"זהב לבן" ו "שביתה" מתאחדים בדימונה

דודו גוזלן

גיבור הסרט "זהב לבן עבודה שחורה" יצחק ג`קי אדרי יו"ר מפלגת תפנית-סדר יום חדש לדימונה מצרף לרשימתו למועצת העיר דימונה את גיבור הסרט "שביתה" עמרם בן סימון.

הסרט "זהב לבן עבודה שחורה" של הבמאית טלי שמש שודר בתוכנית של אילנה דיין לפני 5 שנים ויצר סערה חברתית גדולה בישראל, הסרט תעד את מצבם העגום של עובדי הקבלן במפעלי ים המלח מקבוצת כימיקלים לישראל בבעלות החברה לישראל של משפחת עופר, הסרט מהווה ביקורת חברתית נוקבת על מפעלי ים המלח. בסרט נטען ש"למפעלי ים המלח יש עיר", (הכוונה לדימונה) וברגע שהמפעל התחיל בתהליך הפרטה הוא אמנם התחזק כמפעל, אבל חילק את העובדים לשתי קבוצות עיקריות:עובדים הנהנים מכל הזכויות.עבדים שאין להם זכויות כלל. אבל, חשוב יותר מהעבודה הקשה ושכר הרעב הוא שבירת רוחם של הפועלים, רק בודדים, וביניהם יצחק ג`קי אדרי הסכימו להיחשף למצלמה, ואילו השאר הסכימו לדבר רק בתנאי שלא יזוהו. מייד בתום הקרנת הסרט פוטר ג`קי אדרי מעבודתו במפעלי ים המלח, ג`קי אדרי לוחם ומנהיג אמיץ נאבק במשפחת עופר, ניצח במשפטו בבית הדין לעבודה ויצא למסע שאותו הוא מכנה "עוטף ישראל" למען זכויות לעובדי קבלן, לאחר שלוש שנות אבטלה קשות החל ג`קי אדרי לעבוד כמנהל מרכז רב נכותי דימונה, מרכז שמטפל בבעלי צרכים מיוחדים: פיגור שכלי, בריאות הנפש, עיוורים ולקויות פיסיות, לפני מספר ימים בראיון נדיר של עידן עופר בערוץ 10 הודה בגלוי "אילנה דיין עשתה ביקורת טובה בסרט "זהב לבן עבודה שחורה" על עובדי הקבלן של כי"ל והיא התקבלה – עשינו שינויים".

הסרט "שביתה" קשרי הון ושלטון של הבמאים: אסף סודרי ואמיר טאוזינגר תעד את מאבקם ההרואי של קומץ עובדים במפעלי חיפה כימיקלים-דרום שביקשו להקים וועד עובדים יציג, מנהיגם וגיבור הסרט עמרם בן סימון הנהיג את אחד המאבקים החשובים ביותר לחופש ההתאגדות של עובדים, במפעל `חיפה כימיקלים דרום` היה אסור לעובדים להגיד "אנחנו רוצים", הנהלה מוכנה לשמוע רק – "אני רוצה". כמובן שהיא לא מחויבת לענות ל"אני רוצה" ולרוב, כך נראה, אינה נענת. בכל מקרה התארגנות של העובדים – אסורה. כשביקשו כמה עובדים להגן על חברם שפוטר. הם באו להנהלה יחד – בתור "אנחנו". חלקם פוטר מיד והסיבה – אתם התארגנתם יחד, כאן לא תהיה התארגנות. והעובדים הקימו ועד, על פי כל החוקים המקובלים והמעוגנים בחוק, אלא שהנהלה עשתה הכול כדי לחבל בהתארגנות והממסד עוזר לה ככל יכולתו. הכול הזה כולל איומים, השפלות ואלימות גסה כנגד העובדים.הדרמה המרגשת ביותר בסרט "שביתה" מגיעה כשאחד ממנהיגי המאבק, פועל צעיר דעתן עומד מול יו"ר ההסתדרות ח"כ עמיר פרץ, פותח בנאום לוחמני על זכויות עובדים, על כבוד האדם, על להתפרנס בכבוד, על סולידריות ואיחוד כוחות וגולש לאט לעיני הצופים בסרט לבכי קורע לב שבסופם נופל על כתפיו של יו"ר ההסתדרות ח"כ עמיר פרץ ומבקש בקול תחינה וייאוש עמוק קורע לב, "עמיר פרץ תעזור לנו". אמיר פרץ אז יו"ר ההסתדרות הפקיר אותם וכולם פוטרו מעבודתם, עמרם בן סימון פוטר והמשיך את המאבק בעשרות הרצאות ברחבי הארץ.

