ראש ממשלתנו כנוסע מתמיד, ועל אהבלים והשד העדתי

יוסי דהאן

 בעקבות פרסום פרשת "ראשון טורס", או "העברת הנקודות",  כפי שהיא מכונה על ידי דוברי ראש ממשלתנו הערב, נזכרתי שלפני שנים לא מעטות הייתי עד בארצות הברית לזעם של יושב ראש של ארגון אמריקאי שנדרש לשאת בכל הוצאות הזמנת האישיות רמת המעלה מישראל לשאת הרצאה בפני תורמים מיהודי הגולה. הזעם נבע מן הגילוי שארגונו נדרש לממן באופן מלא הוצאות שנגבו באותה עת מגוף אחר. האירוע התרחש לפני כל כך הרבה שנים שאני מתאר לעצמי שמאז הצליח ראש ממשלתנו לצבור לא מעט נקודות במועדון הנוסע המתמיד. הערב במהלך הדיווחים גם נזכרתי באמירותיו החברתיות של מנהיגנו אודות הצורך לסייע לחלשים, להושיט יד לאלה שאינם יכולים לסייע לעצמם. מכאן גם כנראה נבע הצורך שלו לנקוט בגישה בלתי מפלה כלפי ארגונים חברתיים רבים ומגוונים כ"אקי"ם", ו"על"ה" שנדרשו לממן את טיסותיו וטיסות בני משפחות, אולמרט לא יכול היה לשאת את המחשבה שרק ארגון אחד יזכה בזכות לממן את הוצאות מסעות משפחתו.

אפרופו פוליטיקאים חברתיים, בסוף השבוע "השד העדתי" ביצע את הגיחה התקופתית השנתית שלו, הפעם בראיון "אחים כהי העור" במוסף "הארץ" שבו ארי שביט מראיין את סילבן שלום. אין הפתעות, את הראיון הזה קראתם בעבר מאות פעמים בעיתונות הישראלית. שוב המראיין המגחך על הפוליטיקאי המזרחי התורן,  על המניפולטור הסובל מרגשי נחיתות, שכדברי שביט, שולף שוב את "הקלף העדתי"  – את אותן טענות ציניות, מופרכות ותלושות מן המציאות, שכל מטרתן היא לאפשר ללוזר המזרחי לתרץ את מפלתו, או להשיג יתרון בתחרות הפוליטית הבאה. וכך גם הפעם שביט חוזר ושואל את אותה שאלה:

" כל הדיון הזה נשמע מעט אנכרוניסטי. אתה באמת חושב שבישראל 2008 עדיין יש בעיה עדתית? שלמזרחים קשה יותר להשתלב ולהצטיין ולהגיע לעמדות כוח?

לסילבן שלום, שיחסית לפוליטיקאים מזרחים אחרים, הנוטים להיזכר במוצאם רק לאחר הפסד בפריימריס או בעקבות העמדה לדין או הרשעה בבית משפט, נוטה להעלות את נושא אי השוויון העדתי באופן עקבי, יש תשובה במישור העובדתי ולא הפסיכולוגי.

" לא חשוב מה שאני אומר, אלא מה מראים הנתונים, והם מראים ששיעור הזכאים לבגרות בקרב בניהם של יוצאי אירופה ואמריקה גדול יותר מאשר בקרב בניהם של יוצאי אסיה ואפריקה. הנתונים מראים על התרחבות הפערים בין הקבוצות הללו בדור השלישי. לאנשי הפריפריה קשה יותר להגיע להשכלה ראויה, קשה יותר להשתלב באקדמיה. לכן הפער בין אנשי הפריפריה לבין המרכז אינו נעלם אלא מונצח. לעתים הוא אף הולך ומחריף. העובדה שעדיין אין ראש ממשלה מזרחי אומרת שיש תקרת זכוכית למזרחים".

אבל את שביט, כמו גם את רביב דרוקר, שבקטע מגוחך ומביך הערב בערוץ 10 השווה את תקרת הזכוכית של המזרחים לתקרה שיש לעיתונאים עם נקודות על הפנים, לא ישכנעו שום עובדות.

מעניין פעם לערוך מחקר מעמיק מה גורם לצניחה דרסטית כל כך של היכולות הקוגניטיביות של מי שבדרך כלל נחשבים לאנשים אינטילגנטים ומתוחכמים כאשר עולה לדיון השאלה העדתית. אילו תהליכים מוחיים גורמים לאינטלקטואלים החדים הללו להפוך לאהבלים מושלמים המתקשים להבין נתונים עובדתיים בסיסיים ולעקוב אחר היקשים אלמנטאריים.

