מדוע היו יהודי תימן שהתיישבו בכפר סילואן מתנגדים לעמותת אלע"ד

יונתן מזרחי

 

במאה ה 19 התיישבו יהודים תימנים בכפר הפלסטיני סילוואן אשר מדרום להר הבית בירושלים. בקרב רבים, בעיקר אנשי ימין ומתנחלים,  התיישבות זו נתפסת כסיבה נוספת לחיזוק ההתנחלות בכפר. כאשר בוחנים את תולדותיהם של יהודי תימן בכפר מגלים תמונה שונה לגמרי: שכנות טובה, עזרה הדדית, כבוד, וחירוף נפש של הפלסטינים למען שכניהם היהודים.

יהודי תימן הראשונים הגיעו לארץ ישראל/פלסטינה בשנת 1882. הכמיהה לירושלים הביאה רבים מהם להתיישב בעיר ובסביבותיה. החלום על ארץ זבת חלב ודבש שתספק ליהודים הבאים בשעריה אושר ורווחה נגוז מהר מאוד והפך למאבק קיומי להישרדות, אבל גם להכרה בהם כיהודים. תושביה הוותיקים של ירושלים, אנשי הישוב הישן, לא קיבלו את יהודי תימן בשמחה רבה. יהודי תימן התלבשו שונה מיהודי ספרד או אשכנז, דיברו בשפה זרה לחלוטין, התפללו שונה מהתפילה הספרדית והיו העניים שבקרב היהודים. רבים מקרב הישוב היהודי הישן הטילו ספק ביהדותם.

עקב מצבם ומעמדם, רבים מקרב יהודי תימן נאלצו לגור במערות או מחסות סלע בהרים מסביב לירושלים. חלקם גרו בהרים ובמערות שבשטח הכפר סילוואן אשר נמצא מחוץ לחומות, דרומית להר הבית והרובע היהודי. באותם הימים הכפר סילוואן היה כבר כפר ערבי מוכר. ראשוני המשפחות הערביות של הכפר הגיעו אליו מאות שנים לפני כן. משפחת סיאם למשל, מהגדולות בכפר, טוענת שהגיעה למקום בימיו של צאלח א-דין (המאה ה 12). 

הראשונים אשר באו לעזרת יהודי תימן היו נוצרים מיסיונרים אשר התיישבו באותה תקופה במושבה האמריקאית (אזור שכונת שייח` ג`ראח היום). הנוצרים זיהו את יהודי תימן עם שבט גד האבוד וסיפקו להם מזון, ציוד ואף כסף.

כאשר שמעו נכבדי הישוב הישן שלעזרת יהודי תימן מתגייסים נוצרים  החלה התארגנות ברשותו של י.ד. פרומקין לעזרת התימנים. פרומקין הקים את חברת "עזרת נידחים" גייס כספים ואדמות ופעל להקמת שכונה לתימנים. הבתים הראשונים נבנו בשטח הכפר סילוואן, ליד ביר איוב, בקצה הדרומי מזרחי של הכפר (דרומה של שכונת ראס אל-עמוד) הרחק מהעיר העתיקה. ממכתבים ששלחו נכבדי העדה התימנית בארץ לקהילה בצנעא שבתימן ניתן ללמוד שהתימנים לא רצו לגור בכפר:

"…וקרקע זה רחוק כמו פרסה במעלה הר הזיתים ושמו סלואן, ומקום זה אינו בשכונת ישראל אך גויים שוכנים בבתיהם שמה, ויהי כי ראיתי את המקום הזה והנה לא ערב לי כלל…" "…ועד עתה מתלוננים רוב הקהל על מדבריהם שבחרו להם סלואן, כי הודענו שהמקום ההוא רחוק הרבה משכונת ישראל…"

מהמכתב ברור שהכפר היה מיושב הרבה לפני הגעת התימנים. עוד ניתן ללמוד על הרצון של יהודי תימן להיות חלק מהישוב היהודי ולגור כמו יהודים רבים בשכונה חדשה מחוץ לחומות. מבחינתם הכפר היה רחוק מאוד מכול קהילה יהודית. באותם הימים נבנו השכונות היהודיות הראשונות מחוץ לחומות העיר העתיקה, הרחק מכפרים ערבים, במערב העיר. למרות זאת, החליטו ראשי הישוב הישן להקים את השכונה לתימנים בסילוואן ולקרוא לה "כפר השילוח". המצוקה של יהודי תימן גרמה לכך שמהר מאוד היו משפחות אשר הסכימו לגור בסילוואן. בית היה עדיף על מערה.

