מהו מאבק האולפנים?

מטה מאבק האולפנים

                   

מאבק מורי האולפנים נולד כתוצאה מהחלטת משרד החינוך, שהתקבלה לקראת שנת התקציב 2008, לסגור את האגף לחינוך מבוגרים, ובתוכו את כל אולפני העברית לעולים חדשים, ולפטר את 800 מורי האולפנים לאלתר.

קצב העלייה לארץ עומד על כ-20,000 עולים לשנה ב-4 השנים האחרונות.

אולפני העברית קיימים במדינת ישראל למעשה מאז קום המדינה. תפקידם המוצהר  והמעשי: הנחלת הלשון העברית לעולים לישראל. שיטות ההוראה באולפנים הינן מגוונות, משתנות ומתעדכנות עם השנים. אולם הבסיס הרעיוני היה ונשאר מאז ומעולם: הנחלת השפה צריכה להיות באחריות המדינה, ולהיעשות בשני רבדים לפחות : הרובד הפונקציונאלי –  הבא לשמש את העולה החדש בבואו להיקלט בארץ ולתפקד בכל תחומי החיים, והרובד התרבותי – החגים, המסורת, המקורות, ההיסטוריה  וההיגיון הפנימי והעמוק של השפה – כל אותם הדברים שבלעדיהם שפה נשארת בבחינת כלי פונקציונאלי במקרה הטוב, ותו לא.

בנוסף, משמשים האולפנים כ"בית" הראשון של העולים בישראל, כשער לתרבות ולחברה הישראלית, כמשענת ותמיכה לעולה החדש, אשר מתמודד עם קשיים אין ספור בתהליך קליטתו  בארצנו הנהדרת.

עם תחילת המאבק, הסתבר ששרת החינוך רואה את תפקיד האולפנים באורח שונה. עפ"י דבריה במליאת הכנסת, בעקבות שאילתות והצעת אי-אמון בממשלה שהוגשה בנושא (3.3.08), תפקיד האולפנים אינו כמתואר מעלה, אלא "מתן שירותי שפה". בנוסף אמרה השרה, שאין זה מתפקידו של משרד החינוך להקדיש משאבים לאלו שאינם ילדים. משרד החינוך מעוניין להשקיע את משאביו בילדים עד גיל 18, ולמרות המחיר הכואב הכרוך בפיטורי מורים והשארת אלפי עולים ללא מענה מקצועי – זהו סדר העדיפויות שנקבע.

למותר לציין, ש-800 מורי האולפנים (מורות, בעיקר) הינם אב ואם בישראל, המגדלים ילדים ומפרנסים משפחות, הרואים בעבודתם מקצוע ופרנסה, אך גם שליחות ציונית ללא מרכאות, ומהווים עבור העולים החדשים הרבה יותר מאשר מורים הנותנים "שירותי שפה". מורים אלו עומדים להישלח הביתה עם פנסיות שהן כמחצית משכר המינימום (!) בישראל, במקרה הטוב, או עם פיצויי פיטורין מגוחכים במקרה הפחות טוב.

עם קבלת ההחלטה, הודיע משרד החינוך שהוא מעוניין להעביר את נושא האולפנים לאחריות משרד הקליטה, וזאת משום שהוא זה ה"אחראי" לעולים לישראל. משרד הקליטה מצידו הודיע, שאין ביכולתו התקציבית והמקצועית לנהל מערך אולפנים והוראה, ולפיכך הוא בודק אפשרויות "מיקור חוץ" – דהיינו, הפרטה, אם תוטל עליו האחריות לעניין.

מאבק מורי האולפנים מתנהל כבר כחצי שנה.  במהלכו התרחשו הדברים הבאים:

 1. בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת התקיימו בחודש דצמבר 2 דיונים, אשר קראו למשרד החינוך לחזור בו מהחלטתו הנמהרת .
 1. בוועדת החינוך של הכנסת התקיים דיון (7.1.08), בסיכומו יצאה קריאה חד משמעית לשרה לחזור בה מהחלטתה.
 1. דיון בסיעת מפלגת העבודה בכנסת (28.1.08) שבו נכחה שרת החינוך, ובו התבקשה השרה לשקול שוב את החלטתה מתוך שאיפה לפתרון ראוי יותר.
 1. שאילתות במליאת הכנסת והצעת אי- אמון בממשלה (3.3.08) בעניין בה תמכו 33 חכי"ם.
 1. עצומת חכי"ם ביוזמת ח"כ פרופ` אריה אלדד נגד סגירת האולפנים עליה חתמו 61 חכי"ם והוגשה לשרת החינוך.
 1. פנייה לעשרות גורמים: הסוכנות היהודית ,סופרים, אנשי רוח, עיתונאים , ארגוני עולים ועוד ועוד.

