תרומתו של הגנרל כלנתר מכנס שדרות לצדק חברתי, מינהל תקין ופוליטיקה אחרת

יוסי דהאן

מן העיתונות הבוקר.

"מבוכה נגרמה אתמול ליו"ר הליכוד ח"כ בנימין נתניהו לאחר שכל חברי סיעתו הבהירו לו שהם מתנגדים למיזוג בין הליכוד למפלגתו של האלוף (מיל.) עוזי דיין.

לאחר מסיבת העיתונאים בה הכריז דיין רשמית על הצטרפותו לליכוד ועל מיזוג בין שתי המפלגות, כשלצדו נתניהו, התכנסו חברי סיעת הליכוד ודרשו מנתניהו הבהרות בנוגע למיזוג. נתניהו, שהבין כי לא העריך נכונה את ההתנגדות בסיעה למיזוג, אמר בישיבה שלא סוכם על מיזוג המפלגות, אף שבמסיבת העיתונאים איפשר לדיין להציג את המיזוג כמהלך מוסכם.

"אנו שמחים על הצטרפותו של עוזי דיין אך לא נשלם מחירים תמורת חיילים, ואיננו מתכוונים לשלם מיליונים תמורת כיסוי חובותיה של תנועת תפנית", אמר ח"כ מיכאל איתן בתום הישיבה. יועץ התקשורת של נתניהו, אופיר אקוניס, מסר בתגובה ש"לא נחתם בין הליכוד לתפנית הסכם מיזוג, וכל הסכם שיושג יובא לאישור מוסדות התנועה".

המיזוג שהסתבך לא היה הדבר היחיד שחרק אתמול במהלך חבירתו של דיין לליכוד. דיין עומת עם ביקורת שהשמיע בעבר על נתניהו והשחיתות בליכוד, ועם המגעים שניהל בעבר עם מפלגות נוספות כמו קדימה והעבודה, והוצג כאופורטוניסט פוליטי.

בעת מערכת הבחירות האחרונה ניהל דיין קמפיין אגרסיווי תחת דגל המאבק בשחיתות, ובאחד התשדירים נאמר: "עוד לא מחלנו לביבי נתניהו ולא נמחל לחברי מרכז הליכוד". בכנס שדרות לחברה, שדיין שימש נשיאו, הוא אמר על נתניהו: "ביבי יחסל את העניים. הוא אומר שהוא יחסל את העוני אבל בעצם יחסל את העניים".

במסיבת העיתונאים שפע דיין מחמאות לליכוד ולעומד בראשו. בין השאר אמר: "נתניהו ניהל את המדינה ואת משרד האוצר בנקיון כפיים מדהים… ביבי שאני מכיר הוא אדם ישר, הוא הוביל בתוך הליכוד מהלך לניקוי השורות שמצביע על כוונותיו".

כשנשאל על מגעים שניהל בעבר עם מפלגות אחרות הצהיר דיין בתוקף: "מעולם לא ניהלתי מו"מ עם שום גוף שהוא, לא עם קדימה ולא עם מפלגת העבודה". למרבה המבוכה, מיד לאחר מסיבת העיתונאים דיווחו בכירים בעבודה על מגעים מתקדמים שניהל עמם דיין, ויועציו לשעבר של אריאל שרון סיפרו על ניסיונות מצדו להצטרף לרשימת קדימה".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. הכי-טופל

  אל תתיראי לא מן הצדוקים ולא מן הפרושים כי מן הצבועים העושים מעשה זימרי ומבקשים שכר כפנחס!

 2. חיים וינטראוב

  אני לא מקבל ומרגיש נפגע מהצטרפותו של עוזי דיין לליכוד.
  לתפנית הצטרפתי רק משום שעמד בראשה אדם נקי כפיים (ככל שידוע לי), עם אידיאולוגיה חברתית ליברלית והומנית סדורה, שהטיף למאבק בשחיתות ולישראל דמוקרטית, הגונה וליברלית יותר.
  לאחר שהגעתי למפגש פעילים שהתקיים בעיר מגוריי, כחצי שנה לאחר הצטרפותי למפלגה, וגיליתי שכל הקהל שהגיע למפגש היה מורכב מחובשי כיפה שמזוהים עם הימין (ואפילו הנצי) ולא היה שם חילוני אחד או איש מרכז פוליטי אחד, וכל האירוע התקיים במעמד ובארגון הרב העירוני הבנתי שככל הנראה תפנית זה לא מה שחשבתי.
  עוד באותו רגע הבנתי שמפלגת תפנית מורכבת ברובה מפעילי ימין חובשי כיפות והנה ככל הנראה סניף ביניים בין המפד"ל לליכוד וניבאתי את מה שעתיד היה להתרחש.
  מאותו יום הפסקתי להיות חלק מתפנית, לפחות באופן פעיל.
  וצעדיו של עוזי דיין אוששו את דעתי ואת התנגדותי.
  לצערי הוא נחשף כעוד אופורטוניסט שחישב מראש את צעדיו, וגם עבורו האלמנט החברתי או האג'נדה החברתית היו רק פלטפורמה זמנית ולא ריאלית להצטרפות לשררה השלטונית.
  ואני מקווה שאתבדה!

