השוואת טקסטים (המשך), OECD ושידור רדיו

איציק ספורטא

בשמונה עשר באוקטובר ערכתי השוואת טקסטים בין שני מאמרים האחד של נלסון והשני של סלע. טענתי שהמאמרים דומים מידי וסדר הזמנים מראה שסלע ביסס את מאמרו כמעט לגמרי על המאמר של נלסון, הבאתי כמה דוגמאות ואני יכול להוסיף עליהן. וראו זה פלא בעשרים לאוקטובר הפנה את תשומת ליבי מגיב שכינויו "סמולן" לכך שבגרסת האינטרנט של העיתון נוספה מאוחר יותר פיסקה בסוף המאמר ובה כתוב: " הדברים שנכתבו במאמר נלקחו בחלקם ממאמר בשם The Real Great Depression שפורסם בכתב העת The Chronicle of Higher Education. מידע זה לא נכתב בעיתון ועם הקוראים סליחה".

אילו סטודנט היה מגיש עבודה כמו המאמר של סלע ולאחר שנתגלה שבעצם לא ממש כתב אותה היה כותב את הפיסקה שלמעלה אני לא הייתי משתכנע מהטיעון. כיון ש"מבוסס חלקית"  הוא לשון המעטה ל"מבוסס" עם שינויים לא רבים.

בתגובה אחרת למה שכתבתי דרור ניסן הזכיר שמו"ל הארץ כתב מכתב נזעם לגלובס והגיש תלונה למועצת העיתונות בעניין אלי ציפורי שהעתיק מאמר מהפיננסיאל טיימס. לאחר שציפורי ננזף על מעשהו, דווח הנושא בדהמרקר עורך "גלובס" טען שאינו חבר במועצת העיתונות מו"ל הארץ הגיב על כך במילים הבאות: "התגובה של חגי גולן מצערת. העניין אינו אם `גלובס` חבר או לא חבר במועצת העיתונות, אלא אם הוא עיתון שפועל על פי כללי האתיקה המקצועיים שקבעה מועצת העיתונות. העניין אינו המניעים לתלונה שלי, אלא ההתחזות והגניבה של אלי ציפורי. בעיתון שמקפיד על כללי אתיקה מקצועיים` אלי ציפורי כבר היה בחוץ".

אני לא מגיש תלונה ולא כותב מכתבים נזעמים אבל אני מצפה ממו"ל הארץ להפעיל את אותם קריטריונים שדרש מ"גלובס" בעיתונו הוא.

ה-OECD  פרסם מסמך בשם “Growing Unequal” שבו נתונים רבים על אי שוויון ועוני ב-30 המדינות החברות בארגון, הממצאים מורים על עלייה באי השוויון ובעוני ברוב המדינות. זכרו אלו נתונים של לפני המשבר כאשר הכלכלה הייתה, כדברי הכלכלנים, הייתה בפריחה. הוצאות חברתיות עוזרות מאוד בהפחתת העוני בעיקר במדינות בהן אי השוויון קטן מלכתחילה, וזה לא כאן. כמעיינים בדו" כזה כמובן רוצים לדעת איפה ישראל הייתה בין המדינות הללו. אז עוני בישראל הוא הגבוה ביותר, עוני של ילדים גבוה מהותית מבכל המדינות הללו, כאן 35.9% שם המדינות הגרועות ביותר לילדים טורקיה, 25%, מקסיקו 22%, וארה"ב 24%. אתם יודעים כבר איפה העוני נמוך יותר, כך שאיני צריך להזכיר.

למי שרוצה לשמוע דברים של אנשים קצת יותר מעניינים מהמרואיינים הרגילים על המשבר הכלכלי, הנה קישור לדברים כאלה, על ידי, בין היתר, נעמי קליין, ופרנסס פיבן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. כלבכלב

  איפה הנתונים על ישראל בדיוק?

