עוד פעם על קצבאות ילדים

איציק ספורטא

אתמול קראתי ראיון עם שר הרווחה הוא כמובן נגד קצבאות ילדים ובעד תוכנית וויסקונסין, וכל הדברים הטובים האלה. כך הוא אומר: "אין הוכחה שקצבאות הילדים מפחיתות עוני, בעיקר היות שיש בהן תמריץ שלילי ליציאה לעבודה. עובדה, שדווקא בתקופת חוק הלפרט, שהעניק קצבת ילדים מוגדלת מהילד החמישי ואילך, העוני בקרב המשפחות מרובות הילדים רק גדל. החוק הזה גם היה הקש ששבר את גב הגמל – את גב תקציב המדינה". אבל יש הוכחה שהפחתת קצבאות מגדילה את העוני.

בשנת 1990 היו בישראל 22.3% ילדים עניים, בשנת 1998 22.8% ילדים עניים ובחצי הראשון של 2007 35.9%. בשנות האלפיים קוצצו קצבאות הילדים ב-40%, אז הנה יש הוכחה. בשנת 1998 הקצבאות הקטינו את העוני ב-40% וב-2007 בפחות מ-14%. אילו היו שומרים על אותו שיעור של הפחתת העוני היה היום שיעור הילדים העניים כ-25%, די דומה למה שהיה ב-1998.

שיעור הילדים העניים ללא מעורבות הממשלה היה בשנת 1990 35% כעת הוא 41%, כך שרוב העלייה היא עקב מעורבות החסר של הממשלה בחילוץ ילדים מעוני. תגידו אבל קצבאות הן תמריץ שלילי לתעסוקה, ההורים הבטלנים עושים ילדים במקום לעבוד, ואלו אינם אנשים כמונו, הם ערבים וחרדים.

טענה נוספת שנשמעת טוענת שיש לתת לילדים את כל הדברים הטובים לא במסגרת קצבאות אלא באמצעות מערכות המדינה האחרות, כמו מערכת החינוך. אז יאללה למה לא עושים את זה. למה פוגעים בכל המערכות החברתיות לטובת, הפחתות מס, למשל, למי שממש לא צריך אותם. זה קורה כי צריך טענת נגד לטענה שקיצוץ הקצבאות הוא בעייתי, וטענה זו מתאימה, גם אם אין שום כוונה לפעול בנדון (מה עם חוק חינוך חינם מגיל 3 שנחקק ב-1984). טיעון זה נשמע כבר שנים רבות על ידי אלה שרוצים לצמצם את תקציב המדינה. פעם בויכוח עם אחד ממועמדי קדימה שטען שיש לעזור ישירות לילדים אמרתי לו שאהיה מוכן לקבל את הטיעון שלו בתנאי אחד שהסכומים שיוקצו לתוכניות השונות תהיינה גבוהות מהסכום שמוקצה לתשלום הקצבאות, כי רק אז אאמין לו ולדומיו שאכן כוונתם לפעול למען ילדים ולא סתם לבלבל את המוח.  

בכל מקרה מי שממש דואג לילדים צריך להבין שקצבאות הן כלי שאי אפשר בלעדיו גם אם יינתנו שירותים לרוב.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נדב פרץ

  איך בדיוק קצבאות ילדים אוניברסליות מעודדות אי יציאה לעבודה? הטיעון על 'מלכודות עוני' מתייחס להבטחת הכנסה, שהיא תלוית מבחן הכנסה. קצבאות ילדים לא מונעות יציאה לעבודה כי מקבלים אותן בין אם יוצאים לעבודה ובין אם לא.
  מישהו שמע טיעון כאן, טיעון שם ועשה קצת סלט (בזמן שהוא חלם על הטיולים עם בר?)

