מי צריך את מתי גולן

יוסי דהאן

מתי גולן, שימש כעורכו הראשי לשעבר של העיתון הליברלי "הארץ", בעבר גם הנחה וערך תכנית העוסקת באתיקה עיתונאית בערוץ הראשון, בשנים האחרונות הוא בעל טור פובליציסיטי יומי ב"גלובס". בשיגרה האיש כותב דברי הבל ושטות שמביישים את החלקים האיכותיים אחרים של העיתון, אולם הטור מאתמול ראוי לחשיפה מיוחדת, אפילו בעיתונות הישראלית קשה להיתקל בתמצית מזוקקת כזו של בורות, אווילות וטמטום.

 

"מי צריך ערבים משכלים

 

קודם שיהיו מחונכים – השכלה היא נשק ואין לתת אותו בידי האויב

 

 

ישראל מונעת את יציאתם של מאות עזתים ללימודים גבוהים בחו"ל – זו עובדה שאין עליה מחלוקת. אבל לא בגלל זה עלה הנושא לסדר היום הציבורי, או לפחות התקשורתי, אלא בגלל שרשות השידור פסלה תשדירי פרסומת שמתחו ביקורת על החלטת הממשלה. השאלה של פסילת התשדירים היא מעניינת, אבל חשוב ממנה העניין עצמו, כלומר: האם האיסור הישראלי מוצדק וראוי.

יוסי שריד (והוא כמובן אינו היחיד), חושב שלא. באחד התשדירים ששודרו היום במסגרת הדיון, נשמע שריד אומר כך: הזכות לחינוך היא זכות יסוד – ולכן מניעת יציאתם של אנשים מעזה ללימודים מהווה הפרה של הזכות הבסיסית הזאת. דברים אלה מייצגים את דעתם של מתנגדי המהלך, אלא שלמרבית הצער, עמדה זו נשענת על שיבוש מושגי יסוד.

 

שריד, איש חינוך ובנו של איש חינוך, היה צריך לדעת את ההבדל הגדול בין חינוך לבין השכלה. חינוך הוא עניין לצעירים, שאינם כשירים להחליט בעצמם האם לרכוש אותו. לכן נקבע החינוך כזכות בסיסית שהחוק הבטיח את הקנייתה באמצעות חוק חינוך חובה חינם.

החוק, כידוע, לא הנהיג השכלה אקדמאית חובה חינם, כי לגביה מדובר במהלך התלוי ברצונו של אדם, בכישוריו, ביכולותיו הכלכליות ושאר אלמנטים. בכל מקרה, לא מדובר בזכות מוקנית, חוקית או מוסרית.

הפלשתינים בעזה בהחלט מקבלים חינוך – אצל החמאס ושאר ארגוני טרור. לאחר שחונכו כראוי, מבקשים כמה מאות מהם לרכוש גם השכלה. אלא שהשכלה, כידוע, היא כוח. האם ישראל צריכה לאפשר ציודם של אנשים מחונכי טרור ושנאה בכוח הזה? מותר להתווכח על כך. אבל נדמה שעל דבר אחד אפשר להסכים: השכלה היא נשק, וכל עוד יש מצב מלחמה, ישראל, וכל מדינה אחרת, רשאית להחליט על החרמתו, כפי שנעשה לגבי סוגי נשק אחרים.

 

קודם שיהיו מחונכים

יש אלמנט נוסף שאי אפשר, ולא צריך, להתעלם ממנו. האלמנטים הקיצוניים ביותר נגד ישראל בעולם הערבי הם עורכי דין, מרצים באוניברסיטאות, התלמידים שלהם, רופאים, עתונאים, סופרים. מה שאומר שדווקא שוחרי שלום כמו שריד, צריכים להיות מעוניינים שבעולם הערבי יהיו מה שפחות אנשים משכילים – ומה שיותר אנשים מחונכים. אבל את הדרישה למתן חינוך ראוי, ולא חינוך לטרור ומלחמה, צריך להפנות לפלשתינים עצמם, לא לממשלת ישראל".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוד

  אני עוקב אחרי הטורים של גולן בגלובס שנים רבות. לקח לי לפחות שלוש שנים להשתכנע שאין שום דבר מאחורי הרעיונות השמרניים שלו. הוא מניח באופן שיטתי תשתית פרקטית וצידוקים מוסריים לעלייה של משטר פאשיסטי ומספר קוראי הטור שלו גדול מאד. גם צורת הטור, בדף האחורי של העיתון, אף פעם לא ארוך מדי מקילה על הקריאה ומוציאה את הקורא עם מחשבה "אינטלקטואלית" כצידה לדרך בשיחות בחברת ההיטק \ שוק ההון \ ביטוח שהוא עובד בה. בסוף היום, אנשים כמוהו מייצרים נזק חמור בהרבה מקיצוני הימין.

 2. שלומי

  ישראל לא מכירה בשלטון החמס בעזה ולכן היחסים מוגבלים לתחום ההומינטרי בלבד.
  מכיוון שאנו מנהלים את הקשרים עם הפלסטינאים דרך הרשות ברמאללה
  סטודנט מעזה צריך להגיש בקשה דרך הרשות ברמאללה.
  א. מה. מה גם החמס לא רוצה לעבוד דרך הרשות ככה שיש קצר שהסובלים ממנו הינם הסטודנטים העזתים.
  סטודנטים מיהודה ושומרון למעט מנועים ביטחונית יכולים לצאת ללימודים
  נא לדייק בפרטים

 3. צילי

  אפשר היה להפנות אותנו לשם (ולהוסיף שזה רק לבעלי קיבה חזקה) ובמקום לפרסם פעם נוספת את דברי ההבל פשוט להגיב עליהם. בחריפות ובעוצמה.
  להזכיר למתי גולן שנכון שהשכלה היא כוח אבל כוח אפשר לנצל בכל מיני דרכים, לפחות מחציתן טובות.
  ואפשר גם להזכיר עובדה פשוטה – הכיבוש משחית. העמדות של גולן הן דוגמה מעולה לכך. פרסומן הוא דוגמה נוספת. מבחינת מתי גולן אנשי עזה לא שונים בהרבה מחיות ב"פינת ליטוף" (ראו כתבה מצמררת במוסף הארץ משבוע שעבר…) שמותר לנו לעשות בהם כרצוננו. אפשר גם להחליט שחשמל מספק כוח, תרתי משמע, ולמנוע אותו. אחריו יבואו המים, כספי מיסים שמגיעים בדין, ומה לא. למה לעצור בהשכלה, לעזאזל?

 4. מכלוף

  לא דברי הבל,כי אם תמצית האסטרטגיה הציונית.
  מניעת חינוך והשכלה משכבות מוחלשות(בעיקר מזרחים) נמשך כבר שישים שנה.

 5. מושחת

  ציפיתי למשהו הרבה יותר גרוע.

  בסך הכל הוא אומר שצריך לשרש מקרב הפלסטינים הרגלים כגון ירי קסאמים, כנופיותיוּת, אלימות וכו' לפני שמרשים להם לצאת ללימודים.
  לא אדיר, אבל גם לא נוראי.

 6. צביקה

  לא כל אמת המוטחת בפנים היא אווילות, בורות וטמטום. נהפוך הוא: האווילות, הטמטום והבורות נמצאת בצד של אותם "נשמות טובות", שרוצות לאפשר לסטודנטים פלשתיניים מעזה ללמוד כימיה ופיסיקה גרעינית – כדי שיוכלו לשפר את הקסאמים ומטעני הנפץ. מתי גולן ראוי לברכה משתי סיבות: א. משום שהוא אומר את האמת בלי לטשטש אותה. ב. משום שהוא לא מוכן לשחק עפ"י כללי ה"פוליטקלי קורקט", המסוכנים לכל מי שהאמת חשובה לו

 7. נפתלי אור-נר

  נראה לי כי הבאת ציטוט של מאמרו של מתי גולן. אם כן, אין זה ברור מצורת הכתבה

 8. ניבה בן אור

  מתי גולן התעלה הפעם על עצמו, מאמר "נמוך" כל כך כבר מזמן לא פורסם מלבד ע"י אנשי הימין האידיולוגי אנשי ארץ ישראל השלמה כולל עזה. הכיבוש הוא רעה חולה וודאי הכיבוש בעזה שמשמעו סגר על האוכלוסיה. הדבר נעשה על ידינו בשל צרכי בטחון ופעילות נגד אנשי חמס הקיצוניים, למה אם כן להעניש את כלל האוכלוסיה ואת הצעירים המבקשים לרכוש השכלה מחוץ לעזה, מה ההגיון או ההצדקה? האם בכך שעורכי דין רופאים ואנשי השכלה הם בעלי עמדות קיצוניות במצריים או בירדן זו הצדקה לשלול אפשרות של השכלה מאחרים? מי שמנו? מה הקשר? האם כמות השנאה שיצרנו בקרב אנשי הרצועה שאינם טרוריסטים או תומכי טרור ובעולם כולו לא מספיקה ,ועלינו להמציא עוד ועוד מיני התאכזרויות לאוכלוסיה האזרחית בעזה?

