תחת קורת גג אחת - רחוב פנקס 66 תל אביב

יוסי דהאן

כפי שכתבנו כאן בעבר, מדורי הרכילות של העיתונות הכלכלית הם אחד המפתחות להבנת התהליכים ויחסי הכוח הפוליטיים החברתיים והכלכליים בישראל. הם מכילים ראיות לפיצוח קשרי הון שלטון, מפה לזיהוי השחקנים המרכזיים ברשתות האליטה בישראל, מפתח להבנת היחסים המעמדיים והכלכליים ומקומם של בעלי ההון והעובדים בשוק העבודה הישראלי.

במדור "הכל אישי" של "דה מרקר" מביאה העיתונאית נורית רוט שתי ידיעות עוקבות.

האחת מספרת על עסקאות הנדל"ן של יושב ראש מפלגת העבודה ומתחתיה ידיעה נוספת המספרת על גורלו של עובד באותו בניין ברחוב פנקס 66 בתל אביב. מאבטח, שעמדתו הייתה בחדר החשמל מצדה השני של הדלת של אותו נכס נדל"ני רב ערך, אדם שניסה להתפרנס מאבטחת שלומם של הזוג ברק-פריאל. שתי ידיעות על מרויחים ומפסידים בכלכלה והפוליטיקה הישראלית.

הידיעה הראשונה:

"הזדמנות למביני עניין: שר הביטחון אהוד ברק ואשתו נילי פריאל ברק העמידו את דירתם שבמגדלי אקירוב למכירה. התמורה המבוקשת: 40 מיליון שקל.

מדובר בדירה בשטח של 350 מ"ר בקומה ה-31 במגדל אקירוב שברחוב פנקס בתל אביב. אם ישיגו בני הזוג את מחיר המטרה, יהיה זה שיא חדש בעסקות במגדלי היוקרה בתל אביב – מחיר של יותר מ-100 אלף שקל למ"ר.

זו תהיה אחת מהשקעות הנדל"ן המוצלחות של השנים האחרונות: ברק ירשום לזכותו רווח עתק, שכן הוא רכש את הדירה בסוף 2003 תמורת 2.5 מיליון דולר בלבד. דירת היוקרה במגדלי אקירוב משכה לא מעט אש אל עבר ברק, והמגדלים נהפכו לסמל לחיי המותרות ולניכור של בכירי המשק. באחרונה נחשפה חברת הייעוץ של פריאל, שהציעה שירותי פתיחת דלתות למעגל מצומצם של מקבלי החלטות במשק. החברה, שנסגרה בעקבות הביקורת הציבורית, היתה רשומה תחת הכתובת פנקס 66."

הידיעה השנייה:

"ועוד בענייני אהוד ברק: אחד ממאבטחיו של שר הביטחון, שאיבטח את דירתו בתל אביב, תובע מחברת האבטחה מודיעין אזרחי פיצויי פיטורים, וטוען כי נאלץ לעזוב את עבודתו כמאבטח שרים בשל סכנה לבריאותו. המאבטח, פוריה רשיד, טוען בתביעה שהגיש לבית הדין לעבודה כי עמדת השמירה של המאבטחים של ברק הוצבה בחדר חשמל במסדרון שמחוץ לדירה. כעבור זמן החלו המאבטחים לסבול מכאבי ראש. בבדיקת רמת הקרינה שהזמינו מהמשרד לאיכות הסביבה בפברואר 2007 נתגלו תוצאות גבוהות פי כמה מסף הקרינה המרבי המומלץ. גם לאחר שעמדת השמירה הועברה למיקום אחר – במסדרון שבכניסה לדירה – המשיכו המאבטחים לחוש ברע. לטענת המאבטח, באמצעות עורכי הדין יגאל זנדר וגליה אליהו, בבדיקה שבוצעה בעמדה החדשה התגלו תוצאות גרועות אף יותר – פי שלושה מרמת הקרינה המומלצת – המעידה על סיכון ללקות בסרטן. לפיכך דרש המאבטח להעבירו למקום עבודה אחר, אך החברה לא נענתה לבקשתו, ולכן נאלץ להתפטר."

זמן קצר אחרי שכתבתי את הפוסט הזה חשבתי אם ברק היה אדם הגון, או אפילו פוליטיקאי פיקח, הוא היה מרים טלפון לבעלים של חברת מודיעין אזרחי ואומר להם "שלום מדבר אהוד ברק שר הביטחון, אני מבקש שתעבירו מיד את עמדת השמירה מחוץ לחדר החשמל, אני מתנגד שאנשים השומרים על שלומי ושלום רעייתי יהיו חשופים לקרינה מסרטנת. וכן אני דורש שלא תעזו לפגוע בזכויותיו של אף מאבטח ששומר על דירתי". ואם כפוליטיקאי מצוי הוא היה דואג לפרסם את תוכן השיחה הזו חמש דקות לאחר מכן בכלי התקשורת, יש סיכוי שזה היה עשוי להקטין את הניכור כלפי מנהיג העבודה ממגדלי אקירוב. אולם אין שום סיכוי שתרחיש בדיוני כזה חלף לרגע במוחו. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עוקצן

  מדהים. לא חשבתי שהם מודעים לכך שיש אנשים שמרוויחים פחות מ-200,000 בשנה.