 3. אדי

  עוד אופורטוניסט ומפזר קלישאות סדרתי, חסר עמוד שדרה שאידאולוגיה והשקפת עולם עומדים אצלו למכירה. הוא כבר ניהל מגעים כולם – העבודה, קדימה והליכוד. עוד גנרל דלה-שמטה שחושב שיש לו ערך ובסוף נמכר במחיר הזול ביותר בבורסת הגנרלים לשעבר. נו, אז עכשיו הוא בליכוד ומלקק לביבי. אכן, הלך זרזיר אל העורב. אדם עלוב שעלובים ממנו הם רק אלה שהצטרפו למפלגתו הקיקיונית או העמידו אותו בראש יוזמות שוחרות טוב כמו כנס שדרות ולא הבחינו באפסותו. יבושם עכשיו גם להם.

 4. ODED EFRATI

  הפעילות להדחת אולמרט היתה "תרגיל" (שנכשל) ונירקם בין בוגרי "היחידה".

 5. אילן תלמוד

  לפעמים חובבנים יהירים הופכים לציניקנים ביותר. שלב ראשון לפי כללי "חוק הברזל של האוליגרכיה".
  אבל העקר שהוא וביבי "חברים לנשק".

 6. אחד

  ומעוד כל מיני "פורומים" ל"אחריות לאומית" למיניהם, עם דו"חות מפוצצים ומשופעים בגנרלים (ושמשון שושני אחד), שבטוחים בכוחם של מפקדי אוגדות לנהל טוב יותר את המדינה, "להילחם בטרור ובפשע", וכמובן לנהל (אולי להילחם) את החינוך, הרווחה והתעסוקה. מעניין אלו דברים ישא איש הליכוד, דיין, מעל בימת כנס שדרות הבא, בדבר "ניקיון הכפיים" והמצוינות של החבר הוותיק ביבי במשרד האוצר. גם העובדים, עבדי הקבלן, החד-הוריות, הקשישים והנכים יוכלו לספר דבר או שניים על המצוינות הזו.

 7. חנה קים

  על פי הידוע לי, למפלגת תפנית, או ליתר דיוק לעוזי דיין, יש הרבה כסף מתרומות שהוא מקבל. הוא עומד בראש כמה קרנות, שאם הייתי היום עיתונאית פעילה, הייתי חוקרת היטב את מקורות המימון שלהן. כך שבכלל לא בטוח שלתפנית יש חובות, אלא ייתכן שדיין בא לליכוד עם נדוניה יפה.
  דבר שני: דיין שיתף פעולה עם הפרופ' דן בן-דוד, מיודענו, במסגרת קבוצה שהצליחה לטשטש את עיניהם של כמה אנשים טובים. דיין דיבר אז על סולידריות חברתית וניסה להרשים את החברים בקבוצת ההקמה כאילו הוא סוציאל-דמוקרט קלאסי. אחר כך הסתבר שאחת מאורחות הכבוד בכנס שדרות היתה לא אחת מאשר עופרה שטראוס ועוד אנשי עסקים ואיילי-הון ישראליים. דיין כיוון את האזימוט שלו אליהם מלכתחילה.
  דבר שלישי: דיין ניסה להיות חלק כמעט מכל מפלגה בארץ, וכיוון את עיקר נשקו לכיוון שינוי, לפני קריסתה. הוא ידע שיתקשה להתקבל למפלגת העבודה, לא רק בגלל שזו מפלגת גנרלים ידועה, אלא משום שהחברים שם הכירו אותו היטב וידעו במי מדובר.
  דבר רביעי: ההכשר שהעניק דיין לנתניהו איש "נקי כפיים" הוא גרוטסקה. פרשת בראון-חברון ומינוי רוני בראון ליועץ המשפטי לממשלה, פרשת עמדי וההובלות, פרשת המתנות, העובדה שנתניהו השתמש בדירת-יוקרה בתל אביב של חברו המיליונר מאוסטרליה בזמן ששימש סגן שר החוץ, ושירותי החינם שנתניהו קיבל כשר אוצר מיועץ התקשורת רוני רימון במטרה ליצור קמפיין שינגח את ההסתדרות – הם רק חלק מאינוונטר רחב שהמונח "נקי כפיים" צהוב להם. שלא לדבר על הפגיעה האנושה, פגיעה היסטורית של ממש, שפגע נתניהו באנשי ונשות המעמדות התחתונים בישראל בשורה של קיצוצים אכזריים שקיבעו את העוני ואת אי-השיוויון, שהוא הערש שעליו צומחת השחיתות השלטונית, שעליו צומחת אי-התודעה המאפשרת את שגשוגה של השחיתות.
  אני ממליצה לחברי העיתונאים לפשפש היטב במקורות המימון של עוזי דיין. לא יכול להיות שנמשיך לקרוא בעיתונות מה דיין אמר ומה נתניהו אמר, מבלי שנדע את הסיפור שמאחורי שיתוף הפעולה הזה. זו לא עיתונות. זו יחצ"נות.

