למה אנחנו חרדים כשאנחנו חרדים מאנשים החרדים מ"החרדים"?

עמוס נוי

ברגעים אלה עושים כמה פעילים של תנועת "הפנתרים השחורים החדשים" מאמץ עליון של גיוס עוד כמה אלפי שקלים עד יום ראשון הקרוב, כדי לעמוד בתקנה הדרקונית המחייבת דוקא רשימות חדשות להפקיד 23,000 ש"ח כדי לרוץ למועצת העיר (פרטים כאן).

אם הם לא יצליחו (וגם אם הם יצליחו ברגע האחרון) חושפת העובדה המבישה הזו תמונה עגומה ומדהימה: העיר הגדולה בישראל בשטחה ובאוכלוסייתה, העיר הענייה ביותר, העיר שבלבה חומת הפרדה וכיבוש, העיר קשת היום הזו, שהפוליטיקה היומיומית שלה כוללת – לצד פיגועים ופוגרומים, הפקעות ומהומות – גם שאלות מעשיות של רב תרבותיות, חיים בצותא של קהילות, (אי-)שימור עבר יהודי ופלסטיני, זכויות פרט וזכויות מיעוט, שירותים עירוניים קורסים ומפלים (עוד לא מאוחר להצטרף לסיורים של עיר עמים לירושלים האחרת) – נמחקה לחלוטין מסדר יומו של של ה"שמאל" הישראלי המעדיף להשתכשך בבון-טון של פוליטיקה נעימה יותר. במחשבה שנייה, העיר נמחקה לחלוטין מסדר היום הפוליטי בכלל, כשהעבודה, הליכוד, קדימה התאדו בה לחלוטין ברמה המקומית, ושלושת המועמדים לראשות העיר הם דמויות סהרוריות ו/או אפורות.

מה שמבחיל בתהליך הזה הוא לא רק הפניית העורף והפקרת הפעילים המקומיים מצד תנועות ומפלגות כמו חד"ש (מישהו אמר לי שעמדתה הלא מוצהרת של חד"ש היא החרמת הבחירות המוניציפליות בירושלים בגלל כיבוש מזרח העיר. קשה לי להאמין שהאנשים החביבים האלה הם כל כך מטומטמים – הרי לפי הגיון זה צריך להחרים את הבחירות הכלליות בגלל חוק הגולן או הקלפיות בהתנחלויות). מה שמבחיל הוא שהזירה נותרה פנויה למתחזים כ"מתקדמים", המעמידים את מערכת הבחירות על "חרדי נגד חילוני", "עיר חרדית או עיר חופשית" (זו – ולא "עיר כבושה או עיר חופשית" – היא סיסמת הבחירות של מרץ!), ומזהירים מפני "התחרדות".

כדאי להזכיר – המלה "חרדים" הפכה, בירושלמית חילונית, לכינוי של כלל הזרמים הדתיים. יתר על כן, שום שינוי בסטטוס-קוו בין דתיים לחילוניים לא נרשם, עמד, או עומד על סדר היום הציבורי מזה זמן רב. "התחרדות" הוא תהליך סוציולוגי ודמוגרפי שראוי לדיון, אבל ההפחדה מפניו – הדמוניזציה שלו! – היא, כמובן, גזענית לעילא (כמו של "סכנות דמוגרפיות" בכלל, מפרעה הרשע ועד רפאל איתן הרשע). הדתיים אינם "אשמים" – לא בריבוי הטבעי שלהם ולא בהשלכותיו על האיכלוס העירוני, ו"התחרדות" היא קטגוריה שבטית ריקה מתוכן, ולא קטגוריה פוליטית.

