איזה עתיד ואיזה יאוש

יוסי דהאן

היום השתתפתי בכנס של הסתדרות המורים "יוצרים עתיד" שהתקיים במלון דיויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. הפאנל שהשתתפתי בו עסק בהפרטה במערכת החינוך. כמו באירועים אחרים מסוג זה, לפני פתיחת הדיון מוזמן פוליטיקאי בכיר לשאת את דבריו, כמובן שבתום דבריה האישיות מודיעה שלצערה נבצר ממנה להשאר והיא נאלצת לעזוב מיד. במקרה זה האישיות הבכירה היתה חבר הכנסת בנימין נתניהו. התרגשות גדולה אחזה ברבים מהמורות והמורים שישבו באולם כאשר נכנס נתניהו לאולם וחלק מהן ביקש להנציח את הרגע בצילום משותף עם חבר הכנסת.

את חבר הכנסת נתניהו הציג מזכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן כשהוא מרעיף עליו דברי חנופה וקושר לו כתרים כאילו היה מדובר ביאנוש קורצ`אק, בסיום דבריו רמז המזכ"ל  שהוא שמח להזמין את ראש הממשלה הבא. נתניהו עלה לבמה כשמלוות אותו מחיאות כפיים סוערות של חלק ניכר מהקהל. דר` ג`ייקל נשא נאום קומי במיוחד שבו העלה על הנס את חשיבות ההשקעה בחינוך, עקרון שוויון ההזדמנויות שעליו אמר שלפיו צריך לתת לכל אחד הזדמנות שווה להתחרות גם לקשישים, ושמאד חשוב לשמור על סולידאריות חברתית. הוא סיים את נאומו לקול מחיאות כפיים סוערות והתאדה מן האולם.

איזה יאוש. אני זוכר שלפני כמה שנים נסעתי לבאר שבע להשתתף בעצרת מחאה המונית שהשתתפו בה אלפי מורות ומורים, עצרת נגד יישום המלצות ועדת דוברת ופיטורי מאות מורים, יוסי וסרמן, שיחד עם רן ארז ארגן את עצרות המחאה בכל הארץ, היה גם אז מזכ"ל הסתדרות המורים, הוא סחט מחיאות כפיים סוערות מהנוכחים כשנשא נאום לוחמני חוצב להבות נגד התגלמות הרוע – שר האוצר בנימין נתניהו.

 והבוקר המורים והמורות הללו, מושא להתעללותו הממושכת של ראש הממשלה הבא, מריעים לו. תשואות על הרס מערכת החינוך, על 16 קיצוצים בסך  4.8 מיליארד שקלים, תרועות על פגיעה במטה לחמם, מחיאות כפיים למי שהכריז כשר אוצר שאחת ממטרות מדיניותו היא שבירת העבודה המאורגנת ובעיקר שבירת ארגוני המורים. הקהל המוכה הריע לאב המכה. 

כשהערתי בפתיחת דבריי על תחושת היאוש שלי ממה שהתרחש לפני מספר דקות באולם ועל הזכרון הקצר של חלק גדול מהנוכחים, לא הפסיקה אחת המורות לצעוק שכבר ארבעים שנה דופקים את עיירות הפיתוח ולמה אני נטפל רק לביבי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איילה סבאג מרציאנו

  חשבתי שרק העניים המרודים מתבלבלים כאשר הם פוגשים בפיפי . אבל לשמוע שמורים שנחשבים כביכול למשכילים ומודעים ויענו יציבים…. מריעים לאיש שהכה בהם וימשיך להכות כל עוד הוא בכנסת.
  המורים הם עם טיפש מבחינת חוכמת החיים הם למדו עפ"י ספר כל מיני מקצועות וזה מה שהם יודעים לעשות להעביר חומר על יבש אך מבחינת חוכמת חיים הם טיפשים מטופשים.

 2. עוקצן

  יכול להיות שבקהל ישבו כמה מוחאי כף 'מטעם' שסימנו לקהל מתי להשתפך וכמה. טקטיקה מרכז -ליכודניקית ידועה.

 3. דב קולר

  מורים ללא חינוך פוליטי (עם עצמם ועם תלמידיהם) הם כלי דיכוי מספר אחד של מדינה מיליטריסטית וקפיטליסטית.
  רק אם המורים ישחררו קודם כל את תודעתם, ויעסקו גם בשחרור התלמידים למחשבה חופשית, וביקורתית ויזמית –
  אז נראה צמיחה של חברה אחרת, עם ערכים של אחריות, סולידריות, הגינות ומוסר חברתי.
  פחד, צייתנות, קונפורמיות – הן כיום מילות התפקוד של רוב המורים.
  דב קולר,
  10 שנים בעבר, מורה פוליטי, מחנך פוליטי, מדריך מורים פוליטי, מרכז שכבה פוליטי.

 4. עודד אפרתי

  בקונצזוס מיליטריסטי
  בשנאת הזר
  בציונות שתם זמנה
  במולך הכסף
  ביחד נגד דור צעיר עצמאי בדעותיו
  בעד סיפוח שיטחי ארץ ישראל
  בעד יציאה למלחמות שהיו ויהיו

 5. אילן תלמוד

  דבריו של ראש הממשלה הבא על מערכת החינוך כשוק הון מבשרים מה צפוי לנו — מגן הילדים ועד למוסדות המחקר — החל מ2010.
  ובאשר למורים, ב12 השנים האחרונות חויתי באורח אמצעי כיצד חוסר הביקורתיות של חלקם בא לידי ביטוי בתכנים, בסיסמאות, במנטרות, במיתוסים ובאופנים שהם מלמדים.

 6. גליה

  http://www.blacklabor.org/?p=3080
  אוי כמה שזה עצוב… שהתפקעתי מצחוק.
  צחוק של יאוש, צחוק של דיכאון כרוני.
  אתמול בהפגנונת הקטנטונת שלנו המורים מול בית המלון, ראיתי את המחזה, אוטובוסים, אוטובוסים…שיירות של מורות
  חסרות מודעות, שבאו לעשות יום של כיף בת"א. הן לא קראו שום הסכם "הכניסו להן את האופל"! והן אמרו תודה.
  אוי, אוי, אוי, מדינתי האהובה הולכת לה לאבדון. בחסותו של ביבי, דוברת, דב לאוטמן ואפילו נמרוד אלוני הייתם מאמינים ?

 7. גילה

  במשך השנים דאגו במשרד החינוך להנחית על המורים תכניות שונות שרובן פרי גחמה של איש זה או אחר מבלי לבדוק מהן ההשלכות וההשפעות לטווח ארוך. דורשים עצמאות מחשבתית ובעצם כופים רעיונות ושיטות (שרק בשנתיים האחרונות החלו אנשי מקצוע לצאת נגדם בגלוי) אלא מהי המורים עסוקים כל הזמן בדברים מיותרים הטמעת תוכניות מתחלפות לבקרים וכו' כאשר ל בעיות האמיתייות אין מענה וכך משיגים אנשים עייפים שאינם פנויים לעצמאות מחשבתיתבנוסף לכך מצב כלכלי נחות ודימוי חברתי ועצמי נמוך והנה לכם כחומר ביד היוצר כמו הדוגמא של אתמול הזמינו מורים למלון במחיר מסופסד נתנו להם תחושה של "מכובדות" ואז הם כבר לא שמעו את קול האמת לגבי מה יעלה בגורלם בעקבות הכנעת הראש .

 8. זהר

  צריך להפסיק לפחד לצעוק בוז- ברור וחזק.
  אז כל מי שחושש לעשות זאת מצטרף בשמחה, ורבים משתחררים מכבלי כח הסמכות והאדנות- ונמתעשתים לכדי המציאות.

  אם יש חשש לפני כן- תיאום עם עוד כמה חברים יכול לעזור.

 9. בלהה

  כנראה שהמורים הספיקו לשכוח מיהו ביבי או שהם כלך שחוקים מכל המאבקים שלא יודעים מה פחות רע בשבילם מה שבטוח שהחינוך הולך מדחי לדחי וההפרטה לא מועילה אלא שוברת כל אפשרות לקידום החינוך וחבל הילדים של היום הם אזרחי המחר וחבל שכל השינויים נעשים על גבם.

