כשנגמר הכסף ונגמר האוויר

רונן שמיר

הנדון:  הג`יפים יוצאים מהאופנה [ובתל אביב תהיה יותר חניה] או: מיוחד לאנשי ונשות רמת השרון, סביון, כפר שמריהו, הרצלייה פיתוח [והסביבה]

מאמר מערכת, ניו-יורק טיימס

עתיד רכבי השטח המשפחתיים (Sport Utility Vehicles: SUV)

הרענו בהתלהבות להחלטה האמריקאית הקולקטיבית להכיר באופי המתכלה של דלקים מבוססי-פחם בעולם ולהתחיל לנהוג במכוניות סבירות.  אך עלינו גם להכיר בעובדה כי שינוי דרמטי זה יוצר אתגר לאומי חדש:  מה לעשות עם רכבי השטח שנהיו מיותרים לפתע?  השאלה אינה בעלת דחיפות עליונה רק ליצרני המכוניות בדטרויט, המפסידים עתה הון עתק במנוסתם להחליף מודל עסקי המבוסס על דגם המשאית-ששוקלת-טונות עם דגם המבוסס על מכוניות.  זו בעיה גוברת גם עבור מאות אלפי אמריקאים שלא יכולים להרשות לעצמם להמשיך לנהוג בגוליבר שגומע 5 קילומטר לליטר.  המכירות החודשיות של רכבי שטח חדשים נפלו ביולי ב-25% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד.  נתון נוסף מצביע על כך שברבע הראשון של השנה ניסו 17% מבעלי רכבי השטח להיפטר מהם.  זה לא יהיה קל.  אלפי רכבי שטח מיד שנייה חונים ללא תקווה במגרשי מכוניות בכל רחבי היבשת.  ב eBay, הצעות להאמרים מודל 2008 מגיעות לכ- 50% ממחיר המחירון.  חברות הרכב, ההשכרה והסוחרים אינם מצליחים לקבל עבור רכבי השטח המוחכרים שהוחזרו אליהם חלק קטן ממה שהם ציפו לקבל עבור מכירתם החוזרת.  יש בעלי רכב שניצבים בפני הברירה הקשה אם להחליף את רכב השטח שברשותם עבור פחות ממה שהם חייבים תמורתו, או להמשיך לקלף מעצמם סכום נכבד עבור כל קילומטר.  אפילו האפשרות לתרום את הרכב הישן הפכה פחות אטרקטיבית מאז החמיר מס-ההכנסה את כללי ההכרה בתרומות אלו כפטורות ממס.  אבל תמיד יש את שוק הגרוטאות.  הביקוש לברזל ולפלדה גואה בכל הארצות המתפתחות ומחירי גרוטאות הפלדה הוכפלו בשנה האחרונה.  יצוא גרוטאות ברזל עלה ב 22% ברבעון הראשון של השנה בהשוואה לרבעון הראשון בשנה שעברה.  ואם הכול נכשל, תמיד ישנה האמנות.  בשינויים קלים, תמיד ניתן יהיה לעצב מחדש את רכב השטח כעמוד תאורת רחוב.

הערת המתרגם:  ועוד לא אמרנו כלום על הנפח הבלתי נסבל שתופסים רכבי השטח, על הסכנה שיש בהם לרכבים אחרים, ועל הזיהום שהם גורמים.  וזה שוב המקום לצטט את ארונדטי רוי:

"המאה העשרים הייתה המאה של `הדברים הגדולים`.  יש לקוות שהמאה העשרים ואחת תהיה זו של `הדברים הקטנים`".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Shahar

  רכבי השטח הם קצה הקרחון, אך הסימבול שגלום בהם משמעותי.
  אם רוצים שהעולם והחיים עליו ימשיכו לנשום לאמריקאים, כמו גם לישראלים ולשאר העולם, דרך ארוכה של צמצום ושינוי מהותי של תרבות הצריכה . החל בצמצום משמעותי של צריכת בשר בקר שתורמת מאד להתחממות הגלובלית, צמצום טיסות ונסיעות שניתן לוותר עליהן וכלה במוצרי צריכה מיותרים ( יוקרתיים יותר או פחות – צעצועים, כלי בית, בגדים, תיקים, רהיטים… וכמובן חשמל חשמל וחשמל).

  ומתי אצלנו יופיע מאמר מערכת שכזה…?

 2. עוקצן

  לפחות משהו טוב אחד יוצא מהמשבר הזה.

 3. RS

  הלוואי. זו צריכה להיות התפילה של ראש השנה – שיעלמו מפלצות התהילה!

