כיצד צריכה אחותי להגיב

יוסי דהאן

המאמר הזה של Riazat Butt פורסם לפני מספר ימים ב"גארדיאן" ועורר תגובות רבות, הנה תרגום חופשי של המאמר Turning the tables

"בשש השנים האחרונות אחותי לובשת צעיף המכסה את פניה. היא גרה בבירמינגהם, מקום שבו נשים עטופות בשחור הוא מראה שכיח, אולם המראה הזה חריג הרבה יותר בסאות`המפטון, מקום בו מתגוררים הוריי ושבו גם אני מתגוררת, מקום שבו בסופי שבוע אחותי כונתה "אשת הנינג`ה". העלבון הזה אינו הפוגעני ביותר – "טרוריסטית מזויינת", "אוהבת את אוסמה" – הם עלבונות שהופנו כלפיה במהלך השנים.  אולם אלו לא היו הכינויים שהטרידו אותה ואותי.

כאשר התעמתנו עם האיש שאמר את ההערה הוא הכחיש שהוא אמר אותה, למרות שהוא אכן אמר את ההערה הזו כשהוא חלף לצידי. אחותי קראה לו "קנאי שקרן", שזה כל מה שהיא הצליחה להביא את עצמה לומר באותו אחר צהריים בפרימרק, בדרך לחנות הנעליים "קלרק", שלשם היא לקחת את בנותיה על מנת לקנות להן נעליים חדשות, אולם היא אמרה את מה שהיא אמרה באופן מזהיר, לתדהמתם של הקונים האחרים בחנות, שאם לא הבחינו בה עת עתה, לפתע נוכחו לדעת שהיא די מעניינת. ילדיה שאלו למה אמא צועקת על האיש הזה.

היא עזבה את פרימרק במצב רוח ירוד, וישיבה ב"קלרק" עם שלשה ילדים שאינם מפסיקים להתלונן על כך שהם משועממים/עייפים/רעבים לא הייתה הדרך הטובה ביותר עבורה להירגע. מאוחר יותר, כשהיא ממהרת למכוניתה על מנת להימנע מקבלת דו"ח חנייה, היא אמרה לי שהיא יכולה לעמוד בפני המבטים והעלבונות אבל לא בפני השקרים. היא אמרה לי שהיא תמיד מתעמתת עם אותם אנשים ושואלת אותם מדוע הם מכנים אותה בכינויים.

התגובה הייתה או שקט או הכחשה. אולי הם הופתעו מהעובדה שהיא יכולה לדבר אנגלית, או אפילו שהיא מסוגלת לשמוע אותם מבעד לבד שמכסה את פניה. היא אמרה:

אנשים אף פעם לא אומרים לך דברים בפנים, הם תמיד אומרים אותם כאשר הם חושבים שיצאת מטווח שמיעה. זה מה שמכעיס אותי. כאשר אתה מתעמת איתם, הם מכחישים שהם אמרו את הדברים הללו, או הם מביטים לכיוון אחר, גברים הם הגרועים ביותר.

אחותי לובשת כיסוי פנים כיוון שזה משהו שהיא רוצה לעשות. היא יודעת שלא כל הנשים המוסלמיות חשות כמוה, והיא לא במסע לאלץ אחרים לאמץ את קוד הלבוש שלה. היא לא מפרה את החוק. כפי שהיא רואה זאת, היא עוסקת בענייניה, היא אמא ומגדלת את ילדיה. השאלה שלי היא: בפעם הבאה שמישהו קורא לעברה כינוי גנאי, כיצד עליה להגיב".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. טרזן

  אחותך נוהגת בחוסר התחשבות בוטה. רוב האנשים בארצה חשים אי-נוחות רבה כאשר מביטים בהם דרך חרכי-ירי.
  בעיר חרדית לא נוסעים בשבת, ובחוף נודיסטים לא מתהלכים לבושים.

 2. libkah

  אני תמיד שואלת את עצמי את השאלות האלה ,האם הרצון שלנו הוא בחירה אמיתית ,הנשים הדתיות רוצות להאמין שזה הרצון שלהן להיות מכוסות "לשמור על עצמן" ,למרות שבתוך תוכן הן יודעות שזאת הפרשנות של השייכים הזכרים והם אלה שכופים את הרצון שלהם בשם הדת ,"חס וחלילה שלא תנער את היצר המיני אצל הגבר" ואפילו גורמים לאישה לחשוב שזה הדבר הנכון ושזה הרצון שלה .
  מצד שני קריאת מלות גנאי לשונה ,זאת התנהגות שאי אפשר לסבול ,אבל צריך לדעת ולהאמין שאדם שאין לו את הסובלנות לקבל את האחר "צריך טיפול דחוף".

 3. דוד

  וכבר אמר החסיד רבנו בחיי:
  כי הדרך הראויה לו לאדם היא שישב בספינה ויבוא מישהו וישתין עליו ולא יקום ולא ינוע ויקבל עליו את הדין (הסיפור מופיע גם ברמב"ם בפירוש המשניות ומקורו בחכם סופי מוסלמי).
  וכך צריך האדם לקבל את הדין, ולדעת שהכל מקורו באל ברוך הוא, ושאין דבר נעלם מנגד עיניו, ואין דבר נמנע ממנו, וכל דבר בחסד האל ברוך הוא. וכשידע האדם דבר זה, יטיל את עצמו על האל, ולא יתלה את עצמו בשום דבר בעולם, ויראה את עצמו כאילו הוא תלוי ועומד לפני האל וברצון האל יחיהו וברצון האל יומת.

