רשמים מההפגנה נגד גזענות "בית יעקב"

שלומית ליר

אנחנו יושבים בקפיטרית בית המשפט העליון בירושלים. מוקדם יותר הגענו באוטובוס שיצא מדרום תל-אביב ובו פעילות מ"תנועת אחותי", עורכות דין ומתמחֵה מ"מרכז תמורה", נציגות מתנועת "הקשת" ונשים שאכפת להן. בכניסה לבית המשפט העליון פגשו אותנו פעילות דתיות מתנועת "קולך" שהגיעו מירושלים, ועוד אנשים נוספים שהצטרפו לשעה קלה. בקפיטריה נותרנו קומץ. חלק מהנשים שבו לעבודתן בעיר, לואיז כהן, פעילת הפנתרים המיתולוגית, שהגיעה במיוחד במונית ורוזה משכונת פלורנטין, חזרו במונית ספיישל לתל-אביב. בקפיטריה איתנו יואב ללום, יושב ראש עמותת "נוער כהלכה" שהגיש עתירה כנגד האפליה העדתית המתרחשת בין כותלי בבית הספר בית-יעקב בעמנואל. הוא מספר לנו באומץ וברגישות על העוולות שמתרחשות יומיום במסגרת החינוך החרדי אשכנזי כלפי בנות מזרחיות, או כלשונו, בנות ספרדיות.

המילה "גזענות" נפרטת לפרטיה, בתיאורים מפורטים של מסעות היסורים אותן חוות משפחות רבות המבקשות להקנות לבנותיהן חינוך הנחשב ראוי במסגרת הממומנת מכספי ציבור. קשה לתפוס את חומרת המעשים הנחשפים תוך כדי שיחה. מתברר, למשל, שמשרד החינוך באמצעות ועדה רשמית (שהתכנסה בעקבות החלטת בית משפט) קבע שאימא שתבעה בית ספר של רשת החינוך לדין על שלא אפשרה לביתה ללמוד בין כותלי בית הספר, אכן אינה צנועה דיה כדי שביתה תלמד במוסד. מי יודע, אני חושבת, אולי משרד החינוך ילך צעד נוסף ויממן בעתיד גם את משמרות הצניעות?

הישיבה בקפיטריה נותנת שהות של התאוששות מהמפגש המרתיח עם מנחם ינובסקי, עורך הדין המייצג את "בית יעקב", וחבר מרעיו. לפני שינובסקי מתייחס לשאלתי "כיצד אינו מתבייש לייצג בית ספר גזעני", קופצת נציגת המועצה המקומית בית עמנואל וטוענת שכל ההליך מיותר ובית הספר פעל ופועל כהלכה. מועצת עמנואל ובית יעקב מסתבר הולכים יחד כמו חומוס בפיתה, (או שמא הולם יותר לומר גזר מבושל וגפילטפיש?).

ינובסקי מצידו פולט לעברינו בבוז " הנשים עם הכלבים". ההערה הזאת לחלוטין לא מובנת לי. אני מדמיינת כלבי אמסטף אימתניים, ומה שעולה בעיני רוחי הם מראות של שואה. אני מנסה להבין מה לכלבים ולבית הספר הגזעני שינובסקי מייצג, ושואלת את שולה קשת, מנהלת תנועת אחותי, למה התכוון עורך הדין בדבריו. שולה מסבירה לי שהגעתו של חמודי, כלב המחמד שלה, להפגנה הקודמת בשכונת הבוכרים, יצרה הדים בשיח החרדי המקומי. מסתבר שחמודי עבר שנמוך מהיצור החמוד שהוא לדמות המסמלת טומאה, או משהו מעין זה. בכלל מסתבר שחיות מככבות בשיח החרדי של אנשי בית יעקב; לפני שיצאנו לדרך הספיקה מי-טל נדלר, דוברת תנועת "אחותי", להראות לי אימיילים עם דברי השמצה כנגד התנועה בהם מבליח הצירוף "שוורצה חיה". צירוף מסתבר שלא נס לחו בחוגים אחדים.

מה שמחזק את ידנו הם דברים חמים מאנשי התביעה ששמחו לראות שיש מי שתומכים בהם. זה, והחבטה המילולית המכוונת היטב שחטף ינובסקי והממסד הגזעני אותו הוא מייצג כמה דקות קודם לכן: "גם אם ילקוני אלף מלקות", אמר השופט – הבודד במזרחיותו – אדמונד לוי, לאחר שנזף בינובסקי על אופן התנהלותו בבית המשפט, "לא אצליח לדבר בניב ליטאי".

