די לעוד הפחתות מס

איציק ספורטא

איזה כיף בשנת 2015 אקבל הטבת מס של 586 שקלים בחודש אני כבר לא יכול לחכות לתאריך החשוב הזה, הרי בלעדי הסכום הזה אין לי סיבה לחיות. במקום להשקיע בחינוך, בריאות וקצבאות אוניברסאליות נאותות לכולם מציג משרד האוצר, ולא בפעם הראשונה בשנים האחרונות, עוד תוכנית להטבות מס ליחידים ולחברות.

עלותה של התוכנית לאחר קיזוז הפחתת ההטבה לקרנות השתלמות היא 8.1 במצטבר עד 2015 היא 26.3 מיליארד שקל. סכום לא מבוטל שאפשר להשתמש בו לדברים החשובים באמת ולא להטבה של כמה עשרת שקלים למקבלי שכר של 5000 שקל. בכלל כאשר מסתכלים על המספרים  רואים שאלו שמשתכרים 20000 שקל לחודש, פי ארבע מאלו שמשתכרים 5000 שקל, מקבלים הטבה הגבוהה כמעט פי 16 (1330 שקל) מאלו המשתכרים 5000 שקל (84 שקלים בלבד).

באשר למס חברות, ראוי לזכור שהמס היה 61% ב-1986 וב-2015 הוא יגיע ל-20%, חתיכת הפחתה. היום, על פי הפרסום של האוצר מס החברות, 27%, דומה למס במדינות ה-OECD, בשנת 2015 המס כאן יהיה, ככתוב,  20% ובמדינות הבלתי מפותחות החברות ב-OECD הוא יהיה 23%. מה אגיד ומה אדבר גן עדן לחברות.

הלהיטות של משרד האוצר להוריד מיסים דומה ללהיטות שלו להשקיע כמה שפחות בשירותים חברתיים ובאזרחים בכלל, עולה החשד שכל הטבות המס הללו נועדו למנוע דרישה להעלאת תקציבים בנושאים החשובים באמת. כאזרח אני חושב שההטבה הניתנת לי ולשכמותי היא בזבוז של כספי ציבור וראוי שתשתמש להטבת מצבם של אלו שתוכניות כלכליות, כנראה, נועדו למרר את חייהם.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אילן תלמוד

  במצגת של האוצר הם מפרטים את החלוקה הבלתי צודקת של קרנות השתלמות בין העשירונים (מקרב השכירים, כמובן).
  האוצר מופיע כאביר הצדק החברתי וחלוץ לפני פרקטיקת ה"טפטוף" (trickle down.
  לדעתי, הסיפור של קרנות ההשתלמות הוכנס כ"עז" שיוצא לאחר מכן, במסורת ההתמקחות עם ההסתדרות על דיל.

 2. עוקצן

  שהאוצר מתכוון גם לבטל את הפטור ממס להפרשה לקרנות ע"י מעסיקים ולהכניס אותה לסעיף ההכנסה של השכירים. כלומר מוריד בהרבה את המס של החברות (מעסיקים גדולים) ומעלה את המס למעסיקים קטנים ולעובדים. אחלה קומבינה מה שנקרא.

  אגב איציק, אני מפרגן, אבל כותרת המאמר עילגת לאללה.

 3. עוקצן

  ההסתדרות של עיני כנראה גם הבינה את הנושא של קרנות ההשתלמות, וכבר מאיימת בשביתה כללית. אבל עם זאת: "עיני הדגיש כי הוא "מברך על הורדת המס לחברות ויחידים, למרות שצעד זה נעשה מאוחר מדי זהו צעד נכון"".

  עם כזאת הסתדרות מי צריך משרד אוצר.

 4. מלי

  והם עוד מודיעים על זה ביום שהתפרסם, ששליש מרכבי הכבאות שבקו בגל השריפות האחרון.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/991883.html

  אם יש עודף של כסף, עדיין יש תחומים בסיסיים שלא מטופלים, שבהם אפשר להשתמש בכסף העודף.

