אלטרנטיבה לפריימריס הגרעיניים של מופז

יוסי דהאן

בעוד הגנרל מופז-סטרניג`לב, מקפיץ בהכרזותיו בפעם השנייה את מחיר חבית הנפט בשוק העולמי, על מנת לזכות בקולות חברי סניף רעננה בהתמודדות מול ציפי לבני בפריימריס המתקרבים של "קדימה".

Jonathan Shell, מחבר הספר  The Seventh Decade: The New Shape of Nuclear Danger, ו Martin J. Sherwin, פרופסור באוניברסיטת ג`ורג` מייסון, מפרסמים השבוע במגזין  The Nation ניתוח והצעה בעניין הנשק הגרעיני במזרח התיכון והעימות בין אירן וישראל.

"ישראל ואירן ניצבות בפני דילמה קיומית שבה הן צריכות לבחור בין שואה גרעינית או מזרח תיכון מפורז מנשק גרעיני. "קרוב לודאי שישראל תתקוף את מתקני הגרעין האיראניים בארבעה עד שבעת החודשים הקרובים" אומר בני מוריס, פרופסור בעל קשרים העוסק בהיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת בן גוריון, במאמר ב"ניו יורק טיימס". מוריס גם צופה שאם ההתקפה הזו תיכשל "זה יעלה את רמת הקונפליקט בין ישראל לאירן לרמה גרעינית". ואכן חיל האוויר הישראלי ביצע לאחרונה אימוני הכנה למתקפה כזו על אירן, ואירן הגיבה בניסוי שילוח טיל שיהווה תגובת נגד להתקפה הישראלית. במאמץ נואש להבטיח את המונופול הגרעיני שלה, ישראל נמצאת בסכנה של התאבדות לאומית".

המחברים מזהירים מפני פיתוח של נשק גרעיני על ידי אירן, הסכנה בפיתוח נשק כזה אינה רק לישראל אלא גם למדינות אחרות באזור, כמו ערב הסעודית, סוריה, מצרים וירדן, מדינות אלו חוששות מאירן מחומשת בנשק גרעיני, והן מגלות לאחרונה עניין ברכישת טכנולוגיה גרעינית.

כיצד אמריקאים וישראלים צריכים להגיב לזה? סדרה של הפצצות או מלחמות נגד ניסיונות אלו, יובילו לדעת המחברים להרס מדינת ישראל. המציאות הזו מחייבת לדעתם חשיבה אחרת ויוזמה מקורית שתשנה את המציאות במזרח התיכון. לשנות את המציאות שבה המזרח התיכון הופך לאזור בלתי יציב הכולל מדינות בעלות נשק גרעיני. מציאות זו צריכה להפחיד את מדינות ערב ואת ישראל. מה צריך לעשות במציאות כזו מלבד להפציץ את אירן. לדעת מומחים המכירים את המציאות האיראנית, סנקציות נגד אירן לא יביאו לתוצאות המקוות.

לדעת המחברים, על מנת להבטיח את שלום האזור ואת בטחונה של ישראל יש לנסות ולקדם יוזמה חדשה – מזרח תיכון ללא נשק גרעיני, בתנאי שישראל תקבל ערבויות מספיקות לביטחונה מארצות הברית, האו"ם, האיחוד האירופי, אירן והמדינות הערביות השכנות לישראל. ישראל צריכה להציע ועידה אזורית בנושא זה. המחברים כותבים, כי למעשה ביולי השנה נעשה כבר הצעד הראשון בכיוון זה, בוועידה שארגן נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ישראל, סוריה והפלסטינים חתמו על הסכם בו כתוב "שהם יפעלו יחדיו ליצירתו של מזרח תיכון נקי מנשק גרעיני".

