דיור בר השגה עכשיו

עיר לכולנו

דיור בר-השגה עכשיו !!!

בימים אלו מוכרת עיריית תל-אביב את חלקה במתחם השוק הסיטונאי (כ-22 אחוז מהשטח) במכרז לכל המרבה במחיר. על המכרז מתמודדת גם קבוצת "העיר החדשה" שמייעדת את מכירת הדירות כמתחם סגור אך ורק לאנשי הייטק ושוק ההון. בשבוע שעבר היועץ המשפטי של העירייה אף הכשיר את יכולתה של קבוצה זו לגשת למכרז.

    עיר לכולנו מתנגדת למדיניות זו ומובילה מדיניות דיור עירוני בר-השגה  !!!

מה ניתן לעשות ?

·          עיריית ת"א יכולה להוזיל את הקרקע שבבעלותה ולחייב את היזם לבנות גם דירות זולות שיוגרלו בין משפחות ויחידים הגרים בתל-אביב על פי זכאות.

·         בכל בנייה חדשה , יהיה תמהיל של דירות בגדלים שונים שתתאמנה לאוכלוסיות שונות.

·         העירייה יכולה לאשר בנייה מעל קומות מסחריות על מנת להגדיל את היצע הדירות.

·         העירייה יכולה לאתר מבנים ציבוריים השייכים לה בה ניתן לבנות קומות נוספות שישמשו דירות מגורים

·         העירייה תחזק שכונות חלשות (שיפור החינוך והתרבות) ובכך תהפוך אותן אטרקטיביות למגורים לכל התושבים

·         העירייה יכולה בעזרת חוק עזר עירוני לגבות היטל מבעלי דירות

סגורות (דירות שלא גרים בהם) היטל זה יעזור לסבסד דיור לזכאים

·         על העירייה לעודד ןלבנות בעצמה בנייה להשכרה.

·         על העירייה להיות גורם מרכזי בקידום חקיקה לפיקוח על שכר הדירה.

זו אינה אוטופיה !! כל זה נעשה בפאריס, ניו-יורק, לונדון, אמסטרדם ועוד ערים הרוצות לשמור על תושביה הלא עשירים הרוצים להמשיך להתגורר בעיר ולהיות פעילים ומעורבים בחיי הקהילה .

             עיר לכולנו תשנה את סדר היום העירוני !!!!

http://ct4all.wiki.co.il

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דודוב

  איך בדיוק ניתן מבחינה משפטית לסגור מתחם רק לעוסקים במקצועות מסוימים?

 2. שרון לוזון

  לכל מי שרוצה לשמוע על התנועה, להפגש עם פעיליה ולהימנות עליהם מוזמן להגיע מחר בערב לפלורנטין.
  הכנס יתקיים ברחוב ידידיה פרנקל 80 בשעה 20:00.
  הגיעו והביאו את חבריכם.

  מצ"ב הזמנה
  http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1287258

 3. אלון

  לדודוב…
  איך ניתן לסגור מתחם למקצוע מסוים?
  אם אתה מקושר נכון אפשר לעשות הכל.

 4. איציק ש.

  באמצעות מחירים גבוהים, אולי ועדת קבלה וכד'.

 5. יואב איתמר

  איך עושים את זה בישובים קהילתיים?

 6. אלי10

  העירריה יכולה להגביל את האוכלוסיית הרוכשים הע"י מחיר גבוה של הקרקע

 7. jo

  הצחנה העולה מעסקה זו, עולה בריחה על צחנת בואש.

 8. דודוב

  נשמע מוזר. מחירים גבוהים זה משהו אחד, אבל איך הם יכולים למנוע למשל מאדם עמיד מתחום החשמלאות לרכוש שם דירה? או ממשפחה ממוצעת שלקחה משכנתא טובה?

 9. דוד

  גם כך אנשים מהמעמד הבינוני הנמוך ומטה לא היו יכולים לרכוש שם דירה בגלל המחירים. המשווקים ניסו להעלות את המחירים דרך גימיק שיווקי שכזה. לא נראה לי שילך להם ועוד נראה שם מספיק אנשים שהם לא הייטק.