 8. אליאב

  עוזי דיין כמו מופז, מרדכי, פלד ויעלון אינם חייבים לעבוד לאחר שהמדינה מבטיחה להם פנסיה נדיבה ולכן מזגזגים בין מפלגות ומוכרים לוקשים לפעילים חברתיים ודיירי גיל הזהב המתלהבים מהרקורד הצבאי וסבורים שמדובר בפוליטיקה חדשה ונקייה. לעורכי העוקץ זו תזכורת לא לנסות לספח את הגמלאים הללו ולהפסיק להאמין בכישוריהם שפשוט אינם קיימים. שימו לב שליפקין שחק ומרידור היו מוכנים למכור לנו את מרדכי כראש ממשלה וזה מעיד על שיקול דעתם וכשירותם להיות מנהיגים. עוזי דיין אינו שונה מחבריו לכנופייה למרות גלגול העיניים אותו רכש מחסידיו המתנחבלים. מי שחושק בביבי כראש ממשלה אינו מצטער על הצטרפות עוזי דיין ומי שמתעב את ביבי ממילא לא התייחס לגנרל כנכס אלקטוראלי. חישבו על כך ששני גנרלים – פלד ודיין יתמודדו בפריימריס של הליכוד ויציגו מרכלותם הבלתי מרשימה בפני "האספסוף".

 9. דב בינדר

  רחמים כלנתר שעל שמו נקרא ה"כלנתריזם" היה בתחילת שנות ה-50 פעיל שכונתי בשכונת הבוכרים בירושלים,בתקופה שבה השכונה היתה מאוכלסת באמת בבוכרים,בבחירות לעירית ירושלים היה ברור שבקולות הבוכרים הוא ייבחר ללא ספק למועצת העיריה,את הקולות האלו רצתה להרויח מפלגת"המזרחי"או"הפועל המזרחי"אני כבר לא זוכר בדיוק איזו מהן אבל שתיהן אוחדו לפני שנים רבות ומהוות היום את המפד"ל,המפלגה הבטיחה כל מיני הבטחות לשכונת הבוכרים שתושביה היו אנשים דתיים ברובם בתנאי שנציגם בעיריה יהיה חבר המפלגה וירוץ מטעם המפלגה בבחירות לעיריה,נקבע הסכם ומר רחמים כלנתר נבחר כחבר מועצת עירית ירושלים לא ישירות ע"י תושבי השכונה ברשימה עצמאית אלא במסגרת המפלגה שנקרא לה כאן המפד"ל.המפלגה הפרה את התחיבויותיה לבוכרים ונציגם בחר להצביע בישיבה במועצת העיריה לטובת בוחריו שלהם קודם כל היה מחוייב ובניגוד להחלטת המפלגה,כשחברי מועצת העיריה מטעם המפד"ל יצאו נגד הצבעתו בעיריה בניגוד למשמעת הסיעתית הוא עזב את המפלגה ונשאר עם המנדט חבר מועצת העיריה.לצעד הזה קראו אז"כלנתריזם" וכל המפלגות יצאו נגדו בטענה שלחבר מפלגה המכהן כנציגה אסור להצביע בניגוד להחלטת מפלגתו,הם פחדו כמובן ומבחינתם בצדק שאחרים ילמדו מרחמים כלנתר ויחקו אותו,דבר שאכן קרה לאחר מכן בכל מיני עיריות בארץ וגם בכנסת,טענו שהצבעתו נגד מפלגתו נבעה מאינטרס אישי,דבר שלא היה נכון,הוא לא פעל למען עצמו אלא למעו הציבור ששלח אותו לפעול למענם ואלו תושבי שכונת הבוכרים,המפלגה התחייבה לדברים מסוימים למען השכונה והפרה את הבטחותיה ואז הוא הרגיש חופשי לפעול למען בוחריומחוץ למפלגה,הרי בלעדיו המפד"ל לא היתה מקבלת את קולות שכונת הבוכרים והוא ללא ספק היה נבחר ברשימה העצמאית.

