כל עוד בלבב: על ציונות, סוציאליזם, התקווה, וראשות העיר

שלי יחימוביץ`

לפני עשרה ימים, בכינוס פנימי של מפלגת העבודה בתל אביב, הבעתי את תמיכתי ברון חולדאי לראשות העיר, ועל המועמד החדש דוב חנין אמרתי כי מי שאינו ציוני, מטיף לסרבנות, ואינו שר את התקווה – אינו יכול  להיות ראש עיריית תל אביב. הדברים יצאו החוצה, פורסמו, בענק, על שערו של המוסף "זמן תל אביב", ועוררו תגובות רבות.

אני מביאה כאן מכתב שכתבתי כתשובה למחאה על הדברים שלי, מחאה מלווה בהבעת תמיכה, שנשלחה בידי פעיל שאני מאוד מעריכה במשמרת הצעירה בעבודה, ובאמצעות התשובה אבהיר כאן את עמדתי:

שנינו, אתה ואני בחרנו לפעול מתוך מפלגת העבודה ומוסדותיה, והבחירה של שנינו אינה מקרית. אצלי לפחות, אף שאני מאתגרת את המפלגה מבפנים, אני מזדהה עם ערכיה הבסיסיים, ערכי תנועת העבודה הציונית-סוציאליסטית.

אני ציונית, וסוציאליסטית, ופמיניסטית, ומתעבת גזענות באשר היא, ושוחרת שוויון בין בני אדם, ומתונה בהשקפותי המדיניות. שים לב, הציונות שלי היא רכיב בסיסי ביותר בהגדרתי העצמית. אני מניחה שאצלך זה אותו הדבר. ציונות בוודאי שאינה גזענות, כפי שעלה מדבריך, ואם תבדוק באופן דקדקני את הצבעותי בכנסת תראה שלפעמים זהרה ההצבעה שלי בעניינים אלה באור יחיד של "נגד" על כל הצעת חוק עם אבק גזענות, גם כאשר הקואליציה רצתה אחרת.

הציונות להשקפתי היא בין היתר מנגנון הלכידות החזק והאפקטיבי ביותר בחברה הישראלית, וחלק מהתפוררותה של החברה וההתנערות מאחריותה כלפי אזרחיה נובע מהתערערות החזון הציוני. זו גם אחת הסיבות למות הסולידאריות המעמדית ולהפקרתם של עובדים, איש לנפשו. כי כשאין יותר "אנחנו" נשאר רק "אני" מוחלש ונטול צלם אנוש. העבודה הפרלמנטרית שלי שאתה מכיר היטב, ואשר מתמקדת בענייני עובדים במאבק בהפרטת המדינה, וכו` –  בנויה על ערכים ציוניים וסוציאליסטיים.

 

כפי שאמרתי, דוב הוא בחור נחמד, ופרלמנטר טוב, ויש לנו כמה וכמה הצעות חוק משותפות, אך לעולם לא אבחר בו לראשות העיר הגדולה בישראל, ושאלת שירת התקווה, הסרבנות, הציונות – הן שאלות קריטיות ומהותיות בבחירתי. בני הבכור שעומד להתגייס לא מתלבט האם להתגייס, אלא לאיזו יחידה להתגייס, כי כך חינכנו אותו.

דווקא העובדה שדברי , שנאמרו בפורום פנימי של מפלגת העבודה ודלפו החוצה (באופן נאמן למציאות יש לציין) זכו לתהודה כה רבה, מחזקת בי את התחושה שראוי שהנושא הזה יפתח לדיון ציבורי. מוטב להיות ישר וגלוי ואמיץ באשר למכלול עמדותיך, מאשר להחביאן מאחורי ענן ירוק מטושטש. גם אני, כשאני מביעה את עמדותי, איני נוהגת לבחון את כיוון הטרנד וכיוון הרוח, אלא פשוט מביעה אותן. לא מדובר במתקפה אישית אלא בחידוד השקפת עולם, אשר אני הולכת ומשתכנעת, דווקא בשל העניין שדברי עוררו,  כי יש לחדדה עוד יותר לקראת הבחירות לראשות העיר.

איני מקבלת גם את תגובתו של דוב שאין הדבר רלוונטי לניהול העיר. האם הוא היה מוכן לקבל ראש עיר טרנספריסט גזען? כמובן שלא, גם אם זה לא נוגע לניהול העיר. כך אני איני מוכנה לבחור לראשות העיר אדם לא ציוני שאינו שר את התקווה. זכותו לא לשיר את התקווה, זכותי לחוש רתיעה בשל כך.

באשר לרון חולדאי כמובן שהוא אינו תאומי הסיאמי האידיאולוגי, אבל הוא ראש עיר מצויין, פוטנטי, המקיים את המערכת העירונית הטובה ביותר במדינה. מערך הרווחה של עיריית תל אביב, שהכרתי היטב כיור הועדה לזכויות הילד, הוא הטוב בארץ. כמות השטחים הפתוחים, המפותחים, המושקעים והעומדים חינם אין כסף לרשות הציבור הרחב – היא יחודית אפילו בקנה מידה עולמי. כמי שמתעקשת לעשות אך ורק ספורט עממי אני עדה לכך יום יום כאשר אני רצה בחוף הים או רוכבת על אופני בפארק הירקון ופוגשת שם חרדים, וערבים, ויאפים, ואת כל הפנורמה האנושית התלאביבית שאני כה אוהבת. התכנון ארוך הטווח של העיר (תוך דחייה, ברוטאלית לפעמים, של הצעות לתרומות קצרות מועד של בעלי הון) הוא חריג בנוף קבלת ההחלטות בישראל. הוא מראשי הערים הכי גיי-פרנדלי בעולם, וזה בהחלט מעניק לו נקודות נוספות. בנוסף הוא פרטנר מצויין בעבודה הפרלמנטרית: הוא שותף אפקטבי במאבק נגד תיאגוד והפרטת מערך המים, הוא מקדם אתי את חוק ביטול חובת חבישת קסדה כדי לעודד רכיבת אופניים בתל אביב, וכשבקשתי ממנו סיוע במאבק המר (שהצליח לשמחתי) נגד הרחבת הסמכויות של בתי הדין הרבניים לענייני זכויות עובדים ודיני ממונות – הוא הפשיל שרוולים ודאג להתקשר לשרים ולומר להם מה דעתו. אלה רק מקצת הדוגמאות. וכן, הוא מועמדה של מפלגת העבודה, ולפיכך ולא רק בגלל זה יקבל את תמיכתי ואת סיועי.

אני בטוחה שכשני לוחמים חברתיים נמשיך לעשות דברים טובים וצודקים יחד, בתוך מפלגת העבודה, גם, כמו שציינתי בתחילה, כשאנו מאתגרים אותה מבפנים.

מתפרסם בבלוג של שלי www.shelly.org.il

כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עוקצן

  מצטער, אני מכבד את שלי כאדם, כפוליטיקאית וכאשת תקשורת. אבל את ההודעה הזאת לא יכולתי להתאפק ולקרוא בקול של חלי מ"ארץ נהדרת".

 2. יעקב

  בעבר פניתי ליחימוביץ יותר מפעם אחת בבקשה לפנות לשר מסוים בממשלה בעניין של אפליה גזענית עקרונית ברורה. כל מה שנדרש ממנה היה לכתוב מכתב, לא לחבר הצעת חוק. התשובה היתה "זה בתיעדוף נמוך".

 3. מיכל

  איזו חוצפה של גברת יחימוביץ' לדבר על חנין כ"בחור נחמד". קריינית הרדיו המצטיינת (באמת) שהפכה לח"כית פאטטית, הגברת שסכרה את פיה לכל אורך מלחמת לבנון מבלי להשמיע קול, בשביל לא לפגוע בפטרון שלה עמיר פרץ (איך הוא בנחמדות?).

  שלי, שלי נעלייך מעל רגלייך כאשר את מדברת על אנשים שנמצאים הרבה הרבה מעלייך גם ברמתם וגם באינטגריטי שלהם. כנראה שנלחצת פתאום מזה שכל תומכייך יעברו לפתע למחנה אחר והחלטת לסמן את הקו, שלא יתבלבלו.
  טוב מאד שנלחצת.

 4. שכיר

  זה הזמן להקים מפלגה חדשה, מפלגת השכירים.
  מפלגת העבודה ברשות ברק פשוט גמורה, סוס מת, או כל ביטוי אחר (לא שאם לא הייתה גמורה היה יוצא משהו לשכירים בארץ מברק המיליונר).
  שלי זה כל כך מתבקש עכשיו לאפשר לבוחרים אלטרנטיבה כלכלית, בבקשה לכי על זה!

 5. גדי

  שלי, באמת אין מה לדאוג – דווקא הבנו: יהודים לא-טובים (לא-ציונים, חובבי ערבים) וערבים – החוצה. כאן מדבר קול הקונצנזוס. כולנו מאחורי חולדאי (על הריסות בתים, קיפוח השכונות, ייהוד יפו – אף מילה). כל זה טבול בנוסטלגיה מפא"יניקית מרעננת לימים הטובים של "סולידריות מעמדית" (עם "פלוגות הפועל", שבירת שביתות "פראיות" וריסוק מאבקי המעברות), כאילו שלמה סבירסקי לא כתב מעולם את "לא נחשלים אלא מנוחשלים", כאילו לא היו "מחברות למחקר וביקורת" (שלושים שנה!), לא סמי שיטרית ועוד ועוד – פשוט כלום. הנוסטלגיה חוגגת – ומה שחשוב: היא מתפקדת כמנגנון סלקציה שמוציא החוצה את כל מי שלא עומד דום. בראבו שלי!

  יחימוביץ מדגישה שמה שאמרה אינו "טרנד" (וכמובן לא הסתפחות לכוח חזק) אלא ביטוי ל"השקפת עולם". אז כדאי לשים לב למשפט המפתח:
  "הציונות להשקפתי היא בין היתר מנגנון הלכידות החזק והאפקטיבי ביותר בחברה הישראלית, וחלק מהתפוררותה של החברה וההתנערות מאחריותה כלפי אזרחיה נובע מהתערערות החזון הציוני. "
  מה זו ה"חברה הישראלית" שמוזכרת כאן? את מי היא כוללת במשפט הזה? ברור שאם הציונות היא "מנגנון הלכידות החזק ביותר בחברה הישראלית", מדובר לדעת הכותבת בחברה של יהודים בלבד. פשוט כך. ואם מסבירים את "התפוררותה של החברה והתנערותה מאחריותה כלפי אזרחיה" ב"התערערות החזון הציוני", ברור ששלי יחימוביץ, באופן הטבעי ביותר, לא סופרת ערבים כחלק מה"חברה". נכון, התנערות המדינה מאחריות קשורה בהפרטה. אבל זה הכל? איך קשורה ההתנערות לאפליה ולניצול? ומה עם יהודים מזרחים – האם הניחשול שלהם היה ביטוי ל"סולידריות מעמדית" או ל"חזון הציוני"?

  או שנאבקים לשוויון מאבק סולידרי, על זכויות אוניברסליות – של כולם, יהודים וערבים, חרדים וחילונים – או שמבקשים להסתגר ולמצוא נחמה בסולידריות שבטית של יהודים בלבד – שהופכת מהר לסולידריות של יהודים טובים, משובחים, טובים במיוחד (שאפשר לנחש מה הם לובשים ואיך הם נראים).
  מי שחושב גם היום שאפשר להילחם נגד אי-שוויון על-ידי נוסטלגיה למקום חם וטוב בתוך השבט, שוכח שבתוך השבט הסגור – ליהודים בלבד, ואם אפשר, ציונים מדופלמים – יש הירארכיה ברורה, יש פטרונות פוליטית והתנשאות תרבותית. אם התביעה לרווחה חברתית, לזכויות חברתיות מבוססת על הצורך לשמור על ה"לכידות" של החברה היהודית בלבד, אם זו תביעה שבטית – לא מדובר כאן במאבק לזכויות אלא בזכויות-יתר, ואת השיר הזה יכול לשיר גם מאיר שיטרית. זה מה שנקרא אצל שלי "לאתגר מבפנים".

  הנפנוף בציונות כתעודת יושר הוא הטעיה. הסיפור האמיתי הוא על ערבים ויהודים, והבשורה החברתית של שלי יחימוביץ היא ליהודים (טובים) בלבד, ובמקום מאבק חברתי היא ממליצה לחפש מקום טוב בשבט (כדאי להביא גם מכתב המלצה).

 6. אלון לקח

  אולי תואיל הגברת יחימוביץ להסביר לנו מה פירוש "ציונות" שהיא לדבריה מרכיב יסודי בהגדרתה העצמית. אני לתומי חשבתי הציונות היא האידאולוגיה שדגלה בהקמת בהקמת מדינה ליהודים, והיה לי הרושם שמדינה כזאת כבר קמה; האם טעיתי?
  ואגב, חולדאי ועמיתיו לניקוי הרחובות ולאיסוף האשפה אינם "ראשי ערים" אלא ראשי עיריות. אפילו החוק מגדיר כך את התואר.

 7. איל ב.

  הכוללת בתוכה למשל אנשים כרון חולדאי.
  אבל אני בכלל ירושלמי.

 8. דוד

  אופיה המכיל של הציונות ביטא תמיד את כוחה הגדול. כיום כשיש לנו שר ערבי בממשלה (אולי ההישג היחידי של ממשלת אולמרט) וראש עיר חרדי בבירת ישראל, חוששני שלא יקרה כלום אם יעלה ראש עיר א-ציוני לראשות העיר העברית הראשונה.

  כבר בשנות העשרים ניבא נחום סוקלוב בעקבות כניסת המפלגות היהודיות הלא ציוניות לכנסת ישראל את כניסת לא יהודים למוסדות הנבחרים, מה שאכן קרה עם קום המדינה. מצד שני, לא נכון יהיה להתעלם מהצד השני הלאומי של הציונות המתבטא בהימנון שלנו- התקווה. הדבקות ההיסטורית בציון המופיעה בתפילת מקבץ נדחי עמו ישראל-
  "תקע בשופר גדול לחרותנו, ושא נס לקבץ גלויותנו, וקבצנו יחד מארבע כנפות הארץ לארצנו. ברוך אתה ה' מקבץ נדחי עמו ישראל", בקינות של תשעה באב ("ציון הלא תשאלי" המפורסם של ריה"ל), בהפטרות הנחמה של ישעיהו ("שבע דנחמתא" שקוראים בשבתות אלו בכל בתי הכנסיות) ולבסוף בשירת התקווה.
  הדבקות ההיסטורית הזאת יצרה את המסד להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. הטענה של בשארה, המכחישה את הצד הלאומי היהודי, מתעלמת מכך שכבר בזמן המהפכה הצרפתית מייסדי הלאומיות המודרנית התנו את קבלתם של היהודים כאזרחים שווי זכויות בויתור על הצד הלאומי שלהם. כבר אז היתה להם המודעות לכך שהיהדות איננה דת בלבד.

  שתי הפנים הללו של המדינה היהודית מקבילים לשני הפנים של כל מדינות הלאום. מצד אחד כל מדינת לאום בתור מדינה ליברלית דמוקרטית מכילה בתוכה אתוס אוניברסאלי של שוויון זכויות כללי, ומצד שני כל מדינות הלאום מקיימות צד פרטיקולרי מקומי שאיננו זהה למדינות אחרות (שפה, תרבות). בכך הליברליזם משלים את עצמו בהכירו בשונה כשווה גם ברמה הקולקטיבית. אלמלא זה היינו חוזרים למציאות האימפריאלית הקלאסית של שפה אחת ודברים אחדים. מדינת הלאום זו הגשמת הליברליזם המערבי של ההכרה בשונה כשווה.

 9. סוציאליסט

  אולי בפעם הבאה תתחילי את ריצת הבוקר בפלורנטין, תעברי דרך התחנה המרכזית, ותסיימי בשכונת עג'מי ביפו. גם כך תוכלי לפגוש את האוכלוסיה ההטרוגנית שאת כל כך מחבבת – אבל במקום שבו הם חיים, עם שכר דירה שהם לא יכולים לשלם, ללא שטחים פתוחים, תחת איומים של ברוני נדל"ן הפועלים יחד עם ראש העיר החברתי שלנו, וללא תשתיות של טיפת חלב ומותרות נוספים. יכול להיות שתפגשי גם את דב חנין, לא שר התקווה, אבל נלחם עם התושבים. תגידי לו שלום, תמשיכי בדרכך לעבודתך הברוכה ביותר בכנסת, ואל תשימי מקלות בגלגלים לאדם היחידי מבין הפוליטיקאים של תל אביב שמוכן לאתגר את המבנה החברתי הקיים בעיר.

 10. ניבה בן אור

  שלי יקרה , בולטת בדבריך אמונתך ושאיפתך כי תמיכה ברון חולדאי תתרום לדימויך הממלכתי ברוח מפלגת העבודה { ברק?} ולטפוס הגס והבוטה שלך לצמרת הפוליטית, אני מקווה שבשלבי הטפוס יבחין גם הצבור התומך בך בבלי דעת באישיותך הבעיתית { ברק} ולא רק בדברים אותם את בוחרת לאמר כי הם מועילים ,וכמובן הכל בכוון המרכזי שניתן לקבל ,לא רדיקליים מדי.
  באשר לדב חנין, דב הוא ציוני וזאת משיחות עמו ומדבריו בראיונות לתקשורת, ההגדרה שלו לציונות היא הגדרה שמכילה גם את המיעוט הערבי וגם את חזון שתי המדינות בגבולות 67 . ודאי שזה אינו נמוק לא לבחור אותו לראש העיר. נדמה לי שגם את אמרת שאת הצבעת או תצביעי לח"דש מפלגתו של דב .וכי לא מובן מאליו שצריכה להיות מפלגה יהודית ערבית?
  רון חולדאי כהן שתי קדנציות זה מספיק לכל תפקיד גם לנשיא אר"הב, את יכולתו הראה ומיצה ,את כשלונותיו כוחניותו עמדותיו בענין שמור היכל התרבות והמוזיאון { יולי עופר} כבר הביע , יש מקום לאיש חדש ,אחר ,איכותי ובעיקר בעל סידרי עדיפות שונים כאלה שבכל העולם מנהיגים צעירים ורלבנטיים מנסים לקדם.
  מה דעתך על דיור מוזל ומסובסד לצעירים יהודים וערבים בתל אביב, זה נעשה בהרבה ערים בעולם. מה דעתך על סגירת מרכז העיר למכוניות פרטיות וקידום תחבורה צבורית ומסלולי אופניים , מה דעתך על נושאי איכות הסביבה בתל אביב למשל טיפול בפסולת והפרדתה ברמת הבית והאזור.? וזיהום האויר הבלתי נסבל והחינוך ?
  דב חנין הוא האיש שיטפל בכל הדברים החשובים לצבור גדול של תושבי העיר ואני מקווה שעמדתה של שלי רק תגביר את התמיכה בדב, בהצלחה!

 11. עמוס נוי

  מכתבה של יחימוביץ הוא בהחלט טקסט הזוי במיוחד. במיוחד חלקו השני, שבו היא בוחרת להלל, לפאר, לרומם ולעלה את אחד מראשי העיר הימניים (חברתית) המובהקים ביותר. היא בוחרת שלא להתמודד אפילו עם טענה אחת מאלו שהועלו כאן – מתועדות, מגובות בעובדות ובהצהרות גלויות של חולדאי עצמו – ומצד שני מונה את "הישגיו" (ואף מכנה אותו "לוחם חברתי"), חלקם – אף לפי דיווחה – מפוקפקים ביותר, וחלקם חושפניים כלפיה וכלפיו, וכלפי השקפת עולם לא לגמרי מודעת המנחה אותם. למשל, ה"שטחים הפתוחים" בצפון, שבהם, בעת ריצה, היא זוכה לראות בחטף אפילו חרדים, ערבים ויאפים… להצביע על איכות חיים של בורגנות גבוהה במתחמיה האקסקלוסיביים כהישג חברתי, בשעה שבדרום העיר וביפו מתנהל מבצע פינוי, ניחשול, רישוש והטרדה בשם יזמי נדלן – זה, כמו שאמר טאליראן, גרוע מפשע – זוהי טפשות.