 9. שרון

  מתי גולן כבר שנים יושב ביציע של גלובס ומפטפט כאוות נפשו מיני תודעות פוליטיות ואחרות שחולפות בראשו. חלקן היו מרעישות אילו היו באות מפיו של מי שיש לו השפעה משמעותית על דעת הקהל. אבל באתר ימני כמו גלובס, ומפיו של מי שתהילתו כבר מאחוריו – למה זה צריך לעניין אותנו בכלל? עצם ההבאה של דבריו להעוקץ נראית כמו פרובוקציה בפני עצמה – האם עלינו לחבוט עכשיו במר גולן מצוות שמאלנים מלומדה? נראה לי שאפילו מתי לא מצפה לכזו מחמאה.

 10. אילן תלמוד

  לגבי גולן, כל תגובה מיותרת. יש לי השערה אבל איני מעז לבטא אותה, כי איני עשיר מספיק.
  לגבי שריד, באנגלית, השכלה וחינוך משמשות כמלים נרדפות בהקשר מוסדי. במחקרי,ם השימוש הוא במונח schooling, שכן שנות לימוד איננה בהכרח השכלה ובוודאי לא חינוך.
  . האוניברסיטאות והמכללות נקראים Higher Education, וגם בעברית :מוסדות להשכלה גבוהה, למרות שלפחות באוניברסיטאות כ6% מהפעילות של החוקרים הקרויים "מרצים" היא הוראה פרונטלית. בעיני האוצר, הרכשת השכלה היא 50%-100% ממטלות המרצה.
  רק הג'יהאד האיסלאמי נותן ל"מרצים" כבוד, בהכילם לכאורה ברשימות החיסול, וזה אישוש לחשיבות האסטרטגית של ה"מרצים" ב"מוסדות להשכלה גבוהה".
  בשביתה הבאה ב2010 אנו נדרוש תוספת סיכון…

 11. דרור ק

  מתי גולן מתנסח בצורה גרועה, אבל צריך להגיד דברים ברורים: ישראל לא חייבת להניח לעזתים לצאת ללימודים. עזה נתונה לשלטון חמאס. חמאס לא מכיר בישראל, ואף תוקף אותה לעתים קרובות. החמאס מחזיק בחייל ישראלי חטוף ומסרב לשחררו או אפילו לשאת ולתת על שחרורו. חמאס מנהל קשרים ענפים עם מדינות שהצהירו על עצמן כאויבות של ישראל. חמאס מבריח נשק לרצועה בכמויות, ולא שומר אותו להגנה עצמית, אלא משתמש בו לתקיפת ישראל. העזתים יכולים, אם הם רוצים בכך, להפיל את שלטון חמאס ולקיים שלטון מתון ופרגמטי יותר. אי אפשר לאחוז את החבל בשני קצותיו. גם סטודנטים לבנים בדרום אפריקה של שלטון האפרטהייד לא יכלו ללמוד בכל מקום שרצו. העזתים צריכים לשאת באחריות על השלטון שבחרו ועל המדיניות שהוא נוקט בה. אם לימודים והשכלה חשובים להם יותר ממלחמה בישראל, שיואילו בטובם להחליף את השלטון. ישראל מטילה מצור על עזה משלושת עבריה כאקט של הגנה עצמית. מצרים היא זו שמטילה מצור על הרצועה מן העבר הרביעי, משום שגם היא סבורה שהשלטון בעזה מסכן אותה. הפלסטינים הם לא ילדים קטנים. יש להם אחריות.

 12. טרזן

  למה רק ערבים משכילים זה רע? ומה עם משכילים אחרים?
  הכל יודעים שמשכילים זה דבר מזיק. זה רע לכלכלה, זה רע לביטחון, וזה רע באופן כללי ל…"מערכת". מתי גולן הצליח לשים את האצבע על נקודה חשובה ביותר. זו גם הסיבה להתנכלות המתמשכת של המדינה למערכת ההשכלה הגבוהה ולסטודנטים. המדינה פשוט לא רוצה לסייע לאוייב.
  ואיך הכל יודעים שהשכלה מיותרת? כולנו רואים שאפשר לעשות עסקים ללא השכלה, אפשר לעשות בידור ללא השכלה, אפשר לעשות צבא ללא השכלה, ואפשר אפילו לעשות שב"כ ללא השכלה (או.קיי., אז לקחנו איזה תואר בבר-אילן).

 13. טלילה סטן

  קומונה "שחיתות בערבון מוגבל" שהוקדשה לחשיפת שחיתות המשפט נמחקה לפני כשבועיים.
  הופעי לחץ על מנהל הקומונה, והוא מחק אותה. למיותר לציין שכל החומר שבה ירד לטמיון.

  לפני כמה ימים פתח בחור אמיץ, שי דוידוביץ, את הקומונה מחדש. אך לא ניתן היה להציל את החומר שנמחק.
  הרשויות נלחמות בקומונה בגלל שהיא חשפה את מה שקיים לגביו קשר שתיקה.
  ההתנכלויות לקומונה ולמי שכותבים בה, ממשיכות.
  http://www.tapuz.co.il/communa/usercommuna.asp?communaid=33004

 14. ירדנה אלון

  יצא המרצע מן השק, מה שמבטא גולן ברשימה שלו , הוא בעצם תולדה של אותה מחשבה ואותו כיוון שהתוו בשנות החמישים כנגד המזרחיים, נתנו להם השכלה בסיסית של שמונה שנות לימוד, ואחר כך שלחו אותם לבתי ספר מקצועיים כדי שילמדו מקצוע של צוארון כחול, התרוץ היה כמובן שהם לא מסוגלים מנטלית ליותר מזה, עכשיו אני מבינה את המניע הפנימי שמאחורי התרוץ ומאחורי תילי התילים של ספרים ומחקרים פסאודו אקדמאיים שיצאו באותה עת, אז מזה חששו האליטות האירופוצנטריות, שאם תינתן השכלה למזרחיים ,הם ישתמשו בידע הנרכש על מנת לזעזע את אמות הסיפים של שילטון האליטות האירופוצנטריות,היום הם עושים זאת בדרכים אחרות, סמויות מן העין, וזאת ע"י הגבהת הרף של שכר הלימוד באוניברסיטאות, כשהם יודעים מראש שיהיו רבים מהמזרחים שלא יוכלו לשלם ועל כן ינעלו שערי האוניברסיטה בפניהם,וכך גם התקווה למוביליות חברתית, וכך גם הידע שההשכלה מביאה איתה , ידע זה לא רק כוח, ידע זאת גם אחריות, אני סבורה שהקשת הדמוקרטית המזרחית הוכיחה זאת כשהיינו בתחילת דרכנו,רבים מהמקימים של הקשת באו מן האקדמיה והשתמשו בידע הזה על מנת לשים סדר יום חברתי חדש על שולחנה של הישראליות, כלומר לקחו אחריות על הידע הזה.
  על כן אני סבורה שהמאבק היום לא צריך להיות על גובה שכר הלימוד אלא על לימוד חינם לפחות לתואר הראשון שהוא המינימום ההכרחי בימינו למוביליות חברתית.