משלא הסתייע עניין העברת האולפנים למשרד הקליטה, ניסה משרד החינוך להעבירם למשרד הגימלאים (!), בטענה שלמשרד זה יש תקציבים פנויים והוא מעוניין לקחת את נושא חינוך מבוגרים לידיו.  עם היוודע דבר החלטה זו, נערך שוב דיון דחוף ומשותף של וועדות החינוך והקליטה בכנסת (26.5.08). בדיון זה נכחה מנכלי"ת משרד החינוך. בעקבות הביקורת הקשה מכל קצוות הבית על הכוונה להעביר את האולפנים לגימלאים, נסוג משרד החינוך מכוונה זו, והודיע כי האולפנים ישארו במשרד החינוך.

ואולם….

פעילות האולפנים מצטמצמת מדי יום, חלק מן המורים כבר יושבים בבית כמובטלים מאונס, נאסר על פתיחת כיתות מכל מיני סוגים, מאות עולים, זכאי עלייה וחברי תנועות נוער ציוניות הבאים במסגרת פרוייקטים ציוניים שונים הפונים לאולפנים נענים בסירוב.

הכיוון ברור: משרד החינוך סוגר את האולפנים, או לפחות מצמצמם אותם למינימום כאשר במקביל מתחילים גופים פרטיים המעסיקים מורים בחוזים, בשכר שעתי מינימלי, להיכנס לתחום וכך תוך מספר חודשים עלולים להגיע פיטורי מורים ואכן יתבצע חיסול מפעל ציוני מפואר בן 60 שנה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פיפס

  "ארצנו הנהדרת"

 2. מטה מאבק האולפנים

  נוספים,-חברי ועדות הקליטה והחינוך, שלי יחימוביץ ועוד, מאות מורי האולפנים היו מפוטרים כבר במאי !

  אנו מביעים את זעמנו : איך ייתכן שמשרד החינוך מחסל את האולפנים ומחזיק מאות מורים באי-ודאות כבר למעלה מחצי שנה, הכנסת והסתדרות המורים מתנגדים נחרצות, ושום דבר לא נפתר ? איך ?

 3. איציק ניסני

  צרת החינוך משלום אך-שווא
  צר עולמה כעולם נמלה .
  הייתי מול ביתה -לא מכבר
  השקפתי להפגנה עבור 130 אמהות לילדים נכים
  הצרה מנעה מהם בין יום סייעות אישיות לילדיהן הנכים בזמן הגן
  בקשו ממנה להסיר את רוע הגזירה
  אך כרגיל היא סרבה ושבה אל כסאה המרופד
  אז לסגור אולפנים?
  קטן עליה !!!!!!

 4. ג'וד

  זו לא הדרך…מה ניתן להוסיף על הרגשת העלבון הצורב והאכזבה הגדולה מכל הגורמים? כך גומלים בארצנו לעושים במלאכה בכל תנאי…לאנשים שמטרתם היא ללמד ולחבר לארץ… יולי החליטה ועפ"י אדם אחד עם ראייה מעוותת…מפעל ציוני קורס , מורים מפוטרים..ואין גואל ואין זועק…ככה יעשה …במדינתנו!!! חבל…

