התוכנית להצלת השוק, ביקורת

איציק ספורטא

כבר נכתב הרבה בתקשורת הישראלית על התוכנית הכלכלית שמוצעת לקונגרס האמריקאי, לטעמי חסרה בה הביקורת המהותית שאפשר למצוא בתקשורת האמריקאית. לא רק בעד או נגד אלא במה נגד ומה צריך לשנות בתוכנית. בדרך כלל הטענות המרכזיות הינן שהתמורה המידית על הזרמת הכספים האדירה צריכה להיות במניות או אופציות שיועברו לממשלה. כמובן שזה אומר שארה"ב תהיה המדינה שבה חלק ניכר מהחברות בשוק ההון יהיו בבעלות הממשלה, זה קצת מפחיד כל מיני אנשים שחושבים שהממשלה לא יודעת לנהל כלום. ויותר מפחיד אם יקראו לזה הלאמה. שליטה בחברות הללו באמצעות מניות תשפיע כמובן גם על מבנה השכר המעוות שהתמסד בתעשיית האוויר הזאת.

כמו כן יש תביעה לעזור לא רק לחברות אלא גם לאנשים עצמם שנקלעו לקשיים כלכליים ולמצב שבו יזרקו ממקום המגורים שלהם. כיון שהמשבר משפיע גם על הכלכלה הריאלית רצוי גם להרחיב ולהגדיל את דמי האבטלה ועוד פעולות שנחשבות חברתיות. כמובן שהממשל הרפובליקני מתנגד לשינויים הללו, כי כידוע זה יפריע למערכת השוק לפעול כראוי. שר האוצר האמריקאי שהיה בעצמו מנכ"ל של חברה בשוק ההון שתגמלה אותו כראוי, מאות מיליונים, מתקשה להגביל שכר מנהלים ויותר מכך לעזור לסתם אנשים שאין להם מיליונים בבנק.מה לעשות קשה להיפטר מהרגלים ישנים ואמונות מוטעות.

אז יש מצב קשה ופותרים אותו בלי להביט סביב ולראות שזהו אינו כשל שוק אלא כשל של שיטה שאינה רק כלכלית אלא גם תרבות שלימה שעל פיה האדם אינו אלא יצור חד ממדי משחשב ללא הרף תועלות שבסופו של דבר מתורגמות לכסף. כאשר יצורים כאלה מופקדים על מערכות גדולות שבהן הם אמורים לעשות משהו למען מישהו אחר, בעלי המניות, או חס וחלילה החברה בכלל, לא פעם הם שוכחים לעשות את הסוויץ ודואגים רק לעצמם. כמובן שאת הסתירה הפנימית הזו מנסים לפתור באמצעות, מה שקרוי, מבנה תמריצים. רק מה לעשות שזה לא תמיד עובד, ואולי אף פעם לא יכול לעבוד אם בני האדם הם אותם יצורים גרגרנים שנבראו בעיני רוחו של הכלכלן המצוי.

כולם אוהבים לצטט את אדם סמית` אבי הכלכלה המודרנית  כבר סמכא בנושא אלא שהם שוכחים שגם אצלו השוק יתפקד כראוי רק אם האנשים הפועלים בו הם מוסריים, לא תאבי בצע, הגונים, דוברי אמת, ועוד. אבל זה כמובן נשכח, כי אמנסיה וא-הסטוריות הם לחם חוקם של העוסקים בתחום. שימו לב שנזכרים בהיסטוריה רק בעת משבר כאשר רוצים למצוא מקבילה למשבר הנוכחי.

התוכנית כפי שהוצעה במקור מקבלת את עליונותו של השוק כאשר המדינה אינה אלא חברת תברואה שצריכה לנקות את הזבל שנצבר בו. אין בה שום הבנה שיש פה משהו מהותי שכדי לתקן אותו צריך גם לשנות תפיסות עולם ותרבות. אחת הדרכים לעשות זאת היא לשנותה כך שתכלול גם שליטה גדולה יותר על השווקים, שהם דרך אגב תוצר של הסכמה חברתית, וגם להתייחס לבני אדם שאינם שחקנים ראשיים בשוק ונפגעים ממנו כחלק מן המערכת החברתית שחשוב לאפשר להם הזדמנויות שוות ותנאים לפיתוח עצמי בלי קשר להחזרים הכלכליים של פעולות אלו.

