מדיניות כלכלית, מעבר לפונדמנטאליזם

איציק ספורטא

"מטרות המדיניות הכלכלית של הממשלה הם: תעסוקה מלאה, פיתוח בר קיימא, מערכת צודקת יותר של חלוקה וחיזוקה של מערכת הרווחה".

במאי השנה פורסם דו"ח נרחב של הבנק העולמי שעסק במדיניות של צמיחה, מתברר שגם בעולם הגלובאלי יש דברים שנעלמים מעיננו בפרובינציה המזרח תיכונית בה אנו חיים. בעוד אצלנו מדברים על מדיניות כלכלית כמשהו ברור ידוע שבו חוקים אוניברסאליים הנדמים לחוקי הפיזיקה בימים הטובים שלהם, במקומות אחרים, אפילו בבנק העולמי מתעוררים ספקות לגבי מה שקרוי קונסנסוס וושינגטון שהוביל למדיניות שאנחנו מכירים גם במקומותינו ושפגעה לא מעט במדינות המתפתחות, ובחלק מהאנשים במדינות העשירות.

אמירות שהפכו לאמיתות שאין עליהן עוררין בנוגע למדיניות כלכלית התמתנו או פשוט נעלמו מהשולחן, כך לגבי הערך המוחלט של ליברליזציה, דרגולציה, הפרטה, ושווקים חופשיים. נעלמו המלצות שאינן מתייחסות לקונטקסט של המדינות השונות. כמו גם הכרה בעובדה שקונטקסט חשוב כמו גם גבולות הידע שלנו. יש הדגשה שדברים צריכים להיעשות בפרגמטיות וצעד אחר צעד ללא מהפכות גדולות (דברים ממאמר של רודריק).

בכלל נראה שמה שנאמר על ידי מבקרים שקרויים בזלזול, לפחות בישראל, חברתיים, חדר לקודש הקודשים של הכלכלה, למשל, כלכלן כמו רודריק שבשנה שעברה פרסם ספר* שבו תעד דרכים שונות שיכולות להוביל להצלחה כלכלית, שלא לדבר על ספריו הרבים של סטיגליץ בנושא, ובכלל הבנה כללית שמה שנעשה אינו מוביל לטוב בעולמות האפשריים ואולי להיפך.

האמונה העיוורת בעקרונות כלכליים אוניברסאליים מפנה מקום לראייה שבה המומחים הכלכליים אינם יודעי כל שמכתיבים כברשימת מכולת מדיניות שיש לבצע, מדיניות אחת שמתאימה לכולם. יותר מכך, יש דרישה לענווה ממקצוע ששכח או מעולם לא ידע מה משמעות המילה.

כל זה טוב ויפה, אלא שכאן עדיין שולטת בדיון הציבורי, התפיסה שפג תוקפה, במסדרונות הבלתי מאווררים של האוצר, וכמובן בעיתונות הכלכלית. לכן שמחתי לשמוע שהאוניברסיטה בה אני מלמד משתפת פעולה עם אנשי ונשות המוסף הכלכלי של הארץ בקורס שנושאו יהיה עיתונות כלכלית ושילמד בתוכנית לתקשורת באוניברסיטה. הנה גם האוניברסיטה משתפת פעולה בשימור המסורת הכלכלית כדי שחס וחלילה לא תתפתח כאן עיתונות כלכלית מעודכנת, כמו שאותה אוניברסיטה עושה גם  בתוכניות הלימודים עצמן.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עוקצן

  כמדומני הקורס מביא אושיות כמו מירב ארלוזרוב, גיא רולניק, ועוד כוהנים של הסדר הכלכלי הקיים. ממש דה-מרקריזציה של האוניברסיטה.

 2. יפתח

  הבעייה אינה עקרונות ואידאולוגיה. "אסכולת שיקגו" בכלכלה נכשלה כשלון חרוץ בכל פרמטר לפי הנתונים הכלכליים העולמיים כולל ישראל.
  בישראל המצב חמור מכל מקום בעולם מכיון שסבסוד ההון בישראל הוא הגבוה בעולם ומגיע לכדי10% מתקציב המדינה בסבסוד ישיר ועוד לא דיברנו על העקיף……למה נכשלה " אסכולת שיקגו"?
  מכיון שהיא רצתה שיהיה שוק חופשי על הנייר וההון יקבל סבסוד מהממשלות ורוב האוכלוסיה יקטין את חלקו בעוגה.
  אבל מה לעשות ולעשירים בעולם יש תאבון של עוד ועוד חלקים מהעוגה ומה" שהספיק" להם לפני 10 שנים פסק מלהפסיק היום. הם רוצים עוד ועוד אבל הם גם צריכים למכור לרוב האוכלוסיה שכוח הקנייה שלה קטן מיום ליום.
  לכן, כיום מתחילים לראות אט אט שרוה האוכלוסיה במדינות המערב מקטין את צריכתו ולמי ימכרו העשירים?