ג`קי אדרי ממשיך להפתיע במערכת הבחירות למועצת העיר עם רשימתו תפנית-סדר יום חדש לדימונה לאחר שצירף לרשימתו את עו"ד משה מלכה בעל תואר שני במשפטים מאונב` בר אילן, דבר שיצר הפתעה גדולה בעיר ועכשיו הוא מחזק את רשימתו בעוד מנהיג עובדים חברתי דימונאי אוטנטי עמרם בן סימון, ג`קי אדרי מוביל קמפיין פוליטי "מנהיגות לביטחון חברתי" שבסיסו מעוגן בנושאים חברתיים בפרט בתחומי התעסוקה והרווחה, מעניין אם אלפי עובדי הקבלן בדימונה יכירו תודה למאבקיהם של אדרי ובן סימון ויצביעו עבורם למועצת העיר, בכל מקרה אם תפנית תכנס למועצה אנו צפויים להרבה פעילות לוחמנית למען עובדי הקבלן במועצת העיר דימונה.

דודו גוזלן

כתב המקומון "השבוע החדש!" דימונה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נפתלי אור-נר

  ללוחמים על זכויותיהם כעובדים וכבני אדם הזכאים התייחסות הוגנת ואנושית. "עובדי הקבלן" היא רעה חולה של חברתינו. העובדה שפרץ לא דאג לעובדים המוזכרים בכתבה תעמוד נגדו לדראון עולם

 2. מיכאל לינדנבאום

  הרעיון שלהם מדהים ,לעשות פוליטיזציה של מאבק חברתי דרך הבחירות לרשויות מקומיות.זוהי תקווה גדולה,ואני מקווה שעובדי הקבלן יבינו.יש פה אפשרות להשפיע בלי להיות נתון לטירור המעסיקים!!

 3. שור

  בשלטון המקומי עולות בהדרגה רשימות מקומיות על חשבון המפלגות הגדולות,
  הן בתחומי סביבה, הן בתחומי תכנון ובנייה והן בתחומים חברתיים אחרים.
  זהו תהליך דמוקרטי-עממי מבורך המשול לדמוקטיזציה כלכלית לפיה תאגידים עסקיים הם בבעלות מיליוני בעלי מניות וכך גדלים השיוויוניות והשקיפות.

  בהצלחה מכל הלב לג'קי אדרי,

  שור

 4. עמי וטורי

  היינו מוספים את אדרי ורשימתו למיסמך שיצא אתמול מטעם ארגון "כוח לעובדים" ובו איזכור לטובה של חמש רשימות בערים שונות שהתחייבו לפעול באופן חד משמעי לחיסול תופעת ההעסקה באמצעות חברות קבלן וכוח אדם ע"י העיריות בערים בהן הן מתמודדות. בהעדר החלטה רישמית של צוות הנהגת ארגון "כוח לעובדים" אני יכול לדבר כרגע רק בשמי אך אין לי ספק שכל חברי הנהגת הארגון שותפים לדעתי ביחס לרשימה המוניציפאלית הנ"ל.