 15. מתי שמואלוף

  הכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטינים מתבטא לא רק בנוכחות צבאית, אלא במניעת זכויות בסיסיות כמו הזכות לנוע והזכות ללמוד ולרכוש השכלה גבוהה. על השיח הציבורי להוקיע מעשים שמטרתם הוא הרס החברה האזרחית הפלסטינית. האם סטודנטים בעזה צריכים לוותר על זכותם להשכלה גבוהה בשל הנסיבות שהולידו אותם בחברה הפלסטינית – בשל אותה ישראל אשר תופסת אותה כאויבת מרה ותו לו. הדרך היחידה לצאת מתוך מצב של דיכוי ומצור כותב נלסון מנדלה הוא להחזיק בחזון של חברה חפשית שכולם חיים בה בהרמוניה ובשיוויון הזדמנויות (הוצאת נהר ספרים, עמ' 51). זהו אידֵאל שצריך לעמוד בראש קובעי המדיניות בישראל ואותו הם צריכים להגשים ביחס לחברה הפלסטינית. צריך לצאת מתוך החשיבה הצבאית ולאומית המאפיינת את המערכות הציבוריות ולקדם חשיבה אזרחית וחברתית הרואה בפלסטינים בני אדם המבקשים לממש את זכותם ללמוד ולהתפתח בדיוק כמו האזרחים בישראל. ולעיתים פעולות של יחידים יכולות לבשר אולי על בוא השינוי הקולקטיבי – כך המתמטיקאי פרופ' דייויד ממפורד תרם את פרס וולף היוקרתי שקיבל מידי נשיא המדינה למען הענקת שוויון הזדמנויות לסטודנטים פלסטינים.

  http://www.notes.co.il/mati/45062.asp

 16. ניסים מוסק

  עד כמה שזכור לי, זה האיש שתבע את צמד הקומיקאים שי ודרור, משום שחשב כנראה שגם סאטירה היא נשק. הוא אמנם איש מצחיק, אבל בלי כוונה. וזה עצוב ומעורר רחמים.

 17. רתם

  מהצימר והמסעדה היוקרתיות בגליל?

 18. אליאב

  כל מי שצפה בסרטון בו מוצגת השחיטה שערך החמאס באנשי הפתח מבין שמדובר בחיות אדם שיש לחסלם ובודאי לא להעניק להם אישורי חינוך. גלעד שליט מוחזק על ידי החמאס שנים ללא ביקור הצלב האדום ויפי הנפש כולל דהאן מלינים על יחסה של ישראל לסטודנטים. זכרו כי כיבוש הרצועה הסתיים עם ההתנתקות ומאז לא היה יום שקט לנגב המערבי.
  הסטודנטים בעזה אינם אשמים בכך שיש שלטון חמאס אך כתושבים עליהם לשאת בתוצאות משטר רצחני ואפל.
  כל הטרמפיסטים הקושרים את החמאס עם המזרחיים המקופחים עושים שירות דב למאבקם. רק חסר דעה יתמןך במועמד מזרחי למועצה מקומית או לכנסת שזו השקפת עולמו. ולבסוף – ההפתעה. מרביתם של יוצאי עדות המזרח אכן תומכים בדעתו של מתי גולן בנושא שהעלה.

 19. לדרור ק

  צריך להגיד דברים ברורים: העולם לא חייב להניח לישראלים לצאת ללימודים. ישראל נתונה לשלטון פאשיסטי. ישראל לא מכירה בעצמאות הפלסטינית, ואף תוקפת את פלסטין לעתים קרובות. ישראל מחזיקה באלפי שבויים פלסטיניים ומסרבת לשחררם או אפילו לשאת ולתת על שחרורם. ישראל מנהלת קשרים ענפים עם מדינות שהצהירו על עצמן כאויבות של החמאס. ישראל מיבאת ומייצרת נשק בכמויות, ולא שומרת אותו להגנה עצמית, אלא משתמשת בו לתקיפת פלסטין ולבנון. הישראלים יכולים, אם הם רוצים בכך, להפיל את השלטון ולקיים שלטון מתון ופרגמטי יותר. אי אפשר לאחוז את החבל בשני קצותיו. גם סטודנטים לבנים בדרום אפריקה של שלטון האפרטהייד לא יכלו ללמוד בכל מקום שרצו. הישראלים צריכים לשאת באחריות על השלטון שבחרו ועל המדיניות שהוא נוקט בה. אם לימודים והשכלה חשובים להם יותר מהכיבוש, שיואילו בטובם להחליף את השלטון. העולם הנאור צריך להטיל מצור על ישראל מכל עבריה כאקט של הגנה עצמית. מצרים צריכה להטילה מצור על ישראל כי השלטון בישראל מסכן גם אותה. הישראלים הם לא ילדים קטנים. יש להם אחריות.

 20. דרור ק

  למרבה המזל, רוב העולם שפוי ולא מחזיק בדעות מופרעות כמו שלך. רוב המנהיגים בעולם יודעים לזהות את החמאס כארגון מסוכן ואת ישראל כמתגוננת, והעובדה שהדעות שלך "חתרניות" לא הופכת אותך לצודק. ישראל מעולם לא קראה לגירוש תושבי רצועת עזה או להשמדתם. מנהיגי חמאס בפירוש קוראים לגירוש היהודים מישראל, לכל הפחות. מי שקורא ערבית יודע זאת. יש אמנם אסירים פלסטינים שצריך לשחרר, אבל חלקם הגדול מוחזקים בבתי סוהר בגלל פשעים שהם ביצעו. גלעד שליט לא ביצע שום פשע. לרוב האסירים הפלסטינים יש קשר עם בני משפחותיהם וייצוג משפטי. לא שמעתי על עורך דין פלסטיני שדואג לזכויותיו של גלעד שליט. יש הבדל בין חתרנות לבין עיוורון. חוששני שאתה עיוור לסכנה ומחזיק מעצמך חתרן.

 21. בני

  ונער פותה ופוחז כמוני כשלא מסבירים לו הוא לא מבין לבד. דבריו של מתי גולן דווקא מדברים אלי. היכבד וטען לגופו של עניין, ,או שכרגיל, ריטוריקה שמאלית ריקה תשמר אתכם במי האפסיים הרדודים שאתם תקועים בהם כל כך הרבה שנים.
  אני מוצא את הטיעון של גולן בנוי לתלפיות. אל תתנו להם השכלה.

 22. שור

  לאחר שנשחרר את רצועת עזה מהאויב האיסלמי-פשיסטי,
  ולאחר שנקים בחזרה את כל הישובים שפורקו ע"י ממשלה מושחתת,
  אז נוכל להתיר לבני עזה להגר למערב לצורך לימודים, פרנסה וכדומה.
  לבנתיים השלטון בעזה הוא של כנופיות רצח פשיסטיות.

  "כיבוש" הגדה + עזה בידי ישראל בשנת 1967 הביא לפריחת ההשכלה הגבוהה שם,
  הביא לגידול ניכר ברמת החיים ובתוחלת החיים שם,
  לפי מאמר של דרור בן ימיני תוחלת החיים של גברים בעזה גבוהה יותר מזו של גברים בעיר גלזגו….

  לאחר סיום ה"כיבוש" בעזה, שוב החלה יורדת תוחלת החיים של הגברים בעזה,,,,
  תרומת האיסלם הפשיסטי לערביי עזה.

  שור

 23. טלילה סטן

  הקולנוענים ימין מסיקה וירמי קדושי מספרים על אפליה מצד המוסדות לעשייתם הקולנועית.

  מסיקה:
  "יש פה ממש אפליה שיוצרת אפרטהייד תרבותי. להם מותר לעשות סרטים והכל מהתקציבים שלנו, תושבי השכונות ועובדי המפעלים, אבל כשאנחנו עושים הפקה אנחנו חייבים לממן מכיסנו סרטים בעשרות אלפי דולרים. אם לא נעשה פשוט לא יהיה, זו השיטה של הדיכוי התרבותי".

  קדושי:
  "האזרח הפשוט משלם פעמיים… פעם אחת מממנים את התרבות הצפונבונית של ערוץ 2 ובפעם השניה הם צריכים לממן את התרבות שלהם, על ידי רכישת תכנים שלא קיימים בערוצים המסחריים. הפקות המקור עושקות את הארח החלש והיוצרים הבלתי מאוגדים".