 2. מוני יקים

  מי שטוען שלקצבאות והשפעתן הן הפתרון לבעיות מעמדיות עושה שקר עם עצמו, ייעוד הקצבאות הוא עשיית "תיקון" לאופן הבילתי מאוזן של חלוקת העוגה הלאומית מין "כבשת הרש" למשפחות שנותנות בתמורה בני י'ח לצבא הכיבוש והדיכוי, מן הראוי שאיזה כלכלן סוציולוג יערות מחקר על ההבדל התמורתי שבין משפחות ברוכות ילדים המשקיעות בגידול עשרה ילדים שמרביתם יתרמו לשרות צבאי של 3 שנים ללא תמורה כלכלית לעומת משפחה שמגדלת ילד או שניים שילכו לצבא, ומהו היחס בין "התיקון" הכלכלי של הקצבאות לתמורה הכלכלית של 30 שנות עבודה.
  מעניין גם שבתקופה לפני הבחירות מתפארים על "הנס הכלכלי" שמכה את החברה הציונית נס שתוצאותיו הברוכות הן מונופול של עשירונים עליונים אתניים מאד מסוימים ועושי דברם, מדוע פוסח נס זה על הזקוקים ביותר ומדוע עולה מדד העוני, אם זה מיקרי ובילתי ניתן לשליטה אז זה סימן שקברניטי המשק והאוצר הם חדלי אישים כי מה הואילו חכמי הכלכלה בתקנותיהם אם אינם מצליחים לווסת את כל העושר הכלכלי המפואר לאותם 41 אחוז שהם הילדים עניי ישראל ובמקום זה הם עסוקים מירב זמנם בתקנות וחוקים המחמירים את המצב תוך סיוע לזליגת ההון לבעלי ההון שהם מרכיבי השלטון עצמו.

 3. זכי חלטורה

  קצבאות הילדים לא מעלות ולא מורידות סתם נטל על משלם המיסים. הכותב לא טרח לציין בצד התנודות בשיעור העניים בתקופות השונות, את התנודות במדד העוני ("קו העוני") שעולה ויורד לפי מצב הרוח הפוליטי. הרבה יותר נוח להקצות כספים לפי מספר ילדים מאשר לתכנן חלוקה ייעודית של הכסף, אבל בכל מדינות העולם המפותח כבר הגיעו למסקנה שכדי לשבור את מעגל העוני עדיף לייעד את הכספים באופן מועיל, כלומר, לחלק לנזקקים חכות ולא דגים, אלא שזה יותר מסובך ובעיקר מעורר התנגדות אצל הניזקקים שהם גם בעלי זכות בחירה לכנסת, ומי שיאמר (במידה רבה של צדק) שחלוקת חכות לא תבטיח שייעשה בהן שימוש לטובת הילדים, אומר כבר עכשיו שגם חלוקת מעות לא מבטיחה שייעשה בהן שימוש לטובת הילדים (אפשר לקנות בכספי התמיכה דגים או ז'יטונים) הממשלה איננה מתערבת בשימוש הנעשה בקצבאות ובמובן זה חלוקת קצבאות היא לא פחות מאשר הפרטת המאבק בעוני.

 4. איציק ניסני

  איזו מדינה ? מדינת בלית ברירה
  בלית ברירה?!
  מדינת ישראל מזרימה כספים לזוללי הכספים בבנק למסחר בגלל מחדל של מפקח הבנקים בבנק ישראל
  בלית ברירה?!
  מעודדת השקעות לווארן באפט באותו סכום שקבלה ממנו על מכירת ישקר
  בלית ברירה ?!
  כל חסכונותינו מקצצים כספים ם לטובת מחדלי משכנתאות באמריקה
  בלית ברירה?!
  לא נשלחים מפקחי מס למעוזי העולם התחתון ולמגזר הערבי
  ואני מתפלל ליום שבו במדינת בלית ברירה
  יהיה מצב בו ישלמו לסייעות לילדים נכים ,לנכים וקשישים שהקמו את המדינה ושרדו מלחמות עולם
  ,ובמקום לקזז מנכים קצבאות ילמגו לקצץ מהשרים ראשי ממשלות ונשיאים לשעבר לשכות
  ובמקום לחלק מתנות בשיטת השקשוקה לעופר ובשיטת המלח לדנקנר ייבנו סוף סוף
  מוסדות השכלה וחינוך במגזר הערבי .
  לו יהי.

