כמה ילדים גדלים במשפחות בהן יותר משלושה ילדים?

איציק ספורטא

לחושך האירועים הרגילים, רציתי לכתוב משהו שאינו נוגע, כביכול, ליום יום. קלטתי שאיני יודע, למשל, כמה ילדים גדלים במשפחות של יותר משלושה ילדים. אני כן יודע שחלק ניכר מהילדים העניים הם במשפחות של עד שלושה ילדים בסביבות 40% מן הילדים, ליתר דיוק 38.3%. כמו כן אני יודע שרוב הילדים העניים חיים במשפחות שיש בהן עובד אחד לפחות, שיעורם כ-62% מסך כל הילדים העניים. אם כל זאת לא ידעתי כמה ילדים יש במשפחות בהן מספר ילדים גדול משלושה.

כ-65% מן הילדים חיים במשפחות שבהן עד שלושה ילדים, כ-40% מן הילדים חיים במשפחות בהן שני ילדים בלבד. כך שרוב המשפחות בארץ הן משפחות בהן מספר הילדים קטן, אפשר ללמוד זאת גם מממוצע הילדים למשפחה שבארץ הוא 2.38. ל-8% מן המשפחות יש חמישה ילדים ויותר, ול-2.3 מן המשפחות יש שבעה ילדים ויותר. 21% מן הילדים חיים במשפחות של 5 ילדים ויותר. כמו שזכור לכולן/ם שיעור הילדים העניים בארץ אינו 21% ואפילו לא 30% אלא 35.9%. כך שהתירוץ ששיעור העוני של ילדים בישראל הוא תולדה בלעדית של גודל המשפחות מטעה.

בשנת 1990 תשלומי קצבאות הילדים הסתכמו ב-4.4 מיליארד שקל (במחירי 2007), כולל קצבאות יוצאי צבא, בשנת 2007 4.8 מיליארד שקל. בשנת 1995 6.4 מיליארד ובשנת 2000 7.7 מיליארד. כך שבשנת 2007 חזרנו לאותו סכום של קצבאות ילדים כמו בשנת 1990,  בשנת 1995 הוו תשלומי הקצבאות 1.5 אחוז מהתוצר, בשנת 2007 הם כבר היו 0.75%.  רק להזכיר ב-1990 שיעור הילדים העניים היה 22.3%.

כך שכאשר מדברים על עוני, על פי המדד המקובל בישראל וברוב מדינות העולם, יש לזכור שחלק ניכר ממנו במשפחות קטנות, רובו במשפחות עובדות וחלקו הניכר נובע מהקטנת תשלומים עבור ילדים, ומשכר נמוך לחלק ניכר מהעובדים והעובדות בישראל. בלי שיפור של שני אלו נמשיך לדשדש במי האפסיים של דיון במדדים של עוני ולא בעוני עצמו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רינה יצחקי

  על סמך הנתונים בכתבה של ספורטא, תמהתני מדוע הוא עמֵל כל כך להוכיח כי רוב הילדים העניים באים ממשפחות שאינן "מרובות ילדים". וכי לילדים ממשפחות מרובות ילדים לא מגיעות הזכויות האלמנטריות? האם הוֹלדת ילד רביעי או חמישי ואפילו שביעי רחמנא לצלן – היא בניגוד לחוקי המדינה? אני מבקשת להבהיר מסיבות רבות שלא אמנה אותן כאן אני לא נלהבת ממשפחות מרובות ילדים – אולם לדעותי בעניין זה אין כל חשיבות כשבאים לדון בזכות כל ילד, ואני מדגישה כל ילד – ללא הבדל מין, גיל, צבע, גזע, דת וכו… לכל הילדים אותן הזכויות וזה על פי עקרון השוויון ואי הפליה.
  מי שם את המדינה להפלות בין משפחות מעוטות ילדים למרובות ילדים? מדינת ישראל חתמה ואשררה את אמנת האו"ם בדבר זכויות הילד – אֲמָנָה זו מדגישה את עקרון השוויון: כל הזכויות לכל הילדים. הזכות למזון היא זכות יסוד.
  קיצוץ הקצבאות לילדים משקף זלזול מוחלט בהתחיבויות המדינה לאזרחיה הצעירים. הוא גם מזמין הוצאות ענק לשיקומם של ילדים שֶגדלו בתת תנאים של עוני ולעיתים גם בתת-תזונה. יש לקרוא מיידית להחזרת הקצבאות למשפחות מרובות ילדים. ילדים בוודאי אינם אחראים לבואם אל העולם, ומגיעה להם ילדות בריאה שתאפשר את התפתחותם למלוא הפוטנציאל הגלום בהם.
  בברכת יוניסף: יחד בשביל הילדים!
  רינה יצחקי
  דוברת הוועד הישראלי למען יוניסף