סילבן צודק בניתוח העובדתי, אולם הדבר האחרון שהמזרחים, או לצורך זה כל אדם אחר בחברה הישראלית, זקוק לו, זה שסילבן שלום אכן ייבחר לראש ממשלה. תקופת כהונתו כשר אוצר הייתה לא פחות אכזרית ונוראית מזו של ממשיכו – בנימין נתניהו, אני נזכר בשמונה עשר שבועות של הפגנות רצופות מידי יום שישי מול ביתו של שר האוצר החברתי, המזרחי והרגיש לפריפריות – הקורבנות העיקריים של מדיניותו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ר.

  ולעניין השני, כל הכבוד שאתה קורא את "ארי". אני כבר לא. מזמן. פשוט לא נסבל

 2. יואל קורנבלום

  אני קורא על זה וממש קשה לי להאמין. אם זה באמת נכון כפי שמדווח בעיתונים אז זה פשוט מזעזע. מצד אחר אני מנסה להבין איך אקי"ם ועמותות אחרות נכנסו לכאורה לתמונה. אקי"ם למשל זאת עמותה לתמיכה באנשים נפגעי מוח. העמותה הזאת מקבלת תמיכה ותרומות מכל הציבור ואילו כאן לפי דיווחי העיתונים מסתבר שהם לכאורה ממנים את נסיעותיו של ראש הממשלה. מה הקשר בכלל? מאיפה בא הרעיון לבקש מהם מימון? אני מניח שאם בעלי ההון היו משלמים עבור הנסיעות הנ"ל הדבר היה מובן כקשרים של הון-שלטון אבל מה הקשר כאן עם אקי"ם, למשל?

  תאורית הקונספירציה שלי שואלת האם יתכן שההון בכל זאת שילם בעד הנסיעות הנ"ל אבל לא בצורה ישירה? האם יתכן שההון נתן תרומה לאקי"ם, למשל, או עמותות אחרות, אבל במטרה ברורה לשלם על הנסיעות הנ"ל? אני חושב שצריך לחקור את העניין הזה לעומקו ולראות מה בעצם תפקיד העמותות בעניין. כבר היו דברים דומים.

  מענין אם מישהו חושב שיש בזה משהו.

 3. יסמין

  יוסי, איזה ערך יש בכתיבת 6 פסקאות על השד העדתי ולעומתן אחת אחרונה המעמידה דברים על דיוקם מבחינת מהותה של הדמות בה מדובר. כלומר, באמת מה זה משנה מה ארי שביט שואל ומה סילבן שלום עונה כאשר המהות הסילבנית, עובדת היותו איש ציבור צדקן, עטוף בכסף, שלא מועיל לעניין החברתי בכלום, המהות הזאת היא העניין בסופו של דבר. השד העדתי חי ובועט בתוך הבקבוק, אבל מחוץ לו אלדין נמק מרעב, סילבן צופה בכול מארמון הרשעים, ואתה כותב על איכותם של הפיתוחים שעל הבקבוק במקום לצאת בפעולת קומנדו נועזת לשחרור האסורים שבארמון. במחשבה שניה, אולי העוקץ כולו הוא פעולת הקומנדו…

 4. סייר יוסי

  מעניין שבאמריקה הצליח אובמה לשבור את "תקרת הזכוכית" ואילו כאן בארץ לשיטתו של שלום , המזרחיים לא מצליחים .
  אני חושב ששלום סילבן , פשוט שכנע עצמו כי אין מתאים ממנו לתפקיד ראשות הממשלה ומשסר חינו ( בעיניי עצמו ) תולה את האשם שוב בשד העדתי , על כן תסכולו העמוק נובע מכשלונות אישיים מצטברים ואי יכולת עשייה שיש בה לקדם את מעמדו בקרב חברי מפלגתו .
  שלום סילבן הגיע לשיאים בפוליטיקה שאינם נותנים לו פתחון פה באשר להפליית המזרחיים , ואל לו לבוא בטענות אלא לעצמו ולדרך התנהלותו .

 5. אבנר קהלני

  הגיע הזמן לפצח את שיטת העמותות ומה שמסתתר מאחריהן.האליטות המסורתיות במדינת ישראל הקימו רשת של עמותות במסווה של רעיונות נאצלים,אשר כל תפקידן הוא להסתיר את פעילויותיהן האחרות.מה שנחשף במקרה של אולמרט אינו דבר חדש אלא קיבל נפח תקשורתי בעקבות מעורבותו של אולמרט ,שמסתבר יותר ויותר כי ידו בכל שחיתות. אפשר גם להסתכל על העמותה שבחסותה פעלה תזמורת ירושליים בראשותו של יחזקאל בייניש(כן,בעלה של דורית בייניש)ואי הסדרים והשחיתויות שנתגלו שם ע"י חוקר מיוחד מטעם רשם העמותות.עמותות מסוג זה יתמכו באולמרט אך לא במועמד מזרחי דוגמת סילבן שלום או עמיר פרץ,וזהו רק חלק מתיקרת הזכוכית עליה מדבר סילבן שלום.הגיע הזמן לחשוף את השיטה ולנפץ אותה ופשוט לא לתרום כספים לעמותות הללו.