היוזמה הזו אינה ביטוי לאידיאליזם מקומי, מתחילת 2007, אנשים כמו הנרי קיסינג`ר וג`ורג` שולץ, שרי החוץ לשעבר של ארצות הברית, וויליאם פרי, שר ההגנה לשעבר והסנטור סם נאן, כולם ניצים גרעיניים מתקופת המלחמה הקרה, פרסמו פעמיים מאמרים ב"וול סטריט ג`ורנל" הקוראים לביטול גלובלי של הנשק הגרעיני. הם כתבו, "נשק גרעיני מציב כיום סכנה עצומה, אולם גם הזדמנות היסטורית. מנהיגותה של ארצות הברית חיונית על מנת לקחת את העולם לשלב הבא – קונצנזוס יציב על מנת לבטל את ההישענות של העולם על נשק גרעיני, למנוע את התהליך שבו יגיע הנשק הגרעיני לגורמים מסוכנים, שישמש אותם לאיים על העולם". ארצות הברית צריכה להוביל מהלך של שינוי גלובלי כזה ולתמוך בישראל על מנת ליצור עתיד בטוח ויציב במזרח תיכון נקי מנשק גרעיני. האלטרנטיבה – שימוש בכוח צבאי היא קצרת ראי ולקויה, אלטרנטיבה המציבה סטנדרט חדש לחוסר יכולת שלטונית ולטיפשות אנושית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אליאב

  האם טחו עיניכם לראות? מופז שבחייו גם לא עבר קורס קצינים הגיע לכהונת רמטכל ושר בטחון והינו אחראי ישירות למוכנות הצבא למלחמה – זו שהתגלתה לפני שנתיים. כשר תחבורה הוא הפך כל אבן להחרבת מערכת הרכבות וכל נהגי ישראל חווים מדי יום את נפלאות בניית מחלף גלילות אותו היו משלימים בסנגל תוך שבועיים. מדובר בשליח איראן אשר בחוצפה תהומית מנסה מזלו בקדימה לאחר שהבטיח לבוחריו בליכוד שלא יפרוש מהמפלגה. הפרסי מגייס ללא הבחנה ובהתמדה חברים לקדימה מכל הגופים להם קשור משרדו ואיש אינו מצייץ. אולמרט העז למנות את איש האשכולות הזה כנציגו במשא ומתן עם אר"הב ותוכלו לתאר מה הוא מעולל לנו שם. ייתכן שציפי לבני אינה כשרה לעמוד בראשות הממשלה אבל בחירת מופז תהא שערורייתית ורצוי לרכוש כרטיסי טיסה לכל המשפחה ולהשאיר הוראה שהאחרון יכבה החשמל בנת"בג. ראו הוזהרתם, היצור הזה מסוכן.

 2. עמית

  ההתנהגות הישראלית מול אירן והאטום אינה הישרדות. ברור כי כל ניסיון להתקיף את אירן יוביל למלחמה כוללת בין ישראל לכוחות רבים במזה"ת.
  כל ניסיון הישרדות זועק להימנע ממצב כזה…
  אבל לאור ההתבטאויות הישראליות, נראה שחזרנו לתסמונת התמות נפשי עם פלישתים…הרי היהודים המציאו את ההתאבדות על "קידוש השם", ולשם אנחנו צועדים במרץ רב בשנים האחרונות…זוהי ה"הישרדות" שלנו…

 3. מרוז

  2000 בתולות עם יוהנה הקרושה למחנה ההוני או הרעיון לתקוף את איראן .איראן היא עצם גדולה מידי גם לנשכן הישראלי .צריך להבהיר לעולם שאיראן היא הבעייה הסונית והתרבות המערבית אך לא של ישראל .
  איראן תגיב לכל מתקפה צבאית נגדה, אם על ידי ארה"ב או ישראל, בירי טילי קרקע-קרקע מסיבי אל ריכוזי אוכלוסיה בישראל. מעודדים מירי הטילים העיראקי ב-1991 , מירי הקטיושות והטילים של החזבאללה ב-2006, ומירי הקסאמים והמרגמות של החמאס והג'יהאד האסלאמי במהלך השנים האחרונות על ישובי עוטף עזה אל מול חוסר האפקטיביות שבתגובה הישראלית, תהיה המטרת טילי שהאב 3 על ישראל כמעט אקט איראני מיידי. במקביל, עלול המשטר האיראני לדרוש מגרורותיו באזור – דהיינו, חזבאללה בלבנון, החמאס וג'יהאד אסלאמי ברצועת עזה – לרוקן את מצבורי הקסאמים, המרגמות, הקטיושות, והטילים שלהם על ישראל, תוך הבטחה למלא אותם ואת חשבונות הבנק שלהם במהירות. כמו-כן, קרוב לודאי שאיראן תחל בחידוש מערכת בינלאומית חדשה נגד ישראל ויעדים יהודיים. באופן דומה, ייתכן והמשטר האסלאמי באיראן ייזום גם מערכת הסתה וענישה נגד המיעוט היהודי באיראן (כ-22-25 אלף איש).
  מי שיש לו בית מזכוכית שיאיל להתאפק ולא לידות אבנים . אכלנו אותה מחיזבאללה בלבנון 2 ואפילו לצינורות המעופפים מעזה אין לנו פתרון . תוסיפו לכך שישראל לא תמגן עצמה לדעת ותבבינו את המכלול . ניראה שאף אחד לא סופר את הנפגעים האזרחיים במלמחה והשאנן מכולם בנושא הצבא המחורבן שלנו שהוא גם אחראי חסר אחריות על העורף בלהיטותו " להעביר את המלחמה לעורף האויב " . לא מספיק לנו העולם הסוני שאנו רוצים עכשיו במלחמת 100 שנה נגד הלהט השיעי ?

