רמת חובב והישוב ואדי אלנעם

חיה נח

בשבוע שעבר פורסם כי באפריל השנה הגיש המשרד להגנת הסביבה דו"ח בדיקה בעקבות פליטת חומרים מסוכנים לאויר ממפעלי "מכתשים אגן". הדו"ח ממליץ כי בטווח 5 ק"מ מרמת חובב לא תתגורר אוכלוסיה וכי בית הספר בואדי אלנעם, הישוב הסמוך לרמת-חובב יפונה.

הפעם התקלה אירעה במכתשים, אך גם במפעלים אחרים ישנן תקלות רבות שדבר התרחשותן אינו מגיע כלל לידיעת התקשורת. האם זה הודות למאמצי הטיוח של הנהלת המועצה התעשייתית רמת חובב? מי הגורמים האינטרסנטיים הפועלים כל העת לייצורו ולהפצתו של מצג שווא?

עוד בשנת 2004 משרד הבריאות פרסם תוצאות סקר שבחן את רמת התחלואה באזור רמת חובב. אומנם, תוצאות הסקר האמור לא הוכיחו קיומו של קשר מובהק בין הקרבה לרמת חובב לבין תחלואה במחלת הסרטן, אך כאשר נבחנו התוצאות, שקרבתה של האוכלוסייה הבדואית לרמת חובב התבטאה בעליה בשיעור התחלואה והמומים המולדים.

בשלהי 2007 פורסמו נתוני דו"ח מחקר שבדק את הקשר בין איזור מגורים לשיעור התחלואה בסרטן. הדו"ח הוכיח לראשונה כי קיים קשר בין מקום מגורים לשיעורי תחלואה במחלה זו. כך, למשל, המחקר הראה כי אחוז החולים בסרטן בנפת באר-שבע, המשתרעת מאזור באר-שבע ועד אילת, הוא הגבוה ביותר במדינה, וכי מאז שנת 2001 ועד 2005 חלה עלייה של למעלה מעשרים וחמישה אחוזים בשיעורי התחלואה בסרטן בקרב גברים ונשים החיים באזור הנגב.

משרד הבריאות הורה בעבר לא לאשר הקמת ישובים בטווח של 5 ק"מ מרמת חובב והיום מצטרף אליו המשרד להגנת הסביבה. יחד עם זאת, חלה התעלמות מן העובדה שבאזור הסכנה חיים כיום אלפי אנשים. אנשים אלו מבקשים לעבור מהמקום המסכן את חייהם וחיי ילדיהם מזה שנים ומתדפקים על כל דלת, אך דבר לא קורה! הדו"חות של המשרדים השונים מתפרסמים, זוכים לרגע של "תהילה" וחוזרים להעלות אבק על מדפים עמוסי דו"חות. וכך מפקירה המדינה אלפי אנשים, נשים וילדים לחולי וסכנת חיים.

בישוב ואדי אלנעם, מול רמת חובב, לומדים בשני בתי ספר 2000 ילדים מאזור רמת חובב ומאזורים מרוחקים יותר. בישוב עצמו מתגוררים כ- 8,000 נפש ברדיוס של 1 ק"מ ומעלה מרמת חובב. חברי ועד הכפר, הפועלים זה שנים להעברת היושב למקום חדש, נתקלים שוב ושוב באטימות שלא תאמן. היעלה על הדעת שמצב מעין זה היה נמשך לאורך שנים לו היה זה ישוב שבו מתגוררת אוכלוסיה יהודית? אין מנוס מלומר שמדובר בגילויי גזענות מכוערת המגיעה במקרה זה לשיאים שלא ידענו.

דרישתו החוזרת ונשנית של ועד היישוב היא כאמור הקמת יישוב חדש לאנשי ואדי אלנעם במקום המרוחק ממפעלי התעשיה המזהמים של רמת חובב .

בתקופה שבה לא חדלים מלדבר על פיתוח הנגב, האם אפשר לפתח את הנגב תוך התעלמות מוצהרת מ- 8,000 מתושבי ואדי אלנעם? האם גם פיתוח זה מיועד ליהודים בלבד?

