ספטמבר האדום

יצחק (ג`קי) אדרי

ב- 1 בינואר 2008 נכנס לתוקף סעיף 12א לחוק העסקת עובדים על-ידי קבלני כוח-אדם, התשנ"ו-1996. סעיף זה קובע כי עובד של קבלן כוח-אדם (להלן: עובדי קבלן), אשר הועסק אצל מעסיק תקופה העולה על תשעה חודשים רצופים, ייחשב כעובד המעסיק בפועל, בתום תקופת תשעת החודשים. סעיף זה לא יחול על עובדי קבלן המועסקים בתפקידי מחשוב.

משמעות החוק היא שמשרדי ממשלה ומעסיקים, אשר ב- 30 בספטמבר 2008 יועסקו אצלם עובדי קבלן לתקופה רצופה של תשעה חודשים ומעלה, יצטרכו לקלוט אותם כעובדים מן המניין. יצוין כי לעניין זה תקופת רציפות מתקיימת אפילו אם חלה הפסקה בעבודת עובד קבלן במשרד או בכל משרד ממשלתי אחר, או מעסיקים לתקופה שאינה עולה על תשעה חודשים.

 באתר כנסת ישראל – חוק העסקת עובדים על-ידי קבלני כוח-אדם, התשנ"ו-1996

 לפני 12 שנה עבר בכנסת חוק חברות כח אדם. חוק זה כולל מספר סעיפים להסדרת העסקתם של עובדי חברות אלו, אולם ממשלות ישראל הצליחו מאז חוקק החוק לדחות מידי שנה בחוק ההסדרים את כניסתו לתוקף של סעיף הקליטה.

 במשך 12 שנה דחתה הממשלה את יישום ההסכם באופן מלא, כאשר במיוחד הפריע לה הסעיף הקובע את הקליטה אצל המעסיק הסופי. המדינה היא המעסיקה הגדולה ביותר עובדי קבלן במשק, כ-45%, כך שקליטה מאסיבית של עובדים מן המניין משמעותה גידול ניכר בסעיף הוצאות השכר של הממשלה, שמעדיפה להעסיק עובדים דרך "קניית שירותים".

 חברות כח האדם, הן אחד הגורמים המרכזיים להרעת מצבם של עובדים ובעיקר עובדות בשוק העבודה. בישראל מעסיקות החברות הללו בין חמישה לשבעה וחצי אחוז מכח העבודה, שיעור זה כפול ויותר משיעור המועסקים באמצעות חברות אלו באירופה.

 קריאת תיגר של השלטון על שלטון החוק

בחוזר החשב הכללי במשרד האוצר מספר 2008-4-10 מהתאריך 10 ביוני 2008 אל:  החשבים במשרדי הממשלה  נכתב בסעיף 4.2 : על המשרד לפעול לאור התיקון לחוק לסיום ההתקשרויות עם קבלני כוח-האדם, תוך מתן התראה כנדרש בחוזה ובחוק, ולא יאוחר מיום ה- 30 באוגוסט 2008. ובאותו חוזר בסעיף 4.4 יש גם איום: מובהר בזאת כי משרד אשר לא יפעל ליישום הנחיות אלה באופן מלא, ישא בהשלכות המלאות הנובעות מחוק קבלני כוח-אדם, לרבות קליטת העובדים בתקני המשרד הקיימים.(החוזר מפורסם כאן לראשונה).

ממשלת ישראל אשר חוקקה את החוק כאשר היא המעסיקה הגדולה ביותר במשק הישראלי של עובדי קבלן כח אדם, מוציאה חוזר לכל משרדי הממשלה לא ליישם את החוק ולפטר אלפי עובדים עד לתאריך 30 באוגוסט  2008 .

 בספטמבר 2008 תימדד החברה הישראלית בשאלה: האם נמשיך בדפוסי העסקת עובדים "בעבדות מודרנית", "ובהעסקה פוגענית" של אלפי עובדים שיובילו אותנו לעולם השלישי? או נבחר מדעת דמוקרטית, להחזיר את השפיות לחברה הישראלית, ולחזק את מעמד הפועלים ועתידם ככלי מרכזי בהתפתחותנו  כמדינה נאורה שערך כבוד הפועלים הם נר לרגליה וליבת פעילותה החברתית-כלכלית.

