הפנתרים השחורים החדשים רצים לעיריית ירושלים 2008

הפנתרים השחורים החדשים

קול קורא

"או שהעוגה לכולם, או שלא תהיה עוגה"

סעדיה מרציאנו ז"ל

לקראת הבחירות המתקרבות לעיריית ירושלים החלטנו, בשכונת הקטמונים ב-12 ליוני 2008, ערב לי` סיוון ה`תשס"ח, להקים את מפלגת "הפנתרים השחורים – תנועת השכונות לשינוי ירושלים", בראשות איילה מרציאנו-סבאג.

המפלגה מתכוונת לרוץ בשלב הראשון לעירייה, ולהעמיד את איילה מרציאנו-סבאג כמועמדת לראשות העירייה, ובהמשך, אם תזכה להצלחה ולתמיכה מן הציבור, תתמודד המפלגה גם לכנסת.

אנחנו קוראים להקמת מפלגות דומות על-פי הדגם של הפנתרים השחורים החדשים בירושלים לקראת הבחירות המקומיות של 2008 גם בערים אחרות. נשמח לשתף פעולה, לתאם תוכניות ולאחד כוחות לקראת הבחירות לכנסת.

אנחנו קוראים לכל מי שמאמינים בדרכנו, לכל מי שמאמין שצריך לשנות את הדרך מן היסוד, לתת סיכוי לנוער בשכונות, לשנות את המצב החברתי הנורא, ליצור שיוויון בין השכונות השונות ולהיאבק בשלטון ההון והשחיתות, להצטרף אלינו עוד היום, אם דרך האי-מייל ואם בטלפון, להיות פעילים, להצטרף למחשבה, פעולות, הפגנות ולבסוף כדי ליצור את השינוי ביום הבחירות לעירייה.

אי-מייל: panterim.shehorim@gmail.com

טלפונים:

איילה מרציאנו-סבאג: 054-4340774, 050-8174562

מורן: 052-3760195

אלמוג: 050-7518905

כולכם מוזמנים למפגש בתאריך ה-3/07/08 בשעה 19:00 במבנה של השומר הצעיר, מול בית-ספר גבעת גונן.

זִכרו, גם בעזרת שני מושבים במועצת העיר בשלב הראשון נוכל להתחיל לשנות את המצב!

והשינוי תלוי בהתגייסותכם!

המפלגה תהיה הקול של השכונות בירושלים, קטמונים, מוסררה, גילה, תלפיות, קרית יובל, נוה יעקב, פסגת זאב, רמות, בקעה, נחלאות, עיר גנים, ארמון הנציב, קרית מנחם, פת, מלחה וכל שאר השכונות, והקול של כל מי שמזדהה עם השכונות ועם תושביהן, ומעוניין לשנות את המצב הקיים ולהפיל את שלטון העשירים והמושחתים של אולמרט-ביבי-ברק-לופליאנסקי-גידאמק-ברקת-עמדי.

איילה מרציאנו-סבאג, העומדת בראש התנועה, היא אחותו של סעדיה מרציאנו זיכרונו לברכה, שנפטר לפני כחצי שנה והיה מנהיג הפנתרים השחורים, והיא מחוייבת להמשיך את דרכו. איילה עמדה בראש מאבקים רבים של השכונות, וזכתה בהישגים רבים מול השלטון ולמען האזרחים. המאבק האחרון אותו היא הנהיגה, בקיץ שעבר, היה מאבק מחוסרי הדיור בבור שיבר בירושלים – בסוף המאבק זכו כל המשפחות שישבו במאהל בדיור. איילה הנהיגה גם את מאבק האמהות החד-הוריות בירושלים, ותמכה במאבק הנכים, והוכיחה בכל שנות פעילותה יושר ונחישות, הדרושים לנו גם היום.

היום יותר מתמיד נכון לבחור אישה מזרחית לראשות העירייה והמדינה, כדי לשנות בהן את המצב מן היסוד – כי במצב הקטסטרופלי בו נמצאות ירושלים ומדינת ישראל, בכל התחומים, אי-אפשר להסתפק בשינויים קוסמטיים, אלא בשינוי רציני.

הפנתרים נלחמו בשנות השבעים כנגד שלטון מפא"י אשר השפיל את המזרחים, המרוקאים, העיראקים, הכורדים, התימנים, הקווקאזים, התוניסאים ואחרים, ביקש להפוך אותנו לפועלים בשכר רעב הנמצאים תמיד בסכנת פיטורים, זרק את ילדינו מבתי-הספר ומילא בהם את בתי-הכלא, הפך את השכונות שלנו לשכונות של עוני ומצוקה, ולעג לתרבות שלנו ולשפה שלנו.

כמו הפנתרים שלא היססו להיאבק למען הצדק והשוויון, השיגו הישגים רבים בזמנם, והצליחו לפרוץ לתודעת כל אזרחי המדינה וכל תושבי שכונות המצוקה ועיירות הפיתוח, כך יאבקו גם הפנתרים החדשים למען שיוויון בחינוך, בדיור, בבריאות, בפרנסה, בתרבות ובייצוג הפוליטי.

