שביתת העובדות והעובדים הסוציאליים וקרנות ההשתלמות

איציק ספורטא

ב-10 באפריל פתחו העובדים הסוציאליים בעיצומים. נו, אז מה? עכשיו ה-26 ביוני ושום דבר לא מתקדם. על מה שובתים חלקית העובדים הסוציאליים, האם כדי להעלות את שכרם, או שמא לקבל תנאי עבודה מופלגים? לא זה ולא זה. הם שובתים כדי שיוספו תקנים לשירותים הסוציאליים כיון שאינן/ם יכולות/ים לעמוד בעומס. "על פי הערכות מקצועיות, מדובר במחסור של כ-1,000 תקנים. בעוד שוועדה מקצועית קבעה כבר ב-2005 שפקיד סעד אמור לטפל ב-35 מקרים, בפועל כ-150 ילדים מטופלים אצל כל פקיד". ההכרזה על סכסוך העבודה נעשתה כבר בינואר 2008, זאת אומרת, שכבר בפברואר יכלה השביתה לצאת לפועל.   

אחרי כמעט חודשיים וחצי מתברר שמנכ"ל המשרד והשר האחראי אינם בקיאים אפילו בשירותים שאינם ניתנים למי שזקוקה וזקוק להם. כך נכתב: "מי יודע מתי תיגמר שביתת העובדים הסוציאליים? מתברר שגם הממונים על עובדי הרווחה, ראשי משרד הרווחה, אינם בקיאים בנעשה בשטח – ובמידת הסבל שנגרם לאזרחים במשך השביתה שנמשכת כבר 76 יום. אחרי שאמש (יום ד`) הביך את עצמו השר יצחק הרצוג כשדיווח בכנסת על הקלה בעיצומים שכלל לא התקיימה, ל-ynet נודע שמנכ"ל המשרד, נחום איצקוביץ`, חשב בטעות כי עד אתמול קציני המבחן עבדו כרגיל". גם מי שאינו מנכ"ל של משרד ממשלתי יכול היה לדעת את מה שמנכ"ל הנכבד לא יודע. אבל כנראה הוא עובד קשה מידי בנושאים חשובים בהרבה. השר גם הוא כנראה עסוק מכדי לפעול כדי שהשביתה תגמר.

מדינת ישראל הייתה ידועה כמדינה אשר השביתות בה גדולות וקצרות, בשנים האחרונות אנו עדים לשביתות שיכולות להימשך לנצח, מהסיבה הפשוטה שהשרים האחראים לא ממש אחראים, גם ברמה הפורמאלית. כי מי שמחזיק במפתחות הכספת הוא משרד האוצר, המצב הזה נוח לכולם, מלבד כמובן לאלו שזקוקים לשירותים. זכרו גם את השביתות השנה של מורי בתי הספר התיכוניים ובאוניברסיטאות שגם שם השרה האחראית לא ממש עשתה הרבה.

דוגמה הפוכה לחוסר העניין והאחריות החסרה ראינו, במה שקרוי, הרפורמה במס שהציג בשידור ישיר לפני פחות משבועיים שר האוצר. חלק מהתוכנית, הגרועה לטעמי, היה הפחתת הטבת המס על קרנות השתלמות. ההסתדרות הכריזה מיד על סכסוך עבודה כללי במשק, ועוד לפני שעברו השבועיים של תקופת הצינון הודה שר האוצר שטעה. "שר האוצר ציין כי "מתוך אחריות אישית למצב המשק ולשמירה על יציבותו הגעתי למסקנה כי נכון יהא למנוע מהמשק, לעת הזו של חוסר יציבות פוליטית, זעזועים נוספים הכרוכים בשביתות וערעור מערכת יחסי העבודה במשק. טעיתי בעיתוי ובהערכת המצב הפוליטית לפיה ניתן היה לקדם את התוכנית בכללותה, חרף מרכיביה השנויים במחלוקת, והאמנתי כי ניתן היה לקדמה בהידברות".

מה ההבדל בין האירועים הללו? בשניהם ההסתדרות היא המייצגת את העובדים (איגוד העובדים הסוציאליים הוא חלק מההסתדרות). בשניהם הוכרז סכסוך עבודה כצעד מתחייב לפני שביתה, והנה שביתה אחת נמשכת כחודשיים וחצי והשנייה אפילו לא יצאה לפועל בשל נסיגת משרד האוצר מתוכניתו. בכל זה יש משהו שונה בין שני האירועים, האוכלוסיה הנפגעת. העובדים והעובדות הסוציאליות עובדים עם אוכלוסיה שזקוקה לעזרתם, אוכלוסיה שקופה בעיני הציבור וגם בעיני מקבלי ההחלטות, עליה אפשר לחסוך, כי קול שוועתם לא נשמע, וגם אם נשמע לא מעורר כלום אצל השומעים. לעומת זאת הנפגעים מביטול הטבת המס על קרנות השתלמות, ברובם, קצת יותר חשובים מהקודמים, חשיבותם נובעת מהכנסתם, ולכן חשוב לשמור שלא יפגעו