 5. עובש שנמאס לו

  בנאדם חוסך כל חייו ועד שיש לו הזדמנות להשתמש בחסכונות שלו (אני בחרתי במימון לימודים לילדיי, מטרה שולית וזניחה) האוצר מטיל מס כדי לממן הפסדי חברות בורסאיות! נמאס מהמדינה הזו!!!!

 6. רועי

  צודק אילן תלמוד ברומזו על עז. נחייה ונראה, אני מקווה (שנחייה, לא שנראה).

  וגם אם לא מדובר בעז, מה עשה האוצר? הוריד מס על הכנסה מיידית והעלה אותו על חסכון. הנפגעים הם העובדים שעוד יש להם מעמד כלשהו במשק הישראלי (כלומר עובדים שמצליחים לחסוך משהו מההכנסה שלהם). המרוויח הוא כרגיל ההון (שהמס על רווחיו יורד). שר אוצר בא, שר אוצר הולך ואין חדש תחת השמש.

 7. ברק

  גם משלמים מס של 50% מהשכר שלהם……
  אז ההטבה הזו לא באמת שווה הרבה כסף כמו שזה נראה ביחס למי שמשתכר 5000

 8. דורון

  אחרי חישוב מהיר בעזרת מחשבון מברוטו-לנטו בווי-נט מצאתי כי מס ההכנסה שמשלם מי שהכנסתו 20000 גדול פי מאה כמעט ממי שהכנסתו 5000.
  אולי כדאי לציין את הנתון הזה כשאתה כותב:
  כאשר מסתכלים על המספרים רואים שאלו שמשתכרים 20000 שקל לחודש, פי ארבע מאלו שמשתכרים 5000 שקל, מקבלים הטבה הגבוהה כמעט פי 16

 9. דליק

  אם שיעור המס אכן ירד מ-50% ל-40%, המשתכרים 20,000 שקלים 12,000ש"ח נטו במקום 10,000. הפער הוא 2000ש"ח. הרבה מאוד מאוד כסף.

 10. אתי מלוד

  הטבות המס הם לעג לרש, מבחינתו "הטבות" מאין אלה מרחיבים ומנציחים את פערי השכר ובלתי נראים לשכיר המצוי.

 11. דליק

  תושב ישראל המשתכר 5000 ש"ח ברוטו משלם כיום 136 ש"ח מס, מה שמשאיר 4864 ש"ח נטו.

  תושב ישראל המשתכר 20000 ש"ח ברוטו משלם כיום 4398 ש"ח מס, מה שמשאיר לו 15602 ש"ח נטו.

  אז ראשית, הפער הוא בערך פי ארבעים, די רחוק מפי מאה.

  שנית, למשתכר 15,602 ש"ח נטו יש הכנסה פנויה שגבוהה פי 3.2 מלמשתכר 4864 נטו. מהבחינה הזאת מדרגות המס לא משנות בהרבה: פער של פי ארבעה הופך לפער של פי 3.2. מה שהאוצר עושה זה לתת מתנה נוספת למרוויחים משכורות מנופחות ולהגדיל את אי השוויון הזה עוד יותר.

 12. עידן

  אני מתקשה להבין מדוע הנתון שהבאת רלוונטי.

  איציק טוען כי הרפורמה במס תטיב עם מי שמרוויח 20 אלף הרבה יותר מאשר מי שמרוויח בסביבות 5 אלף. איך בדיוק השוני במדרגות המס בין שתי רמות השכר סותר עובדה זו?

  (למעשה בעלי ההכנסות הנמוכות יפגעו מצעד שכזה – המדינה מוותרת על מקורות הכנסה שאמורים לשמש, בין השאר, גם למימון מערכת החינוך. פרס יוגרל בין המנחשים באיזו רמות הכנסה ימצאו האנשים שיוכלו לממן לילדיהם חינוך פרטי)

  אתה יכול לטעון שזה לא צודק שמי שמרוויח 20 אלף משלם הרבה יותר מס. אני יכולה לטעון מנגד שגם פערי שכר עצומים כאלו הם עוול, אבל הדיון סובב על סמך השאלה "מי מרוויח ומי מפסיד מהפחתות המס", ולאו דווקא בפילוסופיה של צדק ומוסר.