 3. נעמי

  I think that you are sharp will be indoctrinated we Tsricin to adjust :1. To the workers of public, arrogant Ptronlistim. 2. Public officials, arrogant Ptronlistim. 3. That/because we are the public, our party hacks mumble thanks for my scrap Kitring, there/instead of/ deed in the weakened neighborhoods. And therefore my offer : We will unite we will strengthen one you are second ) Napsn the ego in the closet ( we will create a strong high sound. In which we require an equality, in the economic occupational development in the accessibility to the academic education ) only this is production of worthy future and prevent a crime
  Delete

  Naome Ramati wrote
  at 10:26am
  כפעילה 10 שנים בשכונות כפר שלם רבתי, אני רואה איך הקטנים המוחלשים נקברים למטה.
  והחזקים למעלה מחככים ידים צוחקים מבסוטים.

  אני חושבת שאת חדות לשוננו אנחנו צריכין לכוון:
  1. לעובדי ציבור – מתנשאים פטרונליסטים.
  2. נבחרי ציבור – מתנשאים פטרונליסטים.
  3. כי אנחנו הציבור –
  עסקנינו ממלמלים תודה על פירורי קיטרינג, במקום עשייה בשכונות המוחלשות.
  ולכן הצעתי:נתאחד נחזק אחד את השני [נאפסן את האגו בארון] ניצור קול חזק ורם. שבו אנחנו דורשים שוויון – בפיתוח כלכלי תעסוקתי- בנגישות להשכלה אקדמאית [רק זה ייצור עתיד ראוי וימנע פשע].
  בהצלחה לכל שוחרי הטוב נעמי

  Delete

 4. איציק ניסני

  עדיף שתעבירו קורס לקלקלני האוצר ולחקקים

 5. דר

  שמתי לב שבאתר מובאים לרוב הוגים וכלכלנים מהצד המרכז-שמאלי של המפה, שדוגלים לרוב באידיאולוגיה ליברלית. אנשים כמו רודריק או שטיגליץ טוענים בעקרון שהקפיטליזם מאסכולת השוק החופשי הוא שיטה מוצלחת, ויש רק לקחת אותה במידה ולבסס מעורבות ממשלתית שתייצב אותה כלכלית וחברתית.
  לא שהעמדה הזו רעה כשלעצמה, והיא בוודאי עדיפה בהרבה על מילטון פרידמן וביבי, אבל מה עם קצת הוגים מהשמאל העקבי, הסוציאליסטי, מרקסיסטי ומעמדי? האמינו לי שלא חסרים אנשים רציניים הכותבים מפרספקטיבה כזאת, ואפילו יש כמה בארץ. בניגוד למקובל לחשוב, חלק גדול מההוגים המרקסיסטים לא מעריצים את לנין וסטאלין, אלא דווקא דוגלים בסוגים של סוציאל-דמוקרטיה, ראדיקלית יותר או פחות, שאיתה רבים יכולים להזדהות.

 6. מוטי טסלר

  פניה של מערכת החינוך להפרטה. זו עובדה. השאלה איזה שר אוצר יחיל אותה באופן חוקתי ויתן לה שם. לכן המעורבות הכלכלית בתקשורת ובאוניברסיטה בתכניות הלימודים העתידניות, היא רק הכנה ורוח גבית אקדמית לתוכנית גדולה יותר.

 7. אחד

  שת"פ בין אוניברסיטה לעיתונות יכול להיות מבורך. השאלה היא מה הכיוון. חבל שביה"ס לעיתונות לא גייס אנשים ונשים נוספים מתחום התקשורת הכתובה, העוסקים בכלכלה וחברה, כמו רותי סיני, חנה קים, גדעון עשת ואחרים.

  אגב, אין צורך בהכשרת עיתונאים לעיתונות כלכלית. ל-THE MARKER אין מה לדאוג. גם ככה התקשורת הכלכלית בישראל, ברובה המכריע, מעבירה ידיעות היישר ממערך הדוברות של האוצר. אז בשביל מה להכשיר עיתונאים בתחום?קורס אצל רולניק וארלוזורוב לא יהפוך אף אחד לעיתונאי חוקר או לוחם גדול.

 8. שור

  מדע הכלכלה אינו דת ונשעו על מחקרים, נתונים ותצפיות כמו כל מדע חברתי אחר,
  בניגוד לאידיאולוגיות המרקסיסטיות שהן דת הנשענת על כלום.

  שור