  ולא כמו המתקראים מודרנים, הכופרים באל, וסוברים שכל דבר צריך לבוא לידי ביטוי אישי ואמירה אישית, וסבורים שיש בכוחם לשלוט במציאות, וקוראים לזה אוטונומיה, ומורדים באל ולא מקבלים את גזר דינו הגדול והנורא. שהרי אנו כעבדים לפני בוראנו וראויה בנו מידת ההכנעה וההכרה כי הכל תלוי באל ואין דבר יוצא מנגד רצונו. וכי האל שולט באדם ואם יסבור האדם, כי הוא שולט בחייו הרי הוא תועה, ואין הבדל אם ישב האיש בביתו או ילך למרחקים לעשות לביתו שהרי רצון האל יפעל עליו באותה מידה ויתן לו מחסורו כפי הראוי לו. ולכן ראויה לאדם מידת הכניעה ועבודת האל, והיחוד, וחשבון הנפש, והפרישה, ושישוב אל בוראו, ומודה ועוזב ירוחם מן השמים.

 4. אמיר פכר

  מסתבר שאנשים רגילים מתבישים בגזענות שלהם
  כך נכון וכך ראוי
  רק שלהתנצל הרבה יותר קשה מאשר להתבייש.
  ככה זה אצלי אני מניח שככה זה אצל רוב האנשים

 5. שירה אוחיון

  כיצד צריכה אחותי להגיב? העסק מורכב יותר מהקלישאות שנזרקות הן מהצד המערבי האיסלאמופובי והן מהצד האיסלאמיסטי. בימים אלו מקיימת תנועת "אחותי" סדנת תיאטרון בנושא הציעוף בה משתתפות נשים יהודיות, מוסלמיות ונוצריות בניהולה של זמירה רון בה עולה סוגיית הציעוף וכל הנושאים הקשורים אליו לבירור. אחרי שנים של עיסוק מחקרי בנשים בערב הסעודית, מפגשים אינטימיים עם נשים פלסטיניות, ואחרי ביקור שערכתי לאחרונה במרוקו ובירדן יש לי הרבה מה לומר בעניין, אבל זה שווה רשימה נפרדת ולא תגובה כזו או אחרת לרשימה זו. המשך יבוא.

 6. לא עוקצני

  גברים אירופאים הם שובניסטים שמשתינים בעמידה, לעומת זאת האסלאם הוא תנועה פמיניסיטית המאפשרת לאישה לקיים את רצונה ללבוש רעלה, ולגברים ולנשים להשתין בשוויון בכריעה.

  סוף סוף השלתי מעלי את התודעה הכוזבת בה חייתי עד עתה..

 7. אתי מלוד

  אתנוצנטריות תכונה שמצויה כמעט בכל בני-אנוש (במידה מזערית או מירבית) וכפי שהצגת – תגובה ברוב המקרים

  גוררת בעקבותיה ויכוח פוגע מתיש ומיותר, הדרך הפשוטה והמשחררת לדעתי, נעיצת מבט מזלזל ומרחם על המקטרג

  שלא יודע לכבד ולהבין את האחר (אולי מפני שלא מכבדים אותו?) רוצה לומר ש"הבעיה" בלעדית של המקטרג.

 8. ניצן אביב

  אוסף האמירות והציטטות המטופשות, הנואלות והאויליות שהבאת מבוסס על אמונות תפלות ומיסטיות שמקורן בכפייה דתית נתעבת ונפשעת של כ-ל כוהני וה"משרתים בקודש" של כל הדתות [שאגב מתפרנסים מכך לגמרי לא רע] כשביסודן הרצון להעצים, להרבות ולהגדיל את מספר מאמיניהן בכוח ועי"כ להעצים את השפעתם ושליטתם על מאמיניהם.
  הדתות, כולן עד האחרונה שבהן, היו ומהוות מקור למלחמות, ריבים ולסכסוכים אינסופיים בין עדות ועמים וככל שנשתחרר מן האמונות התפלות והמיסטיות הללו מוקדם יותר – כך ייטב לאנושות כולה!

 9. תל אביבי

  אני מתקשה לקבל את ההגיון של טרזן, שלפיו הבריטים הם קורבנותיה של אישה מוסלמית אדוקה שלובשת רעלה. יש גבול לסובייקטיביות, והמצוקה שהם אולי חווים לא שונה מהמצוקה שחווים כל מיני דתיים ירושלמים שרואים לסבית או הומו ברחוב. זה עדין לא הופך אותם לקורבנות. הקורבן הוא זה שדורשים ממנו לשנות את אורח חייו/טעמו/לבושו על מנת שלסביבה יהיה נעים יותר לראות אנשים שדומים לה. מבחינה זאת, חובשת הרעלה היא הקורבן, חד משמעית. היא לא כופה על איש את הנורמות שלה, היא לא תוקפת אף אחד. הבעיה האמיתית יותר (אם מדברים על לכבד את הסביבה שאליה היגרת) היא דווקא מהגרים גברים צעירים, לעיתים לא דתיים כלל, שתוקפים הומואים במדינות כמו הולנד או בלגיה.

