כמה מילים על רעב במזרח אפריקה

איציק ספורטא

אז יש אולימפיאדה, מלחמה קטנה בגאורגיה  ודיווחים על רעב במזרח אפריקה, שבה 14 מיליון (או עשרה מיליון בדיווח אחר) סובלים מתת תזונה, המצב הגרוע ביותר מאז שנת 2000. מלבד בצורת הגורם המרכזי הוא עלייה במחירי המזון. בין יולי 2007 ליולי 2008 עלו מחירי המזון ב-91.7% ומחירי החיטה והתירס 171.9%. עליות מחירים בלתי נתפשות, בעיקר לאנשים שחיים על הסף רוב הזמן. כך עוברות השנים והרעב עדיין כאן, בעצם שם, ושם זה רחוק, לא משנה שהאולימפיאדה רחוקה יותר.  למה? כי הכל מכוון כדי לייצור רווחים, מה שיוצר רווח, כספי בעיקר, הוא בעל משמעות, כל היתר לא ממש חשוב, ובאפריקה  אין את מי לנצל וממי להרוויח אז שימותו בשקט ולא יטרידו אותנו (ביום מתים רק 4 מעשרת אלפים, לא ממש נורא).

 כדי להציל אנשים אלו לא צריך טריליונים בקושי כמה מיליארדים, אבל במלחמה בעירק יושקעו על פי דיווחים טריליון וחצי דולר, רק בחילוץ בנק מושחת אחד משקיע הממשל האמריקאי יותר מאשר בביעור הרעב באפריקה, אבל כמו שנאמר בני אדם הם לא העיקר, עדיף להציל כמה מוסדות פיננסיים כדי שחס וחלילה לא תיפגע הכלכלה. כידוע, כשחוטבים עצים ניתזים שבבים. אז הנה השבבים.

אז הנה כתבתי שתי פסקאות והפניתי לשתי כתבות בנושא בשני עיתונים, אז מה? עכשיו לכתוב על השטויות המתחוללות במקומותינו. בדיונים על התקציב שלא יהיה עד אמצע השנה הבאה, או על חוכמתם של חוזים בכוכבים הכלכליים כמו פרנקל הדגול מכל אדם, או על דברי גזענות בכתבה שנקראת "כרמיאל חייבת להישאר יהודית" של אחת שלא מכבר באה לארץ הזאת ואמרה: "אני לא גזענית בכלל ואני דוחה את זה על הסף, אבל אני אומרת שמי שבא לרומא חייב לחיות על פי החוקים של רומא". כל הדיונים האלה נראים לי חסרים כאשר על כדור הארץ אנשים מתים מרעב, אבל כרגיל, מחר ובימים אחרים, אמשיך, כמו רבים אחרים, להתבוסס בביצה המקומית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אליאב

  הצרה העיקרית של אפריקה היא חיסול הקולניאליזם והמרתו במשטרים מושחתים ביותר. כמי שעבד בבנק העולמי אני יכול להעיד כי הבנק שמנהל עסקיו רק מול ממשלות השקיע סכומי עתק במדינות הרעב ומרבית הכסף מצא דרכו לחשבונות בנק בשוייץ של השליטים ומקורביהם. אם המדינות הללו לא היו זוכות בעצמאות המזויפת סביר להניח שבריטניה, צרפת ופורטוגל – כמדינות נאורות – היו פותרות מזמן את בעיות הרעב והבריאות ביבשת.השקעה בחלק זה של העולם היא בפירוש זריקת כסף טוב אחר כסף רע. כל השאר – חנטריש וניתוחים אקדמיים הגודשים את ארכיב הבנק העולמי ללא תוחלת. לא חסרים מומחי מים וחקלאות בארץ שייאמתו את האמור לעיל. אין פרוייקט המבוצע באפריקה ששליש ממנו אינו מופרש מראש לשימון המכרז עבור נשיאים, שרים ואנשי מפתח בממשל. ביבשת זורמים נהרות עם כמויות מים אדירות שניתן להשקות בהן שטחים הנפגעים אקראית על ידי בצורות. אבל כאשר המושלים במדינות מקדישים כספי הסיוע להקמת אחוזות ראווה יקרות אין תקומה לאפריקה. הגיעה העת לומר את האמת: את הרעב ביבשת ניתן לפתור בעלות זעירה לעומת המיליארדים שהוזרמו מאז "זכו" ב"עצמאות". כדאי ש"העוקץ" יגלה ידע ומקוריות בבקורתו את המצב.