בשנת 1884 התיישבו התימנים הראשונים בסילוואן ובמשך 45 שנה חיו בשלום ובשכנות טובה עם תושביו הערבים המקוריים. נדמה שהכפר אשר היה ידוע ככפר עני מצא מכנה משותף עם שכבת העניים מקרב היהודים שגרה בתחומו.

בפרעות של שנת 1929 איש מבין יהודי תימן ותושביו היהודים של הכפר סילוואן (כפר השילוח) לא נהרג או נפצע. תושבי הכפר ובראשם משפחת ג`וזלן הגנו על היהודים ומנעו פגיעה בהם. לאחר כמה ימי פרעות, הבריטים העבירו את היהודים להעיר העתיקה. קבוצת יהודים חזרה לגור בסילוואן אחרי פרעות תרפ"ט אבל לאחר המרד הגדול של שנת 1936 עזבו כל היהודים את הכפר.

למורת הניסיון להציג את פרעות 1929 כאירוע אלים כלפי תושבי סילוואן היהודים, ברור שזהו לא המקרה. ממכתב תודה ששלחו תושביו היהודים של הכפר סילוואן ניתן ללמוד הן על מסירות הנפש והעזרה הרבה שהושיטו תושבי הכפר ובראשם מוחמד ג`וזלאן ליהודים והגנו עליהם בנחישות רבה והן על יחסי הידידות והשכנות הטובה ששררו בין היהודים לערבים. להלן חלק ממכתב זה:

"אנחנו החתומים מטה מושבי כפר השילוח מודיעים קבל עם שאנחנו חייבים להביע תודה להאיש היקר ובר הלבב האדון הנכבד חג` מוחמד גוזלאן אחד מנכבדי אחינו הערבים תושבי כפר השילוח סילוואן וחבריו טובי הלבב שהראו יחס אנושי יוצא מן הכלל לשכניהם תושבי שכונת השילוח היהודים בימי פרעות אב תרפ"ט ולא הרשו ללהקות הפורעים שיתהלכו…לנגוע בנו לרעה…"

מכתב התודה שנתנו ראשי הישוב היהודי בכפר למשפחת ג`וזלן מעיד שלא רק אנושיות ומוסריות הנחו את תושביו הערבים של הכפר בעוזרם ליהודים, אלא שהיהודים והפלסטינים חיו בדו קיום אמיתי. חיי יומיום של שכנות טובה, כבוד ועזרה הדדית. דו קיום לא כסיסמה שחוקה, אלא כדרך חיים. במכתב יש משפטים שלדעתי מעידים על כך. להלן חלק מהם:

"מנכבדי אחינו הערבים תושבי כפר השילוח סילוואן וחבריו טובי הלבב"

"…וגם היום שורר יחס כזה בנינו ובין שכנינו אלה, אין פרץ, ואין יוצאת צווחה ברחובותינו…"

 "מקווים הננו כי יחס כזה ישרור בנינו ובניהם לאורך ימים…"

למרות העזרה והשכנות הטובה ששררו בין היהודים לערבים בסילוואן ולמורת הצלת היהודים של מוחמד ג`וזלאן זכות זו לא עמדה למשפחתו כאשר הגיעו אנשי עמותת אלע"ד- ארגון של מתנחלים שמטרתו יהוד הכפר, והוציאו את משפחת ג`וזלאן כולה (כמה עשרות נפשות) מביתה  (בשנת 2006).

כאשר בוחנים את ההתיישבות היהודית בסילוואן ומנסים להציג את ההתנחלות היהודית בכפר כיום כהמשך ישיר לאותה התיישבות מתברר שאין קשר בין התיישבות יהודי תימן במאה ה 19 למתנחלים כיום. ניתן לסכם את תולדות ההתיישבות היהודית-תימנית בסילוואן בדבריו של עבד שאלודי (תושב הכפר): "אנחנו לא מסתירים את העובדה שהתימנים גרו כאן, להיפך, אנחנו קיבלנו אותם כאשר היהודים לא רצו אותם". 