לוי בדבריו הסיר את הכסות הדלה שהואילה הרשת לעטות לאחר שגזענותה הגלויה הובילה להפגנה קודמת שערכנו ולתביעות מעמותת "נוער כהלכה" ו"מרכז תמורה". כעת נאותה הרשת להוריד את קיר הגבס שחצץ בין תלמידות "אשכנזיות" ל"מזרחיות", לבטל את התלבושות הנפרדות, את זמני ההפסקות השונים ואת צוות המורות הנפרד; במקום זאת הונהגו שתי "מגמות" שונות: האחת חסידית (קרי אשכנזית) והשניה רגילה (קרי מזרחית), כאשר על הנייר מתאפשר מעבר בין מגמה למגמה (מעבר, כפי שלמדנו אחר כך, התאפשר במהלך שבוע בלבד בו לא ענה צוות בית הספר לטלפונים). התקנון החדש הטוען לדאגה לבנות ורצון למנוע קונפליקטים, לא שכנע את לוי וצוות השופטים, שראו את הניכור הבין דורי שהוא מייצר: "התפילות והלימודים בבית הספר מתקיימים בלשון קודש (הברה אשכנזית). על מנת להקל על הילדות שאינן רגילות להתפלל ולברך בביתן בהברה זו, על ההורים לדאוג לכך שגם בביתם תתרגלנה התלמידות להתפלל כמו בבית הספר…. יש להימנע מהדגשת ה`אנחנו נוהגים אחרת` בכדי למנוע קונפליקט לא רצוי אצל התלמידות" (מתוך התקנון).

את השלטים שהנפנו קודם עם כתובות כגון "די לגזענות בבית יעקב" לא יכולנו להכניס לבית המשפט. בחוץ, בחצר שלא ממש מאפשרת מפגן דמוקרטי ראוי, השתמשנו בזכות הדמוקרטית למחות, ופרקנו כעס על עוולה המתרחשת לאור יום. את הקריאות שלנו במגאפון שמעו עוברים ושבים ספורים. ובכל זאת היה לנו חשוב להגיע. חשוב לא לשתוק.

יום קודם, התהיה אם להגיע לירושלים להפגנה, הובילה אותי להבנה שאנחנו, הפעילות הפמיניסטיות והחברתיות, נדרשות למלא בעצם את המקום החסר של ש"ס – התנועה הפוליטית שזכתה בקולות של ציבור שלם שביקש תיקון לפערים המעמדיים והתרבותיים המתקיימים בישראל. אבל איפה ש"ס ואיפה הגשמתו של המוטו "להחזיר עטרה ליושנה"?

במקום להקים רשת חינוך עצמאית ברמה מעולה המבוססת על מורשת קהילות יוצאי ארצות האסלאם, מאפשרת ש"ס למוסדות החינוך החרדי אשכנזי להתייחס לבנות של קהל בוחריה כסוג ב`. במקום לשמר זהות ייחודית ולאפשר לה מקום במרחב הרב-תרבותי שאותו אמורה ישראל לייצג, בחרה ש"ס להסתופף בצילו של הממסד החרדי אשכנזי תוך אימוץ וחיקוי השטריימל, לבוש השחורים, הפאות וקפאון שכמו מבקש להחזיר את הזמן לאחור.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. בינתיים בלי

  נניח שלקברניטי "בית יעקב" היה נופל האסימון, הם היו ניחמים על מעשיהם וחוזרים בתשובה, הופכים את המוצא האתני/גזעי/עדתי של התלמידות במוסדם לאי-רלוונטי, ומכריזים על שוויון מוחלט בין כתלי בית הספר. האם היו המפגינים והמפגינות באות על סיפוקן? הלוא עצם ההקשר בו נטוע בית הספר הזה, היישוב עמנואל וגרורותיו, הוא עברייני וגזעני, פולש ומטרנספר, גוזל ומשפיל ומחרחר מלחמה. מעניין מה תורת המוסר גורסת במקרה כזה, בו פושעים נדרשים לנהוג על פי אמות מידה מוסריות בינם לבין עצמם. הדרישה לשוויון אקסקלוסיבי נראית לי איפוא אבסורדית. היא לטעמי חסרת משמעות ללא שיוויון אולטימטיבי בין כולן: לא רק בלי הבדלי גזע/אתניות/עדתיות ב"בית יעקב" פנימה, אלא גם בלי הבדלי דת (יהדות-אסלאם) ולאומיות (ישראלית-פלסטינית) בין תושבי עמנואל ושכניהם שמחוץ לגדר.

