הדילמה הכוזבת והסמכות האנטי דמוקרטית

יהודית קנולר

הויכוח המציב רווחה מול ביטחון – מעצבן. ללא איכות חיים וללא חברה מאוחדת, רחומה ותומכת וללא מדינה הדואגת לכל אזרחיה, לביטחון אין שום ערך.

האם אנו זקוקים ל"יוסף בכותונת פסים" כדי שיורה על חיסכון בשנות השפע לשימוש בשנים השחונות?

כיצד בשנים של צמיחה כלכלית לא מצאו לנכון לעדכן את קצבאות הביטוח הלאומי? וכיצד מעלים על הדעת, כאשר האינפלציה צפויה לעלות, להמשיך ולא לעדכן?

החיסכון בביטוח לאומי היה אמור להישאר מלכתחילה במוסד עצמו ולהיות מופנה בלעדית לצורכי המבוטחים, תוך עמידה ביעדים שנקבעו בחוק. מה שהתרחש בפועל זה שהאוצר לקח את הכסף לשמירה ועשה בו כבתוך שלו וזכויות המבוטחים מקוצצות מדי שנה בחוק ההסדרים. כספי הביטוח הלאומי הפכו למס הכנסה ב`.

חוק ההסדרים מהווה פגיעה אנושה ביסודות הדמוקרטיים, בכך שהוא מעניק לאוצר את הכוח להיות מחוקק-על. פקידי האוצר אינם נבחרי ציבור, אינם מייצגים את רצונותינו ואינם אמונים על חקיקה. אבל הם שולטים לא רק בכנסת אלא גם במשרדי הממשלה, ולמעשים משרד האוצר מטרפד כל פעילות שלטונית בהנחיות שקושרות את ידי השרים מלנהל את משרדיהם. פקידי האוצר המכונים גם "צעירי האוצר" נעדרים ניסיון חיים וראיית עולם רחבה, ולכן אין לתת בידיהם לא את השלטון ולא את החקיקה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אלי מוזס

  הבעיה אכן מתרכזת בכוח העצום שצברו נערי/פקידי/נסיכי האוצר בשנים האחרונות וברור כבר מי מנהל את המדינה .
  ברפרוף קל בדפי העיתונות אין יום שלא מוזכרים הקופאים האלה שבהחלטותיהם בתחומי התקציב הם הופכים לקובעי המדיניות של ישראל בכך התחומים ואני לא אעשה את האבחנה בין רווחה , ביטחון , חינוך או תשתיות . הבעיה האמיתית היא בשליטה של פקידים שצריכים לשמור על הכספת ועל הנוהלים של ניצול התפקיד . באיזה נושאים קראתי רק השבוע על ההתערבות של "האוצר" .: השלמת גדר ההפרדה , הרכבת הקלה , מערכת החינוך , קצבאות הזקנה והנכים , מיסי אגרה על כבישים ועוד כמה נושאים . אגב באף אחת מהידיעות הנ"ל לא הזכירו את שר האוצר או נגיד הבנק . ההתייחסות היא – "גורמים בכירים באוצר" , "מקור בכיר באוצר" או פשוט וסתם "האוצר".
  – האוצר החליט …האוצר מסר….האוצר ….קבע….הוא לפעמים פסימי ולפעמים האוצר אופטימי . למה לא מפורסמים לציבור שמות בעלי התפקידים שנושאים בנטל הכבד וגם באחריות למדיניות . הם מתוגמלים באופן מאוד נדיב על חשבון האזרחים . מי אתה "האוצר" ? מי עומד מאחוריך ומה הסטטוס החברתי-כלכלי שלו ?
  אם יש אוצר שכזה למה צריך בחירות?
  אז מה עושים בכדי להחזיר את צעירי האוצר , אשר רוב הסיכויים שיתבגרו במשק הפרטי ומשם יפרשו עתירי ממון לחיי שלוה ונהנתנות , לתפקידם כקופאים ?

 2. מיכאל לינדנבאום

  סליחה אבל זו הסטת הכתובת לבעייה.האוצר מבצע מדיניות שנקבעת על ידי ראש הממשלה ושר האוצר,כלומר המפלגה או הקואליציה השלטת.כשאנחנו בוחרים אנו חורצים גורלינו.

 3. חן כהן

  בגלל חוק ההסדרים ובכך יהיה לחץ פוליטי בין לאומי על ישראל לבטל את חוק ההסדרים – רק ככה אפשר.
  אין טעם בחקיקה ובכל מיני דברים אחרים גם לא בג"ץ

 4. בלהה

  פקידי האוצר על פיהם יישק דבר במקום לשרת את הציבור , הציבור משרת אותם.
  הם חרגו מהתפקידים שהוטלו עליהם במקום לבצע את הטוב האפשרי,הם קובעים דברים שאינם אמורים להיות בסמכותם.

 5. אורלי

  אנחנו נוטים שוב ושוב להשתלח בפקידי האוצר או בנערי האוצר, ושוכחים שיש כתובת אמיתית והוא שר האוצר והדרג הפוליטי. נערי האוצר הם שליחים. המונח "גורמים בכירים באוצר" נועד לשוות לאמירה האידיאולוגית שלהם כסות "מקצועית", וההפניה אליהם נועדה להסיט את האש מהגורם האמיתי- שר האוצר והמערכת הפוליטית. אל תשתלחו בנערי האוצר, הם רוצים לשמור על הג'וב ויתכופפו עם השר, עד שיבוא שר נוח יותר או עד שיהיה להם "אקזיט" מוצלח לשוק הפרטי. שר האוצר, כדרכם של פוליטיקאים, יש לו עור די דק ובפוליטיקה האיטלקית שהשתלטה עלינו הוא צריך להבחר כל שנתיים ושמונה חודשים בערך, תאמינו לי הוא יהיה יותר קשוב לביקורת.

  לדרג הנבחר גם יש כלים לאכוף את מרותם על הדרג המקצועי.

  אז מה עושים ? קודם כל מפנים את האצבע המאשימה ל"חוליה החלשה" – שר האוצר וראש הממשלה.
  שנית, מייצרים תכנית איך להוריד את הצרה הזאת מעל גבנו, ויוצרים קואליציות רחבות שתפעלנה ברוח התכנית, ועכשיו נשאר לשאול: מי הגורם המזמן ?

 6. אבי

  דב חנין?
  אני אומר כנכה צה“ל שתרם את גופו ובריאותו למדינה שאסור שלדב חנין יהיה החופש לעשות ולחשוב כרצונו.
  שנית, אם יש חכ“ית ישרה ונאמנה לדרכה היא ולא אחרת שלי יחימוביץ פועלת ללא ליאות למען חברה צודקת תוך כדי שמירה על ערכים בסיסיים שמירה על זכויות האדם,מכל הבחינות.
  הלואי שיהיו חכים רבים כמותה שנאמנה לדרך ושומרת על עקרונות.
  אני רוצה לומר דבר אחד לדב חנין אין סתירה בין היותי או היות שלי יחימוביץ ציוניים לבין היותינו חברתיים.
  הגיע הזמן שיעשו משהו מבחינה חוקית לטיפול בסוגיות כמו אלו של דב חנין לדעתי הוא לא ראוי להיות מועמד לראשות ת“א אני אומר זאת לא כתושב תל אביב ואזרח המדינה ואני אומר זאת כאזרח גאה שיש לי חברת כנסת שמייצגת דיעה חברתית אמיתית של אזרחים רבים. לסיכום צריך להגלות את דב לאחת ממדינות ערב שיהיה שם ראש עיר.