 6. מיכל סלע

  פן מעניין בכל הפרשיות ששמו של אהוד אולמרט נקשר בהן הוא מערכת היחסים בין אולמרט לבין שולה זקן. שנים רבות של עבודה משותפת יוצרות קשרים הדוקים, מקצועיים ואישיים. זה טוב וטבעי. מזכירה אישית ועוזרת אישית (שני תפקידים שונים לחלוטין ממזכיר אישי ועוזר אישי, אך זה לדיון נפרד) לומדת עם השנים את עיסוקיו והעדפותיו גם מבלי שדברים נאמרים במפורש. זה טוב. הפגם במערכת הזאת הוא הטיפול בעניינים האישיים של הממונה על המזכירה האישית והעוזרת האישית. התופעה קיימת החל במשרד הקטן ביותר לכל עניין וכלה בלשכת ראש העירייה, בלשכת השר לענייני תעשייה ומסחר ובלשכת ראש הממשלה. כל אחד מאתנו רואה את הניצול הזה של "מזכירה" לצרכים פרטיים. המזכירה והעוזרת של המנהל, השר, של כל בעל תפקיד השוכר שירותי מזכירה ועוזרת, נשכרת לצורך עיסוק בעבודות הקשורות בתפקיד, בעבודה, לא כעוזרת בית, לא מזכירת המשפחה. התופעה מקובלת כל כך ותנאי ההעסקה של מזכירות קשים כל כך וסף הפיטורים נמוך כל כך, שאיש, בדרך כל ל אישה, אינה מוחה ומתנגדת. בשירות הציבורי במהותו הדבר אסור. כשם שאסור לקצין בצה"ל לשלוח את הנהג שלו להביא חומרי בנייה הביתה, כשם שאסור לבעל תפקיד בכיר בממשלה לבקש חברת הובלות לטפל בענייניו האישיים, כשם שאסור לאיש משטרה, עובד עירייה ובעל תפקיד בכירה במערכת הדתית לקבל במתנה סוף שבוע מהנה, אסור לבעל תפקיד ציבורי לבקש מן המזכירה האישית ומן העוזרת האישית לטפל בענייני המשפחה. אין הבדל גדול בין טיפול בענייני המשפחה להטרדה מינית: בשני המקרים בשל יחסי הסמכות קשה לסרב.

  וכמו בהטרדה מינית: האחריות היא של בעל השררה. האמירה: "לא ידעתי", "העוזרת שלי טיפלה בכל הדברים", אסור שתעמוד לו לבעל השררה. הווא הסמיך את המזכיר ה והעוזרת לטפל בדברים. האחריות שלו.

  אך חשוב מכך: מזכירות ועוזרות, קומו התנערו. למדנה לומר: לא! עד כאן!.
  ולגברת שולה זקן: חרף יחסי ידידות ארוכי ימים, זאת גם זכותך.

  ובשולי העניין? איך שמשרד נסיעות פרטית משרת איש ציבור בתפקידו הציבורי שנים ארוכות, תוך ערבוב של פרטי וציבורי ונציבות שירות המדינה אינה המרימה גבה? על כל פרט קטן ביותר הנרכש מגורם חיצון חייבת הרשות הציבורית במכרז, לפחות בפנייה לשלושה ספקים לברר את המחיר ההולם.

  האם ראוי למבקר המדינה לבדוק באופן מקיף את ההתקשרות של כל משרדי הממשלה וכל עובדי הציבור הנזקקים לנסיעות עם ספקי השירותים? ולוּ גם כדי לא להיכשל בתחום העירוב, בין פרטי לציבורי?

 7. סמולן

  יכול להיות סילבן שלום פוליטיקאי מניפולטיבי, ציני ובכיין, ובעת ובעונה אחת יתכנו סטטיסטיקות בעייתיות שאותן הוא מצטט בסגנון המניפולטיבי, ציני ובכייני. אין בזה שום בעיה. מפליא שדווקא כאן העניין הזה מוצג כמין סתירה.