  אבל לטמטום הזה יש הסבר פשוט, והוא נמצא בחלקו הראשון, הראוי יותר לדיון, של המכתב: הגברת יחימוביץ נחשפה למנה גדושה מדי של שירת "התקווה". כן, כן – בעוד היא טוענת שראש העיר הגדולה בישראל (לא נכון, אגב. לראש העיר הגדולה בישראל קוראים לופוליאנסקי וגם הוא לא שר את התקווה, למזלו) חייב להיות ציוני, ואילו חנין ותומכיו טוענים בשפה רפה ש"זה לא משנה", אותי מדאיג מאוד דוקא החשש שראש העיר הבא של תל אביב ישיר בהתלהבות רבה מדי את התקווה –

  כי ניסיון החיים שלי מורה ששירה מוגזמת של התקווה היא דבר רע ולפעמים הורג. משתמש כבד של "התקווה" מסוגל לחשוב שאורח חיים צבאי הוא אידיאל אנושי, ולפקד על גימנסיה כאילו היתה בסיס ח"א. משתמש כבד כזה עשוי לזכור שתכלית הציונות היא להביא לכאן את יהודי העולם, ולכן להעניק ליזמי נדלן זרים (אך נימולים) זכויות יתר מפליגות על חשבון העניים המקומיים (אותם הוא שולח לראשון, על פי הצהרתו!). הוא עשוי להבין ש"נפש יהודי הומיה" למרחב נקי מערבים ומזרחים, ולבסס מדיניות של טיהור ביפו ודרום תל אביב. הוא יודע שהתקווה הציונית היא למחיקת העבר ובניית עתיד חדש, ולכן יבוז, יזניח, ויתעלם מכל מורשת (למעט "העיר הלבנה" של האליטה הלבנה).

  אכן: עוד לא אבדה תקוותנו/ התקווה בת שנות אלפיים/ לצפות בחרדים וערבים בספורטק/ תוך דיווש על אופניים

 12. הכי-טופל

  אמרה כבוד הח"כ שלי: "כאשר אני רצה בחוף הים או רוכבת על אופני בפארק הירקון ופוגשת שם חרדים, וערבים, ויאפים"..וגו'
  כל שלא אמר שלושה דברים לא יצא ידי חובה ואלו הם:"חרדים, וערבים, ויאפים" עכשיו לכל מה שתגידי יש "הכשר"
  אגב לאן נעלמו ה"מזרחיים"? הם לא רצים איתך בפארק? או רוכבים איתך על אופניים?
  אולי כור ההיתוך התיך אותם כבר?
  או שמא התיך אותם לכלל ה"ערבים" (כי חרדים ויאפים הם לא) ..נקודה למחשבה!!!
  אגב בעיניין חולדאי אני תומך בך (אבל זה לא תקדים לכלום..:)

 13. סטודנט

  "הציונות להשקפתי היא בין היתר מנגנון הלכידות החזק והאפקטיבי ביותר בחברה הישראלית".

  האם הכוונה היא לכך שערבים הם לא חלק מהחברה הישראלית? או שהציונות משמשת מנגנון לכידות שכולל אותם (איך בדיוק- סביב ההגדרה העצמית של העם היהודי?) או ש- 20% מהאוכלוסיה פשוט לא רלוונטים בעיניך?

  מילא להגיד שאת ציונית בלי קשר אליהם, אבל לטעון שזה מנגנון מלכד של כל החברה הישראלית זה קצת תמוה, ורק מבליט את הסיבות לאי-הנוחות של רבים מן ההמנון המפלג שלנו.

 14. אילן תלמוד

  אני מתקשה להבין את עמדת יחימוביץ. גם בתי מתגייסת, אני "יהודי לאומי" (לא. לא כמו "המחנה הלאומי") ,ואינני מצביע חד"ש, למרות שלרבות מעמדותיה אני "חבר לדרך".
  כיצד סוציאל דמוקרטית יכולה לתמוך בהורס המרקם העירוני ונציג מגדלי היוקרה, שמדבר על שוק חופשי ככוח טבע ?
  אני כבר לא מדבר על ההבדל הקוטבי באיכויות האנושיות ובאופק של שני המועמדים והסובבים אותם.
  לו הייתי סוציולוג, הייתי חושד אולי באיזה דיל. אבל אני רק אזרח נבוך.

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  גם העניין הזה של המים רדיקלי בטירוף

 16. איש

  היא בורגנית ימנית לאומנית, לפעמים כמו להרבה בורגנים יש לה רגישות חברתית, לפרקים, כשהיא לא רעה.

  ראש מפלגתה ברק , נמצא ימינה מביבי, מפלגת העבודה היא מפלגת ימין, אז על מה הפליאה?

  ברק הוא בכלל תופעה , גנרל גדול המחסלים אדם שאמר שראה את הלבן בעיניים , מחסל גדול המחסלים משמש כראש מפלגה עם יומרות סוציאל דמוקרטיות, זו בדיחה , מפלגת העבודה תמיד הייתה בסיס הלאומנות והבטיחוניזם הישראלי ציוני.

  שלי אשת קריירה, אנשים מנהלים איתה דיאלוג כאילו היא באמת בעלת אמונה שמאלית הופצו ידיעות בהקשר שלה בעבר שהיא תומכת בחד"ש, כנראה שזו הייתה מלאכה של רמאות , משהו פה ומישהו פה ואו מטעמה עשו פה עבודת רמאות, שלי לא רעה, היא חלק מהימין, גם לכחלון מהליכוד יש רגישות חברתית, והוא הרבה פחות בורגני משלי יחימוביץ.

  חולדאי הוא ימני נאלח והתמיכה בו היא מראה מקום, ואין זה עניין לויכוח איתה אין להתווכח,עם שלי יחימוביץ צריך להתנהל בחשדנות, היא לא שם ולא תהיה שם.

 17. סלים בריק

  התחלתי לקרוא את דבריה של יחימוביץ על אף הצער על התקפתה על ח"כ דב חנין, המועמד לראשות העיר תל-אביב. התחלתי, כי הגעתי עד הנקודה בה היא כתובת "הוא בחור נחמד"… וכאן אפסו כוחותי. הג'אנר המכוער הזה לכנות אנשי ציבור 'בחור' זה נראה לי מכוער ויש בו התנשאות וניסיון להמעיט בערכו של האחר.
  ולגופו של עניין. יחימוביץ אומרת כי הציונות היא מרכיב מרכזי בזהותה. בסדר. אבל בואו נבין מה משמעות ציונות בקונטקסט הנוכחי.
  ראשית, היה לי ניסיון עם יחימוביץ עוד כשהייתה שדרית ברדיו. לאחר שסיפרתי לה על מה שמעוללים לבדווים בנגב, הביעה פליאה, כאילו היא חיה בשוויץ, אמרה כמה דברי תוכחה ויצאה ידי חובה. האמת, מאז יש בי חשדנות רבה כלפי אלה העוטים פוזה אנושית, מצקצקים בלשון כמה דברים נעימים לאוזן ועוברים לסדר היום…
  דבריה של יחימוביץ שופכים אור גם על הסיבות למצבה העלוב של מפלגת העבודה. מפלגה זו, שאינה סוציאליסטית כפי שמלעיטים עלינו פוליטיקאים שונים, היא דווקא מפלגה קולוניאליסטית ומיליטריסטית. יחימוביץ פוזלת לראשי המפלגה, שמא יקחו את עמדותיה ברצינות ויענישו אותה, וזה מובן, אפילו אנושי. להיות במפלגת הגנרלים גם אומר שצריך לתמוך בגנרל חולדאי (תת-אלוף) כנגד השמאלן (במקומות סגורים בטח מוסיפים לו את הקללה העסיסית "אוהב הערבים") דב חנין…
  במפלגה אשר העומד בראשה מציע את ביתו למכירה בארבעים מיליון שקל, ואשר בראשה עומדים אנשי צבא, כמו בחונטה צבאית, מפלגה אשר מאגר מצביעיה בא מהשכבות השבעות של החברה (כולל נתח נכבד מהתל-אביבים) רק טבעי שתפזול אליהם, והיא ידועה כפוזלת מאז כניסתה לכנסת. היא פוזלת לשמאל בטענה שהיא "מתונה בדעותיה", היא פוזלת לעניים בשיח פופוליסטי על מלחמה בעוני, והיא פוזלת לימין באמצעות ידידה ומקורבה גדעון סער, שהוא כידוע, לוחם זכויות אדם מהמעלה הראשונה…
  בקונטקסט הזה, הציונות מצטיירת יותר כפלטפורמה שנועדה ליצור חיץ בין הערבים והמזרחיים, פן יחושו חמלה האחד כלפי העוולות שנעשות לשני. אז כאשר חולדאי מבצע טרנספר ומנהיג מדיניות של אפרטהייד ברור וגלוי, ליחימוביץ זה לא אמור להפריע, כי זה עולה בקנה אחד את תפיסתה את הציונות. זה גם אמור למנוע הזדהות או אמפתיה מצד המזרחיים כי הערבים הללו הם בסך הכול "לא ציונים". לפי יחימוביץ, אין להם זכויות יסוד נולדות, אלא זכויות מוענקות (ונעשקות) ע"י המכונה הציונית כטוב לבה וראות עיניה. מצד שני, גם כאשר מפנים עניים (שרובם מזרחיים) הם ימצאו עצמם מבודדים במאבק, גם כי לא תמכו בנדכאים אחרים בעבר, וגם כי בשתיקתם הם העניקו לגיטימציה למעשים אלה.
  תנועת העבודה עדיין חיה בחלום האידאולוגי של הקמת המדינה והמפעל הציוני, שבה היה תפקיד מרכזי בהתפשטות הטריטוריאלית (תנועת הקיבוצים למשל), בנישול הערבים ובאידיאולוגיה הנוקשה שמתנה את זכויות האדם בציונותו, לאו דווקא בהיותו אדם הזכאי לזכויות יסוד הנולדות עמו. יחימוביץ גורמת לי להתגעגע אפילו לבגין!
  יחימוביץ, בקיבעון המחשבתי הנובע מדוגמטיזם אידיאולוגי והתנשאות אופיינית, משקפת את פרצופה של מפלגת העבודה.. מפלגה שיש לה עבר, ההווה שלה מתמצה בהיותה גלגל חמישי, ועתידה לא מבשר טובות.

  בברכה
  סלים בריק

 18. שניר

  ח"כ היהודית והמוסרית בעצם אומרת כאן לנתיניה הערבים:

  אנחנו היהודים הסוציאליסטים נדאג לכם לשוויון (ראינו איזה יופי זה עובד), אבל תמיד תזכרו שזו המדינה שלנו ואתם אורחים בלבד.

  שיהיה בהצלחה בפריימריז…

 19. שוש

  ההתקוממות כנגד החבירה הפוליטית של יחימוביץ' הפוליטיקאית לחולדאי מצביעה יותר מכל על הטהרנות ששולטת בדיון. ציונות זה פאסה, ההימנון יבבני, העיקר שאנחנו צודקים ויפים.

  ואי אפשר שלא לחייך למקרא 'בחור נחמד'. אני בעד בחירה במי שיש לו חוש הומור. מה שנראה לי חסר למי שמאשים את יחימוביץ' בחוסר סולידריות עם מזרחים. בגלל הציונות שלה כמובן.

 20. תוהה ועצובה

  נעצבתי מאד לקרוא את רשימתה של שלי יחימוביץ' . שלי היא בעיני חכ"ית מוערכת לוחמת אמיצה שנאבקת בשחיתות בבעלי ההון לטובת העובדים והמוחלשים ולמען זכויות נשים. הרושם שלי מהתבטאויותיה בעבר בהעוקץ הוא שהיא בהחלט מודעת לעניין המזרחי ואינה לוקה בגזענות. אבל התמיכה שלה בחולדאי כ"מועמד מצויין" מעוררת תמיהה גדולה אצלי באשר ליכולת שלה להשתחרר מהחשיבה השבטית הציונית-אשכנזית. חשד זה עלה אצלי בעבר לאור יחסיה המצויינים עם טומי לפיד.
  רון חולדאי הוא טרנספריסט גזען. לא נשכח ולא נסלח לו לעולם: על הטרנספר של תושבי כפר שלם ותושבי עג'מי , על הלבנת העיר, ועל סגירת ביה"ס "קדמה" בשכונת התקווה, על ההפרדה הגזעית שיצר בגימנסיה בין לבנבני הצפון לשחורים מהדרום. רון חולדאי הוא לא סתם "ציוני טוב" שמזמזם את התקווה. הוא מייצג את התפיסה הציונית אשכנזית המיליטריסטית שאינה מותירה הרבה אוויר לנשימה לערבים ולמזרחים מוחלשים.
  תמוה בעיני איך טחו עיניה של יחימוביץ מלראות את הדברים הללו. עצוב לראות שערכי האוליגרכיה האשכנזית עומדים מעל לכל ערכים אוניברסליים.
  אני בוודאי אבחר בדוב חנין.

 21. זהר

  אם זאת תגובתה של הבחורה לשאלות הרבות שהופנו אליה, למענות הרבות שהופנו אליה ולניתוחים החברתיים והפוליטיים השונים—- די ברור (כפי שצריך היה להיות ברור) שאין לא נפש שאפשר לפנות אליה ולא יכולת אנליטית מינימלית שיודעת לקרוא מכתבים, על מנת שתוכל להגיב כראוי.

  אבל כבודה עכשיו בכנסת, במסדרונות הפרקט ושירותי השייש (שכשבאנו לשם לדיון עם הבחור שטרית ממש רצינו להשתקע בשירותים אלה כבחדר שינה מפואר), במערכת המיזוג שיוצאת ממערכת הפרקט התיקרתית, בינות העציצים המשתפלים ווהמזכירות לובשות הגוצ'י. אז למה שהיא תתאמץ להתיחס אל מי מאיתנו ברצינות? אנחנו לא בסחבקיה הציונית כל כך הזו (מפלגת העבודה) שמרוב חיבת ציון עסוקה בלבנות את המדינה הזאת כל כך טוב.

  מה עוד, אולי היא פשוט פרקטית ויודעת שידם של הבחורים הציונים האוהבים לבטח על העליונה, ובתור אמא אחראית היא מעדיפה שלה ולילדיה תהיה הגישה למקלטים האטומיים, שבהם שירותי שיש ומערכת מיזוג מפרקט.

 22. דוד

  הנגינה על מיתרי האשמת "יפי הנפש" לא עובדת כאן.

  ברגע שחולדאי יעביר את משרדו לאמצע רחוב נווה שאנן ויתפוס יחד עם המשטרה כל סרסור וסרסור, תוך מתן סיוע נפשי מלא ופיצויים לכל נאנסת ונאנסת, ויחזיר לכל מפונה מביתו ביפו ובכפר שלם את ביתו בתוספת פיצויים על עגמת נפש, ברגע שילך להתנצל בענווה בשכונת שפירא וביפו ד' על הזנחה ארוכת שנים, או אז אשקול אם יש בו משהו מן החברתי.

  לא בגלל ציוניותו, לא בגלל כשרונותיו, לא בגלל היותו "לוחם חברתי" (פה פשוט הגזמת לגמרי), אלא בגלל נהרות הכסף הלא פרופורציונלים לשאר המדינה (חץ מ"פנינים" כמו ארסוף או סביון) שזורמים לתל אביב, ושיצא לו בתוקף היותו גנרל דביל להתעלק על עיר אהבתי, וממנה עשה קניון מלוקק ומזל שהוא לא נגע בגן יעקב כי יכל להיות שמכבי האש היו צריכות להגיע אליו למשרד.

 23. חן כהן

  וכל הפעילים החברתיים והשכונתיים תומכים ברון חולדאי – ונראה לי ששלי קיבלה שוחד חבל על הזמן

 24. שוש

  לדוד, אני לא תל אביבית ולא יודעת איפה נמצא גן יעקב. לא חשבתי לרגע שחולדאי הוא 'לוחם חברתי' ואישית לא הייתי מעניקה לו את קולי, אלא לחנין.

  אני יוצאת כנגד הפסילה של יחימוביץ' כפוליטיקאית לגיטימית וחברתית בגלל סירובה לחבור לחנין. מנקודת המבט שלי יחימוביץ' משרתת מטרות ראויות והעובדה שבנושאים מסוימים לא נשמע קולה ובנושאים אחרים היא מסתמנת כמובילה נשמעת לי אסטרטגיה סבירה במגרש הפוליטי. אני מעריכה את זה כחכמת מעשה, כפשרה, כמו הציונות. לא עומדת במבחן הצדק המוחלט, אבל האלטרנטיבה גם היא לא מזהירה.

 25. יוסי ונטורה

  איזה מאמר עלוב! איזו התקפה מימין על המועמד היחידי, דב חנין, המייצג אלטרנטיבה אמיתית! לגברת ח"כ יחימוביץ לקח בדיוק שנה-שנתיים להתיישר עם הסרחון של מפלגת האבודה. אני מעדיף את שלי העיתונאית.

 26. אוהד

  המחנאות והאינטרסים הקואליציונים הצליחו להגיעו אפילו עד יחימוביץ'. אם העבודה תמשיך להרים על נס אנשים לא רלוונטים כמו ברק וחולדאי, ח"כ יחימוביץ' תמצא את עצמה במהרה מחוץ לכנסת וללא יכולת להשפיע.

 27. ואקנין שלום

  כאשר את רוכבת על אופניך בפארק הירקון פוגשת את כל הפנורמה האנושית התל-אביבית .את במתכוון מתעלמת מהיפואים תושבי גבעת -עליה .גן תמר.ויתר שכונות תל-אביב .כן הם שייכים לתל-אביב יפו רק ברישומים.מדוע את וחביב נפשך רון חולדאי באותה הזדמנות לא לוקחים ארנונה ומיסים אחרים מתושבי השכונות היפואיות.הרי במתכוון את מתעלמת מהן.מה זה המוחלשים האלה.אפשר ומותר להתעלם מהם.הצטרפת לחומסים .לנשלנים .לבוני המדרכות הכבישים .והפארקים בתל -אביב.רחובות גבעת -עליה בה גרו הורי ז"ל מ-1958 עדיין ללא מדרכות.עדיין ההריסות לא מפונות זה לא מסוכן.הבית היה מסוכן.מאחר ורודפי הבצע עדיין לא הגיעו לבנות את השטח הם רוצים אותו בחינם ואת מהללת את ראש-העירהיום חולדאי.הוא לא טוב לחלשים מקודמיו .

 28. אדי

  טוב ששלי יחימוביץ' כתבה את מה שכתבה. פרצופה האמיתי נחשף ובכך היא פטרה אותנו מאשליות ו(אם למישהו עוד היו) ביחס אליה.
  "הציונות להשקפתי היא בין היתר מנגנון הלכידות החזק והאפקטיבי ביותר בחברה הישראלית, וחלק מהתפוררותה של החברה וההתנערות מאחריותה כלפי אזרחיה נובע מהתערערות החזון הציוני." אם היה צריך לבחור משפט אחד המגלם את הסתירה, הבלבול ומותר לומר, את האווילות, של השקפת עולם זהו המשפט. מה הקשר בין הציונות שהיא במקרה הטוב לאומיות יהודית (אלא אם יש לשלי הגדרה מלומדת אחרת) לבין סולדיריות בחברה הישראלית. הקשר היחיד הוא קשר הפוך הציונות מפוררת את החברה הישראלית המורכבת (למרות ששלי אולי לא מסכימה להשלים עם זה) גם מערבים שה"ציונות" היא בדיוק מכשול לסולדירות שלהם וודאי ללכידות.
  ומה זו הפראזה המזלזלת הזו, "דב הוא בחור טוב" ? הרי מדובר בדב חנין – פרלמנטר מעולה, ד"ר, משפטן, אדם חכם, בעל השקפת עולם מוצקה ועקבית – ולא באיזה ילד שמלטפים את ראשו בפטרונות.
  ומה תגידו על המאור האינטלקטואלי הגדול שמספרת בגאווה אימהית על הבן שלה שאפילו אינו שוקל שלא להתגייס. כאין שאין כיבוש, כאילו שהצבא שהוא יתגייס אליו ללא היסוס לא מזין את הכיבוש הזה, כאילו שעל קדושת צה"ל אי אפשר אפילו לערער ולהרהר.
  בקיצור שלי יאה לברק ברק יאה לה וכולנו יודעים עכשיו עם מי יש לנו עסק. תודה שלי שטרחת והארת את עינינו.

 29. עפרה רכטר

  אז מה התשובה של יחימוביץ לדב חנין? שלשאלה "ציוני או לא?" ולשאלה "גזען או לא?" נגיעה דומה לשיקולי ההתאמה לראשות העיר?

