קיבוצניק בבועה

משה קריף

גברי בר גיל, מזכיר התנועה הקיבוצית מתמוגג לאחרונה מידידות פתאומית שפרצה בינו ובין ראש העיר של דימונה. בר גיל קורא לקשר שנפתח ביניהם "פרק חדש" ומפתיע בוידוי, "גדלתי בבועה" הוא מודה, לא ידעתי על עיירות הפיתוח, "ישראל האחרת לא דפקה אצלנו בדלת" הוא מתנצל. וכשדיברו איתו על כך בפעם הראשונה וסיפורם של ערי הפיתוח נחשף בפניו הוא מיד נותן במנחם בגין ז"ל אשם של רווחים פוליטיים שייצר מהפערים הללו. כאילו כולנו לא ידענו את הקורות אותנו כאן, עד שבא הבגין והעיר את עינינו וסיפר לנו על בריכות השחייה של הקיבוצניקים.


הבעיה עם מזכיר התנועה הקיבוצית שבאמת משתדל לספר כי החליט לפוצץ את בועת חייו היא שהוא עדיין חי בבועה גם אם מצא חבר חדש בדמות מאיר כהן ראש העיר הנחמד של דימונה.
ממש מתחת לאפו של מזכיר התנועה הקיבוצית, בקיבוצו הטבול בירוק, קיבוץ רמות מנשה, "בין עמק יזרעאל לחדרה" כלשונו ישנו פאב אזורי . בשערו של המועדון האזורי בתחומי הקיבוץ עומד סלקטור שבוחן בעין מדויקת מי ייכנס על פי מראה עיניים ומי בדרך כלל צבע עורו לא מאפשר לו לחדור את קיר הגזענות הניבט למרחקים מהקיבוץ.


צעירי יקנעם באים למועדון האזורי כדי לעשות את מה שצעירים עושים במועדונים כאלה בכל העולם, לרקוד, לבלות. בפאב האזורי בתחומי קיבוצו של מזכיר התנועה הקיבוצית יבדקו מי מהם ראוי לבילוי ומי לא. ש.ח צעיר מיקנעם שהגיע למקום עם אשתו, ניסה למנוע את המבוכה שמדביק לו צבע עורו. מה הוא לא עשה קודם היציאה למועדון, דיבר עם הבעלים ביקש את הבטחתו שלא יעמידו אותו במבוכה מול זוגתו ולא עזר. ש.ח. לא נכנס למועדון ולעדותו אף הבטיחו לאשתו שהיא תוכל להיכנס אם רק תשלח את ש.ח. לישון ביקנעם.


נחמד לקרוא על ידידותו המתפרצת של גברי בר גיל מרמות מנשה, עם מאיר כהן מדימונה. בכל הקשור לתזמורת קאמרית משותפת, פסטיבלי מוזיקה משותפים, שיעורי אזרחות, עד שנוגעים במהויות, עד שמדברים איתו על קרקעות, על חלוקת נכסים אחרת. עד שמעלים בפניו את התעלמות התנועה הקיבוצית מפסיקת בית המשפט העליון שקבע בהרכב של שבעה שופטים שצריך לעשות צדק חלוקתי בקרקע ומאז מובילה התנועה הקיבוצית אי התייחסות מוחלטת מהחלטת הבג"ץ ומרוחו. עסקת קיבוץ גליל ים שאושרה לאחרונה מעידה מה קורה עם הפסיקה התקדימית של בית המשפט העליון בנושא הקרקעות בפועל.


גברי בר גיל יספר על הפרק החדש שהוא רוצה לפתוח עם ראש עיריית דימונה אבל לא יכלול בסיפורו את הפרק באשר לעתידן של קרקעות המועצות האזוריות המקיפות כמעט כל עיר פיתוח ללא כל צורך חקלאי נראה עין אבל עם עתיד תיירותי וקניוני מובטח . אדרבא שיקדם את פירוקה של המועצה האזורית תמר המושלת על נכסי הארנונה והמפעלים מסביב לדימונה ולחופו של ים המלח ויעבירם למאיר כהן מדימונה. הנה אתגר מעניין לצמד החברים החדש, שיפעלו לחלוקה אחרת של הגבולות בכל הארץ בין מועצות אזוריות לערי פיתוח ובכך יסמנו את הבשורה החדשה של הצדק החברתי שיגיח מעמקי חברותם המשותפת.