אנחנו מאמינים שעתה לא יספיקו הפגנות, כמו בזמן הפנתרים ההם, אלא יש לפעול לשם כך שניכנס באופן דמוקרטי למועצת העיר ואחר-כך לכנסת, ונשנה את המציאות. אנחנו לא מבקשים פירורים מהשלטון, אלא מבקשים להחליף את השלטון! אנחנו הרוב – ורק על ידי צבירת כוח במוסדות השלטון, המנוהלים כעת על-ידי בעלי הון השולטים גם בתקשורת, נוכל להכריח בהתחלה את השלטון להתייחס אלינו, בעזרת כמה מקומות במועצה, ואחר-כך נחליף אותו לגמרי ולשנות את עתיד ילדינו!

הדיכוי והקיפוח והנישול, שהיו נחלת הפנתרים השחורים של שנות השבעים, ונחלת כל המזרחים במדינה מאז שנות החמישים, לא הסתיימו, רק שבשנים האחרונות הם שינו את פרצופם, ובמקום הגזענות הגלויה לחלוטין של ממשלות מפא"י, שחשבו שהמזרחים אינם ראויים להשכלה, לדיור ראוי או לפרנסה, המדיניות הפכה להיות מוסתרת, והיא לכאורה תוצאה של כלכלת שוק ש"מיטיבה עם כולם" חוץ מאיתנו, תוצאה של מושגים שהפכו קדושים כמו הפרטה, גלובליזציה, רפורמות שקריות המיטיבות רק עם העשירים במיסים, וקיצוץ קצבאות כדי שהעניים "יצאו סוף סוף לעבוד" (רובנו עניים עובדים! ואילו הזקנים, שגם מהם קוצץ, כבר עבדו מספיק), או תוכניות עבדות כמו חברות הקבלן ו"תוכנית ויסקונסין".

את המציאות המרה מסתירים מזרחים שמכרו את נשמתם לשלטון ההון, אנשים חייכניים כמו מאיר שטרית, שאול מופז, סילבן שלום ופואד בן-אליעזר, שאמורים להיות הנציגים שלנו, ובעצם מאפשרים את הנישול של המזרחים.

עתה, יותר משלושים שנה אחרי פעילות הפנתרים במוסררה ובקטמונים, אחרי ההפגנות הגדולות בכיכר הדוידקה וכיכר ציון ובגן בור שיבר וגן סאקר, אחרי מבצע העברת בקבוקי החלב מרחביה לקטמונים, כאשר מצבנו הכלכלי רק מדרדר, אנחנו חושבים שאנחנו מוכרחים להקים מחדש את הפנתרים השחורים, ולהיאבק על השלטון, ולהציל אותנו מידי העשירים, המושחתים, הגנרלים וכל אלו שיורקים בפרצופינו כבר שנים ארוכות.

ביבי, שנראה שעומד לחזור ולהיות ראש-ממשלה, היה האב המכה של השכונות, שהמשיכו להצביע לליכוד מאז 77 כמחאה על שלטון מפא"י המדכא וכתמיכה במנחם בגין ובשותפות ההיסטורית שהוא הציע למזרחים. השכונות המשיכו להצביע לליכוד גם כאשר הוא מחץ אותן וגנב את כספן וזהותן והשפיל אותן, והיום אנחנו קמים ואומרים – ביבי הוא לא אבינו, לא נהיה עוד ילדים מוכים, הגיע הזמן שאנחנו ננהיג את העירייה ואת המדינה!

לא ניתן את קולנו שוב לליכוד בעירייה, ולא לכל הממשיכים של דרך הטרור הכלכלי שלו וההנהגה האנטי-אנושית, שמשותפת לרוב המפלגות הגדולות כיום, בכנסת ובעירייה, קדימה, העבודה, אורי לופליאנסקי, גאידמק, ניר ברקת ועמדי. הגיע הזמן שהשכונות, שהן הרוב במדינה, יטלו לעצמן את זכותן הדמוקרטית להנהיג את החברה בישראל.

אנחנו יודעים שהיום לא רק המזרחים מדוכאים בשכונות, בבלוקים הצרים וברחובות, בחינוך הכושל ובבתי-הסוהר, בחוסר העבודה ובעבודה הקשה בשכר רעב, בהזנחה של העירייה וביחס המפלה של המשטרה, וקוראים לכל המדוכאים להצטרף אלינו, לאתיופים, לרוסים, לערבים, לחרדים, לפועלים, לשכירים, למובטלים, לגימלאים, לנוער, וגם לבני המעמד הבינוני, וגם לאשכנזים בתוכם, אשר יודעים שאם תמשך המדיניות הכלכלית גם הם יהפכו לעניים, וכל כספם ירוכז בידי העשירון העליון, אחר-כך בידי המאיון העליון, ולבסוף על-ידי האלפיון העליון.

אנחנו קוראים לנשים מכל המעמדות, האמונות, העדות והדתות, הסובלות הראשונות והעיקריות מן השלטון הקיים, הגברי והדורסני, מן העוני, מן האלימות, מן החינוך הכושל, להצטרף אלינו, ולא רק כפעילות אלא גם כמנהיגות. אנחנו קוראים לנשים החד-הוריות לחדש את המאבק, במסגרת הפנתרים.