  ציטוטים מתוך "ידיעות תל אביב" 27.6.2008

 24. יואש

  שלילה טוטאלית לא מנומקת, מחלישה טיעוני אמת ומצהירה על עוינות לכותב ולא לתוכן כתיבתו. השיטה של מניעת השכלה מאוכלוסיות היתה רוווחת במדינות שרצו למנוע השגת כח ו/או שוויון חברתי. כך באמריקה של תקופת לינקולן שהשחורים היו מנועים מללמוד והוחזקו בבורות מכוונת כדי לשמר את מצב העבדות והנחיתות שלהם. היהודים באירופה סבלו מהגבלות קשות של רכישת השכלה גבוהה והגבלות כניסה לתפקידים הקשורים בשלטון וממסדיו. האם זו הכוונה של ישראל לגבי הגבלת ההשכלה האקדמית של העזתים? אם אמנם כן הדבר, הוא לבטח לא יצלח כפי שלא צלחו הגבלות כאלו בארצות ומשטרים אחרים, למרות שהצליחו לאמלל בני אדם רבים מספור במשך תקופות ארוכות.
  אם מתי גולן סבור ששיטת מניעת השכלה בכח האכיפה הכוחנית הישראלית בעזה היא טובה, הוא טועה בגדול. כי כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ (זה מהתנך ש"לנו") וזה יפעל גם בעזה.
  באשר לחמס ושיטות חינוכו לשנאת יהודים ולסילוקם מארץ ישראל: גם שיטה זו לא תצלח כי היא מבוססת על שנאה ועל זלזול בתבונה של הצעירים הגדלים ומתחנכים בעזה, ובמדינות מוסלמיות אחרות.
  התשובה של ישראל ל"בחורים הלא נחמדים של החמס" (כמאמר גולדה מאיר על הפנתרים) אינה במניעת חינוך והשכלה, אלא בחיפוש דרכים להתקרבות והבנה, בחיפוש דרכים לשינויי תפיסה באשר לעתיד משותף באזור זה חרף האנשים המרים והקשים דתית, מנטלית, חינוכית, והתנהגותית המאכלסים אותו ותובעים עליו בעלות.

 25. אותה אחת ממקודם

  רוב העולם אכן שפוי, אבל תתפלא – הוא מחזיק בדיוק בדעות שלי ולא בדעות המופרעות שלך. בכל שנה האו"ם מצביע כמעט פה אחד נגד ישראל, קציני צבא ישראלים מפחדים להעצר על פשעי מלחמה באירופה, ובמספר הולך וגדל של מקומות בעולם מחרימים תוצרת ישראלית. ישנם פוליטיקאים ישראלים רבים שקראו לגירוש של הפלסטינים, כולל העזתים, חלקם ישבו בממשלה. האם ממשלת החמאס קראה להשמדת תושבי ישראל? אשמח מאוד אם תפנה אותי להתבטאות כזאת.

  גלעד שליט הוא חייל בצבא הישראלי שתקף ועודנו תוקף אוכלוסיה אזרחית בעזה. ככזה, בעיניים פלסטיניות, הוא בפירוש חבר בארגון שמבצע פשעי מלחמה. החמאס הבהיר מספר פעמים שהוא זוכה ליחס טוב והוגן וכידוע לך, מספר רב של אישים פוליטיים פלסטיניים תמכו בשחרורו בעסקת שבויים. אני גם בטוחה שאתה זוכר שרדיו "א-שמס" בחר בנעם שליט לאיש השנה שלו.

  דרך אגב, מאוד מעניין לראות שהדעות המופרעות של עו"ד ישראליות/ים שפועלות למען אסירות ואסירים פלסטיניים לא מפריעות לך לנצל את הפעילות הזאת כדי לטעון שאתה יותר מוסרי מהפלסטינים. פליק-פלאק מרשים, באמת כל הכבוד.

 26. דרור ק

  כיוון שאת יודעת מהי מדיניות תנועת חמאס, אני מניח שאת דוברת ערבית. אני גם מניח שמשום-מה נעלם מעינייך המסמך המכונן של התנועה הידוע בכינויו "אמנת תנועת ההתנגדות האסלאמית". המסמך הזה מופיע באתר אל-ג'זירה בלשונו המקורית: http://www.aljazeera.net/NR/exeres/235FD81C-8749-4A35-A8D6-047EBA09866D.htm#2
  חמאס מדברת שם על השמדת ישראל חד וחלק ועוד מגבה עצמה בפסוקים מהקוראן (מן הסתם תוך סילוף משמעותם). אגב, לא רק השמדת ישראל היא מעניינו של חמאס. יש לתנועה הזאת אידאולוגיה "נהדרת" בקשר למעמד האישה, ובכלל האמנה הזאת היא מקור לא אכזב ל"פנינים". להזכירך – חמאס נבחר בבחירות דמוקרטיות, וגם אחרי שהפר את כללי הדמוקרטיה והשתלט על עזה בכוח הזרוע לא נמצאו פלסטינים רבים שיתנגדו לו, והרי הפלסטינים יודעים להתנגד לשלטון לא רצוי כפי שהוכיחה האינתיפאדה.

  לגבי גלעד שליט – כמה תעמולה זולה אפשר לבלוע? גלעד שליט נחטף משטח ישראל. הוא לא איים על אף פלסטיני. הוא היה חלק מכוח שביצע פעולות התגוננות שגרתיות, שכל צבא עושה על-מנת להגן על גבולות מדינתו. חוץ מזה, כזכור לך, אמנת ז'נבה הרביעית קובעת במפורש שחייל שבוי, ואפילו שירת בצבא תוקפני, זכאי לביקורים של הצלב האדום, זכאי לקשר רצוף עם משפחתו ועוד כהנה וכהנה זכויות שחמאס החליטה להתעלם מהם, יען כי אמנת ז'נבה זה בשביל יהודים וצלבנים, לא בשביל מוג'אהידים איסלמים.

  עו"ד שמגינים על אסירים פלסטינים, ואפילו הרשעים מביניהם, עושים עבודת קודש. אין לי שום טענה כלפיהם. להפך. הם עושים עבודה קשה וחיונית בתנאים קשים, ושומרים על צלם האנוש של כולנו. אבל כשם שאנחנו מקפידים על צלם האנוש שלנו, אנחנו צריכים לזהות את מי שרומס את צלם האנוש הזה. תנועה שדוגלת באלימות בוטה כמו חמאס, שאינה בוחלת באמצעים כדי להתעלל בבני אדם, אינה ראויה להבנה או להתחשבות מצד מי שכבוד האדם חשוב לו. הפלסטינים שהמליכו עליהם את הזוועה הזאת, אינם רשאים לבוא בטענות לאיש על כך שהם סובלים מהתוצאות.

 27. מושחת

  זה עלול להשמע אפולוגטי, אבל קריאה להשמדת -ישראל- אינה קריאה להשמדת -תושבי ישראל-. יש הבדל בין השמדה של הישראלים לבין השמדה של מדינת ישראל כיישות פוליטית (לא שקריאה כזו "נחמדה" כשלעצמה).

 28. בני זאדה

  למתי גולן, אם התוצאה של השכלה היא נשק, והתוצאה היא אנשים שכמותך – אזי אין לי בעיה לתת אותה לשונאים שלי.

 29. אותה אחת ממקודם

  דרור, עד כמה שידוע לי ק' הוא לא בדיוק שם משפחה נפוץ בישראל. גם אתה וגם אני בוחרים לכתוב כאן באנונימיות. מבחינתי זה בסדר גמור, אבל למה אתה משקיע כל כך הרבה אנרגיה בלתקוף את הבחירה שלי בזמן שאתה עושה את אותו הדבר בדיוק?

  אשתדל להתעלם מההתנשאות שלך ולענות לעניין:

  1. כפי שכתבת, החמאס לא קורא להשמדת העם היהודי, אלא להשמדת מדינת ישראל ויש הבדל. השמדת ישות פוליטית היא לא השמדת עם: הרי גם דוברים ישראלים קוראים להשמדת החמאס ואיש לא מאשים אותםבקריאה לרצח עם.

  2. שוביניזם קיצוני ופגיעה במעמד האישה יש במקומות רבים בעולם, לא רק אצל החמאס. החרם הישראלי על החמאס והסגר על רצועת עזה לא מוטלים מסיבות פמיניסטיות. אם כבר, הם פוגעים במעמד האישה הפלסטינית עוד יותר בכך שהם מעמיקים את הבעיות החברתיות בעזה.

  3. את אמנת ז'נבה, דרור, שני הצדדים מפרים, ויש לי תחושה שאתה יודע זאת היטב. מאות פצצות מצרר שישראל ירתה לכיוון לבנון ובניית התחלויות אזרחיות בשטח כבוש הן שתי הפרות בוטות של האמנה הספציפית הזאת. אתה צודק שהחמאס מפר את אמנת ז'נבה, אבל האחרונות שיכולות להטיף מוסר בעניין הן ישראל וארה"ב.

  4. אני שמחה שאתה מכיר בחשיבות של עבודת עוה"ד האלה. כידוע לך, הם עו"דים שאינם עובדות/ים מטעם המדינה, אלא משתייכות/ים בדר"כ לארגוני זכויות אדם שמזוהים עם השמאל. מדינת ישראל עצמה מפירה זכויות אדם באופן שיטתי ונוקטת בצעדים קיצוניים ואכזריים כלפי אוכלוסיה אזרחית ולכן בעיני היא אינה טובה מהחמאס. היא יורה באופן *שיטתי* לשטחים אזרחיים (ראה דו"חות בצלם בנוגע לצמצום "טווח הבטחון" ודו"חות האו"ם בנוגע לפצצות המצרר בלבנון) והיא מונעת באופן רישמי ומעשי את זכויות היסוד של הפלסטינים לחופש תנועה, חינוך ועיסוק.