 5. אריק ארז

  16. פרופורציות

  רוז הקטנה יפת העיניים והחיוך המתוק שבעולם גדלה בבית מעוות. סופה היה שנרצחה בידי משפחתה בצורה כזו או אחרת והושמה במזוודה.
  באותם שבועות נרצחו עוד שני ילדים ע"י אמהות קשות יום, מבולבלות וכנראה גם חולות. שתי הרציחות פורסמו ונעלמו כעבור יום הרצח במזוודה הפך ל"פסטיגל".
  השאלה איך מגיעים למצב כזה ואיך מונעים אותו? לא העסיקה איש ובודאי לא את העיתונות. זה לא חשוב, חשוב צבע המזוודה והאם הוא נשמר.
  כנופיות משפחות פשע משתוללות באין מפריע ועו"ד שאלוהים יודע באיזה תחומי כסף ומוסר הם עובדים ומגנים עליהם בכל מיני פעלולים ותעלולים ואף אחד לא שואל למה לא מונעים את התהוות הפשע מיד עם תחילתו??
  האם הילד האתיופי שלמד באשקלון טופל כהלכה או שהזנחתו בבה"ס הביאה אותו למעמד שליט בעולם הפשע באזורו.
  האם ראש משפחה שיודע לצטט את ניטשה בע"פ כאשר ספק אם מישהו מחברי הממשלה קורא ספרות ברמה כזו. האם זהו לא פספוס של החברה .
  האם אנחנו לא מגדלים ומעצימים את עולם הפשע והנוכלות במו ידינו ע"י מערכת חינוך קלוקלת …
  בפינלנד ראיתי ליד סופרמרקט גדול מאתיים זוגות אופניים עם קסדות, ללא שמירה ואף לא אחד נעול בשרשרת. ואיש לא יעלה בדעתו לקחת ללא רשות. ואצלנו???
  ניצב במשטרה שהוריד פשע ואלימות ב40% מפוטר מהמשטרה, שוטרים שרימונים מתפוצצים בבתיהם והם בחוסר ברירה לוקחים החוק לידיהם נענשים? ואחר כך מתפלאים איך הפכנו למדינה כל כך מושחתת.
  מתנחלים נכנסים לשני כפרים ערביים יורים ופוצעים והצבא עומד בצד. זאת המדינה הציונית לה חיכינו 2000 שנה.

  (12.09.08)

 6. איילה סבאג מרציאנו

  מי שלא חווה עוני תרבותית, חברתית, חינוכית ורעב פיזי לא יבין לעולם מה הם היכולות והעוצמות של העוני . מדובר אך ורק בעניין של זמן עד שיקומו העניים הראשוניים הם יהיו הרעביים פיזית כאשר הבטן מקרקרת ויעצרו את הזמן מלכת. מה? כמה יכולים אנשים לסבול ולכאוב ולצפות למזור מצד נציגי השלטון? יכול מאוד להיות שהמהפכה תהייה הפוכה לא ממקום של לתקן את הטעויות של הממסד אלא, ממקום שהעניים יקומו ויהפכו את המדינה בכך שהעשירים והפוליטיקאים לא יוכלו לצאת את בתהם ואז כבר יהיה מאוחר מידיי משום שלא ניתן יהיה למנוע את האלימות שתפרוץ. לא רחוק היום הזה.

 7. אתי מלוד

  לדעתי האישית, אם חוק חינוך חינם היה מיושם מעשית (לא תיאורטית) הכסף שהורים משקיעים מדי שנה עבור חינוך חינם לכאורה, היה עשוי לשמש ללימודים אקדמאיים בבוא העת. כל בר-דעת יודע שהשקעה בהשכלה היום תניב פירות "עסיסיים ומובטחים" בעתיד וכולנו נצא נשכרים.

  קיימת עוד אופציה – אולי ניתן להפקיד את סכומי הקיצבאות לחשבון השכלה גבוהה (ולא למטרה אחרת) שבבוא העת, כל תלמיד יוכל לממש את כישוריו מבלי לדאוג למימון הלימודים (הכל-כך יקרים לעובדי הצאוורון הכחול ומעוטי יכולת).