 10. אירית

  אפורפו זכרון קצר. ועדת דברת נתמכה לפחות חלקית ובהתחלה על ידי ארגונים חברתיים והשמאל. נידמה לי שדני גבתון היה הנציג על התקן הזה.

  בשנת 1997-2000 הוזמנתי לפתח מודולה של הוראה למורים בתיכון לאזרחות. עשיתי תוכנית כלשהי ואז במפגש עם המורים עצמם, ראיתי שהם במצב קשה בעצם, ואיך אפשר ללמד אזרחות כאשר אתה מרגיש דפוק ומוחלש. ההשתלמות הפכה מרתקת, כאשר החלטתי ביחד אתם להפוך את זה להעצמה אישית למורים עצמם, כדרך להוראת האזרחות. למעשה זה עבר לדיון על זכויותיהם כעובדים (או העדכן) וההחלשה שלהם מול המערכת ומול ההורים וההנהלה והקהילה, ומכאן איבדו את הסמכות מול התלמידים. זה היה מוצלח מאד, אבל זה כמובן לא מה שביקשו ממני. בעיני ההצלחה הגדולה של זה היתה כאשר בסוף ההשתלמות הם התחילו לנשום בכלל, ולשאול שאלות טובות מאד על הזכויות שלהם בתחום המשפט, והתחילו להבין קצת יותר את השדה המשפטי של היחסים שלהם עם הממסד. ואיך זה משליך במישרין על אי היכולת שלהם ללמד אזרחות בצורה תקינה.
  ההשתלמות נעשתה על ידי האוניברסטה הפתוחה, במחלקה של הוראה מרחוב, אופק, במימון קרן רוטשילד. אחרי כן תהיתי איך עובדים התקציבים להשתלמויות האלה, והאם זהלא חלק משחיתות במשרד החינוך שמחלישה גם היא את המורים. קרן רוטשילד תמכה בפרוייקט הלווין והיא גם משקיע מסחרי-עסקי בתאגיד של לוויני ריגול ליישום צבאי, המייצא לאפריקה. כלומר, מדובר מבחינתם בתפוקה שולית, נילווית לפעילות עסקית, וברור שאין להם השקעה אמיתית בהעצמת המורה כאזרח. בנסיבות כאלה, היה ברור שעניין של זמן שכל הסיפור לא בריא. וזו חלק מהבעיה שהיתה קודם, לפני פרוץ ביביהו ורעיונותיו הרעים. היתה שחיתות וקומבינות יותר מידי מסובכות. אז חרף השמות היפים של פרוייקטים, והכוונות הבאמת טובות של מפתחי תוכניות העצמה למיניהן, אי אפשר לעשות את זה לאורך זמן בצורה כספית שחותרת תחת המטרה המוצהרת של המודולות והפרוייקטים (שקיפות, אזרחות, מעורבות, השתתפות, דמוקרטיה). זה לא עובד. וביבי הוא רק טורף הנבלות של מצב שכבר הגיע לגנגרנה.

  לאחרונה עולה בדעתי שאולי לא הכל מייאש ואבוד. אולי על החורבות ייבנו מסגרות פחות מושחתות, ואז לנוכח הצורך האמיתי בשינוי, הדברים גם "ייתפסו" בצורה בת קיימא, ולא כקומבינות-על. למשל, אי אפשר לטפל בזכויות עובדים כאשר ה"מטפלים" והמציעים, והיועצים והמבקרים החברתיים אינם עוסקים בזכויות העובדים במקומות שלהם. וכולי

 11. צחי

  דבר ראשון שמתי לב שבתקופה האחרונה את מציגה את עצמך בתוספת שם נעורייך. גם הבנתי שאת מתמודדת ברשימה לעיריית ירושלים. האם התופעות קשורות זו לזו? האם את מנסה לרתום את האהדה הרבה אליה זכה אחיך ז"ל (אהדה שאת כנראה לא זוכה לה) ככלי נוסף לקמפיין הפוליטי שלך? מעניין.
  לענינינו, אני מחוייב לשאול מדוע את מרשה לעצמך לקרוא למורים "טיפשים מטופשים"? ציבור עצום של מורים כולם בעיניך חסרי שכל? אמירה מקוממת וחסרת אחריות. אמירה מפלגת, גסה, מכלילה ומטופשת, שמזכירה עד מאוד אמירות פוגעניות שמכלילות על בסיס תרבות וגזע (במקרה שלך בחרת להכליל ולפגוע ע"פ משלח יד, האם ברמת משמעות האמירה יש הבדל מהותי?).
  עד מתי תמשיכי להתנסח בצורה כה אלימה ומתלהמת? האם אין את רואה את הסתירה בין העמדות החברתיות-אידיאולגיות שאת מתיימרת לייצג ובין אופייך האלים? אני מאוד מוטרד מהתבטאויותיך.
  וכבר חשבתי שיהיה לי הפעם למי להצביע בבחירות לעירייה…

 12. איילה סבאג מרציאנו

  אסכים להגיב לתגובך אך ורק אם תזדהה בשמך המלא! וכו' וכו'….
  הנך מוזמן לכנס הגדול והצעקני היום בירושלים

 13. איילה סבאג מרציאנו

  וכמה אתה שונא אותי חינם מאחד ועד מליון?

 14. טרזן

  אני דווקא מחבב את איילה סבאג, ונהנה לעיתים קרובות מהתבטאויותיה הבלתי-פרלמנטריות. אבל לוולגאריות, שהיא כלי אפקטיבי בדיון פוליטי, חייבים להיות גבולות. לימוד הגבולות דורש השקעה, ואינו מיידי. נתן זהבי, למשל, כבר משתמש בכלי הזה די יפה.
  איילה סבאג צריכה ללמוד את כללי הזהירות כדי לא ליפול שוב בהערות כמו-גזעניות. אין לי ספק שהיא מצטערת על היציאה החפוזה, ועליה להתנצל ללא תנאים ילדותיים.

 15. יואש

  נכון שביבי פעל להחלשת הסתדרות המורים כארגון עובדים ולא פעל כלל לקידום מערכת החינוך בישראל. כאן כשלונו הגדול שהוא אישי ופוליטי. מצד שני יוסי וסרמן עומד במשך שנים רבות בראש ארגון שממשלות ישראל יחד אתו החלישו ודירדרו . השילוב של כוחנות ,חוסר הבנה והעדר "חזון" מצד הממשלה והסתדרות המורים הוביל לסטטוס נמוך שממשיך לרדת של מקצוע ההוראה ושל רמת המורות ובתי הספר.
  הביבי שמופיע באולמות וקוצר חנופה כמיועד ל"ראש הממשלה הבא" צוחק כל הדרך לפוליטיקה הצינית שתביא לו לדעתו את התפקיד המיוחל שבו ימשיך להתעלל באזרחי ישראל ולפשל בכל התחומים.
  הציבור המוחלש שמריע לביבי ודומיו הוא חתך מייצג של אזרחי ישראל שמצפים ל"משיח" שיחלץ אותם ממצבם ומוכנים לשם כך למשוח כל שבתאי צבי, יעקב פרנק, הלובביצ'ר, הביבי ואחרים.
  מערכת החינוך בישראל זקוקה לשינוי בכוון שיביא להוראה אנשים שיכולים להוביל ולחנך ויכולים להצליח בתחומים רבים אחרים בהם הם נמצאים ואותם הם מובילים כיום.
  את זה לא יביא יוסי וסרמן וגם ביבי הדמגוג לא יוכל. נחוצה תפיסה אחרת, סטטוס אחר למורים, ולזה יש לשאוף ולעשות. על הזכויות הסוציאליות של מורים צריך להלחם תוך שמירה על רף כניסה גבוה ומחייב למקצוע ההוראה ושחרור המערכת ממורים לא ראויים שמנציחים רמה ירודה בכל התחומים.
  אז היכן אתה נמצא על הרצף הזה יוסי דהאן??