השאלה היא עד מתי יהיו חיי האנשים באזור רמת חובב הפקר? האם עליהם לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג כדי שדרישותיהם המוצדקות ייענו? 

לבאד אבו-עפאש, מוסא מסעודין ועד הכפר ואדי אל נעאם

חיה נח פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אירית

  אכן חמור. סייג אחד הוא בקשר להנחת היסוד הבלתי מוכחת ש"אם היו גרים שם יהודים" זה לא היה קורה וכולי וכולי. למרבה הצער, דוקא בעניין זה מתגלה מדינת ישראל כמתקדמת ושוויונית. אזור הקישון וסביבתו, זיהומי צה"ל הידועים והפחות ידועים, תע"ש ברמת השרון, פי גלילות, ועוד היד נטויה. ילדי השמנת נתקלים בזיהומים במסגרת הצבא או מקום העבודה . ישראל זה לא אמריקה ובגלל הגודל המצומצם קשה לממש כוונות זדוניות מן הסוג שהכותבת מייחסת. כמו כן, תאוות הבצע גוברת אפילו על הגזענות בישראל, הפלא ופלא.

 2. דבורית

  כתושבת חיפה, הקרובה למפעלים מסוכנים ומזהמים אני מבטיחה לך שהאטימות איננה כלפי הבדואים בלבד. די אם נזכור את המאבק הממושך שניהלו לוחמי השייטת להכרה במחלתם כתוצאה מהצלילות החוזרות בקישון כדי שניווכח בכך. אנו יושבים עשרות שנים עם פצצת זמן מתקתקת בדמות מיכל האמוניה ודבר לא נעשה על מנת להרחיק את הסכנה ממאות אלפי האנשים החיים במפרץ חיפה. גם באזורנו הסרטן ומחלות הריאות מככבים ברמה הגבוהה מזו של שאר הארץ וגם לזעקתם של תושבי יישובים "יוקרתיים" כמו טבעון אין מתייחסים.
  במדינה שבה הכסף מקודש וחיי האזרחים פחות, כשקובעי המדיניות האמיתיים הם אנשי משרד הוצר שרואים כל דבר דרך החור בגרוש בלבד ללא חשיבה מערכתית, אין מי שמחבר אחד ועוד אחד ובוחן את העלויות האמיתיות של הנזקים הללו. זה נכון לכל תחום בחיינו ובמיוחד לתחום "חנוני" כמו איכות הסביבה והשפעתו על בריאות התושבים.
  בהצלחה במאבקכם הצודק.

 3. תוהה

  התמונה היא שחוליים רבים במדינה מתקיימים מחוסר אכיפה של החוק. האם שיישוב ואדי אלנעם היה קיים במרחק של קילומטר אחד מרמת חובב, כשניתן הרישיון ל"מכתשים" להקים שם את המפעל המזהם? או האם התושבים של ואדי אלנעם הגיעו למקום אחרי שהוקם המפעל, ומטעמי נוחיות התיישבו שם מבלי לדעת שהמקום מזהם? מישהו עבר על החוק – ולא למצוא פתרון למצב – סגירת המפעלים וטיהור השטח או העברת היישובים הקרובים – משמעו רצח.

 4. זאב

  במקום חיה הייתי דורש פינוי התושבים ללא קשר ללאומיותם. המקום מסוכן לכל בר דעת.
  הבעיה היא לאן? הנה ההצעות:
  תל שבע רהט חורה לקיה ועוד ערים בדואיות פנויות.האם יסכימו?
  גם פיתחת ניצנה משתוקקת לתושבים.בניה של חממות לבדואים והפיכתם לחקלאיים פוריים יכולה לתרום לכולם

 5. איציק ניסני

  כמה חבל אבל זה המצב :

  גם לו נניח שמקבלי ההחלטות במגדלי המעטפות בירושלים

  יפנו ברשות ובסמכות את תושבי ואדי אל נעאם

  אזי – יווצר תקדים ב

  א. הכרה בכפר הלא מוכר…………
  ב.התערבות הפינוי יש בה הכרה דה פקטו בזיהום .
  ג. התערבות ופינוי יש בה הצהרה דה פקטו שמשהו לא בריא ברמת חובב דבר שיפתח במחול שדים סביב עיר הבהדים .