 4. שמאלני

  כדאי להקשיב להצעתו של ראש מוסד לשעבר, אפרים הלוי, להצטרף לועידה בין לאומית בה יישבו: ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי, סין, סוריה ואירן. אם נמשיך לתת לכל מיני עסקני ביטחון שרוצים להגדיל את התקציב ללא הצדקה אנחנו עלולים לא רק להביא למלחמה איזורית אלא גם להיות מחוץ לתהליך הדיפלומטי. הערה שניה: קיסנג'ר לא נחשב לנץ אלא לזרם של הריאל פוליטיק. קיסנג'ר שהשיא שלו היה אירגון היה היחסים עם סין הקומנסטית על חשבון טיוואן נובע מנושא הדוקטורט שלו בנושא: קונגרס וינה. הזרם הזה מוותר על הנסיון להגמוניה רק של אמריקה, ולנוכח המציאות תומך בשורה של איזונים וויתורים כך שהעולם יחולק בין כמה מעצמות.

 5. יואל קורנבלום

  שימו לב למילים שהופיעו בכתבה "ישראל ואיראן ניצבות בפני דילמה קיומית שבה הן צריכות לבחור בין שואה גרעינית או מזרח תיכון מפורז מנשק גרעיני". מה הדילמה של איראן? איזה בעיה קיומית יש לאיראן? אף אחד לא רוצה להשמיד אותה, אף אחד לא טוען שאין לה זכות קיום והיא גם מדינה/דיקטאטורה עשירה שמבזבזת הרבה אמצעים על חימוש מיותר (כמו עיראק) כדי לנסות לכבוש שטחים נוספים במקום לשפר את מצבם של תושבי המדינה. אולי כותב המאמר יואיל להסביר לנו את הנקודה הזאת.

  מצד שני לישראל יש בעיה קיומית וזה די ברור. ישראל היא מדינת היהודים הקטנה שנמצאת בין מדינות ערביות עויינות שאפילו לא מסתירות את רצונן להשמיד את מדינת ישראל. ישראל נלחמה וממשיכה להלחם על קיומה כל הזמן. אם לא היינו נלחמים לא היינו כאן.

  מצד שני כל הצצטטת המקובלת בדרך כלל כותב המאמר לא מובנת כאן כפי שלא היתה מובנת בשאר הכתבות שהביא. לכן לא ברור לי האם מה שאמרו קיסינג'ר ושות' לפי הכתבה הזאת, למשל, , זה כל מה שאמרו? האם מישהו לא אמר דברים הפוכים? האם כותב הכתבה בדק או שרק ציטט את מה שנוח לו? חוץ מזה הערבים מתחמשים ולא ברור למה לכן מה יפריע להם לחפש נשק גרעיני למרות הדיבורים או הסכמים? בסופו של דבר לערבים יש את הדלק וזה מה שמעניין את כולם. כל השאר בבלת. אם לא היה לערבים דלק אף אחד לא היה משתין בכיוון הזה.