 16. ניצן אביב

  שמתי-לב, כי לאחרונה חודרים לאתר "העוקץ" כל מיני תועמלנים [בשכר?] של הימין וגרורותיו המנסים להפיץ את "בשורת" הימין הלאומני-הגזעני, הניאו-ליברלי, הקפיטליסטי-חזירי, כדי להשמיץ ולקעקע את הדעות המופיעות בכתבות ובתגובות הקוראים.
  תגובתה של איילה סבאג-מרציאנו, לעניות דעתי, הינה תגובה ספונטנית נכוחה, כנה וישירה, ללא כחל וסרק, הנובעת מעמקי-הלב לנוכח הצביעות, הטיפשות והטימטום [כן, הטימטום] של חלק ניכר מהמורים שהתקבץ כדי להריע לאדם ש"דפק" אותם, רושש את רוב רובו של ציבור העובדים המוחלש, בכלל זה את ציבור המורים ושכבות הביניים, שלא להזכיר את הילדים והקשישים מחד, והעשיר קומץ של בעלי-הון עתירי ממון, מקורבי השלטון, מאידך.
  כל הכבוד, יישר-כח לאיילה סבאג-מרציאנו ואיחולי הצלחה בבחירות הקרובות למועצת עיריית ירושלים.

 17. נעמי

  יוסי אני מאוד נהנית לקרוא את מה שאתה כותב.
  בעניניות מתוך עובדות בדוקות.
  חבל שאתה לא מלמד את פעיליי השכונות כמו אילה סבג שגם שכואב עדיף להתבטא בהוגנות .
  קללות לא מקדמות אותך לשום מקום.
  אפשר להגיד דברים חריפים ויש הרבה מה להגיד לממלאי תפקידים ציבורים.
  אבל אם את אומרת בשקט איפא הם מושחתים יש לזה משמעות יותר חזקה.
  אבל בגדול שתצליחי, י
  ש הרבה עיוותים חברתיים לתקן ואנחנו רק מדרדרים למטה.
  קודם כל צריך להתאחד יש הרבה מאבקי אגו בין הארגונים. וזאת נקודת החולשה של מי שרוצה לשנות.
  אבל בטח שמניבולי פה לא תצא מהפכה.

 18. מיכאל דנה

  יש לי מספר שאלות לגברת המכובדת, בעיקבות התבטאויותיה הלא מאד מכבדות ומכובדות:
  האם הגברת יודעת כמה מורים יש בארץ? וכמה מורים נכחו באולם? וכמה מתוכם הריעו לביבי? האם מספר זה מספיק כדי להכליל על כלל המורים?
  האם חוכמה של מגזר מתבטאת בתמיכה און חוסר התמיכה שלו בביבי? האם ייתכן מצב של מורה שמאמין שצריך להחליש את הסתדרות המורים, בעיקבות הישגי העבר המהוללים שלה?
  האם ייתכן כי הגברת מתלהמת ופוליטיקאים כמוה יש לנו בשפע (יש שיאמרו – יותר מדי)?

 19. אורלי נוי

  אני חוזרת כעת מהאסיפה הראשונה של הפנתרים השחורים 2008 בראשותה של איילה. אני מניחה שאילו היית טורחת להגיע לשם במקום לנסות ולהוציא לאיילה את הרוח מהמפרשים דרך המקלדת, היית מגלה אישה אמיצה, רהוטה וכריזמטית שהציגה תמונת מצב נאמנה של המציאות ומשנה סדורה לשינויה.
  מחמאותיך ליוסי דהאן הן כמובן במקומן, אבל כדאי אולי גם להפנים את רוח הדברים הדוגלים באחווה וסיוע, ולא בהשתלחות מסרסת. עד שקמה מישהי שרוצה לעשות מעשה ולשנות את הדברים שכולנו מלינים עליהם בשטח, אז להתקטנן איתה על צחות לשונה? באמת שקשה לי להבין אותך.

 20. לא-מטומטם

  איני יודע על סמך אלו עובדות או נתונים מבוססת עמדתך ביחס למורות ולמורים בישראל. אני מאוד רוצה לקוות ולהאמין כי אין זה נוגע רק לדיווח שהציג מר דהאן ורישומיו המדכאים והנכוחים מן הכנס בו נכח. למרות הציניות ואולי בגללה, מקצוע ההוראה בישראל הוא אחד מהמעוזים האחרונים שאני ואחרים (אין מדובר במדגם מייצג, כמובן) רואים בו שליחות לשמה, בוודאי במצבה הנוכחי של המערכת. צודק, מר דהאן. נתניהו ודומיו (דו"ח דברת כדוגמה מצוינת) היו מעוניינים להפריט את מערכת החינוך היסודית, התיכונית וכמובן את מערכות ההשכלה הגבוהה וכך להפוך את החינוך הציבורי למוצר פרטי, נטול שוויון הזדמנויות, לימוד ביקורתי או מקצועות לימוד שאינם חמש יחידות מתמטיקה.
  היה מי שאמר פעם כי יושבי הפריפריה אשמים במצבם לא מהטיעון הקלאסי של "הפריזטים שאינם יוצאים לעבוד" – אלא כי בחרו לעצמם ובוחרים לעצמם מנהיגות פוליטית שאיננה עולה בקנה אחד, בלשון המעטה, עם האינטרסים שראויים לשרת את אזורי המצוקה והקיפוח. אינני סוציולוג, אך ייתכן והטיעון הזה נכון. אולם, ההכללה הגסה והפוגענית מצידך משרתת בדיוק את המגמה ההפוכה. איני מבין ב"תסמונות" למיניהן. אולם, כפי שאחרים כתבו כאן – אם את משעתקת למעמד ההוראה את היחס הכוללני, הפוגעני והדורסני שניתן לשכבות שלמענן את פועלת – לא רק שאין לך מה להלין, אלא שאת מחמיצה כל אפשרות אמיתית לשינוי או קירוב.

 21. מורה

  סביר להניח שבאולם ישבו מקורבים רבים לוסרמן וחבריו.
  בכל מקרה, בשטח, מורים רביםהמלמדים בחטיבות הביניים נטשו את הסתדרות המורים לאירגון המורים ואילו רק היה מתאפשר למורות בתי הספר היסודי לעבור גם הם, אז הייתם רואים שרב רובם של המורים יודעים יפה מאד מי בעדם ומי מנצלם.
  בכל פרמטר מורי האירגון זוכים לתנאים טובים יותר הן בשעות עבודה הן בשכר והן בימי חופשה.
  חוסר במודעות לגבי תהלכים כלכלים חברתיים עליהם אחראיים ביבי וחבריו חסידי הנאו ליברליזם קיים אצל המורים כמו שהוא קיים אצל יתר שכבות האוכלוסיה ויש להמשיך ולהפיץ את אתרכם כמקור ידע לעוד ועוד אנשים בהם מורות רבות.

 22. טלילה סטן

  תפקיד המורים הוא להכניס את התלמידים לסד המשרת את השיטה, לדחוס לראשם תבן כדי להבטיח שבסוף פס הייצור ייפלטו מהתבנית האחידה ראשים מרובעים, עדר של קרנפים קונפורמיים שתפקידם לצרוך בשקיקה את כל מה ששטיפת המוח היומיומית של "התעתועונים של המדינה" – אמצעי התקשורת המשרתים את ההון – מוכרת לו בכסף מלא, ובמיוחד את הלוקש המכונה "דמוקרטיה", אותו בלוף המעניק להמון המשועבד לבעלי ההון את האשליה של "בחירות חופשיות".

  העדר המאולף נדחף "מרצונו החופשי" אל מרוץ העכברושים בהיותו מתוכנת להאמין שהעבודה (כלומר העבדות) היא "הגשמה עצמית", בעודו מניע את גלגלי השיטה שתכליתה לשחוק את ההמון ולהנציחו כשואבי מים וחוטבי עצים של ההון.

  כי בישראל – מחנה ריכוז ענק לניסויים בבני אדם – העבודה משעבדת.

 23. שור

  תקציב לתלמיד בישראל דומה לממוצע במדינות המפותחות,
  למרות זאת ישראל במקומות האחרונים במבחני פיזה.

  דוח מקינזי קבע שהגורם המרכזי להצלחת הלימודים הוא איכות המורים,
  לא תקציב החינוך,
  לא צפיפות בכיתות,
  אלא איכות המורים.

  כאשר לא ניתן לפטר מורה גרוע בגלל הסכמי עבודה אנאכרוניסטיים,
  את המחיר משלמים החלשים,
  כי בשכונות חזקות דואגים לנפנף מורים גרועים,
  והם מגיעים בסופו של התהליך לשכונות חלשות.