וגם "חילוני" לא… "חרדים" מול "חילונים" הוא כאמור עימות שבטי, לא פוליטי, ו"חילוני" הוא בעצם "לבנבן משלנו", גם כשהוא ימני ולאומן קיצוני (כמו המועמד ה"חילוני"). מה, חילונית כמו שולמית אלוני, שהקשריה הפוליטיים הם ליברליזם, נאורות, זכויות אדם? חילוני כמו יוסף לפיד, ששורשיה הטפת שנאה חשוכה ונבערת לכל "אחר"? חילוני כמו אולמרט (ראש עיר גרוע מכל "חרדי"), שתמורת מעטפותיו של נציג הימין היהודי הקיצוני אישר התיישבות יהודית בהר הזיתים, בשייח ג`ראח, בסילואן, ברובע המוסלמי (ואת זה, משום מה, לא תקראו בעיתונים, העסוקים ב"שחיתות")?

אפשר היה לקוות למועמד/ת ותנועה הגונים, שיגזרו, מעקרונות דמוקרטיים והשקפת עולם ערכית ומוסרית, הצעות מעשיות לפוליטיקה של ירושלים, על הצורך הסבוך והמאתגר של איזון בין זכויות הפרט וזכויות חברתיות, קיבוציות, קהילתיות, דתיות, לאומיות. במקום זה אם האלטרנטיבה הפנתרית תכשל – אנחנו מקבלים "שמאל" תל אביבי נרפה ועקר, ותעמולת מרץ שהפרספקטיבה הלא-פוליטית היחידה שלה היא הסתה פרועה נגד הריבוי הטבעי של בני השבט השני. וזה באמת מחריד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי גורביץ

  אם התחרדות היא "הוא תהליך סוציולוגי ודמוגרפי שראוי לדיון" – איזה ביטוי מכובס – אז תוצאתו ההגיונית בהחלט יכולה להיות "הפחדה מפניו", והטענה שזו "כמובן גזענות לעילא" היא שטות מוחלטת.

  רוב החילונים העקרוניים בישראל מגיעים בדיוק מאותו מאגר גנטי יהודי-מזרח-אירופאי של החרדים. הטינה והפחד מהם כלל אין יסודם בגזע; מקורם באידיאולוגיה שונאת האדם של החרדים, שאיננה יודעת פשרות ושאיננה מכירה בלגיטימיות של כל תפיסת עולם אחרת.

 2. עוקצן

  מסכים עם עיקרי המאמר, אבל נרתע מהכינוי "מטומטמים".

 3. אורלי נוי

  ההרשמה לבחירות נסגרה היום והותירה את הפנתרים, בלי ה-23000 ש"ח שלהם, בחוץ.
  בינתיים אפשר להמשיך להתפעל מהמועמד החילוני, תאומו הרוחני והאידאולוגי של אביגדור דוברמן:
  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3608118,00.html
  זה המועמד שהחברים במרצ מבקשים 'להמריצ'. בכלל, אפשר לכתוב מאמר שלם נפרד על קמפיין הבחירות של מרצ, אשר מלבד ההנגדה בין ירושלים חופשיה לחרדית (ולא, כפי שכתב עמוס, חופשיה או כבושה) בחרה בסיסמה המיליטריסטית "צו גיוס!" כדי לחדד עוד יותר את תחושת החירום של החילונים, בלי אף מילה מהותית בעניינים כלכליים-חברתיים וללא ייצוג מזרחי בחמישיה הפותחת.

 4. מיכה רחמן

  אני מסכים עם דבריו של עמוס נוי. מר"צ, כנראה בעצה אחת עם האסטרטגים שלה, החליטה שהפניה אל המכנה המשותף הנמוך ביותר המשותף להרבה חילונים, תביא לה הכי הרבה קולות. הפניה כאן היא אל הרגשות האפלים אל הפחד מהאחר המאיים עלינו, ולא אל השכל. האיום של החרדים הוא ממשי, וחלקו גם באשמתם: כשצריך הם משתמשים באלימות להבהיר את העמדתם, כמו כן כשהחרדים (בניגוד לדתיים הלאומיים) משתלטים על אזור בעיר לא נשארת אפשרות מעשית לחילונים להשאר בשכונה. וגם, החרדים פועלים פוליטית כגוף מונליטי והוכיחו פעמים רבות שהם תומכים בכפיה דתית, למרות שבקדנציה של לופליאנסקי לא הייתה כמעט כפיה חוץ מיוצאים מן הכלל. אבל עדיין סיסמת הבחריות של מר"צ נגועה במרכיב גזעני, ואנטי-ליבראלים, מה שכמובן לא מתאים למפלגה שהליבראליות חרוטה על דגלה.