 10. איזה יוסי של חבר

  ג'קי אדרי, אייכה?

 11. רונה

  כאדם ליברלי כפי שהינך בוודאי חושב שאתה – אנא הבהר לי מה כל כך נורא בפלח חובשי הכיפות אשר מזוהים עם הימין , מדוע אנשים שכמותך המתיימרים לתפוס עצמם כדמוקרטים ליברליים ובעלי פתיחות , סולדים כל כך מן הזרם הזה אשר בקרבם אנשים כל כך טובים ומהוגנים וכן גם ליברלים יש בקרבם (שכמותי ).
  מאין נובעות הסטיגמות הנוראות הללו אשר בעטיין מפולגת כל כך החברה בה אנו חיים. הסלידה הזו שלך מעוררת בי סלידה מאותם אלו אשר חפצים להתיימר ובה בעת משקפים את תחלואיה של החברה-
  באשר למהלכו של דיין מסכימה עימך בכל מילה- אופורטוניסטיות לשמה – כמובן שלא תחזיק מעמד.

 12. איילה סבאג מרציאנו

  למרות ההכפשות והלכלוכים בניהם הם חברו בגלל סיבה אחת והיא המלחמה הבאה מול הנשק הגרעיני. כרגע הגנרלים בהתרוממות רוח ובהתרגשות יתר. הם לא רואים את טובת העם ולא מעניין אותם נושאי החינוך ולא התרבות ואפילו לא קופת המדינה. הגנרלים עלו על טריפ ולא נוכל לשכנע אותם שאוי לנו מהמלחמה הארורה הזו שמסוגלת להשמיד חצי יקום. כל שעלינו לעשות הוא לאחד כוחות בבחירות הקרובות ולקחת להם את השלטון.

 13. חיים וינטראוב

  איני סולד מאף אדם כאדם.
  אולם אני כאדם חילוני, המאמין בהשכלה, בחופש להאמין ו/או לא להאמין, במדע, בשוויון האשה, הגר והשונה, מתקשה לקבל את הדיעות האנטי ליברליות, אנטי שוויוניות שמפגין נתח גדול באוכלוסייה שחובש כיפה.
  כאשר אדם משכיל, בעל תואר או יותר, מבוסס כלכלית ואינטיליגנטי אומר לי שערכי הדת עבורו הם מעל ערכי הדמוקרטיה, שעם ישראל הוא "העם הנבחר" כי כך אלוהים החליט, למרות שהוא חבר סגל בפקולטה למגעי החברה שמלמדת גם הטרוגניות תרבותית ושוויון בין בני אדם, אזי אני מתקשה להאמין בכוונותיו הרציונליות כשהוא שם פתק בקלפי.
  שיהיה האדם המשכיל והעשיר ביותר, אם הוא פועל על פי צו תיאוקרטי מול פני המציאות החברתית והחוקים המערביים הדמוקרטיים, אזי אני לא חש שאני יכל להיות באותה מפלגה יחד אתו.
  וזה לא אומר שהוא לא משכיל יותר ממני, חכם יותר ממני או עשיר ותרבותי יותר ממני.
  זה פשוט אומר שאדם שפועל על פי רגש בלתי מבוסס למרות שיש לו את כל הידע והנתונים האמפיריים לפניו, ופעולה זו סותרת הגיון וחוק (למשל לתמוך בהתנחלות לא חוקית, או להכות שוטרים בעמונה) לא יכל להתפש בעיניי כחבר לדרך.

 14. נתן.

