מועמד הטרפנטין

יוסי דהאן

אחד מהטקסים שחייב לעבור כל פוליטיקאי מזרחי הרץ לתפקיד ממלכתי הוא להכחיש את זהותו. אני עדיין זוכר את טקס הוודו של עמיר פרץ שהכריז לאחר נצחונו בפריימריז של מפלגת העבודה" "היום אני קובר את השד העדתי".

אולם לאחר התבוסה או ההדחה מתרחשת תחיית המתים של השד העדתי, הפוליטיקאי שהלבין את עצמו לדעת, מאמץ את השד לליבו ומכריז שהוא לא נבחר או הודח רק בשל מוצאו המזרחי.

הנה עוד טעם, בנוסף לחמש מאות הטעמים האחרים, מדוע עדיף שמופז יקים, כמו רבים מחבריו, חברה לייעוץ בטחוני באחת ממדינות אפריקה.

"מופז אמר שציפה מלבני לפטר את מי שכינה את אנשיו "צ`חצ`חים" בראיון ל-ynet: "מעולם, בכל שנות חיי, ובכל תפקידיי בצה"ל לא חשתי בנושא העדתי. הוא מעולם לא היה על הפרק. זו פעם ראשונה מזה למעלה מ-40 שנה שאני שומע את זה באופן מפורש ומכוון", אמר שר התחבורה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מכלוף

  אין מה לומר.ידו של השד האשכנזי על העליונה……………..(לפחות בינתיים)

 2. פרובוקטור

  בבטחון הוא מבין קטן כי הכין את הצבא לכשלון המהדהד של מלחמת לבנון השנייה, אולם בתחבורה הוא באמת מבין גדול כי בתקופתו הוא הצליח להגיע לשיאים בתאונות דרכים בכבישים וברכבות ומי שעולה לצומת גלילות מבחין בתושייה שגילה כיצד בונים מדינה. הפרסים ממש מתביישים בו והחליטו לנדות אותו סופית. כאשר בוחנים את החמ"ל שהקימו חבריו הקצינים מבינים מדוע מפרישים אותם לגמלאות בגיל 40. מופז היא תאונה שקרתה לנו וכולי תקוה שיימחק בסוף השבוע. ולנושא העדתיות – הרי הוא הקים העמותות של יוצאי אירן שתומכות בו מכספי בתי הקזינו של משפחות הפשע המאורגן. למי הוא בא בטענות? העילג הזה הגיע כעמיתיו דוד לוי ואיציק מרדכי לפסגת הפוליטיקה וכמותם מוציא השד העדתי מהבקבוק כדי לתרץ כשלון אפשרי בבחירות. האם אין גבול לשחיתות הציבורית?

 3. עידית

  לא מעניין אותו הנושא העדתי, ובקשור לכך לא מעניין אותו בכלל הנושא החברתי. עד היום שמענו מהאיש החלול הזה רק הצהרות בטחוניסטיות, שכבר יצאו לכולנו מהאף. למזלו הזכיר איזה ווזווז בקדימה את הצ'חצ'חים של דודו טופז ועכשיו יכולים היחצ"נים של אופורטוניסט-העל הזה לנופף בהם כאילו מצאו מכרה יהלומים . חבל שחברי הוועדים שתומכים בו לא גילו עדיין עד כמה לא איכפת לו מתנאי עבודתם ושכרם. הם עוד יגלו. אבל זה יהיה מאוחר מדי…

 4. ראובן מירן

  שיקרא את "אוטוביוגרפיה של אדם שחור לשעבר" מאת ג'יימס וולדון ג'ונסון!

 5. חזי מחלב

  אתה וקצת מספריך מופיעים בספר שיצא לאור לפני כשבוע בלבד" גזענות בישראל", בעריכתם של יהודה שנהב ויוסי יונה. הנך מוזכר במאמרו המצוין של חנן חבר. אתה יכול להרגע, אין קשר בינך לבין לגזענות חלילה, בספר המדובר.
  בברכה: חזי

 6. איילת

  למה האפריקאים צריכים לסבול את מופז ואת הייעוץ הבטחוני שלו? הם לא מתמודדים עם מספיק סבל ושחיתות
  ומיליטריזם משלהם? האסוציאציה שלי מן הרעיון הזה היא הניסיון של מדינות עשירות (כן, עם כיסים עמוקים של עוני) לטמון את האשפה הגרעינית והמסוכנת שלהם באפריקה. לא נראה לי עונש ראוי לאף יבשת.