  ויש להם ,שם בירושלים אפילו שכירי סביבה או עלה תאנה קוראים להם עמותת נגב בר קיימא המצהירה ההפך מכם.

  ועד הכפר ואדי אל נעאם ולחיה נח: פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי.-

  אף על פי כן ולמרות המצב הבלתי אפשרי קוו לטוב והמשיכו במאבק

  חיזקו ואמצו

 6. חסין

  אני תושב ואדי אלנעם מדורי דורות , תושבי ואדי אלנעם נמצאים ביישוב מלפני קום המדינה , המדינה פינתה חלק גדול מתושבים מאדמותיהם בשנות 53-56 בזמן השילטון הצבאי ,
  המדינה הקימה בשנות ה70 את מפעלי רמת חובב תוך התעלמות מאנשים שגרים מסביב .יותר מזה מדיניות המדינה הינה לרכז את הבדווים בישובי קבע כמו לקייה , חורה , ורהט , וכו'ל וכך לדחוס אותם ולנשל אותם מאדמותיהם .

 7. איזי גור

  היחס אל הערבים במה שמכונה מדינת ישראל מחייב ש.. או שתסלקו את כל הערבים אל מחוץ לגבולות המדינה או ש… תתיחסו אליהם כאל בני אדם ואזרחים.
  מה שיקבע את עתידה וגורלה ש ל המדינה לא יהיה הטינופת מאיראן או הנבל מהחמאס או רופא העייניים מסוריה, או החרה בעל הזקן מלבנון .
  מה שיקבע יהיה יחסם של הערבים, הבדואים והדרוזים הישראליים אל המדינה ותושביה היהודים.
  ראו הוזהרנו
  קפיש.

 8. רתם אילני

  אלא הקימה את רמת חובב על בתיהם בכוונה. אירית, בואי נראה את המדינה מנסה להכניס את רמת חובב…איזה שם מכובס…לרמת השרון, רמת ישי או רחביה.
  באופן כללי, יש משהו בדברייך שמזהמים כאן הכל, אבל יש זיהום ויש זיהום.

 9. יוסי לוס

  הזיהום ממנו סובלים תושבי הנגב הבדואים הוא רק נדבך אחד משלל אמצעים שמשמשים לנישולם מהקרקע עליה הם יושבים הרבה לפני שהמדינה קמה. כעת, באים אנשים טובים שמזדעזעים מהמצב הלא אנושי תובעים לפנות את הבדואים לטובתם לכאורה מבלי לקחת בחשבון את ההקשר ובכך מוסיפים פגיעה על פגיעה.
  חשוב להבין את ההבדלים בין הזיהומים השונים, לא כדי להמעיט ממידת הפגיעה שממנה סובלים תושבי חיפה (שגרים בעיקר בשכונות הפחות עשירות של העיר) או לוחמי הקומנדו, אלא כדי לדעת איך להתמודד עם כל זיהום באופן שמתאים לסילוקו.
  בנוסף, לוחמי הקומנדו, בניגוד לבדואים ולתושבי חיפה תחתית, בחרו מרצונם להפקיד את חייהם בידי הצבא מתוך תשוקה לשרת ביחידה כאילו מובחרת מבלי לקחת בחשבון את מלוא המשמעות של היות כלי משחק בידי גנרלים ופוליטיקאים.

 10. זיו רייך

  כתיבה מצוינת

 11. סמי ארגון

  בעיות הזיהום ברמת-חובב חמורות ביותר, ומצביעות על הזנחה, אי-אכפתיות ובמיוחד אי-אכיפה של חוקים ועצימת עין האופיינית לצערי להרבה משרדים העוסקים בעניין. אולם, דפוס מביש כזה של זלזול בחיי-אדם והתעלמות מסכנות זיהום שונות ומשונות, קיים באזורי ישוב רבים בארץ ללא הבדל גזע, דת ומין. צרתם של הבידואים היא אם כן צרת רבים – אם זה מנחם מישהו כלשהו.