  מדיניות "אנטי חברתית" היא לקחת כסף מאנשים עובדים ולחלק אותו לקבוצות לחץ שצועקות ובוכות יותר חזק, ואין זה משנה אם מדובר בחקלאי שמגדל תרנגולות בצפון,תעשיין שמקים מפעל בדרום,בן אדם שהחליט להקים משפחה של 12 ילדים,מובטל שאינו רוצה לעבוד,קיבוץ ששקע בחובות,מועצה מקומית שמחזיקה 12 סגנים בתשלום,אישה שהחליטה להקים משפחה ללא בן זוג, עובדי בנק ישראל שמקבלים תשלומי "קיטנות",אדם שמונע מאשתו לצאת לעבוד בשם ה"רב תרבותיות" המקודשת ,תלמיד ישיבה שכל חייו למד תלמוד וגמרה ואינו מסוגל לפרנס את עצמו,חבר מרכז מפלגה שמחזיק את הפוליטקאי בב.. והרשימה ארוכה ומושחתת.

  מדיניות חברתית אמיתית היא פחות כסף לממשלה ויותר כסף לאזרח, ותשלומי המיסים ילכו למה שרק הממשלה יכולה לעשות כמו צבא ,איכות הסביבה ,ביטחון פנים ,חינוך וכיוצא בזו.

  לסיכום :
  מדיניות חברתית היא מדיניות שבה אני משלם על טעויות של עצמי.
  מדיניות "חברתית" היא מדיניות שבה אני משלם על טעויות של אחרים.

 15. רונה

  ראשית , אני רוצה לציין כי דבריך נעמו לי מאוד, הגישה והטיעונים הדי מובנים שהצגת, גם אם איני מקבלת את רובם.
  שנית, איני יכולה להתעלם ובחרתי להגיב לחלקם- הדעות ה"אנטי ליברליות" אותן מפגינים נתח גדול מבעלי חובשי הכיפות, אין זה מדויק להציג כך את פני הדברים – זאת בראש ובראשונה משום שזוהי דעתם החופשית וזכותם הבסיסית לומר ולהפגין את עמדותיהם גם אם הן שונות מאלו של האחר זו המהות של הדמוקרטיה הליברלית והזכויות שהיא מעגנת בתוכה, לא?
  שלישית- נכון הוא הדבר כי עמדותיהם ודעותיהם נובעות (לרוב) מהאמונה האלוהית והדת היהודית אך ניתן להציג זאת בהקבלה לאידיאולוגיה שאתה מחזיק בה וכאמור , מאמין בה. כוונתי היא לאמור כי כל אחד מאיתנו מאמין במשהו בין אם במהות חילונית ובין אם דתית.
  אנוכי, איני דתייה ואף על פי כן שואלת- מי בדיוק קבע כי "המציאות החברתית והחוקים המערביים הדמוקרטיים" הם בהכרח ( כולם ככולם), התשתית הראויה לקיומנו והתנהלותנו במדינת ישראל ? בייחוד לאור המצב הביטחוני הבעייתי שאנו נתונים בו (עם או בלי קשר מי אשם כרגע) , התשתית וההיסטוריה שלנו כעם, אומה, מדינה וכיו"ב.

  החוקים , הידע הנרחב והנתונים המאפירים יפים כשלעצמם ולגיטימיים אך מכאן ועד החלתם באופן גורף הוא בלתי אפשרי ולא מפני שפסימית אני , אלא משום שסבורני כי המצב מורכב הרבה יותר מהתיאוריה ולכן חשובה כאן הפלורליסטיות גם זו הדתית – יש לפלח מסוים אמונה מסוימת ועלינו לכבדה כפי שיש לכבד את כלל אזרחיה של המדינה וכן גם את אלו של המיעוט הערבי בתוכה (אשר בקרבם חשוב לציין, פלח מוסלמי – דתי גדול ורדיקלי הרבה יותר מזה היהודי-דתי ואף על פי כן אתה בוודאי קורא לכבדו )
  בכל מקרה אין אני שוללת את האפשרות כי ייתכן ובעתיד מסקנותיי וסברותיי יקבלו כיוון שונה במידה זו או אחרת (אם כי נכון להיום, איני מאמינה בכך ) , בכל אופן צעירה עודני ומניחה כי הינך מבוגר (יחסית) ובעל ניסיון ממני וכמו כל בעל דעה מגובשת גם זו התגבשה אצלך מתהליך למידה והתפקחות. אני עדיין בשלב הלמידה וכפי הנראה היא מכוונת אותי להתפקחות מעט שונה מזו שלך – בכל אופן הייתי רוצה לאמור כי הינך אחד ממעט הכותבים כאן שגרמו לי להאמין בכנות דבריהם ומובילים אותי כל עת לחשיבה מתמדת, כוללת ורחבה .