 10. צופה מהצד

  כל אדם הפוסע ברחוב, בכל מקום, יודע שאנשים צופים בו וחשים כלפיו משיכה או רתיעה או אפילו בוז. רוב האנשים מתעלמים בנימוס מאנשים שאינם מכירים. כשאדם בוחר להיות חריג – בין אם ילך בעירום (גם ברחוב תל אביבי לא רק בבני ברק), ובין אם יצבע שערו בכל קשת הצבעים או ילבש רעלה בסאותהומפטון – עליו לצפות לתגובות שונות. כל עוד לא מורידים אותו מהאוטובוס או שולחים אותו לעמוד בחלק האחורי שלו זה צפוי ומקובל. זה לא מנומס, זה מגעיל וביקורתי בדיוק כפי שאנו יכולים להיות ביקורתיים כלפי האדם שהעיר. ובדיוק כפי שכל טוקבקיסט מביע דעתו. הבחירה שלה להסתיר עצמה כאילו בשם הדת אך היא מחצינה אותה בבוטות. זכותה כפי שזכותו להביע דעתו. למזלה היא נמצאת באנגליה וזכותה לענות לו דבר שלא היה אפשרי לו חייתה בסעודיה.

 11. זמירה רון

  בשנים האחרונות אנוכי עובדת על פרויקט בנושא הצעוף אצל יהודיות וערביות. בחודשים האחרונים קבוצת נשים ערביות ויהודיות שוקדות על המלאכה המסובכת הזו, נכון לעכשיו בתוך התהליך המסובך, הכואב הזה בהן עולים סיפורים בלתי נסבלים לשמיעה. אני מבינה יותר ויותר שאין תשובות חד משמעיות גם לבחירות שלנו. הנה התקציר להצגה שבעזרת השם תעלה על במה ביישובים יהודים וערבים. אני מאוד ממליצה לא להיות בטוחים באשר למשמעות של הצעוף, באמת שהתשובות אינן חד משמעיות, דבר אחד בטוח שכן יצא מקולן של הנשים הן היהודיות והן והערביות- אלפי שנים מהנדסים את לבוש האישה במרחב הציבורי כחלק מהפוליטיקה של הדת, הנשים בסופו של דבר קורבן. הנה התקציר של ההצגה אותה אני מביימת.

  על המחזה:
  ימים ספורים בלבד לפני צום הרמדאן וערב יום כיפור אישה נרצחה על רקע חילול כבוד המשפחה אחותה שהייתה עדה לרצח, נעלמה ומוכרזת על ידי המשטרה כנעדרת., נשים יהודיות וערביות מחביאות את הנעדרת בבאר עתיקה במרחב ציבורי בהסוואה של שוק נשי אלטרנטיבי, בתוך כך נחשפים סיפורים אישיים רוויים כאב והומור העוסקים בצעוף ולבוש האישה במרחב הציבורי. סיפורן משתלב בין קפיטלזם דורס לסביבה, בין עולם נפשי פנימי לעולם חברתי חיצוני. בדרך זאת מתפתח עימות בין הסיפור האישי לבין אקלים חברתי-פוליטי המתבטא על ידי סמלים הגמוניים המתפרקים ונחשפים לתהליך ביקורתי.
  ציעוף – הפרדה –חשיפה, משמיע את קולון של נשים מזרחיות יהודיות וערביות מסורתיות דתיות וחילוניות. וחוקר את הופעת הרעלה, הבורקה, כיסוי הראש בחברה הערבית והיהודית, אופנת הלבוש המודרני כדרך נוספת לצעוף המחזה "נעדרת" בקולן ובשתיקתן משרטט דיוקן רגיש של יהודיות וערביות במציאות האלימה כלפי נשים באזורינו. ואת ההתמודדות עם הצדדים המורכבים של נושאים תרבותיים וחברתיים פוליטיים בהקשר הנשי.

 12. יואש

  נושא הפחד מהזר, מהבלתי מוכר, ממנהגים שאינם מוכרים מפיק רפרטואר תגובות מגוון ובכללן עוינות ודחיה.
  זה נושא לדיון נפרד כמו הנושאים שהזכירה שירה אוחיון: הציעוף. מילת נשים, וכן ריבוי נשים, וגם העובדה של התאבדות נשים בפיצוץ עצמן כדי לפגוע באחרים. איך תגיב אחותה של הכותבת בסאותהמפטון פחות חשוב כרגע.

 13. דוד

  הקנאות החילונית אתאיסטית הזו מתאימה לקנאי דת, ולכן היא לא מעידה על תבונה אלא על סתגלנות. היום אתה אתיאסט, בעבר היית קנאי דתי, בעתיד תהיה אקלוגיסט. כפי שאמר שפינוזה רוב האנשים אינם מוסגלים להיות פילוסופים אז נתקין להם את דת התבונה שהם יחשבו שהם פילוסופים.

  חוששני שאינך פילוסוף או אפילו מדען, אבל מאמין גדול בדת התבונה. בשבילך, דרך אגב, הדברים מותקנים. התגובה הפלבובית שלך העידה יותר על איכותם.

 14. טרזן

  אסור להשוות את "מצוקתו" של הדוס הירושלמי למראה הומו, עם תחושתו של מי שעומד מול רעול פנים הנועץ בו מבט. החשש מפני רואה-ואינו-נראה הוא אינסטינקטיבי ואיננו שולטים בו. יש כח רב במבט, לטוב ולרע, ויש הטוענים שטורפים מסויימים משתקים במבט את טרפם. לא בכדי חובשים אנשי הקו-קלוקס-קלן מצנפת, וכרישי-פשע (ואוליגרכים) נוסעים במכוניות שחורות עם שמשות כהות. רואה-ואינו-נראה זה דבר מאיים ומפחיד.

