AIG ופרנקל, מה הקשר

איציק ספורטא

בימים האחרונים אנו מוצפים בידיעות על חברות שעד שלשום היו העתיד של הכלכלה הגלובאלית ואין מי שלא דיבר בשבחן. הנה ליהמן ברדרס, החברה שרצתה לקנות את בנק לאומי, קורסת, הנה וושינגטון מיוצ`ואל גם היא נעלמת וגם עוד איזה חברה שקרויה AIG. נזכרתי שאחד הבכירים בחברה האחרונה מוכר בארץ, ולא רק מוכר אלא גם נחשב למאור שאין שני לו.<StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

מדובר ביעקב פרנקל שהיה נגיד בנק ישראל במשך 9 שנים, אם איני טועה, והיה מועמד להיות שר אוצר. זכור גם שלאחר שעזב את הבנק נמצא שקיבל סכומים שלא הגיע לו וחלק מהם נאלץ להחזיר. בתפקידו כסגן היושב ראש אחראי פרנקל על החטיבה הגלובאלית. בראשית 2007 בדאבוס הכתב הכלכלי של ידיעות <StrippedTag/FONT>סבר פלוצקר<StrippedTag/FONT> כתב:"<StrippedTag/FONT>מיודענו פרופ` יעקב פרנקל, שבזכות תחזיותיו הכלכליות הקולעות קנה לעצמו מוניטין רב בדאבוס, רואה את התמונה אחרת לגמרי. השווקים המתוחכמים והמקיפים, אמר לי פרנקל, מאפשרים לכלכלת העולם לצמוח למרות כל השגיאות והטעויות של המדינאים. המכשירים הפיננסיים החדשניים ממתנים ומחלישים את עוצמתן של תופעות, שבעבר היו עלולות לגרום למשברים קשים. "השווקים החזקים", אומר פרופ` פרנקל, כיום סגן יו"ר התאגיד הפיננסי הענק איי-אי-ג`י, "מעניקים לעולם הריאלי סוג של הגנה חדשה מפני מעידות במדיניות כלכלית, שהיו עולות לנו ביוקר רב בעבר. הם לוקחים את הסיכונים כסחורה, אורזים אותם, מוכרים וקונים, ובכך מנטרלים חלק מהשפעותיהם קצרות הטווח". גם פרנקל, כמו הנבחרת המכובדת של פרופסורים לכלכלה ולפיננסים שהרצו בדאבוס, מחזיק בדעה ש-2007 תהיה טובה לפחות כמו 2006. ואחר-כך? אחר-כך יעלו לסדר היום נושאים אחרים, ובראשם: החלוקה-מחדש של העושר העולמי לטובת סין, הודו ושווקים מתעוררים אחרים". זכרו שזה היה כמה חודשים לפני פרוץ המשבר הנוכחי, וכרגיל אצל הכלכלן המבריק שזכה גם בפרס ישראל השווקים תמיד צודקים ורק המדינאים טועים.<StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

באוגוסט השנה הובאה התבטאות נוספת של פרנקל באותו כנס: "יש שאננות עמוקה בשווקים", אמר אז רוביני, "והפחד הגדול הוא ללא ספק העובדה שאין עכשיו פחד בשווקים הפיננסיים". סיפורי הדובים (סמל לשוק יורד) הצחיקו את פרנקל<StrippedTag/FONT> ואת רוב קברניטי הכלכלה שנכחו בדיון. "המציאות היא שאנחנו רואים הרבה דובים מכוערים שמגדלים קרניים ונהפכים לפרים (הסמל של השוק העולה)", אמר פרנקל, וזכה לתשואות מהקהל". העיקר שהקהל של המומחים מחה כף אל כף וצחק בכיף מבדיחותיו של יודע כל.<StrippedTag/FONT><StrippedTag/FONT>