 13. איזי גור

  אני מבין שלא עשית הגהה על על תגובתך וכי היה בכוונתך לכתוב "עובד" ולא "עובש".
  אבל מה שרציתי לומר הוא שלא המדינה אשמה במה ששר האוצר מציע לעשות. מי שאשם הוא אתה ואם לא אתה אז שכנך, או חבריך, או הוריך, או ילדיך, או מי שלא יהיה שהצביע בקלפי בעד הנהנתים המושחתים ונגד האינטרסים של עצמו.
  קפיש?

 14. נתן.

  החשיבה "החברתית" בנויה על חשיבה מאד פשטנית- האזרחים ישלמו יותר מס הכנסה–> לממשלה יהיה יותר כסף–> הממשלה תשקיע אותו בשרותים לאזרח-חינוך,בריאות,רווחה,איכות הסביבה וכו'.

  יש רק בעיה אחת- זה לא עובד.

  העובדות הכואבות הן שככל שלפולטיקאים יש יותר כסף לחלק ,כך הם מוצאים יותר מטרות הזויות לעשות בכסף ,החל במשרד לאיומים אסטרטגיים דרך מופע זיקוקים ראוותני לכבוד חגיגות החמישים וכלה במינוי 8 סגנים בשכר לראש המחלקה הדתית בעיריית זנגורה.

  השיטה היחידה שעובדת היא להשאיר כמה שיותר כסף בידי האזרח ,הוא כבר ידע יותר מכל "חברתי דה לה שמטע" מה לעשות אם הכסף שלו .

  ההמשלה צריכה לקבל את המינמום ההכרחי ואז ממילא תהיה חייבת להשקיע במה שחשוב באמת , כי לא תהיה לה ברירה אחרת.

  אפילו בשבדיה הבינו את זה—> http://www.capitalism.co.il/wordpress-he/?p=13

 15. דליק

  החשיבה "הקפיטליסטית" בנויה על חשיבה מאד פשטנית- האזרחים ישלמו פחות מס הכנסה–> בשוק הפרטי יסתובב יותר כסף–> השוק הפרטי יספק יותר שירותים לאזרח-חינוך,בריאות,רווחה,איכות הסביבה וכו'.

  יש רק בעיה אחת- זה לא עובד.

  העובדות הכואבות הן שככל שבשוק הפרטי יש יותר כסף, כך הכוח של ההון גדל. ההון מוצא מטרות הזויות להשקיע בו את הכסף, החל בחלוקת עיתונים כלכליים בחינם לציבור, דרך קניית יאכטות וכלה בהשקת קמפיינים להבנת משמעות החיים דרך מדיטציה ופיטורי עובדים.

  השיטה היחידה שעובדת היא להשאיר כסף בידי הגוף הציבורי הדמוקרטי ביותר שניתן למצוא, הוא כבר ידע יותר מכל כלכלן, בעל הון ומגיבים מטעם ביבי נתניהו מה לעשות אם הכסף של האזרחים .

  כוחו של ההון צריך להיות מוגבל כדי לאפשר לכל האזרחים נגישות שווה ככל האפשר למשאבים ואז ממילא ההון ייצטרך לפעול בצורה דמוקרטית יותר, כי לא תהיה לזה ברירה אחרת.

  אפילו הפדר ריזרב בארצות הברית הבינו את זה—> http://www.frbsf.org/publications/economics/letter/2006/el2006-33-34.html

 16. שור

  אין שום דבר קדוש בשיעורי מס כלשהם,
  וכדאי לנהוג באופן רציונאלי ולבחור בשיעורי מס שיבטיחו הן צמיחה ושגשוג והן פער חברתי נמוך.
  לכן כדאי ללמוד ממבנה מערכת המס באירופה (שם רמת החיים גבוהה והפער החברתי נמוך יחסית) –
  כלומר להפחית דווקא מיסוי עקיף (שהוא רגרסיבי), ומס חברות (שפוגע בצמיחה),
  ולא מיסוי ישיר.

