על שוחד, מומחי מס, פסקי דין ואתיקאי

איציק ספורטא

בשבועות האחרונים עולה לדיון מחודש, בעיקר משפטי, הנושא המלהיב של ניכוי מס מהוצאות על שוחד. זו לא הפעם הראשונה אלא שכעת לאחר פסק דין של בית המשפט העליון בנושא מתקבל הרושם ששוחד לא ייחשב על ידי רשויות המס להוצאה מוכרת. לנוכח מצב זה יוצאים מומחה מיסים כדי להגן על החברות המשלמות שוחד.

למשל היום פורסם מאמר על ידי ד"ר אמנון רפאל ושלומי לזר שטוען שרשויות המס טעו בכך שפנו לבתי משפט, "התרת ניכוי שוחד כהוצאה בייצור ההכנסה, וכן איסור ניכוי שוחד כהוצאה, מעמידים דילמה: מס אמת או מס קונס. קשה לצפות מבית המשפט שיכשיר שרצים, כשם שאין לצפות ממנו להטיל עונש על מעשה שאינו עבירה בישראל. שלטונות המס אינם ממונים על אכיפת כללי המוסר. מוטב היה, אילו נמנעו מלהביא את השאלה למפתנו של בית המשפט ומצאו הסדר מניח את הדעת בחקיקה לסוגיה". יש בציטוט זה כמה אמירות, אבל בעיקר שתלום שוחד הוא מעשה נכון בעולם העסקי ולכן אין שום סיבה שלא להכיר בהוצאותיו.

גורסים הכותבים שאין תשלום שוחד בחו"ל מהווה עבירה בישראל, שבפסק הדין של העליון נאמר כך:"מן האמור עד הנה עולה, כי אין להתיר את ניכוים של הסכומים שהעבירה המערערת לסוכניה וששימשו לתשלומי שוחד – וזאת מחמת אי-חוקיותן של ההוצאות. תשלומים אלה, שנועדו לשחד ולהשחית עובדי-ציבור במדינה זרה, היו בלתי-חוקיים אילו נעשו בישראל, וחזקה – למצער – שאינם חוקיים במדינה בה בוצעו; על כן דינם כדין הוצאות שהוצאו בעבירה. הכרה בתשלומים כאלה כהוצאות לצורך ניכוי ממס סותרת את תקנת הציבור. היא מוציאה את החוטא נשכר".

בפסק הדין יש התייחסות גם למצב במדינות המפותחות בהן נאסר על תשלום שוחד לעובדי ציבור גם במדינות חוץ. ישראל חתמה על האמנה של האו"ם בנוגע לשחיתות, אף שטרם אשררה אותה. כמו כן, יש לציין שבית המשפט לא קבע הלכה בנושא, כך שגם עכשיו יכולים עסקים לשלם שוחד ולנסות לזכות בניכוי ממס. פסק דין של המחוזי בנושא ברור יותר ושולל ניכוי מס מתשלום שוחד.  

כמו שכתבתי אין זו הפעם הראשונה שמומחי מס למיניהם מצדיקים תשלום שוחד כאילו כלום. במאי השנה פורסם בגלובס כך: "הוצאה כספית, שהוצאה במסגרת עבירה קלה, צריכה להיות מוכרת לצורכי מס". כך טוען פורום המסים בלשכת עוה"ד בתגובה להצעת חוק הנמצאת בהכנה, לפיה הוצאות שוחד לא יוכרו לצורך מס הכנסה. מדובר בכספי שוחד שמשלמות חברות לשלטונות זרים לצורך קידום עסקה".

ב-2004 אף פורסם מאמר של "האתיקאי" במגזין דה-מרקר המצדיק תשלום שוחד בתנאים מסוימים: " אז ניתן לומר שהתשלום מותר מבחינה אתית על בסיס שיקולים תועלתניים. במילים אחרות, סביר להניח שהפקיד יקבל תשלום ממישהו וחברה כלשהי תשלם ותקבל את זיכיון הפצת המוצר לפי הנוהג המקומי, וכל עוד לא מדובר בחסימת שוק או בהסתה לדבר עבירה, מותר להצטרף לשוק המקומי לפי המנהג המקובל".

