ג`נטלמנים אירופאים לא מתים

אני מודעת לכך שאין חדש תחת השמש, ומה שמרוז עושה נכתב במחוזותינו כבר לפני 60 שנה ויותר ולעיתים בסגנון יותר גזעני וביולוגיסטי. אבל זה מטריף, כי ברור שבכל מדינה מתוקנת התבטאויות כאלו לא היו עוברות כל כך בקלות
יעל בן יפת

כל מי שפתח את זמן מעריב בסוף השבוע יכול היה לחזות במורכבותו ואולי עתידו של המאבק החברתי בישראל. הפעם קיבלנו שיעור מדוגמן הבית של לוחמי הבירוקרטיה ועוולות חברתיות אוניברסליות (צפון תל אביב וצפונה) –  גיא מרוז.

ברשימה שכותרתה "בדיחה על פרסי" מנסה הכוכב העולה של יפי הנפש הזועמים לטפל בעניין עליית מחירי הנפט. הוא זועם והוא מטפל והעיקר, יש על מי לטפול- שר התחבורה שאול מופז. עכשיו יכול מאוד להיות שמופז באמת אשם בעליית מחירי הנפט או אפילו האשם העיקרי והעלייה בביקוש לנפט היא גורם שולי בכל הסיפור.

גם כאן באתר נכתב על הקשר בין הראיון האידיוטי שנתן מופז על תקיפה ישראלית באיראן לעלייה במחירים, עם ביקורת חריפה ביותר על התנהלותו. אבל בשום שלב, משום מה, לא נכתב כאן "בואו נדבר על הגאון מטהראן, על הפרסי מג`נונה שהשתלט לנו על חשבון הבנק והעלה את מחירי הדלק. אני לא מדבר על אחמדינג`אד, אלא על מופז" או אולי "ואם סתם בא לך טיול שורשים במולדת הישנה וזה כל הסיפור, נשמח לשלוח אותך בטיל בחזרה לאיראן". מופז הוא לא רמטכ"ל, פוליטיקאי גרוע או טוב, חלקלק או מושחת – הוא פרסי!! כמו שפרץ עד מחר יכול היה לנסות להתהדר בתואר ראש מפלגת העבודה או מזכ"ל ההסתדרות לשעבר, אולם גם לו זה לא ממש יעזור, ואנו יודעים שמעולם זה גם לא ממש עזר. כל התארים הללו מתגמדים מול העובדה, שבינינו, פשוט מדובר במרוקאי.

לאחר הדמעות שמרוז מזיל על עליית מחירי הנפט הוא פונה לדון בהצעת חוק של שני אשכנזים (אולם זה באמת לא רלוונטי כאן כאשר מדובר באשכנזים והוא כמובן לא טורח לציין מאיזו מדינות הם הגיעו – עם האשכנזים שנעלבו מהתיוג הסליחה): "חוק חדש של חבר הכנסת אורלב וחברת הכנסת פרופסור טרטמן קובע כי מי שביקר במדינת אויב לא יוכל להיות חבר כנסת. תגיד זבולון יקירי, מה עם מי שנולד במדינת אויב כמו מופז? הוא יכול להיות חבר כנסת? ומה עם מי שגנב לכאורה במדינה ידידותית כמו הירשזון? מה עם חבר כנסת שלמד רק קצת במדינת ישראל ולא סיפר על זה כמו טרטמן? מה עם חברי כנסת ממוצא ערבי (נגיד מרוקאי) שמתרכזים במפלגה עדתית (נגיד ש"ס) ומרבים לבלות בבתי כלא, להם מותר?"

אז ככה, האדון באופן פלאי שוב פונה לבעיה ה"ערבית". כן, אני יודעת שהוא טרח להטיל רפש בפרסים שאלו כלל אינם ערבים אבל במבט הלבן כולנו שווים, חום בהיר או  שחור כולנו נראים אותו דבר בעיני המרוז, שמחליט לאחר הדיון במופז לעבור ולספר על טורקיה במעברון הגאוני: "אפרופו ערבים, אני חוזר משבוע צילומים בטורקיה"….כן, בורות, אבל בכל זאת שווה הדפסה מסתבר…

יכול להיות שקטונתי מלהבין את גאונותו של המרוז ואת הסיבה שמעריב החליטו לתת לו במה לדברים האלו. אולי קשה לי להבין שמדובר בשילוב של רוזה לוקסמברג פוגשת את מרטין לותר קינג בכיכר של אוקספורד בפקולטה למדעי ה(הרבה) רוח. ואולי הכתיבה המורכבת שלו מסתירה מעיני את העובדה הפשוטה כי מדובר באחד בדורו, סליחה במאה.