  הבעיה העיקרית במזרח התיכון היא שינאת הערבים את מדינת היהודים שהיא מדינת ישראל. כל עוד זה קיים לא יהיה פתרון פשוט וצריך להלחם כדי להשרד. לא פלסטינאים ולא נעליים לא דובים ולא ציפורים. פשוט שנאה שנוחה ומאפשרת לדיקטאטורים לתעל את דעת הקהל במדינתם ולגרום לתושבים לשכוח על מצבם העגום. כל נסיון לפיתרון אולי מנסה לפתור כמה תסמינים אבל בעיקרון מחריף את הבעיה כפי שראינו מפעולתם של המתווכים הקודמים. לכל אותם מתווכים יש אינטרסים שונים ומשונים (בעיקר שמירה על זרימת הדלק) וכל אותם אינטרסים לא מתאימים לאילו של מדינת ישראל. לכן חובה עלינו להיות במצב שבו נוכל להגן על עצמינו.

  לצערינו יש הרבה אנשים, ובמיוחד כאלה שכותבים כאן, שלכאורה לא רואים את המצב לאשורו. במקום זה הם ממצאים מצב שלא קיים מתייחסים אל זה כאל מציאות ונלחמים נגדו. בצורה הזאת הם רק מחריפים את הבעיה וגורמים לנו להיות במצב עגום מאד. בצורה הזאת לא נגיע לשום פיתרון ואולי זאת המטרה של אותם אילו שלכאורה לא רואים את המצב לאשורו.

  בדבר אחד אני כן מסכים עם הכותב וזה שמופז לא מתאים לשום תפקיד ציבורי ועדיף שיחיה על הפנסיה הצבאית שלו ואולי יתחיל אפילו לכתוב סיפורי ילדים, זה לא יכול להזיק.

 6. כלב

  האיראנים אינם ערבים, הם פרסים.

 7. יואל קורנבלום

  תודה על התיקון אבל באופן עקרוני אני מקווה שהבנת למה שהתכוונתי ואתה מסכים איתי. בדרך כלל אני משתמש במושג "מוסלמים" במקום "ערבים".

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ראשית, מופז עבר קורס קצינים. הוא אמנם נכשל בזימונים והגיע לבה"ד 1 לאחר פיקוד על שורת מרדפים מוצלחת בבקעה – אך עבר בשורות בה"ד 1. אגב, קצינים מעולים (אלוף טל רוסו ואחרים) לא דרכו בשערי בה"ד 1, וזה לא מנע מהם להצטיין בהמשך.

  הטענה ש"מופז האחראי הישיר לתוצאות המלחמה" היא מופרכת. למופז אחריות כמפקד הצבא ושר הביטחון, על זה אין ספק. אבל את תפיסת "שלטנות אווירית", שלא לדבר על מינויו של דן חלוץ כרמטכ"ל (מוביל הקונספציה) יזם אריאל שרון, שתפקד כרמטכ"ל-על ושר ביטחון-על, ראה את עצמו כראש ממשלה לשנים ארוכות וטען בעצמו, בעבר, שגם אם דני שלנו לא מבין בלחימה קרקעית – שרון הגדול פה והוא יטפל בזה. עוד לא שכחנו את צדקנותו של הרמטכ"ל יעלון, שהוביל את קונספציית החלדת הרקטות בצפון. זה לא מסיר אחריות ממופז, אבל התמונה – כרגיל – קצת יותר מורכבת.

  מופז הוא שר תחבורה גרוע, האופורטוניזם של המעבר מקדימה לליכוד היה באמת פארסה, וכנראה גם שאינו בשל כלל להיות ראש ממשלה. זה לא פוסל את כל מעשיו בעבר.

  אגב, לעורכי האתר. רב-תרבותיות זה אחלה, אבל יש בעיה, משהו, עם ביטויי תגובות ליבראליים של "פרסי", "שליח איראן" ו"יצור מסוכן". מעניין איך "לא-פרסים" מתפקדים בממשלה.

 9. שניר

  גם בי המחשבה על שני אלילי הביטחון, מופז וברק, עומדים בראש המדינה בעוד איזה מלחמה מיותרת עושה רע מאוד בבטן אבל שימו לב לסוג ההשמצות מהסוג של "הפרסי מגיע" נפוצות להן ברחבי התקשורת הישראלית. אני מניח שעם האספירציות החדשות שלו, הבדרנים גם הם כבר יחליפו את החיקוי שלו לכזה של פרסי-פרסי אמיתי. אליאב בתגובתו הראה גם הוא כבר כמה הברקות כאלה.