זה שאנשי ציבור לא מתרגשים אני מבין, גם אם לא מקבל, מה שאני לא מבין למה ההסתדרות לא מפעילה את אותה עוצמה כאשר היא מתייחסת לשני הנושאים. מה היה קורה אילו הייתה ההסתדרות מכריזה על שביתה כללית אם לא יגיעו להסכם המסיים את שביתת העובדים הסוציאליים? לדעתי, זה היה עוזר גם אם היו מגבלות חוקיות על שביתה כזאת. כעובדה זה לא נעשה ואני חושש שגם לא יעשה. כרגיל במקומותינו יש שווים ויש שווים יותר, ומה לעשות מי שמקבל שירות ציבורי חשוב הוא מהשווים פחות, הרבה פחות.     

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נורית

  לאור ההסטוריה העגומה של מאבקי נשים לשוויון זכויות בארץ, ארגון
  עובדים שמורכב רובו ככולו מנשים, קשה לו יותר להשיג הישגים משמעותיים
  מאשר ארגון שמורכב מגברים ושראשיו מיליטנטיים הרבה יותר מכל אשה בראש ארגון.
  או אז נזכרתי באילנה כהן מזכירת ארגון האחיות שהובילה כמה מאבקים רציניים בצורה
  מיליטנטית ביותר והשיגה את מה שהשיגה. האם הסיבה היא שבראש ארגון העו"סים לא
  עומד/ת מישהו מיליטנטי/ת דיה? או שמה בלי אחיות אי אפשר להפעיל בתי חולים
  ואילו חוסר או העדר עו"סים משפיע רק על חלק קטן (עני וחסר השפעה) של האוכלוסיה.
  אין לי תשובה אני רק מעלה תהיות.

  אגב, משרד הרווחה,הוא אחד המשרדים שתחלופת השרים והמנכ"לים היא
  מהגדולות, דבר שלא תורם ליציבות, מגביר אנרכיה (כל שר השאיר כמה מאנשי שלומו במשרד
  ועד ש"הצליחו" לפטרם והביאו "אנשי שלומנו" אחרים, המערכת לא תפקדה).
  זה משרד שהמון כסף עובר דרכו לכיסים שונים ומשונים אבל לא לעובדים.

 2. עוקצן

  התשובה אולי נעוצה בדבריו של עופר עיני: "אני מברך על הורדת המס", משל היה לפחות עודד טירה. אם למישהו היה ספק לגבי מקומה של ההסתדרות של עיני במהלכים הנוכחיים ואת מי היא מייצגת.
  למעשה עיני נוהג בפוליטיקה סקטוריאלית ופרטיזנית במובן הגרוע ביותר של המלה: הוא מתנגד אך ורק לצעד שההסתדרות חתומה עליו, שהוא ההסכם הקיבוצי שכולל את ניכוי המס על הקרנות. זאת בנוסף לכך שחלק מקרנות ההשתלמות עצמן שייכות להסתדרות או לגופים מסונפים (שזה לא רע כשלעצמו, אבל בהקשר הזה מריח מאינטרנסטיות).

 3. אורלי נוי

  נכון לעכשיו, הפתרון המבריק של בוז'י הוא במקום לשבור את הראש מול משרד האוצר כדי להשיג עוד תקנים לעו"סים, פשוט להוריד מתחומי האחריות שלהם ובכך להפחית את עומס העבודה שלהם! כך שיכול להיות שמעכשיו, ההחלטה אם להוציא ילד שנמצא בסיכון כלשהו מהבית תעבור לידי מורתו, שכן היא כבר השתדרגה משהו משהו עם האופק החדש של השרה תמיר ויש לה זמן ומרץ לטפל בבעיות נוספות.
  יכול להיות שהרצוג ג'וניור קיבל את השראתו ממשטרת ישראל, שכן שם מיושם הרעיון הזה כבר מזמן. בעקבות עומס היתר על שוטרי ישראל, המשטרה מזמן פטרה אותם מלבצע משימות שיטור בערים הערביות ובכך מפנה להם זמן לעשות את העבודות החשובות באמת, למשל לסייע לנושים כאלה ואחרים לזרוק מהבית חייבים למיניהם. אין ספק, הראש היהודי ממציא לנו פטנטים.