 5. רעיה רוטשילד

  מאמרם של ספורטה ויונה מציג את מאבק האולפנים בצורה נכוחה והוגנת. ואולם עדיין מן הראוי לנסות ולהבין את הרציונל העומד מאחורי החלטותיה של שרת החינוך. אם רק נמשיך ונקרא את המאמר הבא "הכל עסק-גם החזרת השבויים היא עסק" נוכל להבין את הדרך בה מתקבלות החלטות במדינת ישראל בימינו. והדרך היא דרכם של הכלכלנים ממשרד האוצר: "הכל סחיר". הכל עסק כלכלי .לכאורה היינו מצפים להתייחסות שונה מהפרופסור לחינוך יולי תמיר. היינו מצפים שתהיה מצידה התייחסות ערכית , אולם נערי האוצר מכתיבים את הדרך . הם אינם עוסקים באידאולוגיה. אצלם יש 'תשומות' ו'תפוקות'. וגם אם במקרה יווכחוו שאפילו לשיטתם התפוקות עולות בהרבה על התשומות, הרי מייד הם שולחים לעיתונות הודעות הבאות להכפיש את ציבור המורים לעברית . וכבר התפרסמו בראשית הסכסוך הודעות בעיתונות על כך שהמורים לעברית אינם עושים את העבודה כראוי ועל כן יש לפטרם ולהפריט את האולפנים. למחיר החברתי אין מתייחסים.
  היום זוהי בעיית האולפנים ומוריהם, אך לתקדים זה תהיינה השלכות נכבדות על מערכת החינוך כולה. גם לליבה , הילדים בבתי הספר .למעשה, כבר עתה מנסה משרד החינוך להיפטר ממורים ותיקים , שכן משכורותיהם גבוהות מדי. בסופו של דבר יתקרה תופעה הפוכה מזו שמנסים למכור לנו. רמת המורים במשרד החינוך לא תשתפר . המורים בבתי הספר יהיו עובדים זרים , כפי שקורה עתה באנגליה ובמדינות אירופאיות נוספות. ומה יהיה אז על החינוך?
  לגברת תמיר פתרונים.
  האולפנים הם ,איפא, בחזית המאבק של מערכת החינוך כולה, לפיכך מערכת החינוך כולה צריכה ללחום את מלחמתם..

 6. מיה

  מעניין אם איזו דודה של שרת החינוך היתה עולה ארצה ורוצה ללמוד באולפן פרטי, היתה שרת החינוך מזדרזת לממן את לימודיה.

 7. אתי מלוד

  אין ספק שארצנו הקטנה מקסימה ונהדרת, אך מי שמעכיר ופוגע בנורמות, בערכים ובתרבותה הם בני-אנוש (בעלי

  השפעה וקובעי המדיניות). כדי למנוע פגיעה כזו מוטלת עלינו האזרחים החובה להתאחד ולמחות על צעדים שמכתימים

  ומכערים את פני התרבות והחברה במדינה יקרה זו שאין לנו בלעדיה.

  הפגיעה היא לא גזירה משמים אלא קביעה שניתן לערער עליה ולמצוא חלופות אחרות במינימום פגיעה אם בכלל.

 8. איתן קלינסקי

  לצערי, למורי האולפנים נמצא תחליף זול.
  חלק הארי של האולפנים כיום פועלים במסגרות של המתנס"ים . המורה המועסק מקבל את שכרו לפי שעת עבודה בפועל. לרוב זה מסתכם בשלושים שקל לשעת הוראה. המורה אינו זכאי לקרן פנסיה, לימי מחלה ולחופשה.
  טרם יציאתי לגימלאות נפלה בחלקי הזכות הגדולה לנהל את האולפן לעברית בכפר הנוער ניצנה במשך שלוש שנים. היום אני עד איך פעילות חינוכית רבת הישגים – שהקלה על קליטתם של צעירים ומבוגרים ברחבי הארץ – נרמסת על ידי משרד החינוך. ומה שמצער ביותר השימוש בעבדי הוראה !!!!! ולא בעובדי הוראה במרבית האולפנים שעדיין פועלים.
  חבל שמפלגת העבודה שותפה לתהליך מסוכן של העברת העובד החינוכי לרשותן של עמותות שונות , המעסיקות את עובדי ההוראה בתנאים משפילים של חברות כוח אדם.

 9. מורה באולפן

  תודה על הבמה ועל מתן האפשרות לבטא את מצוקות החברה הישראלית וחולייה.

  לא ברור עד כמה ה"רשת" מועילה למאבקים ציבוריים וחברתיים, לא בטוח שהתבטאות וירטואלית מקדמת

  דיון ציבורי והעיקר, אין ודאות לגבי התוצאות המעשיות.

  למרות זאת, במאבקים ארוכים ומתמשכים, חשוב לתת אפשרות לוינטלציה \"איוורור", הוצאת קיטור ושיחרור לחץ.

  מאבק מורות האולפנים הואמאבק מתיש וסזיפי שסופו הוכרע זה מכבר על ידי רבים ממשתתפי ועידת החינוך

  המתקיימת, איך לא, ב"דייויד אינטרקונטיננטל" במימון הסתדרות המורים ובניצוחה.