 2. נתן שקרצ'י

  פרנקל הוא בכיר בדירקטוריון של AIG, שספגה כמה הפסדי ענק בתקופה האחרונה-

  עוד שערוריה חשבונאית ב-AIG? רשות ני"ע בארה"ב חוקרת חשד לניפוח שווי השקעות החברה בשוק ה-CDS
  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?log=tag&ElementId=nh20080606_55645

  רוצים שינויים בהנהלה הבכירה של AIG-
  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?log=tag&ElementId=skira20080609_9134681

  מניית AIG רשמה את הנפילה החדה זה 20 שנה לאחר שהודתה כי ניפחה שווי נכסיה בשוק הנגזרים –
  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?log=tag&ElementId=nh20080211_03

  הפסד רבעוני שלישי ברציפות לענקית הביטוח AIG – הפסידה 5.36 מיליארד דולר –
  http://www.themarker.com/tmc/articleSmall.jhtml?log=tag&ElementId=nh20080806_01

  גם החברה הקודמת שהוא עבד בה (בית ההשקעות מריל לינץ') מסובכת עד צוואר בסאבקריים וב-cds. נראה לכם שהוא לא ראה את המאזן שלהם, והבין שהם לקראת קרחון? הוא פשוט לא רצה להפסיק את התזמורת והריקודים, ולהוציא את האוויר מהבועה.

  מה שעוד מעניין, זה שכשהחברה מרויחה מקבלים בונוסים שמנים בדירקטוריון, האם כשהחברה מפסידה הפסדי ענק מחזירים כסף לחברה??

 3. מחפשת היגיון בנרות

  הרעב של 14 מיליון איש על "הכדור הזה" הנו בעיה חשובה. אבל סגנית ראש עיריית כרמיאל לא תרמה לרעב הזה יותר משתרמת אתה, איציק ספורטא. ולכן איני מבינה מדוע, במקום להתמקד בגורמים לרעב ובסיוע שלא ניתן לרעבים, אתה מסב את הנושא לדבריה של הסגנית הנ"ל, גרינברג.
  הערה: יש גזענות,שהיא חשיבה לפי קטגוריות של גזע (מוצא שבטי), ויש חשיבה לאומנית, ויש גם חשיבה שהיא פרגמטית. גרינברג כנראה חשבה בדרך פרגמטית שניתן להתווכח עמה. למשל, להוכיח לה שבארץ שלנו מגורים על פיסת קרקע משוללים כל קונוטציה של השתייכות לאומית. וכו'. גרינברג כנראה חשבה: אם בכרמיאל יגורו 50% ישראלים ו-50% פלסתינים, זה עלול להוות שינוי משמעותי למי שהיום גרים פה.
  אבל אנחנו מדברים ברעב של 14,000,000 איש על הכדור הזה. סליחה.

 4. מני ב.