 30. חיפאי

  מזמן לא זכה איש שמאל לכבוד לו זוכה ,ובצדק, דב חנין :היכולת של האיש,הבן אדם המאד מרשים,מבריק,ישר (כן,ומאד נחמד!!!) ליצור סולידאריות של פעילים חברתיים בעיר תל אביב,ומכל קשת הצבעים הפוליטית, מעוררת השתאות.
  את זה עושה דב כקומוניסט ,לא ציוני ותומך סרבנות מצפונית גאה.כל מי שחבר לו כראש הרשימה,וחברו אליו גם אנשי ליכוד – יודע מה זהותו הפוליטית.
  הגברת שלי יחימובץ יכולה רק לקנא באופן בו הסולידאריות נמתחת על פי קווי המאבק היומיומי,ולא על פי מילותיו של המנון כזה או אחר.
  לקנא,,,וגם להתבייש על כך שהיא בחרה לנסות ולסמן את דב חנין כ"אחר","מחוץ לקונסנזוס" וגם להשוות את מלאכת הסימון שלו עם הסימון ,שהיא נוהגת בו כאשר מדובר בגזענים.
  ל ה ת ב י י ש!!

 31. תל אביב

  יחימוביץ ומפלגת העבודה לא רלוונטיות – הניסיון של יחימוביץ' יחד עם עוד כמה בורגנים טובים להפוך את שייריה של המפלגה הזו למין גרסה ישראלית ל"ניו לייבור" הבריטי על ידי הרצת המזרחי התורן עמיר פרץ לראשות הממשלה התגלה כפטאטי והתרסק אל מול תופי המלחמה של השבט בדיוק לפני שנתיים. מאז יחימוביץ' נותרה בכנסת כמין סרח עודף למפלגה האולטרה ימנית שמתפוררת בראשות המיליונר מפנקס, והופכת לאט לאט לעוד דוגמה לבורגנים חובבי הכיבודים שממלאים את הכנסת בכמויות. לעומתה, דב חנין עושה לילות כימים כדי לעשות טוב, כמיטב יכולתו, לתושבי ישראל (והעיר) העניים והמנוחשלים, ללא קשר למידת המחויבות שלהם לשבט הציוני (היהודי/אשכנזי).

  החבירה של יחימוביץ', נושאת דגלו של "השמאל החברתי" של מפלגת העבודה בשלוש השנים האחרונות, לרון חולדאי, מי שהנהיג בעיר (ובגימנסיה) מדיניות קפיטליסטית אכזרית וגזענית, רק בגלל דבקותו בציונות (יהדות/אשכנזיות), היא דוגמה נוספת לחוסר התוחלת שבדרישת זכויות אדם ליהודים בלבד. גם אם הדבר לא נאמר בגלוי, ברור שבשורה התחתונה זו המשמעות האמיתית של הניסיון לקדם פוליטיקה חברתית-ציונית. מפלגת העבודה גוססת בדיוק בגלל שאין עוד אוכלוסיה שהיא יכולה לייצג – האליטה לא צריכה אותה, ואל הפלסטינים, המזרחים ושאר המנוחשלים היא לא יכולה לדבר (כפי שמוכיחה שוב "הבחורה הטובה" מהרדיו) בגלל עודף הציונות (יהדות/אשכנזיות) ממנו היא סובלת מאז הקמתה.

  גם אם חנין לא יבחר, דבר אחד טוב הוא כבר עשה; סדר העדיפויות של יחימוביץ' וחבריה הפך לברור (למי שלא היה לו ברור עד עכשיו): קודם כל ציונות (יהדות/אשכנזיות) ורק אחר כך, אם אפשר, זכויות חברתיות. עושה רושם שכל מי שבאמת רוצה לתמוך בפוליטיקה אוניברסלית ושיוויונית, יעשה טוב אם יתרחק מיחימוביץ' ומממפלגת העבודה, אותה היא מייצגת כל כך טוב.

  אני מצביע לדב חנין ולעיר לכולנו בבחירות בנובמבר.

 32. כבר היינו שם

  זו הייתה הסיסמה של הבריון בן גוריון , עוד ציוני מבצע הנאכאבה והפרעות ביהודים ובערבים.

  עכשיו במפלגתו מוכיחה יחימוביץ כי היא הפנימה את האידאולוגיה הפאשסטית בורגנית ,לעומתה דב חנין איש יקר, צנוע, איש אמת, הולך ביחד עם אנשים מכל הגוטונים ליצור קואלציה של דפוקים, כן אנחנו דפוקים, אין לנו מה להפסיד , או מדינת רני רהב ברק ואולמרט וביבי ושלי יחימוביץ, או מדינת דב חנין, כל מי שהמימסד הציוני דוחה , ומציב אותו מחוץ למחנה .

 33. סטודנט מזרחי

  ראש עיר הוא דמות ייצוגית לכל דבר ועניין, הוא מייצג את תושבי העיר
  בארץ ובחו"ל וככזה הוא חייב לייצג אותי.

  עד למאמר של שלי יחימוביץ חשבתי יחד עם חברי שסוף סוף נוכל
  להצביע בעד מועמד ראוי במקום חולדאי, אך להצביע במי שכופר
  בעצם קיום המדינה וסמליה לא!!! ולא!

  לא נבחר באדם שלא מסוגל לייצג את המדינה ואת סמליה, גם
  לדמוקרטיה יש גבולות שלא ניתן לעבור.

 34. רתם

  מסתתרת לאומנית אורתודוקסית.
  שום דבר כאן לא מפתיע
  הציונות והמיינסטרימיות שכאן הולכים נפלא עם לאומנות אורתודוקסית.

 35. נעמי

  שלי יחימוביץ אני יכולה לגלות לך מה שאת לא יודעת כי את מנותקת מהשטח. מייד כולן\ם עשו הקשר לצורך שלך בתמיכתו של חולדאי במפלגת העבודה ולהתגייסות הפתטית שלך לטובתו.
  כשגם במפלגת העבודה אופרטוניסטים עושים ממון.
  אין לנו האוכלוסיה המוחלשת במי לתלות את יהבנו.
  ונמשיך לסבול מתחבורה ציבורית של עולם שלישי.
  מחוסר נגישות להשכלה גבוהה כדיי שיהיה לאופרטוניסטים פול של עובדים מנוצלים ובזול.
  ח"כ יחימוביץ הזלזול של עובדי העיריה הבכירים בצרכים של תושביי הדרום ודרום מזרח ת"א-יפו זאת מדיניות שמקבלת את ההשראה מלמעלה. ואם לא ראש העיר כמנהיג נותן השראה למדיניות מקיימת אז זה שווה בדיקה מי מנהיג את העיר ת"א-יפו אולי ? מיסטר X קבלן.
  ודב חנין שהוא ח"כ חרוץ ורציני שיוצר שותפויות והערכה [בניגוד אלייך] הוא להזכירך משפטן שמדבר על אקולוגיה וחשיבותה עוד לפני שידעת לההגיד "פיתוח בר קיימא".
  התקווה שלי לעתיד טוב יותר הוא לא הגנה מהאיום האירני, אלא מהאיום של חוסר ערבות הדדית, התנשאות ופטרונליזם ארור שלך אליטות לבנות.
  שלי יחמוביץ לאכזבתי תמיד הזדהיתי עם קו המחשבה החברתי שעבר בתוכניות "הכל דיבורים" והעביר מסר הומאני לקהל השומעים . אבל את התרחקת מהכל דיבורים שממשיך את המסרים החברתיים דרך אגב עם ירון דקל ולפני כן גבי גזית. והתחלת להשתכשך בבוץ הפוליטי אין ברירה כך שורדים לצערי בפוליטיקה.
  אבל אני מקווה ש"עיר לכולנו" עם דב חנין ושאר המנהיגים האיכותיים בצוות. יוכיחו שאפשר לקבוע מדיניות אקולוגית חכמה שתחסוך הרבה כסף שיתחלק בצורה שוויונית ייתן עתיד שווה לילדים ולנוער יחשוף אותן\ם לתרבות להשכלה לסובלנות והעיקר יושר יושרה וערבות הדדית בהשראת המנהיגים הנכונים.
  צריך לא לפחד ולהאמין שאפשר להיות ישר שוויוני ולהצליח לקיים עיר לדוגמא ומופת ונהיה באמת אור לגויים.
  היום המשפט הזה ריק וחשוך כי אנחנו אור לגויים בסחר וניצול נשים וילדים. מוכרים נשק בכל העולם בעיסקות סיבוביות. ו ה צ י ל ו אנחנו מאבדים צלם אנוש.

 36. שור

  חולדאי ראש עיר טוב (במונחים של התמודדות בתחרות הבינעירונית על איכות חיים, תקציב מאוזן וכו'),
  רק חבל שהוא מתנגד לתיאגוד משק המים העירוני בכדי לעשות קופה על חשבון תושבי ת"א.
  חברתי ירוק אמיתי תומך בתיאגוד משק המים העירוני בכדי להביא להשקעות במניעת פחת מים,
  ולא לעשות שימוש בהכנסות מים לשימושים אחרים כמו שקורה היום.

  שור

 37. סמולן

  1. א-ציוני הוא ביטוי פיקטיבי. הציונות מעוררת הרבה רגשות, אבל לא אדישות. אין א-ציוני, אין פוסט-ציוני, יש אנטי ציוני או ציוני.

  2. אנטי ציונות היא ביטוי לתפיסת עולם משוכללת, נפוצה מאד בעולם הערבי, שרוצה להחריב את ישראל, לגרש מכאן את כל מה ומי שמסכנים ומאתגרים את העולם הערבי, ולשלוט כאן, בלי הזיהום הציוני. בשם התפיסה הזו, הציונות נחשבה אצל הערבים כגרועה יותר מקולוניאליזם, גרועה יותר מנאציזם, גרועה יותר מקומוניזם סובייטי. פעם אחר פעם, ערבים בחרו בעמדה השניה, והצדיקו את זה בכך שהם נגד הציונות. על כן, ציונות היא הגרוע שבכל סוגי הרשע. בגלל זה "נכבה" היתה ביטוי לשואה קוסמית, כלומר שואה מחוזקת במיוחד.

  3. לאחרונה התגלה, שבסיוני ביטא בארץ, במגוון פורומים, עמדה שייבאה והפיצה את האנטי ציונות הזו, שהיא עמדה רעיונית מסודרת, גם בארץ הקודש. לא לקפוץ, הוא לא הערבי היחיד שאוחז בשלילה מוחלטת של המפעל הציוני.

  4. השלילה הזו היא עקרונית: אנטי ציונים טוענים שליהודים אין שום זכות להגדרה עצמית. בדרך כלל בנימוק הבא: רק לעמים "מותרת" הגדרה עצמית, והתארגנות פוליטית ששואפת לריבונות. היהודים אינם עם, לכן אסור להם. לנצח.

  5. בכך, אנטי ציונות מהסוג הזה, העקרוני, היא אנטישמיות, ואפילו קיצונית. אין זה מקרה שאייכמן דרש מהצוותים שלו ללמוד כתבים ציוניים, כמו שחנה ארנדט תיארה.

  6. אנטי ציונות מסוג רך יותר, מבוססת על התמודדות עם מה שקיים כעת. הטענה היא שזה לא עובד, או לא מספיק טוב, יש סוג של רצף, שבו שלילת הציונות היא שלילה של האפשרות לבנות ציונות שכן תעבוד, או תיצור משהו יותר טוב. זו שלילה שמגיעה בארץ מכיוונים שהם דומיננטיים על ידי יהודים, בעיקר יהודים שזועמים על זה שבשם "ציונות" הם חטפים סוגים כאלו ואחרים של ג'אנק.

  7. יש קשר מסוים בין שני הסוגים הללו של אנטי ציונות: הסוג השני ממנף באופן מודע את המאבק להשמדת ישראל. הוא בדרך כלל מעוניין בקיום ושרידות המדינה, ומודע להפליא לכך שאם האנטי ציונים העקרוניים, אלו שהם בעיקר ערבים כיום, ינצח, יהיה פה טבח גדול. מאידך, היות והאנטי ציונות הרכה מחפשת דרך לקבל יותר זכויות, דווקא בתוך המסגרת הציונית, היא מתבוננת בה באופן אינסטרומנטלי לגמרי, וסוחטת אותה במקומות שהדבר אפשרי. בדרך כלל, בהצלחה פעוטה ומגוחכת.

  8. סוג שלישי הוא אנטי ציונות ציונית. כאן מדובר על עמדה שמחפשת את הטוב ליהודים ולערבים, ודומה מאדדדדד לעמדות נפוצות בתחילת הציונות. עמדות שבלעדיהן, יהודים לא היו עולים הנה גם בזמן שהם היו פה מיעוט קטן. ממה שאני מכיר, אלו אנשים שבאופן מוסתר לגמרי, מאמינים שהם מחזיקים היתר לעשות למען ה' הפרו תורתך. עקב כך, כנראה, יש בהם אחוז כל כך גבוה של צאצאי הציונים הראשונים. לא רגשות אשמה על נכבה, אלא רצון לעשות טוב ליהודים, והכרה שזה צריך לבוא יחד עם טוב לערבים. ולצורך המטרה הזו, שהיא מטרה ציונית, כלומר מטרה של אנשים שמאמינים שליהודים יש זכויות, שהם רשאים להתאגד, שאולי הם, ירחם השם, כן עם (אפילו עם עתיק וחשוב), הם מוכנים, באופן די שטחי, לקרוא לעצמם אנטי ציונים. ללכת עם שטריימל למען השלום.

  9. דב חנין נראה כזה. בכל מקרה, הוא גם צאצא של תרבות פוליטית קומוניסטית, כלומר משהו שמבלה את עיתותיו סביב הרעיון שהיה להם רעיון מעולה, אבל בוצע גרוע ברוסיה, סין, ובעצם כל מקום שהוא נוסה. אבלללל שהדבר אינו סותר פעילות למענו באופן זהיר יותר. זו תפיסה שאפשר, בקלות, להפעיל גם בעניין הציונות.

  10. לכן, השאלה היא לא אם מישהו הוא א-ציוני. אין דבר כזה. אבל יש מקום לשאול איזה מין אנטי ציוני הוא, או איזו מין ציונית היא.

  11. כי יש ציונות שראתה בחיים בשלום ערך חשוב. לא משהו ששולל לחימה כנגד תוקפנות אנטישמית, אבל גם לא תוקפנות אנטי ערבית סתמית. משה סנה ניסח את היתר האלימות בתור "גם כך, לעומת רק כך". זוהי הציונות של 48, ציונות פלשתינו-צנטרית, כפי שהיא נקראה, בלעג, על ידי שונאיה היהודים.

  12. מאידך, יש ציונות שהיא ההיפך מהפלשתינו-צנטריות, כלומר ציונות אירו-צנטרית, או מערבו-צנטרית. זו תפיסה שהשתלטה על המדינה בסוף שנות השישים, תחילת השבעים, ומסומנת על ידי שימעון פרס ומנחם בגין. שהפכה את המונח "רק בישראל תראה ש…" משבח או ביטוי של גאווה לגינוי חד משמעי. זו תפיסה שרואה בישראל בעיקר וילה בג'ונגל, ובעיקר מקלט פוטנציאלי ליהדות הגולה, ולזהות שלה.

  13. בתפיסה הגולה-צנטרית, ישראל צריכה להיות סוג של ארצות הברית. זהות נקבעת באופן בלבדי על ידי שיח של "מה היה פעם", כלומר מאיזו ארץ היגרו. בגין הדבר הזה, אין ולא יכולה להיות זהות פלשתינו-צנטרית משותפת. יתר על כן, הזהות של ארצות מחוץ לישראל הופכת דומיננטית. אשכנזים, מזרחים, ערבים. הכל חוץ מ"ישראלים".

  14. לעתים נראה, שהבסיס להשתלטות הגולה-צנטרית היא העובדה שהצברים היו די בהמות, ביחסי האנוש שלהם. לא נחמדים, לא מנומסים. מאידך, הם בפירוש ראו בעבודה למען העולים הללו, שהגיעו הנה, סוג של ייעוד. הנכיחו מזרחיות באופן שהיום הוא בלתי נתפס (מבטא מזרחי בחדשות ? וואט דה פאק…), בנו יחידות ערביות בצבא, התמודדו עם גלי עליה אדירים. אבל היו בהמות, לא מנומסים כלל, ובעיקר בורים באשר לעולם החיצוני, אירופה הנערצת.

  15. לעומת זאת, האירו-צנטרליסטים (גם המזרחים הם כאלו… מי קרא לעצמו בשמות כמו "ז'קלין", "אדמונד" ? ) הם אמנם די אנטי ציונים במובן התרבותי, אבל אי אפשר לקחת מהם את העובדה, שמדינת ישראל תחת שלטונם חיה בשלום יחסי, הגם תוך כיבוש ברוטאלי, ושהיא עברה לרווחיות.

  16. לכן, קשה לומר שלאף אחד משני הואריאנטים הללו אין זכויות קיום. ולא הזכרתי סוגים אחרים של ציונים, כמו הציונים הדתיים (סוג של פלשתינו-צנטרים, אבל עם טוויסט אנטי ערבי. שמשתנה עכשיו, אגב), וכן הלאה.

  17. בקיצור, היות והיחימוביץ', סכינאית מוכשרת כל כך, מעלה את השאלה על השולחן, נשאלת השאלה איזו מין ציונית היא. לא לשיטותי, אלא לשיטתה. אם באמת מדובר רק במהלך אינסטרומנטאלי, של לכידות החברה בארץ… הרי שהיא ציונית במובנים די לא עקרוניים. וכמובן, כדאי לשאול גם את חנין.

  18. כי ציונות היא לא עניין מינורי. היא השאלה בדבר המקום שלנו פה, היא השאלה בדבר מערכות היחסים שלנו כאן, היא השאלה מאין באנו, לאן אנו הולכים, ולמי ואיך אנו נותנים דין וחשבון. ועל מה. היא בוודאי לא עניין שולי למי שרוצה לדבר עם ערבים.

  19. פעם, מזמן, נועם חומסקי היה מגדיר את עצמו כציוני, אבל מסוג שעבר מהעולם. הוא קישר את עצמו לציונות של אחד העם. הרבה אחרי כן, טניה ריינהארט, ב"שקרים על שלום", הצדיקה את הנכבה ("אני יכולה להבין את האבות המייסדים של המדינה… " משהו כזה).

 38. יואש

  שלי יחימוביץ השיבה את תשובתה לענין תמיכתה בחולדאי שנגדו רץ דב חנין. כמות הזעם וחוסר הסובלנות לדברי תשובתה, ובעיקר העוינות לחולדאי המואשם בגזענות והרס העיר, תוך התעלמות ממיעוטים בעלי זכויות בתוכה- היא מוגזמת בעליל.
  מדובר במאבק פוליטי בין מועמדים ממפלגות שונות המייצגים תפיסות שונות לגבי דמותה של המדינה, ואופן ניהול העיר תל אביב בעתיד. כדי שדב חנין יוכל לעשות שינוי בתל אביב הוא צריך תמיכה גדולה ועמוקה יותר מזו של קוראי העוקץ.
  הבעיות של תל אביב הן יותר מעימות בין עשירים לעניים, בין מזרחיים וערבים עניים לאילי הון ונדלן, בין משתלטים על קרקעות ואנשי עולם הפשע לשומרי החוק. הן כל אלו והרבה למעלה מכך.
  העדר נכונות לשמוע דעה מנוגדת ולפסול אותה בגלל עמדה אפריורית, היא מתכון לשיח חרשים אילמים שאינו יכול להוביל לאפשרויות פתרון אחרות.
  לענין ההצבעה לראשות העיר , יצביע כל אחד לפי נטייתו, תוך ידיעה שמי שייבחר הוא שיוביל את העיר ככל שמנהיגותו ויכולותיו ישיגו.

 39. דוד

  חשבת פעם שאולי סמלים של מדינה הם בעייתיים, וגם כי ישנם סמלים לאורך ההסטוריה שמדינות שינו, שמדינות שיפרו, שהסמלים הם גם תלויי קונטקסט?
  סמל לא אמור להיות חוק יסוד, ולא אמור להיות אחת מעשרת הדברות- הוא נוצר בתקופה מסויימת על ידי בני אדם ולא אלוהים.
  במציאות הנוכחית, מדינת ישראל אמורה לפהיות דמוקרטיה, וכתוב במגילת העצמאות שאחד מעקרונותיה הוא שוויון ללא אפליה של דת גזע ומין.

