כוח לטיני נגד ניצול ניאו-ליברלי

חררדו לייבנר

היום, יום חמישי ה- 10 ביולי בשעה 9 בבוקר צפויה להתקיים אסיפה פתוחה של עובדי הניקיון באוניברסיטת בן גוריון באר שבע, מול משרדי הרקטוראט.

אתמול, יום רביעי, העובדים המאורגנים במסגרת של "כוח לטיני", ארגון עובדים חדש שהוקם על ידי מהגרים דוברי ספרדית בעיר באר שבע ושמסונף ל"כוח לעובדים. ארגון עובדים דמוקרטי", הכריזו על שביתה במחאה על פיטורים המוניים ושרירותיים מטעם חברת כוח האדם איתן שמיר המעסיקה אותם. הם תובעים ביטול הפיטורים, הכרה בוועד שהקימו וכיבוד הזכויות המגיעות להם.

בתחתית הכרוז שהם הפיצו אתמול בשפה הספרדית מכריזים עובדי "כוח לטיני":

"הפעם יותר מאי פעם, סולידריות, התגייסות, אחדות, כנגד הפראות של המעסיקים מוצצי הדם אשר מטופחים על ידי המערכת הזאת הניאו-ליברלית."

רקע: תנועת "כוח לטיני" התגבשה בשבועות האחרונים, תחילה בעיר באר שבע שם קיים ריכוז מסוים של ילידי אמריקה הלטינית המועסקים בתנאי ניצול קשים על ידי חברות כוח אדם וקבלנים. התנועה מכריזה על עצמה כתנועת עובדים ותנועה חברתית השואפת להעמיד "קוטב חברתי שיעמוד אל מול המדיניות הנוכחית של ניצול קיצוני אשר נקבעת על ידי המודל הניאו-ליברלי, כנגד העובדים וכנגד יתר המגזרים העממיים בישראל." התנועה דורשת לכבד קודם כל את חוקי העבודה הקיימים, את האמנות של ארגון העבודה הבינלאומי, להקים וועדים ולנהל מאבקים למען הסכמים קולקטיביים כנגד הניצול הקיצוני הנהוג כלפי עובדי חברות כוח אדם ועובדי קבלן.

בין מארגני "כוח לטיני" נמצא דייגו סירטה, חבר בוועד העובדים במחסני קסטרו ופעיל באירגון "כוח לעובדים". ביום שלישי ה- 15 ביולי בשעה 19:30 תתקיים פגישה במועדון הגדה השמאלית בת"א, אחד העם 70, בניסיון לארגן את סניף אזור המרכז של תנועת "כוח לטיני".

התנועה החברתית-סינדיקלית כוח לטיני באר שבע, ביושבה כאסיפה כללית, בהשתתפות הפתוחה וההצטרפות של חברים בקהילה הלטינו-אמריקאית המתגוררים בעיר הזאת ובסביבתה, מתחייבת לקדם, להפיץ ולכונן בכל תחומי ההחלטה של מדינת ישראל, את הפרוגרמה הבאה:

אנו תובעים:

         קביעה מיידית של שכר מינימום, חיוני ונייד השווה לסל משפחתי ובהתאם להרכב של כל משפחתי.

         השוואת מערכת הגמלאות והפנסיות לנקודה הקודמת.

         כיבוד מלא של רצון ההתאגדות הסינדיקלית של העובדים, תוך מתן התנאים וקיצור זמני הלגליזאציה לקראת הכללתם במערכת האיגוד מקצועית המוכרת.

         כינונם מצד המדינה, בכל הרמות, ארציות ועירוניות, של מנגנוני פיקוח ומעקב אפקטיביים אחר יחסי ותנאי העבודה, תוך הבטחת הקיום של החוקים הקיימים והצעת רפורמות הכרחיות שישפרו את אותם תנאים.

         השתתפות של ארגוני העובדים במנגנוני הפיקוח, ובקביעת מדיניות השכר, הבטיחות וההגיינה במקומות העבודה.

         הפעלה ללא פשרות של העיקרון "שכר שווה לעבודה שווה", תוך ביטול כל צורת הפליה במסגרת העבודה.

         ניסוח של חוקים מיוחדים שיחשיבו את צרכי התא המשפחתי של הנשים העובדות.