כך שלא רק מבחינה משפטית גם מבחינה מוסרית ראוי לשלם שוחד. בכלל כל נושא המס נחשב בעיני מומחיו כמקום שבו כמעט כל תרוץ מותר בכדי לשלם פחות מס או להכיר בהוצאות מהוצאות שונות גם אם אינן חוקיות. זכור לי גם מאמר שטען שאי ניכוי מס מהוצאות שוחד אינו שוויוני כיון שמפירות השוחד כן גובים מס. ויותר מכך יש לחשוב גם על אישור תשלומי שוחד בישראל בה זה אסור על פי חוק.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אירית

  גאוני המס בישראל מכשירים בעצמם את התשלום של שוחד לפקידים ישראלים על ידי חברות זרות. שכן, אם לנו מותר להשחית אחרים, מדוע אסור לאחרים, חזקים יותר להשחית אותנו ? מומחי המס מסגנון אמנון רפאל ושות בטוחים שהחליפות והמשרדים היפים שלהם מחסנים אותם מפני הקטיגוריה של "עולם שלישי", אבל הם בדיוק עולם שלישי, עם החליפות הטרזניות והגזענות הטבועה בהמלצות שלהם.

  אך, מנקודת מבט אחרת אולי במקרה הם פועלים בסופו של דבר לכיוון שילחיץ את מערכת שלטון החוק בישראל להתייחס לפרקטיקות שיחוד כפי שהן ולא כפי שהן מופיעות בדו"חות כספיים. הוצאות במתן שוחד, אינן "כסף" שעובר לידי פקיד זר, אלא הוצאות בביצוע עבירות חמורות, נגד הגוף, כולל נגד אנשים מישראל. טעות אופטית מקובלת לחשוב ששוחד מסתכם במתן כסף. בדרך כלל מדובר ברשת רחבה של עבירות חמורות המכשירות ומאפשרות את העברת המעטפות האלה. החל מבלדרות, סמים, זנות, סחר בבני אדם, ועד עבירות חמורות יותר נגד הגוף, בארץ ובמדינת היעד. בעקיפין, הכרה בהוצאה עשויה אולי לתרום להצפת המציאות כפי שהיא, ולבדיקה מעמיקה מצד שלטונות המס בפירוט הקבלות שהוגשו. השאלה היא כיצד כיום מתועד "שוחד", האם על יסוד הצהרה בעלמא ("נתתי מזוודה עם ירוקים ללומבובו מלך זולו") ועל יסוד מה מאמין מס הכנסה להצהרה הזו ? ואם יש הוצאות מגובות בתיעוד וקבלות, הראו לנו במה מדובר, ואם יש שם חשש לפשע מאורגן רחב יותר, והאם לא בוצעו עבירות נוספות אגב השוחד. שאלה אחרת כמובן, אם חברה איקס החליטה לשחד את לומבובו, ונתנה מזדווה של סטיפות בידי פלוני, חיים כהן נאמר, וחיים גנב חצי מהסטיפה. האם ואיך אפשר לתבוע ? האם הגונב מגנב פטור ? ויש סוגיות נוספות.
  ברכות על כך שבית המשפט העליון נטל נפשו בכפו והעז בכלל להיכנס לויכוח ללא מורא, הדיון הזה חיובי וחיוני מאד והוא יציף את הנושא בכללותו. ישנה תעשייה שלמה המספקת את צרכי השוק ב"שיחוד" וזו תעשיה אלימה, עבריינית שכולה חוסה בצל ה"חסינות" ועד היום "הסודיות" של השוחד. יש לנתץ את הפרה הקדושה הזו כי מסתירה עולם צללים שלם שאחראי להיעדר הבטחון האישי בישראל ולהשחתה של השלטון בישראל כמובן.

