מיאנמר חודש וחצי אחרי הציקלון

איציק ספורטא

ב-2 במאי הכה ציקלון את מיאנמר עשרות אלפים רבים של בני אדם נהרגו, המספרים נעים בין 78000 ל-133000. מעל מיליון בני אדם, יש הטוענים 1.5 מיליון, זקוקים לעזרה שמגיעה, אם בכלל, ברמה פחותה מהנחוצה. האו"ם טען שהצליח לגייס 88 מיליון דולר אף שציפה לגייס 201 מיליון דולר, סכומים שבעיני נראים ממש מזעריים. רק לדוגמה, כדי לחלץ את בנק ההשקעות המוצלח בר סטרנס הוזרמו סכומים במיליארדים על ידי הבנק המרכזי בארה"ב, כך גם נעשה על ידי הבנק המרכזי באנגליה כדי לחלץ מוסד פיננסי בשם נורת`ן רוק. השוואה זו מראה מה חשוב ממה בעולמנו המפותח.

גם הבנק העולמי גילה נדיבות מדהימה כאשר טען שלא יוכל לעזור למיאנמר כיון שזו לא שילמה את חובה לבנק. כרגיל, הבנק חשוב מסבלם של בני אדם. לא שילמת לא תקבל, ולא משנה שהאזרחים שם נתונים במשטר דיכוי צבאי, חובות צריך לשלם. תארו לכם מה היה קורה אם אותו אסון היה קורה במדינה מפותחת שבה לאנשים יש ביטוחים מביטוחים שונים, בתים, חיים ומה לא. אסון במדינה כזאת היה ממוטט את המערכת ואז אני בטוח הממשלות היו מזרימות לא פחות ממאה מיליון דולר כמו כאן אלא עשרות רבות של מיליארדים כדי להציל החברות המבטחות, שכמו הגופים הפיננסיים קיבלו מעמד של מוסדות על, כמעט, דתיים. כך שגם בני אדם שווים רק על פי גובה פוליסת הביטוח שלהם ולא כיון שהם סתם בני אדם שרוצים וצריכים לחיות בכבוד.

לפני פחות משבועיים דווח שהאוניות של ארה"ב נוטשות את מיאנמר כיון שהשלטון הדיקטטורי לא התיר להן לפרוק את מטענן ולעגון בנמלים. אותה ארה"ב שלא היססה לכבוש מדינה שלמה בשל חשד שווא שיש לה נשק להשמדה המונית, נרתעת פתאום מאיזו מעצמה אזורית שנקראת מיאנמר. הצביעות חוגגת והאנשים סובלים, כיון שעונת המונסון בפתח בטוח שמצבם של הניצולים לא ממש ישתפר בקרוב. אבל מה לנו ולזה, הרי יש דברים חשובים יותר במקומותינו, וההם, רחוק, רחוק לא ממש מעניינים אותנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עוקצן

  יש מושג במשפט כלכלי שנקרא Odious Debt, ומשמעו חוב שנלקח על ידי מדינה דיקטטורית בידיעה שהוא הולך למיני פריבלגיות וכיבודים לקבוצה השליטה. על חובות כאלה ניתן להכריז כי הם null and void במקרה של דמוקרטיזציה. לכן הבנק העולמי משחק מאוד מלוכלך הפעם.

 2. אילן תלמוד

  יש כאן הרבה אשמים, אבל השלטון שם אשם בג'נוסייד !

 3. איילה סבאג מרציאנו

  העולם כמעט עוד טיפה והגיע למקום אליו הוא שואף והוא הקפיטליזם שאם בוחנים לעומק את המילה קפיטליזם מוצאים ש….
  כסף (שווה) = הכל בכל העולם.
  אצלנו במדינה מתקדמים יותר מכל אומות העולם בתחום. לא שומעים עוד על העניים, ההומלסים ובכלל. היו זה "קול" ו"אין" לדבר ולעשות רק עבור העעשירים השמנים.