אנחנו קוראים לכל המזרחים בכל המדינה, אשר עברו שנים ארוכות של דיכוי כלכלי ותרבותי, אשר את חלקו הפנמנו אל תוכנו והתחלנו בעקבותיו לשנוא חלקים מתוך תרבותנו, לשנוא את עצמנו, להתחבר אלינו, להכיר את תרבותנו, ולפעול למען תחייה תרבותית ורוחנית של המזרחים, אשר לא תוכל להיוולד ללא כבוד עצמי, לימוד, והכרה בערכם של עולמות הנצח של התרבויות מתוכן צמחנו, היהודית, הערבית, הכורדית, התורכית, הפרסית, הספניולית, הקווקאזית ועוד.

אנחנו קוראים למזרחים אשר הצליחו להיחלץ ממעגל העוני וטיפסו למעמד הביניים לא לשכוח ולא לזנוח את אחיהם, לא להכחיש את תרבותנו, לא לשנות את שמות משפחותיהם ולא לשתוק עכשיו, כאשר אנחנו קוראים להם להצטרף לפנתרים השחורים. זה הבית שלכם וזאת החובה שלכם כלפי המקום ממנו צמחתם, כדי לאפשר לאחרים להיחלץ מן העוני!

אנחנו קוראים לאחינו המזרחים המצביעים לש"ס, בתקווה לשינוי, להביט במראה ולשאול איזה שינוי הביאה ש"ס למזרחים בחמש עשרה השנים האחרונות? גם אנחנו התמלאנו גאווה בהתחלה בהצלחה של ש"ס, כעסנו על היחס המזלזל כלפי ש"ס מצד המפלגות הגדולות, גם אנחנו גאים בתורת ישראל – אבל ש"ס נותנת שוב ושוב את ידה לקיצוץ קצבאות, לעלייה במחיר הלחם, לקיפוח השכונות בירושלים, ולא נאבקת כמעט על אף זכות חברתית בסיסית, ושותפה לשלטון ההון!

אנחנו קוראים לערבים, אחינו ובני-דודינו, אשר אנחנו שותפים להם בשפה ובתרבות ובאוצרות רוח, לזכור את ההיסטוריה המשותפת לנו, אשר רובה התבססה על שלום וכבוד הדדי, להכיר במקומנו בתוך המזרח-התיכון הישן והחדש, ולהיאבק במשותף נגד כל מי שמבקש להפוך אותנו ואותם לכוח עבודה זול וניתן לפיטורים ולניצול, נגד כל מי שהגזענות מבעבעת בו ושונא את המזרח, לועג לשפתנו, מבטאנו ותרבותנו, ומבקש למחוק אותה ולהשכיח אותה. אנחנו מכירים בהשתתפות שלנו בגזענות בישראל כנגד ערבים, ואנחנו מציעים הכרות משותפת ומחודשת בין יהודים, מוסלמים ונוצרים, עד שנשיב עטרה ליושנה.

אנחנו קוראים לאשכנזים, אחינו, להביע שאט נפש מדרכם של רוב השליטים האשכנזים של המדינה עד כה, לנטוש את דרך הדיכוי או ההכחשה, להודות בפריבילגיות שהם זכו להן כאשכנזים במדינה, ולשתף איתנו פעולה לצורך שינוי עתידי. ההודאה שלכם בעבר אינה מתבקשת כדי להשפיל אתכם, או כדי להפוך אתכם למדוכאים החדשים, אלא כדי לבנות את העתיד. אנחנו מכירים את הסבל שאתם עברתם בעבר באירופה, ומבקשים שאתם תבינו את סבלם של האחרים. אנחנו מודעים לגזענות ממנה סבלתם באירופה, ומבקשים כי תהיו רגישים לגזענות אותה חלק גדול מכם הפנה כלפי אחרים.

אנחנו פונים לאתיופים ואומרים: אתם סובלים בעשרים וחמש השנים האחרונות ממה שאנחנו סובלים ממנו שישים שנה, לעיתים בצורה יותר קיצונית. אנחנו מכירים בכך שגם אנחנו שיתפנו פעולה עם מי שדיכא אתכם ב-25 השנים האחרונות, ומבקשים שנלחם יחד נגד הדיכוי הכלכלי והתרבותי ונגד הגזענות, ופותחים את הדלת למנהיגות האתיופית שתצטרף לפנתרים.

אנחנו פונים לרוסים ואומרים: בעשרים השנים האחרונות נוצר מתח ביניכם לבינינו כאשר השלטון הפנה אתכם לשכונות, ואנחנו מכירים בשותפות שלנו לגזענות נגדכם בחברה הישראלית, ומבקשים ליצור בינינו לביניכם חיים משותפים. אנחנו מקווים שלא תבחרו לתמוך במי שידכא בסופו של דבר גם אתכם, ושלא תנסו להצטרף למדכאים, אלא שתיתנו יד למאמץ רחב של מאבק נגד הדיכוי, ופותחים את הדלת למנהיגות הרוסית שתצטרף לפנתרים.