 8. איציק ניסני

  מה מסתתר מאחורי האיש משכונה ה ?
  ואני אומר זאת מניסיון אישי של מי שהצטרף רק לאחרונה (4 שנים וקצת )לקבוצות אזרחים שונות
  למנוע קטסטרופה בענייני בריאות,סביבה וחברה במדינה.
  מעולם מר סילבן או מיסטר שלום
  לא נשמע ונראה ליד לשעבר באותם קבוצות מיגזר 3
  מעולם לא זכיתי לראות נחת זרועו במובן הטוב באיזשהוא מערכת שלטונית
  ואת סימני הדרך שלו בשום מקום בו
  ואני קראתי,הייתי,שמעתי,ראיתי,מאז שמתנדב אני רבות
  וגם אני בעל כמה תוארים ואפילו מהאוניברסיטה שלו
  אבל. עובדה
  סילבן שלום בכל תפקידיו לא עשה יותר מ90% האשכנזים שלידו
  הוא השאיר והחריף את המצב במשרדי האנרגיה.
  הוא לא שיפר ולו במעט מינוי שופטים מזרחיים ,דתיים,ערבים,נשים ולו במעט.
  שום מינוי שלו במשרד החוץ לא הועיל וברוב המקרים הזיק .
  לזכותו ייאמר שהוא ששום מקרה שחיתות לא נדבק…………… בינתיים אליו למרות המינויים שלו
  לזכותו ייאמר שהוא למד המון אבל ………..לא הפנים שום לקח .
  לזכותו ייאמר שהוא יצא משכונה ה בבאר שבע אבל…………. מאז הוא לא דואג להם.
  לזכותו ייאמר שנאה דורש ו………….ממש ממש לא נאה מקיים
  אך מאז שסילבן מהווה כסות לפוליטיקאים הפערים בפריפריה גדלו ????????????
  אין מרכזי שיקום בעיקר בדרום
  אין חינוך כהלכה בעיקר בדרום
  אין טיפול רפואי הולם בעיקר בדרום
  אין תחבורה נגישה ומהירה בעיקר בדרום
  ומה שיש צפוף מאוד -ומתים שם יותר
  ועוד עובדה פיקנטית
  שלי יחימוביץ בשנתיים עשתה בחוקים ובמודעות יותר מכל שנותיו של סילבן שלום ניר מוזס ……….
  אז תתקנו אותי אם אני טועה .

 9. אדי

  באמת הגיע הזמן להוציא את השד העדתי לפנסיה. תפקידו נגמר וצריך להתייחס לגופם של דברים ואנשים בלי לקרוא לו לסיוע. יותר מדי טיפוסים משתמשים בו כתירוץ, תואנה ועילה.

 10. ג. אביבי

  ל"עיתונאי" ארי שביט יש בעיה. היום הוא מזוהה עם הימין והמתנחלים, לכן הפופולריות שלו בקרב אנשי הבועה הצפון ת"א (ואחיותיה) בירידה. הדרך שלו להישאר פופולרי היא להזכיר לקהל הקוראים הפוטנציאלי שלו שמקרבם הוא בא, מבשרם האידיאולוגי הוא קורץ ושלשבטם הגזעני הוא נשאר נאמן. מעולם לא חשדתי שלכתבלב זה יש שמץ של אינטלקט, ואכן אמירותיו/התרסותיו הגזעניות (הכחשת קיפוח גזעני היא גם גזענות) כלפי סילבן שלום הן בונטון בקרב כל התשקורת הלבנבנה של ישראל – זאת שמנסה ומצליחה בקלות רבה להדיר כל הגיון ושכל ישר מכל דיון הקשור ליחסים הבין-עדתיים בישראל. אמירתו היא מסוג האמירות שלמביען אין כל צורך בהוכחת דבריו, הקהל הפוטנציאלי שלו מזדהה איתן ואף רואה בכך מעשה "אמיץ" – להתגזען על פוליטיקאי מזרחי.

  מקרה "ראשון טורס" כמו גם אלה של ארגונים חברתיים כגון כ"אקי"ם", ו"על"ה" שנדרשו לממן את מסעותיו הפרטיים של אולמרט ומשפחתו, לא היו עוברים בשקט יחסי אילו היה מדובר בשר או בח"כ או אפילו בחבר מועצה מקומית מזרחי שנהג כך, גם אם הסכומים היו קטנים בסדר גודל. התישקורת על כל חלקיה (המאוד מונוליטיים) הייתה מציגה זאת, אמנם בלי אמירה מפורשת, כהוכחה לסכנה הגדולה לאומתנו הנאורה והמסכנה נוכח קיומם של פוליטיקאים ועסקני ציבור מזרחים בקרבנו.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הכותרת ("אחים כהי עור") מבזה, על גבול הגזענות. גם לא ברור על איזו עובדה מבוססת הקביעה המלומדת על "דיון אנכרוניסטי" בסוגיה זו.
  הדברים של סילבן אמיצים ונכוחים. אכן, עוד זכור הקמפיין שניהלו נגדו כאשר מונה ליו"ר חברת חשמל ואי-הנוחות (שלא לומר השתוממות) מעורך הדין ורואה החשבון מבאר שבע שמדבר, בטעות, ב-ח' ו-ע'.
  לא יודע מה לגבי דרוקר, אך אין חשש לגבי שביט – עוד מס' חודשים נזכה כולנו להאזין שוב לניתוחיו המלומדים בכנס המדעי בהרצליה.

 12. נתן.