חוזר החשב הכללי במשרד האוצר לחשבים במשרדי הממשלה, מלמד אותנו שאנחנו נגיע לספטמבר האדום, חודש בו אלפי עובדים יפוטרו ממשרדי הממשלה במקום להיקלט כעובדים מהמניין. הקריאה ממשרד האוצר לפיטורים של עובדים בכדי לא ליישם את החוק, היא קריאת תיגר של השלטון על שלטון החוק והמחוקק, ובעיקר קריאת תיגר על אזרחים שומרי חוק הנחשפים להפרת חוק בוטה של השלטון. אני רואה בקריאה זו של החשב הכללי אור ירוק למאות מעסיקים לפטר עובדים בכדי לא ליישם את החוק, ואור אדום למאות פועלים ופועלות לצאת להיאבק בספטמבר האדום על עתידם.

וועד הפעולה ליישום חוק חברות כח אדם

 היום נאבקים על המחר! היא סיסמה של וועד הפעולה ליישום חוק חברת כח אדם שייסדתי והקמתי בכדי לפעול בכל מישור חוקי ליישומו של החוק, לא נפעל היום ליישומו של החוק? נמצא עצמנו במדרון תלול לעבר אנרכיה מושחתת, מדינה שרומסת ודורסת את אזרחיה בשם תורת הקפיטליזם והסגידה לעגל הזהב. ומכאן התהום רק פעורה.

אני קורא לכל האזרחים שומרי החוק, לכל עובדי הקבלן, לכל הפועלים והפועלות לגלות סולידריות חברתית ולעמוד שכם לשכם ליישום חוק חברות כח אדם בספטמבר האדום למען עתידנו ועתיד החברה הישראלית. 

 פרופ` אריאל רובינשטיין, חתן פרס ישראל לכלכלה כתב במאמרו: "בשם "חזון היעילות" תישלח הביתה מבשלת שבגיל 50 המופלג היא כבר "לא מה שהייתה". כשהעובדים יעבדו שעות נוספות, הם יחששו לדרוש את התוספת המגיעה להם כחוק. כשיפוטרו, יבלו חודשים בניסיון לקבל דמי פיטורין. הם ודומיהם, יעברו מקבוצת העובדים בכבוד לקבוצה הגדולה של עובדים שנשללו מהם הביטחון והכבוד."

רבים פעלו לקידום החוק, היום כיו"ר וועד הפעולה ליישום חוק חברות כח אדם, אני קורא לרבים לפעול ליישום החוק, אם השלטון בחר לא ליישם את החוק שהוא חוקק, זכותנו כאזרחים בדמוקרטיה לפעול נגד השלטון עד ליישום החוק שיבער מקרבנו את העבדות המודרנית הגוזרת על אלפים לחיות בצל חשכת העוני של עובדים וחוזרים עניים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דב בינדר

  את תופעת סרסורי כח האדם יש לעקור מן השורש,ודבר ראשון במשרדי הממשלה שהיא המפרנס העיקרי של אותם סרסורים נצלנים,אם צריך עובד יש להעסיקו ישירות ולא ליצור מסגרת פיקטיבית של"עובדים שלא מן המניין"אין דבר כזה עובד שלא נחשב לעובד,הם נמצאים באותו מקום עבודה ועושים את אותה העבודה,לעיתים קרובות הם ורק הם ה"קורבן"לעבודות היותר קשות במקום לחלק אותם בין כולם כי להם אין אפשרות לפתוח את הפה,אותם אפשר לפטר מהרגע להרגע אפילו ללא כל סיבה,מספיק שהסתכלת על עובד בעל קביעות והמבט לא מצא חן בעיניו אתה מפוטר מיד ללא כל זכות שימוע וללא כל סיבה,את התופעה הזו יש להפסיק ולתת לאותם עובדים מעמד של עובדים מן המניין רטרואקטיבית מיום שהתחילו לעבוד בפועל ולא משנה דרך מי,יש לכך תקדים בנמל אשדוד,אנשים שעבדו בסולל בונה בבניית הנמל התקבלו לעבודה בו כשהוותק שלהם חושב לא מיום פתיחת הנמל אלא מהיום שהתחילו לעבוד בבנייתו למרות שזה היה אצל מעביד אחר(סולל בונה ולא רשות הנמלים).