ש.ח. מיקנעם לא מתכוון לוותר, תביעה משפטית תלויה ועומדת כנגד מנהלי המועדון ברמות מנשה- קיבוצו של גברי בר גיל. הוא כנראה לא מתרשם מהפרק החדש שגברי בר גיל מבקש לפתוח רחוק בנגב עם ראש עיריית דימונה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ברוך

  אולי תנסה לדבר עם גברי? אולי הוא רואה כמוך? ואם לא, אולי תפקח עיניו והוא יודה לך? אלא אם כך עשית ונהדפת. אם לא כך, חבל על רגשות אכזבה שיכולים להימנע ע"י תקשורת ישירה. תודה בהצלחה ושנה טובה

 2. גיזמו

  חלוקת ההכנסות מארנונה עסקית בין המועצה האזורית תמר לבין שכנותיה זה עניין שנובע מהיגיון ומצדק. מ.א. תמר נהנית מהכנסות אדירות מהמלונות וממפעלי ים המלח בגלל עיוות היסטורי שיש לתקנו. מאידך, מדיניות הסלקציה במועדונים היא מוצדקת, ומיועדת למנוע אלימות. שים לה כי ככל שחברי כנסת פופוליסטיים מתערבים ומחוקקים חוקים שנועדו למנוע את הכלי הזה מבעלי מועדונים, כך רמת האלימות עולה.

 3. איילה סבאג

  החברה הקיבוצית אכן מצוייה בבועה משל עצמה ולא פותחת את דלתה ל"שונים" ממנה. בכתבה שעשה ניסים מוסק על הקיבוצים לפני כשלושה שבועות בחדשות ערוץ 1 אפשר היה לראות מקרוב ועמוק מאוד הכיצד הקיבוצניקים הלבנבנים הפכו את חברת הקיבוץ השחרחורת לעוזרת הבית של אנשי הקיבוצים. וכיצד אותה שחרחורת בעלת וותק של 35 שנה אינה חכולה לרכוש את דירתה בקיבוץ משום שאין לה מספיק וותק.

 4. מוני יקים

  זה הפרוייקט המתוחכם והמרושע ביותר שיכלה ההגמוניה האשכנזית להמציא כדי לשדוד אדמות ולדכא עמים.
  לשיוויון לאחווה …

 5. עוזרו של אליהו

  קיבוץ יד מרדכי
  קיבוץ של ניצולי שואה
  החזיק סלקטור בכניסה הראשית לישוב
  שני רכבים של חיילים שיצאו לחופש ורצו בסך הכל לשתות לרקוד ולשמוח
  הבעיה של הרכב השני הייתה שהחברים התגוררו ברמלה
  אני מבין את הגישה שאומרת יש אנשים שהם מחפשים מכות ובעיות
  אבל החברים האלה היו החברים שלי
  והם ממש לא חפשו מכות
  הם חפשו לבלות
  הם לא אשמים שההורים שלהם יכלו לרכוש דירה ברמלה ולא בהרצליה פיתוח
  אבל אלה הם החיים הגזענים ימשיכו להיות גזענים והשחורים ימשיכו בעבודה השחורה שלהם
  כך זה היה וכך זה ימשיך עד ליום בו יהיה צדק ואמת בארץ
  אני אישית מחרים את הדבש של יד מרדכי
  אני חושב שקיבוץ ניצולי שואה צריך לא לפגוע באנשים על רקע צבע אור או מקום מגורים
  הנאצים י"ש לא היה משנה להם אם אתה יהודי מהונגריה ; גרמניה ; פולין או כל מדינה אחרת
  יהודי זה יהודי זה יהודי זה יהודי
  אני למדתי את הלקח
  ואתם …