אני מודעת לכך שאין חדש תחת השמש, ומה שמרוז עושה נכתב במחוזותינו כבר לפני 60 שנה ויותר ולעיתים בסגנון יותר גזעני וביולוגיסטי. אבל זה מטריף, כי ברור שבכל מדינה מתוקנת התבטאויות כאלו לא היו עוברות כל כך בקלות, והוא היה מוצא את עצמו עומד מול שולחנו במערכת, אוסף במהירות את חפציו לתוך קופסת קרטון ומקבל מספיק זמן פנוי בין עבודות כדי לחשוב "איפה טעיתי?" או "וייז מיר, הלכה המדינה". אבל בישראל זה לא יקרה, כי בסופו של דבר רוב האנשים בארץ, שיקראו את זה יחשבו שאני זו הגזענית, המסיתה והקטנונית וכמובן אסור לשכוח – בכיינית. ותואמי מרוז ינסו להבין האם כתבתי את זה מתוך תחושת נחיתות מרוקאית קשה, מזרחית כללית והאם לעזאזל מישהו מהפרענקים שאני מכיר יודע מה זה בן-יפת?

למאמרים נוספים של יעל בן יפת

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. צבי בן דור

  רק הערה אחת: הייתי נמנע מאזכור שמה של רוזה לוקסמבורג ז"ל ליד האהבל הזה אפילו בצחוק.

 2. אבי

  אבל קיימת גם קיימת ! רענן שקד בטורו השבועי הגזעני לעיתים.ויהונתן יבין, הבן של חיים (מהפך)יבין,
  יום ראשון ידיעות אחרונות בטור "המבוגר האחראי" כתב שאינו מתכוון להביא ילד לעולם "משום שאני חס על חייו האומללים בים האורטלים הגואה" הגזענות מתוחכמת מי שמבין יבין, אורטל =מורטל בתה של "לימור" אורנה בנאי הקריקטורה המזרחית באדיבות בן טולילה הפקות.יבין לא רוצה להביא ילד לעולם שיש בו יותר מדי אורטלים אולי יציע להגביל את ילודת האורטלים.העורך רענן שקד בטח יהיה מבסוט.

 3. יואל קורנבלום

  קראתי את המאמר של מרוז לפי הקישור שלך ולא נראה לי שהביקורת שלך מוצדקת בכלל. ראשית אומר שמרוז אינו מחביבי ואני מוצא שכמה מהכתבות שלו שקראתי לא היו ברמה אלא סתם גיבוב מילים. אבל למקרה שלנו לא נראה לי שמרוז פגע במזרחים או הכליל קבוצה של אנשים. פשוט נראה שיש לו משהו נגד מופז ולכן תקף אותו בכל מקום אפשרי. הוא אינו מעליל משהו על כל הפרסים אלא מדבר רק על אדם אחד והוא מופז. אפשר להתווכח על ההומור אם זה מצחיק או לא אבל אין כאן שום דבר גזעני. מצד שני דווקא את הפגנת גזענות בקטע שלך "…בהצעת חוק של שני אשכנזים…" שאין לו שום קשר עם העניין. גם ההתנצלות שלך לא עוזרת במיוחד, פשוט המנעי מביטויים כאילו.

  גם הקטע עם טורקיה לא נראה מוזר במקרה הזה. בסך הכל נראה לי שמרוז מנסה לומר שהיה בטורקיה עם היפיפיה המסעירה פנינה רוזנבלום וכפי הנראה היה ברקיע השביעי ופתאום כשחזר לישראל נאלץ היה לשמוע את מופז וכן הלאה היתה לו נחיתה קשה מאד.

  חוץ מזה את יכולה לקרוא את הקטע האחרול בכתבה של מרוז "עשר הערות לסדר" שבהם הוא משתלח בכל מי שהוא שיכול. אבל כל זה נחשב לחופש ביטוי ועל זה צריך לשמור גם אם לא אוהבים את זה. חוץ מזה רק בגלל הכתבה שלך הלכתי לקרוא את מרוז. את יכולה לראות עכשיו איזה נזקים את גורמת?