* הכותב הוא ממייסדי הסיור הארכיאולוגי האלטרנטיבי בסילוואן ("עיר דוד") והמאמר המופיע פה הוא חלק מהסיור בכפר. עוד פרטים על הקבוצה ניתן לקבל באתר: www.alt-arch.org

ביבליוגרפיה: http://www.alt-arch.org/sources_heb.html  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אנונים

  מקטעי המכתב עולה שרוב תושבי הכפר היו פורעים ונבלות, ואילו צדיק אחד בסדום, או שלושה, היו אלו שעמדו בפרץ.

 2. צחי שיין

  ובכן מה המסר? שתימנים אוהבים ערבים? שאשכנזים לא רצויים? נגד מי ובעד מה המאמר?

 3. אלון

  אפשר להבין מהמכתב שהעזרה שנתנו הערבים היתה בסילוואן היתה משהו שאינו רגיל ואי לכך מוצאים התימנים שיש להודות.
  אני מניח שיהודים חיו אז בפחד מתמיד מפני מאורעות שיבצעו בהם הערבים ושהערבים אכן התעללו והרגו בהם מדי פעם ביהודים כפי שנהגו בכל מיעוט מוחלש אז( החל מיהודים או נשים וכלה בהומואים).

  הניסיון של היסטוריונים מסוימים למצוא עזרה הדדית בין קהילות שונות הוא חביב ונחמד ותכליתו ברורה, וגם ברור שהערבים העלללו ופרעו ביהודים בדיוק כמו שהיהודים עושים לערבים היום.
  אז וגם היום הפרעות הן חלק מזריעת אימה ופחד כדי לבצר את מעמדו של השליט בלי קשר ועם קשר למדינת חוק.

 4. איזי גור

  צחי שי (לעיל) שואל מהו המסר שבכתבה.
  המסר הוא שאם המתנחלים והקיצונים הימניים לא ייבלמו בעד מועד הם יביאו כלה על המדינה.
  קפיש.?

 5. נסים מוסק

  חבל שלא סיפרת לקוראים על התמנון רב הזרועות ששמו עמותת אלע"ד, אל עיר דויד. הנה מספר עובדות הידועות לי.
  השר לשעבר, לעיניני ירושלים, נתן שרנסקי פועל למענם באיסוף תרומות ומקדם אינטרסים התיישבותיים שלהם. המועמד החילוני, הליברלי כביכול לראשות העיר, ניר ברקת, פועל להסרת צו ההריסה לבנין מכוער בן שבע קומות שנבנה באורח בלתי חוקי בשכונת התימנים. עירית ירושלים הוציאה צו הריסה לכשבעים בתים של פלסטינים בעמק המלך שעמותת אלעד רוצה לצרף לפרק האידאולוגי שהיא מנהלת במקום וגובה דמי כניסה גבוהים מאלפי המטיילים שמגיעים מדי יום.
  את הפרק הארכיאולוגי הם קיבלו ללא מיכרז מעירית ירושלים ורשות הטבע והגנים. תרומה מסתורית מממנת את פרוייקט מוריה, ששולח אלפי חיילים לסיור אידאולוגי בגן.( מסלפים את ההיסטריה, חוץ מדויד הכל שולי או לא מוזכר) חיילים שהתלוננו שזה הסיור השני שלהם וסירבו לעשות את המסלול נשלחו לסיור בהר הזיתים. פרוייקט מוריה הוא למעשה תרומה סיבובית שבו אלעד מקבלת את הכסף ממשרד הביטחון ובדרך שוטפים לחיילים את המוח. חיילי הנח"ל שבעטו בשבת בפניו של פעיל תעיוש בדרום הר חברון אולי עשו את מסלול אלעד בסילואן. מבקר המדינה פסל את הסברי אלעד לגבי תרומות בגובה שמונה מיליון דולר שנראו לו תמוהות. לאלעד יש הרבה כסף, והמתנחלים מממנים חפירה במרחק של כמאה מטרים ממסגד אל אקצה. החפירה המוגדרת כחפירת הצלה מתבצעת לעומק של עשרות מטרים. בתים בסביבה נסדקו וקיימת סכנה לנזקים במסגד שאת התגובות בעולם הערבי והמוסלמי ניתן לצפות, אך אף ממשלה לא מוכנה להתעמת עם אלעד. רשות העתיקות עובדת אצל אלעד גם בחפירת מנהרה מבריכת השילוח עד לכותל.החפירה מסכנת את בתי התושבים ומי שמעז למחות זוכה לטפול מיוחד של המשטרה. מעצרים ליליים, תלונות מפוברקות ואלימות. הרב אריק אשרמן שהה במעצר במגרש הרוסים והוצא נגדו צו הרחקה מסילואן כאשר הגיע להגיש תלונה על אלימות של מתנחלים ושוטרים כנגד תושבים מקומיים.
  עמותה שהחלה את דרכה בפלישה לא חוקית לבתים בסילואן,שאפילו יצחק שמיר גינה, הפכה ליקירת הממסד.