אנחנו פונים לחרדים ואומרים: אנחנו לא שותפים להסתה החברתית נגדכם, ואנחנו חושבים שאתם חלק חשוב מן העיר והמדינה. בסופו של דבר אתם חלק מן השכבות המקופחות, וסובלים מן המצב הכלכלי כמונו, ועל כן אנחנו מצפים שתצטרפו למאבקנו הצודק, ופותחים את הדלת למנהיגות החרדית שתצטרף לפנתרים. המנהיגות שלכם עד כה שכחה אותנו, ואילו אנחנו מבטיחים לא לשכוח אתכם גם כשנהיה בעמדות ההנהגה.

 אנחנו קוראים לחברי התנועה הקיבוצית המתפרקת, לפעילים חברתיים ולפעילים לזכויות אזרח ואדם, לפעול יחד איתנו. המאבק למען נפגעי רצח העם בדארפור חשוב, חשוב גם הסיוע לפועלים הזרים בארץ, ובכל אלו אנחנו תומכים בפה מלא. אבל חשוב גם להביט פנימה, וקרוב, ולראות שהבעיות לא נמצאות רק במרחק של מאות קילומטרים, אלא כאן בכל ערינו. אסור לנתק את המאבקים לזכויות אדם מן המאבקים החברתיים!

אנחנו קוראים לפנסיונרים להצטרף אלינו, ולהיאבק על חברה טובה ובה יחס הולם לזקנים, לניצולי השואה ולכל זקן וזקן מכל מוצא ומעמד, בשם ערכי המוסר הבסיסיים. חברה שאינה דואגת לפנסיונרים אינה רואיה להיקרא חברה.

אנחנו קוראים לנוער לקום ולהיאבק על עתידו, במסגרת הפנתרים. אתם העתיד, והמדינה והעירייה מפקירות אתכם. אנחנו נתבע להקים את בתי הספר הטובים ביותר, המגישים לבגרויות, בשכונות המצוקה ובעיירות הפיתוח, להפוך גם את ההשכלה הגבוהה באוניברסיטאות לנגישה לבני-השכונות, כי ההשכלה היא המפתח לשינוי החברה. אנחנו קוראים לכם להצטרף לפעילויות, כדי לשנות את עתיד החברה כולה.

אנחנו תובעים שיוויון בכל העיר ובכל המדינה בכל התחומים, לא רק הקמת בתי תמחוי לאוכל, חלוקת מזון בפסח או שיקום שכונות קוסמטי (שגם אותו מאיר שטרית סוגר), אלא להקים בשכונות תיאטראות (אשר יציגו את התרבות שלנו, הישנה והמתחדשת, ולא את סאלח שבתי), הוצאות ספרים, לבנות דיור הולם וזול, לטפח את הגינות הציבוריות, לשנות את יחס השוטרים ומערכות החוק לבני השכונות, ולקדם את החינוך.

בעזר השם, אינשאללה, יצליח האל במעשי ידינו ונזכה לתקן עולם, נשים קץ לשלטון המליונרים, עורכי-הדין, הגנרלים והאליטות התקשורתיות, הפוזלות כל הזמן לאמריקה במקום להסתכל על הבית, נלחם בשחיתות ונהווה מופת ודגם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יעל

  כל הכבוד לכם. ישר כוחכם. עם קיומכם נותר עוד שביב של תקווה לחברה הישראלית

 2. עוקצן

  לגבי מבנה התנועה והחברות בה, כמו גם לגבי האידאולוגיה וההשקפות הרחבות יותר שלה?

 3. אנה גראד

  אני חושבת שהצלחתי להשכיל מטקסט כ"כ קצר יותר משהצלחתי להשכיל ממורה כושלת בהסטוריה בתיכון…

  ישר כוח!

  אנה גראד

 4. רוסי

  אני רוסי. מעולם לא נתקלתי בקיפוח, לא האשמתי אחרים במצבי הכלכלי ולא ביקשתי התנצלות .
  שנות ה-50 עברו חלפו, מפא"י ונגזרותיה מזמן לא בשלטון. הגיע הזמן להפסיק להאשים ולהתחיל לשנות – לא שינוי מערכתי אלא קודם כל שינוי פנימי. המניפיסט כאן רק מוכיח שאולי הפנתרים חדשים, אבל הראש ישן. לכל אדם הזדמנות וכלים לממש את כישוריו. גם בבית הספר הכי נחשל. גם אם אתה אתיופי.

  הטענות על העוני מצחיקות אותי. ההורים שלי גרו בברה"מ עם עוד 2 משפחות בדירת 3 חדרים ועדיין לא ראו עצמם עניים. אנשים רבים הטוענים לעוני מחזיקים פלאפון ,צופים בטלויזיה ומתגנדרים אצל מעצבי שיער, מותרות גם בעיני אנשים שלא רואים עצמם עניים .
  אם כן, רבותיי, כל עוד תקליט הקיפוח ממשיך לנגן, אל תקחו את הקול שלי בחשבון.

 5. אורלי נוי

  כירושלמית, כבר השלמתי עם העובדה שלא אצביע בבחירות המוניציפאליות הקרובות. תודה שהחזרתם לי את אופציית ההצבעה!