 2. שלומי

  לידיעתך
  באירופה וזה אומר בין היתר גרמניה צרפת תשלומי שוחד לגורמי חוץ שאינם אזרחים גרמנים ואו צרפתיים בהתאמה מוכרים לצורכי מס

 3. אירית

  מעניין איך משתלבת חקירת השוחד על ידי סימנס (חברת חשמל) בדיון הזה.

 4. אילן תלמוד

  החקיקה בגרמניה שונתה. שוחד אינו חוקי ואינו מוכר לצרכי מס.

 5. אלי

  כמה הרהורים על התיק שבו ניתן פסה"ד של העליון:
  1) צ"ל מטומטם גמור כדי להציג בפני בית המשפט את ההוצאה כשוחד. הרי ישנם כל- כך הרבה שמות אחרים להוצאה כזו, "עמלה" מסוג מסוים למשל, שרק אידיוט יקרא לילד בשמו.
  2)לא יתכן שישנה איזו מדינה שהיא בעולם, מפגרת ככל שתהיה, שהשוחד בה יהיה חוקי. החוק, החוק הפורמלי, בוודאי
  פוסל בה שוחד כבלתי חוקי.
  3) נאמר כאן לעיל כאילו בגרמניה ובעוד איזו ארץ, אם תשלומי השוחד הם לא לאזרחים גרמנים וכו', החוק מכיר בהם
  כהוצאה. אף שאינני יודע מהו את החוק הגרמני בנקודה זו, אין לי ספק שדברים אלו הנם גניבת דעת. ובאותה פסקנות שבה הם נאמרו אפשר גם לומר שההפך הוא הנכון. ישנם אבסורדים שמדינה "נאורה" לא תיקלע להם.
  4)אירית העלתה כאן תסבוכת שממש לא ניתנת לפתרון: ניקח הכנסה מזנות. נדמה לי שהיה פעם פס"ד שקבע כי זו
  הכנסה החייבת במס. אם כך, הרי ההוצאות הדרושות להשגת ההכנסה מותרות בניכוי. למשל הפרסומות בעיתונים
  על מכוני ליווי שונים כולל היתרונות של מכון אחד על פני חברו. מאידך השידול לזנות הוא עבירה לכל דבר. אך האם
  מכוני הליווי הללו, שבלי ספק משדלים לזנות, אינם חייבים במס? כל מה שאני רוצה להגיד הוא שאנו חיים בעולם
  הדימדומים. בעולם של נוחיות יחסית.
  גולת הכותרת יהיו הסמים. אך האם אלכוהול הוא לא סם? סם אפילו יותר מסוכן מכמה סמים קלים. כל רופא, בעיקר
  רופא עצבים, יאשר זאת.
  אמרתי- בואו נחשוב קצת ביתר הגיון, באופן יותר מחייב.

 6. אליאב

  שימו דברים על השולחן. התעשייה הצבאית והאוירית נגועים בשוחד ופועלים במישור בו השוחד שולט בכיפה. את קציני צהל מוציאים לפנסיה בגיל 40 והם יוצאים לעולם לעסוק במכירת נשק כדי להשלים הכנסותיהם הצנועות משך 40 השנים הבאות. הם רוצים להפחית חבותם במס על ידי הכרת שלטונות המס בשוחד אם ניתן או לא (האם יערערו על מילתו של גיבור ישראל?). עבור הסוחרים האלה מדובר בפרנסה ואם לא יכירו בסכומים האלה הם ייאלצו ללקט מזון לצאצאיהם מפחי הזבל של רשתות המזון. הפתרון היחיד הוא אי הכרה מוחלטת ב"הוצאה" כי מכרת במחיר הכולל תשלום לסוכן ושהוא יטפל באנשי הקשר שללא מעורבותם אין עסקאות. חד וחלק . הבנת את זה ברוך? הצרה היא שכל שנה מסיימים את המכללות עשרות אלפי משפטנים וגם הם רוצים להתפרנס ולתחמל את השלטונות. על בגצ הורוביץ שמעתם?