 10. דור לוי

  קראתי את תקציר הדו”ח של האגודה לזכויות האזרח שהוגש לכנסת, קראתי גם נייר עמדה של עמותת ידיד. מה שיש לי לאמר על זה שהדרך לגהינום רצופה בכוונות טובות. אם הם יצליחו מחירי הדירות יעברו את החור באוזון ויגיעו למאדים…

  כולם, כולל נייר של מרכז המידע בכנסת, מכירים בזה שאין בישראל – בניגוד למקומות אחרים – שוק לדירות בשכירות. כולם מתלוננים ומציעים פתרונות פופוליסטים כמו פיקוח על מחירים.

  מישהו פעם עצר לרגע לחשוב מדוע בישראל אין שוק של דירות להשכרה במחירים סבירים??

  אני טרחתי לבדוק את זה, והתשובה במאמר: “תרגיל מתכונת נוגדת מציאות – מחירי השכירות בישראל”.

  השורה התחתונה: תתפלאו, אין שוק כזה, כי אחזקת דירה כהשקעה למען קבלת דמי שכירות היא עסקה כלכלית גרועה מאוד. גם תשואה נמוכה ביותר, וגם סיכון רב. עדיף מהבחינה הזו לשים כסף בבנק.
  מידע נוסף, אבל גם המלצות מה כן אפשר לעשות בקישור המצורף:
  http://www.bsh.co.il/ShowArticle2logic.asp?ArticleId=3283&CategoryId=121

 11. דור לוי

  מההודעה הקודמת נשמט הנושא. (חשבתי שכבר טיפלתם בתקלה שקוראת כשהטקסט בנושא ארוך?)
  הכוונה היתה להתייחס למחירי השכירות בהצעה שמוזכרת, בהקשר לדוח בנושא שהוציאה האגודה לזכויות האזרח.

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  העיר מתרוקנת במרכזה ומפריחה פריפריות ופרברים וכך מעצימה את הפקקים בכניסה לעיר ואת רשתות כבישי האורך והרוחב. זובעייה לאומית וחולדאי לא מנסה להתמודד איתה מול ממשלה דפוקה וחסרת כושר להחליט. יוזמת צעירים להקצאת דירות בשכירות בעלות נמוכה הינה בדיחה שרק מגבירה את עמדתו של ראש העיר משום שאין בה בדל פתרון.

 13. פופו

  מה הבעיה בהצעה בדיוק? כפי שנאמר בהודעה המקורית הדבר נעשה בערים רבות בעולם בהצלחה גדולה. זאת בניגוד לנסיונות להגבלת מחירי השכירות, שמביאים באמת לירידה בהיצע ולא פותרים כלום.

 14. הפתרון הנכון: תחבורה מסילתית יעילה

  שום תכנית ל"הוזלת הדירות בלב העיר" לא תספק את הביקוש האדיר למגורים במקום הנחשק ביותר במדינה. לכל היותר אפשר להטיל יותר מסים על מי שמתגורר שם, ואז זו תהיה עיר לעשירים בלבד. הדרך להקל על צעירים היא לאפשר להם גישה נוחה וזולה העירה באמצעות תחבורה יעילה ומהירה, וזה המקום שישראל כשלה בו באופן מחפיר.

 15. שי כחלון

  העיר הלבנה כשמה כן היא. היא מתנקה בקצב מסחרר. כמו הרצליה רמת השרון רעננה בזמנו. חברים תתעוררו . צאו ממגדל התסביכים. והגידו כן לפנתרים. כן לביטול חוק ההשבחה . כן לביטול חוק מס החברות. כן לביטול תקציב התרבות כי הוא בסופו של דבר משרת אשכנזים. וחברים. מדינה גזענית אשכנזית. כאן אתם חיים. שי כחלון