  העוני והמצוקה הכלכלית הם בראש ובראשונה תוצאה של בחירות מוטעות שאדם עושה בחייו.
  לדגמה – להחתן בגיל 19 להביא 6 ילדים עד גיל 28 ולהתגרש בגיל 29היא דרך בדוקה להוביל לחיי עוני.
  מי שבחר בדרך הזאת( כמו מועמדת "הפנתרים השחורים" למועצת ירושליים) יכול לבוא בטענות רק לעצמו.

  לעומת זאת סילבן שלום קיבל החלטות שונות במהלך חייו ולכן לא התדרדר לחיי עוני ומצוקה כלכלית.
  זאת גם הסיבה(בניגוד לכתוב במאמר) שמעולם לא התייחס לקיפוח עדתי ושאר אגדות עם "חברתיות" כאלו.
  כיום בלית ברירה הוא נאלץ לשלוף את השד העדתי מתוך הבנה בחוסר היכולת לנצח את ביבי בפרימריז.

 13. נינה

  יום אחד הביאו את סילבן שלום לרדיו לדבר ולהגיב על דבריו החכמים של ד"ר שלמה סבירסקי בענין הצמיחה שנותרת בצלחת של קבוצה קטנה כשהאוכלוסיה כמכלול מתדרדרת מבחינת נגישותן של הזכויות החברתיות: הזכות לשירותי בריאות ראויים, לדיור, לחינוך ראוי וכיו"ב

  אז אחרי שסבירסקי מסביר בצורה מנומקת את התהליך בא סילבן שלום ואומר:
  סבלנות, זה עוד יחלחל. זה תהליך איטי.
  נכון, סילבן שלום, ההרס שאתה זורע ותומך בקידומו, הוא תהליך איטי אבל מזעזע בהשלכותיו. כמה אנשים נותרו בלי אלף מאתים שקל לחודש בגלל סרוב להשמה בתוכנית ויסקונסין, בדקת? מה עשית בכדי להגן עליהם?
  אוף. הוא שוב לא בא לקרוא את מה שכתבתי לו.

 14. יואש

  התיאור של יוסי דהאן של סיטואצית הראיון סילבן-שביט מענג ממש. משום מה לא הרשים אותי הלעג החצי סמוי של שביט למרואיין ה"לוזר" המזרחי אלא דווקא ההרמה להנחתה שסילבן קיבל . ומה סילבן עשה עם ההרמה להנחתה? הסביר לנו שוב שהאינטליגנציה הרגשית שלו מכוונת היטב למניפולציות פוליטיות מתוחכמות שלאכזבתו ("לוזר" כבר אמרנו?) לא הבשילו למעשה. כי אהוד ברח ורמון המנשק יעץ, וביבי שהמנהיגות הובטחה לו בדיל קודם צפה מרחוק בבטחון וכו'. ומה יעשה הסילבן כשיגיע לשיא תאוותו להיות ראש ממשלה מזרחי ראשון?? האם העניים יצאו נשכרים? האם הצבא יקטן והחינוך יגדל? האם יהיה מו"מ עם השכנים? בכל אלה התשובות של הראש המזרחי המיועד אינו מתכוון לתת אזימוט. וזה מתאים לסיום של יוסי: לא מספיק להיות מזרחי משכיל מוכשר ונשוי בעושר ואושר: צריך להראות במעשים שאתה בן אדם ראוי ואת זה עדיין לא הצליח הסילבן להראות ולו פעם אחת.

 15. ג. אביבי

  טוען נתן: " העוני והמצוקה הכלכלית הם בראש ובראשונה תוצאה של בחירות מוטעות שאדם עושה בחייו. לדגמה – להחתן בגיל 19 להביא 6 ילדים עד גיל 28 ולהתגרש בגיל 29היא דרך בדוקה להוביל לחיי עוני." – ממש משכנע, לא צריך ללמוד סוציולוגיה ושטויות אחרות – הכל מובן. 1.6 מיליון עניים הם פשוט טיפשים שטעו בבחירה והגיעו לעוני. לא נבלבל לנ"ל את תגליתו המדעית המרעישה עם כמה עובדות, כגון שחלק גדול מהעניים הם בעלי 1 עד 3 ילדים שהתחתנו לאחר גיל 25, עובדים או נמצאים בחיפוש מתמיד אחר פרנסה.
  עוד ממשיך הגאון: "כיום בלית ברירה הוא [סילבן שלום, ג.א] נאלץ לשלוף את השד העדתי מתוך הבנה בחוסר היכולת לנצח את ביבי בפרימריז." – ברור, הרי אין בעיה עדתית בישראל, יש רק בעיה של 60% מאזרחי ישראל שטועים יומיום בבחירה ומאשימים את הממסד האשכנזי.

  לדעתי' יש להציג את תגובתו המבריקה של הגאון נתן במקום בולט בשער הבלוג. כך, ע"מ שאיש לא יוכל לטעון אי-פעם שלגזענות ולטיפשות יש כביכול הרבה מן המשותף.