 7. לאליאב

  לא, לא שמענו. מה היה בג"ץ הורוביץ?

 8. אירית

  שאלתי מומחים וככל הנראה ההוצאה המוכרת היא "גלובלית" משהו כמו נניח עשרה אחוזים לעיסקה מההיקף. מה שאומר שזו הקלה במס לענף. לפי מה שנאמר לי, במקרים כאלה נערך פרטיכל פנימי לתאגיד ובו כותבים שנתנו שוחד ואיך ולמי, וגם רואי החשבון ויועצי המס הם בסוד העניינים.
  הבעיה המרכזית לדעתי היא – 1. המדינה עוסקת בזה (כלומר מפעלים כמו תע"א ותע"ש ואפילו רפא"ל שהיא אולי עדיין מחלקה ממשלתית. יוצא אם כן שהמדינה מודה שהיא שיחדה בחו"ל. זה לא שאלה של חוק, זה מסריח מבחינה בינלאומית למרחוק, וזה גם עבירה על כל מיני חוקים בחו"ל שישראל מחזיקה שם סניפים וחשבונות. כמו כן, מאחר שמדובר ביצוא בטחוני בעיקר, יש עוד הרבה הפרות חוק ואמנות הכרוכות במתן שוחד לפקידי ממשל בכירים, חרחור מלחמות, והפרת אמברגו בינלאומי, הפרת החלטות או"מ ועוד.

  עם זאת, יתכן שבמרתפי הדו"חות הכספיים אפשר לעלות על חומר מעניין, זה לעיתונאים.


  לזה שאמר שגמרניה מכירה בהוצאה, האם סימנס מנכה ממס את ההוצאות על הרס המערכת השלטונית בישראל באמצעות שוחד ענק ? מעניין דוקא.

  ההחלטה הנוכחית של רשות המיסים ובית המשפט התקבלה עקב לחץ חיצוני, אמריקאי כניראה, ועכשיו לא יודעים מה לעשות. אם המדינה ותאגידיה נתנו שוחד, הרי מערכת המשפט תצטרף לעשות כאילו היא מעמידה לדין את המנכלים, ש"פעלו על דעת עצמם", ואם היא לא עושה את זה, אז מה היא אומרת ? לדעתי הם במצב של "מקולל אם עושה ומקולל אם לא יעשה". מה שבטח יעשו, ימצאו איזה סבלטנה בת 18, ויפילו עליה את כל התיק, כמקובל בארצנו, ועל מנת להציל את כבוד המדינה. מפחיד ממש.

 9. יואש

  יפה דרשת איציק ספורטא, כל ייעודם של מומחי המס גדולים כקטנים הוא ל"הכשיר שרצים". שאם לא היו שרצים אלה חלק ממרכולתם של נותני לחמם ,אולי היו מומחים אלה רעבים ללחם ומנועים מרוב סממני היוקרה והעושר המנקרים עיני הבריות.
  עורכי הדין "המומחים"הללו משרתים את בעלי העסקים הגדולים המתמודדים מול עולם עסקים קשוח , לא סנטימנטלי, שאינו בוחל כמעט במאומה כדי לקדם, לשמן ולקמבן.
  השאלה החשובה היא האם המדינה צריכה לקבל את השחיתות המתמסדת הזו כשיטת פעולה חוקית ונורמטיבית. אני סבור כמוך , שמי שמסייע למסד שחיתות מכל סוג שהוא, עסקית, פוליטית ,שלטונית, חותר תחת אשיות שלטון החוק ובעיקר תחת ערכי המוסר והצדק שעליהם קמה או נופלת חברה אנושית.