 6. אורי

  נו, ואחרי שגידפת אותי ושכמותי, את מבקשת עוד שאצטרף?
  את וחברייך הרי ספוגי שנאה ורגשי נחיתות; תוכלי לספר מה עשית למען המדינה, הארץ והחברה ? תוכלי להציג תכנית חברתית מדינית? כלכלית? בטחונית?
  שמא תספרי קצת על סעדיה ז"ל ומסעו במפלגת העבודה…

 7. טלילה סטן

  1. איילה, כאשר מנית את העוולות שעוללו לילדי עדות המזרח שכחת את חטופי תימן ואת ילדי הגזזת.

  2. "והיום אנחנו קמים ואומרים – ביבי הוא לא אבינו". תיגמלו מהצורך האינפנטילי לראות בפוליטיקאי "אב". אתם אנשים בוגרים ולא "ילדים". אנשים בוגרים שלא נגמלו מחיפוש אחר "אב" ייקבלו אב מתעלל.

  3. אל תיכנסו לתפקיד "המזרחיים הדפוקים" כי בזאת אתם ממשיכים את מדיניות "ההפרד ומשול" של השלטון.
  דברו על שכבות מוחלשות ומקופחות ללא חלוקה לקבוצות. החלוקה למזרחים, ערבים, אשכנזים, דתיים, גברים ונשים (*) מחלישה אתכם ומשחקת לידיים של אלה החולשים עליכם בזכות ההפרד ומשול.

  ד"ש לראובן אברג'יל , ושיהיה בהצלחה.

  – – –
  (*) הפמיניזם, גם הוא משרת את מטרת ההפרד ומשול, כפי שכתבתי ב"מניפסט האנטי פמיניסטי" שלי.

 8. בלהה גולן

  כנראה נשמט החלק מההודעה,בהצלחה!

  מצע – הפנתרים השחורים החדשים לעיריית ירושלים 2008

  המצע מתייחס לכל בני העדות והדתות במדינה ובעיר ללא הבדלי גזע, מין, דת, צבע ולאום.

  1. חינוך
  יום חינוך ארוך בשכונות / חינוך חינם ושיוויוני החל ממעונות יום ועד לתיכונים / העלאת רמת בתי-הספר בשכונות המצוקה / הגדלת המלגות לסטודנטים מהפריפריות ושכונות המצוקה / העירייה תתקצב מעורבות של סטודנטים בשכונות / הגדלת התקציבים לשעות תגבור בבתי-הספר / הפעלה מלאה ורצינית של המתנ"סים בשכונות ופתיחת המתנ"סים הסגורים / חוג חינם לכל ילד במתנ"סים בשכונות / יצירת קייטנות ציבוריות / יצירת מעונות במתנ"סים.

  2. פני העיר
  שינוי פני השכונות בכל המובנים, בטיפוח שכונתי, בחזיתות הבתים, בתוך הבתים – ולא לפרוייקט שיקום שכונות מנותק ומתנשא / החזרת כוח למנהלים הקהילתיים / יש לשקם את מרכז העיר הנראה מוזנח בחלקים גדולים שלו.

  3. רווחה
  הגדלת דרמטית תקציבי העירייה המופנים לרווחה / הפנתרים השחורים ידרשו תיק זה בעירייה / שינוי פני לשכות הרווחה / שיתוף פעולה בין הרווחה לתושבים לחיזוק הקהילה / הרווחה אינה צדקה אלא צדק ועל כן היחס כלפי התושבים צריך להיות שוויוני ובלתי-מתנשא.

  4. מרכזי הגמילה
  מציאת פתרון הולם לבעיית הנרקומנים בשכונות / פתיחת מרכזי גמילה נוספים / שיפור התנאים והגדלת התקציבים לשיקום האסיר / הגברת ההסברה נגד סמים בבתי-הספר.

  5. משטרה
  אסור המשטרה תהיה אגרוף של הממסד נגד השכונות כפי שהיה בעבר / שיפור יחס המשטרה לבני השכונות / מטרת המשטרה להילחם בפשיעה ולהבטיח את הביטחון ברחובות של כולנו, ולא לדחוק את הפשיעה מן השכונות המבוססות לשכונות העוני / שינוי ברמת הפשיעה יהיה רק תוצאה של חינוך טוב יותר וצמצום העוני / הגברת השיטור הקהילתי.

  6. שיוויון עירוני
  היחס אותו מקבלות שכונות שונות בעיר צריך להיות שווה, בתקציבים המתקבלים, בשירותי התברואה, בבניית מוסדות ציבור (יוחזרו סניפי הבנקים והדואר לשכונות, למקומות בהם הם נסגרו), בשירותי התרבות / אי-אפשר להשלים עם יחס של איפה ואיפה בין שכונות מבוססות לשכונות מצוקות, ובין אשכנזים, מזרחים, חרדים ופלסטינים / יש למנוע הפרטת שירותים ציבוריים והסרת אחריות העירייה מחיי תושביה.