 16. איתן

  תציעו בבירור לא לתרום פרוטה שחוקה לעמותות המושחתות שממנו מסעות פוליטיקאים.
  סילבן הוא דוגמא מצויינת לכך שמזרחי יכול להצליח בלימודים ולהיכשל בפוליטיקה. מתפקיד של יועץ לליברל מודעי להגיע לדשדוש אחר ביבי הנסיך הביתרי זו עדות לכשלון רועם וצילומו ליד אובמה לא יסייע בעדו. לדוד לוי יש יותר צילומים ללא כל הישג פוליטי במהלך הקריירה שלו. על פי העיקרון הפיטרי הישגיהם המירביים הם במשרדי הסעד, המשטרה והדואר ולעיתים כיור הכנסת.

 17. ראובן

  לא האינטלקטואלים החדים האלו אהבלים. מי שלא מבין את ההבדל בין נתונים לבין הגורמים האפשריים להם הוא האהבל.

  יש הרבה הסברים לפערים בהתקדמות, בזכאות לבגרות וכולי בין מזרחיים לבין אחרים. אחד מהם אמנם יכול להיות אפליה על רקע מוצא, אבל ברור לכל מי שעיניו בראשו (מלבד מי שמנסה לתרץ את כשלונותיו או מי שמנסה לצבור הון פוליטי בדרך זו) שקיימים הסברים רבים אחרים, הגיוניים הרבה יותר.

  למשל תרבות שהחינוך וההשכלה בה אינם חשובים כמו המסורת, הפטריארכליות והכבוד. למשל חברה שעוסקת ביללות "שתו לי, אכלו לי" במקום לקדם את עצמה. למשל חברה שבמקום להתייחס להבדלים עדתיים כאל סממן פולקוריסטי בלבד, ולאמץ את הטוב מכל אחת מהתרבויות המוכרות, עוסקת בבידול תוך זעקות קיפוח.

  הפריפריה אכן מקופחת. בפריפריה אכן חיים הרבה מזרחיים (אולי כתוצאה של מדיניות מפלה בעבר. אולי כתוצאה מסתם טעות בשיפוט – השלכת אוכלוסיות שאינן מסוגלות לעזור לעצמן לאיזורים מרוחקים וציפיה שירימו עצמן בכוחות עצמן, במקום תמיכה, הדרכה ועידוד, שבעיני חלק מהכותבים כאן היו נתפסים כמובן כגזענות והתנשאות, דבר שמכניס אותם למלכודת הרגילה: אל תתנשאו. אל תפילו עלינו את התרבות שלכם. תנו לנו לחיות כדרכנו. נחיה כדרכנו. נשאר נחשלים, ואז נוכל להאשים אתכם באפליה). אבל אין קשר בין אפליית הפריפריה לבין מוצאם של החיים בה. כידוע לך, יש הרבה רוסים בפריפריה. לא זכור לי אף יוצא רוסיה שטען שקיפוח הפריפריה הוא אקט אנטי-רוסי. הרוסים, ברובם, חוסכים מפיהם לחם על מנת להעניק לילדיהם חינוך ראוי כדי להוציאם מהעוני. הם מעודדים השכלה, התקדמות, ולא פסיביות וייללנות.

 18. זאב שפיר

  ראוי להבין שהעמותות שהתבקשו לממן עשו זאת,כיוון שאהוד אולמרט נאם בכנסי-תרומות בעבורן ולפיכך הן ראו שהגיוני שישתתפו במימון הטיסה למי שייסייע בידם(כנואם מבוקש) לקבל תרומות.צריך להבין את זה כך,ולא נכון להבין את זה אחרת למרות הפיתוי.
  הענין עם השד העדתי הוא לא כל כך רלוונטי,כיוון שכל השיטה מקפחת ועושקת והמאבק צריך להיות מרוכז בכיוון זה ולא לסטות ממנו ,גם לא בעבור השד העדתי המפתה.בעלי ההון והשליטה הקאפיטליסטיים חוכחים ידיים בסיפוק כל פעם שמחפסים את הסיבות לפער נחברתי כאילו הוא בגלל הפער העדתי בלבד.

 19. מודאגת

  כשהתפרסמו עלילותיו המיניות של קצב, התברר שהעיתונאים והעסקנים הפוליטיים שסביבו וכן העובדים אתו ידעו כבר במשך שנים שקצב "מכור" למזכירות צעירות. ובכל זאת קצב נבחר לנשיאות (שבר את תקרת הזכוכית שכנראה עוצרת את סילבן שלום, לדעתו). בדומה לכך, גם אולמרט היה ידוע למי שעקבו אחריו – עיתונאים ועסקנים פוליטיים שסביבו והעובדים אתו – שאולמרט "מושחת". אינני חושבת שמישהו פיקפק בכך. ובכל זאת הדבר לא פגע בסיכוייו – מפלגתו לא חששה שמעשיו יפגעו בסיכוייה לפני הבוחרים. אני חושבת, לפחות מקווה, שיש מדינות שבהן פני הדברים אחרת (לא צרפת, אבל אנגליה, ואולי ארצות סקנדינביה). אז מה לא בסדר כאן?

