מה המשמעות של כל זה?

יוסי דהאן

לתומס נייגל, פילוסוף אמריקאי, יש כישרון לא שכיח בקרב פילוסופים, הוא כותב באופן פשוט, בהיר ומעניין על שאלות פילוסופיות מורכבות. הוא מצליח להעביר לקוראיו את התחושה שהשאלות הללו הן באמת מרתקות וחשובות ולא שאלות סרק. ב 1987 הוא הוציא לאור ספר מבוא קצר לפילוסופיה.  

What Does It All Mean?: A Very Short Introduction to Philosophy

ב 1994 תרגמתי את ספרו לעברית ולפני כחודש הוא יצא לאור בהוצאת ספרי עליית הגג במהדורה חדשה שהוכנסו בה שינויים ועדכונים.

מתוך הטקסט שעל הכריכה האחורית.

"האם באמת יש לנו רצון חופשי? מדוע עלינו להיות מוסריים? מהו היחס בין הנפש שלנו לבין המוח? האם יש חיים לאחר המוות? כיצד עלינו להרגיש בכל מה שנוגע למוות? האם דבר כלשהו מתוך מה שאנחנו עושים בחיינו יכול בכלל לשנות משהו?

השאלות הללו הן מבחר מתוך מה ששואל את עצמו כל בן-תמותה נבון בהגיעו לגיל או למצב מסוים. אין אלה שאלות מדעיות. הן נצחיות, שאלו אותן תמיד, שואלים אותן גם היום.

תומאס נייגל, מחשובי הפילוסופים בני-ימינו, כותב על השאלות הפילוסופיות האלה בבהירות ובעמקות, גם בהומור, והעיקר – בדרך שמובנת לכל קורא. לטענתו, הדרך הטובה ביותר להיכנס לעולמה של הפילוסופיה היא הישירה: לשאול, לנסות להשיב, להעלות קשיים, לנסות שוב, ובקיצור – "לעשות" פילוסופיה בעצמנו".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אילן תלמוד

  מזל טוב, יוסי.
  מורגנבסר היה גאה בך; זכור לי שאמר עליך שאתה Tough cookie…

 2. מזדמן

  הבעיה של אנשים מוסרנים הכותבים הרבה על נושאי מוסר, דומה מעט לאנשים דתיים- להם אסור להיתפס עםלכלוך ו/או צחנה על ידיהם..

  חבר- הר"מ אינו יותר או פחות מפרסום עצמי באיצטלה של בלוג לוחם, ישר ואובייקטיבי; אז נכון, יש גלוי נאות וכו, אבל גם לאחר מכן זה קצת מסריח.

 3. צבי בן דור

  האתר לא שולח ספרים כנראה. היתכן? יש עוד דרך לקנות. נייגל גדול. ממליץ מאוד לכולם. ביחוד "מבט משום מקום"

 4. יוסי דהאן

  תודה רבה על הברכות החמות על צאת המהדורה המחודשת של התרגום.
  לאילן, מעניין לציין שגם המו"ל יהודה מלצר היה תלמיד וחבר של סידני מורגנבסר, אחד הפילוסופים החדים, החכמים והמצחיקים ביותר, שסביב אמירותיו המושחזות נוסח גראוצ'ו מארקס התפתחה מיתולוגיה עשירה.
  חלק מהן מופיע בקישור הזה של ויקיפדיה.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Sidney_Morgenbesser

 5. איזי גור

  אין לי שמץ של מושג בפילוסופיה. איני יודע מה זה מוסר ואני חושב על המוות רק כשאני מגיע למרפאה לרגל עניין כלשהו.
  שאלתי היא זו. מהי, למשל, התועלת שבהצגת שאלות על מוות., או חיים שאחרי המוות, האם יש בכך כדי לסמן איזה פתרון אפשרי. האם אי פעם חזר אי מי מהעולם ההוא כדי לספר על הכיף בגן העדנים או על החרה שבגיהנום .
  בקיצור. חייה בטוב ככל שתוכל ותתפלל שבבוא יומך תלך מהר וללא יסורים.הכי פשוט ובלי פלספה.
  קפיש.

 6. אילן תלמוד

  לניר:
  גבריאל רעם אינו פילוסוף, ווודאי שאיננו נהיר (לפחות לא לי).
  הייתי מסווג אותו כגורו של ניו אייג'.

 7. איילה סבאג מרציאנו

  יפה שהספר כתוב בשפה פשוטה והמון אנשים יקראו ויצליחו להבין. אבל,,, הא הספר יגיע לאנשי שכונות המצוקה המזרחיים? אז אולי זה הזמן שתביא את הספר ותרד לאחת משכונות המצוקה ותספר להם ותקריא להם קטעים נבחרים מהספר. אני יהיה מוכנה לארגן את התושבים א תחליט לעשות כן.

 8. סייר יוסי

  למזדמן שלום ! אני מלא צער וחמלה על אנשים כמוך ,אשר כותבים דברים ומסתתרים ,בהיותם אנשים ללא שם .
  מדוע זה תטיל רפש על עורכי אתר זה שלפי שימך ( מזדמן ) אינך מכיר כלל וכלל , אך ההיגיון מלמד שאתה אינך כה מזדמן .( אולי בפעם הבאה תרשום אנונימי )
  מזדמן יקר , אף אתה מוזמן לבנות אתר ,מאיזה סוג שתבחר , ( ואף אם תעשה זאת למען פרסום ), תשקיע ממרצך ומזמנך , עדיין נודה לך , ולא נתהה מה הסיבה לעשייתך זו וכל המרבה לעשות , הרי זה משובח .
  קטונתי מלדעת פילוסופיה ,(חצי שנה זה לבטח זמן קצר לשם כך ) , אולם , בגדול ,לפי דעתי ,הפילוסופיה של החיים מתבטאת בכך שהאדם נולד עם רגש המצפון והמוסר , שכן רגשות אלו נטועים בתוכינו מיום היוולדינו , וזהו עיקר המימרה " מותר האדם מן הבהמה , לכן איזי חביבי גם אם אתה מטיל ספק בזאת , הרי שתוך זמן קצר תהיה נוכח שאי אפשר להתכחש לעובדה זו .
  גישתך זו לחיים הופכת את חייך לחיים דלים , חסרי תוכן ומהות , מי ייתן ודעתך תשתנה . " קפיש "