 4. נמרוד ברנע

  אם כל הכבוד, הניסיון לצייר את גיא מרוז כגזען או כאדם שעושה רדוקציה לזהותו של שאול מופז כאל פרסי, היא תגובה מוגזמת, לא פרופרציונאלית ולא מאוזנת.
  תגובות מסוג אלו מגכיחות את השיח המזרחי ואת המאבק על פוליטיקית הזהויות בישראל.
  הקיפוח העדתי בישראל קיים לצערנו גם לאחר 60 שנות עצמאות – ותגובות מסוג אלה לא עוזרות לבטל אותו.

 5. אחד

  הניתוח הסוציולוגי-מעמיק של המרוז (המקביל, כבשגרה, לאיכות ניתוחיה של פרופסור טרטמן, עליה הוא מתאונן) – מלמד לא מעט על דמותו הריאקציונית. ריח גזעני חריף עולה מהביקורת המלומדת על הפרסי מאיראן ובמיוחד על הערבים (נגיד מרוקאים) הממלאים לעייפה את בתי הכלא. כמה חבל שהבולדוג (בקושי פינצ'ר) לא טורח לקרוא כל מיני תיאוריות ומחקרים משעממים (אפילו של אשכנזים רדיקאליים, לא מכתב העת המדעי בו כותב המרוז), המעניקים פרשנות אחרת לתובנות שלו, אבל כנראה שחבל על המאמץ להסביר.
  עשה לנו טובה – לך תעשה כסף ברדיו של גידמאק ותעזוב אותנו באמאש'ך.

  נ.ב
  היה נדמה לרגע – או שחבורת פרלמנטרים מושחתים מתרכזים לא בש"ס, אלא דווקא במפלגת שלטון אחרת? אבל ממרוז למדנו שגם לשחיתות צבע אחד והוא, כמובן, איננו אירופאי במיוחד.

 6. נפתלי מדר

  בעני הם צריכים להתנצל ולא את.
  אני חוזר .מי שסבל מגענות במשך מאות שנים יהיה גזען בעצמו!

 7. מלי

  בבקשה אל תשווי את מופז לפרץ
  ובבקשה תפסיקי לבזבז אנרגיה בלהגן על אנשים שלא זקוקים להגנה שלך, וגם לא מגיע להם שתעזרי להם.

 8. אייל

  גיא מרוז הוא כותב ברמה נמוכה , בהמה גסה שיורקת בלי הגיון ושפיות .
  הבעייה היא שלא רק שהוא רדוד ושטחי ,אלא גם גזען נחות ביותר .
  כל דבר שצד את מוחו העלוב , שמאיים (על פי הלוגיקה של הגניוס הגזעני ) על עולמו התל אביבי והלבנבן גורם לו להתפרצות שנאה לא נשלטת .
  הוא חושב כנראה שזה הופך אותו ללא PC , חצוף , גזעי ובאופן ( שרק מוח בור ופלצני מבין) לאביר שמאלני .
  הזבל ה"שמאלני" הזה לא צריך להעלות על מסכי המחשב שלנו במסגרת עיתון אינטרנטי נפוץ.
  חבל שבמעריב , פה ג'ורה , נחשב חכם ושנון .

 9. טרזן

  מסכים עם כל מילה שלך. גם עם הטון.
  מרוז אינו פרנקנשטיין, ואינו ראוי ל"כבוד" שקיבל כאן. טוב תעשה מחברת הרשימה הזאת אם תתעל את כישוריה (הטובים) לאפיקים קונסטרוקטיביים. נביחות לא יעצרו את השיירה הרעה הזאת.

 10. אליאב

  מוצאו של מופז באמת אינו רלבנטי. אישיותו רלבנטית מאד. מי שקפץ מרמטכליות לכס שר הבטחון ואחראי ישירות למוכנות הצבא למלחמת לבנון השנייה התנער ללא בושה מהכשלון הצורב. הזגזוג שלו מהליכוד לקדימה משמש דוגמא קלאסית להיעדר עמוד שדרה פוליטי. בממשלת אולמרט לא בחל בתרגיל מסריח כאשר חתם על עצומה לפיטוריה של יולי תמיר. בתפקידו כשר תחבורה כשל לחלוטין במחלף גלילות שהפך לבדיחה ובמספר התאונות האדיר ברכבת ובכבישים. וכדי להשלים את הרזומה המדהים שלו הוא פותח לועו ומאיים על אירן בצעד מטומטם והזוי. ואחרי כל אלה יש לחסר הדעה הזה חוצפה להעמיד עצמו לבחירה לראשות מפלגה ולראשות הממשלה. המערכת הפוליטית הרקובה עוטפת את הברנש לחיקה רק כדי לחסום דרכה של לבני, בדיוק באותה שיטה בה בחר שרון לפעול לבחירת קצב לנשיאות מול פרס, גם לאחר שהכיר את הרקורד המיני של המועמד. ותתפלאו – מופז עוד ייבחר וכולנו נתבסם ונתפזז.