 16. ירדנה אלון

  ראשית אני רוצה להחמיא לכותב הרשימה על שהעלה את נושא הדיור על סדר היום הציבורי ,אכן אין זו פעם ראשונה שהנושא עולה כאן באתר העוקץ וטוב שכך לא רק בשל הנחיצות שבדבר אלא גם בשל העיקביות שבה מעלים את הנושא ומאירים אותו על כל צדדיו שכן עיקביות במאבק מסויים הנמצא על סדר היום הציבורי היא אחת הדרכים לנצח במאבק,לדבר לבחון להעלות רעיונות לשים מטרות ולא להרפות מהנושא זה חלק חשוב מאוד להצלחתו של כל מאבק חברתי(לעניות דעתי ).בחודשים האחרונים מצאתי את עצמי בשל סיומו של חוזה שכירות מכתתת רגלי בחיפוש אחר דירה, מאחר ואני אם חד הורית והפרוטה אינה מצוייה בכיסי לא יכולתי להרשות לעצמי להתגורר בכל סביבה אשר אחפוץ,גם גודל הדירה היווה גורם מכריע ומשפיע לא יכולתי להרשות לעצמי דירה של שלושה חדרים ומבנה התא המשפחתי האישי הכתיב גם מבנה מסויים מאוד של דירה (אמא ובן מתבגר זה לא כמו שני שותפים סטודנטים ולא כמו זוג החי בגפו אמא ובן מצריך מבנה דיורי מסויים מאוד)ובכן גיליתי מספר דברים אותם אני מבקשת לחלוק עם קוראי ומגיבי הרשימה.
  ראשית אני רוצה להפריך את השמועה כי קשה עד בלתי אפשרי למצוא דירות להשכרה, אין זה נכון, אינני יודעת מי מעוניין להפיץ שמועה זאת אולם בתקופה שחיפשנו דירה חדשה ראינו כמעט כל יום בערך שש דירות,האזור שחיפשנו היה יפו ודרום תל אביב גם מן הטעמים שזה נחשב יותר זול ממרכז העיר וגם מפני שלא רציתי להרחיק את בני מסביבת בית הספר בה הוא לומד (רוגוזין)
  דבר שני- יש מעין קארטל בשכונות דרומיות (אני מדברת על פלורנטין בעיקר) ואסביר למה כוונתי, רוב הדירות להשכרה בפלורנטין הן דירות שבעלי הבית הם גם בעלי הבניין או גוש בניינים בסוף שנות השבעים ניקנו מבנים שלמים ע"י בעלי הון ,פלורנטין התרוקנה מיושביה המקוריים (את פלורנטין בנו בעיקר יהודים ממוצא יווני סלוניקאים בעיקר בשל קירבתה לנמל יפו)רובם של בעלי המבנים הם גם קרובי משפחה, והם קובעים ביחד את מחירי השכירות,כך שנמנעת תחרות אמיתית על גובה שכר הדירה, (שלא כמו טענת אחד המגיבים כאן שאמר כי משכירי דירות בעצם לא מרוויחים דבר וכי אין זו עיסקה כדאית זה נכון אולי לצפון תל אביב ולמרכז תל אביב שם רוב משכירי הדירות בעלים על דירה אחת אולם לא בעלים על בניינים ומבנים שלמים ועל כן יש הבדל רב).צריך לעניות דעתי הבלתי קובעת להיכנס בעבי הקורה של נושא זה ומי שיכול לעשות תחקיר מעמיק בנושא אין לי ספק שיגלה אמיתות חבויות תחת הסיפור הלכאורה תמים שאני מעלה כאן.