 4. שור

  בכלכלה קפיטליסטית קל יותר לעבור אסונות טבע בגלל שתי סיבות:
  השוק מציע פרמיות ביטוח במקרה של אסונות טבע.
  העושר שהקפיטליזם יותר מאפשר לממשלה לעזור ללא כל סיוע של הבנק העולמי (שממומן בידי אותן מדינות קפיטליסטיות).

  ולכן הטענה שהבנק העולמי עוזר יותר למדינות עשירות אינה נכונה ומבוססת על דמיון מרקסיסטי.
  הבנק העולמי ממומן ע"י המדינות העשירות ועוזר לעניות – בתנאי שהשלטון שם יעזור לעם ולא יהיה ריכוזי-מרקסיסטי-מושחת.

  שור

 5. סמי ארגון

  היום נפלה לעיני במקרה סרט כבלים בריטי (כנראה. פרטים נוספים אינם בידי) בשם הנ"ל. הסרט עוסק בפגישה אקראית בין פקיד במשרד האוצר הבריטי היוצא למפגש G8, שהתקיים ברקיוויק בתקופתו נשיאותו של רייגן, לנערה "פשוטה" בבית קפה, שמוזמנת לצאת עמו איסלנדה. במשך ימי המפגש מצליחה הנערה הפשוטה הזאת לחולל באנושיותה ובחוכמה הילדית שלה אי-נחת רבה בתפיסותיהם הפלצניות של באי הוועידה, במיוחד אצל הנציגים הבריטים, אף שדאגו להעיף לקראת סיכום הוועידה את הפקיד הישר וידידתו הזמנית. ואולם, נציגים אלה לא הצליחו לשכנע את שאר נציגי האומות להתייחס לשם שינוי לעניי-העולם, והוועידה הסתיימה כצפוי בדאגה לכלכלתן המקודשה של שמונת הדינוזאורים.

  הבאתי את הסרט כדי להקבילו לעמדתו הצבועה והאנוכית של הבנק הבין-לאומי בעניינה של בורמה. ואולם, אם נתעלם לרגע מעניין זה, קשה לדעת כיצד ניתן היה/יהיה לעזור בפועל ובבטחה לנפגעי הצקלון. שהרי כל כסף שיוזרם לדיקטטורה זו, אין ערובה שלא יתמוסס בידיהם של אנשי שלטון האימים הזה, שאין סיבה לסייע לו, כשעניי בורמה יוכלו לבטח לאכול רק קש. וגם אם יגישו סיוע הומניטארי דרך, נאמר בדמיון פרוע, דרך הצנחות מהאוויר, שהרי כל דרך אחרת אינה מותרת – עדיין אין בטחון שהסיוע יגיע לידים הנכונות. העולם כבר התנסה בעבר בכשלון בסיוע למדינות אפריקה שונות, כיוון שמליציות כאלה ואחרות שמו עליו את ידיהן המגואלות בדם….. יתכן מאוד כי ניתן להטיל על בורמה חרמות שונות כדי למוטט את המשטר. אבל למי יש ראש לכך.. ? מה גם שבדרך זו אתה רק מקשה על אזרחי המדינה.

 6. נתאי

  משיחה עם רופא ישראלי שהיה שם, אז גם מעט הסיוע שהגיע לא תועל כלל לנזקקים. מדינות היו מוכנות לתת הרבה יותר סיוע, לו היה מי שיקבל אותו, או שיהיה מעוניין בכלל.

 7. עוקצן

  הבנק העולמי חוסם בפני מדינות את אפשרות ההתפתחות, מאחר והוא נותן קדימות אבסולוטית להחזר חובות המדינות (בריבית גבוהה מאוד). עד אז הוא מטיל עליהן תכניות לבנייה מחדש של הכלכלה שלמעשה מונעות מממשלות להתערב בכלכלה, בין אם בחינוך, רווחה, תשתיות או סיוע לנפגעי אסונות. אם אתה חושב שלאיזה קפיטליסט יצא משהו מלעזור למליוני מיאנמרים שביתם קרס בצונאמי – אני מאחל לך חלומות נעימים.