 7. מושחת

  עם כל הכבוד, ויש כבוד, קריאה בג'יימס וולדון ג'ונסון לא תעזור לו להבין את מצב האפליה העדתית בצה"ל.

 8. איציק ניסני

  טוב שיש מופז
  ואפילו השמצות בעוקץ לא ישנו "כי הוא זה "
  כי הוא זה…. שאולי יצליח אולי לא לסדר מחדש(כי לתקן אי אפשר…) את מה שהשאירו שרון ,ברק,ביבי,פרס
  לפחות למופז אין מאחוריו קופת שרצים למעט מה שמנסים להדביק לו .
  אז
  טוב שיש מופז -אז חסוך בביקורת שלא נחסר גם אותו …

 9. שמעון עשור

  בשבת ה-6 בספטמבר, שאלתי את מופז, האם מוצאו העדתי פוגע בסיכוייו? מופז, קפץ כנשוך נחש ודרש ממני למחוק את דברי מהפרוטוקול…אין דבר כזה, הוא כמעט הרביץ לי.

  מה חדש אצלו היום, מודעות חברתית, הצחקתם אותי/אותו…פשוט הוא צרף לקמפיין אסטרטגים שיעצו לו להשתמש בנשק יום הדין.

 10. מוני יקים

  משבר המנהיגות המתמשך המציג את האלטרנטיבות המנהיגותיות האשכנזיות הירודות נמצא בשיאו. מצב זה מאפשר לדמויות יחסית שוליות ממוצא מזרחי לצוף על פני המים העכורים במרוץ העכברים המנהיגותי.
  המחויבות לאתוס הציוני אשכנזי חייבה את הדמויות הללו ללבוש מסכות של אנשים המחויבים לערכי היסוד של ההגמוניה האשכנזית תוך הבלטה של מוצאם מצד אחד ומאידך התרחקות מכל אלמנט של הדיכוטומיה הספרדית אשכנזית והמנעות מכל הצגה של הגזענות האשכנזית כארוע המכונן לכל העוולות המעמדיות והחולאים החברתיים.
  למעשה הם היו בבחינת "קבלני קולות " שכל מפלגה נזקקה להם במרוצה אחרי הקולות הצפים של המזרחים "חסרי" המודעות הפוליטית. במשך הזמן הלכה וגברה התלות של מרכזי המפלגות באותם קבלני קולות שהעלו את מחיר האתנן לשיתוף פעולתם באופן הדרגתי עד שבמצבים מסוימים הם היוו איום על החונטה האשכנזית, איום שבמרבית ואפילו כל המקרים היה רחוק ממימוש לאור מבנה אישיותם של המדוברים שהיו תמיד אופורטוניסטים קרייריסטים שראו רק את טובת עצמם במנותק מקהילות האם אותן התיימרו לייצג.עליית המתחים והמודעות הציבורית לגזענות ולאפליות העלתה את ערכם של עסקנים אלו ואת הצורך לגלות חדשים שישמשו כבובות פוליטיות ערטילאיות להטיית הדעת של הציבור הספרדו/מזרחי שהמשיך לשמן את גלגלי המהפכה האשכנזית שלטונה והונה.
  אין כל מקריות בתופעה חדשה שהתפתחה בעשרים השנים האחרונות , תופעת סיום הקריירות של ה "פישפשים שעלו למעלה" מרביתם ככולם נבגדו ע'י המפלגות אותן שרתו בנאמנות וסיימו את הקריירות שלהם לאור שערוריות מיניות וכספיות. גם אם בזה לא היו שונים בהרבה מחבריהם האשכנזים להנהגות המפלגות הרי שצצה תופעת הדבקת המשמעות העדתית לאותם אנשים שבמשך עשרות שנים שרתו את השד העדתי האשכנזי תוך הזדהות מלאה עם כל הצעדים להנצחת הפערים מחד והפריבילגיות לאשכנזים מאידך.
  דבריו של מופז שהצהיר כי במשך 40 שנה לא היה מודע לקיומה של בעיה עדתית ורק כעת משעלה למעלה מזכירים לו שהוא צ'ח צ'ח ושידע איפה הוא עומד ולא יעז לחסום את דרכה של ליבני ההבטחה הלבנה, זו הצהרה אופיינת של משת'פ שהפנים את מערכת הערכים והאינטרסים של מדכאי עדתו כדי להצדיק את קידומו האישי, תגובות זהות ודומות היו גם בשאר המיקריםבמיוחד זכורה תוכנית הטלביזיה עם משה קצב ,שבה הביאו מובאות של תוכניות ישנות בהן הוא משבח את מערכת המשפט והמשטרה כחפות מכל הטיה וחוסר איזון, וכאשר נפתחו החקירות המשטרתיות נגדו עשה פניה של 180 מעלות וגילה לציבור כי מסע המכשפות נגדו כלל אלמנטים גזעניים על רקע מוצאו והסברה הדי מוצדקת כי חוגים פוליטיים ותיקשורתיים ראו לצנינים את נסיקתו הפוליטית למעמד נשיאותי
  וזממו כדי להפילו כדי להלבין את צמרת המדינה.
  אם קורבנות המדיניות הגזענית הם כביכול השכבות הנמוכות שאמנם הן הסובלות האמיתיות הרי שבכל התחומים ככל שעולים בדרגה מגלים יותר ויותר שעליה מעמדית מקצועית או פוליטת אינן מחסום בפניו של השד העדתי האשכנזי וברוב המקרים להיפך.