  ההבדל ביננו, דרור, הוא לא שאני תומכת בחמאס ואתה מתנגד לו. ההבדל ביננו הוא שלי יש מוסר אחד, שמתנגד גם לפשעים של החמאס וגם לפשעים של ישראל ולך יש מוסר כפול.

 30. דרור ק

  אני מצטער אבל מדברייך עולה תמיכה ברורה בחמאס, או לפחות חוסר הבנה מוחלטת לאידאולוגיה של התנועה הזאת ולמטרותיה. חמאס מדברת במפורש על מלחמת חורמה בישראל ובאזרחיה היהודים. חמאס לא מטיפה להקמת מדינה דו-לאומית, עניין שנוי במחלוקת אבל לגיטימי, אלא להקמת מדינה מוסלמית, עם משטר דומה לזה שבסעודיה, בכל חלקי הארץ.

  מובן שחמאס לא מוטרדת מיהודים שחיים בצרפת, בבריטניה או בארה"ב. אולי בנדיבותה היא גם תסכים לקיים בארץ קהילה יהודית קטנה ומדוכאת. דא עקא אני יהודי שחי בישראל, לא במקום אחר, ואין לי תוכניות להפוך לעבד של תנועת חמאס. גם אין לי תוכניות לספוג טילים ומחבלים מתאבדים מטעם חמאס עד שאותה תנועה תגשים את מטרותיה הנלוזות. להזכירך, מדינת ישראל הצהירה קבל עם ועולם על שוויון זכויות מלא בין אזרחיה (נא לעיין במגילת העצמאות ובחוקי היסוד). בפועל השוויון איננו מלא, אבל ערבים מוסלמים בישראל נהנים מזכויות רבות. גם העבדים המשוחררים בארה"ב לא זכו בשוויון מלא, אלא היה מדובר בתהליך הדרגתי וקשה. גם הנשים באירופה לא זכו בשוויון זכויות מלא מיד, אלא ניהלו מאבק פוליטי עיקש עד להשגת תוצאות. אבל חמאס לא תומכת עקרונית בשוויון זכויות. להפך. מבחינת חמאס, מי שתומך בשוויון זכויות הוא אויב. מבחינתם העליונות היא של המוסלמים ומי שחושב אחרת נמצא על כוונות הרובים שלהם. ואני שוב מזכיר לך – זה הארגון שהפלסטינים בעזה המליכו עליהם. עכשיו הם מזילים דמעות תנין על מצבם הקשה.

  את מוצאת לגיטימיות בתנועת חמאס ובכך את חושפת צביעות נוראה. מצד אחד את כועסת על כך שישראל לא מקיימת את הצהרותיה בדבר שוויון זכויות במלואן, ומצד שני את רואה לגיטימיות בתנועה שמצהירה שהיא מתנגדת לשוויון זכויות. מצד אחד את כועסת על אפליית נשים כאן, ומצד שני את מגלה הבנה וסימפטיה לפלסטינים שהמליכו עליהם תנועה שקוראת לכלוא את הנשים בבתים. צביעות כבר אמרתי?

 31. סמולן

  אני כמו פופר בשעתו. מה יכול החמאס (או לצורך העניין, פלסטינים כלשהם) לעשות ליהודים, כדי שההיא משם, תגיד שהמעשה הספציפי הזה היה רע. לא מוצדק, גם לשיטתה. האם יש משהו כזה ? משהו קטן.

 32. אותה אחת ממקודם

  למה אתה מתעקש לכתוב שעולה מדברי תמיכה בחמאס? כתבתי שהחמאס מפר את אמנת ז'נבה ושהמוסר שלי "מתנגד גם לפשעים של החמאס וגם לפשעים של ישראל". אני לא תומכת של החמאס, מעולם לא הייתי תומכת של החמאס ולעולם לא אהיה תומכת של החמאס. כל הערכים שאני מאמינה בהם הפוכים לגמרי לערכים של החמאס.

  החמאס אכן קורא להקמת מדינת הלכה איסלאמית בכל השטח ממערב לירדן, אבל במה זה שונה, נאמר, מהכוונות של הזרם המרכזי של המתנחלים שיושב בכנסת והחזיק בכוח פוליטי עצום בשלושים השנים האחרונות? האם הם אינם רוצים להקים מדינת הלכה בכל השטח שממערב לירדן? ובמה זה שונה מביבי נתניהו מזמר את "שתי גדות לירדן" או מאביגדור ליברמן מדבר על להפציץ את סכר אסואן?

  ישראל אכן מעניקה שוויון זכויות חלקי ורשמי (וחלקי ורשמי בלבד) לאזרחיה הלא-יהודים, אבל דמוקרטיות נמדדות לא רק במדיניות הפנים שלהן אלא גם במידה שבה הן מפירות זכויות אדם של אנשים שאינם נחשבים לאזרחים שלהן. ארה"ב סופגת ביקורת קשה מבית ומחוץ על בתי הכלא שהיא מחזיקה בכל רחבי העולם (כמו במפרץ גאונטנמו) ובהם היא מפירה באופן שיטתי זכויות אדם של אנשים שהם אינם אזרחיה. המעשים של ישראל זהים לחלוטין במובן הזה ואף חמורים יותר מכיוון שהם מבוצעים כלפי אוכלוסיות של מאות אלפי אנשים. הביקורת של ישראל על הפרות זכויות האדם מצד החמאס פתטית בדיוק כמו הביקורת של החמאס על הפרות זכויות האדם של ישראל.

  אני יכולה מאוד לא לאהוב את החמאס, אבל מרגע שהוא נבחר בבחירות דמוקרטיות הוא השלטון הפלסטיני הלגיטימי. תאר לעצמך שמדינות העולם היו מטילות סגר ימי ואווירי על ישראל בגלל שביבי ניצח בבחירות. פעולה כזאת היא התערבות בוטה ובלתי חוקית בריבונות של המדינה והייתה מבוקרת ובצדק. אני מבינה שקשה לך להשלים עם זה, אבל היחס שלי לחמאס ולממשלה הישראלית זהה לחלוטין: שתיהן ממשלות לגיטימיות ונבחרות, ולשתיהן אני מתנגדת.

  עדיין לא הצלחתי להבין מדבריך מדוע אתה חושב שמניעת יציאה של סטודנטים מעזה ללימודים מוצדקת. האם תתמוך במניעת יציאה של ישראלים לחו"ל כשהליכוד יעלה לשלטון, או שהכלל הזה נכון רק לפלסטינים?

  ולסמולן:
  הייתי עונה על שאלתך, אבל ברור לי שלא תטרח לקרוא את התשובה שלי, ממש שלא טרחת לקרוא את דברי עד עכשיו.

 33. דרור ק

  אזרחי דרום אפריקה, בפרט הלבנים שבהם, סבלו מהחרם שהוטל על ארצם עקב מדיניות האפרטהייד של ממשלתם הנבחרת. חטאם של הפלסטינים בעזה גדול הרבה יותר מזה של הלבנים בדרא"פ משום שממשלת חמאס תוקפת ללא הרף ומתוך אידאולוגיה ברורה אזרחי מדינה שכנה, ומפרה כל כלל בינלאומי הומניטרי אפשרי כלפי אזרחיה וכלפי אזרחי המדינה השכנה לה. אם זו הממשלה שהפלסטינים בעזה בחרו לעצמם – עליהם לדעת שיש לבחירה הזאת מחיר.

  הסרת המצור מעל עזה במצב הקיים היא סיכון מוחשי ומידי לאזרחי מדינת ישראל. על אף המצור, ישראל חייבת לאפשר לתושבי עזה לקבל מזון, תרופות, טיפול רפואי, חשמל, מים ושאר צרכים חיוניים. יציאה ללימודים באירופה ובארה"ב אינה צורך חיוני, וישראל לא חייבת לאפשר דבר כזה כל עוד חיי אזרחיה בסכנה מצד ממשלת חמאס.