  אבל בעצם, ממתי העובדות מעניינות את השמאל הפופוליסטי ?

  שור

 24. רתם

  והם לא "טיפשים"
  הם לאומנים יהודים במדינה היחידה בעולם שערבבה בין דת ולאום, והם מריעים למלך הלאום שלהם.
  הם יודעים שהם עובדים קשה ובשכר נמוך, אבל כשביבי "ייכנס בערבים"…הכל בעולמנו יהיה יותר טוב

 25. עוקצן

  עם האגדה הזאת התמודדנו מזמן, עוד בזמן שביתת המורים. תקציב החינוך בישראל הוא מהנמוכים בעולם המפותח ביחס לתל"ג. הנתון שדוחפים לנו בעיתונות הכלכלית הימנית הוא "השקעה בחינוך פר תלמיד", כלומר מיצרף של הוצאה ציבורית, שהיא תקציב המדינה והרשויות המקומיות, והוצאה פרטית, שהיא תשלומי הורים, בתי"ס פרטיים ועוד. המיצרף נשאר זהה בסך הכל, אבל חלקו הראשון הולך ויורד כאשר השני הולך ועולה.

  הנה מאמר בעוקץ על הנושא הזה:
  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/article.asp?ArticleID=2358

 26. נעמי

  אנחנו תושבים מכפר שלם רבתי עלינו לכנסת להפגין נגד הקיצוץ בתקציביי פרויקט שיקום שכונות. היה לנו רמקול והבענו את המחדל שבהוצאת הפרויקטים בשכונות שקיימים בזכות תקציביי שיקום שכונות ותורמים לילדים בטיפות חלב לנוער מתבגר ולהעצמה בקהילה עם עו"ס קהילתית.
  ואז באה איילה סבג שפשוט קיללה אישית את השר [אז היה שיטרית שר השיכון] כולל להזכיר את אסונו הפרטי.
  מה אני אגיד לך אורלי אני פשוט התביישתי הרגשתי שעליתי לאיזה קרון לא נכון. ואיך יורדים ממנו.
  אני שמחה שיש לי אפשרות להתבטא דרך המיקלדת אבל אני מאוד מאמינה בשטח. ולדעתי נבחרי ציבור ועובדי ציבור מצפים מאיתנו להתלהמות והתנבלות וזה לא עושה להם כלום[זה רק מצטלם יפה לרייטינג].
  אבל שיחה מנוסחת היטב בסגנון שקט. פוגעת יותר וכואבת יותר. כשאת מביאה עובדות ומוכיחה בקיאות בנושא את יכולה לקדם עשייה.
  נסי והיווכחי.

 27. שור

  כאשר החינוך הציבורי הוא גרוע (כי יש מורים לא טובים, כי מנהל הבי"ס לא יכול לפטרם),
  אז הורים חזקים משקיעים מכספים הפרטי,
  ולכן מערכת החינוך בישראל לא רק מדדה מאחור במדדים בינלאומיים,
  אלא גם עם הפער החינוכי מגבוהים ביותר בעולם.
  זה ההסבר לגידול המהיר בהוצאה הפרטית לחינוך.

  אבל עוקצן, אני דיברתי על הוצאה ציבורית –
  כאשר חל גידול מהיר בהוצאה הציבורית לחינוך באמצע שנות ה-90 (ללא רפורמה), לא ראינו גידול בהישגי התלמידים בישראל בהשוואה בינלאומית.
  וכאשר חל קיצוץ בהוצאה הציבורית לחינוך בשנים 2002 עד 2005, לא ראינו נסיגה גדולה בהישגי התלמידים בישראל.

  ההוצאה הציבורית בישראל דומה למדי למצב במדינות עם הישגי חינוך גבוהים בהרבה, כמו פינלנד או קוריאה.
  כי שם יש מבחני כניסה מחמירים למורים,
  כי שם יש פחות מורים בהשוואה לישראל, שכל אחד מהם מקבל שכר גבוה יותר,
  כי שם למנה"ל בי"ס יש סמכות לגייס מורים טובים ולפטר מורים גרועים (ומה לעושת , יש כאלה).
  אלו הסיבות האמיתיות לפערי החינוך ביננו לביניהם.

  חבל שבמקום לעסוק בנתונים ובמימצאי מחקר מקינזי, מתעסקים בחלוקה דיכוטומית ל"טובים" ו"רעים" עלאק.

  שור

 28. איילה סבאג מרציאנו

  ראשית ותחילה אכן לא התכוונתי להכליל את כל המורים בישראל ב"טיפשות" ממש לא, אני מכירה באופן אישי מורים מדהימים שעושים שליחות בעבודתם נטו. אז מי שנפגעו מדבריי והם לא אלה אשר הריעו לביבי אתכם הסליחה. מצד שני חברים יקרים תנסו להקשיב לדבריי, לא הייתי מצפה לחטוף בובמה ודאי לא מצידם של המורים זו הייתה הפתעה גדולה עבורי שמורים הריעו לביבי גם אם הם היו מיעוט קטן. הרי מי שהתחיל את מסע שחיקת המורים והשפלתם הוא נתניהו וחבריו לכן הייתה זו מכה עבורי, מילא האוכלוסיות המוחלשות שבאמת סובלות ומתוך הבלבול והקושי לא יבחינו בן טוב לרע ויקח להם שנים להתנתק מאבא ביבי מכה (ממש כמו במציאות). טוב מורים יקרים וילדיי המורים קבלו את התנצלותי לא התכוונתי לפגוע במורים הטובים שבכם. אגב בתנועת הפנתרים השחורים ישנו מורה מדהים ושמו הוא אלמוג בהר מחנךם בבית הספר קדמה בירושלים. והוא מועמד למועצת העיר מטעם המפלגה, אני יכולה לעודד אותכם ולומר כשאנחנו ניכנס למועצת העיר מצבם של המורים יהיה הרבה יותר טוב מכל הזמנים. זו הבטחה אישית. ובכל זאת לאלה שכתבו לי תגובות רעות של שנאת חינם וקפצו טרמפ על דבריי . שתדעו למרות שנאתכם אני אוהבת אותכם בחינם………………. אני מסוגלת ויכולה להודות בטעות ולבקש סליחה האם גם אתם מסוגלים?

 29. עוקצן

  אני ממליץ לך לעיין במאמרו של סבירסקי בפוסט שקישרתי. הוא מתמודד שם עם רוב הטענות שאתה מעלה.
  בנוסף, תקציב החינוך בפינלנד, שאתה מזכיר, הוא 6.2% מהתל"ג, פי שלוש מזה בישראל. בנוסף, גם מדיניות החינוך שם שונה לחלוטין: במקום הנשרה ומיון החל מחטיבת הביניים (שהיתה אמורה להתחיל כבר בגן לפי דברת), בפינלנד יש מדיניות של אפס הנשרה. כלומר, כולם לומדים בדיוק אותם חומרים באותם בתי ספר (שהם ציבוריים לגמרי, בלי "תשלומי הורים" ושאר טריקים) עד הכיתה התשיעית, תלמידים חלשים וחזקים כאחד, בלי הסללה ובלי מבחני מיון ובלי בטיח.
  בקשר למכללות להוראה, בתור בוגר של אחת כזאת אני יכול לומר לך שבשנים האחרונות חל בתחום שיפור רציני לטובה. כל המורים והמורות עברו אקדמיזציה, מה שאומר שבשביל לדרוך בכיתה חייבים לפחות תואר ראשון, עם עדיפות לתואר שני. בנוסף, בלימודי הוראה יש כמות עצומה של קורסים דידקטיים וסדנאות שכל מורה מתחיל\ה חייב\ת לעבור. רק בלימודי הסבה להוראה, שמתפרשים לרוב על שנה וחצי-שנתיים, מקבלים פרחי הוראה חומר ברמה של תואר אקדמי ונסיון מעשי בכמות של חצי משרה + סטאז'. הבעיה היא אם כן לא במכללות להוראה, אלא במיני העמותות ובתי ספר הפרטיים שלא כפופים לפיקוח של משרד החינוך, ומביאים סטודנטים ועובדים חסרי הכשרה כתחליף זול למורה, כשהתוצאות נראות בהתאם.