יש עוד נושאים רבים שנכללים בדיון הזה כגון השפעתם ומשמעותם של משקיעים מוסדיים במערכת הפיננסית אלו אשר כספי הפנסיה משמשים להם ככלי משחק באותו שוק גאוני. האם משקיעים מוסדיים הם סתם עוד משקיע גדול או שיש להם תפקיד להשתלט עליו ולהפעילו בדרכים דמוקרטיות וחברתיות יותר. או שאולי צריך להשקיע את כספי הפנסיה באופן שלא יסכן את ההחזרים לחוסכים? למשל כך היה בישראל עד להעברתן של קרנות הפנסיה לגופים פרטיים. אבל זה בפעם אחרת.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזי גור

  כמי שאינו מבין דבר וחצי דבר בעינייני כלכלה , נראה לי כי הבעיה העיקרית עם המשטרים המכנים את עצמם סוציאליסטיים היא נפילתם בידי רודנים,תאבי שלטון אישי ,שכן אילו אומצה תורדתו של קרל מרכס כפי שנומקה על ידו, היה העולם האנושי נראה לגמרי אחרת.
  וצריך לשוב ולהדגיש. מי שרצח את התורה הכלכלית-חברתית שהיה בה סיכוי מצוין להיטיב עם כלל האנושות- היה , ימ"ח וזכרו, המרצח הנבזה יוסיף דז'ושווילי סטאלין.
  שאלמלא הוא והתנהגותו המתועבת, אפשר מאוד שמדינת ישראל לא הייתה נעשית בעלת כלכלה קפיטליסטית חסרת לב כפי שהנה.
  מכל מקום. המשבר שפקד את המשק האמריקאי הסופר ימני ומאיים לגרור אחריו את כלכלת העולם החופשי כולו הוכיח נחרצות כי משכורות עתק בשווי של עשרות ומאות אלפים לחודש למנהלי בנקים מזה, וילדים רעבים ללחם מזה, הנם מתכונת בדוקה לקריסה.
  ומיהו הדוגל אצלנו בכלכלת שוק "חופשית" ובעל הסיכויים להיבחר לראשות הממשלה בבחירות הבאות?! כן,. ניחשתם
  נכון, האדון בנימין נתניהו .
  תנו לו את קולכם מטומטמי ישראל ומה שתרקלו זה מה שיגיע לכם.
  (*) לידיעת כל "יודעי" השפה אומרי ה"זאתי", ה"שלוש שקל", "ושני בחורות". הדיוט אינו אידיוט.

 2. אילן תלמוד

  כרגע שם המשחק הוא ריכוז הרווחים במתי מעט, ופיזור הסיכונים ו והשתת ההפסדים על החברה כולה. במקום להבין את חוסר המציאותיות של האמונה המיסטית בפונדמנטליזם הכלכלני ו"בתיאורית הציפיות הרציונליות" , השחקנים הראשיים והמדינה חוברים לחבילת הצלה של החמסנים, כאילו זו האפשרות היחידה לניהוג המשבר.

  צרוף של דיסוננס קוגניטיבי, אינטרס מעמדי, ו"סמיכות הברירה" (elective affinity).

 3. אדי

  נסעתי הבוקר ושמעתי ברדיו שבמכונית (בתוכניתו של נסים משעל) את תגובתו של שטרסלר, האיש והאצבע, לעניין "הצלת" השוק. צחקתי והצטערתי שאין אתי עוד מישהו לשתף אותו בצחוק ובמחמאה שסיננתי חרש לעברו, "מטומטם". פתאם האיש הזה, הסניגור מס' 1 של כלכלת השוק החופשי והקטיגור מס' 1 של התערבות ממשלתית, משבח את ההתערבות המסיבית של הממשלה האמריקאית וטוען בחום שכך צריך לעשות במדינה דמוקרטית. כלומר, מדינה דמוקרטית צריכה להציל את העשירים (שימשיכו, כמובן,להיות עשירים בזכות הכסף והנכסים שצברו) ע"י השקעת סכומי עתק לכיסוי הפסדיהם (שבאים כמובן מכיסי כולם, גם מכיסם של אלה שכלל לא שותפו בחגיגה) אבל להתנגד לכול הוצאה ממשלתית לרווחת האזרחים שבצד הלא נכון של המתרס. אכן הוגה כלכלי דגול שיודע לסנגר על כלכלת השוק גם כשהיא כושלת וקורסת מול עיניו. אם פעם היו דמוקרטיות עממיות היום אנחנו ככל הנראה במצב דמוקרטיות אוליגרכיות.
  בקיצור, שלא יעבדו עליכם.

 4. יואל קורנבלום

  אבל הבעיה היא מי יתקן ובעצם הבעיה הראשונית היא מי יגדיר את הבעיה ובעיה חמורה יותר היא האם תהיה הסכמה כללית ואיך בודקים את זה. ברור הוא שעם הקשר הקיים בין ההון לשילטון שום תיקון לא יבוא. פשוט יטייחו משהו ויגידו לכל החזירים המנהלים את השיטה הזאת להיות פחות חזירים לתקופה קצרה ואחר כך ימשיכו כרגיל. הציבור עצמו או שלא מבין או שאין לא עניין לעסוק בזה. הציבור עצמו יכול לשנות אבל השינוי אף פעם לא בא מהציבור אז לא ברור מה באמת אפשר לעשות.

  מה עם האקדמיה? האם השינוי יכול לבוא משם? האקדמיה לא עושה דבר כי היא קשורה יותר מידי לכתיבת מאמרים ובפירסומים בכתבי עט שונים ולכן לא יעשו דבר. יתכן גם שהם בכלל תלושים מכל מציאות וחיים בתאוריות והזיות שונות ומשונות שהמציאו לעצמם כי בסופו של דבר יש להם קביעות ובעצם אין להם על מה לדאוג. גם אילו שמתחילים באקדמיה לא יעשו דבר כי לא ירצו לפגוע באותם קבועים שצריכים להמליץ עליהם לקביעות.