 8. שי נ.

  למדינות אפריקה העניות (שהן סוג של אסון טבע תמידי) יש חוב אסטרונומי שלעולם לא יכסו. הבנקים מסרבים למחוק להם את החובות וכל הלוואה שהם יקחו מייד הריבית תאכל אותה. כך בדיוק גדלים הפערים והקפיטליסטים עושקים ומתעשרים.

  אז אולי כדאי כבר לתפוס את השור באשכיו.

 9. יוסי רבך

  נכבדי,
  שמי יוסי רבך, במאי הסרט "עיר מקלט" המתעד את שעבר על אוכלוסיית "העורף האיתן" בעיר עכו והמביא את החוויות הנוראיות שעברו על כל אנשי הצפון שנותרו בעורף המופגז. אני מאמין שגם אתם, וגם מכריכם, צפיתם והייתם שותפים למועקות ולסבל שעבר על אוכלוסיית "העורף האיתן" ולכן החלטתי לברר האם נראה לכם שזה בסדר לאפשר לערוצים המסחריים לשדר ביום הזיכרון, השני למלחמה, תכניות בידור כפי שנהגו ביום השנה הראשון למלחמה. לצערי, חוץ מערוץ 1, כל הערוצים והזכיינים הגזימו בחוסר רגישותם ללא התחשבות בכך שיום זה הינו יום זיכרון לכל דבר.

  כיוצר ישראלי וכבן למשפחה מהצפון אני מזועזע שהסרט "עיר מקלט", שזכה בפרס קרן עליזה שגריר ובעוד עשרות ביקורות מחמיאות, נדחה רק ממניעים של רייטינג ועשיית רווחים. בערוצים 10, "קשת" ו"טלעד" אמרו לי בפירוש שהסרט ראוי אבל הוסיפו שהזכיינים והמפרסמים לא ירצו לרכוש את זכויות הפרסום כי הסרט כנראה לא יניב רייטינג מספק מבחינתם…!!!. זה לא נראה לכם מטורף שביום השנה למלחמה מחפשים רייטינג ורווחים?…

  רק ערוץ 1 היה מוכן לשדרו אבל לפני כשבוע הועד המנהל עצר את כל ההפקות בערוץ על שום גירעון מצטבר. בהנחה ושום דבר לא ישתנה בערוץ המתמוטט אאלץ לשדר את הסרט ללא תמורה- זאת בהנחה שכל המאמצים שאני, כמה חברי כנסת, אישי ציבור, וראשי ערים, לא יצליחו להשפיע על הערוצים המסחריים להתמקד במלחמה בלבד ולשדר סרטים ותכניות ההולמים את אופי היום החשוב הזה.

  וכדי שלא ישתמע שאני סתם יוצר בכיין אביא את הדוגמא של הסרט הדוקומנטארי "מים סוערים", שתיעד את הנסיגה מעזה, ושזכה בפרס האוסקר הישראלי. הסרט הזה שודר כשנתיים לאחר הנסיגה בשעה 23.00 מבלי שיעשו לו פרומו. זו עוד דוגמא למגמה המתמשכת של שטיפת המוח של הצופים בתכניות אסקפיסטיות, ובידוריות, המניבות עוד רייטינג והון לעשירי ישראל.

  גם אני נהנה מבידור ובביוגראפיה המקצועית שאני מצרף ניתן לראות שאני גם יוצר לא מעט תכניות שכאילו. אבל כאחד ש"בילה" במקלטים, והחליט להסתכן ביצירת מסמך היסטורי אני חושב שאני ראוי, הצופים ראויים, ובטח אנשי הצפון ראויים, שיתעסקו במצוקותיהם- לפחות עד שהן יבואו לידי פיתרון.