 5. ירדן

  ממה שיצא לי לראות הפחד נובע מחוקים ו"מציאות" שהחרדים מביאים איתם – חוקים דתיים והגבלות לחילוניים.

 6. שור

  אני שמח שנפל האסימון לרבים מהשמאל שמבינים שמרץ היא תנועה גזענית,
  מדחיית רן כהן בשל צבעו ועד למסע בחירות גזעני בישרולים.

  תחליפו את המילה "חרדים" ב"ערבים" ותבינו כמה גזעני הוא מסע הבחירות של מרץ.
  שליש מתושבי העיר הם חרדים, מה מרץ מציעה לעשות ? לגרש אותם ?

  ולגבי המועמדים, דווקא מסע הבחירות של ברקת פונה לכל האוכלוסיות ואינו יוצא נגד החרדים.
  וגם אם מאיר פרוש ינצח זה לא סוף העולם אלא הכרעה דמוקרטית שיש לכבד.

  ולגבי ה"כיבוש" עלאק –

  1.הכותל המערבי, הר הבית, תקוע, הר הזיתים, עיר דוד, ניקבת השילוח, קבר רחל, מערת המכפלה, בית אל, שילה, עמק דותן (המוזכר בשיר של המשוררת דליה רביקוביץ, בזמנים בהם היתה פחות שטיפת מוח שמאלנית) אינם שטח "כבוש" אלא לב המולדת היהודית.
  לומר שיהודים הם "כובשים" במולדת שלהם זה כמו לומר שצרפתים הם כובשים בפריז או אנגלים בלונדון.
  מזרח ירושלים שייכת למדינת ישראל בכוח המוסר ההיסטורי ובכוח החוק. כן, כן, החוק הישראלי הוחל על מזרח ירושלים וכל מי שעושה למען חלוקת העיר עובר על סעיף 5 בחוק העונשין. איפה שלטון החוק כשצריך אותו ?

  2. חלוקת ירושלים תביא לשפיכות דמים נוראית לכל תושבי העיר, יהודים וערבים, בארבעים השנים האחרונות השכונות התערבבו אחת בשנייה (עד כי רוב תשובי מזרח העיר הם יהודים) וכל נסיון לחלק את העיר יביא לגיהינום עבור כל תושביה, בעיקר הערבים. לכן תושבים ערבים רבים מתנגדים לחלוקת העיר ואף מהגרים אליה מיתר חלקי יהודה ושומרון.
  שוחר שלום אמיתי (ולא "שלום" שמאלני-אורווליאני הזוי) ישאף לשיווי בזכויות תושבי העיר הערבים ולא בפתרונות קסם אכזריים שיביאו למלחמות אין קץ ושפיכות דמים נוראית.

  אני ממלית לטייל במהלך חג הסוכות במקומות בהם התהלכו אברהם אבינו, רחל אמנו, הנביא עמוס, יעקב אבינו.
  זה פחות מסוכן ללכת לפסטיבל (שכבר בוטל לצערנו בגלל אלימות ערבית ערב כיפורים) בעיר עכו.

  חג סוכות שמח,
  שור

 7. גלעד

  עמוס, שאלת מישהו מאנשי חד"ש מה עמדתם לגבי הבחירות העירוניות?

  הרמת לעצמך להנחתה, שזה נחמד בתור תרגיל כתיבה — אבל אין קשר בין זה והמציאות.

  חד"ש היא לא כת סודית, והעמדות שלה נקבעות יחדיו ע"י הפעילים בה. המרכז של חד"ש בירושלים נמצא ברח' כורש 14, כניסה 4, דירה 8. אם אתה נשמח להזמין אותך לאחת מהפגישות.