  יחסי הניצול המתוארים בכתבה הם לא זרים לנו ואני לא מוצא עצמי מופתע. הדבר רק משקף את התנהגותם של אירגונים קפיטליסטיים ותיקים. מעבר לניצול היומי של העולם המערבי הם גם מנצלים אוכלוסיות במקומות מרוחקים. מבט מדוקדק יותר יילמד אותנו כי אופי הניצול תלוי באוכלוסייה. אותנו מנצלים במסגרת "חוקים" ו- "תקנות" למטרת רווח אך, היכן שלאנשים אין פריבילגיות כאלו הניצול יוצא מכלל שליטה. מה נעשה? נקים אגודה? נצא לאפריקה ונלמד אותם דבר או שניים על חקלאות מדברית? לא נראה לי. אם למישהו פיתרון אשמח לשמוע

 5. דוד

  ותראו איך דברים מתחילים להשתנות.
  אבל מי פה יבקר את אירופה "החברתית"?

 6. נתן שקרצ'י

  נדמה שדווקא בימים אלו, יכולים מושחתי אפריקה ללמוד כמה שיעורים מוול סטריט. יש כמה הנחות שגויות בטענות שלך.

  הראשונה היא שהקולוניאליזם חוסל. הוא פשוט התעדן. את תפקיד הצבא תפסו הבנקים והמערכת הפיננסית הבינלאומית, והחברות הרב לאומיות. המטרה העיקרית של קולוניאליזם הייתה שווקים חדשים, חומרי גלם או הפיכת אוכלוסיית המקום לעבדים. כך כל עוד יהלומים יוצאו, לאף אחד לא היה אכפת ממה שקורה בסיירה לאונה. יהלומים הולכים יחד עם ידים ענוגות, לא עם ידיים כרותות. כנ"ל מגדלי הקפה, שנשלט ע"י 6 חברות בינלאומיות, והקקאו, וכל השאר. אם יש נפט אז בכלל טוב.
  דבריו של לורנס סאמרס, מי שהיה שר האוצר בממשל קלינטון, ואחר כך בבנק העולמי, שכדאי לייצא את הפסולת הרעילה של ארה"ב לעולם השלישי, כי הערך הכלכלי של האנשים שם הוא נמוך יותר הם דוגמא נוספת לתפיסת האליטה הכלכלית. " הם יודעים את הערך של הכל, ואין להם ערכים בכלל" אמר עליהם איש חכם.

  הדוגמא הכי טובה לכך יכולה להיות סירובם של מדינות המערב, בראשם ארה"ב לבטל את הסובסידיות שמסייעות להם לייצא במחירי היצף תוצרת חקלאית, ולא מאפשרת לאפריקאים לייצא את סחורתם בגלל מכסים גבוהים. אני אומר חקלאים, אבל זה בעצם תאגידי ענק (agribuisness) כמו קונאגרה, קרגיל ו-ADM. מונסנטו יכולה להוות דוגמא לתאגיד מרושע ומושחת, שגורמת לחקלאים בהודו להתאבד, מדביקה יבולים בגנים שלה, ואז דורשת כסף, ועוד ועוד.
  אגב, חלק גדול מצריכת הדגנים משמש לתעשיית הבשר, והבקר במיוחד. לא משנה שקיבת הפרה לא יכולה לפרק עמילן, וגורמת לה למחלה קשה, אבל זה לא משהו שאנטיביוטיקה לא יכולה לפתור. בכל מקרה החיה תהפוך להמבורגר או סטייק לפני שהתוצאות ייראו.

  ההנחה המוטעית השנייה היא שלקפיטליזם יש בעייה עם דיקטטורים. להיפך. קרא רק על מעלליה של united fruit company במדינות הקריביות והדרום אמריקאיות. המונח רפובליקת בננות נוצר שם. שמים גנרליסימו, שידאג שהסחר בפירות ימשיך להיות "חופשי"…
  סחתיין עליך שהיית בבנק העולמי. תוכל להגיד לי כמה הלוואות הם נתנו לדיקטטורים שהם ידעו שיגיעו בקרוב לשוויץ? כמה מדינות עוד ממשיכות לשלם על ההלוואות שקיבלו הדיקטטורים?

