש בגללו ?

 8. סמי ארגון

  כל חיצי העוקץ וחצים אחרים מופנית כלפי השרה, אולי משום שהיא מטרה נוחה. אולם, את חלק הארי של החצים צריכים להפנות לשתי מטרות-שטח עיקריות: האחד למשרד האוצר ולשר האנמי שלו, והשני לראש הממשלה שלנו המשרת במשרה חלקית. 2 אלה אינם מגבים, לא בכסף ולא במהות, את מערכת החינוך הקורסת שלנו ואת השרה האומללה העומדת בראשה. מול גיבוי שלילי שכזה – שום אדם אפילו המשיח לא יצליח לתקן את המערכת. השרה יולי תמיר לא חפה וודאי מטעויות, ואולי אינה גם האדם המתאים ביותר למשרד מסובך שכזה במדינה קשה שכזו, שבה כולם שרי חינוך בשעות הפנאי, ושרי האוצר/החוץ/הפנים – בשעות אחרות, אך אם תמצאו לי אדם מתאים שייאבק ויצליח להתמודד כנגד: 1 ) האוצר: 2 ) המורים : 3 ) ההורים : 4 ) התלמידים (אפילו): 5 ) עוקצנים למיניהם, והרשימה עוד פתוחה – אני אוכל בזה הרגע את הכובע שלי.

 9. שירה אוחיון

  הבעיה היא הסיסטמה כולה ולא שרה זו או אחרת. אי אפשר להבריא את החינוך בלי להבריא את החברה כולה. פני החינוך פה הוא כפני החברה שלנו המושחתת, שטופת תאוות הבצע וסוגדת לממון ובעלי ההון. החינוך היום הוא מכשיר לשטיפת מוח מתוחכמת ולאינדוקטרינציה של השיטה הניאו-קפיטליסטית, שטיפה שמתחילה בגיל הרך ונמשכת בחוגי המנהל והכלכלה למיניהם באקדמיות. לפני כשלוש שנים הבאתי כאן דוגמא לשטיפת המוח הזו באמצעות בחינת הבגרות באזרחות:
  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/article.asp?ArticleID=1123
  עוד תזכורת קצרה מדבריה של השרה תמיר עם כניסתה לתפקיד על הצורך בעידוד חשיבה ביקורתית במע' החינוך:
  תמיר מדגישה בדבריה את הצורך לפתח חשיבה ביקורתית:
  "הבעיה שלנו היא שאנחנו לומדים היסטוריה באופן חד-ממדי. אני בעד היסטוריה רב-ממדית. אני מאמינה בחשיבה ביקורתית במערכת החינוך – המערכת צריכה להעניק לילדים אפשרות לפרש ולחשוב בעצמם ולא להנחיל להם ערכים חד ממדיים והיסטוריה פשטנית. אני רוצה מערכת שתעודד את הילדים לבקר, להרהר, להסיק מסקנות משלהם".
  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/article.asp?ArticleID=1839

  דיבורים לחוד ומעשים לחוד. ממי בדיוק ילמדו הילדים חשיבה ביקורתית ? מהמורים המושתקים שלהם? או אולי מהתקשורת המגוייסת לטובת בעלי ההון?

 10. שור

  תפקיד המדינה לממן חינוך לכולם,
  הדרך הטובה ביותר היא גם ע"י בתי ספר לא ממשלתיים.
  כמו בשבדיה.

  שור