  המאבק משקף את היחסים בין ההון הפרטי לבין ההשתוקקות של הקברניטים להגיע לחוף מבטחים ולהעביר

  את הספינה לבעליה, לרדת לחוף ולעשות לביתם.

  אנחנו טוענים נגד הפוליטיקאים , שאינם מפעילים שיקולים אסטרטגיים בבואם לקבל החלטות- ש ג י א ה !

  האסטרטגיה קבועה, העיקרון ברור- התפרקות מכמה שיותר אחריויות בזמן הקצר ביותר.

  האולפנים הם רק תחום אחריות אחד שמסמן את בוא הסתיו. המדינה בשלכת ולא ירחק היום והיא תעמוד

  במערומיה לקראת ימי הקור.

  אלא שמדינה איננה עץ נשיר – סביר להניח שהעלים הנושרים אינם חלק ממחזור עונות השנה. קרוב לוודאי

  שהם מצביעים על קמילה.

 10. דבורה רבינוביץ

  יוסי וסרמן מזכ"ל הסתדרות המורים, שותף מלא למהלכים של שרת החינוך ובמילא גם לכישלונות. השרה רוצה לסגור את האגף כדי לממן את הרפורמה שהסתדרות המורים שותפה בה. זהו יום שחור לוסרמן שנותן יד הן לפיטורי מורים חברי הסתדרות המורים והן לסגירת מפעל ציוני עתיר זכויות והישגים.

 11. מורת אולפן- אילת

  1.העולים המעטים שמסיימים אולפן נבחנים בכתב ובע"פ והישגיהם מוכחים שחור על גבי לבן.
  הבעייה הבוערת היא נשירת עולים רבים במהלך הלימודים.אלה -לא מקבלים את המינימום .הגורם המכריע לנשירה (אולפני ערב)הוא הקושי העצום והלא סביר בלימודים נמרצים הדורשים רכוז מייד לאחר יום עבודה קשה פיזית ועוד גרוע מכך המעסיקים תובעים מהם משמרת נוספת כפולה ביום (מצוקה בכוח אדם) וויתור על יום הלימודים.! מעקב אישי שלי אחר סיבות לנשירה מתועד אצלי בעשרות יומני כיתה. תלמיד השורד עד סיום הכיתה-השיגיו יפים ביותר.
  אילו מורות האולפן אינן מקצועיות מספיק-כפי שנטען מדוע אם כך פונים כעת בדיוק לאותן המורות שפוטרו מהאולפנים ללמד דרך העירייה?(בחצי. המשכורת) מוזר…

 12. עדינה גרינפלד

  שרת החינוך גמרה אומר לחסל את אחד מחשובי המפעלים הציוניים בני זמננו. לא די ש 150 מורים פרשו ממערכת השכלת מבוגרים בתנאים מחפירים,בשנה האחרונה אלא שששרת החינוך עושה הכל שלמורים המעטים הנותרים לא תהיה עבודה היא מתעקשת שלא יהיה מענה הולם לאוכלוסיות העולים השונות. היא אוסרת על פתיחת אולפני המשך לרמותיהם השונות ולסוגיהם השונים. אולפנים אלה חיוניים כאויר לנשימה לקליטתם של העולים , לאפשרות מציאת עבודה בארץ , לתקשורת מילולית ראויה ולהבעה בכתב. היא אינה מאשרת כיתות מקצועיות לרופאים , למשל. ומונעת פתיחת כיתות לשילוב תעסוקתי. נראה כאילו המילחמה במורי האולפנים הפכה למלחמה אישית של השרה בטובי המורים בארץ. מורי האולפנים רואים בעבודתם לא רק מקום פרנסה אלא שליחות לאומית במלוא מובן המילה. חבל ועצוב שאנו תתקלים ביחס כל כך פוגע כל כך ובלתי הולם מצד השרה. כל מילה שנאמרה בכתבה אמת היא , אני קוראת לכל מי שיכול לסייע בידינו לעצור את המהלכים הרי האסון לסגירת האולפנים לעברית!!!

