שביתת מחאה של עולים מאתיופיה ליד משרד ראש הממשלה

מיכה רחמן

חזרתי ביום שלישי 7.10.08, בלילה – מישיבת המחאה של עולים מאתיופיה ליד משרד ראש הממשלה. נראה שהגורמים הקולטים (הסוכנות, משרד הקליטה) לא מבינים למה הם ממשיכים להפגין אחרי שהסכימו לתת להם את כל מה שביקשו, המשטרה מתווכת בין העולים למשרד הקליטה, ואני חושב ש"אי ההבנה"  הזו, של הממסד הקולט, היא הבעיה העיקרית.

חלק מהטענות של דיירי מרכז הקליטה בבית אלפא

כמה מהטענות של העולים מאתיופיה הגרים במרכז הקליטה שבבית אלפא (ליד קיבוץ בית אלפא). היחס אליהם מצד הסגל של מרכז הקליטה מחפיר. הם מבקשים להשעות מהעבודה את סגל עובדי מרכז הקליטה, עד שיערך בירור לגבי ההתנהגות של כמה מעובדי מרכז הקליטה ויחסם לעולים. יש טענות ליחס משפיל ומתן עונשים שונים, כמו שלילה בפועל של קצבאות הביטוח הלאומי על ידי כך שה"מגשר" האמור ללוות את העולה החדש אל בנק הדואר מסרב לעשות כן,  כאשר העולה מאתיופיה אינו יכול לבדו לבקש את הקצבה כי איננו יודע עברית. המכולת נמצאת במרחק רב (אולי רק בעפולה) ומוכרחים לנסוע מרחק כדי לקנות כל דבר.  העולים מרגישים כאילו הם באמצע המדבר. את הילדים מורידים רחוק ממרכז הקליטה והם צריכים ללכת ברגל. נחשים ועקרבים במרכז הקליטה וסירוב של הסגל לעשות הדברה. חלק מהעולים לא קיבלו את קצבאות הביטוח הלאומי כבר כמה חודשים. המשותף לכל הטענות האלה, מנקודת המבט שלי, שהתיקון אינו דורש מאמץ רב או תקציב גדול. אבל את הבעיה העיקרית:  חוסר האמון (המוצדק) בממסד, יהיה קשה יותר לרפא. רוב הבעיות נובעות פשוט מהיחס אל בני האדם היושבים במרכז כאל עולים חדשים ועוד מאתיופיה. אני בסרט הזה כבר הייתי. יחסו של הממסד הקולט אל העולים מאתיופיה בשכונת תלפיות שיכונים (המתנ"ס, הג`וינט, הסוכנות משרד הקליטה וכדומה), היה בדיוק כזה. מוכנים לפתור כל בעיה אבל עדיין לא מבינים למה האתיופים האלה לא מרוצים. שולה מולה אומרת  על סגל עובדי מרכז הקליטה: נראה שהמדוכאים צריכים להיות גם מדכאים (חלקם יוצאי אתיופיה שבאו זה לא מכבר לישראל).   

משרד הקליטה: העיקר שלא יישארו שם ביום הכיפורים

ב – 6 אחה"צ שמעתי ראיונות ברדיו עם מנהל משרד הקליטה (כך נדמה לי) שאמר שכל מה שצריך לתקן יתוקן ומיד. אין שום בעיה שתישאר ללא פתרון. גם במקום שביתת השבת ליד משרד ראש הממשלה, השוטרים אמרו את אותו הדבר.  משרד הקליטה מוכן לשלוח להם אוטובוסים כדי שיחזרו מיד למרכז הקליטה, מוכן לעשות הכול, העיקר שלא יישארו שם ביום הכיפורים. מזה הם ממש מפחדים (רוב המפגינים אכן חזרו למרכז הקליטה בערב יום כיפור).