 11. אורלי בנימין

  כל הכבוד יעל על אמירת הדברים שלצד היותם מוכרים ווותיקים ממשיכים להיות מדוייקים
  במיוחד אני מסכימה עם ההשוואה בין מופז ופרץ מבחינת המסגרת שהשיח הציבורי מכין עבור שניהם:
  ההגחכה. עד עכשיו קהילת הפוליטיקה בקפה דה-מארקר מזוהה עם התמונה של פרץ מסתכלת דרך המשקפת שעדשותיה מכוסות.

  מה שחשוב לנו כמי שמנסים לקדם חשיבה ביקורתית הוא השאלה איך ההגחכה המתמדת הזו חוסמת אפשרות להתרחק מאפקט המיינסטרימיזציה. מבחינה זו, מופז הוא מקרה לא כל כך מעניין כי את הדרך שלו לערך ולמהוגנות הוא סולל דרך קיצוניות וכוחנות. אבל ביחס לפרץ התופעה הזו היתה הרסנית ממש וחסמה את האפשרות שלו לאתגר את ההגמוניה המיליטריסטית ולהשמיע קול בסוגיות בהן יש לו אינפוט נדיר וראוי.
  נראה שאנחנו צריכים איזה אובאמה שיהווה מקום אמצעי – לא מספיק שחור בכדי להיות מוגחך ולא מספיק לבן בכדי להפנות גב לגזענות

 12. אסף דרעי

  לא רוזה לוקסמבורג ולא מהטמה גנדי. מרוז הוא (גם) קומיקאי, ולטעמי מאוד מוצלח. אפילו בטור הזה היו כמה יציאות טובות.
  פה זה לא אמריקה ומותר גם לצחוק על המוצא של אנשים, במיוחד אם זה לא מתוך כוונה גזענית אלא סתם מסתדר טוב בבדיחה (מופז-אחמדינג'אד-עליית מחירי הדלק). מותר גם לא לצחוק אם חושבים שהבדיחה מפגרת, אבל מכאן ועד להגזמה הפרועה שמאשימה את מרוז בגזענות – יש מרחק רב.
  מה הוא כבר אמר? שהפרסים כולם דפוקים? שמופז דפוק בגלל שהוא פרסי?
  לא. הטיעון שלו בסך הכל נכון: מופז אמר דבר אידיוטי ומסוכן שהוא לא היה צריך להגיד.
  אבל בגלל שזה לא מאמר פובליציסטי אלא רשימה הומוריסטית, אז הוא גם התייחס לזה שמופז פרסי.
  עדיף לשמור את האנרגיות לגזענים אמיתיים, ולמעשים גזעניים. עם כל הכבוד לפוליטיקלי קורקט (ואין הרבה כבוד), חופש הביטוי גם שווה משהו.

 13. צבי

  אבי שלום, יש איזה לינק ל"ים האורטלים הגואה" של היצור הזה יבין (לא ידעתי שקיים אחד כזה)? זה לא שיא חדש בגזענות–אם כי לא להוליד ילד רק כדי להמנע ממפגש עם "פריחות" יכול להיחשב כשיא–אבל זה בהחלט שיא מבחינת הפואטיקה של הגזענות. יבין מדבר על "אורטלים" כאילו היו מדוזות שצריך להזהר מהן כששוחים בים. בענין אי ההולדה מענין שהוא משתמש בטרמינולוגיה שמזכירה אידיאולוגיות אואגניות. האם הוא למד משהו מנסיונה של משפחת קלוגר בגרמניה? כנראה ששום דבר. אני שמח שילדי לא יצטרכו להתקל בים היבינים הגואה.

 14. שור

  מופז רכש בצדק רב כל דבר ביקרות שנאמר עליו.