  7. תרבות וספורט
  יש להגדיל את תקציב התרבות בעיר / תקציבי התרבות של העיר נועדו לכולם וצריכים לשרת את המגוון התרבותי של העיר, ולא לכפות על התושבים תרבות אחת / התרבות צריכה לצמוח מן המקומות השונים בעיר ולא להיות מיובאת מתל-אביב, או חיקוי זול של תל-אביב / התרבות צריכה להיות בכל מקום ומיועדת למגוון של העדות, הדתות והשפות / ירושלים כעיר הקדושה לכל הדתות והעדות צריכה להיות חלוצת הפלורליזם התרבותי בישראל, ולפיכך תשאף לקדם את התרבות המזרחית והערבית שאינן באים לידי ביטוי מספיק בתרבות הישראלי בכלל ובכלל זה בירושלים / יש להרחיב את הספריות בשכונות, להקים מסגרות של תיאטרון קהילתי בשכונות, ומרכזי תרבות / יש לשפץ את מגרשי הספורט העירוניים, ולהציע לימודי ספורט חינם לכלל הילדים והנוער.

  8. דיור
  על העירייה להרחיב את מלאי הדירות הציבוריות שברשותה / לקבוע קריטריונים שיוויוניים לדירות / ביטול לאלתר של כל הפינויים מהבתים והריסות הבתים בכל ירושלים.

  9. קשישים
  יש לספק לכל הקשישים בעיר, הנמצאים במצב קשה, אוכל, חימום, תרופות / השלכת הזקנים לשכונות אינו פתרון / אל תשליכונו לעת זקנה.

  10. המלחמה בשחיתות
  מאבק בשחיתות העירייה, ובשחיתות כל הרשימות במועצת העיר.

  הַמיליונים לַמיליונים!
  די לשחיתות ולשלטון ההון

 9. mor

  ממרכז אמריקה אני קוראת את הכתבה ומתרגשת מאוד. שולחת המון חיזוקים ואהבה. מור

 10. שיקו

  עלו והצליחו לשנות מהמסד לטפחות. פתאום נזכרתי במצגת זו של יעל פרייברג ואורלי הומל (וזאת חרף השגיאה התוכנית בה באשר ליחס בין הפנתרים ומצפ"ן, לא נורא עדיין מצגת שווה לילדים וצעירים):

  http://www.criticalpedagogy.org.il/gal2/index.htm

 11. אלי10

  איפה אחינו היקר ראובן אברג'יל? פנתר ותיק בעל ניסיון במאבקים ובעל השקפת עולם מגובשת.

 12. דב קולר

  תמיכתי ואהדתי נתונה לתנועת הפנתרים השחורים החדשים.
  המניפסט המופיע כאן היום ב"העוקץ" – הוא רחב, כנה, הומניסטי, דמוקרטי ומאחד.
  הכרתי את סעדיה מרציאנו ז"ל בפגישה שארגן בזמנו תאודור הולדהיים ז"ל, חבר קיבוץ בית אלפא.
  אני זוכר את סעדיה כבחור צעיר, מבריק, חד לשון, נלהב וכריזמטי. אין הנצחה יפה יותר מהמשך מאבקו הפוליטי – חברתי, כפי שעושה כעת אחותו וכל הפעילים. לעסוק בפוליטיקה פירושו לעסוק בשחרור.
  וגם הצעה אני מציע:
  חשוב לפתח מודלים כלכליים אלטרנטיביים לקפיטליזם המנוון את תודעתנו ונפשנו, ומנכר אותנו מהווייתנו החברתית.
  כדאי לחבר בין הרעיון הקואופרטיבי ובין טכנולוגיית האינטרנט – כדי ליצור קואופרטיב אינטרנט.
  הקואופרטיב הזה יספק עבודה ופרנסה לחבריו, מכל רחבי הארץ, ויאפשר בעזרת חלק מהכנסותיו,
  לקדם מייזמים של השכלה, תעסוקה, בריאות, ודיור, ושלום – לכל אדם.

 13. שירה אוחיון

  כל הכבוד לאיילה סבאג על האומץ והנחישות. כל הכבוד על כך שבניגוד לרוב האנשים במדינה היא בוחרת לא לשתוק ולקום לעשות מעשה פוליטי. כל הכבוד על הקריאה לכל הקבוצות בחברה.
  לא השלטון פה מושחת אלא האזרחים כולם ששותקים, בורחים לכל מיני מחוזות אסקפיסטיים (מי שיכול בורח לח"ל כמובן), מסתתרים בעילום שם מאחורי מקלדות, סולדים מחדשות ומפוליטיקה, ובעיקר לא קמים ומוחים נגד שלטון ההון והרשע ובכך מאפשרים את המשך הניצול והדיכוי. "לא תעמוד על דם רעך" כתוב במקורות היהודיים, אבל כמעט כולם פה שותקים. על שלילת זכויות אדם יומיומית של הפלסטינים, על הניצול והעושק של העובדים ובמיוחד עובדי הקבלן,על הפגיעה הקשה בכל הקבוצות המוחלשות, על הגזענות הבוטה כלפי מזרחים, ערבים , אתיופים, מהגרי עבודה וכל מי שרק אפשר להתגזען עליו. על הפגיעה בחופש הביטוי וההתארגנות, על הרס התרבות והחינוך ועל חגיגולת השחיתות וההפרטה שמשרתת את בעלי ההון.
  תארו לכם מה היה קורה לו כל האזרחים כאקט של מחאה נגד הבנקים שמעלים את העמלות כל הזמן בתיאום ביניהם היו מחליטים לסגור את חשבונות הבנק שלהם למשך כמה ימים. בן יום הרי היו מבטלים את העמלות כי בלי למצוץ את דמנו וכספנו הבנקים לא שווים כלום. הם יקרסו בזה אחר זה כקוביות דומינו. אבל בישראל האזרחים ויתרו על כוחם, ויתרו על הסולידריות וויתרו על המדינה. כל אחד מנסה להרוויח כמה מפירורי השחיתות לעצמו ואחרינו המבול.
  מאחלת לאיילה ולחבריה לדרך בהצלחה. אני איתכם.