 15. אירית הלפרין

  הגבר שקרא לה טרוריסטית ואוהבת טרוריסטים רואה באשה החולפת בוגדת כי היא לא מזדהה עם הקבוצה שלו. בקבוצה שלו נשים לא צריכות להסתיר את פניהן אך הן צריכות להמשיך להיות מוכות בשקט התוך הבית בלי להתלונן כי
  בחברה המערבית כל זמן שהדיכוי נעשה בבית או בדרכים סמויות זה קידמה וליברליזם.כמה נוח לחברה המערבית לקרוא לשחרור האשה המוסלמית בעוד שבנתיים נמשיך לדכא את הגבר המוסלמי אם בנשק, או בניצול כלכלי, או בדיכוי פוליטי. מי זוכר שבוש קרא לשחרר את האישה האפגנית? הרבה טוב לנשים האפגניות לא יצר מזה.הדרך של זמירה נראית לי הנכונה והתרפויטית ביותר. נשים עושות תיאטרון ומשמיעות את קולן האותנטי בנוגע לחייהן. זהו מפגש שכמוהו הזדמן לי להנחות בקבוצה של דיאלוג בין נשים פלסטיניות ויהודיות בעזרת האמניות.למדנו הרבה על עצמנו ועל 'האחרות'. בעיקר למדנו שיש לנו נושא למאבק משותף שבאופן זמני אולי מתאים להגדירו: הזכות של כל אישה לחיות את חייה בצורה מלאה וחופשית מתוך בחירה עצמית ולא מתוך פחד ודיכוי.

 16. ירדנה אלון

  כן הנה שוב עולה הנושא ושוב עולה הויכוח,האם לבישת הרעלה באה מתוך רצון חופשי,כביטוי לאמונות פנימיות שמחצינים אותן בצורת לבוש,או שזה נעשה בכפייה,כלומר כופין על הנשים להסתיר את גופן,על מנת להשפיל אותן,וגם בגלל שזאת עוד דרך להראות שליטה גברית, וכמובן גם מתוך תחושת האיום שגברים רבים חשים לנוכח חלקי גוף נשיים חשופים.
  בתחילת שנות השבעים חייתי כשנה באיראן שלפני המהפכה ,באותה עת השאה השתדל מאוד שנשים לא תתהלכנה עם צ'אדור ביקש לשחרר אותן כסמל להתמערבות, למרות זאת נשים רבות מכל השכבות ומכל המעמדות התהלכו עם צ'אדור,חלקן מרצונן החופשי וחלקן בלחץ הגברים במשפחה, אותי הדבר סיקרן באופן אישי רציתי לחוות את החוויה של לבישת צ'אדור, וכך עשיתי, מבחינת החווייה האישית זאת הייתה חוויה נהדרת , תחושת המוגנות, ותחושת הנשיות, ותחושת הרכות המלטפת של הבד והצדודית הנשית שהיא יוצרת, התאהבתי בצ'אדור , ולבשתי אותו בהזדמנויות שונות
  כמובן שזה נעשה מרצוני החופשי , ואני בהחלט יכולה להבין נשים שאוהבות לעטות רעלה מרצונן החופשי,היום את הצ'אדור מחליף אצלי הצעיף הגדול , אני אוהבת לעטות אותו בימי הסתיו הסגריריים ובחורף מעל המעיל ובאביב כשלא מתחשק לי ללבוש מעיל קצר, זהו פתרון נהדר כפריט לבוש נשי.
  אלה המתגוללים על הנשים המוסלמיות מוטב היה כי יתבוננו הייטב גם בדתות אחרות, ראו נא את לבושן של הנזירות הנוצריות גם הוא נועד להסתיר ולמחוק את הגוף הנשי
  הביטו נא בפאות הנכריות שחובשות לראשן הנשים החרדיות שגם הן יש עליהן סייגים של לבוש אורך החצאית, הסתרת בשר הרגליים והידיים ע"י גריבת גרביים עבות מאוד גם בימי הקיץ החמים ביותר.
  זה מאוד "שיק" להתגולל על הנשים המוסלמיות בעיקר לאחר ספטמבר ומגדלי התאומים והתגברות הטרור האיסלאמי, אבל הבה לא נישכח הטרור הוא לא רק איסלאמי במשך מאות שנים התכתשו האיריים קתולים ופרוטסטנטים זה עם זה וביחד כנגד הבריטים והטרור שלהם חצה גבולות מעבר לאיים הבריטיים
  הטרור של הבריגדות האדומות הטרור של באדר מיינהוף,,כאשר קבוצה מסויימת מחליטה להטיל חיתתה בדרך של טרור היא עושה זאת לא משנה מאיזה מוצא,מאיזה דת,מאיזה יבשת,או ארץ טרור הוא טרור וזוהי מעין דרך חיים שחלק מהאנושות מדי פעם נוקט בה זה לא עניין של דת, זה עניין של הטבע האנושי, זהו הטבע האנושי לעיתים הוא מוצא שהדרך להגיע ליעדיו ולהשגת מטרותיו היא דרך הטרור(יחד עם זאת אם תשאל את אלה שמכונים על ידינו טרוריסטים הם יענו לך שהם לא טרוריסטים הם לוחמי חופש, נפש האדם על נפתוליה.