 2. פיני זוהר עיתונאי פובליציסט

  חבל שנושא כאוב כל כך של עוני נדחק ע"י העוקץ לשוליים, או ליתר דיוק מקום שני אחרי רכילות עסיסית .
  בזמן כתיבת שורות אלה ידי רועדות מזעם נוכח הנתונים הקשים והלא מחמיאים של OECD (הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי). בניתוח הנתונים של 0ECD הממוצא של האזרחים מתחת לקו העוני עמד על 10.6% ובישראל 24.5%
  נתון מזעזע זה בהשוואה ליתר המדינות שהוא נמוך לעיך ערוך מאשר בישראל.
  ישראל הנחשבת למדינת רווחה נחלה כשלון חרוץ בכל התנהלות גורמי הרווחה.והחמור מכל מהנתונים עולה ש- 34% מהילדים משויכים למשפחות המוגדרות כעניות. לעומת 12% בגוש הOECD עוד עולה שקרוב לרבע מהקשישים חיים בעוני מחפיר לעומת 13% ב OECD . המדיניות הכלכלית חברתית של ישראל מצמצמת בערך בשליש את מימדי העוני. ואילו בגוש OECD עומד הפער על כשני שליש.
  אחד הכשלונות החמורים והקשים למצב הוא התנהלות גורמי הרווחה של מדינת ישראל בהוצאת ילדים מביתם על רקע משבר ופרוק התא המשפחתי.בתי משפט משמשים היום כחותמת גומי לגחמות פק"ס. אותן פק"ס מעבירות משמורת לילדים לאמהות ב-95% תוך ניטרולו של האב מקבלת החלטות לגבי גידולו ורווחתו של הילד. המטרה ברורה כשמש והיא הטלת מזונות שערורייתים על אבות זריקתם מביתם והנה לכם התהוות עוני על ידי הרשויות תבין ותקילין.
  על מבקר המדינה להקים ועדת חקירה לבדיקת הנושא באופן מידי משום שהפערים המחרידים והעוני גורם לאובדן אזרחים וילדים אלה. לחלק ניכר מהם אין שום זיקה ואו מחויבות ונאמנות למדינה שהרסה את את חייהם.

 3. איציק

  ואני אוימר בפעם המיליון -שנו לפחות עכשיו את נוסחת התמ"ג
  אחרת ההתאוששות מהקריסה תרשם אצל:
  כל מתחזי הכלכלה,
  גנבים ברשות ,
  מלהטטי בורסות ,
  חוזי עתידות
  כעידן הזוהר של הכלכלה ………………
  ותקנו אותי אם אני טועה
  ועוד משהו
  כתבתי אוימר והתכוונתי לכך
  אוימר=אומר מודגש מאוד!!!!!!!!
  כך למדו אותי לאמר אבות מיסדי המדינה(?!)שחילקו אותה ביד נדיבה מלוי שקולניק =אשכול ועד אברהם הירשזון

 4. סמולן

  בקריאה לא זהירה, יכול לגרום לאדם לחשוב שסלע טוען שההוויה יוצרת את התודעה, או משברים קפיטליסטים את הציונות. בהכללה, אולי משברים קפיטליסטיים יוצרים בכלל לאומיות וזהות לאומית, לשיטתו ? אולי סלע הוא קומוניסט חשאי ? חפרפרת ?

  🙂

 5. ירדן

  אני לא בעד שהחרדים יהיו עניים ואני לא נגדם או שום דבר. אבל באמת מדובר באוכלוסיה שבוחרת במידה מסויימת בחיים "לא חומריים" וחלק גדול יחסית מהם בוחר לא לעבוד ולחיות חיים צנועים. לאותן משפחות יש גם בדרך כלל הרבה ילדים. צריך ליצור רשת ביטחון הרבה יותר מקיפה שתדאג לתנאים של הילדים במקום ההורים בשביל שאחוז העוני בישראל יקטן כאשר אחוז החרדים בישראל עולה. לא משהו שאני לגמרי נגדו אבל צריך להציג את הנתונים בצורה הוגנת…

 6. טלילה סטן

  מילא ששוקן מאיים על עובד בפיטורים, אבל שאיציק ספורטא הסוציאליסט יחרה יחזיק אחריו וידרוש את פיטוריו של עיתונאי שכל "חטאו" הוא פלגיאט?

  העיתונאי עשה מעשה לא אתי ולא מכובד, אך הגניבה הספרותית הזו לא גרמה נזק לאיש – גם לא למחבר האוטנטי של המאמר, שאם הוא אדם סביר הוא אף יוחמא אם ייודע לו שמישהו פליגיאט את מאמרו.

  מוטב שמי שגיבור על עובדים וחוטאים קטנים יפנה את זעמו הקדוש כלפי אלה שפוגעים פגיעה ממשית בזולתם. הבעיה היא שאיש לא יוצא נגדם ודורש את פיטוריהם והם ממשיכים בפגיעתם הרעה בסביבתם ובמיוחד בכפופים להם – בפרנסתם ולא פעם גם בנפשם ובגופם.

  אז קצת פרופורציה בבקשה.