 14. אחד

  תרדו באמת מהעניין של "מזרחים" ו"אחינו האשכנזים". כך אתם מסיתים את המאבק מעוולות השלטון האמיתיות, המפורטות במצע.

 15. אתי מלוד

  מבחינתי השם "פנתרות שחורות" יכל להתאים יותר (מפאת הדיכוי הכפול של הנשים) והמשפט המשקף קבוצה זו

  "כולם שווים (באידאלוגיה) אך יש שווים יותר (במציאות)".

  לעניות דעתי, אנו נאבקות/ים על שינוי חברתי שישליך על כלל החברה (עדה/לאום/מגדר) בכל התחומים שנמנו כדי

  לאפשר לכל אזרח/אזרחית להתבטא ולהציע חלופות לנורמות פסולות שהשתרשו בחברה (ויש מי שמעוניין לטפחם).

 16. laylatofu

  תצליחו בשליחות האור שלכן ושל כולנו .נהדר ופותח את הלב לשמוע על נשים כמוך איילה שמתמידות על אף כל הקשיים בדרכן.מתפללת שתקבלו מושבים בעיר וכך בתמיכתנו בכם נעזור לעצמנו לחולל שינויים בחיינו וחיי הילדים שלנו.הייצוג שלכן חשוב ביותר לכולנו ללא הפרדה .תודה על ההשראה.

 17. גלי

  מה לגבי שכונות במזרח ירושלים?

 18. איילה סבאג מרציאנו

  שאלת שאלה ברורה ושקופה מאוד גלי, כתוב במצע שלנו ובקול הקורא שאנחנו נסייע לכולם ללא הבדל: גזע, מין, דת, צבע, לאום ועדה ובכלל. אנחנו נכבד כל אדם בכל אשר הוא. אני מקווה שעניתי על שאלתך.
  בימים הקרובים יעמוד האתר שלנו לרשות הציבור כולו ושם ניתן יהיה לעקוב אחר ההתפתחויות והפעולות המתוכננות. כתובתנו תוצג בהעוקץ.
  כל המגיבים תבורכו!
  איילה בבאג מרציאנו.

 19. יורגן

  "או שהעוגה לכולם, או שלא תהיה עוגה" – חד , ברור אבל כל כך בריוני.
  כל כך עובד לידיים של מי שרואה את הסטריאוטיפ המזרחי בתור הצ'חצ'ח של השכונה. למה לא להגיד עוגה לכולם וזהו ?

  הרבה יותר קל להאשים את הממסד מאשר לקום בשבת בבוקר ולקחת את הילדים לנקות את החצר המשוותפת ולשתול בה עגבניות וקטניות שהנבטנו בבית על צמר גפן (אני עשיתי את זה, פעילות נהדרת לכולם).
  מעולם לא ראיתי חשבון נפש מזרחי בקשר לתרומת המזרחיים לאלימות, לתרבות ה-"מגיע לי" ולגישה הרקובה של לא לצאת פראייר.

  אני מאחל לתנועה החדשה בהצלחה מתוך אמונה שראשיה באים בידיים נקיות ומתוך רצון לעשות טוב. אני מקווה שימצאו את הדרך הנכונה לעזור גם לערביי העיר ולהחזיר אליה את החילוניים.

 20. אלמוג

  הפנתרים השחורים החדשים בעד שיוויון. נקודה.
  יש ניסיון קבוע להעמיד מול כל ניסיון פוליטי מזרחי את סבך הפרדוקסים:
  ומה עם מזרח ירושלים? ולמה אתם מתייחסים במצע לשכונות יהודיות הנמצאות מעבר לקו הירוק?
  התשובות שלנו הן פשוטות:
  התנועה קמה בקטמונים, והיא מבקשת לייצג את השכונות, שכונות המצוקה, שהן בעיקרן מזרחיות.
  היא לא פונה לערבים במזרח העיר כקהל מצביעים, כי הם בוחרים לא להצביע, ואפשר להבין את הבחירה שלהם.
  כאשר התנועה תהיה שותפה במועצה היא תבקש לפעול למען שיוויון בין כל חלקי העיר, מזרח ומערב, מזרחים ואשכנזים, חרדים, דתיים, מסורתיים וחילוניים.
  אגב – מועצת העיר לא מחליטה על עתיד מזרח העיר, אבל אחראית בינתיים לשיוויון.
  והתשובה הזאת נכונה גם לגבי גילה, פסגת זאב וכו' – אלו שכונות מזרחיות, שתושביהן עודדו לעבור אליהן ממקומות אחרים בעיר, דוגמת קטמונים ומוסררה. אנחנו לא נפקיר אותם בשם איזה אידיאלים פוליטיים, לכאורה, שזה מעבר לקו הירוק. צריך להיות שוויון למזרח העיר, כל עוד שלעירייה סמכות על כל העיר, בכל חלקי מזרחה – יהודים וערבים.