 30. איילה סבאג מרציאנו

  נעמי , מי שלח אותך???
  כאשר הגעתי להפגנות של כפר שלם והבאתי איתי מינבוסים של תושבים ואת מחוסרי הדיור האנשים בכפר שלם התרגשו והודו לי והפכנו להיות חברים טובים אני וכפר שלם. הם מודים לי רגע רגע על שעשיתי עבורם את ההפגנות. ואת עוד מוסיפה ואומרת שאני קיללתי והזכרתי את ביתו של השר שנפטרה מסרטן את אישה סטן!!! ואת שקרנית!!! לעולם לא אפגע בנקודות רגישות וכואבות של אדם שאיבד את ביתו ממחלה קשה. את אישה קנאית ונשלחת על ידי אנשים לעשות כך. אבל זה לא יעזור לך נעמי את יודעת למה? משום שאנחנו הפנתרים השחורים מטרתינו הראשונית היא לעקור את הרוע מהשור ואת כנראה אחת מהם.

 31. ירדנה אלון

  אינני מתפלאה כלל וכלל שמחאו כף לשר האוצר לשעבר נהנתניהו,הוא החלום הרטוב של רבים מאזרחי ישראל לא משנה מאיזו עדה, או מעמד סוציו אקונומי,הוא "הצבר החדש",המושלם,הוא מסמל ומסמן את החלום הישראלי והמודל הישראלי אליו צריך לשאוף למרות שהביוגראפיה האישית של רבים ממצביעיו ותומכיו שונה לחלוטין שכן רובם לא נולדו בירושלים ברחביה ואין להם הורים אקדמאיים,ואין להם אח גיבור (צר לי שאני משתמשת כאן בשכול הישראלי לצורך טענותי) נכון שבעניין השכול הישראלי אין משפחה בישראל שהשכול פסח עליה, אולם מעטות המשפחות הישראליות שהשכול שלהן הפך לסרט כמעט הוליבודי, ומעטות המשפחות הישראליות השכולות שהשתמשו בו על מנת לקדם אינטרסים פוליטיים או אישיים,רובן הגדול של המשפחות השכולות פשוט נשברו והתרסקו ואוספות את שארית הכוח שנותר בהן על מנת להמשיך לשרוד למען הילדים הנותרים או הנכדים.גם ההצלחה הכלכלית של נהנתניהו,ההתחכחות עם שועי ישראל ושועי עולם, הביוגראפיה האישית בחלקה נטועה באמריקה,שגם זה חלק מה "חלום הישראלי" להיות כמו אמריקה, כל אלה קושרים כתרים לראשו של נתניהו ,שאכן ניחן בעברית משובחת וביכולת "מרשימה" לומר דברים של לא כלום בעברית רהוטה,מי שהפך אותו לגיבור תקשורת הייתה התקשורת עצמה שהלכה אף היא שולל אחר צחות הלשון ויפי המראה (אי אפשר לקחת מנהנתניהו את מה שיש לו, צחות לשון ויופי פיסי,מה שקשה לומר על מתחרים פוליטיקאים אחרים)רבים מאיתנו שוכחים שראש ממשלה צריך להיות אדם עם חזון לא עם חזות, ושהתמודדות על ראשות ממשלה זה לא תחרות מלכת היופי (ממש כמו באמריקה ,גם ג'ון,פ,קנדי ניצח בשל יפי מראהו בקרב הטלביזיוני הבלתי נשכח ההוא אל מול ניקסון.)מאחר ומורי ישראל לא באו מכוכב לכת אחר,והם חלק מן החברה הישראלית לא יפלא איפוא שרבים מהם הולכים שולל אחר החזות ולוקים באמנזיה כשהם רואים את נהנתניהו בדיוק כמו יתר הבוחרים והתומכים שלו.
  יחד עם זאת, אולי כאן המקום והרגע לעשות אתנחתא קלה לפני שיהיה מאוחר מדי, התקשורת טוענת כי נהנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא, אינני יודעת מניין להם קביעה זאת(אולי מפני שהם יודעים שכשהוא ייבחר "יהיה שמייח" שכן נהנתניהו הוא ספק שערוריות לא קטן והרי על כך ניזונה התקשורת (כמו באמריקה?) מספיק להקשיב לתכניות האקטואליה בתחנות הרדיו (בעיקר ל- מה בוער המשודרת בגלי צה"ל ,שם מפליא רזי ברקאי להפוך כל דיון ציבורי שיש בו טעם לשיח של רכילאות פוליטית נוסח הרכילות הקיבוצניקית שזה בעצם כור מחצבתו )אינני יודעת מי החליט שנהנתניהו יהיה ראש ממשלתנו הבא ? רשות הדואר?(הם בעיצומים) המועצה לשיווק פרי הדר? טרם הוחלט על מועד בחירות וכבר נקבע מי יהיה ראש הממשלה הבא ,על כן אני מבקשת לנצל את הפוסט של יוסי ולצלצל בפעמון בחזקה שכלל וכלל לא מאוחר ולא צריך בכלל לחשוב על נהנתניהו כאופציה או כאלטרנטיבה, אולי הפעם יקרה הנס ובמקום שניתן לבעלי אינטרס לקבוע עבורנו מי יהיה ראש הממשלה הבא,ניקח את גורלנו בידינו ונקבע אנחנו על פי צרכינו מי יהיה הנבחר.

 32. נעמי

  מצאת את הכתובת הלא נכונה להתנפל עליה.
  אולי בגלל הפרנויה שלך את מתנפלת איפא שלא צריך .
  אני בעד שינוי היחס למקופחים ומתן שוויון הזדמנויות לכולם.
  כי אחרת יווצרו מנהיגיי ציבור שייסחפו את הציבור בכשרונם ובכירזמטיות שלהם לאלימות .
  ולכל בריון יש בריון ממול.
  ביררתי עם חברות\ים בהפגנה בירושלים הם גם זוכרים שאת ניבלת את הפה בצורה מביישת.
  יש אנשים שפועלים בשקט ובשפה ברורה נגד עוולות הקיפוח ויש להם ידע שאי אפשר להתווכח נגדו והם עושים את השינוי.
  ובינינו כל הצעקות שצעקו בכפר שלם שינו משהו במירקם של כפר שלם. לא!
  הנדל"ניסטים ישנו את כפר שלם איילה ראית פעם נדל"ניסט צועק בטלוויזיה.
  איילה בלי פרנויה אני חיה בכפר שלם בקבוצה שהגיעה להישגים בשקט.
  אני באה מתרבות של אנשים שהגיעו לרווחה בשקט בלי רעש [ הקיבוצים]. בהצלחה לנו בעשיית צדק חברתי נעמי

 33. נתן.

  המורים כנראה מבינים שהמעבר ממשק ריכוזי שבו פקידים,חברי מפלגה ו"חברתיים" למיניהם מחליטים למי לתת את הכסף( בדרך כלל מי שצועק ובוכה יותר חזק) למשק שבו רוב כספו של אדם ישאר ברשותו ורק הוא יחליט מה לעשות איתו הוא מעבר מבורך.

  תחת סיסמת ה"שיויוניות" המזויפת ובמיוחד עקב הבכי הבלתי פוסק של ה"מקופחים" המקצועיים בנינו מערכת חינוך שמנמיכה את הרף.

  אין צורך ללמוד בתיכון את כל המקצועות כי יש "הגרלה" ונבחנים לבגרות רק על חלקם (בלשון משרד החינוך – "מיקוד"); צריך להמעיט במתן שיעורי בית כדי לא להכביד על התלמיד; אפשר להכין את רוב שיעורי הבית בכתה… ואפשר כלל לא להכינם כי למורה אין זמן לבדוק ואין הענשה… אסור "להלחיץ" את הילדים… אסור "ללחוץ" עם החומר… אסור "ללחוץ" עם המשמעת… לא צריך להקפיד על שגיאות כתיב וגם אסור להעיר על כתיבה לא נאה… לא מוכרחים ללמוד ערבית… את שאלות המבחן אפשר לתת לתלמיד מראש… צריך "להגמיש" את קושי בחינות הבגרות… לבטל מבחנים פסיכומטריים… ולאלץ אוניברסיטאות לקבל את כ-ו-ל-ם… להאט את קצב התקדמות הכתה למען ה"אינטגרציה"… לארגן הקלות בלימודים ובמבחנים לכל ילד שהוריו משקיעים מספיק כסף כדי להביא אישור שהילד "אינטליגנטי אבל סובל מדיסלקציה"… או אפילו הקלות ללא אישור… בזכות הקשרים… וכמובן, אסור לסלק ילד מהכיתה או מבית הספר אם הוא מאחר כרוני, מפריע שיטתי, אלים, או אפילו אחרי הפגנת ה-"יאללה, גם את… מה יש לך ממני…".