 5. ניצן אביב

  עם כל אהדתי למאבקם הממושך של ג'קי אדרי ועמרם בן-סימון, המתמודדים למועצת עיריית דימונה, אינני יכול שלא לשכוח ולהסתייג מתמיכתו של ג'קי אדרי ברשימתו של עוזי דיין, שהוא מראשי התומכים והמעודדים את הקמתה של גדר ההפרדה [חומת האפרטהייד] וראוי שהדבר יוזכר, כל עוד אדרי אינו חוזר בו מתמיכתו בגדר, שגזלה וגוזלת את אדמותיהם, כרמיהם ובארות-המים של הפלסטינאים, מקלה ומאפשרת הקמת התנחלויות ומאחזים על כל גבעה ומתחת לכל עץ רענן, מקשה על חייהם ומונעת את הקמתה של המדינה הפלסטינאית לצד מדינת ישראל..
  אי-אפשר להתהדר במאבק בלתי מתפשר במעסיקים קפיטליסטים, חסרי-לב שהתמכרו למולך הרכושני, בתמיכתה של הממשלה , תוך הפרטת נכסיה לידי בעלי ההון, ותוך ניצולם המחפיר של המעסיקים בעובדיהם והתנגדותם הנחרצת להתארגנות עובדיהם באיגודים מקצועיים להשגת מלוא זכויותיהם, מחד גיסא, ובעת ובעונה אחת להמשיך ולתמוך בהמשך בניית גדר [חומת] ההפרדה, המנשלת ןעןושקת את העם הפלסטינאי מזכויותיו האלמנטריות לעצמאות ולחיים בשלום, בשלווה וברווחה, במדינתם העצמאית והחופשית, מאידך גיסא.

 6. אילן תלמוד

  כבוד לג'קי אדרי !
  כן ירבו כמותו.

 7. נתאי

  אדרי הולך עם עוזי דיין, שהולך עם ביבי?
  ביבי?
  ביבי?
  אדרי טיפה מתבלבל כאן לטעמי.

 8. טל

  אני מתכנן לרדת לדימונה לסייע בהתנדבות לג'קי ועמרם ביום הבחירות בדימונה.
  מגיע להם שנגיע ונסייע להם.
  כניסתם למערכת הפוליטית היא צעד מדהים ובעל משמעויות רבות לשינוי פניה של הפוליטיקה הישראלית.
  ג'קי ועמרם בהצלחה.

 9. אורלי נוי

  כל עירייה יכולה להתפאר באדם ערכי ומרשים כמו ג'קי אדרי.
  הצלחה רבה לשניכם!

 10. ניצן אביב

  תפיסת עולמו מתאפיינת, מושפעת וניזונה מההתעלמות הכללית של הציבור כולו מהכיבוש הנורא הנמשך בשטחים הכבושים זה למעלה מ-41 שנה [ויש אומרים 61 שנה] – ואין פוצה ומצפצףף ללא נסיון כן כלשהו לקשר בין הכיבוש הנורא המתמשך לבין הניצול המשווע של בעלי הון ומעסיקים תאבי-ממון – ויחסם המכפיר לעובדיהם!
  ג'קי אדרי ועמרם בן-סימון שחוו ניצול מחפיר זה על בשרם צריכים וחייבים להתעורר ולשנות את עמדותיהם לפני שהם פונים לציבור בוחריהם לקבל את תמיכתם.

 11. מוני יקים אנטיציוני

  דימונה זקוקה לאדם כמו אדרי .