 20. אלון

  ארי שביט,
  זה ההוא שחושב שהחברות שלו עם עומרי שרון תוציא אותו סופית ממועדון החנונים?

 21. יואל קורנבלום

  יתכן שיש משהו בדבריך בעניין התרומות אבל נראה לי שזה לא מה שקרה או קורה. ברור הוא שאחד כמו אולמרט אם כשר או כראש ממשלה לא נוסע במיוחד לנאום למען אקי"ם או עמותה אחרת. כלומר הוא נוסע בתפקיד ואולי נותן נאום של שעה למען עמותה אחת או אחרת וגם זה לא ברור. זה עדיין לא דורש מימון שלם של הנסיעה על ידי העמותה כי נעשים בנסיעה הנ"ל גם דברים אחרים. בנוסף אתה יכול לקרוא את העיתונים בעצמך ולפי הכתוב נראה לי שהוא ביקש מימון מכמה מקורות על אותה נסיעה. כלומר אם הוא כבר בחו"ל אז דיבור של שעה דורש מימון שלם של הנסיעה? חוץ מזה האם יש לך נתונים על גודל התרומות לכאורה שנאום כנ"ל הכניס לעמותה?

  חוץ מזה אפשר לראות את כל העסק הזה בצורה אחרת. ראשי העמותות הם בדרך כלל אנשים שיכולים להכניס כספי תרומות לעמותה אם מתוך יכולת שיכנוע טובה, פרסומת טובה או מתוך מגע קרוב עם בעלי הון שלפעמים גם יכול להיות בעייתי. תאר לך מצב שבו בעלי ההון רוצים למסור כספים למישהו בשלטון. לתת בצורה ישירה לא מקובל כי זה יכול להתפרש כשוחד. לכן אפשר למסור את זה בצורה אחרת, למשל באמצעות מימון של נסיעות או מלונות, ארוחות וטיולים שונים עם כל מיני מתנות. איך עושים את זה? דרך גוף שלישי, כמו עמותה שצריכה מישהו ש"יסביר" את פעילותה לכל מיני אנשים.

  איך ההון עושה את זה? דרך אחת, פשוטה למדי, ממנים מנהלי עמותה מטעמם. אולי לא בריש גלי אבל ההון יכול לתרום לעמותה דרך מנהלי העמותה וכך להראות שמנהלי העמותה מסוגלים להכניס כספים לעמותה וכן הלאה. מכאן הדרך לכאורה די פשוטה. רוצים לתת למישהו עשרים אלף דולאר למטרות פרטיות? אין בעיה מוסרים את זה דרך העמותה שאת מנהלה מינו תמורת נאום כזה או אחר. רוצים למסור ארבעים אלך דולאר, אין בעיה מוסרים את זה דרך שתי עמותות. ובעצם אפילו לא מוסרים אלא רומזים לאותו מישהו שיגיש בקשה ואז יתנו לו. אל תשכח שכל תרומה לעמותה כנ"ל פטורה ממס.

  אני לא אומר שזאת הדרך היחידה או שאין עמותות ישרות אבל שיטה כנ"ל אפשרית.

 22. אמיתי מן

  הפער המונצח הוא, כמו שמציין הסילבן, בין המרכז לפריפרייה. אמנם יש קשר לעדתיות, אבל התמונה העדתית היא הרבה יותר מזה. שיקרא קצת ניסים ליאון במקום להתמגג עם זיל וזול.

 23. פופולו

  הם מאשימים את הערבים.

 24. ירדנה אלון

  כן, גם אני זוכרת את השבועות הארוכים בשמש הקיץ הקופחת אל מול ביתו של סילבן שלום (סטיב בפי מקורביו מה פתאום הוא הפך לברק אובאמה?)ברמת גן (זוכרת גם את המכות שחטף דודי מחלב ז"ל מהמשטרה),זה היה הוא כשר אוצר שקיצץ בקיצבאות של האמהות החד הוריות(יותר נכון הביא את ההצעה לקיצוץ שאושרה ע"י הממשלה ויושמה בימיו של נהנתניהו כשקיבל את תיק האוצר וסטיב(סילבן שלום) קיבל את תיק שר החוץ.מעניין שכאשר הכל היללו ושיבחו את נהנתניהו איזה שר אוצר מופלא הוא היה כשקיצץ בקצבאות יצא "סטיבי וונדר" (סטיבי המופלא בתרגום חופשי, סילבן שלום אובאמה,בטרוניות,בנהי ובבכי איך איך גוזלים את הקרדיט ממנו ומעבירים לנהנתניהו,הרי היה זה הוא המופלא שהיתווה את התכנית) ועכשיו שוב נהי ובכי על המזרחים המקופחים ,על שבשבת אידאולוגית מעין זו אמר לפני אלפיים שנה אלכסנדר ינאי המלך החשמונאי כשהיה מוטל על ערש דווי לאישתו שלומציון "אל תתיראי לא מן הפרושים ולא מן הצדוקים אלא מן הצבועים שעושים מלאכתם כזימרי ודורשים שכר כפנחס",למעלה מאלפיים שנים עברו מאז העיצה הנבונה ההיא ושום דבר לא השתנה בפוליטיקה הישראלית על דברים כגון דא הייתה סבתי ז"ל נוהגת לומר, " יא בינתי, עץ עקום לא מתיישר".