 4. טרזן

  יש להטיל מס על מכוניות נוסעים גדולות על מנת לתת תמריץ שלילי לרכישתן. אין סיבה שנוסיף לראות נשים מטופחות נוסעות ברכב-שטח לבית הקפה, או עו"ד צמרת העסוק בענייניו כאשר הוא דורס בג'יפ האופנתי שלו אם צעירה ובנה.
  יש טעמים רבים להטלת מס כזה, ובהם:
  – מכוניות אלה מזהמות את האויר של כולנו, לא רק של בעליהן.
  – הן צורכות דלק רב שנרכש במטבע זר.
  – הן מסכנות את נוסעי המכוניות ה"נורמליות" במקרה של התנגשות.
  – הן תופסות מקום רב (משאב נדיר) בכביש ובחניה.
  יהיו צדיקים שיאמרו שאי-אפשר להטיל מס רטרואקטיבי. לאלה נזכיר את ייקור הסולר (מס כבד ביותר) שהוטל רטרואקטיבית על מוניות, טנדרים, ציוד מכאני כבד, ועוד – כלים שמשמשים לפרנסה!! לא לבילוי והפגנת עושר.

 5. רוכב אופניים

  שההתנגדות לרכבים גדולים התחילה רק כשנשים התחילו להשתמש בהם. כל עוד היה מדובר בגברים גברים שהורסים שמורות טבע לאף אחד לא היה אכפת. אבל ברגע שנשים התחילו להשתמש בהם ועוד בעיר (שומו שמיים) התחלנו להיות ירוקים… נו שוין, מתוך שלא לשמה בא לשמה.

 6. תמנע

  אולי פה בארץ הזעירה הזו הצורך ברכבי השטח האימתניים, זוללי הדלק והמקום, מתחיל מההאמרים הצבאיים המשייטים להם ברחבי השטחים הכבושים. כמו מפלצות המהלכות אימה על הסביבה.
  כמו חייבות לקבוע עובדות, חייבות להראות נוכחות.
  צווחים השמיימה – שופוני!
  ופתאום החלו ההאמרים להופיע "על אזרחי", בכבישי הארץ. אפילו הנהיגה לידם מעוררת פלצות.
  אבל זה לא רק ההאמרים – הם הסמן הקיצוני לתופעה, כל רכב 4X4 יש בו מין הפגיעה במרחב הציבורי.
  מישהו באמת צריך אוטו כל כך גדול ודומיננטי? גם את המשפחות ברוכות הילדים של המאיון העליות אפשר לשנע בוואן מיצובישי פשוט ופחות מתלהם. מישהו באמת צריך רכב עצום מימדים שבקושי עובר ברחובות העיר (כי מרביתם של הרכבים הללו נהוגים, כן בעיר!), תופס מטרים ארוכים ויקרים של מקומות חניה וזולל דלק כמו ג'אנקי?
  מה יש פה, אם לא סמל כוח חלול?
  הרכבים האלה הם סמל לוולגריות שהתפתחה פה, והמשך ישיר לבוטות הסביבתית שמסממניה גם עוד מאפיינים סביבתיים: באדריכלות המקומית, למשל, – ראו ערך מגדלי חוף הכרמל או מבני בתי המשפט בנצרת ובבאר שבע.
  אולי דווקא עכשיו ברגע שבו הקפיטלזם עלה על גדותיו מקיא מעצמו את כל הגועל והרע שצבר אחרי שנות תאוות בצע
  אולי סוף סוף יבוא עלינו הגל המיוחל לקצת צניעות וחמלה.
  צניעות וחמלה.

 7. דרור ניסן

  כל הגודל הזה כדי לנסוע לסופר ובחזרה.

 8. איריס חפץ

  תודה רונן. לפי מה ששמעתי, מדובר ברכבים שהגיעו אכן מארה"ב ויש להם מקדימה מוטות של רכבי ספארי שמיועדים להרוג באפלו אם נתקלים בו בלילה. אם כך: רכב ספארי זה הרכב הכי מתאים למי שמאמין שהוא חי בוילה בג'ונגל…
  לשמחים על גוויעתו של סמל הסטאטוס הזה, אני מעכירה את השמחה: כל זמן שיהיה סטאטוס ואנשים עם מוטיב כוח גדול, יהיו סמלים כאלו: מכוניות יקרות, נשים שהשדיים, התחת והפנים שלהם מורמים, מועלים ומתוחים ע"י כירורגים פלסטיים אלטרנטיביים, אייפונים יקרים וכדומה.
  הבשורה הטובה: במדינה קטנה כמו ישראל, גם מי שמייבא פורשה קבריו מסדרת אמו ביבוא פרטי, אי אפשר באמת לנהוג מהר, כי אין לאן. אבל אפשר יהיה לחנות איתן ולקטר שהפיקוסים של תל אביב עושים רע לריפוד. לפחות המפלצות המסוכנות האלו יהיו פחות על הכביש, כבר טוב!