 11. יניב ר.א

  ראיתי ראיון בטלוויזיה עם אחד העוזרים של ארתור פינקלשטיין, יועצו של מופז בבחירות אלו (שכנראה אחראי גם בעקיפין להתבטאות ה-43.7%). הוא דיבר על כך שהוא לא רוצה להאשים בגעזנות, חלילה, אבל הסקרים שלהם בפירוש מצביעים כי בקרב המצביעים למופז יש רוב ללא-אשכנזים ("the Sepharadi community", בלשונו) ואילו בקרב מצביעי לבני שניים מתוך שלושה הם Ashkenazi.
  יש מילכוד מסויים לפוליטיקאים לא-אשכנזים כי מצד אחד די ברור, לפחות לי, שטענותיהם על גזענות נכונות (גם אם המצביעים האשכנזים הנאורים לעולם לא יודו בכך אלא ייתלו בתירוצי ה"לא מתאים" או "לא ראוי" למיניהם). מצד שני, כל ניסיון לדבר על כך יצבע אותם בצבעי המזרחי המקופח או לחלופין המפסיד.
  בכל מקרה – ההדגשה הנוכחית של הנושא ע"י "מקורבי" מופז לא יכולה שלא להיתפס אלא כמהלך מכוון ומודע שתוכנן ע"י יועציו בראשות היועץ האמריקני (בעל השם הלא-מזרחי בעליל) פינקלשטיין. אם המהלך הזה מצביע על רגישות גבוהה להלכי-הרוח ולמוטיבציות בקרב מצביעי קדימה או על ניסיון מטופש להחיל על הציבור הישראלי אמות-מידה אמריקניות (כל דיבורי ה-community החלקלקים) – ימים יגידו…

 12. ירדנה אלון

  עור שחור מסכות לבנות- זוהי הכותרת שנתן פרנץ פאנון לספרו זה שיצא ב-1952,ואף תורגם לעברית,אז אולי כדאי לשלוח למופז, את הספר,כרגע שמעתי שהוא נולד בשביעי לנובמבר,אז טוב יעשו אי אלה מידידיו ויקנו לו את הספר במתנה, אני מקווה שיהיה לו זמן לקרוא,להבין ולהפנים,עכשיו לעצם האמירה של מופז,אני לא יודעת איפוא היה מופז בארבעים השנים האחרונות,שפתאום קפץ לו "השד העדתי"הוא כנראה יצא לאודיסאה בחלל,וזה עתה חזר משם וכנראה שיש לו מה שנקרא "ג'ט לג",עד שהוא יצא מזה,וכשהוא יצא מזה כפי שיצאו מזה עמיר פרץ,ועוד מזרחיים שהגיעו לעמדות כוח,נסקו לגובה וצללו ממנו כמו איקרוס למעמקי מימי הים התיכון,ימשיכו המזרחים להילחם את מלחמת הקיום ההישרדותי המינימלי. דרך אגב בגליון האחרון של מוסף 7 ימים אומרים מדענים כי האנושות היא היא החוצן שהגיע מכוכבי לכת אחרים בגלאקסייה,אז אולי מופז הוא אכן הוכחה עובדתית וממשית לתיאוריה החדשה הזאת .
  יחד עם זאת אני חייבת לומר דבר או שניים על עצם הביטוי "השד העדתי" זוהי מכבסת מילים שהגיע הזמן שלפחות אנחנו הימתיכונים נפסיק להשתמש בו, מפני שמלחמת המעמדות והתרבות המתחוללת כאן היא לא עניין של מיסטיקה,אין כאן עיסוק בשדים וברוחות ובג'ינים למינהם,כל זה שייך לעולם אחר ואין לערבב בין שני התחומים,(אינני מתנגדת לעיסוק במיסטיקה אני עצמי עוסקת בכך שנים רבות)אולם המאבק החברתי המתחולל אצלינו מגובה בעובדות בנתונים ממשיים,במציאות קיומית יומיומית קשה ואכזרית, ועל כן אני סבורה שלפחות מבחינתנו הימתיכוניים(המזרחים) בכל פעם שמופיע הביטוי הזה עלינו לצאת נגדו,הביטוי הזה חותר תחת המאבק החברתי,ממעיט בערכו,מכחיש אותו, ועושה ממנו חוכא ואיטלולא.אני סבורה שלא רצוי לנו לשתף פעולה ולהשתמש בביטוי הזה,