 2. רות

  כאזרחית סתם אני מאמינה שאם ציבור העובדים בארץ – אזרחים וזרים – לא יזכו בהכרה שהם בני אדם עם שאיפות וצרכים, שאינם חייבים להירמס כדי להתפרנס וכדי לאפשר תקווה להגשמה סבירה של חלומות – נמצא עצמנו בארץ אוכלת יושביה שבה אדם לאדם זאב. כמדינה קטנה שמהלכת על חבל קיום דק, עלינו לחיות עם מודעות לעובדה זו. התקציבים, גם בממשלה שרגילה לרמוס את זכויותיהם של בעלי הכנסת המינימום, יימצאו אם יופעל לחץ ציבורי בכיוון הזה.

 3. יואש

  מוצע לג'קי אדרי שיעשה מאמץ לקבל את הדוח שיוגש לאוצר למר ג'ונה ויפרסם אותו בהעוקץ. ניתן יהיה לראות כמה עובדי קבלן מועסקים וכמה פוטרו לפני 1 בספטמבר .
  ניתן לדרוש מהם לפרסם את היקף הפעילות של כח אדם בלתי מאורגן שמועסק על ידי חברות כח אדם.
  חשוב להפעיל עליהם בקרה ציבורית ולחשוף את פעילותם הבלתי חוקית.

 4. טלילה סטן

  כתבתי במרכאות, כי בישראל רוב התושבים הם נתינים.

  לפני שנים (בערך ב-2004) כתבתי באתר אינדימדיה שהמדינה היא תחת כיבוש עויין של גורמים שליליים.
  אחד ה"הישגים" הגדולים של משטר כיבוש זה הוא שהצליח לשבור את הסולידריות בקרב העובדים.
  ואחת השיטות היא "עובדי קבלן". הפחד של עובדים מהשורה לרדת למעמד זה הוא שמחזיק אותם מתחת למגף.

  ביטוי נוסף הוא העבדתם של נהגי משאיות (ועובדים אחרים) למשך 12 שעות רצופות ומעלה.
  וזהו אומדן זהיר, כי למיטב זכרוני יש גם מי שעובדים הרבה יותר שעות רצופות.
  מה המטרה? בוודאי שלא לייעל את העבודה או למנוע תאונות דרכים.
  המטרה היא אחת – ליצור עבדים מותשים מצד אחד, ומובטלים "הולכי בטל פרזיטים" מצד שני.
  הפילוג הזה משרת את השלטוהון.

 5. טלילה סטן

  המסקנה ממה שכתבתי מקודם היא שהשלטוהון שואף למצב שבו במעמד הנמוך יהיו שתי קבוצות:
  עבדים (שמחזיקים במשרה וחצי או אפילו שתיים)
  ומובטלים, שחלקם מובטל בגלל העסקת היתר (יותר נכון העשקת-היתר) של קבוצת העובדים-העבדים

  יהיו מי שיגידו שמשתלם יותר להחזיק עובד במשרה וחצי (או משרה כפולה) מאשר להחזיק עובד וחצי או שני עובדים.
  טענה מושחתת שמצדיקה את הרס החברה למען רווח (רווח למי?)

  ואני טוענת שגם טענה מושחתת זו אינה נכונה.
  אינני מתיימרת להבין בכלכלה (ולדעתי גם "המבינים" לא מבינים) אך חשבון פשוט מוכיח שאותו כסף ש"חסך" השלטוהון בכך שהעמיס משרה כפולה על עובד אחד במקום להעסיק שני עובדים, הולך לתמיכה באותו מובטל שהשיטה גזלה ממנו מקום עבודה.

  מה "השיטה" מרוויחה מזה?
  היא מרוויחה שכבה חלשה של עבדים ושל "פרזיטים" שהוא מצב אידאלי למשטר שרוצה שכל מטרתו לייצר לעצמו חוטבי עצים ושואבי מים שישמשו גם כבשר תותחים.

 6. אחד חבר וירטואלי

  ג'קי מנהיג חברתי עם אומץ ציבורי תספר לנו איך אנחנו יכולים לסייע לבג"ץ נגד האוצר.

  אתה סולל דרך אנחנו רוצים לעלות על הדרך

  רמי ידידך.

 7. יהודית קנולר

  ג'קי את הטקסט הבא העברתי לניוז-לטר שלנו שמופץ באלפי עותקים.

  המדינה כסמן ימיני לעבריינות: חוזר של החשב הכללי שפורסם ב-10.6.2008 לכל משרדי הממשלה מזכיר לכל המשרדים כי חוק העסקת קבלני כוח אדם, שניכנס לתוקפו בתחילת השנה, נושא את פירותיו ב-30.9.2008.