 4. חיים וינטראוב

  כשנתב"ג שובת – כל המתמוגגים מדושן ומדבש פוחדים לטיסותיהם ולנקודות ה"נוסע המתמיד" שלהם ומייד הלובי נזעק בכנסת והכל נפתר תוך יומיים.
  כשעובדי חברת החשמל שובתים מייד הלובי חוכך ידיים, מפעיל מכבש לחצים על הפוליטיקאים והכל בא על מקומו בשלום (עבור החשמלטורים) והשביתה נפסקת.
  כשהעוס"ים ומטופליהם החלשים בחברה הישראלית שובתים זה לא מזיז לאף אחד, כי לעוני אין לובי בכנסת ובחברה הישראלית.
  העוני הוא בודד וספציפי. אין לו שתדלנים.

 5. אילן תלמוד

  ההסתדרות תמיד עזרה לחזקים. עוד לירוחם משל ובומה שביט היתה ברית נגד הממשלה. היא תמיד ייצגה את העובדים החזקים לטובת שיסוע המעמד העובד בין העובדים הקבועים בעלי השכר הגבוה לבין העובדים חסרי הזכויות, החלשים, או חסרי זכויות אזרחיות.

 6. תוהה

  בזכותה – ורק בזכותה – לא התקיימה שביתת סגל זוטר ומורים מן החוץ, אחרי שעמדה במלוא הכוח מאחורי הדרישות שלהם ודאגה שיתקבלו.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  היה חסר רק שתכתוב על "הוועדים החזקים" ועל כל חברי האיגודים המקצועיים המיליונרים, שרק מחכים להוריד לכם את השאלטר ופוגעים בצמיחה עם המחויבויות הקטנונית שלהם לזכויות עובדים והתאגדות קולקטיבית. המאמר שלך רומז – אבל רק רומז – לאותה מנטרה בדיוק. שכחת את מרקס? בוא נשסה קבוצת עובדים אחת באחרת ועל הדרך נצלם את היגואר של חבר הועד מהנמל, במקום להתמקד בעוולות השלטוניות ובאוצר שמחכך ידיו בהנאה ממאבקים כאלה.
  לכל המלעיזים – תעבדו 32 שנה במפעל ממשלתי, עם דיפלומה של הנדסאי, תקבלו 7500 שקל ברוטו ואז תבלבלו את המוח על העובדים החזקים ו"השכר הגבוה".

 8. רוני,עו"ס

  נכון.רובן המכריע של העוסי"ם בישראל הינן נשים.והדבר המדהים הוא שכמעט מאז היותו ארגון מסודר מנהיגים אותו דווקא גברים.ואין אלה גברים שכל עיסוקם זה פוליטיקה אלא עובדים המתחילים ומשולבים בתוך המערכות ועושים למען העובדים תוך כדי עבודתם השוטפת כמטפלים במגוון הנושאים ברווחה.להזכירך שגם שני ארגוני המורות/ים מונהגים ע"י גברים כאשר רוב העובדות/ים הינן מורות.העובדה שציינת לגבי ארגון האחיות ומנהיגתן לשעבר מוכיחה רק דבר אחד:אין זה משנה אם זה גבר או אישה.משנה מה באמת הם עושים בשליחותם זו כמייצגי עובדות/ים.

  בקשר לסיבות העיצומים של העוסי"ם , חשוב להזכיר שעל אף שאין אלה מכוונים לטובת שכר והטבות שכר אין זה אומר שמצבם טוב.הוא אפילו גרוע מאוד.הנה דוגמא:עו"ס בעל תואר שני עם וותק של 10 שנים מרוויח/ה 4800 ש"ח בחודש!
  רבים מבין העוסי"ם חושבים שזו היתה צריכה להיות עילת העיצומים ולא מחסור בתקנים.

 9. אלכס מפ"ת

  מטרתה האמיתית של היתארגניות העובדים היא להשיג הטבות שכר מול המעבידים ולשמור עליהם משחיקה כל יתר ההשגים הם מישניים (ומושגים בדרך אגב ).
  הנשק היחידי שיש לאירגוני העובדים היא השבתה אלא שההשבתה אפקטיבית רק כאשר היא פוגעת בגופים משפיעים במשק בכל מצב אחר ההשפעתה של ההשבתה כמעט ולא קיימת ואינה משיגה את מטרתה.

  לכן כאשר אירגון פותח בשביתה על השביתה ליפגוע בעלי השפעה אחרת השביתה תיכשל ,היום בישראל שבה הלכידות החברתית גוססת או אולי כבר הלכה לעולמה.

  היום הייתי מצפה מההיסתדרות לחבר קבוצות עובדים חסרי השפעה עם קבוצות עובדים שהשפעתם רבה והם עוסקים בתחום קרוב דוגמא לכך הם הרופאים והעובדים הסוציאליים כאשר ההשבתה תהיה של שניהם ביחד אזי היא לא תיתארך כל כך .