 2. נתן שקרצ'י

  במשך 8000 חודשים את כל המשכורת שלו, הוא יוכל לרכוש את הדירה…
  כמובן שבשביל זה הוא יצטרך לחיות 666 שנים, לא לבזבז, ורהיטים הוא עדיין יצטרך לקנות. הבעייה שרוב השכנים המקושרים כבר ימותו מזמן…

 3. איזי גור

  עמךישראל הוא סתם קנאי וצר עין. אז מה אם ברק ונילי גמו בגרף פוטוצקי וכל בני משפחת רוטשילד. מה אסור להם. רק לאתיופים והומלסים מותר לחיות בעושר ובאושר.
  כל החדשות והכתבות הרכילותיות על חיי הזוג ברק- פריאל (*) אינם אלא פרי קנאתו של האדון לבית נתניהו שאיני וכל להרשות לעצמו למכור דירות בסכומים של ארבעים מיליון.
  זאת אומרת. לאחר שאולמרט ילך יהיה עלינו לבחור ב: ביבי או ברק.או מופז. כן. אני יודע שעדיין קיים עוד שם אחד על המפה. אבל מי יתן לה לציפורה להצמיח כנפיים?! הם יחתכו לה את הנוצות אחת לאחת ובמספריים קהות.
  אל אל ישראל – אין מושיע אין גואל
  איזי גור

 4. איזי גור

  מבקש סליחה על כל הטעויות בתגובתי. בדרך כלל אני מקפיד לבדוק ולתקן לפני הלחיצה, הפעם הופרעתי באמצע עריכת התגובה ושלחתי בלי לבדוק. מצטער.

 5. נתן שקרצ'י

  אולי שישנו את השם ל"מפלגת שבירת העבודה המאורגנת" או "מפלגת הבוסים"? וישאירו את "העבודה" למפלגת פועלים אמיתית.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=1014991&contrassID=2&subContrassID=21&sbSubContrassID=0

  שלי יחימוביץ לא מתקיפה אותו על זה? גם ככה היא עלה התאנה של המפלגה הזו בנושאים הסוציאל-דמוקרטים.

 6. אתי מלוד

  אולי הגיעה השעה לשנות את הנורמה המקובעת של ראשי ממשלה (גנרלים לשעבר) ולנסות מהלך שונה ומאתגר של

  אישה בראשות הממשלה, כידוע הנשים מהוות 50% מהאוכלוסיה (אולי הן לא מספיק מרושתות בטחונית) ייצוגן מינימלי

  ביותר אך ברור ללא כל צל של ספק שהן מוכשרות, מיומנות ויעילות לא פחות מעמיתיהם (ואולי אף יותר)

  הטענה שנשים לא בקיאות ברזי מדיניות הביטחון ולכן "אינן מתאימות" אינה רלבנטית מהסיבה שלכל ראשי הממשלה

  לשעבר היו יועצים ושרי ביטחון (פנים וחוץ) רוצה לומר שמהלכים והחלטות אינם בלעדית של ראש הממשלה

  ותקנו אותי אם אני טועה.

 7. אלון

  השאלה היא לא האם זה לגיטימי או לא להיות בעל אמצעים, השאלה היא כיצד הרוויח ברק את הונו. במקום אחר קראתי שהוא הרוויח כ40 מיליון (דולר? שקל? צמוד למדד הדירות בת"א?) מהרצאות ותפקידי ייעוץ. איזה ייעוץ? בטחוני כמובן? והרי האנשים להם הוא ייעץ ואיתם הוא עבד ידעו בדיוק לאיזה ידע ואמצעים יש לו נגישות. ככה שאת הכסף הזה הוא עשה על חשבון המדינה. בפעם הבאה שיציעו לך להיות רמטכ"ל, תחשוב גם אתה, איך אפשר למנף את זה אחר-כך.

 8. אילן תלמוד

  יןסי, אתה מגזים. הוא ירד ל30 מיליון. אני שוקל לקחת הלוואה ואולי לקנות.

 9. גיא

  שאם אני הייתי נמצא ליד הבית של אהוד ברק כל היום, גם אני הייתי חוטף כאב ראש בשלב כלשהו, ולא – אין לזה שום קשר לקרינה.

 10. נתן שקרצ'י

  השכן של גאידמק מקיסריה.

  פראייר בן גוריון, שעבר לצריף בשדה בוקר, במקום למקסם את הקשרים שיצר…

 11. יואש

  כשהשתן עולה לראש והבושה היא מושג בלתי מוכר, הזחיחות , הסיגרים , התחככות בבעלי הון נוכלים מטבעם, הצירוף הזה הוא קטלני. אין סיכוי לממשל תקין עם נתוני פתיחה כאלה. לכן ברק, ביבי, מופז, אולמרט ודומיהם לא יכולים לעשות תיקון אמיתי בממשל בישראל. צריך מנהיגות אחרת, צנועה יותר, חכמה יותר, בעלת חזון שאין בו "לעשות לביתך" ויש בו שירות לציבור, למדינה ואמות מוסר אחרות.

 12. ברק שר החינוך

  זה החלום שלו.

  אחרי שהוא יהרוג מספיק , הוא יבוא ללמד את הילדים לפרק שעונים ואז לחסל מקרוב את כל האוייבים של הציונות .

 13. רתם

  יופי של ניסוח וכל המידע שהבאת כאן בעניין זה חשוב ותודה על כך.
  עכשיו גם אני רוצה קצת להיות אירונית ומרירה: יש לי חיסכון של 8000 ש"ח למקרי חירום. אם הוא באמת ירד ל 30,000,000 כמו שאילן כתב, אז אני צריכה להשלים רק29,992,000 וזה נראה לי לא בעיה מהמשכורת שלי במשרד החינוך עם 16 שנות וותק. אילן תזדרז, לפני שאתן הצעה שתשאיר אותך מאחור…