 13. מודאגת

  נראה כי ממשלתנו לא מכירה את הביטוי הזה. השורה האחרונה היא זאת שמעניינת אותה. כמה זה עולה לנו? זה נכון בעניין האולפנים וזה נכון גם ביתר הנושאים.
  לדעתי, נושא סגירת האולפנים חשוב ביותר ולו רק מהסיבה שהמשך העלייה חשוב לעתידינו. ובלי שפה לא תיתכן קליטה מוצלחת בארץ.
  אני סבורה שלא רק שאסור להקטין את מספר הכיתות באולפן אלא צריך להגדיל אותו ולהרחיב את מגוון אפשרויות הלימוד .
  מתוך היכרות עם המערכת הזו, המורים שם עוסקים מלאכת קודש. אני מקווה שהשרה לא תמשיך באטימותה ותבין שכדי לבנות רפורמה כמו "אופק חדש" לא צריך להרוס פרוייקט ציוני מוצלח. כולי תקווה שהיא תתחרט עכשיו על החלטתה ולא תסוג כשכבר לא יהיה מה להציל.

 14. מורה באולפן

  אין הרבה מה להוסיף על תחושת ההשפלה והביזיון- לאחר 20 שנים בהן השקעתי את כל כולי למפעל האדיר הזה.
  מקווה עדיין שהממשלה תתעשת ותיתן את המשאבים והתנאים, כדי שנוכל להמשיך וללמד בכבוד, וללא השפלה.

 15. אסתר קלינסקי

  יחד עם אישי עבדתי כמורה באולפן בכפר הנוער ניצנה במשך שלוש שנים . שש שנים עבדנו כמורים שליחים בבתי ספר ישראליים ברוסיה ובאולפנים להוראת העברית לצעירים ולמבוגרים.
  היום כגמלאית של משרד החינוך אני עדה לקבורתו של אחד המפעלים החינוכיים הנפלאים שמערכת החינוך ביישראל בנתה.
  אני כואבת את המציאות העגומה של הפרטה הפוקדת את האולפנים שנותרו.
  רוב המורים שמועסקים היום , קשורים בעמותות המשלמות שכר ירוד לפי שעת הוראה ללא תנאים סוציאליים מינימליים.
  לכן מגיעים היום לעבודה באולפן מורים ללא הכשרה מינימלית, המסכימים לעבוד תמורת 30 שקל לשעה ללא חופשות , ללא ימי מחלה וללא זכויות לקרן פנסיה.
  העמותות שמעסיקות את המורים אינן דואגות לימי השתלמות , כפי שהיה מקובל בתקופה בה עבדתי באולפן.
  הפיקוח היחידי הוא אדמינסטרטיבי , אין פיקוח במישוריות הפדגוגית.
  החור של הגרוש מנווט היום את המפעל היפה . החור של הגרוש כמנווט יחידי מביא בימים אלו את המפעל הזה לקבורה. ועל כך אני מצרה.
  .

 16. מלכה שלומוביץ

  השרה מעוניינת להעביר את כל מערכת החינוך ל"אופק חדש". ראו מה עושים למורים שאינם מעוניינים בכך?
  מבנה האולפנים והלומדים בהם אינו מאפשר העברת הרפורמה לאולפנים. על כן , על פי השרה אין מקום לחינוך מבוגרים בהם האולפנים במערכת החינוך.

 17. עודד אפרתי

  למעט ה"דמוגרפיה" הגיזענית, צריך מזמן היה לבטל את ההתעסקות הממשלתית בנושא קליטה והמרת דת ולסגור את הסוכנות. הגיע הזמן לטפל בערבים הישראלים ולא בנינים של יענקלה. מזמן ניגמרו רדיפות יהודים בעולם

 18. מורה

  מורי האולפנים נאבקים לא רק על קיום האולפנים לעולים ועל פרנסתם, אלא גם על פני ועתיד החברה הישראלית כולה! עבודת הקודש הנעשית באולפנים, אינה ניתנת להפרטה! לא כל דבר במדינה הזו נמדד בכסף ובשיקולים כלכליים! שרת החינוך, במירוץ להשלטת הרפורמה במערכת החינוך, שכחה בדרך את הערכים הלאומיים והציוניים! לא יתכן ששרה אחת, שיתכן מאוד שזמנה בממשלה קצוב, תהרוס מפעל ציוני בן 60 שנה! לא יתכן שהיא תאטום את עצמה לכל התומכים הרבים בקיום האולפנים כחלק ממערכת החינוך! מורים רבים פורשים עכשיו, בתנאים מביישים, לא של עובדי מדינה! למורים האחרים יש לדאוג שתהיה עבודה ולא לייבש במכוון את האולפנים, כפי שנעשה כבר חודשים ארוכים! יש להוסיף שעות לעולים ולאשר אולפני המשך ומסגרות נוספות להנחלת הלשון העברית!