 10. יואש

  הצירוף של שר חלקלק וחמקמק יחד עם יו"ר הסתדרות יחצ"ני – הם המזל הרע של העוס"ים ומטופליהם.
  כי ממה נפשך: לשר הרצוג לא איכפת מכלום, משרדו מטיל עליו עקה ושעמום, אפס מחויבות חברתית וכושר ביצוע.
  עייני המזכ"ל של הסתדרות העובדים מסתדר מצוין בלי לדאוג לאלו שזקוקים לכך וחוטא בייצוג יתר, בטיפוח ויחצנות של העובדים החזקים (ה"שאלטריסטים") ושל עצמו.
  עם נבחרים מייצגים כאלה אין על מי להלין ואין במי לתלות אפשרות תיקון.

 11. זאב שפיר

  כל שאמרו על ההסתדרות ה"חדשה" נכון.אני מניח שמר עיני יש לו השפעה ניכרת על העומד בראש האיגוד וסביר להניח שהוא 'איש/ה שלו'.מה שעובדי/עובדות האיגוד צריכים לעשות הוא קודם כל עניינם.באזור זה של המזרח התיכון עוצמת האיום הוא הנשק החשוב ביותר להשגת השפעה(ולא רק באזור זה) לפיכך חובתם של העובדים לנהל מאבק טקטי כזה שיוציא משלוותם את האחראים למצב.הנתונים ידועים ומוכרים לכל המתמודדים .גם התוצאות ניכרות בשטח.מסקנות צריכים להפיק השובתים בכדי לחולל מפנה לטובתם.זה מצער שנאלצים לנקוט בדרך לוחמנית זו,אבל זו פני המציאות המכוערת במקומותנו.

 12. עוקצן

  אני לא מכיר את איגוד העו"סות, אבל אם מדובר בארגון בסגנון ההסתדרות, הדבר הראשון שצריך לעשות הוא דקפטיציה פוליטית. התאגודת דמוקרטית ומיליטנטית היא המפתח.

 13. עוקצן

  אגב אני לא בטוח גם לגבי היצוג של העובדים החזקים. בחברת חשמל מונהגים בקנה מידה נרחב חוזים אישיים, שמובילים לגרורותיהם הטבעיים בדמות תעסוקה קבלנית. אם לחברת חשמל היה כזה ועד חזק מגובה בהסתדרות הוא מזמן היה שם את הרגל בדלת של ההפרטה הזאת.

 14. אודליה

  לעיצומים אין כמעט שום השפעה על אף גורם פוליטי כזה או אחר. אפילו עובדים סוציאליים לא ממש יודעים על מה העיצומים, על אילו תחומים הם חלים וכו. לא כל מחלקות הרווחה מגבות את העיצומים, חלקן מתפקדות כרגיל. אין אחידות וזה נראה ממש מגוחך מול שותפינו לעבודה. מעבר לזה שאנחנו עו"סים – אוכלוסייה מוחלשת כמו לקוחותינו, דווקא אנחנו צריכים להבין שהעיצומים מחטיאים את המטרה ברגע שהם מכוונים כלפי החלשים ביותר שהם ילדים ואחרים. הרי הם בטח לא יתלוננו וילחמו עבור הצרכים שלהם!! הסנקציות שאנו נוקטים אמורות להיות מכוונות בצורה כזו שלא יוכלו להישאר אדישים כלפינו וכלפי המטופלים. עובדים סוציאליים שחרטו על דיגלם להיות מסנגרים של אוכלוסיות חלשות ולהוביל לשינויים חברתיים לא ממש עושים זאת כיוון שאבדה תקוותם וכורעים תחת העומס. אני חושבת שצריך לעשות את זה אחרת……..ואפילו להעיז ולהיות קצת יותר מיליטנטים. יש לנו המון כוח, אנחנו רק צריכים להתאגד יחד ולחשוב איך משתמשים בו בחוכמה.

 15. שור

  אבל ממש תמיד ההסתדרות הגנה על החזקים והשבעים.

  שור

 16. דורון

  ולכן אינה צריכה לקחת צד בנושא העיצומים של העובדים הסוציאלים, משום שמטרת השביתה שלהם אינה להיטיב עם העובדים.

 17. שור

  כשאין מספיק עובדי רווחה, אז העומס נופל על אלו שיש,
  ולכן מדובר במאבק לשיפור תנאי העובדים.
  אשמח להסביר לך ביתר פירוט אם עדיין לא הבנת.

  שור

 18. שור

  לאור שתיקת הכבשים והיעדרותו של שר התיירות (סליחה, רווחה) מהארץ,
  ההוא ששתק כמו דג בחקירת עמותות ברק שהעסיקו מאות עבריינים עם מזוודות מלאות מזומנים וגנבו את השלטון בארץ בשנת 1999,
  העלה חה"כ משה כחלון מתנועת הליכוד (הכי חברתית שיש) את הנושא בכנסת ,
  צדיק אחד בסדום.

  http://www.nfc.co.il/Archive/003-D-30577-00.html?tag=10-57-23

  שור