  הרוב המכריע של המתנחלים אינם שואפים למדינת הלכה, בטח לא משהו מקביל למה שחמאס מציע. אני חושב שכשם שאינך מכירה די הצורך את תנועת חמאס, אינך מכירה די הצורך את המתנחלים. אני אשמח מאוד לראות את המתנחלים מתפנים אל תוך תחומי הקו הירוק, אבל אי אפשר להעליל עליהם עלילות. תנועת הליכוד אינה קוראת בשום אופן לשינוי הסטטוס-קוו החוקתי במדינת ישראל. השוואה של הליכוד לחמאס היא פשוט השמצה, ואני רחוק מאוד מתמיכה בליכוד. את צריכה להבין – עצם ההשוואה בין חמאס לבין הליכוד, שהיא בסופו של דבר תנועה דמוקרטית שפועלת בסביבה דמוקרטית, היא מעין הבעת תמיכה בחמאס.

 34. מוני יקים

  שאלת היסוד היתה לגיטמיות הצעדים של שלטון הכיבוש הציוני בהצרת האפשרויות הנתונות לצעירים פלסטינים להרחיב את השכלתם. מתי גולן במאמרו מצדיקאת הצעדים המגבילים וטוען שהעלאת רמת ההשכלה של צעירי עזה ופלסטין היא בבחינת נשק המעלה את יכולת המאבק נגד הכיבוש, טענה מרוחקת ומרושעת שממנה אפשר לגזור טענות משנה מרושעות ממנה, מה גם שטענת ההשכלה מתעלמת מגורמי המוטיבציה שעלולים להגביר את ההתמרמרות בקרב הצעירים ולדחוף אותם לצעדי יאוש לא רציונאליים. עם כבוש חייב להלחם בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי להשיג את שחרור מולדתו ואין שום חוק בין לאומי או אחר שהוא יותר חזק או מוסרי מזכות זו, השימוש באמצעים ניקלים כמו מניעת הזכות להשכלה מעידים על ניקלותו של משטר הכיבוששאותו הגיון מרושע יכול גם להובילו להגבלת זכות הנשימה , כי עם נושם מסוכן יותר במאבקו מעם שהפסיק לנשום ואכן צעדיה של מדיניות הכיבוש מעידות על הכוון המסתמן. וזה מעורר את שאלת היישימות ההיסטורית של האג'נדה הציונית מבית מדרשם של ההוגים הכוזרו/אשכנזים. כלום ניתנת הציונות ליישום ללא השמדה פיזית עם כל בני העם הפלסטיני ???
  ב60 שנות קיום המדינה אנו רואים שהציבור הפלסטיני עובר לקיצוניות מוצדקת הולכת וגוברת ומנגד הציבור הציוני בחמדנות שאיפותיו הטריטוריאליסטיות משוקע יותר ויותר בדרך מדינית חסרת הגיון ומוצא שהגשמתה מותנית בהעלמות פיזית של העם הפלסטיני והטמעת העם הספרדו/מזרחי.
  מאמרו זה של מתי גולן אכן משקף את הרקע המחשבתי המשותף לאוליגרכים של ההגמוניה האשכנזית שמסבכת את המזה'ת בשרשרת מלחמות אין סופיות תוך הפיכת ההשתייכות הדתית/לאומית לקריטריון היחיד להבדלה ולניחשול אזרחי, ומבחינה זו כפי שהערבים נדחקו ולא מעט ע'י האשכנזו/ציונים להתנערות מהזרם החילוני של ערפאת לתמיכה די מאסיבית לתמיכה ברעיונות ובמפלגת החמאסכך לא רחוק היום שבו הצבור המזרחי יקים את החמאס המזרחי שגם כן כמו החמאס הערבי יהיה בעד חיסול הישות הציונית המדכאת.
  הכוונה זו נובעת בעיקר ממנטליות הגטו השטעטלי המנחה את המעמד השליט האשכנזי המאמין שככל שקורבנות הציונות יפנו לדרך קיצונית יותר כך קל יהיה להציג את הציונים כנאורים ,מתקדמים ומערביים ובכך לזכות בתמיכת המעצמות הנוצריות . זה מאד מתאים למבנה המעמדי שיצרו תוך חפיפה מעמדית אתנית/לאומית מאד מסויימת המתאימה עצמה לעקרונות עליונותו של היהודי הלבן החדש המשמש כבלם מערבי לעצירת הברבריזם המוסלמו/מזרחי. מנגד עליית החמאס שעודדה בראשיתה ע'י חכמי האסטרטגיה הציונית הפכה לחרב דמוקלס ומביאה יותר ויותר לבידוד של הישות הציונית משכנותיה הערביות וגם לבידוד בדעת הקהל העולמית, בתקופה בה המארג הפוליטי הפנימי קורס על כל מערכותיו והחמסנים עושים בניכסי הציבור כבתוך שלהם.
  צעדיה האחרונים של המדיניות הציונית לאחר המלחמה האחרונה בלבנון והכשלון הטוטאלי שלה חשפו את השפעת הקריסה הפנימית על מוגבלות המנטרה של "כח ההרתעה" האגדי של ישראל שהוצגה ככלי ריק.
  במקום לפנות לעיסוק בבעיות המבניות של הקיומיות עברו הפוליטיקאים האופורטוניסטים למדיניות של שימור מעמדם האישי תוך העברת מוקד התעניינות הציבור לאויבים חיצוניים חלקם אמיתי ומרביתם מרוחקים ודימיוניים,
  עובדות שממלכדות את מדיניות החוץ העתידית לשנים רבות.

 35. סמולן

  נניח לרגע שאני לא קראתי את מה שכתבת. לכשלעצמה, מין אמונה מוזרה משהו בכוחה של התיאוריה האנטי ציונית. מאיפה את יודעת מה קראתי ? אבל מה זה בדיוק הופך אותי ? לאדם שלא בקיא בכתבייך ? הרי אני מבקש שאלת הבהרה מפי הסוסה עצמה. ובכן, אכן כן. לא קראתי אותך מספיק כדי לדעת מה תעני, אבל קראתי הרבה חומר של אנשים שאוחזים, אני סבור, בעמדות דומות לשלך. ועל כן, אני מחדש את שאלתי, ולתשובתך אודה, אם היא קיימת.

 36. דרור ק

  אתה בעצם אומר שהיחסים האפשריים היחידים בינך לבין ישראלי באשר הוא ישראלי הם יחסי מלחמה. אם כך, מה לך כי תלין על כך שישראלים מתייחסים אליך ואל שכמותך באותו האופן? אם אתה כבר מכריז על מלחמה לפחות תהיה עקבי.

 37. חנה קים

  איזה כיף לשמוע מכם, חברים יקרים למהפכה. לפחות משהו טוב יצא מרשימתו המתלהמת של מתי גולן, והוא המפגש שלנו כאן, ב"העוקץ".

 38. אירית

  מי שחולק עליו הוא "אנטי ציוני" TM, במשמע אפשר ורצוי לפגוע בו, ויש לו , לסמולן, האמצעים.
  לא שווה התייחסות ולא כדאי להאכיל את הטרול הרשמי.

 39. סמולן

  אני מבין שגם את אוחזת במפתח לנבכי נשמתי, או לפחו ת לחשבון הבנק שלי. מהם ה"אמצעים" ?

  תודה על המינוי הרשמי. לא כל מי שלא מסכים איתי הוא אנטי ציוני, אולם אנטי ציונים מרגיזים אותי מאד. מדוע, אין לי מושג. אולי כי הם צודקים, ותכלית הציונות היא רוע. אבל, לא זו הנקודה: אנטי ציונות היא אכן מה שגורם לי לגעת במקלדת, ועם הלא מסכימים האחרים אני בדרך כלל מסתדר בקלות. כל זה, לא משנה כלל, לא את השאלה, ולא את האמירה הברורה שבהתחמקות מתשובה עליה.

 40. סופר סתם

  נסיתי לקרוא את התשפוכת המנוסחת בבהירות מפליאה ואודה כי נבצר ממני להבין ולו גם משפט יחיד. השאלה שלי היא אחת. מה מחפש היצור הזה במחוזותינו. מהערות קוראים מתברר כי יש לו קהל מעריצים לא מבוטל באתר ולכן אני מבקש להירשם לקורס הבנת יקים, בחינם, עד שאקלוט את הגותו. לא הבנתי את מושג האוליגרכיה האשכנזית שעליה נמנים כנראה גם לב לבייב, בינו צדיק, נמרודי ותשובה, בנוסף לאילי ההון הפרסים התומכים במופז מרווחיהם בבתי הקזינו שהם מפעילים עם הצדיק אברגיל ברחבי העולם. כאשר רוצים אפשר לכופף המציאות ולהכביר נפיחות באתרי אינטרנט ועוד להשיג תשואות מהחברים. אינני מכיר מגבלה הקושרת אדם כזה לציונות ובטוח כי אם יפנה לשגרירות מרוקו יוסדר לו מעבר בטוח להרי האטלס מכורתו שבהם יוכל לנשום אוויר פסגות.