 12. שירה אוחיון

  ראשית ברצוני לברך את ג'קי ובן סימון , שני אנשים שאני מכירה אישית ואמליץ עליהם בחום לכל קרובי ומכרי בדימונה. שניהם מנהיגים אותנטיים מקומיים ששילמו מחיר אישי כבד על ההתנגדות לשיטה הקפיטליסטית הדורסנית. לפני כשלוש שניםי הזדמן לי לצאתי יחד עם גיבורי הסרט "שביתה" למסע הקרנות ארצי של הסרט (כמפיקת המסע). התרשמתי מאד מגיבורי הסרט שהיו באמת גיבורים במאבקם הקפקאי למימוש זכות ההתארגנות. אז עוד לא ידעתי שאני הולכת למצוא את עצמי בעיצומו של סיוט דומה: מאבק עובדי התזמורת האנדלוסית שנלחמים על זכותם להתארגן בועד עובדים ולדרוש זכויות מינימליות.
  המאבק שלנו באנדלוסית שירד מהכותרות לעת עתה עדיין לא הסתיים והוא נמצא בעיצומו. אני נמנעת מלהרחיב בעניין כי כידוע חברי ועד עובדים שהעזו לצאת נגד ההנהלה וגרוע מכך, להכריז על שביתה חשופים לאיומים שונים ומשונים מפיטורין ועד לתביעות דיבה ותביעות נזיקין. בסופשבוע האחרון פורסמה כתבה בעניין: על הנשק החדש של המעסיקים- תביעות דיבה. http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3612049,00.html . זכות ההתארגנות קיימת בעיקר על הנייר. המאבק כפי שאני חווה אותו מבפנים הוא לא רק נגד ההנהלה אלא נגד המדינה כולה. המעסיקים זוכים לגב משפטי ופוליטי רחב מהמדינה.השחיתות חוגגת. יד רוחצת יד.
  מאבק עובדים בישראל היום דורש המון תעצומות נפש, עצבי ברזל ורמה מוסרית גדולה : כדי לא להישבר ולעמוד בפיתויים שמציע לך ההנהלה כדי למכור את חבריך למאבק ולבגדו בהם, או לחילופין לעמוד בפני הלחצים ההפחדות והאיומים. לצערי הרב, גיליתי שלא הרבה אנשים כאלו יש בינינו. גם הסביבה לא תומכת במאבקי עובדים. מרבית חבריי ומכריי כולל אלו "הלוחמים החברתיים והמזרחים", יעצו לי: "תשמרי על עצמך" או " תדאגי לתחת שלך", במקום לגלות סולידריות ולבוא לתמוך במאבק.
  לאור המיתון הקרב והפיטורין ההמונים שבדרך מן הראוי לחזק את כוחם של ארגוני העובדים, גם באמצעות מפלגות פוליטיות. עובדי הקבלן צפויים להיות שוב הנפגעים העיקריים. עד שסוף סוף היו אמורים לזכות לקצת עדנה עם התיקון החדש לחוק חברות כוח אדם שמאפשר להם להפוך לעובדים קבועים לאחר תקופה מסויימת כעובדי קבלן, הם יהיו הראשונים שיפוטרו ממקום העבודה (ולא העובדים הותיקים) וצפויים מהר מאד לחזור למעגל עובדי הקבלן חסרי הזכויות. הלוואי והיינו זוכים להתעוררות פוליטית מפלגתית חברתית כזו של מנהיגי פועלים אמיתיים גם ברמה הארצית.

 13. אבנר

  בראיון בערוץ עשר עם עידן עופר אמר הלה כי בעקבות "זהב לבן עבודה שחורה" השתנו תנאי ההעסקה במפעלי ים המלח ושופרו תנאי עובדי הקבלן. מישהו יודע באיזה אופן ועד כמה השינוי משמעותי?

 14. רותם

  כל היופי זה החיבור של מנהיגי עובדים שעמדו בגאון מול עוולות הפיטורים.

  כל הכבוד.

 15. יצחק ג'קי אדרי

  החברה לישראל בחרה בחברת GCS כחברה שתבדוק את יחסי העבודה בשטחי כימיקלים לישראל בעקבות סרט התעודה "זהב לבן עבודה שחורה" שהוקרן בתוכנית "עובדה" בערוץ 2 ואשר עורר תהודה רבה ברחבי הארץ, הפניה לחברת GCS התבצעה לאחר שההסתדרות סירבה לבקשת החברה לישראל לקיים את וועדת הבדיקה.

  חברת GCS הינה חברת יעוץ בינלאומית בעלת מוניטין רב ברחבי העולם. חברת GCS יעצה לנשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון ולרה"מ בריטניה טוני בלייר ולעוד רבים מהצמרת העולמית בפוליטיקה ובתאגידים בינלאומיים. נציגה בארץ של החברה, טל זילברשטיין, סיים לא מכבר מסע בחירות מתוקשר היטב ברומניה. החברה לישראל בחרה בחברת GCS כחברה שתבדוק את יחסי העבודה בשטחי כימיקלים לישראל, בעקבות סרט התעודה "זהב לבן עבודה שחורה", שהוקרן בתוכנית "עובדה" בערוץ 2, ואשר עורר תהודה רבה ברחבי הארץ.

  הפניה לחברת GCS התבצעה לאחר שההסתדרות סירבה לבקשת החברה לישראל. הדוח המלא, 45 עמודים, הוכן ונכתב ע"י ח"כ לשעבר אלי גולדשמידט ואסף איזין, הגיע לידיי וכאן אני מפרסם לראשונה את עיקרי הדוח כפי שהוגש לחברה לישראל ולכימיקלים לישראל.

