דברים בשם אומרם, אידיאולוגיה

איציק ספורטא

בראיון עם העומד בראש המועצה הלאומית לכלכלה נאמר המשפט הבא: "מבחינה כלכלית גרידא אין הצדקה להמשיך לאורך זמן בריסון תקציבי מחמיר, שפירושו ירידה נוספת במשקלה של הממשלה בתוצר. זו כבר אידיאולוגיה, לא כלכלה". אני ממש מופתע, אידיאולוגיה במשרד האוצר? לא יכול להיות, תמיד חשבתי ששם יושבים מקצוענים השומרים על האינטרס הציבורי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איילה סבאג מרציאנו

  זה כבר דיכוי והתעללות באוכלוסיות המוחלשות במדינה. זו שנאת חינם כלפיי "הלא יוצלחים" שלא הצליחו להתעשר והמרפקים שלהם חלשות בכדי להלחם בהון השלטוני הפושע. וראו זה פלא מי לא נתן להם את ההזדמנות מלכתחילה? השלטון הציוני. זה שנאה רבת שנים לאנשים שתרבותם לא נשמעת טוב לאוזניי הרגילים בקונצרטים.

 2. נחמן

  השאלה אם זה יהיה לפני שאהפוך משכיר במעמד הבינוני לצמית של איזה בעל הון או אחרי.

 3. מוני יקים

  ולשם שמירתה הם יעשו הכל להעמקת פערים והנצחתם.

 4. טרזן

  קראתי את הראיון ב"הארץ", והתקשיתי מאד להבין בדיוק מה הולך שם בין האוצר והממשלה. טרכטנברג התמנה על מנת להציג לממשלה second opinion להצעות האוצר, ואמנם הוא הגיע למסקנה שונה מזו של האוצר. לדעתו, הצעת האוצר להגדיל את התקציב ב-1.7% בלבד (טייס אוטומאטי) אינה נכונה כלכלית-חברתית. במקום לעמוד על שלו (שלנו!), הבן-אדם מתקפל ותומך באוצר. אני מציע שיחזיר את המשכורות שקיבל וישוב למקום ממנו הגיע. לתפקיד הזה צריך רוטוויילר עם נעילה, לא אפרוח מנומס.

 5. חנה קים

  והלא מנואל טרכטנברג, ראש המועצה, מודה בראיון עם מירב ארלוזרוב, שאין לו למעשה השפעה ממשית על מדיניות האוצר. הוא יושב במשרדו במשרד ראש הממשלה ומקבל משכורת מאיתנו, אבל מציג בפני הממשלה את החלטות האוצר, בתוספת ביקורת קטנה, בשביל למרק את מצפונו. טרכטנברג הוא אמנם כלכלן ידוע-שם ומוערך, וחשוב שאמר מה שאמר, אבל בשורה התחתונה גם השנה הוא התכופף בפני האוצר

 6. ירדנה אלון

  ראשית תודה איציק על מראה מקום לרשימה כולה,קראתי אותה ודליתי ממנה עוד אמירות שלעניות דעתי הבלתי קובעת גם הן חשובות ואני מביאה שני ציטוטים …..",,אם המציאות היא כזו שזה לא הזמן המתאים לנסות מודל מאקרו כלכלי חדש אז עדיף להישאר עם גידול של התקציב ב-1.7 אחוז בלבד"……
  והציטוט השני …….."התרבות השילטונית בישראל איננה שיתופית,היא תרבות של אילתור,כוחנות,כיפופי ידיים,וחוסר אמון"……….
  מסקנותי מן הציטוטים,
  מן הציטוט הראשון אני מסיקה שבעצם אין כאן עניין של אידאולוגיה אלא עניין של פרגמטיות, המציאות מכתיבה דבר שונה לחלוטין מן האידאולוגיה שכנראה הוא או האוצר מאמינים בה,אידאולוגית הם היו רוצים שהדברים יתנהלו אחרת, אבל יש מציאות וחייבים להתייחס אליה,והשאלה שאני שואלת את עצמי היא מה קרה שם לבכירי הכלכלנים שפתאום החליטו כן להתייחס למציאות ,ולמה לא התייחסו אליה קודם?ועוד שאלה שאני שואלת את עצמי וכאן אין לי תשובה מפני שאינני כלכלנית והבנתי בעניינים האלה מועטה,האם לא כך צריך להיות בעצם? מציאות מכתיבה כלכלה ולא כלכלה מכתיבה מציאות? או אולי צריך להיות איזשהו שיתוף פעולה בין מה שקורה במציאות ובין האידאולוגיה הכלכלית?
  והציטוט השני,מבחינתי, אינני חשה צורך להכביר במילים בנוגע אליו,אני סבורה שהוא מדבר בעד עצמו, פשוט כל כך תפס לי את העין שחשתי צורך עז להביא גם אותו בנוסף למה שאיציק הביא.