  במדינה הזאת בינתיים- אין לאזרחים רבים ככל שיהיו- גם אם יהיו 90% – להחליף את הנציגים שלהם. למה? כי ריקוד הכיסאות שלהם נקבע רק על ידי הדילים התוך מפלגתיים ששלי, מסתבר, די אוהבת.
  זאת אומרת- שאמור די להטריד אותך שהיותה של המדינה "דמוקרטיה" לא באמת דמוקרטיה.

  מה עוד, אתה אומר שאתה מזרחי. האם יש כזה שוויון כמו שכתוב במגילת העצמאות? האם היה יחס שוויוני, השקעה שוויונית ביוצאי עדות המזרח? בהנחה שברור שלא, אז סמל שוויון הזה שמדינת ישראל מתפארת בו במגילת העצמאות אמור די לעצבן אותך, והיית אמור להגיד שאתה לא מוכן לקבל את העמדת הפנים שיש שוויון במדינה.
  אפשר להשתמש בסמלים לרעה ולטובה- והתקווה- פה- מתייחסת רק ליהודים, ולא מזכירה אפילו נוכחות של אף אחד אחר. ולכן זה סמל בעייתי, כי לא זאת המציאות. אנחנו בתוך מציאות שבה צריך לבנות מדינה ליהודים שמתייחסת בכבוד לאזרחים שבה שגם אינם יהודים- ובין 20-30% הם כולם פלשתינים. אז מה לעשות שזה לא נח? רוצים שוויון או לא רוצים שוויון? תחליט אם החיים האמיתיים והאמת יותר חשובים או שהסמלים האלה, שהם לא יותר מאשר סמלים שהם ל-א נצחיים (כי אם האמת והצדק) הם מה שחשוב לך. הסגידה לסמלים במדינה לי באופן אישי מזכירה סגידה לצלמים, עבודת אלילים, במקום דיון על מוסר, על עבודת השם שמשמעותה 10 הדיברות- שה-ם א-י-נ-ם במלים. אלא הלכה למוסר.

  בדוק מי ומאיין אתה ולאן אתה הולך.

 40. זהר עתי

  בשנות ה90 כאשר רון חולדאי היה מנהל הגמנסיה, לקחתי קורס הכנה לבגרות במתמטיקה בביה"ס האקסטרני "יואל גבע" ששכן אז (אולי גם היום) בתוך הגמנסיה.

  בד"כ הייתי קופצת מעל הגדר האחורית של הגמנסיה בהלוך ובחזור, כי זה היה קרוב יותר לתחנת האוטובוס וגם היה די קל לטפס על הגדר. שם היה מגרש הכדורסל של הגמנסיה (נדמה לי שזה רחוב רמז).

  באחד מן הימים על מגרש הכדורסל היה מראה דמיוני לגמרי: ערימות עצומות של ספרים שהתפזרו על רבע מן המגרש ועוד ערימות רבות של ספרים על האפר שמאחורי המגרש, צמוד לשער הסמוך לרחוב רמז. הערימות היו בגובה עצום, חלקן גבוהות בערך כמוני. כשהגעתי הטרקטור שדחף את הערימות לכיוון השער עם הכף עוד עבד.

  רון חולדאי כנראה קיבל תקציב או תרומה לספריה חדשה (לא ביררתי), והפתרון מה לעשות עם הספרים הישנים היה כנראה לפנות את הספרייה הישנה למזבלה.

  ביליתי שעות על הערימה, הרמתי טלפונים והזמנתי אנשים לקחת ספרים. היה שם ילד אחד שגם חיפש ושמח מאוד למצוא ספר של "אריק הגבר" (או משהו כזה) עם אריק וטנק על הכריכה. גם התקשרתי (כמובן בטלפון ציבורי) לחברה שחבר שלה הוא דורון נשר שבזמנו היתה לו תכנית רדיו, כדי שיספר על המקרה ויזמין אנשים לקחת את הספרים לפני שישלחו למזבלה. הוא אכן דיבר על זה בתכניתו באותו לילה, בתור סיפור לא יאומן.

  היו מאות ספרים מצויינים, חלק יותר חלק פחות בספרייה הזאת. ספרים מכל התחומים, ספרות יפה בעברית ובאנגלית. המון אנציקלופדיות מסוגים שונים לילדים ולא לילדים, ספרים על בוטניקה, זואולוגיה וביולוגיה. גם ספרי צה"ל וגבורתו וכיוצ"ב ו ספרי קריאה לילדים בכיתה א' וקלאסיקות של ספרות העולם. היו שם אוספים שנתרמו לספריית הגמנסיה מאנשים שזה מה שהחליטו לעשות עם ספרייתם ואספיהם "נתרם על ידי כך וכך" עם אקסליבריסים של בעליהם הקודמים של הספרים.

  מצאתי הדפסה שניה ודי נדירה של Alice in Wonderland משנת 1923 בתוך הערימות. כמובן עם חותמת עגולה של "הגמנסיה הרצליה תל אביב" עם מגן דוד באמצע. יש לי אותה כמובן עד היום. הכריכה עשוייה הטבעה כחולה יפייפיה. התמונות בפנים צבועות בעבודת יד.

  היו שם עשרות אלפי ספרים. לא היו מודעות בשכונה לתושבים שיבואו לקחת ככל הבא ליד. אני מניחה שגם התלמידים והוריהם לא הוזמנו לקחת ספרים. הספריה לא נתרמה לבית ספר שאין לו ספריה או ספרייתו מדולדלת. הספרייה לא נתרמה לספרייה עירונית מפריפריה כלשהי, או לאחת השכונות. הספרייה לא נתרמה לעיר או יישוב שכלל אין להם ספרייה. פשוט עם דחפור- בערימות- למזבלה. בוכייה מצמרמורות סוריאליסטיות של לופ פסיכוטי מוזר שמשולבות בו אסוציאציות שואתיות על גבול הקלישאה, יללתי בבכי ומועקה ואספתי ספרים עד שאי אפשר היה לראות יותר. למחרת בצהרים הערימה כבר לא היתה. רק שני חברים הצליחו להגיע כדי להציל משהו. (וגם לא היו לי כל כך הרבה חברים.) מיותר להוסיף שלעולם לא אשכח את זה.

 41. חלבייצ'יק שאוהב את תל אביב

  ראש עיר הוא לא דמות ייצוגית.
  ראש עיר הוא אדמיניסטרטור של עיר, ותפקידו שהעיר תנוהל ותתפקד בצורה הטובה ביותר.

  ראש עיר אחראי לאיכות החיים בעיר, אחראי למצב הסוציו-אקונומי בעיר, לחינוך, לתחבורה, לניהול הכספי הכול של העיר, לרווחה, לנקיון, לתרבות, לשמירה על אופייה של העיר, לפיתוח העיר יחד עם השמירה על אופייה של העיר, ראש העיר אחראי לגשת ולהתמודד עם השינויים שקורים – כמו עובדים זרים- אישורי עבודה, לדאוג שלא ינצלו עובדים זרים, כמו סחר בנשים- לעצור את הסרסורים להציל את הנאנסות מדירות השבי שלהן, כמו נוער במצוקה -יצירת מעונות ומסגרות אמיתיות ואלטרנטיביות עם צוות רחב דיו לעזור לכולם, כמו התמודדות עם שוק הנדל"ן והצורך בבניית דירות לאוכלוסייה הגדלה, לגני הילדים, להעשרת הילדים, לרישוי עסקים, למערכות הביוב, לקבלת פליטים בצורה ראוייה- כלומר היענות ראוייה למצבי חירום (וזה מצב חירום ממדרגה ראשונה. ראה היכן ישנים הפליטים בתל אביב היום ומה מצבם) וכו' וכו'.

  הוא לא אחראי לכל הללו לבדו, הוא נתון במערכת ארצית, אבל הוא חולק את האחריות המלאה לכך ועליו לעשות כמיטב יכולתו לייטב בכל התחומים הללו עם כל האמצעים והמערכות והארגונים שעומדים לרשותו, ואכן עומדים לרשותו כל אלו.

  אני מניח שאתה יודע את כל זה, אבל אולי היה כדאי להזכיר שוב מה תפקיד ראש העיר.

  אם היה דב פנדה בשם נפוליון, לדוגמא, היה מוכשר לעשות את כל הנ"ל, חוץ מעניין אחד- הוא לא היה יכול להפנים מה זו "ציונות"- פשוט לא היה יכול להפנים. היה הולך שוב ושוב לקורס, לפסיכיאטר, לוטרינר, לבית התפוצות… אבל לא היה מצליח להבין…- הייתי בוחר בו פעם אחר פעם.

 42. אחת מהזבל

  אתה מבטא תפיסות אנטישמיות ולא בפעם הראשונה. אתה הוא הפוגע בפועל בזכויות של יהודים, וגם בזגות שלכם לחיים. כל התיאוריות והתירוצים, הם כאמור תירוצים ותיאוריות. אם בודקים מי הם הטיפוסים בעלי האובססיה לחסל כל אדם שאינו חולק את עמדתם, מגלים שם אפלולית רוחנית עמוקה מאד, שמוצאת מחסה נוח בלאומיות כזו או אחרת. ככה זה בכל עם, בכל דור ודור, מפרעה ועד אחרון הצוררים.

  רוב רובו של העם היהודי לא בחור באופציה הציונית, וכל הבבל"ט שלך על האפשרויות בהתייחסות לציונות נשמעות כמו לעיסה של פרופגנדה שבית היוצר שלה אינו בהכרח יהודי, ואף לא ישראלי, ויש לי השערות מי דוחף את האגנדה הזו בדיוק על סעיפיה המפורטים אצלך. החלוקה ל "או ציוני כמו שאני מגדיר זאת"" או "אנטישמי" משרתת…נו טוב, לא נגיד את מי.

  ההגדרה שלך מתירה את הדם של יותר ישראלים מכל משטר צורר ואנטישמי שקיים בעולם. אתה שולל את זכותם של יהודים לחיות (כולל ישראלים), על בסיס עמדה ואפילו לא על בסיס מעשים. לעומת זאת, בעיניך, כל חלאת אדם, תושב ואזרח זר שאימו יהודיה, והוא מסכים למלמל בשבילך את המנטרות השטוחות שלך, ויכול להיות שהוא בעצמו רוצח, אנס, ומזיק ליהודים במיוחד, ומעולם לא דרכה כף רגלו בישראל, הוא בעיניך כשר, ציוני ובעל "רגש חם", ולא רק זה אלא אתה מתיר לו לשפוך דם נקיים.

  בוא נחזור רגע לכוכב המציאות, בוא נבדוק מעשים ולא נשחק אותה אלוהים או האינקויזיציה. אלו מעשים את המסתיר, שאתה עסוק כל כך בחיטוט בנשמותיהם של אחרים ? ספר לנו….

 43. אדמיניסטרטור של עניים

  כנראה ששיטותיו של חולדאי לא השתנו הרבה מאז ועד היום. הוא עדיין בא עם דחפור כשמגיעות התרומות, אבל הפעם במקום ספרים יש סתם כמה כושים מדרום העיר בלי כסף לשכר דירה מנופח, והתורמים הם ספקולנטים עשירים מהרצליה פיתוח או יהודים יקרים מאמריקה שחייבים אבל חייבים פנטהאוז לקיץ. למרות שאני בטוח שגם לחלק מהכושים האלה יש ספרים, אבל יש להם גם דברים אחרים וגם עליהם לא חסים. לחלק מהכושים יש חברים שבאים לאסוף אותם, אבל לרובם הגדול – לא.

  (סליחה על הביטוי הפוגעני, נכנסתי לדמות).

 44. שרון

  ההצהרות של יחימוביץ' מדברות בעד עצמן. כך גם חבריה האישיים (לפיד), בחירותיה הפוליטיות (ברק, חולדאי) ובגידותיה הפוליטיות (פרץ).

  רק לשאלה אחת לא מצאתי תשובה: איך, לעזאזל, תמכנו בה כאן באתר בלהט ובאמונה כה עזים? נכון, היא היחידה שמוכנה וגם מצליחה לקרוא את חוק ההסדרים, אבל מה זה שווה כשאת תומכת בגנרלים ומיליונרים שאת כל הונם ארגנו מכיסו של הציבור?!

 45. טלילה סטן

  ערבים בשטחים
  ויהודים עניים בתל אביב, עירו של חולדאי.
  כפר שלם כמשל.

  כל הכבוד לך, שלי, שאת דוגלת בציונות של חולדאי.

 46. בני נוריאלי

  תודה על המסמך, לגזור ולשמור.

 47. אחד שמבין

  בואו נברר עם מי הולכת שלי.
  חולדאי החליט להרוס את אוסישקין. הסיבות לא ברורות. חולדאי הצליח להרוס את אוסישקין כי מולו עמדו רק אזרחים רגילים שלא היה מאחוריהם ממון ושנחשבו לסוג ב' כי לא היו חלק ממדורת השבט של מכבי בימי חמישי.
  שלי איתו.
  הריסת אוסישקין הביאה להקמת אחד הארגונים הייחודיים בישראל "הפועל אוסישקין". מאות מאוהדי "הפועל" סרבו להשלים עם תוצאות ההרס של חולדאי והקימו מועדון משלהם. בבעלותם המלאה (300 ₪ דמי חבר שנתיים). זה עתה סיימו תהליך בחירות שבו קבעו מי ינהל את העמותה. על הפרקט הקבוצה שואפת לעלות ליגה מידי שנה. ביציעים נערכים דיונים על איך תמנע העמותה מהעסקת עובדי קבלן. הם יוצרים בעיה לחולדאי כי קהל המאות המגיע למשחקיהם מחייב אולם גדול. אבל אוסישקין נהרס ומצוקת האולמות בתל אביב גדלה.
  מה יותר יפה מאזרחים שהחליטו לקחת את גורלם בידם. אבל שלי לא איתם. כל הפניות שלהם לשקול מחדש את תמיכתה בחולדאי עלו בתוהו.
  אז הנה התשובה לשאלה "מי את באמת שלי?" מי שמפנה את גבה לאנשים עם מעורבים עם ערכים של נטילת אחריות ובניית קהילה וחוברת אל מי שהכוחנות מאפיינת את כל פעולותיו משבילי האופניים ועד אוסישקין.

 48. בני

  כמי שעסוק רוב חייו בלחפש את האמת (הדתית, החברתית, הפוליטית) וחושב בשנים האחרונות על הצטרפות אידאולוגית לשמאל, כואב לי לקרוא כאן בימים האחרונים.

  יש כאן קנאות פונדמנטליסטית, עיוורת ועדרית לסיסמאות שמאליות, יש קנאה ויש טירוף. אתם לא נורמליים. מה היא כבר אמרה? ככה להשמיץ מי שנחשבה ליקירתכם?

  אתם אוכלים איש את רעהו, מתבוססים בקיא של סיסמאות ורחמים עצמיים. אתם פתטיים.

  ואני? אני אחכה, ואמשיך לחפש.

 49. דרור ניסן

  כמה הערות על השיח ההזויי והבדויי שמתפתח כאן: ראשית, נפלאות דרכיה של התגרנות הפוליטיתהמקומית:
  הנה כי כן, אפילו דמות יהירה, נרגנת ועצית כחולדאי, יכולה באורח פלא לעמוד לפתע במוקד של עימות סוציו-פוליטי.
  לא מן הנמנע שהדיון הבא יעסוק בהגותו ופועלו של בן חסותו או שמא בכלל פטרונו של חולדאי, ענק הרוח ואיל החניונים ראובן גרוס. להשלמת הטרוייקה הציונית-סוציאליסטית אולי ראוי גם להזכיר את יועצו הקרוב של חולדאי ומי שמנהל אותו בפועל, איש המוסד לשעבר ובעל מכרות יהלומים בסיירה ליאונה, עו"ד יגאל שפירא, איש מפלגת העבודה. סוציאליסט אדוק בשוכבו ובקומו. השלישייה האמורה היא שניהלה הלכה למעשה את תל-אביב בעשור האחרון. ברוח השיוויון והאחווה כמובן (ביניהם).
  כזכור, לנוכח חגיגות הביזה תחת כהונת חולדאי, נכנסה יאח"ה לתמונה והוגשו כתבי אישום נגד שורה ארוכה של אנשי חולדאי. אם המשטרה והפרקליטות יעשו את מלאכתם כראויי, או לחילופין גרוס יחליט לדבר, עלול כתב הסינגור על חולדאי להפוך מביך משהו.

  שנית, לעצם הפולמוס ולעיקר טענותיה של שלי יחימוביץ: השיוויון הוא ערך בפני עצמו. הוא איננו נגזרת של הציונות וגם לא אינסטרומנט. בספרו "בניין אומה או תיקון חברה", עמד פרופ' שטרנהל על כך שתנועת העבודה אימצה את הסוציאליזם כמכשיר לאומי ולא כערך חברתי מכונן הראויי לעמוד בפני עצמו. מכאן גם ברור למה השליכה אותו על נקלה.
  לאמור, הציונות אימצה את הסוציאליזם לצורך ביצורה, ואילו יחימוביץ מבקשת עתה ציונות כדי לבצר סוציאליזם.
  אלא שהציונות התממשה ויהיו שיאמרו שאף התייתרה, ואילו הסוציאליזם היה בסה"כ פיגום שכאמור הושלך עם תום הבניין הציוני ולא מומש כיסוד מרכזי בו.

  שלישית (שהיא אולי ראשית), הישראליות הקנונית דעכה זה מכבר דווקא בגלל התגשמות הציונות.
  בשנותיה הראשונות של המדינה קלטו שש-מאות אלף אנשי הישוב פליטים וניצולים יהודים, כפליים מהם במספר, לא פלמ"חניקים בעליל, לא סוציאליסטים, לא-לאומיים, יהודים. שארית פליטה שבאה (וממולה שיירות פליטים פלסטינים שנסו / הונסו על נפשם).

  זאת ועוד: העלייה ההמונית מברית המועצות לשעבר שהגיעה לכאן במהלך שנות ה-90 אף היא לא באה ממניעים ציוניים. מדובר במהגרים שאופציות אחרות היו סגורות בפניהם. אפשר להוסיף לרשימה את האוכלוסייה הערבית, את החרדים וקבוצות נוספות. ללמדנו שרוב הציבוריות נישראלית חייה כאן את חייה ללא אג'נדה ציונית מובהקת וחלקה אף חרף הציונות. אני מתקשה להאמין שיחימוביץ מתכוונת ברצינות להדיר את כולם ולהמשיך להתכתב עם "מיינסטרים" מדומיין שמזמן אינו קיים עוד.

  הערה אחרונה: דב איננו "בחור נחמד ופרלמנטר טוב" אלא עילויי, פרלמנטר מזהיר ואדם נעים, אדיב ונגיש. זה לא יפה להקטין אנשים בעבור איזה קטטה פוליטית מיותרת לחלוטין.

  נ.ב. סעדי במרומים. איך כל זה קשור לחולדאי?

 50. שוש

  מאנטי ציונות, חלק מהכותבים עבר ל'ציונות מסוג מסוים'. אם כבר תלכו על 'אנרכיזם'. אם המדינה היא גוף מדכא בהגדרתה אפשר לשלול אותה. אבל העמדה שמוצגת כאן איננה אנרכיה, אלא פטרונות והתנשאות מתפתלת. פטרונות כלפי מזרחים, שמונעים מרגשות לאומיים פרימיטיביים ולא קוראים את תמונת המציאות, ולכן יש להסביר להם את המציאות (שלכם) לאט. והתנשאות כלפי הערבים, שהדבר היחיד שעומד בינם לבין דמוקרטיה הוא הישות הציונית כמובן. האפשרות האחרת היא שרגש לאומי איננו פרימיטיבי, ושדמוקרטיה היא לא דת, וגם היא תמיד 'מסוג מסוים'.

 51. אורן א.

  כרגיל בפוליטיקה המקומית מדובר על מאבקי אגו ואגרסיות שאין להן כלום ולא כלום עם מצע ועם אידאולוגיה.
  מישהו באמת יודע מהיא השקפת עולמו של רון חולדאי?
  מה הוא חושב על ימין שמאל ניצים ויונים?

  אפילו שלי יחימוביץ, הכל כך מתוקשרת, מבלבלת אותי ואין לי מושג מה היא חושבת על מה, אני רק יודע ומבין ממנה שהיא עובדת "מאד" קשה(שלא לדבר על דוב חנין).