  הכוונה היא, כמובן, להפיכת עובדי חברות כוח האדם לעובדים של המעסיק בפועל, לאחר תשעת חודשי עבודה. החוזר אינו בא להזכיר למכותבים לבצע את החוק, או לברך על המוגמר, נהפוך הוא. הוא מורה לכל המשרדים לסיים את ההתקשרויות עם קבלני כוח האדם לא יאוחר מ-30.8.2008 – משמע, לפטר את כל העובדים. יצויין, כי בחוזר נקבע, שאם מדובר בעובדים חיוניים ניתן לקלוט אותם כפוף לאישור נציבות שירות המדינה בתוך מיכסת התקנים הקיימת.

  המלצה אחרת היא ממש בגדר עקיפת החוק: להתקשר עם קבלני שירותים. כך, חוק שאושר בכנסת מופר על ידי הממשלה בראש חוצות, במסלול עוקף חוק.

 8. איציק ש.

  טעות חמורה נוקט כל מי שמנסה להשפיע בתחום יחסי העבודה באמצעות חקיקה. העיסוק בתחום בשדה החוק משרת את האינטרסים של המעביד הממשלתי- אדון דן ג'ונה במיקרה הזה- שמעוניין בהרבה עובדי קבלן למען גמישות בשוק העבודה.
  מה שיקבע איך תנהג הממשלה היא מדיניות ההעסקה שלה ולשם צריך להיות מכוון המאמץ של כל מי שמתנגד לצורת ההעסקה הזאת.
  ראשית צריך לעסוק במושג שעדיין אינו קיים אצלנו וצריך להקים אותו "מוסר העסקה". כמוט שיש "מוסר עבודה", מושג שמרבים להשתמש בו, כך יש מוסר העסקה וכן ירבו המשתמשים בו. המעסיקים הממשלתיים- ג'ונה, הממונה על השכר ויחסי העבודה, נציב שרות המדינה, המנכ"לים, מנהלי משאבי אנוש וכו'. אינני זוכר את שמות האנשים בתחומים הנל' אך חובה להשמש בשמות ולא בתארים. חובה להשתמש בשמות כדי לחזור ולהדגיש שהאנשים שעןסקים בניהול כ"א החל ממנהלי סניפים ומעלה הם בעלי מוסר העסקתי ירוד ומכאן גם מוסר אנושי ירוד.
  אם בסניף מסויים , המנהל מגדיל את מספר עובדי הקבלן -צריך לפרסם את שמו בעיתונות ללא בושה ומורך לב ולהאשים אותו בחוסר אנושיות ומוסר ירוד.
  העיסוק בשדה המישפטי מסלק לצדדים כל התייחסות מוסרית למעשים השונים.

 9. טלילה סטן

  "השיטה" כבר ערוכה עם בתי סוהר מופרטים.
  יותר אסירים – יותר רווח.
  אפשר לסמוך על בתי המישפח שיספקו לבעלי מיתקני הכליאה אסירים בקבלנות.
  ולא חשוב אם אשמתם לא הוכחה. וממש לא חשוב אם הם זכאים.
  בתי המישפח ידאגו לספק את "הסחורה".

  וחוץ מזה ההונאים ינצלו גם את כוח העבודה של האסירים.
  ל"שיטה" יש רק מה להרוויח מהרס החברה והגברת הפשיעה.

  ובמקום שהשכבות המוחלשות תקומנה נגד עושקיהם, בני העניים מתגייסים לשרת את מדכאיהם ולהרוג למענם בני עניים אחרים.
  כמה קל לחלוש על השכבות המוחלשות!

 10. עוקצן

  כולכם טועים, חברי וחברותיי הטובים והטובות. הדרך היחידה לשמור על זכויותיהם של העובדים ולהאבק למען שיפורן היא התאגדות במסגרת ארגוני עובדים דמוקרטיים. זהו האמצעי היחיד שקיים כבר יותר ממאה שנים והוכיח את עצמו בכל מקום ובכל תקופה. המפתח הוא לא חקיקה, מדיה, שינויים תרבותיים, חינוך, חרם או הרתעה – המפתח הוא סולידריות מעמדית.
  יאוגדו כל עובדי הקבלן – ויקיץ הקץ על הניצול.