 7. מוני יקים

  והנצחת פערים שמקורם בתורת היהודי החדש הלבן העליון, תוך העשרה חסרת פרופורציה של האלפיון העליון שבבוא היום יגמול לנערי האוצר במישרות עתירות שכר והטבות כראוי.כשמרבית הציבור משלמים מס במקור ומקבלים תמורה מיזערית לעמלם….עד מתי רשעים יעלוזו ???

 8. צחי שיין

  מבחינה כלכלית טהורה. כלכלה זו אצטלה פסדו מתמטית לאידאולוגיה ופסיכולוגיה. הכל שם אינטרסים מוצהרים או מוטמעים. אבל טהור לא.

 9. איזי גור

  דומה כי בין המגיבים מצויים גם כמה אנשים אינטליגנטיים, אולם אלה כמו אלה תולים את האשם בבמצבם של המקופחים ומיעוטי היכולת בממשלה-ות.
  מי שזוכר את המצב במדינה עד לעליית הליכוד לשלטון יסכים כי חרף גילויי השחיתות שפשו בין מנהיגי מפא"י, נשענה המדיניות הממשלית על יסודות חברתיים – כלכליים שהייתה בהם גם דאגה אמתית למקופחים ולמיעוטי יכולת.
  מדיניות זו השתנתה לגמרי עם הנהנגת הליברליות הכלכלית תחת שרביטיהם של ארליך, ארידור וממשיכיהם.
  ראש הממשלה האחרון שנתן את דעתו על מצבם של המקופחים ויזם את מפעל שיקום השכונות. השר האחרון שהלך בעקבות בגין והוסיף כמה אלפי קורות גג למיעוטי יכולת היה רן כהן ( שומו שמיים. איך העזתי. האיש הזה הוא ממרץ. אוי ואבוי).
  ראש הממשלה (הלא אחרון!) שפגע אנושות בכל הנזקקים למן הפנסיונרים, דרך החולים ואמהות החד הוריות היה האדון בינביניהו . אז למי מנבאים את הסיכויים הכי טובים לשוב ולרפד את אחרויו על כסא הרוה"מ? מה. כן. בזיוק. ולמי הוא יהיה חייב את בחירתו. רק לאחים עופר ולשאר המילארדרים?!. או שגם לתושבי שדרות, נתיבות, דימונה, ירוחם ודרום תל-אביב.
  רק שלאחים עופר הוא יחזיר את החוב בגדול. לתושבי שדרות הוא יראה את אחוריו המדושנים.
  אז אל תבואו בטענות אל הממשלות.
  את המימון לניהול תעמולת הבחירות הם מקבלים מידי האוליגרכים. להם הם חייבים ולהם את יעניקו את כל הזכיונות לנצל את אוצרות הארץ המסכנה הזו.
  אבל מי שיתן להם את הכוח לשלוט, לקפח, ולהתעלל וליהנות מכל מנעמי החיים יהיו לא רק האחים עופר כי אם גם תושבי שדרות.להם ולדומיהם במקרה הטוב השמות אופיר פינס, אבישי ברוורמן, עמרם מצנע ושכמותם אינם אומרים דבר. במקרה הפחות טוב, רואים בהם עוכרי ישראל כמו רן כהן, יוסי שריד, וג'ומז.
  לא אתפלא אם יתגלה שביניביניהו, ברקיהו , אולמרטיהו ,הירשזוניהו וכל מיני יהו נוספים שרים את הפזמון "לחיי העם הזה" לפני עלותם על משכבם בלילה ועם קומם בבוקר.
  בשבחלם העם הזה הוא מצוין.
  ועדיין לא אמרנו דבר על המפכ"ל ועל הדחתם של שניים מטובי קציני המשטרה. אפריים ארליך "קרםשניט" ואורי בר-לב.
  טפו.

 10. אתי מלוד

  מקצוענים אולי אך שומרים על האינטרס הציבורי – אני בספק!