  שור

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  זאת בדיוק השיטה להשאיר כמה שיותר כסף אצל העשירים והם כבר ידעו מה לעשות עם הכסף (לקנות עוד גיפ מזהם ולגור בעוד דונם טבע..) ושחס וחלילה הממשלה לא תיזרוק אותו על החרדים-ערבים-מזרחים-פריפריה.
  50 אחוז מכלל השכירים בכלל לא מגיעים לשלם מס אז על איזה כסף אתה בדיוק מדבר?
  קיצצו בקיצבאות הצליחו להוריד מאות אלפים מתחת לקו העוני, למצוקה וחוסר (להם לא כדאי להשאיר כסף, הם טמבלולים…).
  דרך אגב מסתבר שגם חברות פרטיות לא ממש יודעות מה לעשות עם הכסף ראה המשבר בארה"ב ומאות המליארדים ששהממשלה זרקה על השוק הפרטי הכל כך יעיל ומשוכלל.

 18. אלון

  זה מאוד לא "חברתי" להוריד מיסים כי זה לעשירים בלבד וזה רע.
  אתה מהלל את זה שבשנות ה80 מס החברות היה 61 אחוז. בעל הון שחושב להקים חברה בישראל יסתכל ויראה על כל שקל שהוא מפסיד הוא מפסיד את כל השקל אך על כל שקל שהוא מרוויח הוא מרוויח רק 39 אגורות. "מאוד כדאי" להקים חברה בישאל במצב זה.
  מס חברות נמוך בא כדי לעודד הקמת חברות בישראל שיספקו תעסוקה ויורידו את האבטלה.
  אולי כדאי שנלמד משוודיה שם מס החברות אף נמוך מארצות הברית. שם הם הבינו שמס חברות נמוך מביא חברות, מספק תעסוקה ובסופו של דבר גם מביא למדינה עוד הכנסות.

 19. נמאס מהמבינים בעיני עצמם

  מס החברות בשבדיה הוא מס שמוטל בתנאים שבהם מרבית ההון במשק מוחזק בידי הציבור ולא מרוכז בידי גורמים פרטיים. להוריד את המס כאן לרמות נמוכות יותר בגלל שככה עושים בשוודיה זה פחות או יותר כמו להקים אתר סקי באמצע באר שבע כי בנורווגיה עושים מתיירות סקי המון כסף.

  בישראל צריך היום מס גבוה כדי להשאיר לממשלה כוח לעצור את ההון מכיוון שההון מרוכז מאוד. מי שמסרב לקבל את זה הוא או אינטרסנט (נתניהו, ברק, אולמרט), או נודניק (שור), או סתם בור (הסטודנטים של דניאל דורון).

 20. שור

  מס חברות גבוה מגדיל את ריכוזיות ההון.
  למה ?
  כי במקרה של מס גבוה כדאי לבעלי השליטה בחברות להשאיר את הכסף בחברה להשקעות,
  ולא לחלק את הרווח לבעלי המניות ולשלם דיבידנד.
  וכך, במשך עשרות שנים נוצרות חברות ענק שבולעות עוד ועוד חברות קטנות.
  במדינות גדולות כמו ארה"ב ההשפעה של תהליך זה היא פחותה בגלל גדולה של הכלכלה,
  אולם במדינות קטנות כמו ישראל, שבדיה, דנמרק, פינלנד וכדומה ההשפעה היא הרסנית.

  זו הסיבה שנכון להיום מס חברות בישראל גבוה לעומת הסקנדינביות.

  הטענה שההון בשבדיה מצוי בידי הממשלה אינה נכונה,
  רובו הגדול מצוי בידי אנשים פרטיים.

  כאשר אין יכולת להתמודד מול טיעונים , אז עוסקים בכינויים חחחחחח

  שור