 19. בלהה

  עד מתי ימשיכו להפריט ברוב המקרים ההפרטה לא הוכיחה את עצמה חוץ מזה שהעשירה את העשירים ופגעה באוכלסיה החלשה. חוסנה של חברה נמדד במערכות חינוך שבהן ההשקעה היא לטווח ארוך.מתי תפקחו את העיניים ותראו קצת רחוק מהאף? שלא יהיו אולפנים לעולים יהיה קשה יותר להקלט במדינה ובחברה ,גם קשה להם.

 20. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  המדינה בפשיטת רגל וזה רק אחד הסימנים. סדר העדיפויות הלאומי טעון בדיקה יסודית ומהותית.

 21. מיכל

  באמת, אין הרבה עוד להוסיף. מקרה האולפנים הוא רק סימפטום. לא נוותר, נמשיך לעבוד עד האחרון העולים.

 22. מורה באולפן

  שרת החינוך נטפלת אל האולפנים עוד מאז היותה שרת הקליטה. בגלל קביעתה המצוצה מהאצבע כי "האולפנים כשלו בתפקידם" – הכניסו האולפנים את נושא מבחני הסיום, בהם עומדים התלמידים המסיימים בכבוד רב, ורבים מהם אף מגיעים לציונים מעולים! ואין להתפלא על כך, כי אנחנו משקיעים את הנשמה ועובדים מכל הלב, בלי להתעסק עם בעיות התנהגות ומשמעת שמאפיינות את חינוך הילדים, אך לא את כיתות המבוגרים שלנו. לאחר שהבאנו את העולים להישגים המצויינים במבחנים – מצאה יולי תמיר דופי ברמת הדיבור ה"חלשה" לדבריה, אצל עולים שבדקה לדבריה זמן רב אחרי שסיימו ללמוד. ומה הפלא? ברגע שהם חוזרים לסביבתם הטבעית (=הבית) או למקום עבודה זול (כיוון שידיעת העברית אותה רכשו בקורס ראשוני אינה מספקת להשגת עבודה טובה בעברית)-חוזרים הם לדבר רוסית כל היום, ואז יש נסיגה ברמת העברית שלהם. אז במקום להתמודד עם הבעייה הזו, ולדאוג לכך שיהיו אולפני המשך לשיפור השפה , מעבר לרמה הבסיסית אותה הם רוכשים באולפן א' – היא אוסרת עלינו לפתוח כיתות ב' ויותר, כדי שתוכל אחר כך לנפנף בעובדות הסובייקטיביות שלה: הנה, רמת העברית שלהם אינה מספקת – מה שאומר שמאתם מורים לא טובים!!!
  זה מה שעשתה בעצם יולי תמיר, ועל כך לא יסלחו לה מורי האולפנים לעולם!!!
  ולכן – חובה לרכז עכשיו את כל המאמצים לשכנע את הצרה הצרורה הזו ששמה יולי תמיר – לתת אפשרות לעולים ללמוד בכיתות המשך ברמה ב', ג'…וכו' על מנת לשפר את מידת קליטתם בבארץ והיטמעותם בחברה הישראלית.
  ובנוסף, לאפשר לימודים באולפן לתלמידי הפרוייקטים המיוחדים שמגיעים מחו"ל, כי הם פוטנציאליים להיות בעתיד עולים חדשים. אין לנו ברירה, אלא לפקוח את עיניה הסתומות של השרה לראות ביתר בהירות דברים שכל סומא אפילו היה רואה ומבין…! מה שבטוח – עוד לא היתה בארץ שרה כל כך גרועה ואטומה, שהצליחה להסתכסך ולחבל בכל מפעל חשוב בארץ, כולל: בתי ספר יסודיים,תיכונים, ישיבות, אוניברסיטאות, אולפנים, מפעלי השנה לילדים במצוקה, סייעות בחינוך המיוחד, ועוד ועוד…

 23. פיפס

  אני באמת תוהה איך דברים כאלה משתלבים עם ה-national interest. אפילו הימין הקיצוני שאוהב מדיניות כלכלית ליברלית צריך להתנגד לכך.