 2. רונית

  סטטיסטיקה מהירה כזאת – חיובית ביותר

 3. עמית

  יש להעביר את קצבאות הילדים למערכת החינוך למפעל ההזנה.
  יש להעלות את השכר להורים העובדים
  יש לדאוג כי הורים יעבדו משרות מלאות
  יש להעניק עזרה בטיפול בילדים להורים יחידים-עובדים.
  הענקת קצבאות ילדים להורים הופכת את הילודה לסוג של פרנסה – ורוב המשפחות הללו – עניות.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  צריך לקרוא את רינו צרור היום (ו') במעריב (או שלא) ולראות איזה הכשר מעניק הכתב המהולל, איש הדין והחשבון, לאלי כהן, הממונה היוצא על השכר באוצר. צריך לחוש ממש את חרדתו של העיתונאי מכך ששומר הקופה הציבורית, הלוחם בשחיתות, תלמידו של נתניהו ואביר המלחמה בחריגות השכר של העובדים העשירים, או-טו-טו הולך הביתה. ממש תאצ'ריסט עם נשמה, עם חמלה ועם לב. ולא שכחנו את הדמוניזציה כלפי הסטודנטים ("לרובם יש רכב", הכשיר פעם קובי הבר, לוחם אחר, את הגדלת שכר הלימוד) והסגל האקדמי הבכיר ("עובדים שש שעות בשבוע ומבלים בכנסים", אמר פעם השר בראון)
  חיפשתם פיתרון לעוני – איך שכחנו את השמרנות הרחומה?

 5. יורם הרצוג

  דמגוגיה במיטבה. הסטטיסטיקה של מספר העניים תלויה בצורה בה מגדירים עני. ההגדרה שקובעת שעני הוא מי שהכנסתו קטנה יחסית לממוצע השכר בארץ מביאה לאבסורד שככל שממוצע השכר עולה (כלומר יש לאנשים יותר הכנסה), כך יש יותר עניים. הגדרת עוני חייבת להיות קשורה למה משפחות יכולות לרכוש בהכנסתן. לפי קריטריון זה נמצא שיש הרבה פחות עניים מבעבר, ולא ניתקל באם חד הורית שטוענת שהיא עניה כי אין ביכולתה לרכוש ביגוד מותגים לבנה.
  נכון שהפערים בהכנסות גדלו, כי באופן טיבעי העשירים יודעים לנצל טוב יותר כלכלה גואה. את הפערים חייבת הממשלה לצמצם בדרך שלא תפגע בכלכלה (למשל חינוך חינם אמיתי, תחבורה ציבורית זולה וטובה וכו'). הפער הגדל מביא להרגשה של עוני כי אנשים מטבעם משוים עצמם לאחרים. ההרגשה הזו של עוני היא ענין תרבותי ולא כלכלי (גם מליונר מרגיש עני בסביבת מליארדר). בשנים של קום המדינה גם אוכלוסיה שנחשבה למבוססת היתה עניה מבחינת מה שיכלה לרכוש אך לא הרגישה עניה בגלל שכל הסביבה היתה עניה אף היא, ובעיקר בגלל שהתרבות אז לא היתה תרבות המותגים החלולה של היום.

 6. שור

  קצבאות ילדים מוגדלות לילד החמישי ומעלה מעודדות עוני בקרב משפחות גדלות,
  זאת בעוד רוב הוצאות המשפחה הם דווקא לילד הראשון.
  לכן יש לשנות את מבנה הקצבאות כך שתהיה גבוהה לילד הראשון והולכת ויורדת לילד השני ואילך,
  קצבה לילד החמישי צריכה לעמוד על סכום נמוך מאוד (50 שק' גג).
  זאת בכדי לא לעודד הבאת ילדים עניים בקרב משפחות מרובות ילדים.

  שור

 7. נתן.