 52. נקד נקד

  אני לא חבר מפלגת העבודה וגם לא ציוני אני אדם לפני הכל ( הזהות הלואמית שלי ערבי), לא מתפלא על שלי מיום נטישת עמיר פרץ לטובת דייר מגדלי אקירוב , שלי מדברת על החזון הציוני אותו חזון שפוחדת שלי מהתערעורתו קם על חורבות עם אחר לא יודיע איפה גרה שלי אבל כדי שתברר הבית שלה נבנה על חשבון מי ,וכמה שכואב ,אני לא מנפנף כל יום שני וחמישי בנושא הזה כי החיים חזקים מכולנו , הליכדות של החברה של שלי עם החזון הצינוי כנראה הוציא או ויתרה על 20% ערבים והם נשארים בשבילה ובשביל דיירי מגדלי אקירוב רק קהל מצביעים הכושי עשה את שלו הכושי יכול ללכת לא רוצה להרחיב יותר כי מוסכם עלי כל מלה שכתב גדי .
  מלה אחרונה לשלי יחימוביץ כנראה קמפין המיקום שלך בעשיריה הארשונה של מפלגת דיירי אקירוב מתחילה בחזון בנאום מפא"ינקי עם פנקס אדום וספל תה .

 53. יואש

  כפי ששלי יחמוביץ ענתה באתר זה וספגה קיתונות של אשמה, מן הראוי שדב חנין הנערץ על כה רבים מהכותבים המנומקים וכועסים ,יעלה ויבוא ונשמע מה בפיו. ואולי יש כאן פתח לגאולה ???

 54. אבא

  "בני הבכור שעומד להתגייס לא מתלבט האם להתגייס, אלא לאיזו יחידה להתגייס, כי כך חינכנו אותו"…

  גם בני שלי עומד בפני הגיוס.
  כמה קשה לי כל החלטה שלו.אבל זו תהייה החלטתו שלו.לא אתיימר לכך,שבני יבחר מה שיבחר, "כי כך חינכתי אותו"…
  לעולם לא אגרור לדיון פומבי את החלטתו,את עולמו, על מנת להוכיח עד כמה איתנה עמדתי שלי בשאלות הנוקבות של חובת הגיוס וחופש המצפון.

  המשפט המצוטט נלקח היישר מן השיח הגברי-שוביניסטי אל תוך חיקה של יחימוביץ .הוא איננו מפזר אשליות לגביה.אלה התפזרו במהלך מלחמת לבנון ה 2 עם שתיקתה שהלכה והתמשכה עד אין קץ.
  אבל הוא מפתיע.הוא מעיד על בנייתה המחושבת של ארגומנטאציה חדשה ,שבינה לבין שלי יחימוביץ העיתונאית -אין ולא כלום.
  האם השיח של יחימוביץ, ושל חבריה למטה "הסוציאל-דמוקרטי"("מאתגרים את מפלגת העבודה מבפנים"),שחולדאי נקשר אליו בצורה כלשהיא,ישען על ארגומנטאציות כאלה על מנת "לחדד עמדות" מול השמאל הישראלי?
  ואולי "אחדות העבודה" תקום מן המתים לתחייה.

 55. לץ מציון

  ועל כך נאמר:

  מה חיפש יונה בבטנו של הלווייתן?

  הוא ניסה לאתגר אותו מבפנים.

 56. מיכאל מחיפה

  זו מפלגת העבודה, הבטחוניסטית, המהדירה את כל הציבורים שאינם בתוך ה"לכידות הציונית" כי עליהם אין מי שיגן, אפילו לא שלי יחימוביץ, היא הרי במלחמת לבנון השניה לא פצתה פה, גם יולי תמיר , נשאר לשאול מי לא נכנס לתמונה, כמה פרטים נמצאים מחוץ לפריים הציוני, כמה מהאזרחים בישראל היום הם ציוניים?

  מעט, אולי עשרים אחוז, כל היתר הם קבוצות קבוצות של אחרים , שרון חולדאי לא סופר , זה לא רק המכה של חולדאי שמגרש עניים ממרכז העיר , זו מסתמנת כדרך פעולה כלל ארצית , אפילו בפריפריה, אפילו במקומות שאינם תל אביב או המרכז.

  הבעיה העיקרית שהעלתה שלי יחימוביץ אולי לא בכוונה, מה גורל האנשים הלא-ציונים , אלה שאינם יכולים להיות ציונים כמו ערבים, ואלה שאינם רוצים להיות , מה גורלם?

  ואת הגט שמפלגת העבודה נתנה לכל הציבורים האלה, הבהירה היטב שלי יחימוביץ.

 57. רועי

  סרבנות היא סכנה למדינת ישראל.
  הדיום הער שיש פה על מהי ”ציונות“ מוכיח כמה תומכיו של דב חנין לא עסקו בכך מעולם ונתקלו בנושא, במפתיע, רק עכשיו.
  ציונות היא לא ”כל מה שטוב, ערכי וראוי“.
  הציונות רואה במדינת ישראל כבית הלאומי של היהודים, עם שוויון זכויות מלא לכל המיעוטים שבה.
  מי שחושב ש“מדינת כל אזרחיה“ היא ציונות, יחשוב בוודאי גם שאיכות סביבה זה ציונות, שדירות במחיר של 500$ זה ציונות, ושאופניים זה ציונות. הרי כל מה שאני מאמין בו זה ציונות, לא?!
  חברים, לכו ולמדו קצת על מדינת ישראל, שפשפו את עמדותיכם המקובעות, והחליטו אם אתם בעד הזיות או בעד חלומות מציאותיים.
  ותפסיקו לבזבז את הזמן שלכם בכתיבת טוקבקים ותתחילו לעבוד. אם יש לכם הרבה זמן מיותר, אולי תלכו ללמוד קצת על מי שהקים את המדינה הזאת.

 58. מרים ג'ונס

  אני חייבת להודות שנדהמתי ממה שכתבה ח"כ יחימוביץ' במאמרה. עקבתי אחריה במשך שנים כעיתונאית עוד כשכתבה ב"על המשמר" (היה פעם עיתון כזה). חשבתי שהיא מסוגלת לאתגר מפלגה התומכת באופן עקבי בהון ולאו דווקא בעבודה ובעובדים. אבל טעיתי ובגדול. ככל שחולף הזמן שלי יחימוביץ הופכת לסוג פוליטיקאי שלא היה מבייש את פואד בן-אליעזר או את חיים רמון (שכזה היה עוד במפלגה). קרי: מהסוג הנחות ביותר. אינני תושבת תל-אביב, אני מתגוררת בירושלים, אבל אילו הייתי תושבת תל-אביב הייתי נותן את קולי לדב חנין ולרשימתו "עיר לכולנו".

 59. טרזן

  במדינת הגמדים קוראים לסרבנים לעתים קרובות משתמטים. אכן, סרבנות היא שם רע אבל משתמטים הם רק אלה שהולכים לקב"ן. הביטוי סירוב נתפש בטעות כמחדל (התנהגות פסיבית), אבל אלה המכונים סרבנים הם דווקא אקטיביסטים צעירים המאתגרים את הציונות (ממש כך!) ונוטלים סיכון אישי רב. מאחורי מעשה הסירוב מסתתרים ערכים נשגבים שהחברים החדשים של יחימוביץ חדלו מזמן להזכיר (וגם בעבר לא ממש האמינו בהם).

  בנה הבכור של יחימוביץ "לא מתלבט האם להתגייס, אלא לאיזו יחידה". הנה סיפור על צעירה מסוג אחר …רק למען ההשוואה כמובן. השבוע נכלאה סהר ורדי בת ה-18 מירושלים "בעוון" סירוב להתגייס. במכתב לשר ביטחון כתבה:
  "הייתי בשטחים אינספור פעמים, וכמה שאמרתי לעצמי, שהחייל שעומד במחסום אינו אשם במדיניות המדכאת והכובשת של ישראל, לא יכולתי להסיר מאותו חייל את האחריות למעשיו … אני מדברת על האחריות האנושית של אדם שלא לפגוע באדם אחר.
  מעגל הדמים שאני חיה בו, המורכב מחיסולים ופיגועים והפצצות ויריות וקורבנות רבים יותר ויותר משני הצדדים, הוא מעגל המונצח על ידי הבחירה של שני הצדדים לנקוט באלימות, בחירה שאני מסרבת לקחת בה חלק."

  ולסיום, אי-אפשר שלא להגיב על "דוב הוא בחור נחמד". ככה מדברים, מיידלע?

 60. אולנשפיגל

  "סרבנות היא סכנה למדינת ישראל."

  ולכן בדיוק אני סרבן.

 61. דני

  אם בבחירות האחרונות עוד השתעשעתי ברעיון להצביע לעבודה, עם עמיר פרץ ושלי יחימוביץ', הנה בא הקש האחרון ושובר לי כל תקווה לרפורמה במפלגה המנוונת הזאת.

 62. דודי נתן

  מעייף מאד הדיון כאן, וכל הכבוד לשלי יחימוביץ' שעומדת מאחורי עמדותיה.
  תראו באיזו טהרנות הכל נבחן כאן, ואם מישהו חו"ח טפו טפו יכנס למפלגת העבודה זה רק כדי "לאתגר"
  או אולי כאיזה "מעשה חתרני".

  חברים, יש מציאות ואותה צריך להזיז קצת ליותר טוב, אם הייתי תל אביבי כנראה הייתי מצביע לדב חנין,
  אבל העליהום על שלי יחימוביץ' מעיד על הקושי העצום של הכותבים לפעול באמת במציאות.
  במציאות תל אביב הופכת לשל עשירים, האם את כל זה חולדאי עשה? בטח יש לו חלק וחבל
  לעומת זה המהלך נגד תיאגוד המים הוא כמעט הרואי.. האוצר מעביר את ההפרטה הזו בתוך שינה של כולנו
  לא כולנו, מתישהו מישהו יעשה על זה דוקטורט עם כל מיני הגדרות זהותיות ויצוגיות ואז זה יהיה בכותרות..

  המסקנה העיקרית מהיחס של הכותבים כאן לשלי יחימוביץ' העומד בסתירה מלאה ליחס אליה לפני כשנתיים, הוא שהמתייחסים לא מסוגלים לפעול בתוך המציאות המכוערת שבה אנחנו חיים. חבל

 63. ישראלי אמיתי

  ואולי גם אני מעדיף את דב חנין בכנסת (ואפשר מסיבה אגואיסטית אישית זו), ולכן אתעסק בפרט "שולי":
  בנה של יחימוביץ, העומד להתגייס, נולד בתחילת שנות ה90.
  בדיוק בזמן שבו התחיל להישמע הדיון הציבורי בשאלת המקום של השירו"צ בחיים האזרחיים, ועד כמה שאלת השירות בצבא צריכה לתפוס מקום בכלל. אני הייתי שם. ושלי יחימוביץ כבר היתה אז בתקשורת, שהתעלמה, שהשתיקה. בינתיים השאלות של השירות, סירוב, "משתמטים" ומושמטים, הלכו וגברו.
  ב1995 נרצח רבין, נרצח השלום, ועלה ביבי. מנהרות הכותל. הבן של יחימוביץ, לפי החישובים, עלה לכתה א'. ואמא שלו כבר אז חינכה אותו, שלא יהיה כמו המושמטים.
  ואחר כך היתה האינתיפאדה, ושנות הגנרל שרון, והסרבנות, ואמא יחימוביץ, חינכה את הנער שלא יהיה כמו המושמטים "המשתמטים".
  בכל השנים האלה זרחה הילתה ככוכבת תקשורת שמאלנית ומצביעה חד"ש לפי הצהרתה, "משלנו". על החינוך שהיא נותנת בבית, לא היה לנו שום מושג.
  וכעת האמת יוצאת החוצה. כעת אנחנו מבינים הרבה דברים על השנים ההן.
  סיפור שהוא משל על האנשים ההם, מהתקשורת, על "השמאלנים" בכלל, כלומר, אלה שמובילים את עגלת השמאל.

 64. אחמד פילגר

  אינני תושב תל-אביב. נולדתי בנצרת ואני מתגורר בה. אבל דבריה של ח"כ שלי יחימוביץ' הם הוכחה שאנשי מפלגת העבודה לא למדו דבר. מדהים אותי שכל כך מהר הגברת יחימוביץ, עיתונאית מעולה בעבר, למדה את כל השטיקים של מפלגת ההון. מדוע היא שתקה במלחמת לבנון האחרונה? מדוע היא איננה מסוגלת להגיד ולו מילה אחת על מצבה הקשה של האוכלוסייה הערבית בישראל? ואין לה מה להגיד על המדינה הפלסטינית שעוד תקום? מצער מאוד שהגברת יחימוביץ לא סופרת אותי ואינה סופרת עוד מיליון אזרחים ערבים-פלסטינים בישראל. גברת יחימוביץ: הפסיקי לדבר בשם ה"שמאל" או ה"סוציאליזם". בסך הכל את ציונית טובה שכל ציפיותיך היא שהבן שלך יתגייס ל"יחידה מובחרת" כדי שבבוא העת הוא ירביץ לבני הדודים שלי, פליטים מ-48, המתגוררים בשכם. אגב, אילו הייתי תושב ת"א-יפו הייתי מצביע עבור ח"כ ד"ר דב ("בחור טוב") חנין ורשימתו: עיר לכולנו.

 65. חנה

  אבל לא ברור איך הדברים של יחימוביץ הופכים את המציאות לפחות מכוערת. כשם שאחרים יוצאים בהנחה שאי אפשר לשנות את מפלגת העבודה, אתה בא ומשכנע שאי אפשר לעשות פוליטיקה נקייה: בסופו של דבר מסתערים על היריב בנקודה הכי פגיעה שלו ומנסים למשוך את האש מהנושאים שעל סדר היום.
  ובכן –
  א. ממתי דב חנין הוא היריב?
  ב. ממתי הנושא הוא אם ראש העיר שר את ההמנון או לא? לגבי לופוליאנסקי זה לא עלה.
  ג. יש בכלל ספק מי המועמד המוכשר ובעל ההישגים הרבים והמשמעותיים יותר לקידום הסוציאליזם בישראל? איך אפשר בכלל לחשוב על חולדאי בהקשר הזה?
  ד. אם גם אתה לא היית משתכנע מיחימוביץ להצביע חולדאי אז אולי הטיעונים פשוט חלשים? ואם אמנם הם חלשים, קשה להאמין שיחימוביץ לא שמה לב. ואם אמנם היא שמה לב, למה היא מוכרת לנו אותם?
  ה. הטיעון מעגלי – במפלגת העבודה שוררת מציאות מכוערת שדורשת פוליטיקה מכוערת שבתורה מייצרת מפלגה עם מציאות מכוערת. אני מניחה שגם בחדש יש פוליטיקה ושגם היא לפעמים אכזרית ונוקשה, אבל מסתבר שגם בה אפשר להתנהל ברמה מינימלית של יושרה.
  ו. המהירות שבה קפצה יחימוביץ לעמדה מקארתיסטית מדאיגה מאוד ומייצגת את מה שעובר על מפלגת העבודה באופן כללי. באתר הזה נהגנו לבקר את הליברליזם הסטרילי של מרצ, אבל במציאות הישראלית אפילו ליבראליזם כזה של שיוויון זכויות פוליטי מינימאלי הולך ונהיה נדיר. נותרו כמה זהבה גלאוניות, מיקי איתנים ורובי ריבלין. בין מרצ לבין הספסלים האלה של הליכוד יש חור שחור של התלהמות אנטי-דמוקרטית, שלוקח את ישראל למקום מאוד לא מוצלח.

 66. ירדנה אלון

  טוב, לאחר רשימה שכזאת שבאה היישר מן הכותבת החלטתי להתייחס למספר טיעונים שיחימוביץ' העלתה
  א. – כותבת יחמוביץ' …."בני הבכור שעומד להתגייס לא מתלבט האם להתגייס , אלא לאיזו יחידה להתגייס"……גם בני הבכור (והיחיד) עומד להתגייס באוגוסט 2009, ובשנתיים האחרונות הוא התלבט ועוד איך אם להתגייס או לא, ושעות רבות עברו עלינו בשאלה הזאת ובשקילת המחיר אם כן ואם לא,וגם בלישכת הגיוס הוא אמר ושטח את ספקותיו ואת טענותיו, וכך עשה גם עם חבריו,וקרובי משפחה, ימים על ימים שוחחנו והתלבטנו, לבסוף הוא החליט את אשר החליט,(כן להתגייס) ואני גאה בו, אני גאה על השנתיים האלה שהיו מלאות חיבוטי נפש וספקות ושאלת שאלות ואי לקיחת הדברים כמובן מאליו,
  לא, אחרי שישים שנה של עצמאות,ואחרי שישים שנה של מאבק עקוב מדם עם הצד השני,ולא רק שהמצב לא השתפר אלא הוא מתדרדר,מותר ואף חובה להטיל ספק בשאלת הגיוס לצבא,ובעיקר בימים אלה, היום הוא יום הולדתו של גלעד שליט, אנחנו רואים איך הממשלה הישראלית לא נוקפת אצבע על מנת להשיבו לבייתו, את האדישות ואת הניכור, ולנוכח זה , מן הראוי כן להטיל ספק את מי ואת מה אנחנו הולכים לשרת, ולמען מי ולמען מה הקרבת הנוער והעלאתו למולך של מזבח המלחמה והמאבק .אי הטלת הספק ובעיקר על ידי בני נוער יש בה משום שטיפת מוח אידאולוגית,צייתנות עיוורת וחוסר היכולת לשאול שאלות, ואי היכולת לחשוב חשיבה עצמאית, אני גאה על כך שהבן שלי לא לוקח את האידאולוגיה הציונית כמובנת מאליה,אני שמחה שהוא מטיל ספק,ומתחבט ומתלבט בשאלות מעין אלה.
  דבר שני- מי שאינו ציוני ושר את התקווה אינו ראוי להיות ראש עיר בעייניה של יחימוביץ' – כלומר ערבי יפואי (מוסלמי או נוצרי) לעולם לא יהיה מועמד ראוי בעיני יחימוביץ' להיות ראש עיר כמו תל-אביב-יפו,למשל, או חיפה,או עכו,או נצרת,שהן ערים מעורבות מבחינת המירקם הדתי שלהן,(אינני מצפה מישראלי ערבי נוצרי או מוסלמי שישיר את התקווה ויהיה ציוני במובן אליו מתכוונת הגברת יחימוביץ')
  אם זאת נאורות,וזאת ליברליות וזאת אחוות בני אדם ושויון בין בני אדם ,אני קוגלגר,לצערי על פי רשימתה של יחימוביץ' כאן עולה כי הסוציאל דמוקראטיות שלה היא אתנית,רצוי ממוצא אירופוצנטרי, המזרחיות כנראה הייתה רק קרדום לחפור בו, ,עתה מתחוור לי לצערי כי עשתה שימוש מגונה מאוד בעמיר פרץ,השתמשה וזרקה, בעצם התייחסה אליו כאל אובייקט,כאחרון השובניסטים ביחסו כלפי נשים אז גם בפמיניזם שלה אני מתחילה לפקפק,ולא אתחיל לפרוט זאת לפרוטות.
  כמזרחית (ימתיכונית,לבנטינית) אני חשה לנוכח רשימה זאת שבעצם חזרתי איך לומר back to square one ,
  ובנימה אופטימית מעט, טוב שיחימוביץ' כתבה את מה שכתבה,וטוב שזה עלה כאן בהעוקץ ,מעתה ואילך אטיל ספק ואתלבט לא מעט ביחסי אליה ובהתאם לכך התייחסותי.

 67. ישראלי אמיתי

  גם אלה שהולכים לקב"ן אינם דווקא משתמטים.