  ממצא שני- מתווכים רבים שוכרים דירות מבעלי הדירה ,ומשכירים אותה ברווח לא מועט לצד שלישי לאנשים כמוני וכמו שאר מחפשי הדירות וזהו אחד הגורמים לעליית מחירי הדירות, הבעיה הטמונה כאן היא בעצם העלאת מחירי שכר הדירה בצורה לא נאותה ולמה כוונתי?הם שוכרים את הדירה נאמר באלפיים שקל בחודש? ומשכירים אותה לגורם שלישי(מחפשי דירות) באלפיים שש מאות או אלפיים שבע מאות שקל לחודש וגם גובים דמי תיווך אם הם מספיק ישרים כדי לספר שהם מתווכים לרוב אין הם עושים זאת ומציגים עצמם כבעלי הדירה, הסכנה הטמונה כאן היא שאנחנו כשוכרי הדירה לא יודעים מה הם תנאי החוזה עם בעל הבית המקורי ועלולים למצוא עצמנו מושלכים לרחוב במידה ויהיה סכסוך בין המתווך ובעל הדירה המקורי,האם בחוזה בין המתווך ובעל הדירה המקורי יש סעיף המתיר לו להשכיר לגורם שלישי או לאו אם לאו אנחנו השוכרים בצרות.
  ממצא שלישי – נתקלתי באנשי היי טק צעירים למדי שמשכורותיהם הן מהגבוהות בשוק שהחליטו להיות גם אנשי נדל"ן,זהו הטרנד החדש, הם לוקחים הלוואה מהבנק,קונים מבנה ישן ורעוע משפצים אותו (עד כאן טוב ויפה)אולם הדחיפות בה הם נתונים להחזיר את ההלוואות הגבוהות שלקחו מהבנק יוצרת מצב בו הם גובים שכר דירה הרבה מעל שוויה האמיתי של הסחורה אותה הם מספקים.
  וכאן אני מבקשת להאיר עוד נקודה בנוגע בעיקר לדירות להשכרה בשכונות הדרומיות של תל אביב שמן המפורסמות ולא צריך לקרוא על כך עיתונים ומדורי כלכלה מספיק לשוטט בשכונות הדרומיות של תל אביב כדי לחטוף גועל נפש אמיתי מן המראה העלוב והתשתיות שלהן למרות הנסיונות בשנים האחרונות לשפר את מראן החיצוני,לעניות דעתי הבלתי קובעת צריך אכן להיות גורם מפקח בכל הנוגע לפער העצום שבין ערכה האמיתי של הדירה להשכרה ובין מה שגובים תמורתה, זה נקרא מסחר הוגן אינני משפטנית ועל כן אינני יודעת כיצד לפרוט טענה זו שלי לפרוטות על מנת להסביר את הראציו של טיעוני זה ואני משאירה זאת לאלה שמקצועם בכך אולם הביטוי "מסחר הוגן" הוא ביטוי שגור בעולם הצרכנות ובעולם המשפטי ,"מסחר הוגן" בו הצרכן (ולא משנה מה הוא צורך) רשאי לדרוש תמורה הולמת והוגנת תמורת המוצר שהוא קונה או צורך מעיד על דמותה של החברה בכללותה,מסחר לא הוגן שבו מנצלים אנשי עסקים את מצוקת הרוב מעיד על חברה לא בריאה ולא הגונה ,(זכור לי הייטב כי בזמן מלחמת לבנון השנייה כאשר פליטי הגבול הצפוני חיפשו מקלט במרכז הארץ ניצלו זאת משכירי הדירות בדרום תל אביב ומחירי השכירות האמירו עד לאלף דולר שכר דירה לדירת חדר או שני חדרים פשוט סיפסרו בדירות ועל כן לא ייפלא שבמצבים כאלה קם אדם כמו גאידמאק ומקים עיר מקלט, שכן פליטי הגבול הצפוני ברובם לא יכלו להרשות לעצמם לשלם מחירים כאלה) ועל כן נושא ה-"רנט קונטרול"הוא נושא חשוב וכדאי להילחם למענו לא רק בשל מצוקת הדיור שהיא מצוקה כלל ארצית אלא שלעניות דעתי הבלתי קובעת הוא גם מהווה מאבק על דמותה הערכית של החברה הישראלית.
  ולבסוף – הדוא"ל שלי רשום מתחת לשמי כמגיבה אשמח להצטרף למאבק ואודה לחברי עמותת רנט קונטרול אם ייצרו עימי קשר, במידה וימצאו את דברי רלבנטיים למאבקם הצודק.