  אפשר להנמיך את הרף ולהעניק ל-כ-ו-ל-ם תעודת ספורטאי בקפיצה לגובה. כך גידלנו דור (ויותר) של בורים בעלי תעודות שמשתלבים היטב עם מזכיר הסתדרות המורים (לשעבר), אברהם בן שבת, בעל תעודת התואר השני מאוניברסיטת לטביה… שהגיש עבודות שלא הכין בעצמו…

  אני מקווה שכמו שנתניהו עשה מהפכה באוצר הוא גם יצליח בחינוך.

 34. איילה סבאג מרציאנו

  שוב פעם אני שואלת אותך או מזכירה לך, מי שלח אותך? נעמי. אני אדבר בקולי קולות ואצעק עד כמה ועד מתי ואיך שבא לי ומתחשק לי . ואת נעמי תדברי בשקט הכי שקט שאת רק מסוגלת ויכולה. שמענו על המים השקטים עד כמה הם חודרים עמוק.

 35. אורלי נוי

  מבלי להיכנס לתאוריות של אפקטיביות של סוגי מאבקים שונים, אני רק רוצה לומר לך שבסיטואציה שתיארת ברור לי חד משמעית שמי שצריך היה להתבייש הוא שר האוצר ולא איילה. מי שמדרדר אנשים לתהומות של עוני ומצוקה הוא שצריך להתבייש ולא מי שמעיזה לעמוד ולזעוק מולו, גם אם היא עושה את זה במילים לא דיפלומטיות. איכשהו יש לי הרושם שהאנשים האלה לא ממש מתרשמים ממחאה מנומסת, את לא חושבת?

 36. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הדיון האינטיליגנטי והמפרה ביניכן לא מוסיף ולא תורם לשום מאבק צודק ככל שיהיה. חבל על הרדידות וחבל על האכסנייה.

 37. נתן שקרצ'י

  כנס יוצרים עתיד, השלב האחרון במסע יחסי הציבור של אופק חדש, נערך בשיטה המוכרת לבעלי ההון. פאנלים מאורגנים, שבהם למורים שהוזמנו אין קול, אלא הם באו להוות תפאורה לנואמים. יומיים של חופשה בתל אביב על חשבון שאר המורים, משלמי מיסי החבר. החבר ביבי, מקצץ מערכת החינוך, ביחד עם שלמה דברת, ומנכ"ל קרן קרב, חברת כח האדם שמעסיקה מורים 8 חודשים בשנה, ובחופש שיילכו לחפש, בטח סיפר כמה טוב להיות מורה עובד קבלן,
  והראיסים וסרמן ועיני. והרבה מורים שירדו מהאוטובוסים. רובם לא ידעו על מה הם חותמים, כמו עדר. קנו אותם ביומיים בית מלון. השאר כנראה היו הפונקציונרים של הסתדרות המורים.

  הייתי בין מארגני ההפגנה שנערכה ממול לכנס. המורות שהפגינו שם הם הסיבה שלי לאופטימיות. עדיין ההסכם הקיבוצי שעליו מבוסס עושק חדש הוא סודי, ולא נחשף לציבור המורים שעומד לסבול ממנו. מסע היחצ"נות, שעלותו מיליוני שקלים (כנס, יוליבוס, פרסומות) לא מצליח להסתיר את העובדה שיישנה התנגדות להסכם, שחורגת ממה שמשרד החינוך מוכן להודות בו. משרד החינוך עדיין לא השיב לדרישה לפי חוק חופש המידע, לגבי כמה מורים מסרבים להיכנס לרפורמה.
  יוסי וסרמן ער לעובדה שאם הוא יחתום על ההסכם הקיבוצי תוגש נגדו עתירה על ייצוג בלתי הולם.

  למחסור הקיים במורות במקצועות השונים, עתידים להצטרף עוד הרבה מורות, שמבינות שאם מוסיפים 26% בשכר תמורת עוד 50% שעות עבודה, שכר השעה שלך יורד, וכך ייחסכו למשרד האוצר 3 מיליארד ש"ח בשנה, או שבית הספר עומד לדמות לחברה עסקית, עם מנהל-מנכ"ל רב כח, ומורות-עובדות קבלן נטולות כח.

  נראה כאילו יולי ווסרמן טיפסו על עץ גבוה מדי, והם לא יודעים איך לרדת ממנו.

 38. עוקצן

  כל התהליכים שאתה מתאר, מהתדרדרות המשמעת בבתי הספר ועד הלטביות למיניהן, הם תוצאות ישירות ועקיפות של הפרטת החינוך על ידי ביבי.

 39. שור

  קראתי את המאמר של סבירסקי.
  מה לעשות לא השתכנעתי.

  תקציב החינוך בישראל כאחוז מהתמג דומה לממוצע במדינות המפותחות,
  ושוב – הגדלת התקציב (בשנות ה-90) או הקטנתו (בשנות האלפיים) לא שינתה בהרבה את רמת הלימודים.

  את השיטה הפינית שהזכרת (לימודים עד כיתה י) אני קונה,
  אבל עוקצן – כולל חופש הבחירה להורים ולתלמידים והאוטונומיה של בי"ס הציבוריים והמקום במערכת של הפרטיים,
  את כל זה לא הזכרת.

  במכללות להוראה לומדים אנשים נהדרים וחכמים,
  וגם רוב המורים נהדרים ואחלה.
  אבל כל עוד לא ניתן לפטר מורה גרוע, אלף מכללות מצויינות (שממומנות ע"י משרד החינוך ועולות הון, מדוע לא לומדים הוראה במערכת ההשכלה הגבוהה ?) לא יביאו לשינוי המצב שרמת החינוך ירודה.

  עוקצן ,
  תשאל את עצמך מדוע סף הכניסה ללימודי הוראה אינו כמו סף הכניסה ללימודי פיסכולוגיה או רפואה או משפטים ?

  שור

 40. נתן שקרצ'י

  איך תצליח לשכנע מישהו להיות מורה מתחיל, עם שכר של 2800 ש"ח? מישהו יכול להתקיים עם שכר כזה? זה הדבר היחיד שצודק ברפורמת אופק חדש. השיפור בשכר. כל השאר, זאת הסחיטה שמופעלת על המורים בשביל לזכות בדבר הכי צודק ונכון.

  האם ניתן לפטר את כל נערי האוצר ביחד?
  רמת הצמיחה בזמן שליטתם בדמוקרטיה הישראלית נמוכה מאוד. כל אבן שאתה הופך הם הרסו. הכל מקפצה, בדרך למגזר העיסקי. אני לא רואה את אלי הורוביץ או מוזי ורטהיים נותנים לכלכלן צעיר וחסר נסיון לנהל להם את החברה…

 41. איסקנדר

  זו סידרה בריטית על בי"ס תיכון בלונדון שלדברי המפרסמים שינתה את התפיסה בבריטניה על החינוך הראוי.
  בשיש/שבת שעברו הוקרנו ברצף מחזורי 5 פרקים ראשונים.
  בשישי/שבת הבאים יוקרנו פרקים נוספים.
  כל העולם,כמעט,לפחות זה שאנחנו משתייכים/רוצים להשתייך אליו מתחבט בשאלת המשמעת.

  מצד אחד מורה שדוגל במשמעת שבהכרח הינה אטומה לדברים רבים ומצד שני גישה "רכה" ומבינה שיוצרת גבולות לא ברורים שחלק מהצעירים/תלמידים מתקשים לא לעבור אותם לעבר התנהגויות בעייתיות.

  מומלץ.