 17. רונית

  האם כתבת איזשהו מאמר על נסיונך ועל דעתך – שאפשר לקראו באינטרנט? תודה רבה
  במבט ראשון – של ישראלית חילונית לגמרי – הצעיף הזה נראה עניין דפוק מאוד, כלי שרת בידי פוליטיקאים של זהות ושל קהילתיות, כישלון של אינטגרציה. אחותך צריכה להסיר את הצעיף ברבעים הרגישים לצעיף! או למצוא פיתרון ביניים, כך שהצעיף יהיה מאוד מאוד לא מורגש ולא מקניט. שכן אחרת – קשה לי להאמין שמרכיב ההתרסה ואף ההקנטה שבצעיף אינו משחק תפקיד חשוב בחבישתו. סליחה על המילה חבישתו אך אינני מוצאת מילה אחרת.

 18. ניצן אביב

  תגובתך הזועמת והברברית לתגובתי הקודמת רק מוכיחה ומצדיקה, לדידי, את תובנותי ודברי הקודמים לגבי ההכרח הדחוף בפסילתן של כ-ל הדתות והאמונות המיסטיות ההזויות והצורך לשרשן מן היסוד ולסלקן מחיינו לתמיד ויפה שעה אחת קודם.

 19. ירדנה אלון

  אני מסכימה איתך בנקודה שהלבוש הוא עוד אחד מכלי הביטוי שלנו כבני אדם לומר באופן לא מילולי מהי זהותנו, והוא מגדיר אותנו,ואין המדובר אך ורק בלבוש מסורתי-דתי,לכל תנועה אידאולוגית היו את סמלי הלבוש שלה, בשנות החמישים היו אלה הביטניקים שלבושם העיד על האידאולוגיה שהסתתרה מאחורי הלבוש,בשנות השישים,ילדי הפרחים עיצבו אופנה משלהם בשנות השמונים הפאנקיסטים עיצבו אופנה ולבוש משלהם , וכך קבוצות שונות בחברה האנושית, לכל קבוצה יש סממני הלבוש שלה,גם לבורגנות סממני הלבוש שלה,וכך גם לאליטות הכלכליות,ואין המדובר אך ורק בלבוש,אלא בכלל בסגנון חיים,המכונית שאנחנו נוהגים בה,הגאדג'טים שאנחנו רוכשים ודואגים שכולם ידעו שאנחנו יכולים כלכלית לרכוש ולהשתמש בהם,עיצוב הבית הן החיצוני והן הפנימי, כל אלה סממנים חיצוניים שבאים להצהיר על הזהות שלנו, הדבר היחיד שעורר מעט את מורת רוחי בתשובה שלך היה ואני מצטטת "כישלון של אינטגרציה" ועל כן את מציעה לכותבת הרשימה שתציע לאחותה "להסיר את הצעיף ברבעים הרגישים לצעיף, או למצוא פתרון ביניים"
  עתה אסביר מה עורר את מורת רוחי במשפטים אלה,
  ראשית "אינטגרציה" בשם האינטגראציה את מבקשת מאדם זה או אחר למחוק את הזהות שלו,זוהי בקשה,תביעה,דרישה, מאוד לא הוגנת לדעתי,שכן זכותו של כל אדם להגדרה עצמית ולזהות עצמית, גם אם היא שונה מהזהות וההגדרה של הקולקטיב שבו הוא חי,האינטגראציה זוהי מעין מלכודת דבש שתובעת מהאחר ומהשונה ואוסרת עליו להיות מי שהוא באמת ,ודורשת ממנו לוותר על זהותו ועל האמת הפנימית שלו כדי שזה שעומד מולו לא יחוש מאויים מהשונות של השניים,כך שהדרישה לאינטגראציה,היא לא התפשרות,ולא שאיפה לחיות בהרמוניה של ניגודים אלא מניפולציה על האחר למחוק את זהותו,כדי שהסביבה תרגיש בנוח למען שלוותה של הסביבה, לעניות דעתי שיח כזה לא מעודד קבלת האחר כפי שהוא, נהפוך הוא, הוא מעודד כפייה על האחר להתכחש לזהותו ולאמת הפנימית שלו שהוא מחצין אותה דרך לבושו,בצורת חשיבה אשר כזאת לעולם לא נגיע לקבלת האחר כשווה,,
  בחלק השני של המשפט את מציעה להסיר את הצעיף באזורים הרגישים לצעיף או למצוא פתרון בייניים" – שוב זוהי דרך מאוד סמוייה לומר לאחר אם לא תתנהג כפי שאני אומר לך להתנהג יבולע לך, זה גם מה שאומר השובניזם הגברי(גם הנשי) לנשים הדתיות, אם לא תתלבשי ולא תנהגי על פי מה שאני מכתיב לך, יבולע לך,את תיאנסי,את תרצחי,אכנה אותך בכינויי גנאי(פרוצה,זונה,פרחה,)כלומר אעשה לך דה לגיטימציה ודה מוניזציה ואהפוך את חייך לגהנום עלי אדמות עד שאנצח אותך ואכפה עלייך להיות מעוצבת על פי צרכי,ועל פי גחמותי,אני לא אשנה כהוא זה את עצמי עבורך לא אבדוק ולא אתבונן בתוכי פנימה ואשאל את עצמי למה אני חש מאויים ואיך אני מתמודד עם תחושת הפחד שלי מהאחרות שלך,אני מושלם, את הפגומה,בדרך חשיבה שכזאת לעולם לא נגיע למצב של קבלת האחר כפי שהוא
  אני בטוחה שאת אדם טוב ושכוונתך הייתה טובה אולם קורה לכולנו לא אחת שאנו מגלים כי הדרך לגיהנום רצופה בכוונות טובות,אני סבורה שלמרות הכוונה הטובה שבדברייך ושהיא באה ממקום שרוצה להגן, הכלים שאת מציעה מובילים למשהו אחר ושונה לחלוטין.