מעניין כאשר <StrippedTag/FONT>כותבים<StrippedTag/FONT> על מצבה העגום של חברה ששוויה היום כמעט שישית ממה שהיה לפני שנה לא מזכירים את מעמדו של פרנקל באותה חברה, מלבד מאשר ב-<StrippedTag/FONT>NFC<StrippedTag/FONT>. מה אתם חושבים שהם שכחו, או מתביישים, או סתם חושבים שזה לא קשור?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן שקרצ'י

  והחבר'ה בעיתונות הכלכלית לא רוצים לקלקל לו את הרזומה?
  אגב, חלק גדול מהצמיחה שמיוחסת ויוחסה לביבי ע"י המעריצים שלו, שכביכול מיוחסת לרפורמות הכושלות שלו, נבעה בחלקה הגדול מהתנפחות בועת הנכסים העולמית.

  לדעתי, חלק גדול מהמאזנים של וול סטריט זהים לאלו של אנרון. בקיצור, זהו 9/11 פיננסי שעוד לא נגמר. מה שכן נגמר זה המלל על השוק החופשי. כל שוק נשלט ע"י השחקנים הגדולים בו. והשוק הכי גדול מתחנן כרגע לממשלה שתציל אותו. אם היה שוק חופשי באמת, כל המוסדות הפיננסיים האלו היו קורסים כמו מגדל קלפים, ואיתם חלקים גדולים מהכלכלה הלא פיננסית.

  איפה היו כל המטיפים מה-IMF וה-WORLD BANK? מוסדות ברטון וודס שהוקמו כדי לייצב את המערכת הפיננסית העולמית? וסוכנויות הדירוג שקובעות למדינות, כמו מודי'ס ופיץ' וסטנדרט אנד פורס? העיקר הם ידעו להטיף לממשלת ישראל לפני שבועיים…

  אני לא מבין איך לפרנקל ולשאר הדירקטוריונים הכושלים האלו אין את הביצים לעשות ספוקו או להחזיר את נכסיהם ולפשוט רגל ויד. הרי כשהשוק התנפח הם נהנו מהאופציות והבונוסים…

 2. מושחת

  למרות שאם להיות פיירים, הסניף הישראלי של החברה לא נכנס לקשיים ואף מצליח מאוד.
  אבל כן, זהו נתון שראוי להזכירו.

 3. איציק ניסני

  פרנקל שייך לאל שמציירים לוח מטרה מסביב לחץ.
  כשהיה נגיד העלה פרנקל ריביות לממדים מפלצתיים והכריז השכם והערב שזו הדרך והשוק חייב להיות בפיקוח על ממשלתי מה שקרה הוא חנק כל פעילות בשוק החופשי..
  וכשיצא פרנקל לפנסיה מרופדת עם כישורים של פיקוח בנקים כושל (ראה בנק למסחר ובנק לתעשיה ..ועוד…)
  מצא פרנקל משום מה תורה חדשה ,קרי,פעילות על בשוק חופשי …..
  זה מזכיר לי את חברו אורי יוגב שמנע מאיתנו מתקני התפלה ומייד כשיצא מהאוצר חזר בו והניף דגל ההתפלה .
  מסקנה .
  עדיף לקחת את הפקידים הללו כמו שהם :
  הם לא חכמים במיוחד (עד כדי כך לסכן אחרים…)
  הם גם לא נבונים במיוחד (לכן הם מונו)
  הם הבינוניות בהתגלמותה שנתנו לחכמים מהם לעשוק את המדינה בשיטת השקשוקה או בשיטת המלח .

 4. טרזן

  אבל הבדיחה היא עלינו , קיבינימאט.
  לא הגיע הזמן שגם אנחנו נשחרר צחוק בריא?