 24. מרים-מורה באולפן

  בתחילה המדינה התפרקה מנכסיה מפעלי ים המלח כדוגמא, ועכשיו כשהתיאבון גבר היא, באמצעות נעריהאוצר מתפרקת מאזרחיה:
  החינוך, הבריאות, השמירה על הביטחון האישי כבר הופרטו בחלקם הגדול ולכן אלוהים ישמור אם נזדקק לרווחה.
  נערי האוצר ממשיכים להעשיר את המליונרים שכולם עשו את הונם על חשבון המדינה (חוץ מאבא של שרי אריסון)
  מצד אחד, ומן הצד השני ממשיכים להתעשר על חשבון העובדים – העבדים בעזרתם האדיבה של אותם נערי-אוצר המצפים בכליון עיניים לתפקיד שיקבלו אצל אלה שאיתם היטיבו.
  אז למה שנמשיך לשלם לאותם שליטים מיסים מהגבוהים בעולם?!
  המדינה מנערת חוצנה מאזרחיה העובדים ולא מאפשרת להם להתפרנס בכבוד מעמלם ,לא דואגת לבריאותם באופן מלא, לא לחינוך ילדיהם , לא להשלמת הידע בשפה לעולים החדשים (מספקת רק עד 500 שעות אולפן , כאשר מה שנחוץ הוא לפחות 1000 שעות),,
  לא למשטרה הגונה ויעילה וכמובן לא דואגת לרווחתם אם יפוטרו
  אז מי בכלל צריך אותם?
  זוכרים מה אמר שמואל הנביא לישראלים כשרצו להמליך עליהם מלך?
  הוא כנראה הכיר את נערי האוצר ואת מרבית שרי מדינת ישראל של השנים האחרונות.

 25. רונית

  עצוב מאוד ששרת החינוך לא רואה באולפנים משאב ציונ חשוב לקיומנו , אלא רק כנטל על משרדה.
  הכתוב במאמר נכון הוא .
  לאן נגיע עם החלטות שרת החינוך ? , מוטב עכשיו לעצור ולחשוב ולא שיהיה בכי לדורות.

 26. לילך

  הינני מורה באולפן, ונאבקת כמו כל מורי האולפנים כבר חצי שנה נגד המזימה המרושעת, לסגור את האגף לחינוך מבוגרים בכלל, ואת האולפנים לעברית בפרט.
  ברור שכל מה שקורה הוא השאיפה המוזרה והלא מובנת להפרטה של נכסיה הרוחניים והציבוריים של מדינת ישראל. וכל זאת ע"י שרה, שנבחרה על המשבצת החברתית.
  מה קורה לנו?
  האם נמשיך ונשתוק לנוכח סגירת האולפנים שנעשית בכל דרך, למרות הצהרות שקריות של השרה והמנכ"לית?
  בכך שאין הן נוקטות פעולות אופרטיביות ומאשרות פתיחת כיתות מכל הסוגים, אחרי אולפן א' המצומצם והבלתי מספק, הן גורמות למפעל האולפנים המפואר והייחודי בישראך לדעוך עד כדי סגירה.
  התקציב נלקח בתחילת השנה, ולא מחזירים אותו, למרות ההצהרות ולמרות ההבטחות.
  זה מראה שאין בדעתן לתת את ערך השפה העברית לעולים החדשים והוותיקים בישראל, אלא להשאירם חסרי קול וחסרי לשון, בודדים וממורמרים על שהמדינה לא מאפשרת להם להיקלט כמו שצריך.
  זהו מסר נחרץ ליהדות התפוצות – אל תבואו לישראל!!
  אנחנו מורי האולפנים, לא נשתוק ולא ניתן לשרת החינוך ומנכ"לית משרד החינוך לבצע את זממן.
  לא נוותר על המפעל החשוב הזה שאנחנו כל כך גאים בו!!
  אנחנו נמצה את כל הפעולות החוקיות שמדינה דמוקרטית מאפשרת לנו כאזרחים, ונחסום את היוזמות לחיסולנו!!
  אשמח לראות תגובות נוספות של הציבור למאבקנו.

 27. איתן

  קראתי בעיון כל שנכתב ולא שוכנעתי בהכפשת יולי תמיר. היא צודקת משום שאין עלייה ואם המורים זקוקים להגנה יילחמו להכללת האולפנים במערכת הבטחון שם אין מפטרים איש גם כאשר אין צורך במחצית טפילי המשרד. ובא לציון גואל.