  מה עם העיתונות על כל זרועותיה? תפסיקו להצחיק. גם הם קשורים להון ובעצם הם מכשיר למכירת פרסומת למוצרים ושרותים. הם חיים מפרסומת ולכן לא ירצו להעליב אף אחד מחשש שלא יהיו פרסומות או לא יהיו ראיונות שיובילו לפרסומת.

  מה עם הנבחרים והמחוקקים למינהם האם הם מסוגלים לשנות? לא נראה כל כך. בעצם הם יושבים שם ומבינים שהם אשמים לכל הפחות באי מניעה ולכן ינסו בכל דרך להגן על עצמן אפילו במחיר כישלון כללי של המערכת.

  מה עושים? קשה לדעת אין פתרונות קלים זה צריך לבוא מציבור. אין תשובה קלה ואולי זאת צורת חיים שצריך להתרגל אליה.

  מצד אחר מעניין לראות את שטיפת המוח של השלטון. מספרים לנו ושוטפים את מוחנו עם פשע מאורגן ומאפיה וסמים וכן הלאה שהם כביכול הבעיה הקיומית שלנו. העיתונות מלאה בזה עם כל מיני סיפורים כנ"ל ועם הרבה פרסומת בתשלום לצידם. כלוקחים בחשבון את כל הכשלונות הכלכליים שהשלטון יכול היה למנוע בפיקוח טוב יותר או את כל המלחמות עבור הדלק וכן הלאה הרי הפשע המאורגן נראה לי כל כך קטן ביחס לזה ואפשר לומר שהשילטון כפי שהוא היום הוא בעצם הפשע המאורגן.

  בעצם במצב הקיים נוצרה כאן מאפיה ששולטת בחוק, יוצרת את החוק ושומרת על המניות של הקשורים בעניין. הכל חוקי לצערינו.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  "אז מה אתה מציע? כלכלה סובייטית" – תשובתו הגאונית של החכם דב וייסגלס לכותב הפוסט, בתוכנית בשבוע שעבר…

  הרציונאליות הקפיטליסטית במיטבה.

 6. RS

  קראתי על שמועות שבשנות ה- 30 הייתה קנוניה של בעלי הון להתנקש בחייו של רוזוולט בגלל הניו-דיל והפנייה בעלת החזון שלו לציבור הרחב. אפשר להגיד שמבנה הכוח האליטיסטי של החברה האמריקאית כיום מוודא מחד שלא יקום רוזוולט חדש ומאידך, שלא יהיו קנוניות כאלו. זה קצת כמו שאומרים שבישראל לא יכולה להיות הפיכה צבאית כי הצבא קשור בחבל הטבור לגף המדיני. ךא תהיה תוכנית אמיתי להתמודדות עם המשבר כי כולם מגיעים היום מאותה סירה. יש אחד – שמו ראלף ניידר שמי שלא יודע הוא גם מועמד לנשיאות (לא שבמתקשורת האמריקאית ידברו על זה) ושלא אשרו לו (!) להשתתף בשום דיון יחד עם שני המועמדים הסימטריים האחרים. זו לכאורה הדמוקרטיה הגדולה בעולם. זו האליטה הגדולה בעולם.

  מרגרט ת'אצ'ר אמרה פעם: "אין דבר כזה חברה". אפשר להגיד שזו הייתה הנבואה לגבי החברה האמריקאית וגם היישום שלה בפועל.

 7. עוקצן

  וואו. איפה אפשר לראות\לקרוא את התכנית\דיון הזה?

 8. שור

  תוכנית החילוץ צריכה להחזיר את השווקים לקפיטליזם תחרותי,
  כלומר מנהל שנכשל לא יתוגמל במיליוני דולר,
  כלומר כסף ציבורי לא יופנה רק להצלת בעלי מניות ובעלי אג"ח של מוסדות שכשלו ,
  אלא יופנה בעיקר לאותם מיליוני אנשים שלא מצליחים לשלם משכנתא.

  על ארה"ב ללמוד משבדיה כיצד לפתור משבר פיננסי –
  בתחילת שנות ה-90 קרסה המערכת הפיננסית בשבדיה,
  הממשלה התערבה בצורות שונות בכדי למנוע קריסה (אבל גם למנוע "סיכון מוסרי" שבו אנשים לוקחים סיכון, הממשלה פורעת את חובותיהם והם לא משלמים מחיר כלכלי),
  ואכן התוצאה היתה חיזוק וייצוב השוק החופשי-תחרותי שמייצר רווחה חברתית באופן יעיל.

  שנה טובה

  שור

 9. ירדנה אלון

  איך אמר פראנץ פאנון קשישא
  wealth is not the fruit of labor but the result of organized ptotected robbery
  וכל המוסיף גורע

 10. ירדנה אלון

  איך אמר פראנץ פאנון קשישא
  wealth is not the fruit of labor but the result of organized ptotected robbery
  וכל המוסיף גורע