 10. הילרי

  מופז הוא אסון
  ציפי לבני היא אסון
  מקוה שנדע לבחור הנהגה ראויה

 11. חתול

  אפשר לחשוב שמופז הזה חבר שלנו. הוא פוליטיקאי, הוא אישיות ציבורית, הוא אחד האנשים החזקים במדינת ישראל וגם לא בדיוק עני מרוד. מבחינתי כאשר אדם עובר סף מסוים של ציבוריות אפשר לקרוא לו איך שרוצים (זו גם גישת החוק הישראלי למניעת לשון הרע, אגב). אפשר לחשוב שהוא איזה תושב שכונות מסכן שרגיש לכבוד שלו. הוא הרי יכול למחוץ כל אחד ואחד מאיתנו אם יתחשק לו.

 12. אירית

  יתכן שכל התירוץ הגרעיני הוא מופרך, בהקשר של איראן וישראל. אחרי הכל, אם בוחנים את עשרים השנה האחרונות, יש ספק מסויים אם הפצצת אוסירק בעירק היתה "לשמה" או חלק ממבצע רב שלבי שהסתיים עכשיו. האסטרטגיה האמריקאית היתה עקבית ורצופה תרמית והונאה של דעת הקהל (האדיש ברובו), לקראת השתלטות על מקורות הנפט בעירק וקידום אינטרסים של תאגידי הנפט והנשק. תפקידה של ישראל בסאגה הוא מורכב למדי, ומשולב בתפקיד היהודים בתוך הממשל והממסד האמריקאי. ניראה שחילופי הממשל העומדים בפתח, עלולים לטרוף מעט את הקלפים ואת "כללי המשחק", באופו שיחשוף קרע באינטרסים בין ארצות הברית וישראל. יחשוף, משום שהקרע קיים מלכתחילה, אך הוסווה בצורה מסויימת כדי לשרת את המבצע האמריקאי במזה"ת. (טשטוש הניגודים שרת אליטה ישראלית מסויימת, ואליטה יהודית מאד מובהקת, בקידום הכלכלי והפוליטי שלהם עצמם ע"ח הציבור).
  החשש הוא שיבוצעו מחטפים מהסוג של "הפתעת אוקטובר" כדי לשרת את הרפובליקנים בבחירות, וזוהי תקופה בהחלט מסוכנת עד ינואר. עושה רושם, עם זאת, שהאליטות המסורתיות בארצות הברית (לובי הבטחון שישראל נשענה עליו) סיימו את השימוש בישראל באופן שהיה מקובל בעשרים השנה האחרונות, בין אם אובמה ייבחר ובין אם לאו.
  בינתיים עד שמשטר בוש ו"חבריו הטובים" (כמו אולמרט והנאו שמרנים וכל עדת הצבועים והמושחתים שם) ירדו מן הבמה, מתוללים מאבקים חשובים ומסוכנים מתחת לשטח. הדיווחים הסותרים והמבלבלים בקשר לכוונות של איראן ויכולותיה, מזכירות מאד את ה"הייפ" המפוברק סביב הנשק להשמדה המונית בעירק, וגם את פרשת אוסירק.

 13. לא עוקצני

  על זה החמישיה הקאמרית אמרה
  יורגן יוגורט?

  יאאהה!!

 14. אדם

  כל הכבוד לאתר שמרשה לאחד כמוך ביטויי שנאה גזעניים נמוכים, אני בטוח שזה קשה להם והם בכל זאת נותנים לאויל כמוך להוציא את הרעל המטונף שלך , כל הכבוד להם על הסבלנות ובוז לךעל כתיבה נמוכה וגזענית.