 42. מורה

  באוניברסיטאות יש גם יש לימודי הוראה, והדרישות אליהן ממש לא נמוכות. בכל מקרה דרישות קבלה זה עניין של היצע וביקוש. אחרי השביתות האחרונות באוניברסיטאות סביר להניח שרבים ינהרו למכללות, ודרישות הקבלה ישתנו בהתאם.

 43. קשה לקרוא מאמר

  לשור- סבירסקי טוען במפורש שתקציב החינוך בישראל עבר קיצוצים משמעותיים מאז שנות ה-80, דבר ש-א) מיקם את ישראל במקום נמוך מאוד ברמת ההשקעה הציבורית בחינוך ו-ב) תרם לזה שהעלאת התקציב של שנות ה-90 (שבאה יחד עם גידול רציני באוכלוסיה הצעירה, ראוי לציין) לא שינתה הרבה.
  בנוסף אתה ממשיך ומבלבל בין השקעה ברוטו בחינוך להשקעה ציבורית-ממשלתית. כל סטודנט שמגיע לבתי ספר ומנסה ללמד כיתה של 40 ילדים בלי שום הכשרה נספר בסעיף ההשקעה בחינוך, וסטודנטים כאלה יש יותר ויותר, כי לא צריך לתת להם קידם והשתלמות. אז לא פלא שההישגים יורדים.
  נראה שהבנת הנקרא שלך לוקה בחסר. אולי אתה מקורבנות הקיצוצים במערכת החינוך?

 44. דני

  בפינלנד אין כמעט מערכת חינוך פרטית. אם כבר, בשוודיה נפתחה לפני כמה שנים מערכת של בתי ספר פרטיים במימון ציבורים (voucher schools), אך גם עליהם מוחלת רגולציה ממשלתית מאוד חזקה שמונעת מהם לבצע סלקציה בקבלה ולהנשיר תלמידים. בנוסף לכך שהמורים בבתי ספר אלו חברים באיגוד המורים הארצי, מה שעומד בסתירה מובהקת לתכניות שבירת ארגון והסתדרות המורים של משרד האוצר.

  ראוי לציין בנוסף כי רוב בתי הספר הפרטיים בשוודיה מופעלים על ידי עמותות, קואופורטיבים ושאר גופים שלא למטרת רווח. אם כבר, מערכת החינוך הישראלית, בה בוחשים כבר שנים בעלי ההון (תכניות מאת לב לבייב ואריסון למשל) היא פרטית יותר מהשוודית.

 45. שור

  חשבת על האפשרות שאת תקציב משכורות המורים ניתן לחלק כך שמורה ישתכר יותר, יעבוד יותר ויהיו פחות מורים ?
  כמו בסקנדינביה.

  שור

 46. שור

  ההוצאה הממשלתית לתלמיד בישראל היא נמוכה מהממוצע במדינות המפותחות אבל לא בהרבה,
  די קרוב לממוצע.
  לעומת זאת , הפער בין הישגי הלימוד בישראל לבין הממוצע במדינות המפותחות הוא הרבה יותר גבוה.

  חוץ מזה,
  למדתי בבית הספר היסודי בכיתה ה' להסתמך על הרבה מקורות ולא רק על אחד,
  חוץ מסבירסקי יש עוד מחקרים רבים,
  אנא ממך קרא את מסקנות מבחן פיזה על הגורמים המשפיעים על הישגי הלימודים ,
  קרא את מחקר מקינזי בנידון.

  אולי אז תבין שצפיפות בכיתה וגודל התקציב הממשלתי משפיעים הרבה פחות מאשר איכות המורים ויכולת המנהל לפטר מורים גרועים.

  בתחילת שנות ה- 90 תקציב החינוך קפץ בעשרות אחוזים,
  האם גם הישגי התלמידים קפצו בעשרות אחוזים ?

  לא.

  שור

 47. שור

  בפינלנד יש בתי ספר פרטיים דתיים וכן למיעוט השבדי.

  בשבדיה יש גם רשתות חינוך פרטיות, אנא קרא כתבה מהיום בלינק המצורף.
  שים לב שמנהל הרשת מתפאר שהניהול הוא כמו לנהל רשת רהיטים או מזון (זה הוא אמר, השבדי, לא אני).

  למה דר' עמי וטורי לא סיפר לקוראי העוקץ על רשתות חינוך פרטיות בשבדיה שמנוהלות כמו איקאה ואשקרה מרוויחות כסף (כעת המודל נודד לונדון הקפיטליסטית) ?
  למה הוא לא סיפר לנו שחלק גדול מהתלמידים בשטוקהולם נמצאים בבי"ס אלו ?
  למה לא נודע לקוראי העוקץ שהמודל השבדי הקפיטליסטי בשוק החינוך (מודל השוברים של מילטון פרידמן) נחל הצלחה מסחררת ?
  וכמה טוב שיש תחרות בהפצת המידע ואנו לא תלויים בספק מידע מונופוליסטי אחד חחחחח

  "שוודיה מציגה: מערכת חינוך מצליחה המבוססת על מודל איקאה ומקדונלד'ס"
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=1000352&contrassID=2&subContrassID=6&sbSubContrassID=22

  זה פחות משנה אם בי"ס הוא ממשלתי, עירוני, ציבורי, מלכר"י או פרטי,
  לכולם יש מקום בשוק החינוך.
  מה שחשוב שבי"ס יהיה אוטונומי בניהול עם יכולת לשכור מורים טובים בשכר גבוה ולפטר מורים גרועים.
  מה שחשוב זו שיטת השוברים לפיה ההורים והתלמידים הם צרכני שירותי למידה בשוק בתי הספר,
  והם יחליטו לאן יילך הכסף ולא האחות הגדולה (זאת שאמרה אתמול בכנסת "חתיכת חרא").

  שור

 48. נתן שקרצ'י

  לגבי הכתבה בהארץ-
  עיתון ניאוליברלי בינ"ל כותב את ססמאות היחצ"נות של איגוד בתי הספר הפרטיים בשבדיה. יומון ניאוליברלי ישראלי מתרגם אותו אחרי חודש. העורך רוצה כתבה על הפרטה, אז סורקים את הרשת.

  אולי כדאי לעורך היומון הניאוליברלי הישראלי, לשלוח את כתביו לבתי הספר הפרטיים במימון ציבורי בישראל תחת כינויים שונים, כאלה שהילדים של האלפיון לומדים בהם.

  לגבי הטיעון של המורים הגרועים: עם האשמה קולקטיבית גורפת כזאת, יש לך מזל שאתה עדיין אלמונימי. אם לא הייתי מארגן נגדך ונגד נערי האוצר שגם חוזרים על המנטרה הזאת, תביעת דיבה. אם יש לך הוכחה נגד מישהו דבר עליו.

  רוב האזרחים במדינה חושבים שנערי האוצר גרועים, וזה עדיין לא פתר אותנו מהמונופול של ועד העובדים הכוחני הזה. לא לעת עתה ז"א. בקרוב…

  מערכת החינוך נראית כמו שהיא לא בגלל המורות, אלא בגלל שכך רצו אותה יוצריה, הקפיטליסטיים הדרוויניסטיים. אבל אני לא מצפה מעצלן כמוך, שתלמד את ההסטוריה של המוסד הנקרא בית ספר.

 49. שור

  זה שכתוב משהו בעיתון "נאו-ליברלי" לא אומר זה נכון או לא נכון.
  תנסה להביא מידע חדש במקום לשלול את כל מה שכתוב בעיתון אקונומיסט.
  קצת צניעות לא תזיק לאף אחד, בעיקר לא לחסרי השכלה כמוך (שזה נתון, לא העלבה חלילה).

  רוב המורים מצויינים נתן,
  אבל יש גם מורים גרועים שאולי מתאימים לעבוד במקןם אחר, אבל לא בהוראה..
  לא נתקלת אך פעם במורה גרוע ?
  לא שמעת אך פעם על מורה גרוע שההורים דרשו לסלקו מבית הספר, ובסוף הוא הגיע (איך לא ? ) לבי"ס בשכונה ענייה שם אין להורים כוח להתמודד מול הנחתות של המערכת הממשלתית ?
  הטענה שלך שכל המורים טובים ומצויינים ואין אף מורה גרוע היא די פשטנית (בלשון המעטה)….