 68. איה

  לכל אלה שתוקפים את שלי יחימוביץ -' חלקם כבר הפכו אותה ממש לפושעת אוי אוי היא לא בשום אופן לא רוצה את עצמה כאנטי ציונית מה יהיה ומשום לבטח היא בוגדת פשעת וחסרת לב – אפשר לחשוב שאנטי-ציונות היא ערך קדוש בפני עצמו, כאן בשמאל בארץ. להזכירכם: גם דב חנין פוליטיקאי, עד הסוף פוליטיקאי. מישהו חשב מדוע לפתע החליט חנין להציג את מועמדות לראשות עריית תל-אביב? הרי ברור לכל ילד שאין לו רבע סיכוי להבחר. מדוע אם כן החליט להריץ לעצמו קמפיין שהופך מרגע לרגע יותר ויותר מתוקשר כולל כתבות בטלוויזיה ומה לא. אין ספק שזו זכותו ומעשהו אף יפה לכשעצמו ומרענן קצת את ההגדרות והקלישאות הרצות בשטח ובייחוד בשמאל. אבל בל נשכח שיש בזה איזו פרובוקציה שהיא לא נטולת אינטרסים אישיים. ומי שחושב כך תמים במקרה הטוב. חנין אכן פרלמנטר טוב ונעים סבר ועומדות לו יוזמות ראויות. אבל הוא גם פוליטיקאי! הוא יודע מה הוא עושה ומה משמעות מעשיו והם לא נובעים רק מ"לב טוב" וכל הג'ז המקושקש הזה, כפי שמנסים כאן אנשים לציירו כקדוש או לפחות ישו. איזה שטויות בחיי. הרי כולנו מבינים כיצד הקמפיין הזה לראשות תל-אביב יתרום לדרכו כפרלמנטר וכפוליטיקאי. אנשים כאן תוקעים ביחימובץ' סיכות מורעלות כמו איזה מכשפי מגיה שחורה ומציירים אותה כבוגדת פושעת ובעלת אינטרסים כאילו חנין הוא קדוש טהור יעני איזה אלטרואיסט נטול אגו. אז יש לי חדשות בשבילכם וגם לדורר ניסן היקר, והמדליק והמוכשר: גם לחנין יש אגו ויש לו גם אינטרסים, והוא בראש וראשונה פוליטיקאי לגבינו הציבור הרחב. ומי שרוצה לצייר את יחימוביץ' כאחת שהאינטרסים עומדים אצלה לפני טובת הציבור שיצא ויבדוק את הרקודרד המרשים שצברה מאז נחברה לכנסת – יש לה במה להתגאות.
  ולכל מי שמתפלא כי אף אחד לא כתב בזכותה ולטובתה – אין לי שום הכרות איתה וקשר.
  מילה בעניין העובדה הפשוטה והטרוויאלית ששלי יחמוביץ' רואה את עצמה גם כציונית וגם כסוציאל-דמוקרטית: פה בארצנו הקטנה והחמה השמאל אוכל את עצמו ומכרסם את עצמו תוך כדי התפצלות בלתי פוסקת. זה הרי מטופש ואווילי להגדיר אדם שלא רואה ולא רוצה לראות את עצמו כאנטי-ציוני כבוגד כשלילי זו פשוט איוולת.

 69. גל. סוציאליסט מזרחי והומו

  אני המום מההיסטריה ומהקיצוניות המוטרפת של מה שנכתב פה בחלק מהתגובות. הלו אנשים! גיליתם חברת כנסת מיצטיינת שהיא גם סוציאליסטית וגם ציונית ואתם פשוט בה-ל-ם? והכי פאטתי זה שאתם לא מסוגלים שם במושבת השמאל היבבני הקיצוני שלכם להאמין שזה בכלל אפשרי אז אתם מעלילים על האשה הישרה הזאת עלילת דם כאילו היא הימציאה את הציונות בשביל רון חולדאי. קצת כבוד לדעות של אחרים, אנשים. כנסו לאתר המעולה שלה http://www.shelly.org.il ותראו כמה פעמים המילה ציונות חוזרת אצלה בלי בושה בכל הצעת חוק ובכל נאום שלה. על הציונות הסוציאליסטית שמעתם? משם היא באה ואין הזדמנות שהיא לא חוזרת על זה. הבעיה שלכם, חבורת פוסט ציונים, מנותקים, שאתם לא יכולים לסבול את הרעיון שאישה כל כך מוכשרת ואידיאליסטית עם הישגים פרלמנטריים ששמים את הדובי הירוק האפנתי החדש שלכם בכיס הקטן היא גם שומו שמיים ציונית. אז בימקום להגיד תודה שהיא קיימת אתם זורקים עליה עוגות בוץ מתוך שלולית השינאה התהומית לכל מי שהוא לא בידיוק אתם. תמשיכו תמשיכו. שיח מזרחי עלק! אין יותר מיעשרה מזרחים במדינה שמזדהים עם הדעות המוזרות שלכם.

 70. סטודנט מזרחי

  הנושא הוסט ועבר לפסים אישיים, של מי כתב מה, למה ומה היו מניעיו.

  מאידך טוענים שראש עיר לא חייב בסמליה של המדינה גם בפגישותיו
  בארץ ובחו"ל, כי הוא אדמינסטרטור לכל דבר ועניין.

  דעתי האישית, שראש עיר ובייחוד ראש העיר תל אביב מייצג את העיר
  ואת מדינת ישראל בפורומים רבים, ערים תאומות (כמדומני יש לתל אביב
  7 ערים תאומות), באיגודי מים וביוב, בניצול פסולת וכו'
  וכי מה יעשה אותו ראש עיר שאינו מכיר בסמלי המדינה בעת שיניפו
  ראשי ערים מחו"ל בדגלי מדינותיהם? ומה יעשה אם ינגנו את ההמנון?
  יאמר תסלחו לי אינני מאמין?

  אינני יודע אם זו אנרכיה או תחילתה של אנרכיה, אבל בהחלט אין בדעות
  כאלה כדי לייצג עיר ואפילו לא לאדמינסטרטור.

 71. עוקצן

  אמת, לכולם יש אינטרסים, לכולם יש אגו, לכולם יש דחפים אישיים. אבל רק מעט מאיתנו נותנים לדחפים האלה להתגבר עליהם ולהטביע את הספינה של כולנו. את באמת חושבת ששלי מאמינה שחולדאי טוב יותר מדב חנין? או שהוא ראש עירייה טוב בכלל? היא הרי לא נפלה מהשמיים. היא יודעת מה קורה בתל אביב-יפו. היא רואה את ההזנחה, את העוני, את קריסת המערכות הציבוריות, והיא רואה בדיוק כיצד זה משתלב עם המדיניות הקפיטליסטית הדורסנית שהורסת כל חלקה טובה בארץ. היא גם רואה את הכיבוש, את הזוועות, את ההפצצות, את המצור, את פשעי הצבא. היא גם יצאה נגדם יותר מפעם אחת, יאמר לשבחה.
  אז מה, נאמין לרגע שהיא הפכה משמאלנית בנפש הומיה לאחת שקופצת להמנון ולדגל? היא הרי לא זמביש והיא לא תא"ל (מיל.). בראיונות שנעשו איתה אחרי שנכנסה לכנסת, סיפרה ששקלה להצטרף בכלל למרצ או לחד"ש. אז מה קרה? פשוט מאוד. המורדת בלב ובנפש הפכה לחיילת מן השורה של הגנרל אהוד ברק. היא מקבלת פקודות ומבצעת. הפקודה היא – למטרה, הסתער, צא, והמטרה היא כל מי שקורא תיגר על המועמד "שלנו" בעירייה וכל מי שיוצא נגד המדיניות "שלנו" בעירייה. כי מה לעשות, חולדאי הוא גם מהגווארדיה. הוא גם אהוד ברק כזה, שבהשתלשלות מקרים שונה היה יכול גם להגיע לכסא שר בכיר מהעבודה. הוא גם ביטחוניסט, הוא גם ניאו-ליברל והוא גם "משלנו", ולכן צריך ליצור סביבו חגורה סטרילית, ולנטרל כל איום By all means nessecary.

 72. RS

  היא אומרת את מה שהיא חושבת. יש הרבה פוליטיקאים ממולחים יותר שחושבים אותו הדבר ולעולם לא יגידו את זה.
  אחרי שהיא אמרה את מה שאמרה כתבתי לה על אכזבתי, אולם, אני שמח שיש עוד כאלה שאומרים את מה שהם חושבים. ההתנפלות עליה – אסור שתהיה על רקע אישי, אלא בעל גוו ווכחני על העמדה שהציגה.

  אולי זה לא פוליטיקלי קורקט אבל אני מעדיף שלאומנים וגזענים יגידו את מה שהם חושבים, וככה אפשר הציבור ידע טוב יותר ולא כמו עכשיו כששולטים אנשי התאגידים שהכל אצלם נסתר ונחבא.

 73. גם ציוני וגם סוציאליסט

  סוף כל סוף יש אשת ציבור שאומרת את הדבר הכי אמיתי ונכון, וכל העדר ה"סוציאליסטי" קופץ לו מספות העור הנעימות שלו והציקצוקים מול מסך הטלויזיה כל פעם שיש כתבה או דיווח על המצב החברתי העלוב במדינה.
  הרצל (שאי אפשר לטעות בציונותו) כתב ביומניו כך: "יקבלו עליי, שאני עוסק בסוציאליזם מדיני, מה שאינו כלל רע – ובלבד שהמדינה תעשה את הישר. היינו לא תועלת של חוג או שכבה, כי אם עלייתה המודרגת של כל החברה אל המטרות הנעלות והרחוקות של האנושות".
  אז כל מי שמתבלבל ושוכח את המטרה של הציונות, כשעוד הדור שחווה את תחתית הקיום היהודי (הכוונה לשואה ולהתנוונות של העם הזה באירופה) עוד חי, ומוכן כך לחזור ולהתבולל, שיזכור שאין – ולא יהיה פה, במזרח התיכון, שוב דבר שקרוב לסוציאליזם בלי הדבקות בציונות. ולהפך – הציונות תהפוך לתנועה לאומנית פשיסטית שעניינה כיבוש וניצול אם לא תהיה סוציאליסטית.

 74. דני זמיר

  אסופת ההבלים שהוטחה פה בהתלהמות נלהבת בשלי יחימוביץ שלא דיברה- ישמור אלוהים – לפי הקודים של חלק מהמגיבים כאן, מדהימה.

  מה לא נכתב כאן באשכול הזה? שששלי תומכתב אדם ש שורף ספרים, מטרנספר ערבים כושים ומזרחים, עושה דילים עם אילי ההון, בקיצור תמצית הרוע על פני אדמות.

  חמור מזה שלי יחימוביץ הודתה שהיא ציונית ושהבן שלה הולך ליחידה קרבית. וגם על זה היא חטפה כאן כי הרי כל מה שהבן שלי עושה זה מכובד כתב פה "אבא", אני לא אגיד לו במה לבחור. נו טוב. אבא טוב- ידידי- אומר לילד שלו מה ראוי בעיניו לעשות ומחזק אותו בבחירות ראויות ואל אומר "אמן" ארחי כל גחמה של הילד. למשל, להיות ביחידה קרבית היום זו בחירה מאד ראויה כמו שההפך- לא.

  שלי יחימוביץ היא חברת הכנסת החשובה ביותר כיום בחזית המאבק הסוציאל דמורקטי בפרלמנט הישראלי והיחדיה שאני יכול הלגיד בפה מאל שהיא מייצגת אותי באופן מושלם ושאני מרגיש שהיא מבטאת את כל מה שציפיתי מנבחר ציבור מטעמי. חשיבותה נובעת מכך שהיא ציונית מחד, ומאידך שאת מאבקה לשויון חברתי וסולידאריות היא מובילה מזוית ראייה והצהרה ציונית.

  דובי חנין, פרלממטר אדיר, אינו ציוני. זהו נתון בהחלט רלבנטי. אפשר לטעון (בצביעות רבה לענ"ד) שבוחרים כאן אדמיניסטרטור ולא ראש עיר ואז להתמודד עם השאלה איך היית מצביע לו איש ימין רדיקלי אבל אדמיניסטרטור מעולה היה מציע את עצמו לראשות. התשובה ברורה.

  מה לעשות? ציונות היא צריף דל על חוף ימה של תל אביב, בית לאומי שהוא 1. עצמאי 2. ראוי 3. לעם היהודי. שלי היא מובילת המאבק ל"ראוי" על פי השקפת עולם ציונית-סוציאל- דמוקרטית לעילא ולעילא.
  מותר כמובן לנצלא ת חופש הביטוי הדמוקרטי ולהאשים את הציונות בכל מה שזז: מזיהום מי התהום והפצת האיידס ועד דיכוי יהודי גרוזיה. אבל מי שמותח ביקורת על מידת כשרותה של שלי בגלל הקשר ההכרחי שהיא עושה ביון תפיסה ציונית כרכיב סולידרי חברתי מחייב ומציע במקום תפיסה אנטי ציונית ופרו זהותית הבאה לפרק את הסולידריות מוטב שיגיד אמת על עצמו: אנ י מסייע לפירוק ולהפרטה מוחלט של החברה, סוציאל דמוקרטיה זה לא כוס התה שלי.

  לעניין עצמו אסכם ואגיד שאיני יודע איך חנין יהיה בתור ראש עיר, והוא דווקא נראה לי. אבל צריך לקבל ממנו תשובות ברורות ובהירות. מה ששלי עושה – ובאומץ רב יש לציין- גם אם היא "חוטפת" בשל כך, עוד לא ראינו מחנין. הגיע הזמן לשמוע ממך דובי חנין תשובות מפורשות: התקווה, סרבנות, ציונות. מה אתה אומר עליהם?

 75. ינון רוני

  חבורה של מנותקים שמתחזים לסוציאליסטים שלא מייצגים אותי.
  אני רוני ינון, מנהל משמרת בבתי הזיקוק באשדוד, סוציאליסט, נלחם בהפרטות יחד עם שלי, ציוני ומכיר את שלי יחימוביץ’ מהיום הראשון שלה במפלגת העבודה
  בניגוד לכם אני צריך לגרד זמן בין משמרת למשמרת כדי לכתוב את הטוקבק הזה. לכם כמו שאני רואה יש ים של זמן”.
  מה עוד אפשר להגיד על החכ”ית המדהימה והמצטיינת הזו -שיאנית החקיקה בכנסת,שיאנית הנוכחות בכנסת כמעט תמיד האחרונה לעזוב את המשכן,להספיק לשלוח מכתב או לבטל עוד גזירה על חסרי הישע .מטפלת ב 3000 פניות ציבור בכנסת,מחוברת לעובדים באשר הם(חוק התלוש,חוק חברות כח אדם,הארכת חופשת לידה ועוד ועוד) מעל לכל אידאולוגית מדהימה.תכנסו לאתרה ותבינו.

  רבים מתושבי תל-אביב נשאבו “לסערה” פנימית בעת האחרונה .מיעוטם נמצאים בשוליים שבשוליים ורחוקים מלב הקונצזוס שנות אור.וכל זאת למה ?
  אבירת איכות השילטון “העזה לומר את דעתה שדב חנין מי שאינו ציוני, מטיף לסרבנות, ואינו שר את התקווה – אינו יכול להיות ראש עיריית תל אביב.ובכן מה קרה מה יצאתם מהמיסתרים ?
  אפשר להתווכח אם חולדאי מתאים או לא מתאים להמשיך לכהן כראש עיר והויכוח לגיטימי לחלוטין זו הדמוקרטיה במיטבה .זכותה של גברת יחימוביץ לתמוך כתושבת העיר במי שהיא רוצה .אך השיח לגבי דב חנין דינו להעלם ומיד מהפרק.לאן הגענו האם הייתם מסכימים שאחמד טיבי יהיה שר הבטחון .אין כאן חס וחלילה מוטיבים גזעניים אך יש גבול דק שנחצה .אין לנו את הלוקסוס להעמיד בראשות מערכות ציבוריות כבדות משקל אנשים אנטי ציוניים שרק יגבירו את הקרעים והשסעים שכבר פשטו מזמן במחוזותינו .ראש עיר ובוודאי ראש העיר העברית הראשונה שמתוקף תפקידו ממונה על חינוך ילדנו .אני למען גילוי נאות “מודה באשמה” שחונכתי במסגרת החינוך ממלכתי לאהבת המולדת ,הגנת המולדת,ציונות,אזרחות טובה ,תרומה לקהילה בקיצור לכל מה שהוקנצזוס מחייב.במהלך השנים התוודתי במסגרת מקום עבודתי להליך הפרטה תמוה ,שלא לומר מסריח ,שלא לומר נודף שחיתות לאורכו ולרוחבו מצד המדינה .אני נסיתי בכוחותיי הדלים למנוע הליך זה בטקבוק נמרץ ובכל דרך לגיטימית אפשרית במסגרת ועד עובדי בז”ן בו הייתי חבר אך כידוע הדבר לא הסתייע בידי וכוחות ההון ושילטון עשו את שלהם .בגצ”ים קמו ונפלו ,נציגי הדורות הבאים קמו ונפלו,תנועות איכות השילטון קמו ונפלו . מיקי רוזנטל אחד שקם וכמעט נפל ,והראשונה שהעלתה ביתר שאת את הנושא שלי יחימוביץ (שותפה בכירה למאבק)מה שלא נפל זה הרוח .איך כל זה מתקשר לענייננו ?אין לנו ארץ אחרת .הקלות הבלתי נסבלת בה אנחנו מוותרים על נכסי צאן ברזל במדינתו כדוגמת הזילות בהמנון,בדגל ,בצבא שלנו ,במערכות אכיפת החוק והמשפט ,בנכסי המדינה,בחברות האיתנות המופרטות ללא תכלית ובאיצטלה לתחרות עתידית פיקטיבית.מה ישאר לנו במדינה אם חלומותיהם הוורודים של כל חברי הגיס החמישי יתממשו- עיי חורבות.חברה נמדדת בלכידות שלה ,בחוסנה בשמירה על נורמותיה,בסולידאריות חברתית ,בשמירה על סמליה ,מורשתה .אם לא נדע מאין באנו -לא נדע לאן ללכת .ותחשבו על זה.

 76. יוסי ברנע

  ראשית יש להעיר כי אני מתרשם שרשימת" עיר לכולנו" כוללת אנשים משמאל ועד הימיו ולמשל מספר 2 הוא איש ליכוד.
  לעצם ההגות האידיאולוגית, אבקש מהעיתונאיח לשעבר וחברת הכנסת בהווה להסביר לי מדוע היא סבורה כי הציונות היא עדין גורם מלכד בחברה? הרי האידיאולוגיה השליטה בישראל יצרה היררכיה של רישומי "לאום" תוך פריבלגיות מחד ואפליות מאידך. מה כל כך מאחד בכך? הרי בישראל בניגוד למקובל בעולם המערבי, לא מוכרת לאום טריטוריאלי של המדינה, הוא הלאום הישראלי. אז בהעדרו, ובהתיחסות הפרקליטות אל מי שחפצים בו כמי "שחותרים תחת יסודות המדינה", מה כל כך מאחד בתרבות הפוליטית הקיימת?מדוע אין ישראל מדינת הישראלים?

 77. איה

  כן. אני מאמינה לגמרי לשלי יחמוביץ'. בניגוד אליך אני עוקבת אחריה מאז נבחרה ואני למשל בכלל לא מופתעת מהכרזתה שהיא, אוי ישמור האלוהים, רואה את עצמה כציונית. בכלל לא. היא אמרה את זה והצהירה על כך אינסוף פעמים. וכציונית, אבוי אבוי, היא עשתה ועושה הרב דברים בקידום עניינים חברתיים ובוועדות השונות ובכלל כחברת כנסת סוציאל-דמוקרטית למופת. ואגב, לפי איך שאני רואה את עמדותיה היא בעיני סוג של פוסט-ציונית, אבל בשום אופן לא אנטי-ציונית.
  בנאדם, אל תשתמש בבורות שלך ככלי להלום במישהו. לך תבדוק תקרא ותברר קצת על יחימוביץ' לפני שאתה זורק האשמות. שלי יחימוביץ' מאז שנבחרה לכנסת ברורה מאוד בעמדותיה. היא הסבירה במאמרה זה בדיוק מדוע היא רואה בחולדאי מועמד מתאים. נכון יש הרבה בעיות בעיר הזאת, מצד שני, אתה לא יכול למחוק את ההשגים של חולדאי, ויש לו כמה כאלה, החיים לא עשויים בשחור לבן יש הרבה צבעים והטיעונים של יחימוביץ' מדוע היא לא תומכת בו לא רק לגיטמיים אלא גם מעוררי מחשבה ואמיתיים. ותזכור טוב, לחנין אין שום סיכוי להבחר ולא היה לו באף רגע סיכוי להבחר, המועמדות שלו היא הצהרה ופרובוקציה, ראויים ולגיטימיים, והוא מריץ את עצמו מכל מיני סיבות, ראויות, אך לא נקיות מאינטרסים אישיים וכד'.
  איך קרה כפי שמשתקף בתגובות המתלהמות כאן שלהיות שמאלני פרושו לא להכיר ואף לא לכבד אוי אוי כן לכבד את סמלי המדינה. נראה שלפי ציבור מסויים פה בשמאל פירושו של היותך שמאלני הוא בוז לסמלי המדינה שתחת מסגרתם אנחנו עומדים כגוף אחד, בלעדיהם איך נקרא לעצמנו מדינה. הרוח שנושבת מהתגובת כאן היא בסגנון של יאללה בוא נתפרק מהערכים הקולקטיביים שבעזרתם מתקיים בכלל המקום שנקרא "המדינה שלי" ובזכות מעשה זה נראה את עצמנו כבעלי עליונות מוסרית בקטע של, הבוז למדינה זה הכי ערכי אחי. לא ככה? אז לא. לא ככה

 78. מנותק מהבועה, מחובר לחיים

  השאלה היא לא התקווה. השאלה היא לא הסרבנות.
  השאלה היא למי נתונה נאמנותך – לסיסמאות לאומניות, או לבני האדם שחיים לידך.
  שלי בחרה בראשון, דב חנין נאמן לעניין השני.
  לכן, כל בן אדם שחי בתל אביב-יפו יצביע לדב.
  כל אלו שמעדיפים סיסמאות והסתה לאומניות על-פני בני אדם יכולים להצביע לבובת ההון החולדאית.
  ותודה לשלי על כך שהזכירה לנו כי הלאומנות היא מפלטו של הנבל, או לפחות של מי שנגמרו לו הטיעונים הממשיים.
  כך, לפחות, נחשפו פניה האמיתיים של מי שמתחזה לסוציאליסטית.
  וכאשר דב חנין ייבחר ב-11 בנובמבר לראשות העיר, עוד ניזכר בחדווה עד כמה נלוזות היו ההקנטות של שלי ועד כמה אנו מאושרים שיש לנו ראש עיר שהוא סוציאליסט ובן-אדם, ושכך הוא מתייחס גם לתושבי עירו.