 15. אליאב

  איש מהמגיבים לא סתר את טיעוני כלפי מי שמכהן כשר תחבורה גרוע ומתיימר לעמוד בראש הממשלה בשל הצטיינותו בגיוס מתפקדים מאגד ודן. הוא ראוי להיות קריקטורה כי התנהלותו הינה הלצה פוליטית ואני עומד על כך שבנה את הצבא לשיטור בשטחים ולא למלחמה באויב חיצוני. הוא בפירוש צריך ללכת בשל כך ולשחרר אותנו מהמשפט היחיד שהתנחל על לשונו: "בעת הזו". העליתי רעיון הקונספירציה הפרסית משום שכל עת שהוא פותח חרצובות לשונו עולה מחיר הדלק בעולם. כאדם התגלה כחלאת אנוש כאשר בהיותו חבר בממשלה חתם על עצומה לפיטורי עמיתה – תופעה חדשה בפוליטיקה הישראלית. בקיצור – אם ייבחר לראשות הממשלה יש לי תירוץ לבקש מקלט מדיני. ולחבריו אני מאחל שבתקופת כהונתו תסתיים החרפה הקרויה צומת גלילות ויתאפשר לעם היושב בציון לטוס בבטחון מנת"בג.

 16. אלי

  מופז, באישיותו, הוא הלא משרתם של אדונים. לאו דווקא שניים. היו הרבה עד שהגיע האיש להיות אלוף פקוד. ואח"כ
  לרמטכ"ל, ומרמטכ"ל- כאן היה זה אדון אחד, שרון, שבחר בו לשר הבטחון. לא נכנס לזיגזג של ההצטרפות לקדימה
  אך אין ספק שהצלחתו בשני מישורים פוליטיים מכריעים לאחר שנתמנה לשר- האחד להשתמש בכלים של שר כדי
  לעשות נפשות למפלגתו ואגב כך לו אישית, והשני- להתחבב ולהפוך להיות הפרוטג'ה של אולמרט (לאחר שבתחילה, תקופה ארוכה, הוא ואולמרט רבו ביניהם) עד שאולמרט ייעד אותו להיות ראש קדימה במקומו, שתי ההצלחות האלו
  מעידות על גמישות רבה בבחירת האמצעים.
  בין אם זה עפ"י עצתו של פינקלשטיין, יועצו לענייני בחירות, ובין בגלל המזג הצבאי החם שלו, הוא החליט לרכב על
  הסוס האירני. ואכן, דבריו כעת ממלאים את כותרות העתונים, לא רק שלנו כי אם בארצות תבל בכלל. הבי.בי. סי.
  פתח לפני יום- יומיים את מהדורת החדשות שלו במה שאיים מופז לעשות לאירן. וכו' וכו'. מופז הפך להיות מוקד
  התעניינות גלובלי של דעת הקהל. וכמו שאני מכיר את ההתלהמות הישראלית, שמקורה בחוגי הימין והצבא, הרעיון הזה,
  לתקוף אף אירן, חזקה עליו שימצא לעצמו תומכים רבים.
  ואני אומר לעצמי, באיפכא מסתברא יהודי שורשי, בוא, במעשה האיוולת הזה, לא "איוולת" כי אם טרוף, טרוף ממש, הזה,
  אולי יש גם משהו חיובי. הרי ההתקפה תיכשל. היא בוודאי תיכשל במבחן התוצאה לטווח בינוני וארוך. אך ברור
  שהמציאות המדינית לאחר התקפה כזו תהיה שונה לחלוטין ממה שהיתה לפני כן. ארוע היסטורי כה מרחיק לכת כמוהו
  כרעידת אדמה בדרגה של 9.5 בסולם ריכטר. כל הקלפים יתערבבו מחדש. ואז, אז אולי נפסיק לדשדש בפרסה הזאת
  שממשלות ישראל קוראות לה מאז מלחמת ששת הימים- "תהליך השלום" ובאחת, באיבחה אחת של חרב נקצוץ סו"ס
  את זנב הכלב, ובתוך כמה ימים העולם יכתיב לנו ואנחנו נחתום על הסכם שלום, קרי: חזרה לגבולות 67 ממש בעין,
  (למעט, אולי, שינויים מזעריים שההיגיון מחייב של יישור קוים), אימוץ הנוסחה של יוזמת ז'ניבה ביחס לזכות השיבה,
  ואשר לירושלים, באווירה שתיווצר, תחולק העיר באופן צודק ויעיל בין שני העמים ע"י צוותות המו"מ שיופקדו על הנושא
  מבלי לאבד זמן.
  תראו לאיזה אבסורד אדם אופטימי יכול להגיע. ובכ"ז, האם מסתמנת איזושהי דרך אחרת לצאת מהתסבוכת האין סופית הזאת בעודנו בחיים?