  את הויכוח על מערכת חינוך ציבורית , נתן, לא ניתן לפתור באמצעות כינויים ילדותיים כמו שאתה עושה,
  אלא באמצעות נתונים וראש פתוח שלא משועבד לשום אידיאולוגיות חרטה.

  שור

 50. נתן שקרצ'י

  את הזבל והחרא שביבי לבנת ותירוש השאירו, יקח עוד הרבה זמן לפנות.

  בקרוב ניפטר מהפקידים הגרועים של האוצר, ומאידיאולוגיית החארטה שלהם וישראל תחזור לשגשג גם בחינוך, תחת שלטון סוציאל-דמוקרטי. אתה יכול להמשיך לדקלם ססמאות.

  הרי לא ביררת על בתי הספר הפרטיים במימון ציבורי בישראל, בשמותיהם השונים, ובתוכניות השונות שמוכנסות לבתי הספר תחת "קרן קרב" שמעסיקות מורים עובדי קבלן שעובדים 8 חודשים בשנה, ואפשר להיפטר מהם בקלות, כשכל זה ממומן מגידול אסטרונומי בתשלומי הורים.

  כמו שבבריאות קיצצו נערי האוצר, וההוצאה הפרטית עולה בהתמדה, כך גם בחינוך ובעוד תחומים. זוהי מלחמת נערי האוצר והאידיאולוגיה הניאו ליברלית שלהם בעניי ישראל. זוהי הפרטה יותר משבדיה, אבל אתה מתחמק מלהתייחס אליה.

  כמו שאתה לא מתייחס להיסטוריה של בתי הספר ולרעיונות הדרוויניסטיים של מי שבנו את המערכת הזו.

  אבל אני רגיל לזה ממך. עצלן אינטלקטואלי היית ונשארת.

 51. שור

  חבל נתן שאתה חושב ששבדיה היא "חברה דרוינסטית",
  כי הנהיגה את שיטת השוברים
  שיטה שפרופ' מילטון פרידמן הציע כבר בשנות ה060 של המאה הקודמת.

  נתניהו וליבני השאירו את דוח דברת,
  של ועדה של מומחים שישבה חודשים ודנה ברצינות איך לשפר את מערכת החינוך בישראל.
  ואת דוח דברת צריך ליישם.
  לשפוך כסף בלי רפורמה לא יביא לשום תוצאה, רק דאווין.

  אה כן, הפרופ' והדוקטורים בועדת דברת הם כולם "עצלנים אינטלקטואליים" ,
  ואילו נתן שלנו חסר ההשכלה (למה בעצם אתה לא לומד , אה נתן ?) הוא ממש "חרוץ אינטלקטואלי" פחחחחח
  אתה חי בסרט.

  שור

 52. נתן שקרצ'י

  איפה קראת בדיוק שאני חושב ששוודיה היא חברה דרוויניסטית? ומה הקשר למילטון ולשוברים? פרט נמק והסבר.

  אם תקרא את הכתבה האחרונה שפרסמתי פה, http://haokets.org/article.asp?ArticleID=2668 , תקרא שכתבתי שדוח דוברת נכתב עוד קודם בכנס קיסריה שקדם לו, ואפילו שרות גביזון פרשה מוועדת דוברת כשהבינה שרובינשטיין (שר החינוך ממרצ שמלמד ברייכמן) ודוברת סוגרים הכל בלעדיהם. במיוחד בלט אי שיתוף המורים ברפורמה בתחום עיסוקם. לא בדוח של כנס קיסריה ולא בדוח דוברת. נכון, הם רק צריכים למלא פקודות של הממשל הריכוזי (נערי האוצר)…
  אגב, את דוח דוברת חנק בעיקר האוצר, בתת תקצוב, וגם התנגדות ארגוני המורים. תשאל את שלמה דוברת. הפרופסורים והדוקטורים בועדת דוברת, היו בלי ידיעתם שחקנים בהצגה הזו.

  לגבי ההשכלה שלי. אני יודע שיש לך בעיה בהבנת הנקרא, רוץ למילון וחפש את המילה אוטודידקט. אני לומד כל הזמן. זה אתה שמדקלם ססמאות פשטניות שחוזרות על עצמן. לכן המלצתי לך לחקור את ההיסטוריה של המוסד הנקרא בית ספר, כי זה נושא שחקרתי בשנה-שנתיים האחרונות, עם הרבה גילויים מפתיעים, במיוחד על הקפיטליסטים הדרוויניסטיים (הם באמת האמינו בתיאוריה של דרוין, בספרו השני "התדרדרות האדם", שהתאים את תיאורית האבולוציה למין האנושי) ועל הדברים שהם ייבאו מהודו וסין לתוך מערכת החינוך וכו'. אני לא זקוק לכיתה, לסמכות ולתעודה שתוכיח לי שאני יודע.

  ושוב, לא התייחסת לתשלומי ההורים הגבוהים, שהם מעין הפרטה/ואוצ'ריזציה של החינוך, תוך יצירת מורים עובדי קבלן. ועל כמויות העמותות שנותנות תכניות לימוד במערכת החינוך, תכניות של חברות מסחריות ושל אריסון או לבייב ובתי ספר פרטיים במימון ציבורי. מה שלא נוח לך אתה לא מצליח לקרוא? או שיש לך איזורים מתים בשדה הראייה?

 53. איתן

  עיקר ההוצאה הציבורית הוא לבטחון וחינוך ובשתי המערכות הצטבר שומן אדיר, חלודה ושחיתות לה שותפים המשרדים, עובדיהם והמעגל הקרוב למערכות. שתי המערכות זקוקות לטלטול ולניקוי אורוות, כולל ועדי העובדים שאינם מכירים בעובדה שהם משרתים הציבור ולא ההיפך. אין כל יחס בין ההשקעה לתמורה וכך פורחות אוניברסיטאות בהן מורים מלמדים שעתיים בשבוע ומספרים לציבור על העומס של הדוקטורנטים שאותם הם רואים פעם בחודש. החופש האקדמאי הפך לבדיחה. ניתן לסטודנטים קופונים והם יקנו השכלה בהם. כך יתייבשו המרצים הגרועים והעצלנים הכרוניים ותבוא גאולה להשכלה הגבוהה. אם יסגרו כיתות וקורסים יוכלו המרצים להתפרנס מהרצאות בוקר לקשישים על פי בחירתם. אין כל סיבה מדוע לא יעניקו להורים קופונים בהם ישתמשו לחינוך ילדיהם במוסדות חינוך יסודי ותיכון שיבחרו ותיפסק השחיתות של הענקת הנאות לנסיעות, הזנה וכיתות זעירות לרשתות חינוך "יחודיות". בתי ספר יחוייבו בתשלום משכורת בסיסית עם בונוסים למורים מצטיינים על פי קריטריונים מוכחים. ומצדי יכול וסרמן לצאת לגמלאות כי בשורה הוא לא הביא ממילא למי שבחרו בו. אני מבטיח שבריחת המוחות בה מאיימים עלינו תיפסק ואם תיתממש היא תהיה מוגבלת למקצועות וחוגים חסרי תועלת. הרעיון אינו חדש אלא שהאינטרסנטיות גוברת על ההגיון הפשוט. מערכת החינוך היסודי,התיכון והגבוה זקוקה לשריף.

 54. יניב

  לגבי הנושא של מורים גרועים והקושי להוציא אותם מהמערכת – אחד הפתרונות שהועלו ע"י מנהל בבית ספר ניו יורקי – הוא ביטול הצורך בלימודים אקדמאים להוראה (שממילא הוא טוען המתאם בין הציונים שאקדאמים בלימודים להצלחה בהוראה קלוש) ומעבר לשיטה של חניכה – ז"א מי שרוצה להיות מורה ילמד תקופת נסיון של שנתיים שלוש שבה יקבל גם הכשרה ותוך כדי התקופה יראו אם הוא מורה טוב ואם כן – הוא ישאר ויצטרף לאירגוני המורים ואם הוא יתגלה כלא מתאים – הוא יאלץ לעזוב.

  לשיטה זאת יש פוטנציאל לתת מענה טוב לבעייה של סינון מורים איכותיים ולכל הפחות כדאי לנסות אותה.