שירותי הרווחה האישיים בעידן של צמצום תקציבי

מרכז אדוה

בישראל, מערכת שירותי הרווחה מעולם לא היתה מערכת מדינתית במלואה. לא זו בלבד אלא שהמדינה מעולם לא הגדירה זכות אזרחית לשירותי רווחה אישיים ומעולם לא הגדירה סל בסיסי של שירותי רווחה אישיים. יוצא דופן אחד הוא הטיפול הסיעודי.

טיעונים אלה מופיעים בפרסום חדש של מרכז אדוה: שירותי הרווחה האישיים בעידן של צמצום תקציבי, מאת שלמה סבירסקי ויעל חסון.

כיוון שכך,

 • שירותי  הרווחה האישיים אינם אוניברסליים;
 • שירותי הרווחה האישיים אינם שוויוניים;
 • חלק גדול מן המימון מגיע מתורמים יהודיים בחו"ל ולא ממשלם המסים הישראלי;
 • מרבית השירותים ניתנים על ידי ארגונים לא ממשלתיים, עסקיים או לא עסקיים;
 • חלק משמעותי של העבודה מתבצע על ידי מתנדבות;
 • חלק משמעותי של השירותים, ובראשם שירותי הסיעוד, מתאפשר הודות לזמינותו של כוח עבודה נשי זול, ישראלי ולא ישראלי;
 • הדיור המוגן לקשישים, אחד החידושים הבולטים בתחום, מתפתח באופן מקוטב ביותר, חלקו פרטי ומיועד לעשירון העליון וחלקו ציבורי ומיועד לעולים וישראלים מעוטי משאבים;
 • ארגונים עסקיים משתלטים על עוד ועוד ענפים של שירותי הרווחה האישיים;
 • ואילו המדינה חסרה יכולת של ממש לשמש כרגולטורית האחראית על פיקוח ובקרה.

המסמך מצביע על פערים בין היישובים בישראל בכל הנוגע לתקציב הרווחה, הנובעים משילוב של דפוס הקצאה ממשלתי המעניש רשויות חלשות ושל תלות במימון לא ממשלתי. לדוגמא,

 • ב-2006, ההוצאה המקומית הגבוהה ביותר לשירותי רווחה, בחישוב לנפש מטופלת – 8,950 ש"ח – נרשמה באחד היישובים העשירים ביותר בישראל – סביון-גני יהודה, יישוב שרק 5% מתושביו רשומים בלשכת הרווחה. לעומת זאת, כל 25 היישובים המצויים בתחתית הרשימה הם יישובים ערביים. ביישובים אלה, ההוצאה העירונית לנפש מטופלת נעה בין 379 ₪ ל-1,200 ₪. ועוד – ביישובים אלה, התקציב הממשלתי לנפש מטופלת נע בין 300 ₪ ל-700 ₪, בהשוואה ל-4,170 ₪ בסביון-גני יהודה. במרבית היישובים הללו, שיעור הנפשות המטופלות נע בין 20% ל-40% מכלל האוכלוסייה.

המסמך המלא מופיע באתר מרכז אדוה : www.adva.org

הזמנה לכנס בנושא שייערך ביום ג`, 16.09.08 בשעות 17:00-19:30 בבית ציוני אמריקה בתל אביב : http://www.adva.org/UserFiles/File/socialservices2008(1).pdf

 נא לאשר השתתפות. 03-5608871 או advamira@bezeqint.net 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אילן תלמוד

  עוד מימד של הקפיטליזם החזירי האכזרי.
  תזכרו את השם יעל חסון. היא תגיע רחוק.

 2. איציק ניסני

  הנכים למראית עין שקופים גם באדווה
  ואין לי להוסיף על כך מילה
  רק תמיהה.

 3. שירה

  כל מה שצריך זה להפוך את הפירמידה על ראשי המדינה. במקום שישבו מטופלי הרווחה הלא מתוקצבים באיזורי המצוקה שיעלו כולם לכנסת או ליישובים המבוססים ויציפו את מחלקות הרווחה שלהם ולא יתפנו עד שתשונה פירמידת התקציבים.