 21. אמיר פכר

  מי יתן ותרוצו גם לכנסת (אז יהיה לי על מי "לבזבז" את הקול שלי)
  "לבזבז" כי אני מאוד פסימי בקשר לסיכוי לשינוי
  הלווי שאני טועה

 22. מיכה רחמן

  כל הכבוד ליוזמה להקמת תנועת הפנתרים השחורים החדשים. הפעולות שהובילה איילה סבאג בעבר היו לדעתי טובות וחשובות במיוחד מאהל מחוסרי הדיור בבור שיבר. אני איתכן/ם.
  יש לי בעיה עם המצע. הדרישות הרדיקליות והרוח המהפכנית אינם באים לידי ביטוי במצע. לדוגמה: לבקש הגדלת תקציבי לשכות הרווחה פירושו לתמוך במדיניות של עזרה למוחלשים אחרי שכבר הוחלשו. זו עזרה שכמעט אין סיכוי שתפתור בעיה יסודית. זו תמיכה במדינת סעד ולא במדינת רווחה מתוקנת. לעומת זאת לדרוש תקציבים לדיור ראוי ולתעסוקה ראויה, ולדרוש שכר הוגן הן דריושת רדיקליות יותר שעשויות לפתור בעיות מן היסוד. למשל, שכר הוגן לעובדי עירייה זוטרים. אותו דבר לגבי נקיון החצרות וטיפוח השכונות. במקום זה צריך לדרוש מבנים ראויים. (דווקא בנושא זה אני חולק על הביקורת לגבי שיקום שכונות, צריך לדרוש הגדלת תקציבים לשיקום שכונות פיסי ולא ההפך). חייבים לדעתי לגבש מצע גם מעשי וגם רדיקאלי אסור להשאר ברמת הסיסמאות על השיוויון למרות שהן חשובות.
  השאלה חשובה נוספת לדעתי היא השאלה הפוליטית. איילה סבאג תהיה חברת מועצה טובה וחשוב שתהיה במועצת העיר. השאלה איך עושים את זה. ולשם כך צריך לגייס אנשים ונשים המבינים בנושא ולגבש דרך רצינית לפרסום עבודה פוליטית וכל הקשור בבחירות.

 23. איילה סבאג מרציאנו

  אני אשמח מאוד לראות אותך במפגש שלנו בתאריך 03/07/08 , בשעה 19:00, במבנה של השומר הצעיר (מול בי"ס ג. גונן) בקטמונים. מיכה אנחנו צריכים אנשים בדיוק כמוך אז תביא איתך כמה חברים ותבוא.
  נשתמע..
  איילה

 24. איילה סבאג מרציאנו

  תאמין לי אמיר ששינוי אנחנו נביא על בטוח!!! והקול שלך לא יבוזבז כשתתן לנו אותו אתה לא תצטער. השלטון הגיע לנקודת אל חזור הם הגיעו לשיא השפל ואין מצב לתת להם להיות שם כשהם מתעללים, בנכים, בעובדים, בקשישים ובניצולי השוואה ועוד ועוד… הפנתרים השחורים קמו בכדי לשנות ואנחנו לא ניתן לאף אחד להסיט אותנו מהמטרה שלנו שהיא לשדוד מהמושחתים את השלטון. כן, היום אנחנו צריכים לשדוד להם את השלטון משום שהם לא יוותרו על הנוחות והחיים היפים. קמנו, התעוררנו תצטרפו אלינו.
  אמיר, אם אתה יכול תעשה מאמץ להגיע למפגש ותתרגש כפליים.
  איילה

 25. דפנה גרוס-מנוס

  איחוד עם מפלגות הסטדנטים החדשות יכול להגדיל משמעותית את הסיכוי להכנס.
  יש להמנע מפיזור הקולות בסוף לא יכנס אף אחד מול הכוחות הגדולים.
  יש צורך להתחיל כבר עכשיו בצעדים ראשונים של מנהיגות אמיתית! אחדו כוחות ועלו והצליחו!

 26. אורלי

  הדגל הזה שאתם מניפים מסתיר את המצע המעולה שלכם שאותו הביאה לכאן בלהה גולן.
  הדגל הזה שאתם מניפים מסתיר את המטרות החברתיות הנעלות שאתם מתכוונים להלחם למענן וחבל!!
  כולנו בני אדם כולנו שווים בעיני האלהים ואדם ללא הבדל של מין דת וגזע.
  החשוב הוא לעזור לשכבות החלשות.
  החשוב הוא שכמה שיותר אנשים ישרים שעומדים מאחורי המצע שלכם ייכנסו לפוליטיקה.
  ואז אולי יחול שינוי.
  בהצלחה תמיד.