  מתוך דו"ח הבדיקה במפעלי כי"ל 2004

  "כללי: בעקבות התחקיר בתוכנית "עובדה" ששודר במהלך יוני 2004 שנושאו היה מצבם של "עובדי הקבלן" בחלק ממפעלי כי"ל בנגב, התבקשנו ע"י דירקטוריון כי"ל לבדוק את הטענות שהושמעו בתוכנית ולהציע לחברה הצעות לתיקון המצב ככל שהדבר נדרש. "

  אומר כאן במפורש: מנהלי כי"ל הדגישו חזור והדגש בפנינו כי הם רוצים בתיקונים לא כדי "להיראות יפה" בעיני התקשורת אלא בכדי לטפל במהות.

  המוטיבציה של כי"ל לתיקון צומחת בראש ובראשונה מתרבות ארגונית בחברה, שבכפוף לאילוצים הכלכליים הטבעיים רואה חשיבות רבה שיעשה כל שניתן שכל מי שימצא בחצר מפעליה ייהנה ממה שבאופן נורמטיבי נחשב להוגן ולראוי בתחום זכויות העובדים. תקשורת אקטיבית: "עובדה", כמו גם תוכניות אחרות בטלוויזיה ומדורים בעיתונות הכתובה, אינה מהווה במה לכתבות תדמית חיוביות. זה אינו תפקידה. תקשורת בעידן שלנו היא לעיתים תקשורת נושכת ומכאיבה. אין בכל פסול כל עוד עבודתה נעשית תוך יושרה מקצועית וראייה כוללת מקיפה. אם לשפוט על-פי תוצאתה המעשית של התוכנית, היא השיגה את מטרתה.

  כי"ל לקחה את הדברים ברצינות ופעלה בנמרצות ובמיידיות כדי לתקן את הנדרש. בכך השיגה "עובדה" את מטרתה העיתונאית והציבורית. לעומת זאת, אם לשפוט עפ"י התוצאה התדמיתית של התוכנית, מבחינת כי"ל הרי אין ספק, על-רקע הבדיקות שעשינו, שנגרם עוול לחברה. הליקויים שנימצאו הם משמעותיים ודורשים תיקון. אולם, היחס בין חומרתם לבין "העונש" התדמיתי שהוטל על כי"ל בעייתי למדי.

  תהליך הבדיקה: כתב המינוי של צוות הבדיקה החיצונית אושר בתאריך 29 ביולי 2004 מאז קיים הצוות פגישות עם אנשי הנהלת כי"ל מנהלים עובדים קבלנים ועובדי קבלן. במסגרת הפגישות נפגש הצוות עם מר עקיבא מוזס מנכ"ל כי"ל, סמנכ"ל בכיר למשאבי אנוש מר עמירם בן חיים, מנכ"ל מפעלי ים המלח מר אשר גרינבאום, סמנכ"ל משאבי אנוש ומינהל מר מוסא חסון, מנהל החטיבה הכימית מר יוסי סלונים, יו"ר וועד העובדים מי"ה מר ארמונד לנקרי וכן קבלנים המועסקים בחצרות חברת כי"ל ועובדי קבלן. במסגרת ניהול הוועדה נערכו 4 סיורים במפעלי כי"ל בנגב והתקיימו מעל 28 פגישות במהלך החודשיים של הבדיקות.

  תהליך הבדיקה: בדקנו את נושא תנאי העבודה של עובדי הקבלנים והיחס אליהם במפעלי כי"ל בנגב. לא התיימרנו לבדוק כל קבלן וקבלן (יש עשרות קבלנים ועובדים רבים) אלא לקיים בדיקה רוחבית שמקיפה את עיקרי סוגי הקבלנים השונים ובמיוחד אלה שמספר עובדיהם רב באופן יחסי, התמקדנו בעבודתנו בפגישות עם שלושה גורמים עיקריים: אנשי הנהלות המפעלים, קבלנים והעובדים. עם העובדים דיברנו ביחידות. לא הייתה נוכחות בשעת השיחה של הקבלן המעסיק או מישהו מהנהלת המפעלים, וזאת בכדי להבטיח תחושה נוחה לעובד וגילוי לב מקסימלי.