  אבל להבא, אם אתה רוצה זה לדעת מה העמדה שלנו — ויש לנו אחת, ותרשה לי להפתיע אותך, שהיא שונה ממה שכתבת — אתה יכול פשוט להרים טלפון.

 8. עמוס נוי

  אני כתבתי: "מישהו אמר לי שעמדתה הלא מוצהרת של חד"ש היא החרמת הבחירות המוניציפליות בירושלים בגלל כיבוש מזרח העיר". זו עובדה. מישהו אכן אמר לי.

  אתה כתבת: "אבל להבא, אם אתה רוצה זה לדעת מה העמדה שלנו –ויש לנו אחת, ותרשה לי להפתיע אותך, שהיא שונה ממה שכתבת — אתה יכול פשוט להרים טלפון".

  אז הנה אני מרים טלפון. דרינג דרינג. שלום גלעד. מה עמדתכם (שמעתי שיש לכם אחת והיא תפתיע אותי) בנושא בחירות למועצת עיריית ירושלים?

 9. איילת

  מכיוון ששום בעיה לא נפתרה מאז התפרצות האלימות באוקטובר 2000, אפשר לצפות שהתפרצות מחודשת של אלימות תתרחש במוקדם או במאוחר. בדוח ועדת אור, אם תרצו יש 'מנואל' – שורה של תיקונים נדרשים שלא יושמו. ובתוכם מציאת האחראים והאשמים להריגת 13 הערבים באוקטובר 2000. כלום לא תוקן, כלום לא בורר וכלום לא השתנה. רק התקווה לשינוי נעלמה כנראה לחלוטין. תוסיפו על הכעס המצטבר, עירייה גזענית המזמינה תלמידי ישיבות הסדר להשתקע בשכונות ערביות וקבלו "התפרצות".

 10. RS

  אני לא מהעיר ולא בקיא בפוליטיקה עירונית, לצערי. האם זה נכון שהמועמדים לראשות העיר הם ניר ברקת (הנציג של ליברמן), פרוש הארכי-חרדי וגאידמק? לי זה נראה יותר כמו פריק-שואו ישראלי מאשר מועמדים לראשות עיר מרכזית בישראל – פשוט בלתי-יאומן!

  זה נשמע גם כמו התחלה של בדיחה או שמא חידת היגיון ישראלית-עכשווית: ימני-קיצוני, חרדי ואוליגרך רצים לראשות עיר… באיזו עיר מדובר…

  יש מישהו שפיספסתי? איזה מועמד/ת צללים?

 11. עילאי

  במקום להכביר מילים, מדוע בעצם לא פנית לחרדים שיפנו מקום ברשימתם לנציגי הפנתרים השחורים, או לפחות שיקצו מתקציבם את הסכום הדרוש לרשימת הפנתרים השחורים להתמודד? לפי רוח דבריך מנהיגי החרדים היו נענים ברצון ובלב פתוח לבקשה שכזו. הם הרי אינם מתחזים ובעלי לב רחב ותחושה עמוקה של אמפטיה לזולתם. באמת לא ברור מדוע לא פנית אליהם בבקשות הנ"ל. יהיה נאה מצידך אם תסביר זאת.

 12. טרזן

  הערה א':
  החרדים זה לא כת האיימיש, והם "לא-נחמדים". הם אינם אוכלוסיה תמימה המסתגרת בד' אמות ומבקשת שיניחו לה לחיות את חייה. החרדים הם קבוצה קנאית, מיסיונרית, שובניסטית, טוטאליטרית, גזענית ואלימה. לחרדים יש שאיפות השתלטות בזירות רבות, וכבר נאמר: מי שמרחם על אכזרים, וגו'…
  התייחסות לחרדת-חרדים כגזענות או כקסנופוביה אינה נאורות אלא כסילות.
  הערה ב':
  הדרישה להפקיד 23 אלף שקל היא נבזית, אבל לא בלתי-עבירה, וכשלונם של הפנתרים לגייס סכום זה גרם לי אכזבה. ראשית, אין כנראה בעיר הזאת מספיק תומכים בתנועה. שנית, כיצד יכול מי שנכשל במשימה הזאת לתבוע חלק בניהול המכונה המסובכת הנקראת ירושלים?