 20. פרוטיאה

  השבוע הגיע לדוכני הספרים ספרה של אייאן חירסי עלי ילידת סומליה שהגרה להולנד ונרדפת עד היום על ידי איסלמיסטים קיצוניים יותר ופחות. מדובר בספר חובה לכל מי שמלהג על מנהגי האיסלאם, כולל המשתתפים באתר זה. כאשר נשים חופשיות יוצאות להגן על חובשות הרעלה בשם חופש הביטוי משול הדבר לרוצח הוריו הפונה להקלה בעונשו בשל היותו יתום. היהודיות האלה זקוקות לטיפול עד לכליאה במתקנים סגורים. באירופה המערבית מתחילים לקלוט לאילו צרות הם נקלעו עם הגירת המוסלמים ומנסים לתקן באיחור רב המצב בעידוד ההגירה ממזרח אירופה שצורפה לקהיליה. תנסו להבין שמדובר בדת שבסיסה הינו הוקעת כל הכופרים והיא מנוגדת לכל עקרונות הדמוקרטיה שבהם נתלים המוסלמים בבואם להגן על מעמדם בחברה המערבית. ואל ננסה לטאטא זאת מתחת לשטיח כי עובדה זו מנוצלת גם על ידי שכנינו בשטחים ובתוככי ישראל. האיסלאם לא הכריז על מלחמה על המערב כי חיסול הכופרים הנוצרים, היהודים והבודהיסטים הינו עצם מהות הדת. מדינות איסלאמיות רבות משופעות במשאבים ובהון ומודעות לנחשלות נתיניהן אך תמיד תוקפות המערב שבפועל הקים אותן ללא שליטה אימפריאליסטית כלשהי.
  הרעלה הינה סממן חיצוני לשם הבלטת השוני ותגובתם של הממשלה בצרפת והאזרחים בבריטניה צפויה וסבירה. כאשר נשים בישראל מנסות להציג את ההצטעפות כנושא תרבותי ומעלות מחזות ומקיימות סמינריונים על כך התופעה מעידה על שממון חברתי ותו לא.

 21. ירדנה אלון

  לא הבנתי, מה רע בהבלטת השוני?זה פשע נגד האנושות להיות שונה?זה פשע נגד האנושות להיות אחר? אם יש כאן פשע כלשהו,אז הפשע היחיד שאני רואה כאן זה התביעה מהשונה לא להיות שונה, לדרוש ממנו למחוק את הייחודיות והמיוחדות השייכים לו,זוהי השתלטות על האחר , הדרישה הן מהיחיד או מקולקטיב מסויים "להיות כמו הרוב"או "כמו כולם" לעניות דעתי הבלתי קובעת,היא סוג של אונס ברוטאלי נפשי,רגשי,מנטאלי, זה אמנם לא משאיר סימנים פיסיים, ולא בטוח שאפשר להגיש על כך תביעה משפטית,אבל זה הורס את הנפש,ואונס כידוע לך זה פשע.
  ב.- לעשות סמינרים,סדנאות,תערוכות, או לכתוב מחזות על כל נושא הרעלה ,אינו מעיד על שיממון חברתי,נהפוך הוא, זה מעיד על נסיון להתמודד עם הנושא ולהתבונן בו על כל הבטיו החיוביים והשליליים כאחד, וזה עדיף בעיני לפחות, מאשר לא לדבר עליו בכלל,לא להתבונן בו, או לכפות אחדות דעים ואחדות מראה בשם "הדמוקראטיה".
  אינני מוסלמית, אני יהודייה פורמאלית,אולם בעת הזאת בכל פעם כשאני קוראה מאמרים,או ספרים, או תגובות של אנשים שחיים באירופה או מחזיקים מעצמם אירופאיים ,או בעלי מנטליות כביכול אירופאיות (ועל כן כביכול ליבראליים ונאורים) ומדברים על האיסלאם,כעל דת שכל מטרתה להרוג ולהשמיד כל מי שלא מוסלמי,אני עומדת משתאה לנוכח השינאה,בעיקר כשזה בא מכביכול אירופאים, מספיק לדפדף דפדוף קל מאוד בספרי ההיסטוריה ,ולראות מה עשתה הדת הנוצרית לכל מי שלא היה נוצרי,רק אחרי מלחמת העולם השנייה (שהתחוללה ברובה באירופה ובין הארופאים) לאחר ההרס וההרג שהם זרעו אחד על השני הם התחילו להבין שכך זה לא יכול להימשך וזה קרה אך לפני שישים שנה, שלא לדבר על השמדת עמים שהם חוללו , וזה מאוד נאור וליבראלי ותרבותי , האם אתה מציע לנו לקחת דוגמא?
  ודבר אחרון – יצא לך במקרה להיפגש עם סופים מוסלמים?, יצא לך במקרה לקרוא על הסופיות? אם לא כדאי מאוד ומומלץ מאוד, ככה בשביל האיזון,כהייתי באיראן בתחילת שנות השבעים יצא לי להיפגש איתם.חוויה מטלטלת מההיבט הכי חיובי שיצא לי לחוות.