 6. איציק

  צריך להקים מועדון לשחורים ולא לאפשר ללבנים להכנס כדי למנוע את השבתת השמחה

 7. שמח לאידם

  כל מזרחי שמושפל עד עפר כשהוא מנסה להכנס למועדון של ניאו נאצים בגרמניה עושה לי טוב בנשמה. באופן דומה, לא ידעתי את נפשי מרוב שמחה וצהלה כשראיתי את מופז נרמס. אני מקווה שהוא ושכמותו ימשיכו להרמס עד סוף הימים. עבורי אין מחזה מענג ויפהפה יותר מאשר רמיסה של מתרפסים מזרחים. יום אחרי יום אחרי יום אני מתפלל בכל מאודי להשפלתם של מתרפסים מזרחים ע"י ציונים אשכנזים. אין תענוג גדול מזה למזרחים דמוקרטים אנטי-ציונים. מי שלא מבין דרך הראש אולי יבין דרך הרגליים. ככה למדתי כשהייתי חייל בצבא הכיבוש והמארה.

 8. דניאל

  יש למחוק הודעות בהן מופיע מספר טלפון פרטי. כך נהוג ברוב האתרים.

 9. יוסי לוס

  אחד הדברים המשעשעים בדברים של בר גיל הם שהוא מציב את עצמו כאנטי תזה לשלטון המרכזי. הוא שתומך בהפרטה של הקיבוצים, שהיא למעשה הרס הרעיון הקיבוצי, עומד לדבריו בניגוד לשלטון המרכזי שאף הוא מפריט כל דבר שרק אפשר.
  מעט מאד מהמשפטים שלו קשורים למציאות. דומה שהוא עדיין בבועה או אולי הוא חושב שהוא יכול בדברים שלו להמציא מציאות יש מאין ולהכניס את הקוראים לבועה בהבל פיו.

 10. ברוך

  חברים, המספר של גברי ברגיל שצרפתי הוא במשרדו בתנועה הקיבוצית בת"א. לא מספר פרטי. ציינתי זאת. חבל שנמחק, מחיקתו לא מסייעת לתקשורת ישירה יותר ולברור נאמן יותר. המחיקה מסייעת להתגדרות ולהשארות בבועה. חברים, אשוב ואציע את מספרו של ברגיל במשרדו בתנועה הקיבוצית: 03-6925345. שנה טובה לכולנו.

 11. libkah

  לצערי הגזענות המופנת כלפי היהודים ממוצא מזרחי,הופכת לחץ מלא כעס וגזענות המופנה כלפי הערבים.
  כערבייה נתקלתי ביותר גזענים ממוצא מזרחי מאשר אחרים,ויש הסבר לדעתי לכך :וה וא הצורך בהצבת הגבול בין יהודים ממוצא מזרחי לבין כל מה שמזכיר את המזרח ,וזה כמובן מוביל לחרדה מהאחר ולשנאת האחר (חס וחלילה שאהיה דומה לו),ולכן כאשר מישהו פונה בשפה הערבית למישהו בעל חזות מזרחית.אז הוא בדרך כלל נפגע מזה ,ומנסה להרחיק את השד הזה ממנו.
  ולא פעם אנשים נפגעו מזה כאשר נאמר שיהודי ממוצא מזרחי הוא יהודי ערבי.

 12. יוסי

  לפני הרבה שנים בהיותי חייל לקחתי טרמפ עם מזכיר קיבוץ כיסופים. בנסיעה הארוכה מצאלים למרכז עברנו ליד אופקים ובתמימותי דאז שאלתי אותו על המעש שלהם כקיבוצניקים חדורי אידיאלים שוויוניים, בעיירת הפיתוח המרכזית באיזורם. תשובתו הדהימה אותי, הימים ימי בחירות 81' הסוערות והוא אמר בפשטות: "נתנו את הילדים שלנו לשנת שירות בעיירה והם הצביעו (בבחירות 77') רחוק מהציפיות שלנו".
  התשובה התמימה והישירה היתה בשבילי התחלה של התפכחות מכל מיני אשליות ביחס לקיבוצניקים אותם לא ממש הכרתי.