 41. אותה אחת ממקודם

  האם תוכל להסביר לי ולכולם כיצד סטודנטים מעזה שלומדים בחו"ל מאיימים על בטחון ישראל באופן ישיר וממשי?

 42. דרור ק

  על פניו לא נראה שסטודנטים עזתים שרוצים ללמוד בחו"ל הם סכנה לבטחון ישראל, ולא נראה לי שיקרה אסון אם ישראל תעשה ג'סטה ותיתן להם לצאת מעזה.הנקודה היא אחרת: הפלסטינים לא יכולים לבוא בטענות לישראל על כך שהם נתונים במצור. הממשלה שהם בחרו הכריזה מלחמה על ישראל וגם מימשה את ההכרזה. ישראל הטילה מצור על עזה משלושת עבריה כפעולה של הגנה עצמית (העבר הרביעי שייך למצרים). מצור זו פעולה מלחמתית מאוד לא רצויה, אבל אני מאמין באמת ובתמים שאין מנוס ממנה בהתחשב בנסיבות. במסגרת תנאי המלחמה ששוררים בינינו לבין ממשלת חמאס בעזה, יש לישראל חובה לדאוג שהמצור שהיא הטילה לא יפגע בזכויות האדם הבסיסיות של העזתים: מים, מזון, רפואה, חימום/קירור וכיוצ"ב. לימודים בחו"ל אינם זכות אדם בסיסית. אם העזתים רוצים לסיים את המצור עליהם לסיים את מצב המלחמה. עד אז כל סטודנט עזתי שרוצה ללמוד בחו"ל יהיה נתון בחסדי צה"ל או שיצטרך לעבור לחו"ל דרך המנהרות, ואין לו על מי להלין אלא על הממשלה שבחר.

 43. אותה אחת ממקודם

  תודה שהבהרת את עצמך. שוב, אתה מאמין בענישה קולקטיבית של אוכלוסיה אזרחית כאשר אתה לא מסכים עם מדיניות הממשלה שלה. מכיוון שאתה נשמע לי כמו אדם שהיושר חשוב לו (ואני כותבת את זה בלי שמץ של ציניות) אני שואלת את עצמי אם מדוע אתה לא מפעיל את אותו קריטריון על ישראל ותושביה, ותתמוך בחרם אקדמי על ישראל, בהחרמת תוצרת ישראלית ובהוצאת צווי מעצר בי"ל נגד קצינים ופוליטיקאים ישראלים (או אולי אתה תומך בהם? אני לא בטוחה).

 44. מישאל הנצרתי(עלית)

  הסבר כיצד סטודנטים,או "סטודנטים" יסכנו את ישראל.

  עוד יומיים שלושה יגיע יום השנה להתקפה על בנייני התאומים.
  מי שלקח בה חלק פעיל היו,בין השאר,סטודנטים ופוסט סטודנטים.

  ההוכחה מה יעשו הסטודנטים "שלנו" מעזה תינתן רק בדיעבד,כלומר,כעבור שנה ושנתיים ויותר מיציאתם ל"לימודים".

  מי יוכל לעקוב אחר מעשיהם כשיתפזרו בעולם?
  כמה כסף יעלה לנו לנסו לעקוב אחריהם ו/או חלק מהם?

  אכן דילמה קשה לכל מי שצריך להחליט.
  אבל את,ואחרים,יודעים, כמובן, הכל ואחראים ללא כלום.

  מצב אידאלי.

 45. אותה אחת ממקודם

  אף פלסטיני מעזה לא השתתף בפיגועי התאומים. האם סטודנטים פלסטינים מעזה צריכים לשלם את המחיר על פיגוע שסטודנטים אחרים בצעו? ואם כן, האם לדעתך גם סטודנטים ישראליים צריכים לשלם את המחיר (מי יודע מה הם יעשו אם לא יעקבו אחריהם!).

 46. דרור ק

  א. לא מדובר בענישה קולקטיבית, אלא בהגנה עצמית של ישראל. מאמצעי ההגנה העצמית נפגעים הפלסטינים, אבל אין להם על מי להלין שכן בידם המפתח לשיפור מצבם. ברצותם יוסר איום המלחמה מעל ישראל ויוסר המצור. ישראל כבר הוכיחה בנסיגה מסיני, מלבנון, מעזה ומשטחים בערבה, שהיא נכונה לצעדים מרחיקי לכת כשיש ערבויות לביטחון אזרחיה.
  ב. כאזרח ישראלי אני אחראי וגם משלם על מדיניות פסולה של הממשלה הנבחרת במדינת ישראל. משום-מה את סבורה שממשלת ישראל היא בין הגרועות בעולם ואזרחי ישראל צריכים לשלם מחיר כבד על בחירתם. למרבה המזל רוב מדינות העולם אינן שותפות לדעתך. באמצעות דרכון ישראלי אפשר לבקר כיום בקלות ברוב מדינות העולם. לעומת זאת קשה מאוד להסתובב בעולם באמצעות דרכון של מדינה מוסלמית. האם מדובר באיסלמופוביה? אני חושב שלא. אני חושב שהעובדה שמדינות וארגונים מוסלמיים לא בוחלים באמצעים בשנים האחרונות, ומאיימים בגלוי על שכניהם, מביאה לתוצאות קשות מבחינתם. ישראל לעומת זאת, עם כל הביקורת על שימוש בפצצות מצרר וכו', מנהלת מדיניות מתונה יחסית, וכתוצאה מכך אזרחי ישראל הם אורחים רצויים ברחבי העולם.

 47. מישאל הנצרתי(עלית)

  על הטענה שאף סטודנט פלסטיני לא השתתף בפיגועי ה-11 בספטמבר אומר שזו טענה שלא ממין העניין,בהמעטה רבה.

  אבל………היו, יש ויהיו סטודנטים פלשת' שלמדו בחו'ל מדעי החבלה והרצח ההמוני של נשים ילדים וזקנים וגם יישמו את תלמודם היטב אם בהשתתפות בעצמם או בהכנות ושליחת אחרים..

  על הטענה שיש לאסור גם על סטודנטים ישראלים לצאת לחו'ל כי נאלץ להשקיע הון רב במעקב אחריהם ,אני בהחלט מסכים עימך.מהנסיון המר שמצביע על כך שהם השתתפו כבר בכ-500 פיגועי התאבדות,לאחר שובם מלימודיהם, אכן הגיע הזמן להפסיק האפליה הנבזית הזו.

  זה המקום להזכיר שכבר היה יהודי ישראלי שלמד חבלה וריגול בדמשק וחזר וניסה להגשים תלמודו.
  איני יודע אם היה אז סטודנט אבל בכלא הוא למד והיה סטודנט.
  מה שהוא לא עשה בכלא זה שלא החל לחבוש כיפה.

  אין ספק שכשנתקלים בסוג חשיבה כזה קשה קצת להשאר שלווים.

 48. אותה אחת ממקודם

  גם בחרם על ישראל לא מדובר בענישה קולקטיבית, פשוט בהגנה על העם הפלסטיני מהתוקפנות הישראלית. מאמצעי ההגנה העצמית נפגעים הישראלים, אבל אין להם על מי להלין שכן בידם המפתח לשיפור מצבם. ברצותם יוסר הסגר מעל עזה ויוסר החרם. הפלסטינים כבר הוכיחו באינספור הזדמנויות שהם נכונים לדבר כשיש להם פרטנר בצד השני, גם כאשר יש חילוקי דעות והפרות הסכמים משני הצדדים.
  אני בפירוש חושבת שממשלת ישראל היא אחת הגרועות בעולם, ורבים בעולם חושבים כמוני. כפי שכבר ציינתי למעלה (אתה שוב מתעקש לא לקרוא, או להבין, או שניהם) ישראל מגונה כמעט מעל כל במה בי"ל אפשרית – באו"ם, בתקשורת העולמית ובבית המשפט בהאג. הרי אם לא הייתה לה את ארצות הברית מועצת הבטחון כבר מזמן הייתה מטילה עליה סנקציות שהוטלו על מדינות שעשו הרבה פחות. לידיעתך, קל מאוד לבקר עם דרכון של מדינות מוסלמיות רבות: סעודיה, כווית, קאטאר, ועוד – כל המדינות שמשתפות פעולה עם האינטרסים האמריקנים והאירופאים. לעומת זאת, עם דרכון ישראלי אתה לא יכול להיכנס למדינות רבות – כמעט כל מדינות ערב, למשל, וזאת בגלל התוקפנות של ישראל, הכשרון הנדיר של מנהיגיה לא להגיע להסכם עם הפלסטינים והיכולת המהממת של אזרחיה (כמוך, אנונימי) להדחיק את האחריות שלהם לכך. לך תספר לדורון אלמוג שישראלים הם אורחים רצויים בכל העולם. הוא יאמר לך שלפעמים הם גם לא רצויים באירופה.