 22. נחמן

  משל
  בואו נגיד שתלונה אחת מתוך 100 על הטרדה מינית היא תלונת שווא.
  להציג מקרה של תלונת שווא ועל פיו לטעון שאסור להשעות אדם ממקום עבודתו, או במקרים חמורים להגביל את חופש התנועה שלו, כל עוד גזר הדין על התלונה לא ניתן זו שטות מוחלטת שאם תתפוס תאוצה תביא לכך שחיי מתלוננת ממוצעת יהיו עוד יותר מסויטים ממה שהם. עדיף להגן על המתלוננת ושלוות נפשה מאשר להגן על החשוד, כי ברוב מוחלט של המקרים התלונות מוצדקות.
  נמשל –
  עם כל הכבוד למוסלמית המשכילה שלובשת רעלה כמסורת חמימה מבית אבא.
  עם כל הכבוד לתיירת הלבנה שמגע בד הצ'אדור נעם לה.
  עם כל הכבוד לסופים המסתוריים שכל מי שרוצה להסית ממסלולו דיון על האיסלאמיזציה הנוכחית מזכיר אותם.
  עם כל הכבוד למוסלמיות ויהודיות פורמליות שיש להן זמן ויכולת לשבת בסדנאות תיאטרון.
  רוב מוחלט של המכוסות הן מכוסות בכפיה, וזה שזה נעשה מגיל צעיר והאישה התרגלה זה לא הופך את זה לפחות נורא, אולי אפילו יותר.
  הסופים חסרי משמעות לחלוטין מול הגל השיעי הקיצוני והקבוצה המשיחית הסונית שהולכת ומשתלטת על מדינות האסלאם הסוני המתון (יחסית לשיעים).
  ברוב המוחלט של המקרים הכיסוי, ככל שהוא יותר מוחלט, הולך יד ביד עם נישואים בכפיה, נישואים פוליגמיים, כריתת דגדגן, אלימות בתוך המשפחה, איומים ובמקרים חמורים גם רצח על כבוד המשפחה (התופעות כאן הן ממש לא נחלת המוסלמים בלבד, זו הדוגמה במאמר לכן נצמדתי אליה).
  חירסי עלי הייתה שם והקדישה שנים רבות לקשר בלתי אמצעי עם נשים מוסלמיות בהולנד. צר לי ירדנה, נראה לי שהיא מציגה את הנפוץ, לא את.
  להיאחז בתלונות שווא של אונס, שהן מיעוט שבמיעוט, ולהציג אותן כחזות הכול זה נח. לא נח לגבר להכיר בזה שהאישה שניצל מסתובבת עכשיו ועולמה חרב. לא נח לנשים אחרות להכיר בזה שאלו יכלו להיות הן בסיטואציה אחרת. עדיף להתייחס לזה כקשר מיני מבולבל שמנוצל בחלק מהמקרים לאינטריגות בראשן של נשים נצלניות.

  להיאחז במקרה הנדיר שמציג יוסי ולהציג את זה כחזות הכול זה נח, כי אז אפשר להגיד "בעצם אין בעיה" ולחזור לפשפש בתחום המוכר והידוע של המערב הרע והנצלן נגד הפראים הטהורים, המוסריים, הפשוטים והמנוצלים. זה יותר קל מלצאת למלחמה על כבודן וחירותן של מיליוני נשים סובלות, מנוצלות וכואבות, שרובן אפילו לא יודעות שאפשר גם אחרת.

 23. נחמן

  אפילו בריטים "אינטלקטואלים" לא צמודים לאקטואליה כמונו, על אחת כמה וכמה ה"עמך" הבריטי.
  מנהיגי הקהילה של כותבת המאמר צריכים להבין את זה ולגנות בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים טרור וכל הבעת תמיכה בו תחת כל עץ רענן.
  מנהיגי הקהילה של הכותבת צריכים לגנות כל ביטוי לתופעות אלימות במשפחה, פוליגמיה וכיסוי הנשים בכפיה, שזה במקרה או שלא במקרה חלק מהפרשנות הקשוחה לחוקי השריעה שהטרוריסטים המוסלמים דורשים להחיל על כולם.
  במקום זה מנהיגי הקהילה המוסלמית בבריטניה, כשמבקשים את דעתם על אירועי טרור ספציפיים, מקפידים להגיד שזה לא בסדר אבל אם "היהודים בפלסטין/ הבריטים בעיראק/ הקריקטוריסטים בדנמרק או סלמאן רושדי יפסיקו אז גם זה יעלם".
  במקום זה מנהיגי הקהילה המוסלמית בבריטניה דורשים ומקבלים יותר ויותר הרשאות לפתור סכסוכים משפחתיים על פי חוקי השריעה בפרשנותם הקשוחה ולא על פי חוקי המדינה.
  את ה"עמך" האדיוטים שמקללים את אחותה לא מעניין סלמאן רושדי, פלסטין, עיראק או דנמרק, וזה נראה להם בולשיט שמוסלמים יתפרעו בעיירה שלהם בגלל שבעירק יש בריטים. מעניין אותם כותרות ענקיות בעיתון על טרוריסטים שנתפסים שוב ושוב שניה לפני שהם מתפוצצים להם ברכבת. מעניין אותם שמתפרעים אצלם בעיירה מרעישים להם עם מסגדים, ומידי פעם מרביצים לאיזה לבנבן שבמקרה עובר ברובע הלא נכון.
  ל"עמך" האדיוטים שמקללים את אחותה לא ניתן שום בסיס לנתק את הקישור "אסלאם = טרור", לכן תגובתם הגסה מגונה אך לא תשתנה כל עוד המוסלמים משאירים את הייצוג שלהם בידי קיצונים.