השוטרים כמתווכים ויוצאי אתיופיה הותיקים כמסיתים

שלושה שוטרים עם הרבה דרגות הסתובבו בין יושבי שביתת השבת וניסו לתווך בינם לבין משרד הקליטה. דיברו עם דני אדמסו, מנכ"ל "האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה" (עמותה בעלת גישה רדיקלית לנושא הקליטה של יהודי אתיופיה). הם טוענים נגד דני אדמסו (וכן שולה מולה – יו"ר לשעבר של אותה עמותה) שהם מסיתים את העולים החדשים, הם הביאו אותם לכאן. הוויכוח עם השוטרים מתלהט (יש לציין שהשוטרים לא ניסו לעשות שום שימוש בסמכותם החוקית). אשר, גם הוא חבר בעמותה, טוען טענה מעניינת:  כשאומרים שאנחנו (העולים הותיקים דוברי העברית) מסיתים, מתכוונים בעצם שהעולים החדשים, בגלל שאינם יודעים עברית הם מטומטמים, ולא היו באים לכאן בעצמם. באותו הזמן אחד מהעולים החדשים יושבי מרכז הקליטה, מסביר באופן משכנע מאוד (באמהרית, אשר מתרגם לי), את הסיבות שהביאו אותם לכאן. כשהם מדברים בשפתם  הכול נראה אחרת (אולי למי שרוצה לראות). אבל ממתי למשטרה יש תפקיד של מתווכים?  זוהי משטרה לא פוליטית, המייצגת את הממסד.

כמה לקחים

כמה לקחים לגבי אי-ההבנה הזו של הממסד הקולט. מתייחסים אל האתיופים כאל ילדים שצריך לחנך אותם ומותר להעניש אותם. (מרכז קליטה כמו בית סוהר, או מוסד לחינוך מחדש של העולים). הממסד הקולט לא מבין את העלבון. כשהם מגיעים, בעצמם, ללא הסעות, לשביתת שבת יום ולילה בירושלים הקרה (ללא ציוד מתאים), אומרים שמישהו הביא אותם לכאן. כאילו מדובר בכמה טענות, כמה בעיות פשוטות שניתן לפתור אותן בקלות. אבל לא פותרים את הבעיה העיקרית, היחס. ולא מבינים את העלבון. והעלבון נשאר ויישאר גם אחרי (שאולי) מחר יהיה הסכם חתום עם הסוכנות ומשרד הקליטה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזי גור

  כן. בפירוש. בהחלט.
  והדברים ידועים ובדוקים. מירב הסיכויים הם שילד אשר גדל בצילו של אב גנב – יהיה גנב. אם האב היה שיכור מועד- גם הבן יהיה כזה . אב או אם מתעללים – גם הקטן יתעלל.
  כיוון שהעם ה"נבחר" היה נתון לאפליה גזענית במשך דורות ויובלות, לדידו הגיעה שעת הנקמה. רק שאי אפשר לנקום בקוזקים הפורעים של פטליורה ובאנשי הס.ס. אז נוקמים בדך, בחלש ובשונה. ומי לנו דך ושונה מאשר האתיופים. פעם היו אלה אנשי הקלו קלוקס קלאן שהצבע השחור העביר אותם על דעתם.
  כיום יש אצלינו יורשים נאמנים של הקלאנים.
  טפו.

 2. ניצן אביב

  מדהים ומזעזע עד לאיזו רמת שפל מגיעה אטימותו של המימסד על כל זרועותיו. חוסר הרגישות המופגן ע"י נציגיו קרי: הסוכנות, משרד הקליטה והמשטרה, צריך לזעזע את אמות-הסיפים בנפשו של כל ישראלי ותיק.
  הלזה קליטה ייקרא? בושו והיכלמו!

 3. ראובן

  מימסד, כל מימסד, כמעט בהגדרה, אינו רגיש לעלבונם של מי שאינם משתייכים אליו ,כלכלית או תרבותית. ובוודאי שאינו רגיש לתחושותיהם של חלשים – שאם לא כן – לא היה זה מימסד.

 4. יעל

  אין ספק שקליטת העליה של יהדות אתיופיה היא אות קלון למדינת ישראל.

 5. יונתן שחם

  לפני כמה חודשים, שמעתי מישהו אומר ברדיו שלצערו "חוזרים על אותן הטעויות (שעשות בשנות ה-50 וה-90) בנוגע לקליטה של עולי אתיופיה".

  למדינת ישראל יש ניסיון עצום בקליטת עליה. לכאורה, אם היו רוצים להימנע מטעויות בסיסיות בקליטת עליה בנוגע לעולים מאתיופיה, היו יכולים בקלות ללמוד את הלקחים מעליות קודמות, הספרות בנושא היא עצומה. אבל אנחנו רואות שלא למדו את הלקחים.

  מכאן ניתן להסיק, שלא מדובר ב-"טעויות", לא אז ולא היום, אלא במדיניות מכוונת המטרתה למנוע השתלבות של עולים חדשים בחברה.

 6. מוני יקים אנטיציוני

  גם בשנות ה 50 לע נעשו טעויות אלא ביצעו מדיניות של אפליה והסללות מבוססות על אבחנות גזעניות .