 13. איילה סבאג מרציאנו

  כתבתה "אם (הפנתרים השחורים) נכשלתם בגיוס 23,00 ש"ח לא תוכלו להיות חלק בניהולה של העיר"… כלומר אתה עשיר מתנשא. מי הסמיך אותך ומי נתן לך את הזכות לשלולל קבוצת אנשים בגלל שאין להם כסף או לא הצליחו להשיג את הכסף. זו בדיוק מה שנקרה קפיטליזם חזירי. וכן לחרדים הזכות לחיות את חייהם בד' אמותהם וחובתינו כאזרחים מביני עניין לא להסית נגדם ולא להשתמש בגזענות ושנאת חינם. את הסיפור המלא על כך שהפנתרים השחורים לא הצליחו לגייס את 23,000 ש"ח תקרה תראה בקרוב בטלויזיה והסיבות לכך שלא גייסנו את הכסף הם סיבות של הסתה ופחד ושנאת חינם בפוליטי ובאישי.

 14. גלעד

  עמוס, במקום להתנצל על זה שקראת לנו מטומטמים והדבקת לנו מילים לפה אתה בוחר עכשיו להשתמש בציניות. אולי אני קורא אותך לא נכון, אבל אין לי עניין להמשיך בדיון הזה כך.

  לאחרים שקראו ואולי התעניינו אספר רק בקצרה שחד"ש היתה מהיוזמים והפעילים בהתארגנות הירושלמית של "עיר לכולנו", בה גם הפנתרים השחורים היו שותפים בתחילת דרכם. אחת המטרות המרכזיות בהתארגנות היתה ללכד ולאחד את שורות השמאל, כדי ליצור כוח משותף ויעיל. עוד על "עיר לכולנו", שכולי תקווה שתמשיך לפעול גם לאחר הבחירות העירוניות, אפשר ללמוד ישירות על-ידי יצירת קשר איתם.

  השורה התחתונה, כמו שאנחנו רואים כיום, היא שהדבר לא צלח. נתקלנו בקשיים שזה לא המקום לפרט אותם, אבל אין לנו עניין להאשים איש וגם לא "לסגור חשבונות". מטעויות שעשינו — ועשינו טעויות, אחרת לא היינו עושים בכלל — אנחנו מעוניינים רק ללמוד. מה שבטוח הוא שכתיבת שקרים (לך תוכיח שאין לך אחות), ציניות וקנטרנות הם לא דרכנו.

 15. ירושלמי

  הוא נראה לי האופציה השפויה ביותר מבין המועמדים – לא אוליגרך, לא מיליונר, ולא עסקן חרדי

 16. נעה חן

  בכל הכבוד-
  רמת הסובלנות של חרדים כלפי שומרי שבת חובשי כיפה סרוגה, שווה לרמת הסובלנות של החרדים
  כלפי חילונים, כלומר-אפס.
  ברגע שחרדים מתחילים ל"יישב" שכונה, הסובלנות שלהם כלפי כל האחרים היא אפס מוחלט.
  עד כדי כך, שבמקומות מסוימים בעיר, מנסים חובשי הכיפה לסלק מבתי הכנסת שלהם, דיירים
  חרדים שנכנסים לגור בשכונה שלהם, כדי לעצור את כניסתם לשכונה.
  הגזענים בסיפור הזה הם החרדים.
  לא פלא איפה, שחובשי הכיפה בעיר מצטרפים לניר ברקת.
  וזה שהשמאל ויתר על העיר?
  השמאל וויתר מזמן על כל מה שהוא שמאל.

 17. דודו

  שקר גס החרדים מעולם לא רצו וירצו להוציא יהודי שבא להתפלל להקבה ליהודי מאמין כתוב בתורה ואהבת לרעך כמוך ומי שמגרש או לא אוהב כל יהודי היא מי שהיא אין לו גדר חרדי