 2. דב בינדר

  במגזר החרדי המזרחי עדיין נחשב לנחות,ומה שמפליא זה שבמקום שהמזרחים יצפצפו על החרדים האשכנזים ויירקו להם בפרצוף הם מלקקים להם את המקום שעליו יושבים,אומרים שהספרדים הם אלימים,דבר שהוא לא בדיוק נכון כי אין אלים יותר מחרדי אשכנזי חסידי(נא ראה את ה"רעב אהרלך"),אולי פשוט תנועת ש"ס תפתח לבנות שלה בתי ספר משלה ותזמין גם בנות אשכנזיות המעוניינות לבוא וללמוד שם ללא אפליה.ובינתיים דע שייפתחו בתי הספר האלו במקום לפנות לבתי משפט פשוט להופיע בבתי הספר של בית יעקב עם הבנות כשהן לבושות כמו האשכנזיות ולהכניס אותן לכיתות בכח תוך הכרזה שהלימודים לא ייפתחו עד שהבנות המזרחיות לא תקבלנה יחס שווה לאשכנזיות ומורה שאינה מוכנה לכך תגורש משטח בית הספר אפילו באלימות,מאות הורים ספרדים שיופיעו גם ישפיעו.העיקר לא לפחד.

 3. מוני יקים

  לשטחים ולהתנחלויות, בהפוך על הפוך אני מקבל את גישת הנהלת "בית יעקב" וקורא שאותה הפרדה תעבור לכל תחומי החיים ולכל השטחים כולל של ישראל של הקו הירוק "פרוד לפני איחוד" הפרדה טוטאלית כזו
  תאפשר להגיע למצב של אפשרות מיצוי הפוטנציאל הפוליטי של המזרחים כדי שינותקו יחסי התלות המנוונים.

 4. עודד אפרתי סמ"ר מיל

  שביצהר יקבלו אותי לחברות למרות דעותי, אז מה זה אומר על דעותי.
  האם זה אומר שיצהר ישוב סובלני.?

 5. סמדר לביא

  הרי זה ברור כשמש בצהרי יום קייץ שכל האשכנזים של א-סמול יימחאו לכן כפיים. שהרי אתן עושות בשבילם את העבודה של שנאת הדתיים והחרדים המפריעים למיתוס ה"ישראליות" שלהם. כל העיתונות תיתן לכן כיסוי ותמחא לכן כפיים. הגזענות הדורשת הוקעה היא זו היום יומית, של כל אותם יפי הנפש שעדיין מחוברים לעטין של פרת מפא"י ההסטורית, גם אם מפלגת ה"עבודה" ניגפת מול "קדימה": בתי המשפט, האוניברסיטאות, המשרות הביורוקרטיות-פרופסיונאליות במנגנוני הממשל, התרבות (תיאטרון, ספרות, מוסיקה, אמנות וכו'), הרפואה, ההיי טק, בקיצור – כל מה שעוסק בשליטה ועיצוב של החלל הציבורי. את זה מנהלים האשכנזים יפי הנפש ה"חילונים", מזרחי החצר המתרפסים בפניהם ורבים על הפירורים, וכמה פלסטינים ישראלים שא-סמול מנפנף בהם בחו"ל בתור הפראים האצילים של הדמוקרטיה הישראלית (יעאני, ערבים רוקדים). להוקעה שכזו לא תהיה תמיכה תקשורתית, חוששתני. לא שאני מקלה בחוויית הסבל וההדרה שעוברות הבנות ב"בית יעקב." אבל תנועת התנגדות מזרחית עם תקציבים מצומצמים ופעילים מותשים העובדים מסביב לשעון רק כדי להתפרנס צריכה להתפקס על העיקר, לא התפל.

