רופאים מדברים על חולים עניים

יובל לבנת

שלום רב,

אני שמח לשלוח אליכן/ם דו"ח חדש של עמותת רופאים לזכויות אדם: "רופאים מדברים על חולים עניים". (לדו"ח המלא לחצו כאן).

הדו"ח מתעד ומנתח ראיונות-עומק אשר ביצעו נציגי העמותה עם 44 רופאים בקהילה (רופאי משפחה ורופאי ילדים). בראיונות אלה ביקשנו ללמוד על התופעה של חולים עניים, המוותרים על רכישת תרופות או על קבלת טיפולים רפואיים – תרופות וטיפולים המצויים בסל שירותי הבריאות – והפעם מזווית הראייה של הרופאים. זאת לאחר שהתופעה של ויתור על רכישת התרופות והטיפולים, נוכח "תשלומי ההשתתפות" בהם נדרשים החולים לשאת, תועדה במספר מחקרים מדעיים.

רבים מן הרופאים עימם שוחחנו, דווחו על מקרים בהם נתברר להם שמטופל לא רכש תרופה או טיפול רפואי בגלל חוסר יכולתו לשאת בעלות הכלכלית של "תשלומי ההשתתפות", ועל ההשלכות הרפואיות של אי-קבלת התרופה או הטיפול. לא אחת, דיווחו הרופאים, גרם הדבר לכך שמצבו הרפואי של המטופל התדרדר, עד כדי כך שהיה צורך לאשפז אותו בבית-החולים. לעיתים, כך דווחו הרופאים, השיהוי בקבלת הטיפול הרפואי הנדרש גרם למטופל לפגיעה בריאותית בלתי-הפיכה.

חוסר- הנחת של הרופאים ממצב-דברים זה, כך עולה מן הראיונות, גורם לרופאים לנקוט לעיתים ב"דרכים יצירתיות" שונות מתוך רצון לסייע למטופל. כך, למשל, רופאים דיווחו על מתן תרופות ממאגר הדוגמיות שסיפקו להם תועמלנים (סוכני מכירות) של חברות תרופות, על מרשם של תרופות חלופיות זולות יותר (אך מועילות פחות מבחינה רפואית), על מרשם של תרופות לתאריך פיקטיבי (כך ש"יפול" ברבעון מוקדם או מאוחר יותר, דבר בעל משמעות כלכלית עבור המטופל), על "מימון אישי" של התרופה או הטיפול על ידי הרופא עצמו, ועוד כהנה וכהנה "דרכים יצירתיות". ואולם, פתרונות אלה – כך עולה מהדו"ח – מעידים יותר על עומק הבעיה מאשר על פתרונה. הם מעוררים גם לא מעט דילמות אתיות עבור הרופא, כפי שמפורט בדו"ח.

העדויות המתועדות בדו"ח מצביעות על הצורך לשקול ברצינות ביטול כללי של "תשלומי ההשתתפות" בהם נדרשים מבוטחים לשאת ביחס לטיפולים רפואיים ולתרופות.

כמו כן, להלן לינק לכתבה על הדו"ח שהתפרסמה ב"דה מרקר":

בברכה,

יובל לבנת

מנהל מחלקת תושבים

רופאים לזכויות אדם

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ניצן אביב

  רק עתה דווח בתקשורת שמשרד ראש הממשלה הקציב 2 מליון שקל לקיום טקס הראווה להקמת גשר המיתרים בכניסה לירושלים [שעדיין לא הושלם].
  תקציב לחגיגת ראווה נמצא גם נמצא.
  אכן, יש דברים "חשובים" יותר מתרופות לנצרכים חסרי אמצעים.

 2. איילה סבאג מרציאנו

  למה? עד מתי? הון וטון של שחיתות, בזבוז כספי הציבור על גשרים, הפרטות, קיצוץ בקיצבאות, אבטלה ותכנית ויסקונסין, שנת בצורת ורעב, דיכוי ואפליה, הלבנת ההון, מעטפות ממשלתיות, הון של גזענות, 200 מליונרים חדשים, 200,000 עניים חדשים, בניית חומות הפרדה, מלחמות ומשפחות שכולות דו כיווניים. כל אלה וטרם התעוררתם???
  הפנתרים השחורים 2008 רקמו עור וגידים וכעת הם צועדים.. מי לצדק אלי….
  איילה סבאג מרציאנו

 3. איילה סבאג מרציאנו

  נודף ממך ריח של גזענות חריף ביותר !!!

 4. עוקצן

  בין הקטגוריות "עני" ו"עובד" נוצרת חפיפה הולכת וגדלה בחברה הישראלית.

 5. ניצן אביב

  דוגמה מובהקת לאמירה קפיטליסטית, ניאו-ליברלית, גזענית ופשיסטית נתעבת נפוצה.