         פיקוח קפדני על חברות כוח האדם והקבלנות, בשל היותן הגורמים העיקריים היוצרים את ניצול היתר, העבודה בשחור, אי קיום העברות סוציאליות, זיוף נתונים, הסתרת מידע, ועוד מניפולציות תוך פגיעה בעובדים קודם כל וגם במדינה.

         מדיניות שתתרום לפיתוח המערכת הקואופרטיבית בין עובדי השירותים, תוך עידוד היזמות העצמית כנגד משטר כוח האדם והקבלנים.

         חיסול הדרגתי של חברות כוח האדם והקבלנים, תוך דרישה ממקבלי השירותים לצרף את העובדים למצבת כוח האדם הקבועה.

         יצירת נוסחאות שייאלצו את החברות להשקיע מחדש את רווחיהן ביצירת מקורות תעסוקה חדשים, תוך ענישת מס את אלה המפנות רווחים לספקולציה הפיננסית.

         להעלות באופן משמעותי את רצפת מס ההכנסה, ולהוציא מתשלום מס את ההשלמות הנובעות משעות נוספות, פרמיות על ייצור, וכדומה.

         אשרור מיידי מצד הממשלה של האמנות הבאות של הארגון הבינלאומי של העבודה, תוך מתון הזכות לעובדי ישראל ולארגוניהם לפנות לדרג הבינלאומי הזה בהגנה על האינטרסים שלהם:

C121, אמנה על תגמולים במקרה של תאונות עבודה ומחלות מקצועיות, 1964

C131, אמנה על קביעת משכורות מינימום, 1970

C135, אמנה על ייצוג עובדים, 1971

C154, אמנה על מו"מ קיבוצי, 1981

C155, אמנה על בטיחות ובריאות העובדים, 1981

P155, פרוטוקול מ- 2002 על האמנה על בטיחות ובריאות העובדים, 1981

C156, אמנה אודות העובדים עם אחריות משפחתית, 1981

C158, אמנה אודות סיום יחסי העבודה, 1982

C167, אמנה אודות בטיחות ובריאות בבנייה, 1988

C168, אמנה אודות עידוד התעסוקה וההגנה כנגד אבטלה, 1988

C172, אמנה אודות תנאי העבודה (מלונות ומסעדות), 1991

C175, אמנה אודות העבודה במשרה חלקית, 1994

C181, אמנה בדבר סוכנויות ההעסקה הפרטיות, 1997

C183, אמנה אודות ההגנה על האימהות, 2000

C187, אמנה אודות מסגרת העידוד לבטיחות ובריאות בעבודה, 2006

אנו מאמינים שזוהי הפרוגרמה הבסיסית שתאפשר לשנות את תנאי הכפיפות ואי הצדק שהמשטר הניאו-ליברלי והגלובלי מטיל על העובדים ויתר המגזרים החברתיים המודרים מהמערכת, כמו הגמלאים, הפנסיונרים, הנכים בשל תאונות או מחלות עבודה והמובטלים.

כמו כן זו תהיה נקודת ניקוז לכל אותם אירגונים פוליטיים וחברתיים, מכל לאום או קהילה דתית, אשר מזדהים עם הבעייתיות המוצגת, ואנו מצהירים על נכונותנו המלאה לשנות, להאריך או להרחיב  את הפרוגרמה הזאת באמצעות התרומות של אלה אשר יקבלו על עצמם מקום למאבק לצידנו.

תנועה חברתית-סינדיקלית כוח לטיני באר שבע, 10 ביולי 2008

הוועדה האזורית של כוח לטיני באר שבע:

דרדו פרוסק

אבאל מלינגר

עקיבא מרניון

הילדה טכמן

שרה רודבץ

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שרון לוזון

  עוד התארגנות ועוד התארגנות. בתמיכה הדדית ובפריסה ארצית.

  בהצלחה

 2. חררדו לייבנר

  חשוב לי להבהיר שבמקרה זה אני בתפקיד שליח, אמנם מרצון ובהתלהבות, אבל אני לא כתובת לפניות לגבי ההתארגנות. הנה המייל של החברים בסניף באר שבע של כוח לטיני, הראשון מבין כמה שבתהליכי הקמה:
  fuerzalatinabs@gmail.com

 3. רמי הוד

  כוח לעובדים הוא הגוף היחיד בציבוריות הישראלית שרואה את קידום הסוציאליזם כמשימה יומיומית המתחילה מלמטה- במעשה ההתארגנות ובהרחבת התודעה בכל מקום אפשרי ולא בקשקושי סלון ובמשרדים סגורים.
  כל הכבוד לדייגו ולשאר העובדים המתארגנים בדרום, במרכז וגם אצלנו בצפון.