 6. למוסק

  ידידי: "עמותת אלעד" זו מילה נרדפת ל"מדינת ישראל". אל תהיה תמים. את צ'רנסקי הגזען היה צריל להחזיר לרוסיה ולתאומו ז'ירונבסקי שבוע אחרי שהוא נחת כאן תוך הילולת תקשורת אשכנזעית-ציונית טיפוסית.

 7. צחי שיין

  אין דבר כזה אדמות בבעלות ערבית כמו שאין דבר כזה אדמות בבעלות יהודית / בעלות על קרקע אין אלא לריבון שהוא תחפושת מודרנית לשליט הגזלן מן העבר. והיום הבעלות על כל השטחים שהכתבה מתייחסת אליהם צריכים על פי היושר האינטלקוטאלי להיות בבעלות הכובש הריבון הנאור / מדינת ישראל. כל שאר פרשנים ומגיבים הרי הם אחדרשפנים של דלות השכל וכפל הלשון.

 8. שור

  2000 שנים לפני שהמשפחה הערבית הראשונה הגיעה לכפר סילוואן (לפי הפוסט),
  היה במקום מרכז עירוני יהודי תוסס במודרות ההר ומטה עד למעיין השילוח,
  ניקבת השילוח היא עדות היסטורית לחיים היהודיים במקום – ניקבה שנחצבה על ידי מלך יהודי מעל 1000 שנים לפני שמשפחה ערבית ראשונה הגיעה לאיזור.

  וגם הערבים שהגיעו לירושלים וארץ ישראל מחצי האי ערב, שמרו על השמות היהודיים:

  שילוח הפך לסילוואן.

  שפרעם בה גרו יהודים ברציפות עד לראשית ה-120 הפכה לשפע-עמר.

  כפר קנה בה גרו יהודים ברציפות עד המאה ה-17 הפכה לכפר כנה.

  ברעם בה גרו יהודים ברציפות עד המאה ה-18 הפכה לבירעם.

  ערב שהיתה מרכז יהודי תוסס בימי בית שני הפכה לעיר עראבה.

  גוש חלב שהיתה עיר מרכזית בגליל המזרחי וגרו בה יהודים ברציפות עד לשלטון התורכי הפכה לג'יש.

  סחנין שהיתה עיר חכמים בגליל בתקופת המשנה הפכה לעיר סכנין.

  וכמובן פקיעים בה גרים יהודים ברציפות מאז כיבוש הארץ ע"י יהושע בן נון ועד היום.

  את ההסיטוריה אלף שמאלנים לא יכולים למחוק, והנה גם בני דודינו הערבים שמרו על השמות המוקריים של ישובים בכל רחבי ארץ ישראל מרמת הגולן (הכי ישראלית שיש) בצפון ועד לעיר עזה בדרום.

  אז אם ערבים גרים בכרמיאיל, נצרת עילית ועוד,
  למה שיהודים לא יגורו בסילוואן, סכנין, עראבה , שפרעם ופקיעין ?

  שבת שלום ומבורך,

  שור