 13. עזרא

  קריף, בתור אחד שבא מהתחום, אתה מבין ש-80% מכל השת"פ הזה הוא pr. כמי שעסק בנושא השת"פ הזה בעבר, אני יכול להעיד שיש אזורים הרבה יותר רלוונטיים לשת"פ בין הקיבוצים למה שעדיין מכנים "עיירות פיתוח". שני הקיבוצים הקרובים ביותר לדימונה (שדה בוקר ומשאבי שדה) נמצאים כ-40 ק"מ ממנה, השאר רחוקים בהרבה, כך שהעלאת הגרה של "השת"פה אזורי" היא מעשה ישן ברוח המזרח התיכון החדש. כשגברי אומר שהוא רוצה לצאת מתוך הבועה, כדאי לתהות איך ייתכן שבועה תצא מתוך עצמה…

 14. מוני יקים

  הקיבוצים כחיל החלוץ של ההגמוניה האשכנזית נתנו לגיטמציה "סוציאליסטית" למעשי הכיבוש החרמות הקרקעות והרכוש והשתתפו בביזת מה שנותר מהכלכלה הפלסטינית לאחר הגרושים. בתור זרוע שלטונית הם המשיכו בבנית מפעלים אזוריים מתוקצבים ע'י המדינה שבהם נוצלו כלכלית פועלים מעיירות הקיפוח בעלי משפחות גדולות לעומת שכר עתק לבני קיבוץ בטענה שהם צריכים לחסוך כדי לממן טיולים להודו, פערי השכר הגיעו לעיתים למשכורות גבוהות פי עשר לרווק לבן אשנזו/כוזרי מאשר לאב משפחה עם עשרה ילדים.
  הסלקציות וההטמעות מלאכת ידם של עברייני הקיבוצים אינם סיפור חדש הם חוט השני העובר ביחסם של הקיבוצים לערבים ולמזרחים, זה יסתיים רק כאשר יבוצע צדק היסטורי ואדמות הקיבוצים יולאמו כדי להחזירן לעם הפלסטיני כמו גם אדמות ההתנחלויות. באותה מידה גם יולאם הרכוש העודף שנצבר כתוצאה מהניצול הכלכלי את עיירות הקיפוח והכספים ישמשו לפיצוים של המנוחשלים המנוצלים.

 15. שרה

  להאשים את רמות מנשה בגזענות כלפי מזרחיים זוהי רשעות ובורות. מועדון הטרמינל משמש מקום בילוי מרכזי לאלפים מתושבי האזור הקרוב והרחוק בלי הבדל צבע, מגדר, לאום, עדה, גיל ומקצוע ותכונות אחרות. מקימו ומנהלו של המועדון הוא חבר קיבוץ מזרחי טהור שמעולם לא נופף במוצאו, כמוהו גם מנהלת הקהילה שלנו שנולדה למשפחה מרוקאית ומרכזת המשק שהוריה באו מתימן. אף פעם לא חשבתי עליהם ועל חברי הקיבוץ האחרים שבאו מ-37 גלויות שונות, במונחים של מוצא ועדה, אך הרשימה המנאצת דחפה אותי לכך. כידוע לכל הסלקציה (איזו מילה נוראה) בכניסה למועדונים היא אוניברסלית ומקורה בנסיון למנוע אלימות, מה שלמזלנו מצליח במקרה של הטרמינל. אפשר להתווכח עליה,. אינני בקיאה בפרטי המקרה המתואר – אך להאשים את רמות מנשה ואנשיו באפליה נגד מזרחיים זו ממש בדיחה. גם העליהום האופנתי על התנועה הקיבוצית שחוק ומאוס והגיע הזמן לעשות בו סדר.
  העוקץ הוא במה חברתית חשובה ומאתגרת וחבל שניתנת כאן במה להאשמות שאין להם שחר.

 16. שמעון

  אולי העליהום הזה מאוס, ואפילו שחוק, אבל פירות הקיבוצים (בצורה של נדל"ן ומיזמים חלומיים) ממשיכים לפרוח מעל כל גבעה ביקום או ברמה"ש וברמת רחל. כלומר גם אם המסר שחוק- הוא פאקינג רלבנטי.

 17. אחד שמבין

  אין לך שום סיכוי באתר הזה. את קיבוצניקית ולכן את מסומנת.

 18. שור

  הקיבוצניקים הם מלח הארץ,
  עובדים קשה,
  חרוצים,
  הפריחו את השממה ברחבי הארץ.

  אם יש למישוה טענות (בהחלט מוצדקות לטעמי) על קרקעות, כניסה למועדונים וכדומה,
  הכתובת היא השלטון.
  לא הקיבוצניקים.

  שור