 4. עמי וטורי

  ההתארגנות של עובדי הניקיון באוניברסיטת תל-אביב היא התארגנות ספונטנית ובהחלט מעוררת השראה. אך כרגע הם עדיין אינם פועלים במסגרת אף אירגון עובדים. מובילי ההתארגנות נמצאים בקשר הן עם אנשים מכוח לעובדים כמו דיגו שירטה, עמית דויטשר ואחרים הן בקשר עם אנשים מההסתדרות. הבחירה היא בידיהם! כאשר כל אירגון וחסרונותיו ויתרונותיו בהקשר של מאבקם ודרישתם הצודקת לתעסוקה רציפה ובשאיפה ישירה במסגרת האוניברסיטה.

 5. דוד

  דרום אמריקה זנחה את השמאל ועברה לימין, בצ'ילה, בברזיל, ובכל מקום אחר, אבל השמאל עדין לא הבין את זה.

 6. איזי גור

  כך למעשה החלו כל המהפכות בהיסטוריה. תביעה מצומצמת- סירוב לתביעה. דרישה רחבה יותר – סירוב עקשני יותר.
  הפגנה שקטה- דיכוי בכוח החוק (!) . שביתה – שימוש במפירי שביתה. מאמצי הסברה כלפי שוברי השביתה- פה ושם תגרת ידיים קלה. אחר-כך תגרת המוניות יותר, התערבות המשטרה. פצועים והרוגים. עד להצלחתו המלאה של המאבק מאבק!!!
  ראה כדוגמה את המהפכות הצרפתית והרוסית.
  קפיש.

 7. אלי

  מוכרחים להפסיק את התועבה הזאת של עובדי קבלן. אך מאידך, המדינה שלנו מכל בחינה- בטחונית, כלכלית,
  פוליטית, חברתית, נשענת על כרעי תרנגולת. מאבקים ספורדיים אולי יצליחו, אך מול כל מאבק מוצלח (ועוד אינני רואה
  אותו לנגד עיניי) יצוצו מקרים רבים חדשים של ניצול ושיעבוד. צריך לחשוב בהיקף רחב, לחשוב מהצעד הראשון , כל
  התהליך, עד להשגת המטרה במלואה. אני רוצה לומר- שהמחשבה, מעמיקה, אנליטית, צמודה למציאות ולא לדוגמות שזמנן עבר, מחשבה ממוקדת בתנאי השטח ובהתפתחויות היום- יומיות, חשובה לא פחות ואף יותר, מהאנרגיה
  המושקעת בעצם העימות, העימות הפיזי, הכוחני, מול הגופים הנצבים לדכא כל התארגנות כמו זו שלכם- שלנו.
  אז יאללה, חברה, תאמצו את הפסוק הבלה מזוקן- סוף מעשה במחשבה תחילה, ותפרישו כמה אנשים חכמים שינווטו
  אותנו בדרך הנכונה. בהצלחה!

 8. פשיסט

  מן הראוי היה שהכוח הלטיני יתארגן בארצות הלטיניות. אם תנאי העבודה כאן אינם לרוחם הם יכולים לחזור הביתה. כמובן שאז המעסיקים יצטרכו לשלם שכר ראוי לפועלים מקומיים

 9. טרזן

  האם גם מזרחים, או רוסים, מוזמנים להצטרף?
  אם התשובה חיובית, כיצד יקראו את המנשרים הכתובים "בשפה הספרדית"?

 10. לטרזן

  לטרזן: כשפועלים יהודיים בניו יורק דוברי יידיש התארגנו בתחילת המאה הם פירסמו עיתונים וכרוזים וספרים ביידיש. כי זו היתה השפה שלהם. כשפועלות ערביות מתארגנות בנצרת, הן עושות אותו דבר בדיוק: כרוזים בערבית, דיונים בערבית. אנשים שמתארגנים להיאבק מתארגנים עם הקרובים להם, והם עשים זאת בשפתם ומשתמשים במשאבים התרבותיים שלרשותם. או שאולי העובדים הלטינו-אמריקאיים, הערבים, האתיופים צריכים לחכות כמה שנים עד שילמדו יפה עברית ובינתיים יהיו מנוצלים וישתקו? כשהתארגנו במעברות בתחילת שנות החמשים למחות על חלוקת טובות הנאה לעושי דברה של מפא"י – דיברו ערבית. לפעמים ערבית עיראקית. לפעמים בולגרית – מה שלא יהיה. זה לא מה שמפריע לעובדים להיאבק ביחד – זה שיש להם שפה!