 79. סמדר לביא

  חזק וברוך אהרון מדואל. עצם היותו מס' 2 ברשימה של דוב חנין מעידה על חדות האבחנה של דוב חנין, ועל גדלות הנפש התורמת והמתרימה של מדואל. מדואל מוביל זה שנים את מאבק כפר שלם, ומוכן לתרום מזמנו, רעיונותיו, וכשרונותיו למען רווחת כל תושבי העיר –(בהנחה שהוא לא יירש מההורים שלו מעונות-עובדים-קרנות-נאמנות-רנטות ושאר צ'ופרים שיש לאשכנזים ויכול לכן התפנן בפוליטיקה במקום לעבוד מסביב לשעון במירוץ אחר הפרנסה. כולי תקווה שהרשימה שהוא מוביל תזכה בבחירות. הוא אדם חד, בעל הבנה פוליטית עמוקה, ויכולת הנהגה קהילתית נפלאה!
  הגזענות האשכנזית בתל אביב היא גזענות נטו – ומכירים בה כעת גם תומכי חד"ש (קרי, חנין ושות') וגם תומכי ש"ס והליכוד (כמו אנשי ונשות השכונות שמדרום לדרך יצחק שדה, למעט המתנחלים האשכנזים של א-סמול בבצרון, רמת ישראל וכד'). כבר מיין אותה שרון רוטברד ל"עיר לבנה" ו"עיר שחורה".
  ולרשימה של חנין-מדואל – הרבה בהצלחה!!!
  שלי מותק – הציונות האשכנזית של יפי הבלורית והתואר הגלתה בערך 750 אלף פלסטינים מבתיהם (כולל טבחים ואונסים שלמרבה הצער יש סביבם קשר עמוק של שתיקה), והביאה תחתיהם חלקי חילוף מזרחיים, בעיקר מארצות ערב, תוך כדי שיחוד המנהיגות הערבית המושחתת (מתועדים בכתובין תשלומי השוחד בתימן, עיראק, איראן, מרוקו ואלג'יריה, והתיעוד מופיע גם ביצירות ה"מדעיות" של שכירי העט הפרופסוריאלים של המימסד הציוני). אם בזה את תומכת – שיבושם לך. תגידי, הבן שלך הולך במקרה לגלי צה"ל? דובר צה"ל? יחידת הסרטים של צה"ל? להקה צבאית? נגנים צעירים? ספורטאים מוכשרים? לא משנה מה, העיקר שיהיה בקרייה… שהרי כבר נאמר בכתובין שהפלנגות הלוחמות בשטח הן בעיקר מזרחים. תמיד היינו ראשונים להתנדב למען ה"מולדת" ואחרונים להנות מהצ'ופרים של המימסד.

 80. דני זמיר

  מהי בדיוק הגדרת הלאום "המקובלת" שאתה מציין בעולם המערבי?
  למה הגדרת הציונות צריכה להיות דומה להגדרה המקובלת הזו?
  הציונות היר רכיב הכרתי מאחד של יהודי הארץ הזו, והבעת עמדה המאפשרת קבלה של מי שאינ ו יהודי כי הוא חי כמיעוט שוה זכויות במדינה יהודית (שוה זכויות למעט בעניין הגירה).
  זה מאחד כי זה הסיפר המאחד ליהודי הארץ. מי שהופך את הציונות ללא לגיטימית מפרק את השיח המאחד הזה.
  למה הלאום הסורי או העיראקי שהומצא ע"י הקולניאליזם ב1919 עונה להגדרה המקובלת, לא כל שכן הידרנוט או הפלסטינאי?
  מוזר שקנה המידה העצמי שלך כלפי הציונות לא קיים כלפי שכניך הערבים. להם מותר לההיות לאום מופרך מומצא ומדומיין ולנו אסור.
  לציונות יש סיכוי ותקומה רק אם תשמר ותלחם על מה שבפועל הזניק אותה בשנות ה 20 תפיסת עולם חזונית סוציאליסטית. אין תקומה לציונות ללא תפיסת עולם סולידרית, תכניסו את זה חזק חזק ללב ולראש או פשוט תקשיבו לשלי.

 81. סטודנט מבאר שבע

  אחרי שהודית בפניי ועשרות אחרים שאת חוברת לחולדאי כי הוא "מכפיל כח" במפלגת העבודה, הפסקת להיות פוטנציאל לסוכן של שינוי במפלגת העבודה. מי שחובר לאדם בעל השקפת עולם ימנית-כלכלית כה ברורה בשביל כמה מאות קולות מתפקדים הוא לא תקווה ולא גורם לשינוי. הוא סתם פוליטיקאי קטן שלא ראוי לאהדתי ותמיכתי.

 82. דני זמיר

  אם היו 750 עד 800 אלף ערבים שהתגוררו בארץ ישראל ב48, ונשארו כאן אחרי המלחמה כ 300,000 אז איך בדיוק גורשו 750,000?
  עד כמה שידוע לי מעולי ארצות האיסלאם במשפחתי הם היו ציונים לעילא ולעילא ועלו לפה מתוך בחירה.
  וסתם ככה בשביל העניין: את יכולה לציין דברים חיוביים שהציונות ביצעה ושגם עולי ארצות האיסלאםן נהנו מהם? (נגיד: מעמדה של האשה?)

 83. סוציאליסט ציוני לשעבר

  יסבירו לי הסוציאליסטים הציונים, איך אפשר לבנות סוציאליזם מתוך הווילה בג'ונגל. איך אפשר לבנות סוציאליזם במדינה שכבר 60 שנה כל ממשלה וממשלה בה מקבלת פקודות ישירות מהמעצמה הלא-מאוד-סוציאליסטית שהיא ארה"ב (ולפעמים אנגליה וצרפת, בשביל הגיוון). איך אפשר לבנות סוציאליזם במדינה שכולאת מנהיגים סוציאליסטים כשהם מדברים ערבית, ומפטרת אותם ורודפת אותם כשהם מדברים עברית? ובכלל, למה תושבי האזור צריכים אותנו בשביל לבנות סוציאליזם? האם הם לא מסוגלים לקרוא מרקס לבד? בשביל מה הם צריכים את היהודי האירופאי המשכיל? הם הרי יודעים הרבה יותר טוב מרוב היהודים איפה מרוחה החמאה ומה ארה"ב מחפשת כשהיא מפציצה את בגדד. הם לא מסוגלים להקים קואופורטיבים ולעשות מהפכה לבד (רמז: הם כן, ואז צה"ל שולח מפציצים)?

  חוץ מזה, אם הציונות היא סוציאליסטית והסוציאליזם כרוך בציונות, מה יקרה כשהיהודים יהיו 49.9% אחוז מאוכלוסיית הארץ? האם אז תמות התקווה לסוציאליזם?

  כמו שאמר אדם חכם, מאחורי כל שמו"צניק מסתתר טראנספריסט.

 84. אירית

  המילה "ציוני" כבר ריקה מתוכן זמן רב, והמאבק דומה קצת לאינקויזיציה, לדעת מה "הרגש" של האדם בקשר לאותו מונח דביק, במשמעות של "נכון, עשינו הרבה פשעים אבל אני רוצה שתגיד שאתה אוהב אותנו". זה כל מה שעולה מהדיון פה ולא רק פה. נאמנותו של אדם לשבט, בזמן האחרון, קשורה ליכולתו לאמר בלי לרעוד שהוא אוהב את הציונות או משהו כזה, במשמעות של "אפשר לסמוך עלי שאני אחד מהחברה". ותו לא. מי שלא מוכן להישבע בססמא הריקה, נחשב בוגד, ומשלם על כך ביוקר רב. זה דומה קצת לקעקוע של כנופיית פשע, המסמל נאמנות בלי קשר לאידיאולוגיה, או יותר נכון אמינות לשמירת פשעים במשפחה. אם מגרדים טוב את הקעקוע ששלי נשבעת בו, נשארים באמת סמלים ריקים, כמו שיר כלשהו שאף אחד לא מבין את המילים שלו חוץ מיהודי במילעיל משונה, וצה"ל – שהוא בעצמו כבר משרת אינטרסים של מעצמות זרות במישרין. מי שכופר בסמלים, חשוד ובצדק כאחד שעלול להלשין למשטרה על הכנופייה.

  נידמה לי לכן, שהויכוחים פה הם בזבוז אנרגיה מזמן. אולי כדאי גם לדב להכריז בטכס פומבי, הכולל הלקאה עצמית (עשורה) עם שוטים על הגב העירום, שהוא בעצם מקשיב במקלחת להתקווה ונהנה, וגם "אוהב את צהל". או אז הוא רשאי גם למכור את המדינה לכל דכפין, ובלבד שימשיך לשאת את הסמלים. מי שלא עושה את זה נותר רעב ומחוץ למחנה.

  אל תען כסיל כאיוולתו, ראוי מאד לימים אלה.

  משקף את הלך הרוח הזה הוא האידיאולוג "סמולן" ובצורה מתונה דני זמיר, שממש "כואב לו" שאנשים לא "אהבים את הצינות" ולא רואים משהו חיובי בה, כאילו מדובר בבחורה צולעת שנעלבת אם לא רואים את חינניותה. שלי יחימוביץ מבטאה את הקונסנזוס של הטובים כביכול, אלה המבכים את אבדן הערכים, ותולים אותו באבדן "הציונות" כי פעם היו אומרים בלעג "ציונות" על כל "מעשה טוב" כמו להעביר זקנה את הכביש. הבדיחה והסלנג הפכו למציאות "הגותית", ויש את פרופסור דיסקין שהעניק לזה משנה עומק, וגם "שיניים" (מעצרים באישון לילה של הכופרים בעיקר). לכנופיה הציונית גם לא איכפת אם כולם יהגרו לאמריקה, העיקר שיבכו בהאזנה לתקווה ויאהבו את צה"ל, עד הסוף. כי זה בעצם העיקר ולא ציון, העיקר הוא המשמעת בתוך השבט להיררכיה הקיימת, שהרקיבה והסאיבה ומכינה את האליבי (וחשבונות הבנקים בחו"ל) לקריסה.

  הכנופיות רוצות גם שתגידו שהם נחמדות, יאללה תגידו. חבל על הזמן זו התשה מכוונת שבינתיים בחסותה נעשים הדילים הגדולים שיקבעו את העתיד (נדלן תקציבים מחטפים).

 85. נכנס

  לכל המגיבים ההמומים מהשמאלנים האלה שלא שמים לב לגברת המופלאה, ותרומתה החברתית, ומשתלחים בה ללא כחל ושרק. אנחנו מבקרים אותה בגלל שאנחנו סופרים אותה. בגלל שאנחנו מעריכים את פועלה. לאף אחד כאן לא ממש איכפת אם היא ציונית או לא. אם זו אמונתה זו זכותה. הבעיה מתחילה כשהיא מנסה להדיר אנשים אחרים שפעולתם לשיח ולעשייה החברתית חיונית לא פחות משלה. סוציאל דמוקרטיה של היום איננה רק זכויות עובדים, אלא גם אקולוגיה, זכויות דיור וכו'. דב חנין הוא חבר הכנסת המרכזי הפועל בתחומים אלו. ההתמקדות בעמדותיו ביחס לציונות – שממש אינן במוקד פעילותו – הן קנטרניות. בנוסף, התמיכה ברון חודלאי היא תמוהה ביותר ביחס לפועלו האנטי חברתי המוצהר. לא היינו מגיבים כך לדבריו של חבר כנסת אחר, אבל שלי הפתיעה אותנו, ולא לטובה.

  אני מניח – וסליחה שאני מדבר בשם רבים – שכולנו היינו רוצים לראות גם את שלי וגם את דב חנין ממשיכים בפועלם המבורך ומעודדים עוד רבים כמותם להיכנס לפוליטיקה.
  הביקורת עליה לגיטימית ביותר.

 86. יובל הציוני סוציאליסט

  הציונות הסוציאליסטית היא הסיכוי היחידי לחיים בשיויון ובכבוד לתשובי השכונות, למזרחיים, לרוסים, ולערבים ולעשה לכל המעמדות והעדות שהם לא אשכנזים מעמד בינוני גבוה. טועים כל אלה שחושבים כי הסוציאליזם האנטי ציוני הוא שיביא לכל השכבות הללו את הבשורה המצופה ומקווה לשיויון ולשגשוג. מדוע? כיוון שהציונות מטילה בתוכה חובות על היהודים, חובות כמו שיויון ערך העבודה, צדק חברתי, יחס הומני ואנושי לאחר. כל זאת כולל הקמת מדינה ופעולה למען העם היהודי והערבי הנמצאים היום במדינת ישראל. כל האנטי ציוניים תומכים (מבלי משים אולי) בקידומם של כוחות ריאקציה אשר יטביעו את האזור כולו בדם ודמעות.ואז נראה מה יעשו אותן אוכלוסיות לאחר שמדינת ישראל תעלם. אל תוותרי שלי על הציונות והסוציאליזם. אנחנו איתך.

 87. אנונימי

  באיזה אופן היא מלכדת?

  בגזילת הרש, בדיכוי, בתותח הקדוש? בואדי סאליב? בקטמונים? בגזילת כספי ניצולי השואה? בניצול השואה לדיכוי?
  בחרחורי מלחמות ? במושבה כנרת , בכך שבקיבוצים במשך שנות דור היתה הסתה אנטי-מיזרחית ולא התקבלו ערבים, דווקא לא-יהודים התקבלו, אם היו בעלי חזות אירופאית, הגזענות הזו הפכה עתה ל"לכידות ציונית" כאילו דרישת סף .

  אפשר לדבר על ישראליות , שיכולה לכלול ערבים דרוזים ומי שאינו יהודי, אבל דובר את השפה חי פה ומזדהה , אבל לכפות ציונות שהיא כשלעצמה פירכה , חסרת שחר , על ציבור שלא יכול לקבלה מעצם קיומו ומעצם זהותו , זו כשלעצמה דרישה גזענית וסוג של דיכוי, הפטרת משפט כמו "שיויון" כאשר הציונות מסמנת מה נדרש כדי להיות חלק מקבוצה שתקבל מהמיסד היינו ציונות היא חוסר שיויון, היינו להצטרף לאיזה קולקטיב אמורפי שגם הוא בתוכו מפוצל ולפיו לקבל את הזכויות זו כבר ברמת התעללות שאולי כן יתקבלו, אולי לא.

  אני לא מאמין ששלי יחימוביץ עיוורת בכזו מידה, היא עשתה בחירה , בחירה שמבחינת מפלגת העבודה היא בחירה מוכרת בחירה של חלק מנסיון לשרוד תחת הנהגה של מנהיג ימין , ביטחוניסט שקנה את תהילתו בחיסולים ,"ראיתי את הלבן בעיניים" זו בדיוק האמת העירומה . שהיא חייבת להצהיר הצהרת נאמנות קולקטיבית מהסוג המתבהם "לכידות ציונית" כדי שיהיה לה סיכוי להתברג לתוך הכנסת הבאה, האמירה הזו שלה היא פנימית לכאורה , נועדה לסתום את הפה למשמיצים מתוך מפלגת העבודה שיפטרו אותה ב"האשמה" שאינה ציונית , היא חיסלה את האפשרות הזו, מי שיחשוד ששלי לא ציונית יקבל את הדיון הזה כ"הוכחה" ושלי תקבלי עוד קאדנציה בכנסת, אולי .

  הלכידות הציונית היא הגדרה גזענית שנוטפת ממנה צדקנות , מי ייתן שמפלגת העבודה תשלם מחיר על ה"לכידות הציונית" שהיא דרישת סף גזענית שלא קיימת בשום מפלגה בעולם שמתיימרת להיות סוציאל דמוקרטית.

 88. דני זמיר

  זה נכון שהשילוב ציונות וסוציאל דמוקרטיה לא קיים בשום מקום בעולם.
  הנקודה היא שציונות לא קיימת בשום מקום בעולם.
  ואירית את יכולה להמשיך ולהתנשא עלי, אבל לפחות תהיי נאמנה למה שכתוב. מתקיים כאן אשכול של התגוללות והסתערות על שלי יחימוביץ ובסוף את באה וכותבת ההפך, כאילו שבאשכול הזה "הציונים" (הלא קיימים=קבוצה ריקה לשיטתך) הם התוקפים.
  לא צריך את האהבה שלך ולא צריך את האישור שלך לדיעות שלי כציוני וכסוצאיל דמוקרט וגם לא מזיז לי איך את מגדירה אותי, האשכול הזה עוסקבסופו של יום בדבר אחד: הרבלנטיות של עמדה פוליטית של מועמד לראשות עיר לבחירתו, והזכות של אדם להיות סוציאל דמוקרט וציוני.

 89. ד.ר

  כמדומני "סוציאליזם", לפחות אותו סוציאליזם של מרקס והחבר'ה, הוא "שליטת העובדים על הייצור". אין לזה קשר לערכים, נורמות, הקרבה, עזרה לזולת או שאר המילים המאוד יפות האלה שקיימות גם בדיקטטורות פאשיסטיות (עם קווי צבע ברורים שאומרים למי צריך "לעזור" ומי צריך לקבל בעיטה בפרצוף). הרעיון הזה הופך תורה מדינית מרתקת ושימושית כמו הסוציאליזם לעניין של שיעור "מחויבות חברתית" שמטילים על תלמידים בכיתות י"א.
  אז סוציאליזם משמעו שליטת העובדים, וכל ממשלות ישראל לדורותיהן תקפו את הקונספט הזה בדרכים שונות ומשונות. היו הדרכים היחסית-מתוחכמות, בהן בונים ארגוני קש וקוראים להם "איגודי עובדים", למרות שבפועל הם היו 100% תחת שליטה של המדינה והמפלגה הלא-סוציאליסטית בכלל. והיו גם הדרכים הפחות-מתוחכמות, שתפסו כיוון בערך ב-30 השנים האחרונות והן למסור את נכסי הציבור למליונרים מהארץ ומחו"ל ולחסל את זכויות העובדים. אין צורך לומר כמובן שגם הדרך היחסית-מתוחכמת וגם הדרך הפחות מתוחכמת זורקות זין (סליחה על הביטוי) על כל מי שלא שייך למועדון היהודים האשכנזים, כי הרי סוציאליזם זה לאדם הלבן בלבד.

  וצודק המגיב שאמר שלפי הציונות הסוציאליסטית, ביום שיגיע שבו היהודים יהיו 49.9% מתושבי הארץ יקיץ הקץ על הסוציאליזם. רעיון שמהווה עיוות מוחלט וגרוטסקי של הסוציאליזם.

 90. עוד סוציאליסט מזרחי (והומו!)