 6. אשכנזית סמולנית ויפת נפש

  בשביל להוקיע אותי ואת הציבור שלי קיימים אנשים כמוך! ואני מגדירה את עצמי בשמחה כסמולנית ויפת נפש. רק שתדעי לך, שמה שנחשב בעיניך ובעיני רבים כמוך ככינויי גנאי – יפת נפש וסמולנית – זו מחמאה גדולה עבורי!

 7. איפכא מסתברא

  טוב שהצלת אותנו מהבושה של המאמר הזה.

  בסוף עוד מעט המסקנה תהיה שצריך לשלח את כלבי האמסטף בש"סניקים המשתכנזים שלא ידעו להקים בית ספר כמו שהכותבת חושבת שהיו צריכים.

 8. אורלי נוי

  המאמר הזה, ובעיקר כמה מהתגובות עליו, מעוררים כמה מחשבות כואבות בהקשר של הדיכוי המזרחי והשלכותיו. למשל על התוחלת שבחיפוש הצדק למזרחים במערכת שבה השופט לוי, כמו ששלומית הגדירה כה יפה, "בודד במזרחיותו" ושהיא בעצמה מאבני היסוד של הדיכוי המזרחי הממוסד (ראו מקרה דרעי). או המחשבה שאפילו פסיקה אוהדת של בית המשפט יכולה לחולל שינוי כלשהו, שהרי אותו בית משפט הורה כבר לפני שנים לבנות עוד מאות כיתות לימוד חסרות במזרח העיר והרשויות מצפצפות על ההחלטה הזאת בבוטות עד היום.
  מעוררת מחשבה היא גם תגובתה של סמדר לביא, שאמנם מקבלת משנה תוקף וחשיבות לאור הכותרת המקוממת והשקרית שבחר המגיב דב בינדר לתגובתו, אבל בכל זאת מעלה הרהורים קשים על סיכויי ההצלחה של מאבק אשר רבים מהשותפים בו עסוקים תמידית בלהיות יותר קדושים מהאפיפיור ולתקוף קודם כל את השותפים שאמורים להיות הקרובים אליהם ביותר.

 9. בלבן מלך הכוזרים

  חייבים להודות הן הגזענות הבוטה בחוגים הדתיים,והן הגזענות המכובסת בשאר החלקים של החברה,מקורה בהבדל התרבותי בין צאצאי היהודים,לבין המסתפחים ליהדות צאצאי הכוזרים

 10. מסעודה משדרות

  כל מילה במקום. צודקת.

 11. אשכנזיה סמולנית יפת-נפש

  אכן בושה, אבל היא לא נמצאת במאמר עצמו אלא בחלק מהתגובות למאמר. כמובן שלא נסכים באילו תגובות בדיוק.

 12. אשכנזיה סמולנית יפת-נפש

  ארבע המלים שכתבת על תגובתה של סמדר לביא, נכונות גם למאמר עצמו וגם לתגובתה של אורלי נוי, אבל בטח לא לתגובה של איפכא מסתברא.

 13. מסעודה משדרות

  התגובה של סמדר לביא נכונה, כי היא מתלבטת ומבינה שיש כאן בעייתיות כמו שאורלי כתבה.
  של איפכא מסתברא לא מוצאת חן בעיני באמת.
  יפת נפש כן מוצא חן בעיני וסמולנות ממש לא.
  שלומית ליר כותבת נכון כשהיא אומרת שזו היתה צריכה להיות המשימה של ש"ס: אם שם לא אז איפה כן?
  וסמדר לביא צודקת, כי ארגון אחותי לא בדיוק משופע במשאבים ולכן בהתחשב בנימוקים שלה, יש מקומות דחופים יותר לפעול בהם נגד האשכנזיאדה. צריך לקבוע סדר עדיפויות בחיים, וזה מה שאני הולכת לעשות עכשיו ורצה להתקלח.

 14. איציק

  אם יש באמת שמאל אמיתי בישראל הוא נמצא ומתמיד היה רק אצל המזרחים!

  לילל נגד הכיבוש תוך התעלמות מדיכוי דורסני נפשע של המזרחים במשך דורות ולחזור לצפונבוניה לראות אם נכנסת לחדשות זה לא שמאל זה בלוף-שמאל

 15. אמיר פכר

  קודם כל כל הכבוד לבנות שמוחות על ההתנהגות הגועלית של "בית-יעקוב"

  ועוד דבר לסמדר לביא
  אני לא מצליח להבין את המטרה של הפוליטיקה של זהויות שאת מובילה
  אם דרעי, עמיר פרץ ומופז יהיו המובילים בארץ המצב יהיה טוב יותר?