 8. מיכאל לינדנבאום

  ממשלות ישראל לדורותיהן עוסקות בביזת וניכוס רכוש הנרצחים כמו גם ניצולי השואה.עכשיו גם אין משהו דחוף יותר מאשר התעללות בקיצבאות הילדים וצרכי הרוח והחומר של הדור החדש.ממש תנועת מלקחיים של פגיעה בניצולים מחד ובצרכי ההתחדשות הדמוגרפית מאידך.וכל זאת בין השאר כדי לתמוך ב"שיטת שקשוקה ושיטת המלח"כפי שמציין בצדק איציק ניסני.לא צריך אנטישמים בחו"ל-הם נמצאים אצלינו בצמרת.

 9. בן עמוס

  צריך להחזיר אותן עכשיו כי כאשר אדם גווע בצמא צריך לתת מים ולא לפתח תאוריות על איך ניתן לחפור באר.
  בכל פעם שמתקשרים אלי מקבצי הנדבות בטלפון אני תורם למרות שאני יודע שזה לא פתרון ושהמדינה צריכה לדאוג ולא העמותות.
  כי אנחנו נתקן את העולם (וישראל) אבל בנתיים צריך כל אמצעי בכדי לשמור על כבודם של ילדים ומבוגרים.

 10. פרובוקטור

  סעו והסתובבו בארץ וראו על מה שופכים כספי ציבור. בונים היכלות ומכוני מורשת ומתחזקים אותם כאשר כל זה בא על חשבון הדור הבא הסובל ממחסור במורים טובים וכיתות לימוד ומעבדות. מי מכם בקר במכוני פרס, רבין ובגין ותהה מה חפץ בהם? לתת קצבאות ילדים להורים זו אשלייה שבונה מפלגה חרדית וגזענית שמטרתה היחידה הוא שימור העוני כדי שתהיה לה אגנדה תמידית. תמלאו הארץ במבני חינוך, תחזקו אותם כהלכה, תשלמו למורים משכורות חברי כנסת ותאכילו את כל הילדים בארוחות עשר וצהרים עד לשעת חזרת ההורים מעבודתם. הגיעה העת לשחוט כל הפרות הקדושות ולהציב את הדור הבא במרכז חיינו אחרת נהיה שבויים כל העת בגרעין האיראני, חטופים , פלשתינאים ומתנחלים. מי שלא משקיע בחינוך – במורים ובילדים במישרין, הוא פושע בכל הגדרה שתבחרו. הגיעה העת שמשרד החינוך גם יקח את נושא הנהיגה תחת חסותו ויכניס שיעורי נהיגה לתכנית הלימודים. נהגי ישראל היום הם רוצחים בפוטנציה וחלקם שחדו מורי נהיגה או פקידי משרד התחבורה, כי זה ההסבר היחיד להתנהלותם בכבישים. משרד החינוך חייב להכשיר את ילדינו גם בנושא כלכלת בית ושמירת ערך הכסף שירויחו מפני יועצי ההשקעות הבורים והחמדניים.
  אין ברירה. חייבים לעשות את הפריש מיש ובהקדם. ושלא יעבדו עליכם – הכסף ישנו ובגדול.

 11. סטודנט להיסטוריה

  המסכנים האמיתים הם אותם עובדים שאין להם שום פקח של משרד התמ"ס שידאג לאכוף את זכויותיהם, המסכנים הם הנכים שהאוצר מאיים לגזול את הקצבאה המסכנה שלהם ברגע שהם רוצים לצאת לעבוד, וכמובן הזקנים שהביטוח הלאומי דאג לשדוד מהם את כספם. משפחות מרובות הילדים הם אנשים חסרי אחריות שילדו הרבה ילדים מבלי לחשוב על התוצאות, ומחייבים את העובדים מהמעמד הבנוני-נמוך (למעמד הגבוהה יש קומיבינות עם השלטון) לממן אותם. רק בישראל סטודנט תפרן לאחר שלוש שנות שירות ללא שכר נחשב ל"אמיד' שצריך לשלם 106 שקל בחודש לביטוח לאומי גם כשאין לו הכנסה.