  אודה לכם אם תראה לנכון לפנות לנורית דבוש מנכ"לית הרשות השנייה, להנהלת ערוצי 10 "קשת", "רשת", "הוט", ו"yes", ולהביע את מחאתכם כי מבחינתי, ומבחינת רוב תושבי הצפון, יום השנה למלחמה הוא עדיין יום אבל על ההרוגים, על פגועי הנפש, על הפצועים, שרובם אגב עדיין לא זכו לפיצויים וטיפול הולם. ביום זה אנו חייבים לזכור ולדון בלקחי המלחמה שעדיין לא מיושמים בשטח ולהתריע מפני הסכנות ל"עורף האיתן" גם, כנראה, במלחמות הבאות.

  זו אינה הפעם ראשונה שאני מתקומם על איכות השידורים בערוצי השידור אבל הפעם הגעתי לתובנה שלא יעלה על הדעת שביום אבל זה שבו נהרגו, נפצעו, ונפגעו נפשית, אלפי אזרחים- יהודים, ערבים, ילדים, ומבוגרים- ישודרו בערוצים תכניות בידור ותכניות מסחריות כבכל יום.

  מכתב זה נשלח לכל חברי הכנסת ולעוד כ- 500 אישי ציבור, במאים, עיתונאים, וראשי ערים כדי לרתום אותם למטרה חשובה זו. כאחד שהיה במקלטים, ושמשפחתו נפגעה פיזית ונפשית, אינני מתכוון לשתוק ולהבליג. השאלה היא האם אתם ומכריכם, מוכנים?…

  מחכה לתשובתכם
  יוסי רבך- יוצר ישראלי ואזרח מן השורה
  יוסי רבך- ביוגרפיה מקצועית

  סרטים דוקומנטריים

  "עיר מקלט"- בימים אלה מסיים את הסרט המספר את סיפורה של אוכלוסיית המקלטים במלחמה האחרונה 2007/8

  "מעגל שבור"- סרט מוסיקלי על היצירה המשותפת של יענקלה רוטבליט, מאיר גולדברג, חנה גולדברג, ויוני רועה, על התקליט "מעגל שבור" בשיתוף התזמורת הערבית של נצרת-
  שודר בערוץ המוסיקה. 2007

  "orphaned land" : סרט המתעד את מסעה של להקת orphaned land לתורכיה
  למפגש עם מעריציה המוסלמים- התחרה בפסטיבל חיפה, משודר בערוץ 8. 2006

  "כל שקדם לקדם"- מאחורי הקלעים של תחרות קדם הארוויזיון 2005 – שודר בערוץ 1.

  "אגדה ים תיכונית": סרט מסע שורשים בעקבות התקליט "טבק"- של יוני רועה. בשיתוף דמויות מעולם הזמר הים תיכוני. שודר ב2001, בערוץ 1.

  "מתגלגלים": סרט על נבחרת ישראל בכדורסל נכים- שודר ב- 2000, בערוץ 2

  תכניות וכתבות

  ערוץ 1: כתבות ל"שירותרום" 2008 , קליפים וכתבות למשדרי יום עצמאות, קדמי ארוויזיון, "תוצרת הארץ" בהנחיית טל גורדון, "יומן השבוע", "טלסינמה", ועוד.

  ערוץ 2: "עובדה", "תיבת תעודה"

  ערוץ 10: "שטח הפקר"- בהנחיית יעל דן

  ערוץ 5: "אלוף הכדורגל"- סדרת ה"כוכב נולד" של הכדורגל (סמריק הפקות)

  1995-1998:
  במאי בתחנות הכבלים מת"ב ותב"ל בתכניות תרבות, אקטואליה וספורט.

  1991-1995:
  לימודי קולנוע ותסריטאות ב"קמרה אובסקורה", ת"א.

  *לפרטים נוספים: 0524898555 , ת.ד: 56139 ת"א/ rabach1@walla.com

 10. עוקצן

  ממש הוגה אנטי-אימפריאליסטי דגול. מה קרה, אופרה ווינפרי כבר לא באופנה?

 11. שור

  הטענה שלך שחובות לא צריך להחזיר,
  היא האם אמא של העוני בעולם.

  שור