 16. סמדר לביא

  צר לי, אבל ה"פוליטיקה של הזהויות" איינה את המאבק המזרחי. היא העבירה אותו מהשכונות, המפעלים, עיירות הפיתוח, מושבי הגבול הקורסים, למדשאות של האוניברסיטה, קל וחומר, לקישקושיאדה של ואן ליר. היא הפכה את המאבק המזרחי למאבק קולוסאלי על פירסומים וציטטות.
  "פוליטיקת הזהויות" נוטה להתעלם מהחפיפה בין גזע-מעמד-מגדר-מין-לאום-אזרחות-דת — קטגוריות בסיסיות של קיום מנוחשל, אם את גרה בכפר שלם, או קיום עתיר פרוטקציות , אם את גרה בעיר הלבנה.
  אגב – איפה היו כל החילונים מא-סמול כשהחרדים דרשו חזור ושוב לברר את האמת על פרשת ילדי תימן? איפה היו כל החילונים מ-א-סמול כשסאלם יעקב ג'ראפי היה האזרח הראשון שנורה מטווח קצר ע"י משטרת ישראל כי הפגין נגד החילון בכפייה שנערך במעברות? האם ג'ראפי נשכח מההיסטוריה של ההתנגדות כי הוא לא היה פלסטיני שא-סמול יכול לנפנף בו בחו"ל כדי לקבל צ'פחות רדיקליות על השכם ותרומות לאירגוני השלום שלו? איפה היו כל החילונים מ-א-סמול כשכבוד הרב קורח עסק בלהתיר את התיק שתפרו לו יחד עם התיק שתפרו לאבוחצירה, היות שדרש לדעת לאן נעלמו כתבי הקודש שבזזו א-סמול מהתימנים במחנות המעבר בחאשד? ואיפה כל החילונים מא-סמול כאשר החרדים מנהלים מאבקים נגד השמה במוסדות של ילדים ונוער? נגד לקיחת תינוקות (מזרחים בד"כ) לאימוץ נגד רצון הוריהם בשם איזושהי "טובת ילד" פוסטמודרנית של א-סמול של בתי המשפט? אני חושבת שא-סמול עסוק בפוליטיקה של זהויות ולכן לא מעסיקות אותו שאלות שכאלה.

 17. אשכנזיה סמולנית יפת-נפש

  הרי את לא באמת מצפה מאיתנו, "החילונים מ-א-סמול", לגלות אצילות ולמחות כנגד כל העוולות שאת ציינת. ולכן, כל השאלות של איפה היינו בכל מקרי העוול הללו הן פשוט היתממות מרושעת! ובכלל, כל עוד את ועוד כותבים אחרים ברשת יכנו אותנו א-סמול וכו', אני לא חושבת שאנחנו צריכים לשנות במשהו את דרכינו.

 18. סמדר לביא

  "פוליטיקת הזהויות" שנהגתה במרכזי האקדמיה במערב אירופה וארה"ב מסתכלת על הקטגוריות הקלאסיות גזע-מעמד-מגדר-מין-לאום-אזרחות-דת כשהן בתנועה. אבל המזרחים – כמזרחים (לא כ"ישראלים" סוג ב') – תקועים. הסתירה גדולה, לכן, בין הפוליטיקה לבין המציאות, עד כדי כך, שאינטלקטואל אחד אמר בסדנא של הקשת בנווה שלום, שהציבור המזרחי הוא כאבן ריחיים על צווארו האקדמי.
  ופיסות ההיסטוריה שהבאתי לעיל לא היו, חלילה, כדי למזער את העוולה הנוראה של "בית יעקב", אלא כדי להדגיש את היחסים המורכבים של הציבור המזרחי עם החרדיות. לכן, המחאה המתבקשת כשיש משאבים וזמן זעומים, היא לא נגד החרדים, אלא נגד המיעוט השולט ברוב האזרחי-במזרחים-כאילו היה מיעוט זה רוב.

 19. נפתלי מדר

  חבל שאני גר ממש בצפון ולא יכול להביע תמיכה במה שאתן עושות.
  חזק ואמץ!
  הנטרול הנכון של הבעיה היא שום חיבור חברתי או כלכלי או חינוכי עם האנשים האלה.
  הרי כל ההורים של כל הילדים לא מוקיעים את הגזענות הזאת.
  סוג של רגשיי נחיתות מדוע להיתחבר לאנשים האלה!