  "ישראל לעומת זאת, עם כל הביקורת על שימוש בפצצות מצרר וכו', מנהלת מדיניות מתונה יחסית"

  אני מצטערת, דרור, אבל אני לא בטוחה שאתה הסמכות שיכולה להחליט אם המדיניות של ישראל "מתונה יחסית" או לא. אני מקשיבה למוסדות מעט אובייקטיבים ומאוזנים ממך, ממופז ומברק: בית הדין בהאג, האו"ם וגו'.

 49. אותה אחת ממקודם

  אני שמחה שהסכמת איתי על כך שצריך לאסור יציאת סטודנטים ישראלים לחו"ל. יש לי הצעת יעול נוספת, נאמנה להגיון שלך:

  מכיוון שלא רק סטודנטים ישראלים יכולים לרצוח, אלא ישראלים באשר הם (תראה את השבועות האחרונים – החלאות רוצחים אפילו את הילדים שלהם!) ומכיוון שיעלה המון כסף לשב"כ ולמוסד לעקוב אחרי כולם ולוודא שהם לא רוצחים אף אחד, צריך לאסור יציאה של ישראלים בכלל – לא רק של סטודנטים! ולא רק לחו"ל – גם לרחוב! כולם במעצר בית!!! בלי יוצא מן הכלל!!! רק אז יהיה סדר!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ושלום על ישראל.

  מישאל לרשות הממשלה!

 50. דרור ק

  תראי, אני יכול להתמודד עם כל מיני טיעונים. לא עם בורות. השנה הייתי במצרים. נסעתי עם דרכון ישראלי. לא פשוט לסדר ויזה למצרים, אבל הרבה יותר קל וזול מאשר לסדר ויזה לארה"ב. בכל אותן מדינות שלטענתך מגנות את ישראל, ישראלים הם אורחים רצויים ויכולים לבוא לביקור בכל עת. דווקא בארה"ב מתייחסים לישראלים בחשדנות. דרכון ישראלי מתקבל גם במדינות ערביות כגון מצרים, ירדן, מאוריטניה, תוניס, מרוקו, ועם קצת מאמץ גם בעומאן. לעומת זאת מי שמחזיק דרכון מצרי יעבור שבעת מדורי גיהנום עד שיקבל ויזה למרבית מדינות העולם. אני יודע – בדקתי את העניין עם כמה ידידים, ועוד לא דיברתי על דרכון סורי או לבנוני.

  לדעתי זאת בהחלט אינדיקציה: השאלה את מי אתה מוכן לארח בארצך ואת מי לא, מראה על מי אתה סומך. אילו ממשלות העולם היו תופסות את ישראל כמדינה מרושעת ומסוכנת, לא היו מתירים לישראלים להסתובב בחופשיות ברחבי העולם. הפלסטינים, אגב, אינם רצויים כמעט בשום מדינה, כולל מדינות ערביות (!) הם נתפסים כמבקרים מסוכנים ולאור ההיסטוריה של השנים האחרונות אפשר להבין למה.

  אגב, אני לא יודע לאיזה מוסדות באו"ם את מקשיבה. מועצת הביטחון של האו"ם פסקה במפורש שעל מדינות ערב להכיר במדינת ישראל בגבולות בטוחים בטרם תיסוג ישראל מהשטחים שכבשה ב-1967. סוריה, לבנון וממשלת חמאס מסרבות לעשות זאת. מזכ"ל האו"ם פסק כי ישראל מילאה את החלטה 425 של מועה"ב, מה שלא מנע מחיזבאללה הלבנוני לתקוף את ישראל בטענה שהיא כובשת חלקים מלבנון. האו"ם אומר כל מיני דברים, אלא שאת שומעת רק את הדברים שמתאימים לקונספציה שלך.

  אגב, כשמצרים הכירה במדינת ישראל, ישראל נסוגה מסיני ופינתה את ההתנחלויות. מלבנון נסוגה ישראל באופן חד-צדדי על אף התנגדות (!) לבנון. ישראל פינתה את כל ההתנחלויות מרצועת עזה והסיגה את כל חייליה משם ובתמורה קיבלה חטיפות וקסאמים. כל אלה עובדות, לא פרשנות ולא תרגיל אינטלקטואלי. אם את רוצה להתכחש לעובדות – זכותך, אבל אל תדרשי ממני לעשות אותו דבר.

 51. זכי חלטורה

  מספיק חינוך בשביל להתאבד, מתאבד לא צריך מועד ב'; השכלה יכולה רק להפריע כי המתאבד הפוטנציאלי עוד יחשוב שיש לו סיכוי להיות someBODY. רוע רוע רוע ובסוף טפשות – גולן הוא גולם מזיק שיכול היום לחזור ולכתוב ב"הארץ", עושים שם "רביזיה רעיונית" והוא יכול להתאים.

  בהקשר זה קיראו אצל עמוס איילון (רקוויאם גרמני) על מסע התלאות של ליאופולד צונץ ואדוארד גנס היהודים, בדרך להתקבל למוסדות אקדמיים בגרמניה של המאה ה-19. טענות ברוח דומה (ההשכלה היא כוח ואין לתת אותה ליהודים וכיוצ"ב טיעונים) הושמעו כבר אז, כך שגועלן לא מחדש דבר, הוא רק מרענן.

  ומי שיגיד כן… אבל… היהודים לא פוצצו את עצמם בשווקים בגרמניה, אומר לו כבר עכשיו שפחד הגרמנים בפרט ואירופה בכלל – מוצדק או לא מוצדק – מפני היהודים היה גדול לאין שיעור מפחדנו אנו מהערבים ומי שקורא בכתבים של האנטישמים שכתבו בשביל ולצד יוליוס שטייכר, יסכים איתי. פחד נוראי, הרבה יותר מהפחד של מתי גולן מהערבים.

 52. אותה אחת ממקודם

  אני מצטערת שאתה חש שאינך יכול להתמודד עם בורות. אתה בוודאי מאוד מתוסכל מעצמך. תראה, אפשר לתקן כל דבר. אני בטוחה שגם אתה יכול לקרוא, להרחיב אופקים ולהיפתח לעוד פרספקטיבות חוץ מזו הישראלית.

  עד אז, הייתי מייעצת לך למתן קצת את הטונים. יהירות היא תכונה שהופכת למכוערת יותר כשהיא מצטרפת לקרתנות.

  תהיה בריא.

 53. מישאל הנצרתי(עלית)

  כיצד מדדת את עוצמת הפחד של הגרמנים מהיהודים ואת עוצמת הפחד של היהודים במדינת ישראל מהעבים?

  כדאי שתשתף אותנו בעוד פרטים כדי שנוכל גם כן לבדוק את הנתונים ולא רק להסתמך על הבטחותיך.

  תודה.

 54. זכי חלטורה

  למרות שהמדד יכול להיות למשל גובה טמפרטורת הריאקציה שנוצרה בליבת כור הפחד; במקרה של הגרמנים, זו הייתה גבוהה מספיק לשרוף גופות לאפר. אבל לא בזה העניין. די לי בזה שהבנת את העניין, והעניין הוא, שמתי גולן ודומיו מונעים מפחד מיתי מפני הערבים ולכן הוא ודומיו מהווים סכנה קיומית כי פחדנים סופם למצוא עצמם מובסים, ולמרבה הצער, תמיד רק אחרי שהספיקו לחולל כמה אסונות בדרכם לתבוסה.

 55. בנצור ברדוגו

  הוא כבר שיתף אותך. תקרא את רקויאם גרמני.

 56. מישאל הנצרתי(עלית)

  תודה.
  מרשים מאד וניתוח נפשו של גועלן ופחדנים בכלל מרתק.

  ברדוגו.פעם אחרת בל זאת גם לך תודה