  עיקרי ההמלצות לחברה לישראל ולכימיקלים לישראל כפי שהוגשו בדוח הבדיקה:

  1. א' – (עמ’ 18)

  "אנו ממליצים שכל עובדי הקבלנים בכי"ל יקבלו מהקבלן שכר הגבוה משכר המינימום בשיעור של 5% לפחות, עניין האמור להיות מוסדר במסגרת ההסכמים הקיבוציים שהקבלנים יחויבו לנהוג על פיהם" ב' – תשלום עבור שעות נוספות כנהוג בהסכמים הקיבוציים 125% ו 150% בהתאם.

  2. – (עמ’ 18) "המלצתנו היא לחייב את כל הקבלנים לחתום או לאמץ מסגרת העסקה של הסכם קיבוצי עם עובדיהם בו יכללו ההפרשות לפנסיה או ביטוח מנהלים עם מסלול פנסיוני (לפי בחירת העובד) והפרשות לקופת פצויי פיטורין ע"ש העובד בתנאי עבודתם".

  3. – (עמ’ 19) "המלצתנו היא לחייב את כל הקבלנים לשלם לעובדיהם פעמיים בשנה שי לחג בצורת תלושים או כסף בשיעור מינימלי שייקבע על-פי המקובל בהסכמים קיבוציים ענפיים רלוונטים" (א.י.ג' נקבע ע"ס 500 ש"ח לעובד).

  4. – (עמ’ 21)

  "המלצתנו היא לחייב את הקבלנים לספק ארוחה חמה אחת לפחות במימון מלא של הקבלן לכל מי שעובד עד שמונה שעות, מי שעובד מעבר לשמונה שעות יקבל ארוחה נוספת ע"ח הקבלן בוקר או ערב על-פי העניין"

  5. – (עמ’ 22-21) "המלצתנו לחייב הקבלנים בתשלום דמי הבראה עפ"י סטנדרט המוכר ע"י ההסתדרות".

  6. – (עמ’ 29) "אנו ממליצים כחלק מפעילויות מחלקת כ"א בכל מפעל תוכן תוכנית שמטרתה להטמיע בקרב העובדים הקבועים את החשיבות של שמירה על סביבת עבודה נאותה מבחינה חברתית".

  7. – (עמ’ 29) א. "מעבר להכנסת דרישה להחלתו של הסכם קיבוצי שיעגן זכויות בנושא שכר ותנאים נלווים התוך הסכמי ההתקשרות עם הקבלנים השונים, יש לדרוש כי הקבלן עצמו יגיש כל חצי שנה דוח מפורט ובו אישור רו"ח מטעמו כי כל התשלומים שווי ערך התשלומים שקבועים בהתקשרות עם הקבלן לרבות אלו שהיו מגיעים לכל עובד במסגרת ההסכם הקיבוצי אכן שולמו ע" הקבלן לעובדים." ב. "אנו ממליצים כי חלק מחוזי העסקה של קבלנים תיקבע סנקציה משמעותית ואפקטיבית וזאת במידה ויתברר כי הקבלן לא מילא אחר התחייבותיו כלפי העובדים הבאים בשערי המפעל".

  8. – (עמ’ 29-30) "בנוסף לכך, אנו ממליצים כי תוכן ע"י מחלקת משאבי אנוש בכל מפעל תוכנית שנתית לביצוע בדיקות מדגמיות בקרב הקבלנים השונים".

  9. – (עמ’ 28)

  א. "הקפדה על כך שתנאי הכניסה למפעלים יהיו שווים עד כמה שאפשר לכל העובדים".

  ב. "שיפוץ חצרות הקבלנים והעלאתם לרמה התואמת את רמת התשתיות בשאר המפעל".

  ג. "יש לשים לב כי ערכות השי אותם מקבלים עובדי המפעל הקבועים לא יהיו צורמות ביחס לשי אותו מקבלים עובדי הקבלן מהקבלן".

  ד. "הקפדה כי הקבלנים דואגים לכך שכל עובדיהם הבאים בשערי המפעל העוסקים בעבודה פיסית יחויבו ללבוש ביגוד נאות ומכובד".