 5. פרובוקטור

  הנגידים האחרונים שהיו כאן הם הורוביץ זנבר וגפני וכל מי שהחליף אותם היה נמושה שהבנתו בכלכלה אינה עולה על זו של יועץ ההשקעות הממוצע בבנק השכונתי. המציאה האחרונה היא ממש שערורייתית כי פישר הוא בררה שלא מצא פרנסה ועשה עלייה כדי לצאת לפנסיה אצלנו. ההברקה הכי גדולה שלו היתה מינוי ראש ועד העובדים למנהל בנק ישראל. במדינה שבה שר האוצר היה גנב סוסים מוצהר אין בכך רבותא. פישר לא חזה מעודו ואפילו בקירוב את שיעור האינפלציה ואת ההחלטה על גובה הריבית קבעה עוזרת הבית הפיליפינית בביתו. זה מאד סביר במדינה שבה פקידה שממונה על סדר היום של שר וראש ממשלה בוחרת במנהל מינהל המסים וכנראה מנהלים בכירים אחרים במגזר הציבורי. גם ציפי לבני הטהורה במנהיגות קדימה החליטה ששגרירים יוכלו לכהן בוגרי כיתות כיתה ו ביסודי בתנאי שהיו נהגים בשירות החוץ. את אי איי גי ניהל המומר והשחצן מוריס גרינברג וכל מי שמכיר את השוק יכול היה לצפות מה יקרה לחברה. בארץ הם מצליחים לרמות מבוטחים שטרם הגישו תביעות. ולידידי בעבודה, בקשו מברוורמן שיחדל להתרברב בעברו בבנק העולמי כי בפועל היה כלכלן מאד זוטר שלא הותיר שום חותם בו. בנקאות וביטוח הם תחומים מסוכנים לא פחות מאלו בהם שולטות משפחות הפשע וההבדל היחיד ביניהם הוא שאינן מעסיקים, עדיין, רוצחים שכירים. תבדקו בקפדנות חשבונות הבנק שלכם ואל תשימו חסכונותיכם לזקנה בקופות גמל שיועדו להותיר אתכם חסרי כל לעת זקנה. ביבי חוזר בקרוב לשלטון וידאג לרושש אתכם ביתר שאת. ומי שאינו מאמין לי יוכל לראות את הידיעות על התביעות מול תשובה במיזם פלאזה בניו יורק בו מכר במליונים תאי כלא שעוצבו על ידי בת משפחתו הכשרונית. המקבילה הבטחונית היתה הכשרתו של "צבא" גיאורגיה למלחמת הגבורה מול רוסיה על ידי אלופי מלחמת לבנון השנייה. בקיצור, כולם מתחמלים ונהנים.

 6. אדי

  משום מה האדון פרנקל "סובל" במשך שנים מהערכת יתר. לא ברור למה. אגב, מפי מישהו שלמד איתו כלכלה שמעתי שהסטודנט הלא ממש מבריק פרנקל "סבל" גם הוא מבעיה זו. הנה אתגר לסוציו-פסיכולגים: פענחו את התופעה.

 7. נתן.

  נפילתם של גופים כלכליים ,לא רק שאינה מעידה על משהו שאינו תקין בקפיטליזים ,אלה בדיוק להיפך.
  גוף כלכלי שעושה טעיות משלם על כך מחיר ואין זה משנה כמה שבחים הרעיפו עליו קודם ומיהם ידידיו.

  זהו צדק חברתי אמיתי.

  לעומת זאת בשיטה הסוציאליסטית-בולשביקית אין זה משנה אם אתה מפסיד או מרויח ,ישר או מושחת, חכם או טיפש,מהמר חסר אחריות או משקיע נבון – כל עוד מרכז המפלגה,הממשלה,הועדים,"החברתיים" או כל גוף אינטרסנטי אחר רוצה ביוקרך תמשיך לשרוד לעד, והאזרחים ישלמו את הפסדייך (מישהו אמר "כור"?)

  זהו חוסר צדק חברתי אמיתי.


  אני מקווה שיהיה לכם מספיק אומץ לפרסם את התגובה הזאת. נתן.