 20. שלומית ליר

  מקורה של הגזענות במגזר החרדי ובמגזר החילוני באותו מנגנון נפשי-חברתי המבוסס על אמונות עבשות. ההבדל מצוי בכך שהגזענות הצדקנית במגזר החרדי, היא גלויה וחסרת בושה ואילו זו שבמגזר החילוני שקופה, מוכחשת ומודחקת.
  כאשר יוצאים כנגד גילויי גזענות ברוטליים הצורבים את נפשן של בנות צעירות ובני משפחתן חושפים גם את המנגנונים הסמויים המתקיימים במגזר החילוני, המממן ומאפשר את קיומם של מוסדות לימוד אלו. שכן עצם העובדה שבית הספר מקיים רוטינות שכאלו מעידות על כלל החברה ולא על המגזר האשכנזי חרדי בלבד.
  כאשר תנועת ש"ס אינה דואגת למסגרת חינוכית אלטרנטיבית לבנות מזרחיות היא חוטאת לקהל בוחריה.

 21. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  איציק ויוסי שנה טובה.
  הגיע המן שהמזרחיים יקחו את גורלם בידהם, הם לא צריכים את האשכנזים שיתנו להם תעודת הכשר בשום דבר .
  מה שהם צריכים להבין שהיום בזמנים האלה, צריך להביא ילדים לעולם אך ורק לפי מצב כלכלי – מצטערת, תעברו מכמות לאיכות ואתם תעשו טובה גדולה מאד לילידם שלכם בזה שתתנו להם את כל הכלים הדרושים היום כדי להצליח בחיים.
  ארוחה חמה ליליד שלא יהיה רעב, לא תשביע את היכולת שלנו לגדול ולהיות איש עם רצון ויכולת להצליח בחיים.
  הדבר היחיד שצריך ללמוד ממנו מהאשכנזים זה – שילדים זה לא הכנסה כי אם הוצאה ואחריות לתת להם את הכלים להתמודד בחיים.
  אין לנו צורך המזרחיים להיות דומים דוקא למגזר הכי נחות של האשנזים החרדים – תעזבו אותם הם לא דוגמא בעיני לשום דבר, והם בטוח ובטח לא אנשים טובים, ובעיני אינם כלל דתיים, הם לא אנשי תורה כי הם יותר מאחרים צריכים לכבד את הפסוק ,ואהבת לרעך כמוך וזאת כל התורה" .
  אותי מענין יותר שהילדים המזרחיים יקבלו יותר חינוך והשכלה ושיגיעו להיות משפיעים בחברה – שם להשקיע את כל המשאבים – ולא לרוץ אחרי גזענים שמבזים את תורת ישראל בשנאה שלהם לכל מי שלא מהגזר שלהם.
  איציק ויוסי, אולי כדאי שתמליצו על הספר ה"עבד" של בשביץ זינגר – כדי לקבל מושג עם כמה אנחנו המזרחיים טובים יותר בעזרה ובמוסר לאנשים אחרים.