  כמה מהכסף חזר בחזרה לחברות אמריקאיות, שקיבלו חוזי תשתיות, כדי שיוכלו לשנע את חומרי הגלם? חברות כמו בכטל והליברטון ואחרות?
  כמה מהבצורות הם תוצאה של התיעוש במערב ותרומתו להתחממות הגלובלית?

  הנה רק לפני חודשיים החליט הקונגרס להתנצל בפני האוכלוסיה האפרו אמריקאית על העבדות. נו, עברו כבר 150 שנים. אגב, בקשת הסליחה הייתה עבור לבן, שצריך להביא משהו לבוחרים שלו, שהם ברובם אפרו אמריקאים. אין פה משמעות של פיצויים על הניצול שלהם, שעזר לבנות את כלכלת אמריקה. אולי בסוף הם יקבלו קזינואים, כמו האינדיאנים. שלדון אדלסון, היזהר.

  לכן, גם בצביעות וגם בשחיתות, לרודנים האפריקאים יש עוד הרבה מה ללמוד מהאימפריה האמריקאית הקורסת…

 7. נתן שקרצ'י

  כמה מהסחר העולמי (באחוזים) מהווה הסחר בנשק ומי הן הסוחרות העיקריות?

  בהנחה שאפריקה לא כלולה בראש הרשימה, ושנשק שמופיע במערכה ראשונה (המכירה) יירה עד סוף ההצגה…

 8. רונית

  תמיד חשבתי שהבעיה של אפריקה היא הקולוניאליזם. שורש כל הרע. הגיזענות, הניצול, הכוחנות, הזילזול בחיי אדם ותרבותם, וכן הלאה וכן הלאה… אבל הנה אני קוראת שאליאב אומר שהבעיה היא חיסול הקולוניאליזם ואני המומה…. כבר חשבתי שהמחשבות האלה לא מסתובבות יותר, אבל עובדה, תמיד יהיה מישהו שיהיה בעד חזרה לשילטון הבריטי. יחי המלכה!
  תרבות השוחד באפריקה נוראית. היא הורסת אותה. זה כואב. אבל מה שעשו הקולוניאליסטים היה גם נורא. אפילו יותר נורא.

 9. אליאב

  צפיתי לתגובות מצד קוראי עתונות מוטה חסרי כל רקע לנעשה ביבשת. בריטניה וצרפת ברחו מאפריקה ללא טיפוח ממשלים ותשתית והותירו ואקום שהתמלא בלוחמי חירות מדומים (למעט קניה) שרומסים עד היום את התושבים וגורפים ממון לעצמם ולמקורביהם.הם מנצלים את הבצורות והתפשטותה הנוראית של מחלת האיידס לסחיטה מתמשכת של המערב. אפריקה עברה מספר רב של שמיטת חובות מבלי להוכיח לאן נותבו כספי הסיוע שקבלו. כל מלחמות אפריקה מאז יצאו לעצמאות הן בין שבטיות והיוו כר נרחב לפעילות שכירי חרב, כולל ישראלים, וסוחרי נשק. ולענייננו – הרעב והאיידס הן הבעייה שאינה מוצאת פתרונה גם לאחר חמישים שנות "עצמאות". כדאי שתרגעו משום שאין לבריטניה או לצרפת כוונות ליטול מחדש השלטון באפריקה והן עסוקות במדיניות ההגירה המטופשת שטפחו. כל המבקרים אינם מעלים ולו גם נסיון זעיר לפתרון הבעיות וסבורים כי הביקורת על הקפיטליזם והגלובליזציה מהווה תחליף המאפשר להם לישון שינה ערבה. חברות ההנדסה הגנטית אינן שונות מחברות התרופות בנסיון להחזיר את עלויות המחקר ופיתוח ורק כדי לסבר את אוזניכם אעיר כי לו ניתנו בחינם לאפריקאים היינו מגלים תנועה ערה ביותר של הברחת זנים, דשנים ותרופות מאפריקה חזרה לארצות המפותחות.