 25. איתן

  סוף סוף שוכנעתי לא לתרום פרוטה שחוקה לעמותה כלשהי גם אם היא מחלקת מזון לנצרכים או פועלת לחיסול הסרטן.

 26. סמי ארגון

  כאשר היה אדון אולמרט ראש עיריית ירושלים, על ראש עוונותינו, הוא נעדר בקדנציה הראשונה, לפי דיווח של יודעי דבר, מעל………….. 200 ימים ממשרדו, כי האדון בילה בחו"ל. מה יש לו לעשות בחו"ל אין ספור שעות? אולי נאבק בחשאי על ראשות עיריית פריס או לונדון. לך תדע. יודעים אתם מה, ידידי, הוא מושחת וסתם אדם קטן מידות וערכים, אבל איך זה נבחר אדם כזה לקדנציה שנייה ולראשות ממשלה. איפה כל הירושלמים ישרי הדרך? האם הם לא ידעו דבר? ואנו כולנו, האם אנו עם של מטומטמים? האם כולנו מושחתים, או נותנים יד לשחיתות, או שמא אנו עם שמוקיר ומעריך ומעריץ מושחתים. אם כן, אז באמת מגיע לנו מנהיגים כאלה.

 27. ג'יל

  מישהו זוכר את האמירה הזו? (למה להצביע ליכוד?) למה להצביע לאוכלי עניים????????

  ציטוט מהכתבה:
  "ואתה תהיה ראש הממשלה המזרחי הראשון?

  "אחרי שפגש אותי לראשונה, אמר לי בעל משרד פרסום גדול שמעולם לא ראה הבדל כה משמעותי בין המוצר לבין האריזה. הוא אמר שעל פי רוב הם לוקחים מוצר כלשהו והופכים אותו לפי מיליון ממה שהוא באמת וכי אצלי יש מוצר המוצג כפי מיליון פחות ממה שהוא באמת. אני מאמין שיש לי את הכישורים להיות ראש ממשלה. יש לי ניסיון שאין לאף אחד אחר בביטחון, אוצר וחוץ. עלי גם אי אפשר לומר שאין לי אינטליגנציה רגשית. אבל מה שמקשה עלי הוא השיווק. אני לא אחד שיוצא באמירות בוטות כדי לצאת גבר. בגלל שאני מתון ואני לא מתלהם אני נתפס כאפור". "

  הוא אמר שעל פי רוב הם לוקחים מוצר כלשהו והופכים אותו לפי מיליון ממה שהוא באמת וכי אצלי יש מוצר המוצג כפי מיליון פחות ממה שהוא באמת.

  זה נכון לגבי קוקה-קולה (אני לא שותה את זה כבר קרוב לשש שנים, לשמחתי הרבה, רק מים)
  זה נכון לגבי סנדלי קרוקס
  זה נכון לגבי "בגדים חדשים באופנה"
  זה נכון לגבי "שדרוג הסלולר של הלקוח"

  זה נכון גם לגבי, איך לא, פ-ו-ל-י-ט-י-ק-א-י-ם מושתנים

  הכל זה שיווק, לא יותר!!

  אם כך:
  הוא אמר שעל פי רוב הם לוקחים מוצר כלשהו והופכים אותו לפי מיליון ממה שהוא באמת וכי אצלי יש מוצר המוצג כפי מיליון פחות ממה שהוא באמת.

  בחירות שוות לכולם!!! גם מבחינת תיקצוב. זמן במה להכל! ולא צ'קים ומעטפות! גם בפריפריה יש "מוצר המוצג, כרגע, כפי מיליון פחות ממה שהוא באמת."

  מדינה של גנבים -משווקים- וזונות!!!

  (אם אני לא אזכה בהגרלה – העיקר שיוסי דהאן וחבריו יראו את תגובתי)
  קחו לצומת ליבכם שאני גרה בהרצליה פיתוח. (ולמרות זאת, אינני מנותקת)

  תודה.