  שור

 15. שטיינברג

  דברי מר מרוז מזכירים לי את מה שכתב ד"ר וטורי ב"העוקץ" על מופז שהוא משתכנז

 16. זאב שפיר

  נראה לי שיש יותר מדי אנשי|נשות(הנה יצאתי מאוזן…תודו) 'משמרות העדתיות' ובמיוחד שמעורב בהם יוצא עדות ה'מזרח'.נראה לי שהתבכינות הזו מיותרת ואולי מישהו זקוק לה לעשיית הון פוליטי.(בעקר שמוצאו אינו 'מזרחי).למוצא יש משקל בהתנהגות ובהרגלים,כמו שיש למין לגיל(צעיר\זקן) ועוד.שיפסיקו כל חברי\חברות ה'משמרות' לחכות בדריכות מאחורי הפינה לכל מני כותבים,בין שהם ידוענים ובין שאינם.מספיק.

 17. עוקצן

  מתי וטורי כתב משהו כזה, ובאיזה הקשר?

 18. ירדנה אלון

  על זה לבזבז ארטילריה?גיא מרוז הוא קומיקאי מעין סטאנדאפיסט – פובליציסט,שעושה אמנם הרבה דברים יפים(ראה מלחמתו עם אורלי וילנאי למען ניצולי השואה) למרות שהמאבקים שלו נושאים אופי אתני,(אם להיאבק למען גמלאות עבור הזקנים בחברה למה לא עבור כולם?למה רק עבור ניצולי שואה? אולם זה כבר דיון אחר) יחד עם זאת מרוז הוא לא פילוסוף, הוא לא פרופ' ישעיהו לייבוביץ' ז"ל,הוא לא אושייה אינטלקטואלית ,או איש רוח ואינני סבורה שהוא אפילו מתיימר להיות כזה, יש כאן דילמה קטנה מפני שמצד אחד הוא שייך לקטגוריה של בדרנים עם יומרה פחות או יותר של השקפת עולם חברתית ראה דודו טופז,שככל שהם מדברים ככה אנחנו מגלים שהם לא מסוגלים לחשוב(לעומק)וכמה החשיבה שהם מתהדרים בה כחשיבה ליבראלית,חברתית,היא מלאת סטריאוטיפים,(ויש בסוג חשיבה זו מידה לא מבוטלת של גזענות)אולם בשל חוסר העומק הרדידות והשטחיות (מאפיין בולט של העיתונאות הישראלית באופן כללי כך שלמה שמרוז יהיה יוצא דופן?) הם אפילו לא מעלים בדעתם שיש קמצוץ לא מבוטל של גזענות בהתנסחויות שלהם,לרוב הם סבורים שהם מצחיקים נורא.אז כך שלבזבז ארטילריה או להתחמש בזעם קדוש כנגדם זה קצת בזבוז אנרגיה.
  יחד עם זאת הם בכל זאת מפורסמים,סלבס,ומפרסמים את הטורים הרדודים שלהם בתקשורת הישראלית ועל כן משפיעים מפני שהם מבטאים בקול רם את מה שאחרים מבטאים בדלת אמות.
  ומצד שלישי אורלי בנימין צודקת וטוב שהיא עושה את ההבחנה בין מופז לבין פרץ,הן מפני שכל אחד מהם הוא אינדבדואל בפני עצמו,ולפרץ יש אג'נדה חברתית שמזרחיותו היא אכן אבן נגף בדרך להגשמתה (למרות שהאג'נדה של פרץ ניתן כמובן להתווכח על הדרכים שהוא נקט על מנת לממשה) אולם בעיניהם של החושבים במונחים סטריאוטיפים אין הבדל הם מזרחיים אז כולם אותו דבר,הם לא מסוגלים לראות אדם כאינדבדואל ולזה להתייחס,
  ולמרות זאת אני סבורה שזה בזבוז של ארטילריה למרות שהרשימה טובה ונכוחה
  אבל לבזבז אותה על גיא מרוז?

 19. אורלי נוי

  האיש פשוט מעצבן ברמות, ומשחק על איזה חן ילדותי שמזמן אבד עליו הכלח. השתעשעתי במיוחד מהמעבר האלגנטי שלו בין הפסקאות: "אפרופו ערבים, אני חוזר משבוע צילומים בטורקיה…". הניחוש שלי הוא שלא מדובר בדאחקה מתוחכמת, אלא שהאיש באמת רואה בפרסים ובטורקים כחלק מה… נו, השחורים האלה… ה…אלה עם המוחמד והרעלות…נו אלה… ואללה, הערבים.
  ולעניין מופז- האמת שגם אני חשבתי על מוצאו הפרסי בעקבות ההתבטאות האווילית הזאת שלו, ותהיתי מה צריך לעבור בן אדם כדי שיציע להפגיז את מולדתו בחדווה שכזאת..