 13. מוני יקים

  הנני מסכים שצריך להוציא מהדיון את האספקטים הדמגוגיים מתחום העל טיבעי של שדים ורוחות כפי שהשתמשו הגזענים האשכנזים במשך עשרות השנים האחרונות ולעבור למושגים קונקרטיים של המציאות הנוכחית.
  מצד שני נפילה במלכודת הגימוד האשכנזית של "בעיות חברתיות מעמדיות" היא בבחינת גימוד הנושא והפיכתו למישני נוכח הבעיות הכרוכות בקיומיות ההמשכית של הישות הציונית.
  האם "המאבק המזרחי הים תיכוני" הוא רק מאבק על פירורים משולחן הפריץ וגדלם של הפירורים או יותר מזה ?
  האם מאבק זה יש לו משמעויות לאומיות בבחינת הפרדה לאומית בין המדכאים למדוכאים הצבועים שחור ?
  האם במאבק בין העם הפלסטיני לישות הציונית בהכרח על "המאבק המזרחי" לכרות ברית עם האשכנזים ?
  האם עתיד היחסים בין האשכנזים לעם היהודי הספרדו/מזרחי יסתיים בפתרון הבעיות החברתיות/מעמדיות ?

  לתשובותיך אצפה וגם לתשובות מאחרים.

 14. ירדנה אלון

  מוני שלום
  אני שמחה שאנחנו תמימי דעים בעניין השד העדתי,
  לשאלותיך, אנסה לתת תשובות שמכבדות את השואל(אני מקווה שאצליח)
  א. אינני סבורה שראיית המציאות הישראלית והפער בין הימתיכוניים והאירופוצנטרים ,כפי שאני רואה זאת זה מאבק חברתי תרבותי על רקע מעמדי בו מעמד אחד הוא השולט ומעמד אחר הוא הנשלט הוא בהכרח מאבק על פירורים. דרך אגב לא הבנתי כל כך את הלך הרוח שהביא אותך לחשוב שאם זה מאבק חברתי (וכו'וכו) זה בהכרח מאבק על פירורים, מי מדבר כאן על פירורים ?אני לא מתכוונת לכך, זהו מאבק על חלוקה צודקת ושויונית של המשאבים החומריים והרוחניים של הארץ שאנחנו חולקים ביחד,אני מדברת על שותפות גורל, אולם לא שותפות גורל הירארכית אלא מגובה העיניים,אם לא יהיה כאן שוויון ושותפות בין שווים, גם לא יתקיימו כאן שותפות גורל, דרך אגב אנחנו מתחילים לראות את הניצנים של זה כבר עתה,כאשר האירופוצנטרים כבר מסמנים לעצמם את שביל הבריחה בצורה של בקשת דרכונים ואזרחות של מדינות המוצא שמהן הגיעו הוריהם (הסמל של זה הוא כמובן אברום בורג).ומסתבר כי רוב המשתמטים מהגיוס לצה"ל ולא מסיבות אידאולוגיות הם דווקא צאצאיהם של האירופוצנטרים , הם לא ייפגעו מאי השירות, וגם לא יפגעו מהסנקציות שהמדינה תטיל על אלה שיסרבו להתגייס, להם יש את הבסיס הכלכלי המוצק ואת הקשרים הן העיסקיים והן הפוליטיים הנכונים כך שעתידם לא יפגע, ואם זה יחשב ככתם על הביוגראפיה שלהם יהיה מי שיכבס את הכתם.מה שאי אפשר לומר לא על ילדי המעמד החברתי-כלכלי הנמוך,או עולים חדשים(לא חשוב מאיזו עדה)אני סבורה שהעיקרון מובן אז אני לא נכנסת לפרוט יתר.
  באשר למאבק המדיני – כאן אנחנו הימתיכוניים בבעיה, לא בשל היותנו מחרחרי ריב ומלחמה ועל כן אבן נגף לשלום כפי שהשמאל הישראלי האירופוצנטרי אוהב לתאר אותנו, הבעיה שלנו היא שבשל הדרתנו ממוקדי הכוח וההשפעה אנחנו לא אלה ש- "חותמים על הצ'ק" ועל כן חשוב השוויון הזה כשנהיה שווים ביכולת שלנו להשפיע ולהיות במוקדי הכוח נוכל גם לדרוש וגם לקבל התייחסות, אני סבורה ומקווה שאני קוראה את המציאות נכונה,שלפשלשתינאים אין שום עניין בתנועות מזרחיות למען קידום השלום מעבר לנימוס המזרחי המקובל מפני שלהם ברור אפילו יותר מאשר לנו שהכוח להשפיע לא נתון בידינו,אם אינני טועה זה מה ששלמה בן עמי ועמיר פרץ רצו להגיע אליו,ואני מוכנה לשים את הידיים שלי על האש שהם היו מסוגלים לעשות זאת ביחד ולחוד לוא לא היו תוקעים מקלות בגלגלים שלהם(לא ארחיב בנושא אלא אם כן אתבקש).בין הימתיכונים יש אנשי שמאל ויש אנשי מרכז ויש אנשי ימין ויש קיצוניים לכאן ולכאן בדיוק כמו שניתן למצוא בקרב האירופוצנטרים (רוב המתנחלים הם ממוצא אירופוצנטרי)השקר הגס ,והאצבע הצרידה שמופנית כלפי הימתיכונים,היא עוד חלק ועוד נדבך ועוד לבנה ועוד גוון בציור הפרסקו שמציירים אותנו האליטות האירופוצנטריות,אני באופן אישי לא הייתי מוחקת את הפרסקו הזה,
  פשוט הייתי בונה קיר אחר ועליו מציירת משהו חדש, משהו שונה, משהו מקורי, (מאחר ושלחתי לך בזמנו תמונות של ציורים שלי, אני מקווה שאתה אוהב לפחות את הסגנון)
  זהו אני מקווה שעניתי אם לא על הכל לפחות על חלק מהשאלות ומקווה שעמדתי במשימה בכבוד.