 11. שמואל ירושלמי - המשורר

  לחברי תנועת כוח לטיני, שלום וברכה! ראשית ברצוני להביע מלוא-הזדהותי עם המאבק הצודק והנכון שאתם מנהלים, כנגד הניצול הקפיטליסטי הדורסני. כולי תקווה שדוגמת עמי דרום-אמריקה האחוזה רוח מהפכת אוקטובר החדשה, תהווה כוח שיוביל גם את המאבק שלכם. המאבק אותו הנכם מנהלים למען שיפור תנאי ההעסקה והעלאת שכר, הנו מאבק צודק ביותר. אולם בעתות של מאבקים כאלה, בהכרח מתעוררת שאלה: מי ישלוט בחברה האנושית, שרוב מרכיביה מהווים פועלים, איכרים זעירים, ובני שכבות חלשות ומדוכאות אחרים?

  מהפכת אוקטובר של 1917, בהנהגתו של ולדימיר אילייץ' לנין, הראתה לכלל האנושות, שהפועלים הם מעמד בעל עבר, הווה ועתיד היסטוריים. היא הראתה, שמעמד הפועלים מסוגל, בתנאי שיהיה בעל הכרה – לתפוס את השלטון, ולהיות אדון לעצמו ולגורלו, בהשימו קץ לניצול ועושק קפיטליסטי. כאן, אנו מגיעים למסקנה, שלא מספיק לנהל מאבק למען שיפור תנאי העסקה, אלא צריך לחתור למהפכת עובדים אמיתית, תוך הפקת לקחים מהסטיות והשגיאות שנעשו בידי ברית–המועצות. ההניצול והעושק אינם דבר של אין-ברירה! הניצול והעושק ניתנים למיגור מלא, באם מעמד הפועלים, בשיתוף עם בעלי-בריתו מקרב האינטליגנציה המתקדמת והאיכרות הזעירה, יעלה לשלטון וישים קץ לחברת-הקאסטות המעמדית.

  לפני שאני מסיים, ברצוני להודיע לכם, על כך שאני מעמיד לרשותכם עיתון האינטרנט מהפכני חדש "מטח-המהפכה", אותו הקמתי. אתם מוזמנים לשלוח אליי כתבות ומאמרים ואני אשמח לפרסמם. להלן, הקישור לאתר:

  http://www.kvistrel.page.tl

  יחי מאבק העובדים המאורגנים ובלתי-מאורגנים בכל העולם!
  תחי מהפכת הפועלים העולמית!
  תחי פדרציית הרפובליקות הסוציאליסטיות של המזרח-התיכון!
  הקץ לניצול הקפיטליסטי!
  הקץ להתערבותו של האימפריאליזם האמריקאי באיזור!
  הכסף לשכרם של העובדים ולא להכנות למלחמה באירן!
  פועלי כל הארצות הִתְאַחֶדוּ!

  בברכה קומוניסטית חמה! משורר שמואל ירושלמי

 12. ברק

  בפוליטיקת המונים האפשרות היחידה להצליח היא לחדור לתודעת ההמון.
  תנועה פועלית מהפכנית חייבת לעשות זאת על ידי נקיטת פעולות ישירות וחד משמעיות. זאת, בשביל להשיג את ההתעניינות של אמצעי התקשורת.
  ככל שאמצעי התקשורת ירבו לסקור את פעולות התנועה, בין אם לשלילה ובין אם לטובה (לפחות בהתחלה זה לא משנה), כך תצלח התנועה להיהפך לחוד החנית במאבק המעמדי, ולקרב אליה המון לוחמי-שמאל-רדיקליים שהתאיישו ממפלגות העובדים המנוונות, הפרלמנטריות והבלתי-מאוחדות…

  הרבה אסיפות, הרבה מחאות במקומות מרכזיים, הרבה תעמולה, הרבה פרסום מאמרים ותגובות . והכי חשוב – כסף ומממנים.