 12. אורלי

  חוזרת עכשיו מסמינר בבריסל לענין בטחון סוציאלי. במערב אירופה שיעור הילדים העניים עומד על 10%, והחברים שם ממש מזועזעים, וחושבים שחוץ מתכניות לביעור העוני, יצירת מקומות עבודה, עידוד השתלבות בשוק העבודה (אגב, על ידי מתן שרותים, ובמיוחד חינוך חינם לגיל הרך) עדיין צריך קיצבאות, כדי שהילדים הללו ייצאו ממעגל העוני. מענין הם יודעים משהו שכל מאורות הדור כאן לא יודעים או שכרגיל "הגויים האלה לא מביניים מה זה טוב" ?

 13. מוני יקים

  את סכומי ההקצבות בקרן משפחתית לחינוך גבוה-ובינתים שהילדים ימותו ברעב ולא יסיימו בי'ס עממי?

 14. מוני יקים

  את סכומי ההקצבות בקרן משפחתית לחינוך גבוה-ובינתים שהילדים ימותו ברעב ולא יסיימו בי'ס עממי?

 15. מוני יקים

  את סכומי ההקצבות בקרן משפחתית לחינוך גבוה-ובינתים שהילדים ימותו ברעב ולא יסיימו בי'ס עממי?

 16. מוני יקים

  את סכומי ההקצבות בקרן משפחתית לחינוך גבוה-ובינתים שהילדים ימותו ברעב ולא יסיימו בי'ס עממי?

 17. טרזן

  שחר אילן מ"הארץ" מביא נתונים המוכיחים שהקטנת הקיצבאות דווקא הורידה את הילודה אצל חרדים ובדואים. הנה הלינק:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1020441.html
  הקהילות המייצרות תינוקות ללא מעצורים מתנהגות באופן מקומם. ראשית, העובדה שמשפחה ובה 10 ילדים מקבלת מהמדינה פי 5 מזו שיש לה 2 ילדים, היא בלתי-שוויונית ואנטי-חברתית. שנית, כסוציאליסט, הדורש מהמדינה להעניק לכל ילד את **כל** צרכיו, אני מוחה על "תעשיית הילדים" המקטינה את ההקצבה-פֶּר-ילד (הסכום המיועד לצרכי הילדים מתחלק על יותר ילדים!).
  לדעתי המדינה צריכה לכסות את כל צרכיהם של 2-3 ילדים, ולהטיל סנקציות שירסנו את הילודה מעבר לזה. אין בזה חדירה לפרטיותם, או התערבות בחייהם, אלא הגנה על הרוב האחראי. גם הגבלת מהירות באוטוסטראדה מגבילה את החירות האישית על מנת להגן על הרוב האחראי. מספיק עם ההבנה הצדקנית ל"צרכים התרבותיים" של החרדים והערבים.

 18. מישאל הנצרתי(עלית)

  מה ששחר אילן לא הראה זה תנועת הגידול בילודה בקרב הדתיים/חרדים,בעיקר, מאז שגם הם בגלל סחר סוסים פוליטי סחטו את צירופם למעגל מקבלי הקיצבאות.
  המעניין הוא שמשולי החברה הם,בזכות כוח או משקלם כמאזניים,הם הצליחו לשכנע רבים שגם הם בתפילותיהם ולימודיהם משרתים את המדינה בדיוק כמו החיילים בצבא.
  וכך כל מערכת בחירות ובין בחירות יצרו משברים שתוצאתם התה הגדלת הכספים הייחודיים וכל מיני הקלות והטבות.
  (זכור הסיפור האינפנטילי שבויכוח בכנסת על חוק הפיקדון הוא לא חל על בקבוקים של 1,5 ליטר כי משפחה חרדית צורכת הרבה משקאות.מהיכן יש להם כסף לכך?ולמה יותר קשה להביא בקבוקים ריקים למיחזור מאשר לשאת מלאים הביתה).

  הסטטיסטיקה מראה באופן חד שעד כניסתם למעגל מקבלי הקיצבאות הילודה אצלם היתה מעט מאד גבוהה מהילודה בקרב החילונים.
  מאז שהחלו לקבל כסף עבור ילדיהם הם הפכו את ההולדה לתעשייה בשעה שגילגלו עינינהם לשמיים ופיטפטו עצמם לדעת שמדובר במיצווה.

  לדעתי צריך לתת קיצבה רק עד הילד/ה הרביעי/ת,כולל,והסכום צריך להיות מתון מאד כדי שלא יהפך לתמריץ לא לעבוד.