 15. מוני יקים

  מה ענין הים תיכוניות וצבעי התכלת, השאלה היא אם נאבקים על שליטה בחלוקת העוגה או נאבקים על הגדלת הנתח והפרורים. בסופו של דבר הבעיה היא פוליטית מבחינה שליטתית ולא חברתית או מעמדית שהם התוצאותבעלי השליטה הפוליטית הם שקובעים את המצב החברתי,בעלי השליטה הפוליטית הם שקובעים את המצב המעמדי כמו גם את האפשרות להגיע לפשרה עם אחינו הערבים.

 16. ירדנה אלון

  מוני שלום , חושבת שעניתי על השאלה הזאת,ליותר טוב מזה כנראה אינני יכולה

 17. יואש

  מעבר למופז שמשתייך לפי המינוח שלך ל"פשפשים שעלו למעלה " וצפויים ליפול, ונכלל אצלך בין אלו שגילו את אי השתייכותם לאליטה האשכנזית במאוחר: מה אתה מציע כאלטרנטיבה מזרחית או הכלאה אשכנזית-ספרדית, לשלטון במדינת ישראל ולעתידה כמדינת היהודים הכוללת מיעוטים שונים???

 18. מוני יקים

  כיום המצב הוא במידה מסוימת בילתי רברסיאלי מכיוון שההון הוא השלטון ומחזיקי ההון שלטון נתמכים ע'י מעמדי
  העשירונים העליונים שמרביתם ככולם אשכנזים הנהנים ממשטר הפריבילגיות ולכן תומכים בהון שבשלטון.
  לדעתי כדי לשפר את המצב צריך להלאים את עודפי ההון שהצטברו מרביתם באופן בילתי חוקי בידי האלפיון העליון
  שמחזיק בידיו את השלטון , ובמקביל לחסל את משטר הפריבילגיות הסמוי והגלוי המסליל אשכנזים לעשירונים העליונים
  ואת המזרחים לתחתית המדרגה ולבתי הסוהר. במקביל להלאמות אפשר גם לאמץ את שיטת הפיצויים שננקטה כלפי גרמניה ולפצות את המזרחים באופן כלכלי על עשרות שנות העוול . כל זה על רגל אחת אבל הנושא מחייב טיפול עמוק יותר