  למגיב "גל", הציוני הסוציאליסט ההומו.

  ללא ספק לשלי יש הישגים ששמים בכיס הקטן את דב חנין. לשתוק שתיקה רועמת בזמן שהגנרלים הציונים מחסלים אלפי לבנונים ומטילים חורבן על מדינתם, ועל הדרך גם שולחים כמה מאות חיילים למותם ולחטיפתם, זה בהחלט הישג מדופלם, שראוי להיכתב בדברי הימים הסוציאליסטים. גם להצטרף למפלגה הביטחוניסטית ביותר בישראל, טעימה ממעדניה והנאה ממנעמיה תוך ברבור אפולוגטי על "לשנות אותה מבפנים", זה סוציאליזם בס' רבתי. גם להמשיך לשבת בשורות המפלגה הזו בזמן שהיא מסייעת להעביר את אחד התקציבים האכזריים והסחטניים ביותר בישראל של השנים האחרונות (לא לפני שמבטיחים שהפנסיה התקציבית לקצינים לא תקוצץ חלילה), זה סוציאליזם הירואי. וכמובן, גם לתקוף באופן קטנוני ונלוז את אחד חברי הכנסת הפורים והמוצלחים ביותר שהיה לנו, תוך הגנה על עסקן תל אביבי קטן שמצטיין בלמכור את השכונות לנדל"ניסטים, זה הדבר הכי סוציאליסטי מאז מהפכת אוקטובר.

  כל זה הוא סוציאליזם אדום-אדום, וכל מי שאומר אחרת הוא פישר קטן שדואג רק למפלגה שלו ולמושאי ההערצה שלו, שהוא החליט שהם טובים ואף אחד לא יקח את זה ממנו.

  הפוסל במומו פוסל. מכיר את הביטוי?

 91. עוד סוציאליסט מזרחי (והומו!)

  דב חנין נכח ואף נאם במצעדי הגאווה האחרונים בחיפה וירושלים. איפה שלי היתה? היא כנראה לא קיבלה אישור מהגנרליסימו להסתובב ליד הפייגעלאך האלה, שאפילו מעיזים לחשוב פעמיים לפני הגיוס.

 92. יוסי ברנע

  אתה מתווכח עם עצמך ולא עמי. לא כתבתי דבר על מדינות ערב ואני גם לא רואה אותן כמופת לא למדינות לאום וגם לא למדינות דמוקרטיות. לעצם העניין, אזרחי ישראל הם לא בגדר הלאום של המדינה והלאום של המדינה לא כולל רק את אזרחי ישראל. אתה מכיר עוד מדינות במערב הדמוקרטי שהן כאלו? שנית, האם באמת כל אזרחי ישראל הם שווים? האם האבחנות הן רק בכניסה לישראל? ואם מדוברים על התאזרחות, מדוע צריך מי שמוכר כיהודי לקבל למעשה אוטומטית אזרחות ישראלית? מדוע שלא ישבע אמונים? ידע שפה? יבחן על ההיסטוריה?

 93. איה

  ההודעה הקודמת שלי הופנתה לעוקצן. לא לגל. לעוקצן !!

  מתנצלת

 94. רונן

  הפוסטים המצויינים של סוף השבוע, מאייבי נתן לטלי פחימה, ממרטין לותר קינג למלקולם X, הם רקע מצויין למכתבה של שלי יחימוביץ', שביקשה לקלל ונמצאה מברכת, כי הנה זכינו לדברים מדוייקים ואמיתיים: הערבים אינם חלק מעולמה והעיר יפו אינה מעניינה [אלא אם מדובר במסיבות גן אצל השגריר הצרפתי או הדני]. אז כיוון שאנחנו בסופשבוע של העוקץ-המעלה-נשכחות, הרי עוד שירות לשלי יחימוביץ ודומיה:

  קוּם הִתְנַעֵרָה עַם חֵלֵכָה
  עַם עֲבָדִים וּמְזֵי רָעָב
  אֵש נְקָמוֹת הַלַּב לִחֵכַה
  לִקְרַאת אוֹיַב הִכּוֹן לַקְרָב.
  עוֹלָם יָשָן עָדֵי הַיְּסוֹד נַחְרִיבה
  מִגָּב כָּפוּף נִפְרוֹק הָעוֹל
  אֶת עוֹלָמֵנוּ אָז נָקִּימָה
  לֹא כְלוּם מִתְמוֹל,
  מָחָר – הַכֹּל.
  זֶה יִהְיֶה קְרַב אַחֲרוֹן בְּמִלְחֶמֶת עוֹלָם
  עִם הָאִינְטֶרְנָצְיוֹנַל יַעוֹר, יִשְגָב אָדָם

  רק לנו עמלי כפיים
  רק לנו עמלי היקום
  האדמה וברכתיה
  ולכל הולכי בטל לא כלום
  אין רב ריבנו ומושיע
  לא אל, לא מלך, לא גיבור
  בזרוע נטויה נבקיע
  אנחנו דרך אל האור
  זה יהיה קרב אחרון במלחמת עולם
  עם האינטרנציונל יעור ישגב אדם!

 95. באר שבעית

  אתם פשוט מגזימים. משחקים אותה התגלמות המוסר עלי אדמות. מתרפסים בפני עמדותיו של חנין כאילו היו בהם דבר של ממש. שלי יחימוביץ אם במקרה את קוראת את התגובות דעי לך שאת מקבלת תמיכה עמוצה מהרחוב. אנחנו מעריכים את פועלך מאודץ עזבי את הפלצנים הללו ה"פססטים" למיניהם. את מצויינת. תמשיכי כך

 96. עוקצן

  הטיעון של שלי מדוע היא לא תומכת בדב חנין הוא פשוט מגוכח. הרי מה שהיא אומרת, זה שבעצם דב חנין "בחור טוב", אבל זה שהוא לא עומד בתקווה ותומך בסרבנות של בנו (שזה פשוט לא נכון, אבל סנאטור מקארתי לא נותן לעובדות לבלבל אותו) זה נורא לא "יצוגי", לכן צריך לשלוח את משטרת הדודות הצצקניות לעשות לו "נו נו נו" ולא לתת לו לנאום בטקס יום העצמאות אה סליחה להיות ראש עירייה. ואגב, מה נלין על דב חנין? גם אם היה אויב הציונות מספר אחד, איזה אחוז של התל אביבים לא רואים עצמם מזוהים עם הציונות? אז קודם כל יש 20%~ של תושבים ערביים. אבל אותם לא סופרים. לא נורא, הם כבר רגילים. אבל יש עוד אלפי תושבים אחרים שלא רואים עצמם חלק ממפעל הנישול והכיבוש שמתרחש כאן 60 שנה פלוס. כן, מפעל נישול וכיבוש. אולי נקודת המבט הטובה במרכז הארץ מאפשרת לאנשים לראות את זה. על רקע זה הייתי אומר שדב חנין הוא יותר מייצוגי, בדיוק כמו שלופוליאנסקי הוא יותר מייצוגי לירושלים, כמו שהיא נראית היום.
  והקטע הכי מכעיס? דברי ההלל לחולדאי. היא הרי יודעת, כמו שמגיבים כאן אמרו, שהוא ראש עירייה מחורבן. אבל הוא "אונזערע", הוא מהחבר'ה הטובים, ולכן צריך להגן עליו לא משנה מה הוא עושה. כמו שצריך להגן על אהוד ברק, המפריט הגדול ממגדלי אקירוב, למרות שהמאבק האחרון שלו על התקציב היה בעיקר על מספר הטנקים שיסובסדו על ידי מערכת החינוך והרווחה. ממש חברתי דגול, תיכף עולה על בריקדות.
  שלי יחימוביץ' פשוט יצגה כאן את כל מה שרע בארץ הזאת. הלאומנות, המחויבות לסמלים ריקים על חשבון מדיניות (ראי את המכתב של רמי הוד באתר "עבודה שחורה"), הצצקנות, המקארתיזם, הגזענות ה"לייט", והכי-הכי, הדאגה לאנשי שלומנו, ושישתקו האחרים.

 97. דני זמיר

  התרחקנו מאד מנושא האשכול אבל אם שאלת: כן, הרעיון של הוספת מבלן קללבת האזרחות ראוי, כל אזרחי שיראל שוים פורמלית, מהןתית כמבון שלא וזהו אחד מהמאבקים העקביים שמוטלים על אנשים עם תפיסת עולם כמו שלי, ולמה אירופה יותר רלבנטית מהמזרח התיכון?

 98. אנונימי

  את שלי אפשר בלי לעשות עוול גדול להכניס לאותה משבצת עם למור לבנת , כמובן ששלי "רגישה" יותר לענייני חברה נו בכל זאת היא צריכה לשלם מס שפתיים עבור ההצגה או הפראסה הסוציאל דמוקרטית במפלגה הבורגנית שבראשה עומד מחסל דגול וימני כמו אהוד ברק שהקשר שלו לסוציאל דמוקרטיה מוכר וידוע חוץ מלו עצמו .

  שלי יחימוביץ לא היתה נבחרת לכנסת הבאה ממקום שאינו ציוני פופליסטי שנאמן לקו הבורגני של האבודה ודרכה המיטרליסטית מאז ומעולם, אל נשכח שרוב המלחמות חורחרו מתוך מפלגת העבודה, כמו גם הכיבוש וההתנחלויות, זה הבית של שלי יחימוביץ, גם במלחמה האחרונה היא לא צייצה , מי שמצפה ליותר כנראה חי באשליה , ולא ברורה האכזבה , לא ברורה האמונה שהאבודה היא בית סוציאל דמוקרטי, זה לא הולך יחד עם פואד או ברק , ולא עם איילון אפילו , זו אמירה ריקה ליחס לאבודה רצון לשיויון אזרחי, היא מראשיתה חיה על אפליה על ההדרה של ציבורים.

  יש הפצה של אינפורמציה אולי נכונה אולי לא כי שלי שנים הצביעה לחד"ש , שלי לא התייחסה לכך, אם זה נכון שלי היא אופרטוניסטית מהסוג הכי גרוע שיש ואסור לתת בה אמון בשום דרך .

 99. יובל הציוני סוציאליסט

  הדיון כאן סטה מאד מהנושא, לדעתי לפחות.
  השאלה העמוקה היא לא אם דב או חנין או רון חולדאי מי מהן מתאים להיות ראש עיר שגן זו שאלה חשובה על אופיה ומהוהתה של מדינת ישראל.
  לדעתי, כמאמרו של מרדכי מרטין בובר "ארץ ישראל חייבת להיות סוציאליסטית" ושני הקטבים הללו, ציונות מצד אחד וסוציאליזם מצד שני הם קצוות ללא הפרד. טול מהציונות את הסוציאליזם והפכתה אותה לתנועה גזענית. קח מהסוציאליזם את הציונות והפכתה אותו או לקומוניזם חסר פנים ודורסני או, בדוגמאת המהפכה של 1917 שבה היהודים הם אלה ששילמו את מחיר המהפכה הסוציאליסטית.
  שלי, כולנו איתך. מי יתן ותמשיכי להיות ציונית וסוציאליסטית. זוהי דרכנו לעתיד.

 100. רפי

  חברים יקרים,

  קודם כל בנימה אישית; קראתי את התגובות ופני התכרכמו מפני שרובן הראו על אובדן דרך מהותית והתפוררותו של כיוון שפוי רציני ואחראי שבזכותו הצלחנו לבנות כל מה שנבנה כאן במשך יותר ממאה השנים האחרונות.
  הדבר השני המטריד הוא שטף המילים והפירוש המוטעה של המושגים, דבר היוצר בלבול שעלול להוביל לעשיה שסופה יהיה אסון.

  ועתה לעניין (עד כמה שניתן להסבירו במדיה המצומצמת שלהטוקבק);

  הגדרת הציונות כדבר שלילי, בורגני וימני נעשתה לאורך השנים על ידי שני זרמים, הראשון היה זרם ימני, שראה את תפקידו העיקרי של הציונות ביצירתה של תנועה לאומית ככל העמים, נכסנית ושוביניסטית מעיקרה.
  השני היה זרם שולי שקרא לעצמו קומוניסטי/פרקציה וכיו"ב ועיקר ענייניו היה בתיאור כל הציונים כמקשה אחת, ימנית בעיקרה, שתמיד בנייתה פגעה במישהו.

  הדבר המשותף לשני הזרמים הללו היה ששניהם היו שוליים יחסית במעשה הבניה, אותו הם הותירו לזרם המרכזי בציונות – תנועת העבודה. שנסיונה העיקרי של זו היה בבנייתה של חברה שמצד אחד תתן פתרון אמיתי לקיום בטוח לעם היהודי בבית משלו והשני שבית זה יהיה צודק הן כלפי פנים והן כלפי חוץ. כל אחד משני עקרונות אלו אינו שלם ללא השני, פתרון מדיני לעצמאות העם היהודי ללא חזון חברתי צודק יצור עוול מיותר ופתרון חברתי שמותיר את היהודים תלויים בחסדיהם של אומות אחרות, נדים בין התבוללות והשמדה לאורך כל הדורות נוסה כבר ונגמר באירופה העשנה, אפשר לשאול את חברי הבונד, את אלקינד שירד עם מגדוד העבודה לוייה נובה.

  היטיב לנסח את גבולות התיחסותה של תנועת העבודה ברל כצנלסון בנאומו באחד במאי 1938;
  "איננו מתנכרים לעולם וליסוריו, אך רוצים אנחנו כי העולם לא יתנכר לנו וליסורינו. אנחנו חיים את חיי העולם, אך איננו מתבטלים מפני חייהם של אחרים. אנחנו עומדים תמיד הכן להושיט יד-אחים לכל מעונה ונלחם על חירותו ועל גאולתו, אך איננו מסכימים ולא נסכים לעולם לראות את מלחמתנו אנו על חירותנו וגאולתנו בשורה השניה במעלה. ואם לא תמיד משתף אותנו העולם בשמחה, הרי תמיד שותפים אנו באבל. ובאבל שרוי עתה העולם, ובאבל עטוף גם חגו של העובד." (ברל כצנלסון, לאחד במאי 1938)

  בשנים האחרונות זרם מרכזי זה, שהוגיו בנו את רוב מה שנבנה כאן ואשר חסידי ז'בו מכאן ווילנר מכאן עומלים עתה על הריסותיו נמצא תחת מתקפת השכחה נוראית, חשוב לימנים ולאנטי ציונים להעלים אדם כברנר, מנהיג כברל כצנלסון, הוגה כארלוזורוב, לטשטש את דמותו החברתית של הרצל, את תובנותון הציוניות סוציאליסטית של בורוכוב ורבים אחרים. הם אינם מכירים אותםואת כתביהם, חבל כי חלק גדול מתורתם רלבנטי כיום כפי שהיה אז ואולי אף יותר.

  הציונות היא נסיון להגשים רעיון של חברה טובה בתוך עם מפורד ומבודל, אובד עצות, דבר זה איננו סותר שלום וחיים בשלום עם עמים אחרים, וזו הדרך היחידה לסוציאליזם אמיתי שמעולם לא הוגשם בצורה מוצלחת אחרת.

  אלו המתגדרים בתואר סוציאליסטיים בכל התגובות אותן קראתי פה לא יצליחו גם אם ינסו, למצוא דוגמא לבניה סוציאליסטית שמתקרבת לעשירית ממה שנבנה כאן במאה השנים האחרונות; הקיבוץ והמושב, ההסתדרות, מושב העובדים, הקואופורציה על צורותיה, תנועות הנוער, כח המגן על גלגוליו השונים. הם גם יודעים כי הזהות שלה הם קוראים קוסמופוליטית שייכת רק להם ורלבנטית רק למעטים מהעם הזה ומעמים אחרים. העם בציון ומצוקותיו של העם היהודי לא מעניינות אותן, רבים מתוכם המצרים על העוול שגרמה הציונות לא מוכנים לתקן אבל עם אחריות, המילה אחריות איננה מרכזית בכל תפיסת עולמם. אני חושש כי רבים מתוכם את הדרכון שלהם כבר הכינו.

  אל תפולנה רוחכם, חברינו המשתאים מהתגובות שנכתבו כאן, אנו מצויים בתקופה שבין השמשות, וצפוי כי בתקופות אלו יגברו קולות כמו שנראו כאן, זכרו כי מעולם לא היו אלו רוב וכי בנייה נכונה עקשנית וערה תוכל אולי לגול את האבן מפי הבאר.

  מילה אחרונה, תחזקנה ידיך, שלי יחימוביץ', כל הכבוד על היכולת שלך לקרוא לתינוק בשמו, צריך יהיה ללכת דרך ארוכה של בנייה על מנת לשנות את המצב והפורענות (קודם כל הרוחנית) הזו מעיקרה וצריך להתעקש על האמת המשולבת של הציונות הסוציאליסטית משום שרק בה יש סיכוי לפתרון המצב, צריך יהיה להלחם באנטי ציונות הפושה במחנה החברתי משום שהיא הדואגת לכך שלעולם לא נהיה כאן כוח משמעותי שיוכל לשנות ולבנות מחדש את מה שעמלו ועומלים רבות כדי להרסו.

 101. אחד שמבין

  ח"כ שי חרמש מ"קדימה", איש קיבוץ כפר עזה, קורא ב"זמן תל אביב" לתושבי תל אביב לתמוך בדב חנין.

  מה קורה כאן? שי חרמש הפך לאנטי ציוני?

  ואולי קריאתו מדגימה עד כמה מגוכחת הכנסת "מד הציונות" למערכת הבחירות?

  כנראה שלשלי יחימוביץ ברור שכל דיון על חולדאי מוביל ליחסו המתנשא והאלים כלפי קבוצות אזרחים שהיו אמורות להיות בסיס התמיכה שלה עצמה. אז במקום להתמודד בויכוח מהותי על יחס זה היא הגיעה ל"ציונות".

 102. יעל

  כשמסתובבים בצהלה, מעוז אביב, רמת אביב, אפקה והסביבה בולטת מאוד ההשקעה בטיפוח השכונות: הכבישים רחבים, הגינות גדולות. אזורים מוצלים, גני שעשועים גדולים, ההשקעה של רון חולדאי בשכונות האלה גדולה לאין ערוך מהשכונות הדרומיות.
  אני לא גרה בת"א ואפילו לא מכירה את דב חנין אבל לקשור כתרים כאלה לרון חולדאי זה קצת מוגזם.

 103. משה

  תסביר לי בבקשה מה יקרה ביום שבו היהודים יהיו 49.9% מתושבי הארץ. האם אז ימותו התקוות לסוציאליזם?
  זאת נקודה שהזכירו מגיבים אחרים אבל אני רוצה להתעמק בה.

 104. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מה הטעם במעשה הבנייה, אם רוב תושבי הארץ המקוריים הודרו ומודרים ממנה א-פריורי?

  בכל מקרה מהבנייה המפוארת שלכם נשארו רק בניית מלונות חמישה כוכבים על הטיילת ביפו.

 105. יוסי ונטורה

  באיחור קראתי את הטור של ח"כ שי חרמש (קדימה) הקורא להצביע עבור ח"כ דב חנין בבחירות לראשות עיריית ת"א-יפו. האם גם ח"כ חרמש הצטרף למחנה ה"אנטי ציוני"? האם הגב' יחימוביץ, בודקת האם ח"כ חרמש עומד דום בעת שירת התקווה? האם הוא בכלל שר את ההמנון הלאומי? ומה עם הילדים של ח"כ חרמש… האם הם משרתים? האם הם משרתים ביחידה קרבית או שחס וחלילה מתנגדים לכיבוש? הייתי מציע לח"כ יחימוביץ להפעיל מייד את משטרת המחשבות כדי לבדוק האם הקיבוצניק חרמש עומד בקריטריונים הנהוגים במדינת ישראל כדי להתמודד על משרד כלשהי. הרי ידוע שאוייב עשוי לצוץ לפתע במקומות הכי פחות צפויים. והואייב הקומוניסיטי, לימד אותנו הסנאטור האמריקאי מקארטי, הוא הקשה מכולם.

 106. יוסי ציני

  מה הסיכוי של שלי יחימוביץ להבחר ללא מד הציונות, אומרים שהצביעה לחד"ש , גם לחד"ש היא הצביעה כ"ציונית סוציאליסטית" או שאז היא היתה רק סוציאליסטית, מתי היא הספיקה להפוך לציונית דגולה?

 107. דוד

  יותר מהכל זה נשמע לי כמו פעולת הדרכה בנוער העובד.