 24. דרור ק

  יש פה בעיה רחבה – רוב הטרוריסטים בזמן האחרון שהטילו ועדיין מטילים את חתתם על אירופה וארה"ב הם מוסלמים קיצוניים שמהללים ומשבחים את הרעלות. באופן טבעי האירופים למדו לקשר רעלות לקיצוניות אסלאמית ולטרור אלים. לא צריך להיות פבלוב כדי להבין את זה. אישה שמתעקשת ללבוש חג'אב (צעיף) בסאות'המפטון ומקבלת תגובות עוינות משלמת את מחיר הטרור ואת העובדה שהמנהיגים הדתיים שלה לא יצאו באופן נחרץ נגד הטרור הזה, ולא מוכנים לפעול נגדו בצורה גלויה וחד-משמעית. ויש עניין נוסף – מאה שנה נלחמו בבריטניה על שחרור האישה, ועל כך שהיא לא תצטרך להעלים את עצמה בתוך שכבות בגדים וכיסויים, והנה מופיעה בפניהם אישה שכמו נלקחה מימי הביניים החשוכים. האם צריך להתפלא שהם מגיבים בעוינות?

 25. ירדנה אלון

  נראה כי לא הבנת את קו המחשבה שלי, לא נורא,מה שחשוב לי באופן אישי זה לבטא אותו, גם אם הוא לא מובן או לא מקובל,ואני מודה לעורכי האתר שאיפשרו לי את מרחב הבטוי הזה יותר מכך אינני מבקשת.

 26. נחמן

  הדבר שאני הכי מעריך באתר הזה זו העובדה שיש פה אנשים שמבטאים את דעתם בצורה מאוד ברורה ומפורטת, אך גם מסוגלים בדר"כ להתייחס לנקודות שמעלה מישהו שחושב אחרת מהם.
  חבל לי שאת מזלזלת בי עד כדי כך שאת מניחה שאחרי קריאה של כ-200 שורות כאן ואין ספור תגובות במאמרים קודמים אני עדיין לא מבין את דעתך, ואפילו לא מנסה להסביר לי איפה טעיתי.
  חבל לי שבתשובתך הלאקונית את בוחרת לצאת מהדיון ולהגיד "זו דעתי, הבעתי אותה, כל השאר לא ממש חשוב". זה דוחה.
  הייתי מבין אם היית אומרת שגם אם שרוב הנשים המוסלמיות מדוכאות עדיין חשוב להתייחס לכל מקרה לגופו.
  הייתי מבין אם היית אומרת שבנשים הסומליות עליהן כותבת חירסי עלי את לא נתקלת, אך בנשים מוסלמיות משכילות שסובלות מגזענות את נתקלת השכם והערב ולכן את מתמודדת עם מה שסביבך ולא עם מה "שבעולם".
  אבל את לא טורחת להתעסק עם אנשים שדעתם שונה. את אומרת את שלך והולכת.
  חבל.

 27. ירדנה אלון

  זוהי הבחירה החופשית שלי למי ולמה ברצוני להתייחס,יש פעמים שאני מתייחסת ויש פעמים שאינני מוצאת צורך או רצון להתייחס ופוטרת זאת במשיכת כתף , ואני גם אינני לוקחת אחריות על נימת העלבון האישי שאתה מעלה בתגובתך,רצונך להרגיש מזולזל הרגש כך זאת כלל לא רוח הדברים שעולה מתגובתי, תחושתי על פי תגובתך הקודמת שאני ואתה איננו משדרים על אותו גל, זה קורה בין בני אדם באופן כללי, לא רק לי ולך,ולא בא לי להשקיע זמן ואנרגיות על משהו שתחושתי האישית היא כי מלבד התנצחות מילולית לא יצא מזה כלום,יחד עם זאת אני תמיד מצרפת את הדוא"ל שלי מתחת לשמי מי שמעוניין בהתייחסות יותר פרטנית יכול לפנות אלי בדוא"ל האישי, מה שדרך אגב לא עושים הרבה מן המגיבים שעולים בעילום שם או בזהות בדוייה,או ללא כתובת שניתן לפנות אליהם על מנת לברר אי אלו נקודות,וזוהי כמובן זכותם ובחירתם האישית.

 28. ירדנה אלון

  ככה מקריאה חוזרת ונשנית של תגובותיך המופנות דווקא אלי?(מעניין למה?)עולה התחושה שכל הכוונה הייתה
  א.לחנך אותי
  ב.להראות שאני כביכול אינני סובלנית מספיק לדעות שונות משלי (לא יודעת על סמך מה הקביעה הזאת)
  ג.המסקנה – ירדנה אלון היא בן אדם דוחה.
  אז הנה אמרת את מה שבאמת רצית לומר עלי, וכל זה מתחת לרעלה והתירוץ של הטיעונים הכביכול אידאולוגיים
  אני מקווה שאת/ה מבסוט,ואני מקווה שאת/ה מבין עכשיו למה אין לי כוח, זמן, ואנרגיות למניפולציות ולשטיקים האלה.