  יש קשר ישיר ברור ומובהק בין מספר נפשות במשפחה לבין עוני:

  אחוז העוני במשפחות שיש בהן עד 3 ילדים הוא 14 אחוז בעוד שאחוז המשפחות העניות בקרב משפחות שיש בהן מעל 3 ילדים למשפחה הוא 42 אחוז.

  יש קשר ישיר בין עבודה לבין עוני:

  אחוז העניים במשפחה עם שני מפרנסים הוא 2 אחוז

  בעוד שבמשפחות עם מפרנס אחד הוא 18 אחוז

  ומשפחות ללא מפרנס בכלל הוא 48 אחוז.

  יש קשר ישיר בין השכלה לבין עוני:

  אחוז העוני בקרב משפחות שראשי משק הביית שלהן הם משכילים הוא 10 אחוז

  בעוד שבקרב משפחות שראשיהן לא משכילים הוא מגיע ל23 אחוז.

  אז מה המסקנה?

  הפיתרון לעוני הוא עבודה,השכלה ותכנון משפחה ולא קצבאות ,בכיינות וצעקות.

  הנתונים נמצאים כאן:

  http://www.bankisrael.gov.il/deptdata/mehkar/papers/dp0108h.pdf

  ******************

  צנזור יקר.

  במידה ששוב תחליט לא לפרסם את התגובה שלי ,אשמח לדעת מה הסיבות.

  תודה.
  נתן.

  Acochavi@comtecglobal.com

 8. אמיר פכר

  עניים ועשירים חיים באותה מדינה ומתחרים על אותם משאבים
  דיור, בריאות, חינוך, וגם מותרות כמו בגדים יפים ומקומות בילוי
  את כל הדברים האלו מסיגים בשוק החופשי (אפילו אם הממשלה מרסנת את השוק שלא ישתולל לגמרי)
  זה ההצדקה למדידת עוני בצורה יחסית.

  מדידה עוני בצורה מוחלטת מניחה שאם אתה לא רעב או חולה מחוסר כיס אתה לא עני (אלא סתם לא עשיר)
  החיסרון בהנחה כזו מעבר לברוטליות שהיא זורקת על החברה היא שזה מתכון בטוח לריסוק הסולידריות

  על השאלה היא האם סולידריות היא דבר חשוב או לא יענו אחרים

 9. בעז

  סקר ממדי העוני והפערים בהכנסות לשנים 2006/7 של הביטוח הלאומי, קובע באופן נחרץ כי 60 אחוז מן המשפחות הגדולות, להן ארבעה ילדים ויותר, הן עניות. גם מחקרים שמפרסמת עיריית ירושלים מעת לעת מצביעים על עוני במשפחות גדולות, רובן משפחות של חרדים וערבים. נראה לי שניתוח נתוני הלמ"ס עליהם מבוסס המאמר, בטעות יסודם.

 10. אבי

  עוני הוא תמיד מושג יחסי לחברה שחיים בה ולכן בכל העולם חוץ מבארה"ב הוא נמדד בצורה יחסית.
  לדוגמה, אדם שלא מסוגל לרשום את ילדיו לשום חוג, לא מסוגל לקנות וידאו או די וי די (או אפילו טלוויזיה), לא יכול להרשות לעצמו לקנות בגדים חדשים כבר שנה לילדיו ולא יכול להרשות לעצמו ללכת למסעדה יחשב כעני על ידי החברה בישראל. שכניו ומקריו יחשיבו אותו כאדם עני, משום שבחברה בה הוא חי הוא לא מסוגל לרכוש דברים שרוב החברה מסוגלת לרכוש.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שכר נמוך מביא לעוני, עובדים מנוצלים מביא לעוני, הרס התעשייה המקומית מביא לעוני, אבטלה עקב גלובליזציה מביאה לעוני, פגיעה בשירותים הציבוריים מביאה לעוני.
  הרעבת ילדים לא מוציאה מעוני להפך ראה את ילדיי אפריקה….

 12. עומר

  אני מצטער אבל אני מוכרח לומר שהגדרה של עוני שכוללת בתוכה גם אנשים שאין להם כסף לאוכל ולתרופות, וגםם אנשים שאין להם כסף לדי וי די ולמסעדות, היא מוזרה בעיני.

 13. שור

  אני מסכים עם כל הדברים שאמרת לגבי הסיבות לעוני.

  ומוסיף שאם מעודדים משפחה ענייה להביא עוד ילדים באמצעות קצבאות ענק – אז גם זה מגדיל עוני.

  שור