 22. ירדנה אלון

  לסמדר – אני בהחלט מסכימה עם תגובתך הראשונה,הגזענות והתוצאה שלה הדרה ממוקדי ההשפעה וכפי שמנית אותם אכן מסובבת אותנו בכל אשר נפנה,וזה מה שמתיש כל כך את הנאבקים.
  ובאשר לתגובות האחרות.
  א. – הטיעון כי ….."כאשר ש"ס אינה דואגת למסגרת חינוכית אלטרנטיבית לבנות מזרחיות היא חוטאת לקהל בוחריה"….ובכן נכון הדבר כי ש"ס בתחילת דרכה טענה כי הסיבה להקמתה הייתה בדיוק הבעייה הזאת של גזענות המופנית כלפי בנות עדות המזרח וכי הפתרון הוא הקמת בתי ספר וישיבות למגזר הדתי,חרדי, ספרדי.ש"ס לא מקיימת את אשר הבטיחה (כמו כל המפלגות היא לא שונה בזה,רובן של המפלגות לא מקיימות את מה שהן מבטיחות).יחד עם זאת,אינני סבורה שזאת בעייה שעל ש"ס לפתור, זאת בעייה שעל החברה הישראלית לפתור,וכל מי שנגד גזענות מחוייב למאבק הזה, בין אם הוא חילוני או חרדי והמוצא כלל לא משנה, גזענות היא גזענות, כל כך התרגלנו לחשיבה הסקטוריאלית עד כי אנו מטילים את חובת המאבק על הסקטור הסובל, כך אנחנו עושים גם בקשר למאבקם של האתיופיים הכל יודעים עד כמה מבישה הגזענות המופנית כלפיהם, אולם אנחנו דורשים מהם לקום ולהאבק נגדה נותנים להם סוג של תמיכה באמירה אגבית,או תוך צקצוקי לשון צדקניים,מגנים את היחס וממשיכים הלאה ,בעוד שהמאבק צריך להיות מאבק של כלל החברה הישראלית, על כן אינני סבורה שהמאבק בנושא של בנות מזרחיות בבתי הספר האשכנזים צריך להיות של ש"ס, הוא צריך להיות לעניות דעתי מאבקה של כל החברה הישראלית, עם התכנון והאסטרטגיה המתבקשים.
  ב.- באשר לטיעון ……"הדבר היחיד שצריך ללמוד ממנו מהאשכנזים זה שילדים הם לא הכנסה,כי אם הוצאה ואחריות לתת להם את הכלים להתמודד בחיים"…….לצערי אני רואה במשפט זה, ואם הבנתי נכון כמדומני שכותב/ת התגובה הוא/היא מזרחי דוגמא להפנמה של הסטיגמות של האשכנזיות על המזרחים,מפני שדווקא המגזר האשכנזי דתי חרדי ידוע כאחד המגזרים שבו יש משפחות מרובות ילדים(ברוכות ילדים במכבסת המילים),כדאי שהמגיב/ה יסע לבני ברק או למאה שערים (מעוז החרדיות האשכנזית)ויראה שמשפחות עם למעלה מעשרה ילדים הם דבר נפוץ ביותר ואף מתבקש, הבעיה היא שבשנים האחרונות ש"ס נטלה על עצמה להיות הדוברת הכמעט יחידה של המגזר היהודי חרדי וכך נוצר הדימוי שכביכול היא נאבקת את מאבקם של החרדים הספרדים ולא היא, משום מה ונשגב מבינתי מדוע הפכה ש"ס למעין "חמורו של המשיח" של האשכנזיות החרדית , משום מה היא נטלה על עצמה לעשות את העבודה המלוכלכת ולספוג את הבייצים הסרוחות שמטילה החילוניות בכלל והאשכנזית בפרט כלפי הדתיים באופן כללי ,
  וגם במגזר הדתי חרדי הן האשכנזי והן הספרדי ילדים הם לא הכנסה (אלה השיקוצים שהטיל בזמנו טומי לפיד יו"ר שינוי כלפי החרדים וכלפי ש"ס בעיקר בהיותה מייצגת את הספרדים שהוא לא "השתגע מאהבה" כלפיהם בלשון המעטה) זה עניין של אמונה ומצווה ודרך חיים ואורח חיים.על פי השקפתם,ועל כן האמירה "ילדים הם הכנסה" יש בה הרבה זלזול וחוסר כבוד לאמונתו ואורח חייו של האחר.
  נכון, שמתבקשת מכאן הערכות וחשיבה כלכלית, של החברה הישראלית, כי מצד אחד הטיעון החילוני שאומר כי צריך לכבד את השונה (שבו מתהדרים החילוניים)ומצד שני האם יכולה החברה הישראלית להרשות לעצמה סיוע כלכלי כדי להוכיח בדרך מעשית שהיא אכן מכבדת את האחר והשונה באורח חייו ובאמונתו. אולם הדיון על כך צריך לבוא ממקום מכבד ולא מקום מזלזל וממעיט בערכו של האחר, זהו דיון חשוב,בעיקר בעיתות של משבר כלכלי ,אולם כפי שכתבתי לעניות דעתי עליו להיעשות ממקום של כבוד ולא ממקום של הלעגה והגחכה.

 23. אילנה סוגבקר

  בכל פעם שאני קוראת על גזענות שכזו, הלב נכמר! חשוב מאוד שאת פה של התנגדות לכך. תודה שולמית. אילנה