  ה. " מידי שנה יום משפחה מפעלי אחד יהיה פתוח כך שגם "עובדי קבלן" יוכלו להשתתף על-פי רצונם".

  10. – הערה מיוחדת של ח"כ לשעבר אלי גולדשמידט מחבר הדוח (עמ’ 32). "רוב העובדים בעבודות כפיים הם ישראלים ויש לברך את כי"ל על מדיניותו זו. בחלק מהעבודות מצאנו עובדים יהודים ובדואים עובדים בכפיפה אחת. מצאנו מנהלי עבודה בדואים וצ'רקסים וחשנו שהיחסים בין העובדים על דתותיהם השונות טובים וחבריים. זהו דבר הראוי לציון דווקא על-רקע התקופה בה אנו חיים.

  **אלה עיקרי הדוח וההמלצות שהוכנו והוגשו לחברת כימיקלים לישראל ואשר אומצו במלואם ע"י החברה לישראל.

  לפני מספר חודשים ערכה חברת כי"ל בבאר שבע כנס מרשים בהשתתפות כל הקבלנים המועסקים בשטח מפעלי כי"ל. חברת כי"ל הציגה בפני הקבלנים את עיקרי המלצות הדוח. כן נודע שבמהלך השבועות הקרובים יוזמנו הקבלנים למחלקת התקשרויות לקדם את נושא ההמלצות במסגרת הסכמי המכרזים וחוזי העבודה עם הקבלנים השונים.

  אני מאמין שהנהלת כי"ל אשר אימצה כיום את עיקרי ההמלצות, תוביל את המהפכה בכל נושאי העסקת "עובדי הקבלן" מבחינה כלכלית, סוציאלית וחברתית ברחבי הארץ.
  ———————–
  הערות:

  פורסם לראשונה בתאריך 12/02/2006 באתר החדשות Nfc .
  לאחר גמר החקירה החל ח"כ לשעבר אלי גולדשמידט לעבוד בחברה לישראל.
  כיום מיושמות כל ההמלצות בשטחי העבודה של מפעלי ים המלח יאמר לזכותה של החברה לישראל.

  ______________
  תודה לכל החברים.

 16. שוש

  הקוזאק הניגזל: העונש התדמיתי גבוה מהעוולות האמיתיות של כי"ל כלפי עובדים – זו המסקנה של ועדת הבדיקה. ועדת הבדיקה של מי? של המעסיק העתידי של חבר-הכנסת, או של יועץ התקשורת?

  אמנם יפה מצידם שאישרו לחייב את הקבלן לתת ארוחה לעובד וכניסה לאירועי יום המשפחה. האם אנחנו אמורים להתפעל מכך? מדוע מופתע הבודק מקשרי עבודה נאמנים בין מנהלים בדואים וצ'רקסים לבין חבריהם היהודים? האם זה התרחש בזכותה של כי"ל? תודה תודה תודה – לחברה לישראל – שהיא מעסיקה פועלים עבריים בתקופה שכזו, ולא שוכרת את שירותיהם של עמים אחרים.

  אין דרך לייפות את זה – כל הרעיון של "עובדי קבלן" הוא עושק, ממנו מרוויחים המעסיקים, הקבלנים וכנראה גם כל המכשירים את השרץ הזה. ה"מרווח" שבין העסקה הוגנת לבין ניצול עומד בבסיס השיטה, אחרת למה לנקוט בה מלכתחילה? את הדג המסריח הזה אי אפשר לבשם בניחוח יחצנ"י. יתכבדו אנשי החברה לישראל ויעסיקו אנשים ישירות, על כל המשתמע מכך, בלי להתהדר בבגדי העבודה שהם מחליטים מעכשיו לספק לפועלים. כל עוד אינם עושים זאת המתמטיקה הפשוטה מצביעה על כך שכנראה יותר משתלם לשלם ליועצים וליחצני"ם (ולהשאר עם עודף) מאשר להעסיק 'פועלים עבריים' בכבוד.

 17. רון בן סימון

  אני תומך בכל מילה שלכם ואני מבין על מה אתם מדברים אולי קצת באיחור אבל תודה רבה ממני ומאבא שלי עמרם בן סימון